Ruim tweehonderd heemkundigen bezetten Slot van Laarne Spiksplinternieuw 1 Al een kaartje uit Benidorm ontvangen van Janine Bisschops en Johny Voners Overweldigende belangstelling voor 32' Landdag Verbond voor Heemkunde De Voorpost A fl I \lï 16 - 22.9.1989 - De Voorpost De Landdagen van het Verbond voor Heemkunde worden om de vijfjaar beurtelings die thans door P. De Win in een van de Vlaamse provinciën gehouden en de 32' uitgave ervan vond vorig wordt opgezet, dit in het weekeinde plaats in het prachtig Slot van Laarne, waar ongeveer tweehonderdvijftig teken van de groeiende heemkundigen te gast waren en er konden genieten van een uniek kader. Jonkheer De belangstelling tot de Pessemier had de ridderzaal en de beschikbare ruimten van het kasteel ter "rechtsarcheologie", een beschikking gesteld en nooit heeft men zoveel heemkundige kruisvaarders rond de in Vlaanderen nog nage- open haard verzameld. Gedurende twee dagen werden hier wel geen zwaarden noeg onbekend begrip. De gekruist, maar wel talrfike lansen gebroken ten bate van de heemkunde. Het gouwbestuur van Oost-Vlaanderen was uiteraard verantwoorde lijk voor de organisatie van dit jaarlijks gebeuren en het Landdagthema - een formule die sinds 1975 gangbaar is keuze van dit landdagthe ma beoogde trouwens een drievoudig doel: de plaat selijk heemkundige krin gen aanzetten tot het op zoek gaan naar alle relik- ten van het vroegere rechtswezen; het archie fonderzoek toe te spitsen op de gerechtshistorische verbondsvoorzitter wees Dit jaar is men in het ver- hierbij op de verdiensten bondsbestuur overeenge- van Jozef Weyns en elke komen om het rechtshisto- landdag betekent voor J. risch patrimonium in de Gerits "een terugblik maar kijker te plaatsen want dit tevens al een blik in de heeft zeer veel te maken toekomst". Daarbij ver- met de strukturen van wittigde hij de aanwezigen vroeger. Volgens J. Gerits ker in de lijn van het kader dat men voor belangrijke heeft het bovendien te ma- monumenten en al het iko- en de omgeving met de gebeurtenissen staat in het ken met onze kleine n°grafisch materiaal met daarbij passende titel "Het Verbond voor Heemkun- rechtshistorische monu- betrekking tot die monu- rechtshistorisch patrimo- de, zowel op gebied van menten die maar al te vaak menten te verzamelen, nium". Bovendien erken- "struktuur als ook naar de onbekend en als dusdanig de de verbondsvoorzitter vijftigste verjaring toe die onbeschermd blijken ver- D Jan Gerits "dat men zei- in 1991 zal gevierd worden loren te gaan. Tenslotte K^eds een paar weken ge- den zo majestueus gehuis- en waarvoor wij grootse besloot hij zijn eerste in- I en r gouw Oost- vest is in zo een heerlijk plannen hebben" dekor". gen dan is de benaming sinds 1958 in "Landdagen" veranderd, waarvan de reeks in november van dat jaar in Bokrijk ingezet nis van het Verbond". De leiding dat de aanwezige Een kijk in het recente heemkundigen uit geheel Waren het vroeger kon- verleden wijst duidelijk op het Vlaamse land de land- gressen en ontmoetingsda- een groeiende belangstel- dag in het kasteel van ling voor de landdagen Laarne kunnen beschou- waarbij iedereen kontakt wen "als een bron van in- zoekt met "gelijkgerichte spiratie, als een nieuwe geesten en vrienden die impuls om ons heemkun- zich inzetten voor dezelfde dig werk op punt te werd. Dit betekende "een doelstellingen". Nieuwig- stellen", keerpunt in de geschiede- heid de laatste jaren, is de Ook de landdag in Laarne uitreiking van twee ere- was bijgevolg aan een §pe- HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053 62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. Vlaanderen een tentoon stelling in het kasteel op gericht rond het thema van de heksen in de Zuidelijke Nederlanden en vermits ook dit tot het gerechtelijk domein behoort, werd het in het geheel van de land dag geïncorporeerd. Het was in eerste instantie gouwvoorzitter R. Ruys die als tolk optrad van een verbazingwekkend be stuur dat zich gedurende weken ingezet had om de 32' landdag te doen welsla gen. Hij was overgelukkig met de onverhoopte en overweldigende opkomst: "Wij hadden nooit kunnen vermoeden dat gij zo tal rijk geïnteresseerd zoudt zijn om een heemkundige heksensabbat bij te wo nen. Wij gaan er van uit dat het onderwerp, de en tourage van het dekor u misschien meegesleept hebben om de landdag bij te wonen. Maar ik denk dat er toch iets meer moet zijn dan alleen maar die mysterieuze heksen, of al leen dat rechtspatrimo- nium of alleen maar de gastvrijheid." Volgens R. Ruys groeit de "bezetenheid van de heemkundige microbe", die voor een beoefenaar zoveel betekent als een ge zonde slepende ziekte. Juist daarom volgen wij een steeds groeiende en bloeiende evolutie "dank zij de werking van elkeen eens de statuten aangepast bond van Heemkunde het Ak^vi^iop11 en "thans w.rW men helan. van He „nhtshUtn. A,S """SS h°°P"= gouwvoorzitter Ruys dat men elkaar nog beter zou Tijdens de landdag ontving A. Roels uit Waasmunster, tweede van links, het eremerk Joachim Beuckelaer dat postuum aan zijn overleden echtgenote Bertje Parijs was toegekend, (jv) merken aan verdienstelij- cifiek onderdeel gewijd en ke heemkundigen, nl. dit door enkele sprekers toe van Joachim Beuckelaer gelicht. Met de keuze over en dit van Dr. J. Weyns. het rechtshistorisch patri- Daarbij heeft men even- monium heeft het Ver- "thans werkt men aan belang van de rechtshisto de profilering, aan een ba- rische kleine monumenten sistekst van onze ver- willen onderstrepen en bondswerking en de heem- daarbij de "speciale aan- kundige beweging in dacht vestigen op die Vlaanderen", kondigde meestal verwaarloosde VMkkUd TID 0 Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telefax 22 54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40 60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekenin 442-8 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 voorzitter Gerits aan. De heemkunde heeft de laatste jaren een evolutie meegemaakt en er zijn an- leren kennen om het heemkundig begrip en de dito belangstelling meer en meer te sensibiliseren, bron voor de geschiedenis Na hem kwam dan de van de aloude rechtage- ste spreker aan het woord woonten in onze streken in d(f on van Mr Jo. Hiermee bedoelt men ma- dere verzuchtingen. Er is teriële overblijfselen uit de een intensere benaderings- vroegere juridische struk- wijze van het heem: "De heemkunde is een multi disciplinaire benadering van het heem; het is een verzameling van alle we tenschappen die betrek king hebben op dit heem". Thema-Landdagen De laatste jaren worden er bepaalde thema's naar voor geschoven om later in een landdag te bespreken. turen en rechtspraak waar bij men o.a. citeert, de puien, roepstenen, per rons, marktkruisen, schandpalen, galgen, grensstenen, foltertuigen en andere strafinstrumen- ten. Daarnaast wordt dit ook door het Verbond voor Heemkunde be schouwd als een aktief meewerken aande inven taris van die monumenten, DE 3 KLOKKEN van langeriihovestraat 1 st. gillis, dejnctermonde Uitslag van de winnende paren van donderdag 14 september richting noord-zuid: 1. Toon Van Tilborg en Karei Colpaert, 2. Lucienne De Visscher en Paul Velde- man en 3. echtpaar Christiaens. richting oost-west: 1. Magda Weymans en Mare Vereecken, 2. Jan Van Tilborg en Hubert De Troch en 3. Mare De Decker en Mare Hofmans. Op dinsdag 24 oktober om 19.30 uur start een nieuwe kursus systeem Acol in het lokaal 'De Drie Klokken', Van Langenhovestraat 1 te Sint-Gillis- Dendermonde. zef Dauwe die hij "een van de grootste historici uit het land van Dendermonde en andere aanpalende regio nen" noemde. Terecht trouwens, want Mr. Dau we heeft een opgepropte zaal zodanig weten te ver voeren dat men een uur verwonderd was dat het gedaan was. Zeer zelden heeft een spreker de aan dacht kunnen in stand houden gedurende zijn re feraat dat rijk gestoffeerd was en een nieuw licht wierp op de heksenvervol ging. Letterlijk en figuur lijk heeft Jef Dauwe met een meesterlijke orche- stratie zijn publiek geani meerd met wetenswaar digheden over de myste rieuze folterpraktijken die indertijd aangewend wer den om een heks al dan niet schuldig te verklaren. Daarbij wees hij vooral op de achtergrond van de zaak waarbij - ook toen reeds - men niet terug deinsde iemand te veroor delen om er financiële munt uit te slaan. Bene vens de absurditeit van de meeste gevallen troonde hij zijn publiek mee naar de brandstapel waar menig vrouwmens uit onze regio nen het slachtoffer werd van door andere mensen aangedaan leed, waarbij de tortuur voor een schuldbekentenis zorgde en hun lot als het ware bezegelde. Op die manier stierven talrijke onschuldi- gen - of pleegden zelfs zelfmoord - door toedoen van hun medemens. Het referaat van Jef Dau we kaderde volledig in het kader van de tentoonstel ling, die nog in het kasteel van Laarne loopt, en het was onmiskenbaar een wa re leidraad voor wie ach teraf de tentoonstelling bezocht. Met overtuiging heeft meester Dauwe ge pleit ten voordele van de heksen waarvan de meeste toch op de brandstapel be landden, in een tijd toen het volk betere bescha vingsvormen aannam. Eretekens Sinds enkele jaren is het de gewoonte van twee ver dienstelijke heemkundi gen te lauweren. Voor het Joachim Beuckelaer-ere- merk kwam Bertha Parijs in aanmerking en voor het Dr. Jozef Weyns-eremerk was dat Antoine Janssens. De eerste prijs moest on gelukkig postuum toege kend worden omdat B. Pa rijs, echtgenote van A. Roels, voorzitter van de heemkring 't Sireentje van Waasmunster, vorig jaar overleden is. Zij heeft de "Slijtpap", een oud Waas munsters streekgerecht Antoine Janssen uit Nevele ontvangt hier het dr. Jozef Weyns ereteken van mevi Weyns (jv) opnieuw geherwaardeerd. Talrijke oude en streekge bonden recepten en ge rechten die meestal door mondelinge overlevering nagelaten worden, krijgen de laatste jaren terug heel wat aandacht. Ook de middenstanders gaan er steeds meer prat op dat zij een produkt kunnen ver kopen met als handels merk "op grootmoeders wijze" en bovendien heeft het nog bijval ook. Ook de slijtpap was eens een lek ker gerecht uit de culinaire schat die Vlaanderen rijk is en dank zij Bertje Parijs heeft dit gerecht opnieuw de erkenning gekregen waarop het recht heeft. Het dateert van uit de pe riode van de vlaskultuur (en hoogstwaarschijnlijk nog veel vroeger) toen men bij of na het vlas "slijten" er de gewenste pap bijkreeg. Dat de slijtpap een waar dig gerecht is dat uit de vergeethoek mocht ge haald worden, kan niet verwonderen want B. Pa rijs behaalde hiermee een zevende prijs in een wed strijd "Vlaamse streekge- rechten" waar 700 deelne mers een streekgebonden gerecht ingestuurd had den. Sinds 1980 weet men nu weer in Waasmunster wat deze lekkernij inhoudt maar ook de deelnemers van de landdag te Laarne hebben er met zeer groot genoegen leeg gemaakt. Het eremerk Dr. J. W< werd aan de Nev heemkundige Ant Janssens toegekend geen ander verdiende meer. Bijna een hl eeuw verzamelt de maiK»^ Nevele allerhande v /li werpen die eens door voorouders gebruikt den. Daarenboven het niet in stoffige keli maar heeft hij alles pi tig tentoongesteld 1 Driekv dienste van wie hemM53!14' komen bezoeken. En jvertuigt bezoekers heeft hij nietK ve'd kort, want elk jaar koifc'naerl bij hem honderden np n°g sen over de vloer om jcoren. kijkje te nemen. Mst h; 'nkel L ip zes tompeti i Opval "joorbije 9e ruimt Maakt Mark Eyskens een winterjas uit een oud deken Wat voert Audrey Hepburn bij Unicef in het schild? Wordt er iets ondernomen tegen de ontbossing van de aarde Van welke liedjes houdt Ingeborg Wat ziet Bill Cosby in Sabrina Lebeauf? Hoe veilig zijn formule-1 wagens Ken je de charme van Zuidwest-lerland Wie inspireerde Robert Ludlum? Waarom vloeien er tranen bij de Golden Girls Hoe wordt een horrorfilm gemaakt De nieuwe, fleurige TV-Ekspres staat ook deze week bol van boeiende lektuur voor heel je gezin. Je vindt er het antwoord op deze en vele andere vragen Heb je 'm trouwens al gezien, die TV-Ekspres Een echte knaller in een nieuw kleurrijk pakje... En je kan meteen ook nog 100.000 fr cash winnen Nu ook met super-overzichtelijke TV- en radioprogram ma's. Erg handig als je weinig tijd hebtMaar ook de kijker die van zijn programma-keuze een feest maakt, komt bij TV-Ekspres aan zijn trekken. En voor de veeleisende, selektieve kijker zijn er boven dien week- en dag-overzichten van alle films, tekenfilms, sportprogramma's en hitparades. Del wed* in h( u.). mins De Een gen. Tuir De i verv ding Gro blij\ hasp ronc daai opg behi Lief Tijc tocl geo n.rn Gu< UBli

De Voorpost | 1989 | | pagina 16