Eigentijdse parochiefeesten op Sint-Jozef Aalst Vermoorde travestiet aangetroffen in Gheeraertstraatle Davidsfonds - Erembodegem aktief Garde-civique Brussel aan monument te Oordegem Laagstbiedende gepasseerd ok Raymond van het Groenewoud W9« r' PAROCHIE FEESTEN SINT-JOZEF i'OiM De Voorpost - 15.9.1989 - 3 :t de negentiende Parochiefeesten komend weekend op Sint-Jozef willen Guido De ck, Etienne De Wolf, Odilon De Landtsheer, Chris Lievens en de 145 vrijwillige lewerkers niet een oubollige, op de draad versleten formule als die van 'Vlaamse brengen. Daarvan werd trouwens een paar jaar terug reeds afgestapt. ^-w..Jen wil immers festiviteiten brengen die het resultaat zijn van samenwerking tussen vele socio-kulturele jeugd- en volwassenenverenigingen die in 't Kapelleken hun tuishaven hebben. Feesten met een gevarieerd programma dat de vrucht is van heel at brainstorming en zoekwerk, ook buiten de eigen landsgrenzen. Kreatieve latie waarbij jan en alleman zich betrokken voelt en bovendien met een kultureel ibod dat er mag wezen. >n programma met Grote Namen maar tevens stoelend op gezelligheid en ontmoe- ansen. Een programma ook voor kinderen en ook voor senioren waar fessionelen en amateurs elkaar in vruchtbare wisselwerking aanvullen. „ochiefeesten 1st oor Vanhenden maakt Éidelijk onderscheid tus- |n twee belangrijke paro- fcale trefpunten. Jooreerst de kerk waar lensen van geboorte tot i)od begeleid worden, de blijde boodschap verne men en hopelijk ook ver werken en de sakramenten ontvangen. Voor de kerk was er de jongste tijd heel wat geld nodig: herstellen van het klokmechanisme, vemieu- wing van de verwarmings installatie, aanpassing van de verlichting, werk aan kerkorgel, glasramen en niet in het minst aan de toren. Daarvoor kon de parochie echter beschik ken over subsidies van Staat, Provincie, Stad en Kerkfabriek. Voor de parochiale lokalen is de situatie dan wel hele maal anders. Die moeten zichzelf bedruipen. En daar wordt reeds jaren met man en macht ge werkt aan verbetering en hernieuwing. Daken, speelplaats, lokalen, ver lichting, verwarming, een liedje zonder einde. Nu graag verandering aan de enorme ruiten in de voor gevel die fel energiever slindend zijn. Maar de vzw Parochiale Werken moet vliegen op eigen vleugels. Voor grote uitgaven moeten in komsten worden gezocht. En met banale akties, tombola's, eetfestijnen en noem maar op wil men het alleszins niet doen. Wél met parochiefeesten waar de mensen waar geboden wordt die ruimschoots op weegt tegen hun uitgaven. Alle prijzen worden inder daad zeer demokratisch gehouden en geldgewin is als objektief het laatste in de rij. Klemtoon op 'feest', 'at- traktief programma en nieuwe evenementen' en op het 'verenigingsleven'. Op de parochie moet het feest zijn. Een ontspan nend weekend waar ieder welkom is en gezelligheid ervaart. Een trefpunt met vriendschappelijke ont moetingen, waar iets kan beleefd en genoten wor den bij een gevarieerd programma voor alle leef tijden. Een écht feest met demokratische prijzen voor attrakties en verteer. En met gratis toegang. Een feest waar vreugde en dankbaarheid kunnen ge deeld worden. Daarenboven wordt geop teerd voor een attraktief programma en nieuwe evenementen. Daarom wordt bewust geïnvesteerd in het programma-aanbod (vorig jaar een slordige 160.000 fr) met aandacht voor de specificiteit van elke leeftijdsgroep. Kinderen beleven er voor de eerste keer een 'mee- speelkindershow, voor een jong volwassen publiek is er vedette Raymond van het Groenewoud nadat de Soul-Sisters overmatige ei sen stelden, voor alle ge neraties is er het kabaret 'Koomil Foo' en voor de senioren een ontspan ningsprogramma met 'Lu en An' en een belotting. Op zondag kan u boven dien genieten van een be zoek aan de stripbeurs met honderden nieuwe titels en van het optreden van een Westvlaamse volks dansgroep. Derde klem toon ligt duidelijk op het verenigingsleven in en rond 't Kapelleken. In 't Kapelleken hebben gepensioneerdenbonden KGB Sint-Jozef en Covda Ter Beken hun thuishaven net als KAV, KWB en diverse werkgroepen van de parochie. Bovendien zijn er de jeugdlokalen van Ypsilon, met Terlin den en De Klup de enige nog resterende in Aalst, is er de feestzaal voor vele gelegenheden, ontmoe tingsplaats Kring en een speelplaats voor sport en spel. 't Kapelleken biedt alles zins een veelheid aan ini tiatieven op sociaal, kultu reel en rekreatief vlak die een uitstraling kennen die tot ver buiten de grenzen van de parochie reikt. Sa menhorigheid en solidari teit zijn er trouwens aller- mins een dode letter. Uiteraard is ook het finan cieel element belangrijk maar niet doorwegend. De infrastruktuur van 't Ka pelleken vraagt permanent onderhoud en aanpassing en dat vraagt geld... Aalst. Raymond Van het Groenewoud te gast op de parochiefeesten van Sint-Jozef. 15-16-17 SEPTEMBER 1989 in en rond "t Kapelleken - Meuleschettestraat - Aalst In 1875 richtten enkele van de tweehonderdste loedige Vlamingen het verjaardag van de Franse "avidsfonds op als kriste- Revolutie brengt deze jijke kuituurvereniging, gastspreker er 'Bastille, 5 onderdeel van de Boerenkrijg en Tricolo- laamse Beweging: 'Voor re...'. Toegangsprijs: 50 "dsdienst, taal en volk', fr. De Franse Revolutie: let idealisme van toen is vrijheid, gelijkheid, broe- kjkebleven, maar gebruikt derlijkheid... maar ook P^faal van nu, gericht op uit- een spoor van terreur. Jgingen voor morgen... Niet alleen een kluif voor 'et Davidsfondshart klopt historici, maar ook vele indaag in ruim 600 afde- ingrijpende veranderingen ingen. Reeds verscheide- die gebleven zijn: kadas- le jaren alvast in de afde- ter, het burgerlijk huwe- ning Erembodegem - Cen- lijk, echtscheiding, ge- tderjtrum, waar verscheidene boorte- en huwelijksregis- aktieve bestuursleden zich ters, onze provincies, de «eeds belangeloos inzet- rijkswacht, de consolide- ten voor de menselijke ring van de verfransing, ;t jalzoektocht naar 'het ware, het gebruik van suikerbiet iy Vihet goede, het mooie'. El- en chicorei, de ontginning kaar ontmoeten in dit ik- van de steenkoolbekkeken jaltijdperk. Samen schoon- staalnijverheid, de uit- Jöheid ervaren. Genieten bouw van de Antwerpse op (van kuituur. Aandacht haven... Met veel van wat voor eigen Vlaamse kunst- toen gebeurde, hebben wij verIzin. Meer weten over de vandaag nog te maken. kuiHmens, zijn omgeving, de Ook bij ons in Vlaande- ng t samenleving. Het wordt ren. Hugo Van de Voorde ieder jaar opnieuw ver- maakt dit alles beslist wel ji werven in het jaarpro- duidelijk! gramma van de afdeling. De eerste aktiviteit van D.B. het nieuwe DF-werkjaar is een zoektocht In het land van leper en Ijzer. Een i tocht van 50 km. af te leggen per auto of met de fiets, doorheen een streek vol rustgevende natuur, indrukwekkende gebou wen. Als pracht en kleur rijke folklore afdelingsda tum koos het bestuur zon dag 17 september 1989, met als vertrekuur 13 uur aan de O.L.V. Hemel- vaartkerk te Erembode- Igem. Geïnteresseerden bel len best vooraf even naar A. De Quick, Heuvel 72 Abl, Erembodegem, 053/ 77.51.05. Vrfjdag 22 september 1989, te 19.30 uur in de Krypte (Weggevoerden straat, Erembodegem), verwacht het afdelingsbe stuur ruime belangstelling voor een boeiende cause ur u rie door dhr. Hugo van de Voorde. Naar aanleiding Toen chauffeur Willy De Ridder uit Lebbeke maandag namiddag via de Tragel by de firma BMC een vracht kwam lossen zag hij aan de spoorwegberm van de Gheeraertstraat twee benen steken tussen de takken. Het straatje is doodlopend en geeft finaal uit op de terreinen van de ontmantelde Filature La Georgie. Even later ontdekte hij een lijk. Aalst. Kermis in Moorsel. De paardenmolen doet het nog steeds bij de allerkleinsten (a) Het duidelijk verminkte lijk van een man met ver wondingen aan het hoofd en zoals later bleek kneu zingen over zowat het hele lichaam. De man in kwes tie was gedeeltelijk ont kleed. Zijn schoenen, broekje en ook een mini rokje lagen enkele meter verder verspreid uit el kaar. Het lichaam kon worden geïdentificeerd als de 29-jarige Louis-Christi- ne, een persoon die zich vaak in travestietkringen ophield en alhoewel offi cieel woonachtig te Liede- kerke, zijn intrek had ge nomen in café New-York City in de Geraardsbergse- straat te Aalst. Vernomen werd dat Louis-Christine zich kleedde en leefde als een vrouw. De plaats waar het lijk werd gevonden, bij de spoorweglijn Aalst-Gent, is een verlaten oord en tijdens het weekend meestal doodstil. Tijdens het weekend heeft dan ook niemand iets ver dachts waargenomen. Een lijkschouwing zal moeten uitmaken op welk ogen blik zich het fatale drama heeft afgespeeld. Voorlo pig zou men van de da- der(s) nog geen enkel spoor hebben. Wel heb ben een aantal rijkswach ters de spoorwegberm af gemaaid, in de hoop enige aanduiding te vinden. Te vergeefs. De BOB was maandag in de vooravond op zoek naar mensen die het slachtoffer nog zouden gezien hebben de jongste tijd. Het parket van Dender- monde stapte af onder lei ding van de nieuw be noemde onderzoeksrech ter, Walter Van de Sijpe, vergezeld van de proku- reur Hilde Pauwels, wets- geneesheer professor Tim merman en diens assistent Dr. Piette. Een aantal per sonen werd door de politie reeds ondervraagd. Uit de lijkschouwing is gebleken dat het slachtoffer gesla gen werd en uiteindelijk geworgd. De plaats van het gebeu ren is een geliefkoosd oord voor vrijende paartjes. Gaat het om een roof moord? Portefeuille en dokumenten waren alles zins verdwenen en dat kan er op wijzen. Of gaat het om een lustmoord en raak te de dader razend toen hij tot de ontdekking kwam dat zijn avontuurtje uitliep tot een kontakt niet met een vrouw, doch met een man?! Hij kan dan zo kwaad geworden zijn dat hij een moordenaar werd! Of gaat het om een kombi- natie van beide hypothe sen en beroofde hij na zijn mislukt avontuur het slachtoffer? De BOB zou maandag morgen tussen 2 en 3 u. dancing Kings op de Hop markt verlaten hebben. Hij/zij droeg lange haren tot over de schouders, een dameshandtas en een hel rood minirokje. Dat rokje werd, samen met andere kledingstukken en een potlood om de oogranden te aksentueren, ter plekke weergevonden. Louis- Christine had een opera tieve ingreep ondergaan en zag er uit als een vrouw. Ze gedroeg zich dan ook navenant. Hij/zij was leerling-kap ster geweest te Liedekerke en opende er een eigen kapsalon voor dames in de Nieuwstraat, dat later naar de Opperstraat werd over gebracht. Met een vriend vertrok ze later naar Aalst waar hij/zij vermeld café uitbaatte. Na een ruzie be landde ze weer in Liede kerke in een kapperszaak aan de Kapellebaan. Momenteel zoekt de BOB personen die het slachtof fer de laatste uren nog zouden gezien hebben. LH Aalst. Kermis in Moorsel. Het viskraam met de eendjes had zoals steeds veelsukses (a) In de jongste gemeen teraadszitting wilde raads lid Danny Denayer (VU) van het stadsbestuur ver nemen waarom de stede lijke informatie werd toe gewezen aan "De Streek- krant" voor 1 miljoen fr. plus BTW, terwijl er toch heel wat lagere offertes voorhanden waren die bij na de helft lager lagen. Dit nadat "Aalsters Aksent" was opgedoekt en veer- Vele jaren kwam een hoofdstedelijke delegatie van 'De Vrijwilligers van Brussel 1830' telkenjare naar Oordegem. Tegen over de Fauconnier-wind- molen aan de steenweg op Gent die tijdens de jongste monumentendag door de provincie werd opgesteld werd inderdaad in 1926 door de 'Oud-burgcrwach- ten van Brussel 'een ardui nen gedenkteken naast de steenweg opgericht. Dit ter nagedachtenis van een treffen tussen Duitse Uh- lanen (verkenners te paard) aangevoerd door generaal von Boehm en Brusselse burgerwachten (garde-viques) die deel uitmaakten van een kom- pagnie Jagers te paard. Kapitein-kommandant Leon-Louis Koning, een voornaam lid van de bur gerwacht Esser, nog twee burgerwachten en een ge ndarm lieten er hun leven. Dit op 6.9.1914. De volgende dag woeede de strijd tegen de Uhlanen verder te Melle waar nog twaalf Belgen sneuvelden en 35 gewond werden. Reeds op 24 augusqtus 1914, een tweede kermis dag die er wegens de drei gende oorlog geen was, liep de mare dat de Uhla nen op komst waren. Het werd in Oordegem een al gemene vlucht met wat ha ve en goed op kar of krui wagen. Ver ging de tocht echter niet want dra bleek dat het gerucht vals was. Maar op 6 september 1914 was het bloedig ernst. 75 jaar Op de 75ste verjaardag werd terug met de traditie aangeknoopt en kwamen afgevaarfigden weer naar Oordegem. Verleden woensdag stonden leden van het gemeentebestuur en van vaderlandslievende verenigingen van Lede en Wetteren dat op oaraat om de afgevaardigden te ontvangen. Met hun aut- gentieke uniform zetten die de klok driekwarteeuw terug: blauwe kiel, witte broek, wit hemd, zwarte hjalshoek, muts met ko karde en struifel in de na tionale kleuren. Een plechtigheid waarbij hulde werd gebracht aan de oudstrijders van 1830, 1914 -18 en 1940-45. Daarmede werd het 'ver geten monument' weer in de belangstelling gebracht. Als het nu nog eens een opfrisbeurt ondergaat is het weer up to date. LH Van zaterdag 7 tot en met dinsdag 10 oktober heeft in de Hallen van Kortrijk het tiende Europees Autocar- en Auto bussalon plaats. Het wordt zo te zien iets grandioos. Men kan er terecht van 10 tot 19 tiendaags een stedelijke informatiekrant in een huis-aan-huis bedeeld blad zou worden ingevoegd. Alhoewel de offertes beantwoordden aan de door de stad gestelde eisen en bovendien geen enkel vormelijk gebrek vertoon den, werd het laagste bod toch niet gehonoreerd. Biedt het ene blad mis schien supplementair meer dan het andere, dat heeft met de zaak van de stad niets te zien, zegt Denayer. Goochelen met leescijfers is niet relevant want juist het toekennen van stads- berichten kan die leescij fers uit noodzaak gevoelig opdrijven. Zo raakt men verward in een vicieuse cirkel waarbij oorzaak en gevolg door elkaar worden gemengd. "Wanneer men het laagste bod niet aanvaardt als alle voorwaarden vervuld zijn, heeft men geen been om op te staan", besloot De nayer. "Bij haar advies ging de ambtenarij duide lijk in de fout wanneer ze bij haar beoordeling de publikatie van notariële verkopingen in het ver keerde blad situeerde". "Voor het gerecht zou de ze toewijzing niet in orde zijn", voegde Denayer er nog aan toe. Onderhands Voor burgemeester De Maght is er geen vuiltje aan de lucht. Het betrof hier immers geen openba re aanbesteding, doch een onderhandse gunning. In dat geval moet de laagst biedende niet noodzake lijk het order in de wacht slepen. Het schepenkolle ge mag beslissen wat het wil in deze materie. De voogdijoverheid heeft trouwens dit punt reeds goedgekeurd. Maar volgens Denayer staat in het lastenkohier duidelijk ook de hoogte van de prijsofferte als beoordelingsnorm inge schreven. Voor Denayer werd het dossier door het stadsbestuur alleszins te zwak behandeld. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 3