Open monumentendag te Aalst veelbelovend Crazy Bol' jazzt tien laar te Aalst Krijgt Rewa carte blanche of gewoon een kans? Frans Wauters in geschenkverpakking H. Geestkapel op de helling De Voorpost VRIJDA6 I SEPTEMBER 1989 V JAARGANG NR. 35 - 42 F Samenvallend met de Kunst- en Ambachtenmarkt zet ook Aalst op zondag 10 september zijn monumenten wjjd open voor het publiek. Ook de diverse bezienswaar digheden. Samen trouwens met 135 Vlaamse steden en gemeenten. Dit als gevolg van een oproep van de Raad van Europa. Frankrijk en Nederland z(jn ons al enkele jaartjes 'voorbijgegaan'. Dit jaar springt naast België ook Zweden op de boot. Er wordt gestreefd naar een Europese 'Heritage Day', een jaarlijkse Open Monu mentendag in heel Europa. De bedoeling van dit ambi tieuze projekt is meer mensen intensiever in contact brengen met historische gebouwen om vandaar hun belangstelling voor monumenten en monumentenzorg op te wekken. De Open Monumenten dag in België is een initia- lor het tienjarig bestaan van jazzklub 'Crazy Bol' irdt de Albert Liénartstraat gedurende twee dagen ■keersvry gemaakt. De jazz-esbattementen hebben jrgen zaterdag 9 en overmorgen zondag 10 september ats in een tent opgesteld in de vermelde straat by café ndsor, de uiteindelijke thuishaven van Crazy Bol. t-fanaten die betreur- dat de Ajuinstad geen jazz-evenementen 1 kwamen in 'Café Den in lichtelijk geeste- verheugde toestand op idee er zelf iets aan te en, in plaats van verder blijven zeuren. Om- anders verklaarden hen hter gek en zo kreeg de •steling de doopnaam 'azy Bol. Sindsdien waren de vooraanstaande lgische old-style jazz- nds, al dan niet met bui- ïlandse gastsolisten, te ilst te beluisteren en te tijken. opsommen zou ons ver leiden doch we orden o.m. The New rleans Train Jazzband, ie Old Gale Swing Quin- The Jeggpap N.O. tzband, The Crazy lythm Band, The Cre- :nt City Dreamers, The ichorage Band, The itton City Jazzband, The zy City Jazzband (huis- kest) en niet te vergeten Willy Van de Walle zzband. Plus uiteraard le tientallen andere for- ities. talen 'oen café Den Bol te :in werd, alhoewel het uitermate gezellig was, :rd noodgedwongen uit weken naar Netwerk- itrum in de De Ridder- aat, het centrum opge- ht voor de vele dakloze, verenigingen die alst rijk is. Maar vermits :twerk weinig beschik bare data bood en onver wachte prestaties niet haalbaar bleken en de kos ten aan de zaal stegen, vond Crazy Bol een ander onderkomen. Het werd de 'Koszen Klub' waar ze hartelijk ontvangen wer den door Roosken en Wim. Onenigheid tussen eigenaar, uitbaters en brouwerij leidden naar sluiting van het lokaal en andermaal moest de jazz klub op zoek. Deze keer werd het op de Grote Markt café Bristol. Maar naast de optredens wilden de mensen van de Crazy Bol een stamlokaal waar over jazz kon gesproken worden of jazz beluisterd. Dat werd dan café Wind sor, in de Albert Liénart straat. Met de aperitief- koncerten aldaar lukten ze een schot in de roos. Ondertussen werd de Willy Van de Walle-band wereldberoemd in... Aalst en omstreken, was huisor kest The Lazy City Jazz band er bij toen De Werf geopend werd en kan Cra zy Bol terugblikken op een periode waarin de gepluk te rozen toch de onvermij delijke doornen waard zijn geweest! Viering Morgen zaterdag 9 sep tember speelt in de tent aan café Windsor The New Orleans Train Jazz band, te 17 uur. Alajos Van Peteghem was steeds een graag geziene gast bij Crazy Bol. Zijn jarenlange ervaring en zijn laaiend Aalst. Een sfeerbeeld van een van de vele aperitiefkoncerten in café Windsor. entoesiasme staan borg voor een prima prestatie. Een zuchtje uit het echte New Orleans. Morgen zaterdag ook, maar dan te 20 uur is het Freddy Sunder Combo van de partij. Freddy leer de reeds muziek op vierja rige leeftijd en is dirigent van de nieuwe BRT Big Band en leraar aan het Gentse konservatorium en aan de Antwerpse Big Band-school. Zijn forma tie bestaat uit beroepsmu sici. Het wordt een swin gende jazzavond. En op zondag 10 sep tember speelt te 11 uur de Willy Van de Walle Jazz band. Hoe kon het ook anders? Hij deed destijds de Windsor uit zijn voegen barsten, daarom nu een tent... Hij was verant woordelijk voor menig koudgeworden zondag schotel thuis. Dus, voor alle zekerheid, bestel maar ter plekke uw steak. (l.h.) "Ja 31 jaar lidmaatschap, grootste anciënniteit sa- aen met Gaston Van Den Hauwe en Viktor teenhaut, zes jaar voorzitterschap en periodes waarin hij het voorzitterschap tussentijdig waarnam ™am Frans Wauters afscheid van het Feestkomitee. lij gaf zijn ontslag. lerhaaldelijk moest hij zich de betweterij van :hepenkolleges laten welgevallen doch deze keer ng het hem duidelijk ter ver. ij neemt het niet dat leden van het kollege het >eter willen weten dan mensen met 31 jaar erva- ing. >at het programma 'Het Witte Paard' er niet mocht omen alhoewel uitdrukkelijk zowel door het be tuur als door de algemene vergadering van het eestkomitee goedgekeurd was hem te veel. 'Eigen- jk was het niet dat witte paard dat niet mocht omen doch de Freddy Greyshow die er moest omen' zegt Frans, de Aalsterse Avond was hij op de scène dan ook grote afwezige. Konsternatie alleszins bij het inde na de wervelende show van het AKV toen hij en tonele werd gebracht als een verrassing in eschenkverpakking. Frans fungeerde inderdaad als erste prijs voor de winnaar van de sound-mixprijs- amp Edgard Hooghuys. Hij kreeg er de wensen en kussen van burgemeester De Maght bovenop en verzekering van harentwege 'we zullen u nog wel een andere funktie weerzien'. Vat hij beantwoordde met een wens van 'peirde- tiance'. 'e ontslagbrief van Bert Cornand bleef in de acoche steken maar mij hebben ze gewoon in de ik gezet'. tief van de Stuurgroep Open Monumentendag waarin de volgende part ners samenwerken: de BRT, het Brussels Hoofd stedelijk Gewest, de Ko ning Boudewijnstichting, de Kredietbank, het Mi nisterie van de Vlaamse Gemeenschap (Bestuur voor Monumenten en Landschappen), de Natio nale Konfederatie voor het Bouwbedrijf VZW, het Vlaams Kommissa- riaat-Generaal voor Toe risme en de Vlaamse Ge meenschapskommissie (voorheen N.C.C.). Het evenement geniet even eens de steun van de Na tionale Loterij. Lokaal ligt de organisatie in handen van een plaatse lijk komitée dat onder im puls van het stads- of ge meentebestuur opgericht wordt, in samenwerking met het lokale vereni- gings- en bedrijfsleven en met alle individuele geïnte resseerden. Te Aalst bestaat het komi- tee uit schepenen De Meerleer en Van Nieu- wenborgh, uit afgevaar digden van de stadsdien sten, M. Dc Wolf-Singe- lijn, K. Liebaut, H. Roe- landt, K. Baert, K. Key- meulen, H. Eylenbosch, T. Van Cauter en S. Arijs en uit af-vaardigingen van het Sint-Jozefskollege Canticleer, Graaf van Eg- mont, Akademie Schone Kunsten, Aalsterse Vere niging voor Archeologie, VVAK en Vriendenkring van het stadspersoneel. In Aalst is de eerste Open Monumentendag gekon- centreerd rond het stads centrum, rijk aan gekende en minder gekende monu menten. Het plaatselijk komitée heeft een wandel- parcours uitgestippeld langs enkele van de mooi ste gebouwen van de bin nenstad. De volgende, al dan niet geklasseerde mo numenten, worden gratis opengesteld: het Oud- Schepenhuis, de Graaf van Egmont, de Heilige Geest kapel, het zgn. Huis met steenen ghevele, de voor malige Pupillenschool, het Hotel van Langenhove, het Klooster der Zwarte Zusters, het Oud-Hospi taal, het Sint-Jozefscolle ge, Canticleer en enkele vertrekken in het huidige stadhuis. Er werd ge streefd naar de openstel ling van gebouwen die an ders niet, moeilijk of niet gratis kunnen betreden worden. De nadruk ligt op het interieur van de monu menten. De deelnemers aan de Open Monumentendag vertrekken aan het Bel fort, waar ze de leidraad bij de wandeling verkrij gen. Aan de hand van die brochure en wegwijzers volgen ze het uitgezette traject langs fraaie gevels en interieurs. Boven de van 10.00 tot 18.00 u. opengestelde monumen ten wappert een vlag met het logo van de Open Mo numentendag. Het gaat niet om een volledig bege leide wandeling. De des kundige gidsen staan con tinu van 10.00 tot 18.00 u., uitgezonderd tijdens de lunchpauze tussen 12.00 en 14.00 u., bij of in de opengestelde monumen ten zelf. Het wordt een feestelijke dag: kunst- en ambachten markt langs het wandel- parcours, oude volksspe len, volks- en jazzmuziek, een kooroptreden, een wagenspel... Het volledig programma vindt u even eens in de bijlagen. Het optreden van John Woo- ley and friends zal door gaan om 17.00 u. op de Grote Markt en niet om 18.30 u. zoals in de folder wordt vermeld. Wij willen uw aandacht speciaal ves tigen op enkele tentoon stellingen: de tentoonstel ling over de Heilige Geest kapel door de Aalsterse Vereniging voor Archeo logie (A.V.A.) en de Ver eniging voor Aalsters Kul- tuurschoon (V.V.A.K.) in de gang van het Stadhuis in de Kattestraat, de foto tentoonstelling over de Aalsterse geklasseerde monumenten door de Ver eniging voor Aalsters Kul- tuurschoon (V.V.A.K.) in de rondgang van het Oud- Hospitaal en de tentöon- stelling van werken van iconografische afbeeldin gen van de binnenstad en de opengestelde monu menten in de Belfortzaal (bij de aanvang van de wandeling) door het Stads bestuur. Op de fraaie oude drukpersen die in de hal van het Hotel Van Lan genhove geïnstalleerd wer den, zal voor de wande laars een uniek aandenken aan de eerste Open Monu mentendag gedrukt wor den: een reprint van een 'zicht op Aalst' door Gas par Merian (1654). Aalst. Willy Vandewalle en Eddy House tijdens een aperitiefkoncert in café Windsor twee jaar geleden. Danny Denayer (VU) vroeg verleden dinsdag tijdens dc gemeenteraadszitting bij interpellatie op welke argumenten het kollege van burgemeester en schepenen zich baseert om via een brief de dato 7 juli 1989 aan de initiatiefnemers van het bouwprojekt in de Kattestraat, de firma Rewa, zich akkoord te verklaren met de voorstellen van Rewa. Aalst. Het bestuur van de Jazz Club Crazy Bol met voorzitter Handenhove, mevrouw Persoons, Gaston Van Den Hauwe en mijnheer Persoons. Aalst. De Pat Moore Band in 'den Brol' in 1981 aan het werk. Winkelcentrum Ter verduidelijking gaat het om een op te trekken winkelcentrum op het ter rein aan de Katte- en de De Ridderstraat dat zou verbonden worden met de Nieuwstraat of de Hop markt. Behoud van de ka pel op de huidige plaats zou volgens Rewa niet haalbaar zijn. Een kwestie uiteraard van kommercië- le rendabiliteit. Er zou een straat komen met zijstraatjes met een totale winkellengte van 250 300 lopende meter. Het aantal winkels dat er zou komen zou afhangen van de gewenste gevel- breedte. Het wordt alles zins geen galerij. Wél een verkeersvrije wandel- en winkelstraat. Op de verdiepingen zou de "zachte sektor" onderdak vinden: kapsalons, schoonheidsinstituten zonnebanken en dergelij ke meer. De bouw zou drie verdiepingen bevatten en dus ook ruimte bieden aan kantoren en woonge- legenheden. Er worden zowat 25 appartementen voorzien. Ter vervanging van de hui dige parkeerruimte zou er een ondergrondse parking komen voor 250 wagens en tevens een gelijkgrondse. Samen goed voor 500 wagens. De H. Geestkapel zou in twee delen worden opge splitst waarbij één deel zou worden verwerkt als toegangspoort tot het kompleks en een ander in gewerkt in een podium. Voorgevel en koor zouden dus duidelijk gescheiden worden. Tijdens de ontbijtshow was er reeds sprake van dat Rewa carte blanche zou krijgen bij deze in greep in het stadsbeeld. De ontbijtshow van de Dekenij Kattestraat da teert van 30 juni en de brief van het kollege van een week later. Akkoord In bedoeld schrijven zou het kollege zich akkoord hebben verklaard met de inzichten van Rewa qua ondergrondse parking, met in- en uitritten naarge lang de technische moge lijkheden en dus met het laten gebruiken van open baar domein door de pri- vé-sektor. Wat onvermij delijk invloed zal uitoefe nen op een aantal winkel zaken in de Nieuwstraat of aan de Hopmarkt. "Wat als handelszaken zo een grote helling vóór hun zaak zien oprijzen?" Wat eveneens met de plaatsen voor de zaterdagmarkt, die zouden wegvallen?" Denayer vindt dat de ge meenteraad buitenspel is gezet en vraagt of het kol lege voor dergelijke toe zegging wel bevoegd is. Het kollege zou bovendien akkoord gaan met het op delen van de geklasseerde H. Geestkapel in twee stukken die dan nog ver plaatst worden. Zulks niettegenstaande de Ad ministratie Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu in een schrijven van 17 mei 11. en Monumenten en Landschappen stelden, dat de geklasseerde kapel in sito, ter plaatse, moet blij ven waar ze nu staat. Eventuele wijzigingen zouden ongunstig worden geadviseerd door Monu menten en Landschappen. Er werd bijgevoegd dat de huidige, bouwvallige toe stand niet als argument 'voor afbraak kan worden ingeroepen, vermits die zijn oorzaak vindt in ge brek aan onderhoud. Wel werd na de brand een nooddak geplaatst en dit met subsidiëring door de Vlaamse Gemeenschap, door de Provincie en door de Stad en zulks met in roepen van een spoedpro cedure. Bovendien adviseerde de kommissie ad hoe om de kapel te laten staan op de huidige plaats. Denayer is van mening dat het stadsbestuur misschien via gebruik van politieke invloeden wil komen tot déklassering van de H. Geestkapel waarvan volgens hem alleszins geen sprake kan zijn. Alleen een intentie, een schets Volgens schepen Dirk De Meerleer gaat het hier niet om enige planning. Enkel over een intentieverkla ring, een schets van wat vooropgesteld wordt. Het kollege heeft zich alleszins over de plannen van Rewa gebogen en kreeg van ad viesraden Ruimtelijke Or dening en Leefmilieu, van de Middenstandsraad en van de Stuurgroep Linker oever, uiteenlopende ad viezen. De meningen wa ren duidelijk verschillend. Er waren zowel argumen ten pro als contra. Argumenten pro Aalst heeft duidelijk nood aan parkeerruimte. Dit projekt kan die situatie verbeteren. De schepen is bovendien Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1989 | | pagina 1