Bart De Vuyst uit Aaigem te voet naar Santiago de Compostela a r tsr Verkeersveiligheid Bosstraat stof voor hoorzitting Ogen niet langer sluiten voor Vierde Wereld... liprma pp De Voorpost 15'jSEPTEMBER 1989 «■J i NR/36} 42 F 3* e dertigjarige Aaigemnaar Bart De Vuyst werkt als opvoeder in een home voor eervoudig gehandicapten te Kwatrecht en heeft zes maand loopbaanonderbreking lomen om een pelgrimstocht van meer dan 2.000 km te ondernemen naar het gfaamde pelgrimsoord Santiago de Compostela. Het is zyn bedoeling om fondsen te melen voor de aankoop van aangepast computermateriaal ten dienste van de iwoners van het home. Op woensdag 20 september vertrok hij vanuit het MPI Sint- idewijk te Kwatrecht te voet, geladen met vijftien kg bagage, naar het Noorden van iye ter wille van zichzelf en ten bate van het home. filjoenen mensen be- Jiten reeds Santiago en ^elen hebben er al van tord maar weten niet jpaald dat Santiago de lam is van de apostel :ob de Meerdere wiens baf, na een achttal eeu wen in de vergetelheid ge tocht is een steunprojekt voor de bewoners van het home Sint-Lodewijk in Kwatrecht. Het home Het home waarvoor Bart op stap gaat is thans nog ingekaderd in het MPI den met daarbij het stimu leren van de verdere per soonsontwikkeling niet te vergeten voor zover dit mogelijk gesteld wordt. Dit is voor een zeer groot deel afhankelijk van de begeleiders die in het le ven van de gehandicapte Hoorzittingen zijn een bewijs van open beleid waarby ook de bevolking een zekere inspraak krijgt, of tenminste moet krijgen. De suggesties naar het gemeentebestuur toe worden echter vaak beheerst door persoonlyke aangelegenheden - op een paar uitzonderingen na - waarbij elkeen ten persoonlijken titel spreekt. Dit is mis schien het enige nadeel van dergelijke hoorzittingen voor de instantie die ze organizeert. Nooit of nergens heeft om het even welk bestuur aan elke betrachting kunnen voldoen want er zijn er altijd die zich benadeeld voelen. In de situatie van de Bosstraat te Mere is een gulden middenweg al even moeilijk te vinden als een goudvis in de Molenbeek. I Erpe-Mere. Bart De Vuyst uit Aaigem die de voettocht naar Compostela zal wagen. I Hij heeft er alleen spijt van dat zijn trouwe hond niet meekan. (jv) Iraakt te zijn. herontdekt I werd op het Iberisch schiereiland door de ere- mijt Pelayo. Toch kreeg I hij nadien een waardige I begraafplaats en naar ma- I te de devotie groeide I bouwde men een kerkje lover het graf, later een grotere kerk maar thans ligt hij onder een kathe draal en de apostel Santia go is tevens als patroon heilige van Spanje be schouwd. In de loop der eeuwen zijn pelgrims van overal in de wereld komen aanstro men, elk met andere mo tieven zoals boete, be rouw, afsmeken van een gunst of uit verplichting van hetgeen hen opgedra gen werd als gevolg van een misdrijf. Deze motie ven zijn sterk verminderd en in zekere mate 'verou derd' maar andere kwa men in de plaats. Bart De Vuyst heeft persoonlijke motieven maar een bijko mende aanleiding voor de Sint-Lodewijk met een woonvoorziening van der tien volwassen gehandicapten. Hun han dicap is meestal meervou dig want naast de motori sche hebben sommige ook nog een mentale of zelfs zintuigelijke handicap. Het home is er op gericht om aan de bewoners een woon- en vooral thuissi tuatie te bieden met de bedoeling om er te leven als volwassenen met hun eigen mogelijkheden. Daarbij vindt men het zeer belangrijk dat men deze mensen alles zo zelfstandig mogelijk kan laten doen, dit binnen de mogelijkhe den door een aangeboden struktuur. Het komt er uiteindelijk op neer dat men naast het groepleven aan de indivi duele bewoner een onaf hankelijke levenssituatie wil bieden. Dit wordt dan betracht door individueel in te spelen op de eigen behoeften en mogelijkhe- bewoners een belangrijke rol spelen, want van hen wordt ontegensprekelijk verwacht dat zij de bewo ners in die mate helpen om zich in hun omgeving thuis te voelen en er een zinvol bestaan leiden. Een van de vele realisaties hiertoe is de hulp bij verzorging en maaltijden en eveneens door het aanbieden van individuele en groepsakti- viteiten, naar gelang de behoefte wel te verstaan. Daarnaast is het evenzeer de bedoeling van de bege leiders om de bewoners in kontakt te brengen met de wereld buiten het home, m.a.w. hen stapsgewijs vertrouwd maken met de maatschappij, de voorzie ningen die daarin bestaan en de mensen die er leven. Om hieraan te verhelpen zijn er thans al konkrete plannen om te bouwen wat een betere uitkomst zou bieden. Het instituut heeft reeds gronden aangekocht in Wetteren en de onder handelingen met de hoge re instanties verlopen posi tief vermits men aan de bouwsubsidies toe is. Aangepaste computer De nieuwe technologiën hebben zowat overal in gang gevonden en hun be langrijkheid bewezen op alle terreinen. Het zou dus absurd zijn te denken dat ook in de gehandicapten- sektor de informatica en de computer geen nieuwe mogelijkheden zou bie den, die volledig beant woorden aan de noden en wensen van bepaalde ge handicapten. De dure toe stellen hebben echter het MPI genoodzaakt spon sors te gaan zoeken en enkele hebben reeds posi tief geantwoord en het is ook daarom dat 'Bart op stap' gaat. Er zijn trouwens toepas singen genoeg die kunnen aangewend worden om de mensen van het home ter wille te zijn. Er is alleszins de grote nood aan midde len om tot een individuele zinvolle vrijetijdsbeste ding te komen en de com puter kan hierbij gebruikt worden voor zijn interes sante en aantrekkelijke programma's. Een een voudige homecomputer volstaat bijgevolg vermits dank zij de even eenvoudi ge electronica ervan ook gemakkelijk verschillende aangepaste bedieningssys temen kan vervaardigen, die het voor elke gehandi capte mogelijk maakt om optimaal gebruik te maken van deze apparatuur. Nog andere toepassingen van de computer zijn o.a. de tekenprogramma's en aan gepaste communikatiepro- gramma's maar daarvoor denkt men een verschil lend type. Dit alles zou kunnen gerealiseerd wor den mits de nodige fond sen beschikbaar zijn en de oplossing ligt voor een groot deel in de sponso ring waaraan Bart De Vuyst op zijn manier wil medewerken. Op stap naar Compostela De beweegredenen en waarom dat Bart De Vuyst uit Aaigem, maar werk zaam in het Home Sint Lodewijk te Kwatrecht, naar Santiago de Compos tela wil trekken laten we hem zelf vertellen: 'Deze tocht heb ik leren kennen via het BRT-programma Ommekaar en sindsdien heeft het me niet meer losgelaten. Ik had er vroe ger wel altijd van ge droomd om die tocht ook eens te doen en dit was voor mij een bijkomende stoot om toch al plannen beginnen te maken. Bij de aanvang was het niet te doen om een goed doel maar het was werkelijk om mezelf eens te willen tes ten, een confronatie aan gaan in hoever dat je eigen fysieke mogelmijkheden aankan. Dat ik nu alleen ga is een keuze geweest die ik feitelijk later ge maakt heb, want in werke lijkheid is het toch zo meoilijk om enkele men sen bij elkaar te krijgen Vervolg op blz. 4 Het gemeentebestuur heeft in haar beleidsnota hoorzittingen afgekon digd en men heeft er en kele gehad. In het nieuwe plan om de Bosstraat ver keersveiliger te maken is men evenmin van dit prin cipe afgeweken. Het is een plan om in een eerste fase het parkeerprobleem op te lossen waaruit een grotere verkeersveilig heid moet vloeien. In zijn inleiding wees schepen H. Van Wilder er op dat dit plan opgemaakt werd om de verkeerssnelheid af te remmen en dit ten bate van de omwonenden en niet ten bate van het ge meentebestuur; daarom voegde hij er voorafgaand aan toe: «Het is uw straat en wij luisteren naar uw bevindingen; uw inbreng zetten we op een rij want die is beslissend om aan het kollege voor te dat al dan niet zijn keuring moet geven of het voorgesteld plan al dan niet gewijzigd moet wor den.» Verder drukte hij er ook op dat het geen kwes tie is bepaalde personen een parking te bezorgen of te ontnemen vermits het gaat over een straat en haar bewoners die er al of niet nadeel van hebben. Asverlegging De Bosstraat is een weg met doorgaand verkeer, met op bepaalde ogen blikken een sterke dens iteit aan voertuigen. On danks het afwisselend parkeerverbod is de door gang voor twee voertui gen samen soms onmoge lijk en de risiko's die geno men worden gebeuren nogal eens via het voetpad waar de zwakke wegge bruiker dan gevaar loopt. Om meerdere redenen wil men hieraan verhel pen en daarom heeft men een voorlopig plan uitge werkt op de technische dienst van de gemeente om erger te voorkomen. Het is wel de bedoeling om een systeem te vinden dat vooral de snelheid van de voertuigen niet kan op gedreven worden maar in tegendeel gaat men op zoek naar een sterk af remmen. Met het nieuwe plan is er een asverlegging bedacht waarbij de wagens afwis selend langs de gestatio neerde wagens zullen moeten laveren wat snel heidsvermindering tot ge volg moet hebben. De parkeerstroken langs bei de kanten van de baan la ten toe vanwaar men ook komt telkens in de eigen rijrichting te parkeren en een bijkomend voordeel is een groter aantal par keerplaatsen want dit was van bij de aanvang de be doeling om ruimere mo gelijkheden te bieden voor de automobilist. Het hoogste parkeercijfer heeft men op maandag en vrijdag vastgesteld en zelfs alle maxima samen gaf als hoogste aantal 42 geparkeerde wagens. Met het nieuwe plan is het aantal mogelijkheden tot 76 opgedreven. Men was vanuit het pu bliek de mening toege daan dat het probleem van de Bosstraat toege spitst wordt op de snel heid die er ontwikkeld wordt en het is juist daar door dat onveiligheid ont staat. Volgens de tussen komst van G. Baten kan het element snelheid be streden worden door de stroken anders aan te leg gen dan op het plan thans voorzien is. Hij was ook van mening dat de techni- citeit en de verkeersveilig heid samen zouden moe ten behandeld worden want het ene sluit het an dere niet uit. Volgens schepen Van Wilder zal de snelheid reeds fors afgeremd wor den daar men in zekere zin zal moeten «slalom men». Bovendien kunnen onbezette parkeerplaat sen als uitwijkzone dienst doen voor de fietsers o.a. Dat men beide elementen niet samen behandelt ligt aan het feit dat men wat de verkeersveiligheid be treft een tweede hoorzit ting zal organizeren en ze in het kader van de ganse gemeente zal bespreken. Daarom vond een aanwe zige dat het geen zin heeft om nu aanpassingen te doen als men een paar jaar later toch beide pro blemen moet aanpakken maar hiermee was sche pen Van Wilder niet ak koord omdat volgens hem «een straat aangepast wordt juist om ze veiliger te maken en hier in de Bosstraat gebeurt dit dank zij de techniciteit te verbeteren en bijgevolg is er geen onnodige akroba- tie meer nodig». Sommi gen wilden nog extra drempels laten aanbren gen maar daartegenover stond dan de geluidshin der dat dit zou meebren gen. Op een bepaalde plaats van het trajekt achtte de middenstand het nodig om meer parkeerplaatsen bij hun winkel te voorzien maar dan zullen ze toch het voetpad moeten vrij maken en hun waren er gens anders tentoonstel len dan op de stoep zoals dit nu vaak gebeurt. Bo vendien kan men niet al tijd voor de deur parkeren waar men zijn moet maar we kennen de mentaliteit van de automobilist... Anderen willen een dra stische snelheidsbeper king opleggen aangezien het trajekt dat niet lang genoeg is om veel tijd te verliezen en zich tot een paar minuten zou beper ken. Ook kwam er een suggestie om de stoepen hoger aan te leggen maar dit zal automatisch gebeu ren als de werken uitge voerd worden vermits de parkeerruimten in klin kers gelegd worden en meteen zal men ook de boordstenen aanpassen. Op sommige plaatsen wil men ook de mogelijkheid onderzoeken om de voet paden te verbreden, wat op zichzelf al een asver- schuiving zou met zich brengen, maar vermits men geen schuren of gara ges afbreekt die in de rooilijn staan, is dit een utopie. Toch wil men dit nagaan en er voor zorgen dat de «zwakke» weggebruiker meer beschermd wordt maar het plan is zodanig opgevat dat twee wagens elkaar moeten kunnen kruisen. Dit neemt niet weg dat alle mogelijkhe den onderzocht worden en men ergens nog een verbreding van het voet pad kan inlassen. Ten slotte deed raadslid A. Slagmulder het voor stel om bij wijze van proef nu al, gedurende een paar maanden, een lijnmarke- ring aan te brengen dat met het vooropgesteld plan overeenkomt en waaruit moet blijken of het al dan niet opportuun is om het uit te voeren. De praktijk leert meestal meer dan teoretische ont werpen op papier. Erpe-Mere. Ouders en kinderen met hun grieven bij burgemeester De Langhe en schepen Eeckhout (jv) De situaties tijdens de Daensperiode vertalen naar vandaag Wie nog niet vertrouwd zou zijn geweest met Vierde Wereldtoestanden, wie de «armoede in eigen land nog niet heeft willen zien, werd verleden zaterdagnamiddag in De Werf gekonfronteerd met realistische getuigenissen die schrijnende situaties voor zoveel als nog nodig blootlegden. In het kader van het Herdenkingsjaar Priester Daens organizeerde de Bestuurs- kommissie van de Openbare Bibliotheek samen met het stadsbestuur een konfron- tatie waarby ATD Vierde Wereld de aanwezigen met de neus op de grauwe realiteit drukte. Onder de vele aanwezigen staatssecretaris Miet Smet, een afgevaardigde van de verhinderde gemeenschapsminister Jan Lenssens, leden van het parlement en het stadsbestuur en een aantal vierde wereldwerkers die zich belangloos inzet ten. Tot en met zaterdag 30 september loopt inder daad in de lokalen van de bib voor volwassenen, Molenstraat 51, de ten toonstelling «Leven en uitdrukking van de Vier de Wereld». Een primeur voor de Vlaamse Ge meenschap. Het ligt im mers in de bedoeling de «werkterreinen» van Priester Daens te vertalen naar hedendaagse noden. Naast de tentoonstelling is er geregeld ook de pro- jektie van de dokumentai- re over de akties gevoerd in verschillende wereld delen. De film «Ik getuig» is dan ook een echt veropenba rend dokument. Én bo vendien is er een keuze lijst beschikbaar van aan bevolen literatuur over deze materie die in de bib kan ontleend worden. Deze tentoonstelling is uiteraard heel wat meer dan zo maar een tentoon stelling van schilderijen die aspekten van de arm oede tonen. Gerealizeerd door gezinnen die aktief meewerken aan de ATD- beweging is het immers uiterst belangrijk dat de heersende armoede ge weten en herkend wordt. Op onze vraag waar de Derde Wereld lag wist men ons meestal tamelijk korrekt te antwoorden. De Vierde Wereld situe ren was voor velen echter een ander probleem. «Misschien ergens bij on ze antipoden of aan een of andere pool.» De Vierde Wereld in eigen midden hadden ze inderdaad nog niet herkend. Voor deze tentoonstel ling gingen meewerkende gezinnen zelf het penseel met min of meer sukses hanteren. Ze trokken naar musea, raadpleegd en kunstboeken en al wat een idee kon geven van ellende en armoede. Plus een aantal getuigenissen waarbij gezinnen meestal het eigen indroeve leven uitschrijven. Getuigenissen - «Men zegt: ze hebben ervoor gekozen. Ze zitten in hun eigen miserie. Ze voelen zich goed in hun armoede. Niets is minder waar. De ellende put hen uit. Ze hebben er genoeg van. Ze eisen recht op werk, op huisvesting, op kennis, op een beroep.» - «Overal ter wereld, in rijke en in arme landen, in verborgen straten en in sloppenwijken leven vrouwen, mannen, kinde ren, in grote armoede. El lende begint waar Vervolg op blz. 4

De Voorpost | 1989 | | pagina 1