Bart De Vuyst uit Aaigem naar Santiago de Compostela I Ogen niet langer sluiten voor Vierde Wereld... Groote politieke worsteling «Priester Daens» verdiende ruimere belangstelling Moet Johan Heirman stadsmonumenten opkuisen DAtNSWANDEUNG 989 Daens en den grosnen Napoleon Woeste Wandelen voor Don Bosco-lnstituut 4 - 22.9.1989 - De Voorpost Vervolg van blz. 1 schaamte heerst, waar mensen geen greintje res- pekt meer genieten.» - «Ganse gezinnen put ten zich uit om te overle ven. Om het hoogstnodi- ge te vinden om de vol gende dag te kunnen ha len. Geïsoleerden, uit de samenleving uitgestote nen, beroofd van de ele mentaire menselijke rechten. Mensen die ge woon niet meetellen.» - «Geen water, geen elektriciteit, leven tussen verrotte muren. Mensen van overal die nergens thuishoren, die zonder naam, zonder adres, zon der band in stilte onze we gen kruisen. Mensen zon der werk, van hier naar elders weggehoond. Maar die toch een nieuwe weg tonen: de ontmoeting tus sen twee werelden die el kaar niet kennen.» «Rapport Wrésinski» Het rapport Wrésinski was, naast die van de Ko ning Boudewijnstichting en het advies over armoe debestrijding van de Soci- aal-Ekonomische Raad van Vlaanderen een hoofdbron voor het op stellen van het beleids dossier «Armoedebestrij ding in de Vlaamse Ge meenschap». Duidelijk wordt gewezen op de noodzaak van een ge- koördineerde en geïnte greerde armoedebestrij ding in samenspraak met de betrokkenen. Wat dan wel ondersteuning van de zelforganizatie der armen door ae overheid impli ceert. Tentoonstelling Het ideeëngoed van Daens werd vertaald naar de toestanden van heden ten dage. Reeds eerder verleden week bij de opening van de nog steeds lopende tentoonstelling «Kinderarbeid en kinder mishandeling» eveneens in De Werf maar nu ook door de expo «Leven en uitdrukking in de Vierde Wereld». De tentoonstel ling staat opgesteld in de bib in De Werf doch der mate dat ze allerminst een blikvanger is. Eigenlijk verdient ze met ae ge slaagde foto's van schrij nende situaties en met in dringende teksten beter. Na een situering van het projekt door Miguel Stas, afgevaardigd-bestuurder van het Herdenkingsko- mitee Priester Daens hield adjunkt-kabinets- chef Geeroms de gelegen heidstoespraak. Hij be klemtoonde de sociale funktie van reprodukties van schilderijen die ons in de armoede onderdom pelen. Vlaanderen telt in derdaad ruim 350.000 mensen levend onder een aanvaardbare grens. Via uitwerking en realizatie van een beleidsplan ge richt tegen de armoede wil zijn minister trachten onze armen optimaal in de huidige samenleving te integreren als volwaardi ge burgers zonder al te veel materiële remmin gen. Voor Herman Van Breen, sekretaris-generaal van de Vierde Wereldbewe ging, is het symbolisch waardevol dat uitgere kend in de stad waar Prie ster Daens leefde en werkte deze tentoonstel ling wordt opgezet. Aalst is aan toch ae stad die te rugblikt voor een grote sociale strijd met alle ge volgen vandien. «Achter dat bittere woord 'armoe de' gaan mensen schuil», stelde hij. Dat mogen we nooit vergeten. En dat er mensen achter schuil gaan, bleek overdadig uit de reeds vermelde leven dige getuigenissen. Miet Smet praktisch Na heel wat algemene be schouwingen gooide staatssekretaris voor Leefmilieu en Maat schappelijke Emancipatie het over een andere boeg, de meer konkrete en meer praktische. - Met de 350.000 gezin- nen onder de armoede grens scoort ons land sa men met Nederland op Europees vlak hoogst. Dat wegens onze sociale zekerheid. Toch vallen nog heel wat mensen uit de boot. Die moeten op gevangen worden door de OCMW's. Die werken on afhankelijk van de ge meentebesturen. Wat het OCMW doet is allerminst liefdadigheid. Het beant woordt gewoon aan een sociale plicht. Het huidige vervangings inkomen is vaak veel te laag. Ieder jaar, ook tijd ens krisisjaren werd en wordt het bestaansmini mum met 2% aangezwen geld. Dat wordt ander maal het geval met het komend nieuw jaar. Het wordt dan 22.700 fr. en voor alleenstaanden 17.500 fr. Alleenstaanden met kinderen (meestal zijn dat moeders met kin deren) worden als een normaal gezin be schouwd. - Voortaan zal het OCMW achterstallig ali- mentatiegeld van echtge noten die aan hun plicht tekort schieten uitbeta len, zodat wie de hoede heeft van de kinderen, niet nodeloos in de kou blijft staan. - En bij het scheppen van werkgelegenheid voor de allerarmsten zal de Staat de patronale bijdrage voor eigen rekening ne men. - Er zullen ook kansen tot enige vakantie worden geboden aan wie er an ders noodgedwongen zou van verstoken blijven. We zien de ramen niet (meer) Eigenlijk zien we de ar men met meer. We be kommeren er ons dan ook niet om. Sluiten misschien de ogen wanneer ellende ongevraagd op straat ge ëtaleerd wordt. Deze tentoonstelling is dan ook een stuk sensibili sering en terugbrengen tot de grauwe werkelijk heid. In de marge van deze ma terie organizeerde het Frans Masereelfonds een voordracht over «De so ciale roman» en vandaag vrijdag 22 september kan U in De Werf de projektie bijwonen te 20 uur van de film «Van U wil ik getui gen». Onze ogen dan nog verder blijven sluiten, wordt dan wel onmoge lijk. LH TUSSCHEN PASTOOR j) het s rcheolo antrakt luseum lorme i tpaald iet de lirgeme vond geven inopgr B6 in enbak ust d eze ve voor gravir igisch tegen: t abc ïans z nbezi n de ere w n Roi 5gen, inderii 146 h aats f ans va aakte De ienti Wie het toneelstuk «Priester Daens» zowat acht jaar terug meemaakte in de NTG maakt spontaan verge lijkingen. Waar te Gent de klemtoon zwaar gelegd werd op het technisch aspekt met tergend ronkende machines in onmenswaardige fabriekshallen werd te Aalst meer het menselijk aspekt in de verf gezet. Vervolg van blz. 1 voor een tocht vooral om dat niet iedereen op het zelfde ogenblik vrij is. Toen ik vast besloten was de tocht te ondernemen, heb ik beslist maar alleen te gaan. Dit is trouwens voor mij een bijkomende uitdaging alhoewel ik weet dat het niet gemakkelijk is, naar ik uit verslagen gelezen heb van mensen die voor mij reeds de tocht gemaakt hebben'. Voor Bart De Vuyst is het een stuk op zoek gaan naar zichzelf en de sponso ring is er bijgekomen na samenspraak met de dire cteur van de instelling die principieel niet wil afhan gen vab liefdadigheid maar op die manier wil beroep doen op privékapi- taal. Vandaar dan ook de ze misschien ongewone formule. Bovendien is het voor de modeme 'pelgrim' een bijkomende stimulans om naar het bedevaart oord in Spanje te trekken. Men heeft bijgevolg enke le firma's aangeschreven en op korte tijd kwamen al heelm wat giften binnen en het is zo dat ze voor een gift van 20.000 fr een logo krijgen, dat ze een veer tiendaagse nieuwsbrief toegestuurd krijgen en voor giften van 50.000 fr zal pelgrim Bart reklame maken onderweg met pro motiemateriaal zoals stic kers, T-shirts en andere dingen van dit soort. De keuze van de firma's was gedeeltelijk gemaakt bij mensen waarvan men vrij wel zeker was dat ze gin gen steunen. Voor de rest gaat het via particulieren die bij storting van 500 fr. af ook de nieuwsbrief zul len ontvangen. Verder heeft men ook beroep ge daan op de verenigingen van Wetteren die even tueel kunnen meewerken door het bekend maken van het initiatief en zelf misschien iets te onderne men om de tocht en uiter aard het projekt te steunen. Het doel is Compostela geworden dank zij de uit zending van de BRT en verklaart Bart De Vuyst: 'Dit heeft me volledig wakker geschud om het uiteindelijk te wagen. Het is ook daarom dat ik niet naar een andere stad trek en het fascineert me ge weldig, vooral om de uit daging vanwege de afstand van een paar duizend kilo meter door Frankrijk naar Spanje. Daarenboven ligt Compostela nog altijd in de belangstelling als bede vaartoord en misschien de ideale tocht om de pel grims van vroeger na te doen. Ik hoop alleen dat de afstand binnen zijn mo gelijkheden ligt'. De prestatie op zichzelf is al merkwaardig maar het doel vergeleken met eer tijds ligt op een ander vlak. Toch zal de modeme pelgrim uit Aaigem even eens kunnen beroep doen op verblijf en hulp van het eeuwenoude genootschap dat voor dergelijke bede vaarders opgericht werd. Binnen afzienbare tijd ho- men terecht bij MPI Sint pen wij meer te kunnen Lodewijk, Kwatrechtse- vememen van zijn bele- teenweg 168, 9200 Wette- venissen onderweg. ren (rek. nr. 444-1685221- Voor eventuele stortingen 28). of verdere inlichtingen kan JV 'Ondanks blijvende zware moeilijkheden en druk allerhande op het personeel ben ik er zeker van een goed tiende werkjaar te kunnen starten stelde direkteur A. De Vos van het Don Bosco-instituut, BuSO aan de Sint-Kamielstraat. Hij steunt zich daarbij vooral op de blijvende dynamische inzet van het Ouderkomitee dat een nieuw initiatief op het getouw zet. Het wordt een wandeltocht in familiaal verband op zaterdag 7 oktober doorheen het stadspark en het Osbroek. Gezond, niet vermoeiend en ten voordele van de kinderen. U kan inschrijven tussen 13 en 15 uur voor een afstand van 7 km mits 50 fr. deelnamegeld. Ieder deelnemer ontvangt een aandenken waarna gezellig samenzijn. Zoals ieder jaar doet de school een oproep om nieuwe leden voor het Kem-Ouderkomitee in te zetten. Is U geïnteresseerd, bel dan via 053/78.85.25.' LH Waar men te Gent te ma ken had met een profes sionele cast gebeurde dat te Aalst met amateurs. Onder hen dan wel een aantal die tussen beide in best kunnen worden gesi tueerd. Het samenwerk ingsverband tussen Ka- trienen, Klaarhagers, Schakelaars en Riemers wierp alleszins vruchten af. «Priester Daens» be woog zich dan ook toneel matig op een merkelijk hoger vlak dan «Iwein van Aalst». En waar het stuk te Gent er een was van het klassie ke stramien met drie be drijven en wisselingen van dekor werd te Aalst geop teerd voor het multi-funlc- tioneel dekor dat dekor- wisselingen overbodig maakte en dan ook meer vaart bracht in het stuk. Vooral dan in deel II. Met uiteraard de konsekwen- tie dat bvb. een bisschop in volle ornaat nog even op de Bühne kwam om zijn stoel weg te nemen. Niettegenstaande de eer der langdurige black-out van Jean-Pierre D'Hondt die wel een zeer genoten vertolking bracht van de titelfiguur werd in een re gie van Jos Maesschalck en koördinatie van Fons De Koninck de première een zeer genietbare op voering ook al werd met een kwartier vertraging gestart en duurde deel I met anderhalf uur wel al te lang. De boodschap Maar de boodschap van Daens kwam alleszins tot haar recht. Dat het stuk niet meer konform is aan de huidige wetenschappe lijke gegevens zoals Dr. Frans-Jos Verdoodt zelf verklaarde nemen we er dan ook graag bij ook al werd tijdens het debat en kele maanden terug met de meest deskundige pro fessoren uit universiteiten alom gediskussieered om aan de preciese gegevens over Daens en Daensisme te geraken. Dat doet hier echter minder terzake. Dat een gevraagd vertol ker voor ae titelrol moest gewraakt worden wegens een vroeger incident in verband met betoelaging van toneelkringen voert ons dan wel terug tot de kleinmenselijke kant die nergens te ontgaan is. Vertolking Regisseur Jos Maes schalck kwam tot een aan vaardbaar homogeen ge heel met enkele akteurs als uitschieters: de zeer verdienstelijke Jean-Pier re D'Hondt die naarge lang het stuk verder liep gestadig verbeterde, Tuur Van den Brulle die als Merenaar perfekt Gents debiteerde en steeds ad rem reageerde, Dolf Se- deyn met alle kwaliteiten van de Capucijn en Jos Vanmol duidelijk van alle markten thuis. Ver dienstelijk eveneens Ka- rel De Naeyer als waardi ge koning Leopold II, Ka- rel Redant als de trouwe letterzetter van «Menhie Pië» en Fons De Koninck die de techniek van het sternen plastisch uit de var vjOnt-I doeken deed. Met figura-^ tie is het altijd moeilijk. Ze staan onbeweeglijk. 01 ze keren zich bij voorkeur met de rug naar de toe schouwer. Of ze charge-'1 f ren. Gechargeerd was ook*en^' de scène waarin de stel-f® brieven werden nageteld!™'. Van het ludieke een paar?aar scheppen te veel. rr pover Afgelast Verleden zondag werd de|0 opvoering in extremis af-;"€ gelast. Opgegeven redenF130 zou zijn geweest dat een;.™ev£ speler ziek was. MaarMani naar we vernamen zou de ®r8ar opkomst ondermaats zijn;^001"1 geweest gezien het kleflPrtf aantal reservaties. Verle-'™ den zaterdag zat de zaal;"ew' ruim half vol. Daarbij moet dan wel rekening ge houden worden met nel groot aantal uitgereiktejj vrijkaarten. Vijf opvoeringen plus een j voor senioren en twee voor scholen is wellicl niet haalbaar. Van hel goede te veel. Naar onze j m informatie zouden de re-1 T: servaties voor morgen za- i. terdag een halve zaal be dragen en voor zondag, zowat één vierde. LH f De 'jeugdige waker' in aktle Nu de 'wakkere burger' André-Emiel Bogaert als schepen in het stadsbestuur zetelt en dan ook heel wat andere katten te geselen kr(jgt neemt Johan Heirman een jong enthousiasteling uit de Aalsterse Landbouwersstraat z(jn taak graag over. H(j noemt zich zelf liefst 'de jeugdige waker', k|jkt nauwlettend toe op wat reilt en zeilt in de stad en vergeet vooral niet dat aan de bevoegde schepen te melden. Schriftelijk dan met vraag naar antwoord. Desnoods voegt h(j een termijn bij en als die verstreken is zou hij zelf de handen uit de mouwen steken. Een eerste keer was de beuren. Als de schepen houdsmannen bij kreeg en datum 1 juli 11. Als dan zich niet aan zijn belofte ze dus met 10 zijn moet geen aanvang was geno- houdt wordt het bij het toch een en ander kunnen men om de Aalsterse mo- begin van de volgende gro- gerealiseerd worden, numenten een schoon- te vakantie kuisen gebla- Hij vraagt bovendien als maak beurt te bezorgen zen voor Johan Heirman. er speeltuigen geplaatst zou hij zelf met emmer, worden waarvan men weet borstel en spons er op uit Liefst met assistentie van dat kinderen er graag op trekken. Een tijdig ant- zoveel mogelijk burgers en spelen. In dat verband ver- hem fotografen. Speelpleinen De Kalolieke Jeugdraad wil hel jeugdbeleid in Vlaanderen helpen mee bepalen. De nieu we bestuursploeg wil daaraan hard werken en zijn opdracht als koördinator van hel kato- liek jeugdwerk gestalte geven. Van 30 september tot 8 okto ber wordt in Flanders' Expo te Gent een Bouw- en Immobili- lën Salon georganizeerd. Het is een initiatief van CIB Oost- Vlaanderen en de Kamer van het Bouwbedrijf Gent-Eeklo- Dendermonde. Op 30 september organizeert de Federatie voor Toerisme in Oosl-Vlaanderen een ge zinsfietstocht met start en aan komst in Zevergem dorp Men vertrekt er om 14.00 uur stipt in het en het inschrijvinge- recht bedraagt 100 fr. per deel nemer. Voor meer informatie en inschrijvingen 091! 22.16.37. wijst hij naar de speeltui gen van Leedse speel pleinen. Parkeren Parkeren blijft te Aalst woord bereikte echter. Momenteel heeft hij een nieuwe stok achter de Ook de stadsspeelpleinen deur. houden de aandacht van de jeugdige waker gaande. Andermaal in verband Hij is alleszins tevreden een waar probleem. Johan met de monumenten dat zijn verzoek werd in- Heirman kreeg van burge- schreef hij aan schepen De gewilligd en dat heel wat meester De Maght dat te- Meerleer om een onder- speelpleinen reeds een gen einde '89 degelijke zoek in te stellen naar de deugdelijke beurt kregen, huidige toestand van onze Het speelplein van Beu monumenten. Hij kreeg kenhof vertoont echter vanwege de schepen een nog losliggende planken, korrekt antwoord dat Een permanent gevaar, zulks inderdaad zou ge- Nu de dienst er 5 onder- voorstellen terzake zullen geformuleerd zijn en uit gewerkt. Inzonderheid bij thuismat- chen van Eendracht Aalst - vooral nu er een nieuwe, beloftevolle wind waait i het in de buurt een wan heksenketel. Niet alleet vindt men er quasi binne: een redelijke straal geer plaats waar men zijn wa- gen kwijt kan maar boveft dien worden omwonendei bestookt door orgieën de cibelds van geestdriftig! supporters. Enig hel wordt verwacht van Lion d'Or-terreinen. Eens daar bedrijven gevestigd wordt gehoopt dat die hui parkeerplaatsen bij thuis- - matchen zullen ter be schikking willen tsellen Dat zou de mogelijkheid alleszins niet oplosset maar alleszins toch eniger mate verminderen. Mei 10.000 bezoekers ais verle den week kan u zich voor- stellen welke moeilijkhe- JjC den én de supporters én ót bewoners moesten beleven. Rustig naar TV kijken zal er voor laatstgenoemde al leszins niet meer in. Au, LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 4