I Kinderatelier Vredeshuis breidt uit met 'Peace' ^/Alkuone heeft druk vakantieprogramma achter de rug Steeds meer mensen gaan bijleren, ook in Aalst Expo Kinderarbeid en Kindermishandeling Pétanquedub Mere hield eerste clubkampioenschap 1 "jfr '7 C.C.O.D. protesteert tegen afdanking tijdelijken in Oostenc ommegang Kontich, A; Kunstgroep Alkuone tegen een prachtige dekor aan het werk. >ije vakantie is voor de Aalsterse Kunstgroep zeer druk geweest. Er waren niet alleen de -edens in eigen land, er waren bovendien ook bezoe- aan Italië en Frankrijk af te werken. eerste periode van juli Jkuone aan het werk Oostende, tijdens de te Brussel, in Machelen i Dendermonde waar de juli-viering smaakvol werd opgeluisterd, in Lo- /endegem, Brussel en dan bleven er nog welgeteld Daar werd tijd uitgetrok ken voor heel wat kuiture - le bezoeken en reisde men naar Ostia, de bad plaats van de Romeinen waar men lekker in de zee kon zwemmen. In Lago di Bolsena zorgde de groep voor een optreden en on vergetelijk was de ont- twee dagen over om alles vangst door Paus Johan- klaar te maken voor de nes Paulus. Een weerzien tournee doorheen Italië, eigenlijk want Alkuone De bestemming was Ve- trad ook op toen de paus netië waar men toekwam enkele jaren geleden een net op het ogenblik dat bezoek bracht aan ons Pink Floyd er koncerteer- land. de. Een meevaller dus. Het optreden in Bolsena Alkuone nam zijn intrek was er een van de bovens- in Lido di Jesolo en ver- te plank. Ook Assisi viel trok van daar naar de enorm in de smaak en Eeuwige Stad Rome. maakte de basiliek van Sint-Franciskus heel wat indruk. Daar was het wel wat moeilijker om de vele valiezen en koffers met materiaal naar boven te zeulen. Maar al die in spanningen werden door een entoesiast reagerend publiek beloond met een daverende ovatie. En dat publiek bestond lang niet alleen uit Italia nen. Ook Engelsen, Zwe den, Duitsers, Fransen, Brazilianen, Spanjaarden en ook Vlamingen waren present om het optreden bij te wonen. Alkuone reisde dan door naar Firenze om eind juli weer in Aalst aan te ko men. Vier dagen om de valiezen uit te laden en weer te vullen want op 1 augustus vertrok de groep naar Rocamadour in Frankrijk waar men met 63 man liefst óvoorstellin- gen afwerkte. Dat in het kader van een klank- en lichtspel. Dat spel gaf een beeld van de stad sedert haar ontstaan tot haar toekomst. Op een rots wand en met gebouwen als achtergrond werden reusachtige dia's gepro- jekteerd als dekor. Bengaals vuur, vuurwerk zorgde voor de nodige ef- fekten. Men beleefde er de verwoesting van de stad door de Sarazenen met vuur en rook. Van het verblijf in Frankrijk werd gretig gebruik gemaakt om de grotten, natuurre servaten en andere be zienswaardigheden van de streek aan te doen, en natuurlijk werd er ge dacht aan sportieve ont spanning. Op de terugweg werd halt gehouden in Chartre waar de jongens deelnamen aan enkele stoeten. En dan volgde het optre den tijdens de Ijzerbede vaart. Op enkele dagen tijd moest men 70 jonge mensen klaarstomen en er was slechts een enkele generale repetitie voor zien. Ook daar zorgde men voor een vlekkeloze prestatie. Nu de drukke vakantie achter de rug is, gaat men niet op de lauweren rus ten. Alkuone staat voor een nieuw werkjaar en ook dat moet weer de moeite waard zijn. Wie belangstelling heeft voor Alkuone en de ran gen van deze kunstgroep wil vervoegen kan kontakt opnemen met Mieke De- hogne op het nummer 053/78.18.80 of Oscar Van Malder op het nummer 053/70.06.04. Carli avest ze d status ïel m De Voorpost - 22.9.1989/3 De situaties van toen vertalen naar de noden van heden «Mijn moeder was pas zeven jaar als ze al moest gaan werken. Ze was de jongste van dertien kinderen. En één van mijn zusters heeft zich gezelfmoord. Een meester knecht van de fabriek waar ze was tewerkgesteld had haar, duidelijk buiten haar wil om, zwanger gemaakt.» Tot de verbeelding sprekende feiten die voorde belang stellenden die de Tentoonstelling Kinderarbeid van 1800 tot 1914 en Kindermishandeling in De Werf, Mo lenstraat 51, bezoeken. Ij In de jeugdafdeling van de I stedelijke openbare bi- blioteek cn in de hall op het gelijkvloers van De ards Werf kan U een merk- ;s a waardige fototentoon- ild.j stelling en film meemaken 199? over deze materie. Dit tot is 1; en met zaterdag 30 sep tember. Gratis toeganke- wo "jk tijdens de openingsu- jeve ren van de biblioteek. Deze manifestatie kwam ortt tot stand door de jeugdbib lutw 'n het kader van het met Daensjaar i.s.m. het Mu- legtj v°or Industriële Ar- ideri eheologie en Textiel van 1011] Gent, met het Aalsters I Sociaal Overleg en met prej.| Unicef. inl Kinderarbeid j Kinderarbeid was één van ietmeest schrijnende as- irdt Pekton van de negentien- Idj. de-eeuwse industriële sa menleving. Het kind werd een machine onder de machines, een slaaf van de produktie. Van zeer ucd Pr'"e 'eeftijd kwamen ze nge in werkhuizen en fabrie- lml( ken terecht. Daar gold en slechts één wet: die van ver. optimaal rendement. In Engeland werden de t eerste misbruiken ge- meld. Maar ook in ons ebr '^nc* was '"schakelen van kinderen in het produk- ina tieproces algemeen. Ar- )0I. moede dreef er hen heen. Her Opening Omdat het specifiek over kinderen ging hadden de organizatoren deze eerste pa* betrokkenen er optimaal bij betrokken. Leerlingen van vijfde en/of zesde leerjaar waren present van de Sint-Jozefsschool, van de gemeenteschool aan het Vredeplein en van het Koninklijk Athene um. Namens het herdenkings- komitee Priester Daens situeerde afgevaardigd- bestuurder Miguel Stas de Daensfiguur. 150 jaar terug werd hij in de nabij heid van de huidige Werf geboren, zag veel ellende en armoede en wilde er zich als priester en als vo 1 ksve r tege nwoord ige r tegen verzetten, doch kreeg zowel van de Ko ning als van de Bisschop van Gent tegenwind. Twee van de aktiviteiten tijdens dit Daensiaar zijn enerzijds de huidige ten toonstelling en anderzijds de quasi tijd bijna gelijklo pende expo Vierde We reld. Het ligt in de bedoeling van de huidige expo de zo in de watten gelegde ei gentijdse jongeren kennis te laten maken met de be droevende situaties van weleer en dan ook de no den van toen te vertalen naar de situaties van he den. Steenrijk en doodarm Schepen o.m. bevoegd voor de jeugd, Patrick De Smedt, schetste voor de aandachtig toeluisteren de kinderen hoe mensen in de eerste helft van vori ge eeuw niet leefden bij kleine gezinnen zoals wij die nu kennen. Toen leefde men met de ganse familie samen, meestal onder leiding van de grootvader. De vrou wen en de kinderen moes ten onderdanig luisteren en hadden niets te zeggen. Wat de mensen toen no dig hadden werd in die grote gezinnen zelf ge maakt. We waren toen landbouwers, vlasbewerk ers, wevers, kleermakers, smeden, gareelmakers en noem maar op. De steden waren toen vooral nederzettingen van handelaars, waar alles wat de mensen thuis pro duceerden werd verhan deld. Hier in onze stad herinneren de Graan markt, de Botermarkt, de Varkensmarkt en nog an dere markten ons hier aan. Midden de 19* eeuw kwa men er steeds meer fa brieken. De eigenaars van die fabrieken en het toe nemend aantal hande laars werden een nieuwe sociale klasse, namelijk de middenklasse of de mid denstand. Men noemde ze nieuwe rijken die, op de rug van de werkmen sen en kinderen, zo mach tig en rijk wilden worden als de adel en de oude rij ken. In de werknemersgezin nen gebeurde net het te genovergestelde. De industrialisatie onder mijnde de huisnijverheid, zodat vele jonge mensen geen andere mogelijkheid meer zagen dan naar de stad in de fabrieken, te Aalst vooral textielfabrie ken, te gaan werken. De lonen waren er echter zo laag dat vrouwen en kin deren noodgedwongen moesten meewerken. Het vraagt weinig verbeelding om te beseffen dat veer tien uren werken in slech te omstandigheden, geen ruimte meer liet voor een gezinsleven. Het leven van de kinderen toen be stond uit werken, eten en slapen. Tijd om te stude ren of te spelen was er niet. Vele kinderen stier ven toen aan ziekte of ver ongelukten tussen de fa- brieksmachines. Volwassen mannen en vrouwen hadden het niet beter. De stad bood hen geen onderdak en ze ver dienden samen nog veel te weinig voor voldoende voeding en kleding. Arm oede, ziekte, geweld en dronkenschap waren troef. Alles samen is het duide lijk dat de steden uit twee uitersten bestonden: de oude burgerij, de kerk en de nieuwe rijken ener zijds, en de armzalige werkmensen anderzijds. De stad was er een van heren en van slaven. Fabriekseigenaars koch ten gewoon werkkrach ten, volwassenen of jon geren tegen een honge rloon. En armoede dwong de mensen de meest on rechtvaardige toestanden te aanvaarden en te on dergaan. Soortgelijke toestanden zijn heden ten dage nog in zwang, in het zuidelijk halfrond in de Derde We reldlanden. Wij hebben dan ook de plicht daaraan ieder volgens eigen ver mogen te verhelpen. Schepen De Smedt doet dan ook reeds nu een war me oproep ten bate van de komende 11.11.11-aktie. Kindermishandeling Bijleren als volwassene, het klinkt heel ongewoon, maar dat is het in geen geval. Veel volwassenen in Vlaanderen zijn de laatste jaren gaan bijleren omdat ze vroeger de kans niet hebben gekregen om lang naar school te gaan, omdat ze het nodig had den voor hun werk of om gemakkelijk werk te vin den, omdat ze het boeiend vonden om nieu we dingen te leren of ze wilden gewoon eens weg zijn, met andere mensen kunnen praten. Op ver schillende plaatsen in Vlaanderen worden er sinds een aantal jaren kur- sussen voor volwassenen georganizeerd. Ook in Aalst waar het Edukatief Samenwerkingsverband instaat voor de lessen. Wat kan je er leren? Een goede brief schrijven, for mulieren zelf invullen (belastingen, kinderbij slag, bankpapieren, enz.) je weg vinden in de dool hof van diensten, zonder fouten schrijven, je me ning durven zeggen of durven uitleg vragen wan neer je iets niet begrijpt, kunnen meepraten over allerlei onderwerpen, de krant en het nieuws beter begrijpen, enz. Je kan ook beter leren rekenen, je kan de oppervlakte leren berekenen wanneer je wil behangen of schilderen en je weet niet hoeveel verf of papier je moet ko pen. Vanaf dit jaar kan je ook een woordje Frans le ren spreken. Je kan kiezen welke kur- sus je wil volgen, naarge lang wat je het meest no dig hebt of wat je het meest interesseert. Alle kursussen vinden plaats een keer per week gedu rende een drietal uur, overdag of 's avonds. In groepjes van 10 tot 12 mensen wordt er geoe fend, geleerd en gepraat. Men werkt er niet zoals op school, maar op een aan gename manier bij een kop koffie. Voor meer informatie of als je wil inschrijven, kan terecht bij ESV Ópen Leerhuis, Parklaan 151 te 9300 Aalst (053/78.15.05) waar je op maandag, don derdag of vrijdag terecht Een uiting van agressie die doet twijfelen aan de mens. Kindermishandeling is niet het gebrek aan aan dacht van ouders voor hun kinderen. Niet het pak slaag als de schooluit- slag niet voldoet. Even min de soms onrechtvaar dige straf van nerveuse ouders. Maar wél de behandeling die lichamelijke of geeste lijke letsels achterlaat en hen tekent voor het leven. Op hun honger... Twee maal bleven de aan wezige kinderen woens dagvoormiddag op hun honger. Eerst toen sche pen De Smedt die zijn le zing uit het boek van L.P. Boon over Daens waarin vroegere toestanden uit de doeken werden gedaan finaal toch een einde moest nemen. En daarna toen Willy Van Boxtael als uitermate knap akteur een verhaal tje had «gespeeld» maar, toen de spanning op haar zenith kwam, voor de ont knoping verwees naar de jeugdbib waar die ontkno ping in een boek, samen met zoveel and'ere deugddoende lektuur, te vinden is. Kinderen openen expo Nadat kuituurschepen Gracienne Van Nieuwen- borgh het belang van le zen en de mogelijkheden die de jeugdbib aan de kinderen gratis biedt, had beklemtoond, waren het de kinderen zelf, één van elk schoolnet, die de expo voor geopend verklaar den. Een drankje en een film vertoning kregen ze er nog bovenop. LH De pétanquedub van Me re is nog maar sinds enke le maanden gesticht maar toch straalt er al een zeke re aktiviteit van uit want elke week komen ze op zijn minst één keer samen om er hun «sport» te be oefenen. Als «senioren» van de KBG-Mere heb ben zij de bedoeling om enigszins fit te blijven en vermits men over de ba nen nogal veel heen en weer moet lopen is dat voor hen een medium dat aan de vereisten voldoet. Nauwelijks enkele maanden bezig is de groep spelers sterk aange groeid wat duidelijk be wijst welke belangstelling er heerst voor deze sport- tak die een ideale manier blijkt te zijn om zijn vrije tijd goed te benutten. Ook voor het eerste clubkam pioenschap dat men orga niseerde waren maar liefst ruim dertig spelers naar het ontmoetingscen trum gekomen, niet zo zeer om zich kampioen te spelen maar eenvoudig weg om er bij te zijn. Dat de eerste twee plaat sen van de uitslag bezet werden door twee vrou welijke deelnemers be wijst nogmaals dat het een sport is voor iedereen maar ook dat er vrouwen zijn die heel goed met het pétanquespel weg kunne, te Mere althans. In volg orde laten we hier de uit slagvolgen: Paula De Jae ger, M.L. Van Den Steen, Louis Temmerman (kam pioen bij de mannen...), M. Van Geert, Et. De Ras, I. De Mann, Mrt. Janssens, Anna De Cock, G. De Rouck, Joz. Mer- tens, Ben. De Mil, L. Roe- landt, H. De Jonghe, Fr. Van Moorter, H. Van Damme, God. Fahy, Dom. Neerinckx, J. De Jaegher, Fr. Wijnant, Luc De Smedt, J. De Schrij ver, Aug. Sienaert, Em. Minnaert, Pr. Lambertyn, Loz. Mattheus, R. Van de Wiele, Edw. De Vos, Edw. Lammens, Sim. Van Impe, Ad. Van Wese- mael, M. Van Impe, A. Temmerman. jy Het Kinderatelier Vredeshuis met als thuishaven Esplanadestraat 8 dat zich richt tot kinderen van 6 tot 14 jaar krijgt er 'Peace' bij. Een atelier voor plus veertien jarigen. Vanaf zaterdag 14 oktober organiseert Peace voor jonge mensen gespreksavon- den, uitstappen, spelen, sport e.d.m. Op 15 oktober te 19 u. wordt onderzocht wat Vrede is en betekent. Op 10 november wordt aangesloten bij de traditionele fakkeltocht en op 23 december wordt een bezoek gebracht aan een nog nader te bepalen rusthuis. Kinderatelier Voor de jongeren van 6 tot 14 is men reeds aan het derde werkjaar toe. Een dertigtal jongeren namen er aan deel. Ruim voldoende om op de lancée verder te werken. Om de veertien dagen, steeds op zaterdagen van 15 tot 17.30 u. Agenda: 30 september: Spelen op zijn Marokkaans. 14 oktober: Zoeken naar groen in de stad en er spelletjes spelen over Vrede. 28 oktober, dag na het planten van de Vredespaal op de Esplanade: Grote V redeswandelzoektocht 11 november: Sint-Maarten en Zwarte Piet in Vredeshuis. 25 november: Vredeswerken maken in karton. 9 december: 'Vredesdoelspel' 23 december: De Vredesdhuif komt... Nadere info bij de organisator, Johan Heirman, 'de Jeugdige Waker', Landbou wersstraat 64, 053/21.64.44. Het Gewestbestuur van de Christelijke Centrale van de Openbare Dien sten, de C.C.O.D., prote steert met klem tegen de afdanking van 55 tijdelijke stadspersoneelsleden van Aalst zonder enige syndi- kale inspraak. Heel wat andere bespa ringsmaatregelen lagen in de lijn van de verwachtin gen en konden worden uitgevoerd. Het bestuur van de stad Aalst heeft echter gekozen voor aan pakken van de zwaksten. De C.C.O.D. zal niet na laten de rechtmatige be langen van haar leden en het personeel op alle vlak ken te verdedigen zoals steeds in het verleden het geval was.

De Voorpost | 1989 | | pagina 3