Samenstelling Raad van Bestuur De Wert en benoeming stafmedewerker hete hangijzers Waltnlel en Aalst zoeken toelagen Liniaal-tentoonstelling met Martial Nijs tijdens Nieuwkerken-Kermis fietsi VOK Of KNOK? Huisvestings- en andere problemen Leven en uitdrukking in de vierde wereld Kermis in Mespelare 6 - 15.9.1989 - De Voorpost Tijdens de jongste gemeenteraadszitting werden de twee meest hete politieke hangijzers in de besloten vergade ring behandeld, vermits het er om personen ging. Het betreft enerzijds de benoeming van twee stafmedewer kers in De Werf en anderzijds het reeds lang aanslepend dispuut over de samenstelling van de Raad van Bestuur van Kultureel Centrum De Werf. Een punt waarvan vooraf wel gesteld werd dat er een kompromis in de maak was dat er echter nog niet uitgekomen is. Aalst. Netwerkkwis. De vragenstellers plegen overleg (a) Kwis in Netwerk KNOK, Kanernieopko- men, recidiveerde. Twee weken na elkaar werd KNOK inderdaad avond winnaar. Belangrijk hier bij is dat in de algemene rangschikking KNOK VOK-Moorsel nog slechts met 65 punten voorafgaat. 'Een komfortabele voor sprong', hoor ik u zeggen. Het is echter zo dat KNOK momenteel duide lijk op volle toeren draait wat bezwaarlijk van VOK kan beweerd worden. Maar vooral is er het feit dat VOK nog een organi satie-avond voor de boeg heeft en dan ook geen punten op die avond kan vergaren. Als u weet dat KNOK er verleden vrijdag won wordt het duidelijk een spannende eindstrijd. De organisatie-avond van VOK is bovendien de laat ste, de finale. VOK zal dus zelfs niet de uitslag kun nen meebepalen maar moet de prestatie van KNOK en de anderen af wachten. De avonduitslag ziet eruit als volgt: 1. KNOK 96 punten, 2. Reto 82 86, 3. Palugama 85, 4. VOK 77, 5. Aad Gaad 75, 6. As- dammen 71, 7. Kwistet- weernie 66, 8. FN-club 57, 9. Jonk en Aad 47, 10. Koeskoes 43 en 11. Club 30 33. Nog twee avonden. Nu is de rangschikking: 1. VOK-Moorsel 711, 2. KNOK 646, 3. Asdammen 588, 4. Tiger Pub 577, 5. Palugama 541, 6. Aad Gaad 495, 7. Jonk Aad 467, 8. Kwistetweernie 454, 9. Reto 82 416, 10. FN-klub 384, 11. Koes koes 374 en 12. Club 30 361. LH Stafmedewerkers Vermits Kultureel Cen trum De Werf de A-status heeft verwerft het recht op twee door de Staat betoe laagde stafmedewerkers. Daartoe werd een examen uitgeschreven waarbij een aantal van het ruim dozijn kandidaten sneuvelden op een verhandeling. Van zelfsprekend is deze proef zeer moeilijk objektief te broordelen. Maar het is wel de vignerende gang van zaken. Een aantal mensen menen achter de ze trend iets te zien dat zou kunnen te maken heb ben met de kans tot enige bevoor- of behandeling naar believen. De 'oude' raad van be stuur alhoewel reeds in september is de nieuwe nog steeds wegens me ningsverschillen nog niet geïnstalleerd adviseerde de benoeming door de ge meenteraad van de twee kandidaten die in de diver se examenproeven meest punten haalden. Dat wa ren Kathleen Keymeulen, reeds in dienst bij De Werf en T. Van Acker uit Gent. Volgens de raad van be stuur moesten de eerste twee benoemd worden omdat hun uitgebracht ad vies bindend zou zijn. De meerderheid in de ge meenteraad was echter van mening dat dit advies niet bindend is en be noemde wel de kandidaat met de meeste punten Kathleen Keymeulen doch liet die met de tweede meeste punten links liggen en gaf de voorkeur aan Francine De Bolle, mo menteel sekretaris van schepen Gracienne Van Nieuwenborgh. Bindend advies? In hoeverre het advies al dan niet bindend is wordt nu de hamvraag. Men zou zich de vraag kunnen stel len of een advies in se wel bindend kan zijn en zich niet beperkt tot een aan wijzing, een raadgeving. Volgens de raad van be stuur is dat advies alleszins bindend en zou het niet benoemen van T. Van Acker impliceren dat de funktie van tweede staf medewerker niet van ho gerhand zou betoelaagd worden. De wedde van de ze stafmedewerk(st)er zou dan moeten betaald wor den uit de stadskas en, naar we op de gemeen teraad en elders voortdu rend horen, is de toestand van die kas weinig gezond. Maar volgens de meerder heid is de benoeming ge beurd volgens het boekje. Om de stelling van de raad van bestuur kracht bij te zetten hadden er uitvoe ringsbesluiten moeten uit gevaardigd zijn geweest en die zijn er niet. Volgens burgemeester De Maght en personeelsschepen Bo- gaert komt de betoelaging van de tweede stafmede- werk(st)er niet in het gedrang. We hoorden reeds spreken van politieke benoeming 'maar iedereen weet dat de meeste benoemingen een politieke achtergrond of tintje dragen. In de be sloten vergadering stapten de minderheidspartijen CVP en VU het alleszins op na de behandeling van dit punt. Wachten nu op de al dan niet goedkeuring van deze benoeming door de voog dijoverheid. Raad van Bestuur Kultureel Centrum Een tweede heet hangijzer tijdens de besloten verga dering was de samenstel ling van de Raad van Be stuur van het Kultureel Centrum. De 'oude raad' stelt voor de samenstelling van het bestuur van de kuituur- raad integraal over te ne men zoals in vorige koali- tie het geval was geweest. Maar dan zou de huidige koalitie in het bestuur van De Werf moeilijk de meerderheid halen. Dat was ook tijdens voorgaand bestuur reeds een knel punt waarbij het zelfs kwam tot het verlenen van een supplementaire stem aan de toenmalige voor zitter. De meerderheid ligt dan ook dwars ten opzichte van deze intentie en ver daagde de bespreking van dit punt. Gesteld werd in derdaad dat de Raad van Bestuur de namen van de twaalf voorgestelde kandi daten niet had kenbaar ge maakt. Doch de raad van bestuur zegde dat niet te hebben gedaan, omdat vooraf een beslissing van de gemeenteraad over ze raad van bestuur oi daan moest worden maakt. U volgt toch nog ste< want finaal wordt het nest waarin zelfs een haar jongen niet meer terugvinden. De samenstelling van kultuurraad werd eens aangevochten, zou niet konform de men van het dekreet z omdat de humanistis|- vrijzinnige strekking niet in vertegenwoord zou zijn FIE1 Een middel om uit de i KOO' passé te geraken zou ki ioc nen zijn aan de liber - strekking twee in pla i van één vertegenwooi 1 ger te geven maar houdt dan in dat de n. gebonden strekking perkt wordt tot drie plaats van vier vertegeEKOOF woordigers. ouwd m Finaal zou de samenst ling er kunnen uitzien i volgt: 4 vertegenwoori E KOO gers van de kristelijl ®is'e2s7! strekking, 3 van de sod - s. listische, 2 van de liberal 3 voor de niet-strekkinj gebonden en 1 voor i marxistische. Voor I humanistische strekkij 66.32.7 zou er één mandaat zi TTTJ] doch dan zonder stei z0 KOOF r, voll OOOF Verleden vrijdag was gemeenschapsminister Louis Waltniel, bevoegd voor Ruimtelijke Ordening en Huis vesting te Aalst te gast waarbij o.a. een bezoek aan de sociale wijk Horebekeveld werd gebracht. Present in De Werf waren bij minister Waltniel leden van het stadsma gistraat en van het Aalsters Coördinatiecomité voor Maatschappelijk Welzijn. Voor de gemeenschapsminis ter was dat het achttiende werkbezoek bij een Vlaamse gemeente. Aan bod kwamen proble men van sociale huisves ting, van ruimtelijke orde ning en sociale aspekten van de OCMW-werking. Tot definitieve beloften kwam het (uiteraard) niet. Het was eerder een ver kennende en informatieve voorronde waarbij han gende dossiers qua huisvesting en klasserings procedures van monumen ten aan bod kwamen. Dit in het zicht vooral van na kende wijzigingen in de desbetreffende wetgeving. Aalst zou dan ook de dos siers in die zin kunnen aanpassen en er, zodra de nieuwe regelingen van kracht worden, als de kip pen bij zijn. Men zou op de hoogte worden gesteld van de wijze waarop de afhandeling van dossier zou kunnen bespoedigd worden en toetsen naar de mogelijkheden voor be toelaging. Die financiële ruimte is in derdaad gezien de omstan digheden eerder beperkt. Op zijn kabinet hoorde Waltniel dan ook 'hoe meer ge uit het bureel gaat, hoe minder geld we overhouden'. 'De gemeen tebesturen zien me dan ook graag komen'. Iets wat burgemeester De Maght volmondig beaam de doch er niet zeker van was dat de administratie te Brussel die van Aalst even graag ziet afkomen. Ministeriële mededeling In een mededeling aan de pers hield de gemeen schapsminister zich begrij pelijk eerder op de vlakte. 'Inzake ruimtelijke orde ning werd het probleem aangesneden van het wijzi gen van het gewestplan door middel van BP A's. Op het stuk van sociale woningbouw werden de problemen gesteld in ver band met saneren van so ciale woningen, die eigen dom zijn van de stad en die zich bevinden buiten een herwaarderingsge bied. Ook de dossiers in verba,d met het herwaar deringsproject te Hofsta- de-Aalst (Leopoldstraat, Hoogstraat) het Hof Leeu- wergem te Aalst (woonuit- breiding - infrastructuur- Van morgen zaterdag 16 september tot en met za terdag 30 september kan u tijdens de openingsuren van de bibliotheek terecht in de afdeling volwasse nen, Molenstraat 51. De tentoonstelling 'Leven en uitdrukking in de Vierde Wereld' is er inderdaad gratis toegankelijk. Een organisatie van de Stede lijke Openbare Biblio theek in samenwerking met ATD Vierde Wereld. Een primeur voor de Vlaamse Gemeenschap. Het herdenkingskomitee 'Daensjaar' is inderdaad de mening toegedaan dat de 'werkterreinen' van Priester Daens dienen te worden vertaald naar de noden van vandaag. Van daar de steun ervan aan deze tentoonstelling. ATD Vierde Wereld ver zorgt bovendien de pro- jektie van een dokumen- taire over akties van hun beweging in de diverse kontinenten. De film 'Ik getuig voor jullie' wordt voor de eerste maal ver toond in Nederlandstalige versie a.s. vrijdag 22 sep tember te 20 u in De Werf. Reserveren kan via 053- 76.13.12. Een brochure en een keu zelijst met aanbevolen lite ratuur vindt u in de bib. Nadere info via 053- 76.13.31 of 76.13.32. LH werken) en Onze-Lieve- Vrouw-straat te Aalst (in- breidingsproject) werden besproken. In antwoord op evenge- noemde vragen heeft de heer Minister Waltniel zijn maksimale steun ter zake beloofd. Vervolgens werd de stand van zaken van het dossier houdende klassering van het stadhuiskompleks en Oud-Hospitaal te Aalst door de minister breed voerig toegelicht. Ten slotte werden door het stadsbestuur vragen gestelld in verband met de verbouwings- en bouw werken door het O.CM.W., de sociale ver huurkantoren en de woon voorzieningen voor de minst bedeelden. Alhoe wel deze materie groten deels tot de bevoegdheid van Minister Lenssens be horen, heeft de minister Waltniel wat zijn bevoegd heid betreft, beloofd deze dossiers aan een grondig onderzoek te onderwer pen. Tevens heeft hij de verbintenis aangegaan zijn collega Lenssens te kon- takteren in verband met deze aangelegenheden'. Konkreet Burgemeester De Maght en minister Waltniel had den als antwoord op vra gen een aantal konkrete zaken te melden. De ruim dertig jaar ou de stadswoningen aan de Schietbaan ('den Tir') zijn duidelijk aan renovatie toe o.m. qua elektriciteit, sa nitair en beveiliging. So ciale woningen inderdaad liggen buiten een herwaar deringsgebied. Het stadsbestuur vroeg be toelaging en minister Waltniel stelde te helpen bij de afhandeling van dit dossier. Voor wat betreft het herwaarderingsgebied Hofstade Dorp beloofd de minister toelagen te verlenen binnen de perken uiteraard van de financiële mogelijkheden. Het inbreidingsprojekt van bouwmaatschappij 'Veilig Wonen' aan de O.L.V.-straat zal eerlang gunstig afgehandeld wor den. De minister verleent inderdaad voorrang aan inbreiding ten opzichte van nieuwe realisaties. De tweede fase van de infrastruktuurwerken aan Jof Leeuwergem nadert haar einde. De aanbeste ding van de werken komt er nog vóór Nieuwjaar zodat in 1990 sociale ka vels zullen kunnen ver kocht worden. De afhandeling van het dossier ter klassering van het stadhuiscomplex en een veertigtal monum enten is nog niet voor mor gen. Binnen zijn financiële mogelijkheden zal de ge meenschapsminister alles zins hulp bieden. De be langrijkste inbreng moet echter komen van de eige naar zelf. 'Voor stadsgebouwen is dat geen probleem' zegde de burgemeester. De minister informeer de het stadsmagistraat i.v.m. de op komst zijnde wijzigingen aan het ge westplan zodat er meer mogelijkheden komen. Het stadsbestuur dat het industrieterrein Wijn- gaardveld wil uitbreiden zal in die zin een dossier klaarstomen en aan de mi nister voorleggen. In verband met indus trieterreinen deed ee In- terkommunale twee aan vragen: Anderenbroek te Welle-Denderleeuw en uitbreiding van Erpe-Me- re. 'Anderenbroek is to taal van de baan' zegde Waltniel, 'zowel qua kost prijs als wegens ekologi- sche argumenten'. Uit breiding van dit industrie terrein Erpe-Mere is een beter projekt. Het overdragen aan de stad van het speelplein in Horebekeveld door de bouwmaatschappij Goed kope Woningen is een reeds lang slepend dossier. Met als gevolg dat het speelplein er niet kan inge richt worden en men bo vendien blijkbaar niet weet wie verantwoordelijk is voor het onderhoud. Van de ministeriële ad ministratie werd reeds een schrijven ontvangen dat dit speelplein zonder ver goeding aan de stad moet worden overgemaakt. Hetbis nu wachten op een bevestiging hiervan die de naamtekening van de ver antwoordelijke minister draagt. Schepen Patrick De Smedt heeft een half miljoen beschikbaar om dit speelplein degelijk in te richten. Maar volgens Goedkope Woningen kan kosteloze overdracht niet. Voorzitster van het Aalsters Coördinatiecomi té voor Maatschappelijk Welzijn had woorden van dank voor de minister en voor het Aalsters gemeen tebestuur dat de gestelde opties helpt verdedigen waar het kan. Voor wat betreft de noden aan huis vesting van de 'Allerkan- sarmsten' zal de minister door zijn diensten een on derzoek instellen. Daaruit zou dan een tienjarenplan kunnen spruiten voor sa nering. Gemeenschapsmi nister Waltniel beloofde alleszins zulks bij collega Jan Lenssens te zullen aankaarten. Ook begeleid wonen en sociaal verhuur kantoor genieten minis teriële belangstelling. Wat betreft het woningbestand te Aalst qua huurwonin gen zullen eigenaars bena derd worden om te kun nen komen tot een valabe le evaluatie. 'Ik beloof niet wat ik niet kan, maar gedane beloften zijn bij mij geen ijdele woorden', zegde Louis Waltniel. 'We zullen U aan uw woord houden' rondde burgemeester De Maght af. LH Op zaterdag 16 september wordt in het kultureel cen trum De Mespel de kermis van Mespelare traditioneel ingezet met het kermisbal waarvoor de toegang gra tis is. Zondag 17 septem ber zijn er loopkoersen voorzien voor jongens en meisjes tot 14 jaar en be ginnen om 15.00 uur aan café Klein Dorp. Om 19.00 uur is er in De Mes- pel opnieuw een bal met muziek uit de zestiger ja ren en om middernacht volgt dan de trekking van de speciale kermistombo- la. Maandag 18 september staat er om 10.00 uur een mis voor de overleden pa rochianen op het program ma, is er om 10.30 uur een bakschieting naar pankla re kippen in café Klein Dorp met 2.000 fr vooruit en om 19.00 uur nog een belotting in café Luxemburg met 3.000 fr ieuw T E KO' ieg we Aalst. De bewoners van het Sint-Jodrusthuis zorgden voor een geslaagde hobbyten toonstelling (a) De dertiende LINIAAL- tentoonstelling ter gele genheid van kermis Nieuwkerken heeft, zoals de beide voorgaande ja ren, plaats in de lokalen van het Oud-Klooster, Molenstraat 1 te Nieuw kerken. Voor het eerst gratis en talrijke natura- prijzen. Dinsdag 19 sep tember begint om 16.00 uur een gerrebolling voor vrouwen in café Klein Dorp en is er om 20.00 uur een grote kaartwedstrijd belotten in het kultureel centrum De Mespel. Met 5.000 fr gratis en de eerste prijs bedraagt 1.200 fr in geld. Donderdag21 september om 15.00 uur is er de start van de dag voor de gepen sioneerden van Mespela re, Oudegem en Dender belle waarbij een orgelist voor de sfeer zorgt en vrij dag 21 september volgt er in taverne Luxemburg een dansavond met muziek uit de zestiger jaren. Zater dag 23 september wordt er opnieuw gekaart. Dit keer in café Klein Dorp heeft LINIAAL er een niet - Nieuwkerkenaar te gast: de heer Martial Nijs uit Lede, met olieverf schilderijen. De voorope ning heeft plaats op vrij dag 15 september 1989 te 20u30, met inleiding door dhr. Fredy De Schrijver. Als openingsuren zijn voorzien: zaterdag 16 sep tember van 16 tot 21 u., zondag 17 september van 10 tot 12 en van 15 tot 21 u., maandag 18 september van 15 tot 21 u. Er is doorlopend cafétaria. Martial Nijs is een gebo ren en getogen Ledenaar. Hij werd geboren te Lede op 9 juli 1948 en woont er in de A. Rodenbachstraat 54. Hij is autodidact. The ma's voor zijn olieverf schilderijen zijn: stille vens, landschappen, bloe men, taferelen en ook en kele portretten. Typisch is de verdroomde sfeer die wordt opgeroepen d.m.v. bruine roestkleuren. We laten een paar stemmen over zijn werk horen. Tedere schilderij is als een drooml waarvan bij het wakker worden alleen de meest aanspreekbare ele- tot 1! 21, I ve). TE H open menten bewondering af Tel. C dwingen. Schilderen ij voor Martial Nijs een on- Wj k verzadigd verlangen, e - niet te stuiten drang n; schoonheid. De romanl sche kleuren, de idylliscl personages en de p< tische voorstellingen zijn werk tonen aan dat een echte 'romantieker' is Zijn thema's zijn veelal ontleend uit het dagelijks leven maar met een be paalde nostalgie omwej te ven' (R. Ruys). 85. 'Hoe groot die K van de Me< kunst moet zijn, laai yjT kunstschilder Martial Nijs gee in het midden. Zonder stra zich te storen aan richtlij-! nen, academische voor-; n6i schriften en technieken, nie maakt Martial Nijs een on- Dw gecompliceerde, direct! toegankelijke en door ie dereen gemakkelijk te be grijpen kunst, waar geen grote woorden voor nodig zijn. Maar zoals dat met de kunst van het leven het geval is, schuilt hier ook zijn kunst in de kunst van de eenvoud. De kunstige eenvoud van Martial Nijs'. (Jef Nijs, journalist). D.B.

De Voorpost | 1989 | | pagina 6