lea Mere geeft vondsten in bruikleen aan ircheologisch museum van Velzeke ien jaar C.G.S.O. Wat kunnen onze politici niet? 'Solidariteit voor het gezin' opent deuren te Aalst De Voorpost - 22.9.1989 - 5 Geweld jp het stadhuis van Zottegem werd door het gemeentebestuur en de Geschied- en fcheologische Vereniging van Mere een kontrakt ondertekend waarby de tweede pntraktant (en) vondsten in bruikleen geeft die ter beschikking van het Archeologisch [useum van Velzeke gesteld worden. De nieuwe aanwinsten zyn uiteraard van lorme didaktische waarde voor het Gallo-Romeins museum en het gaat hier meer tpaald om vier waterputten en hun inhoud. De ondertekening had een officieel tintje iet de aanwezigheid van het Magistraat van Zottegem en van Erpe-Mere waren nrgemeester De Langhe vertegenwoordigd met schepenen E. Bliki en E. Lepage. vondsten in bruikleen geven zijn het resultaat n opgravingen gedaan in in de groeve van de enbakkeri Danckaert te ust door GE A Mere, «e vereniging was ech- voordien betrokken bij igravingen van het Karo- gisch villadomein van tegem-Oudenaarde en t abdij site te Ename. lans zijn een paar men- n bezig met opgravingen n de Jeruzalemstraat te ere waar ze sporen van n Romeinse villa bloot- ggen, meer bepaald een nderingsmuur. Reeds in I46 had men op deze aats proeven gedaan en ans werden de toen ge- aakte vaststellingen door De Graeve bevestigd. De gebouwsporen beho- hoeveelheden aardewerk ren, volgens de archeolo- waaronder mortaria gen, tot de westelijke (wrijfschalen), dolia hoekvleugel van een Gal- (voorraadpotten) en terra lo-Romeinse villa waarvan sigilata (luxe-aardewerk), het hoofdvertrek 'zich gro- De meeste van deze vortd- tendeels onder de woning sten situeert men in het van Dr. Brihet moet be- laatste kwart van de eerste vinden. Een andere struk- tot het midden van de der- tuur die tijdens het onder- de eeuw na Kristus. zoek aan het ücht kwam, is De vondsten zullen in de ongetwijfeld de brede komende maanden onder- gracht die rond het woon- zocht worden, en dit in erf was aangelegd en met samenwerking met M. deze vruchtbare kampag- Rogghe, met de belofte ne verwerven we voor het dat 'een verslag ervan zal eerst een duidelijk inzicht verschijnen in de volgende in de dispositie van het archeologische kroniek villadomein' van het Zottegems Ge- Tijdens de opgravingen nootschap voor Geschie- aan de Jeruzalemstraat te denis en Oudheidkunde. Mere heeft men een rijke Ook deze vondsten zullen oogst aan vondsten kun- net als deze van Burst naar nen verzamelen, o.a. grote het museum te Velzeke overgebracht worden dat er zich toe verbonden heeft om een representa tieve kollektie in het in uitbouw zijnde infolokaal van Gea Mere tentoon te stellen. Een archeologisch onder zoek waarbij ook AM- ZO V betrokken is, si tueert zich aan de Jeruza lemstraat te Mere waar het speurwerk van een paar Gea-leden resulteerde in de vondst van een funde ringsmuur. Dit vermoeden had A. De Graeve reeds meer dan veertig jaar te rug en gelukkig heeft hij zelf dit thans kunnen bevestigen. De gevonden gebouwsporen behoren bijna zeker tot de westelij ke hoekvleugel van een Gallo-Romeinse villa waarvan het hoofdvertrek zich grotendeels onder de woning van Dr. Brihet moet bevinden. Een twee de belangrijke struktuur die tijdens het onderzoek aan het licht kwam, is on getwijfeld de brede gracht die rond het Woonerf was aangelegd. Deze recente opgravingen brengen voor het eerst een duidelijk in zicht in de dispositie van het vroeger vermoede vil ladomein. De opgravingen langs de Jeruzalemstraat te Mere leverden bovendien een rijke oogst aan archeologi sche vondsten op met o.a. grote hoeveelheden aarde werk waaronder mortaria (wrijfschalen), dolia (voorraadpotten), en terra sigilata (luxe aardewerk). Vooral deze laatste voor werpen zouden dateren van het begin van onze tijdrekening. Alle resultaten van het voorbije onderzoek zul len, in samenwerking met M. Rogghe, bestudeerd worden en men heeft stel lig beloofd dat er een ver slag hierover zal verschij nen in de volgende archeo logische kroniek van het Erpe-Mere. Leden van gea-mere tijdens de opgravingswerken te Burst (jv) Zottegem Genootschap voor Geschiedenis en Oudheidkunde. Boven- ientrum voor Levens- en Gezinsvragen tien jaar reeds zetten zich fen aantal vrijwilligers in om zowat 2000 personen helpen en er 9000 te :reiken. De werking van Aanbod In de onmiddellijke toekomst staan op het programma op 23 september een nieuwe Centrum voor kursus aktief bevallen op Kzondheidsvragen "luele opvoeding heeft 5 oktober een symposium «Daderhulp in het iderdaaaqua werking de zoeklicht», op 5 oktober ïgui leilijl ijk irkei t< !so?kKnden z'ch inderdaad stel.t'ot de Cumintstraat 3 te renzen van de eigen duidelijk overstegen. Mensen uit Asse, Ninove, Hernat start van de kursus «Stress-beheersing» en op 16 oktober «Ontspannende massage Wetteren voor Vrouwen», op 27 oktober begin van de vijfde ilst. Men kan ook bellen assertiviteitstraining en paar: laar 053/21.75/.13. CGSO is echter meer. Het is povendien de thuishaven ivan organisaties als ird de Ont-MANtel die zich lis af-itoighond1 met de redenjemanciPat'e van de MAN einde 89 - begin 90 komt er een groep voor fobie-leiders. In de toekomst wil men zijn lancée doorgaan in de zelfde zin als in het verleden. CGSO is ervan t eei) dieverledcnjaardeeerste overtuigd in de Aalsterse Maar Mannendag ou de s zijn klein organiseerde. Bovendien hoort er de Werkgroep Partners van een Slachtoffer van Sexueel thuis. Welzijnssektor een eigen specifieke plaats in te nemen en te voldoen aan een reële behoefte. Uiteraard heeft de opgedane ervaring geleid tot deskundigheid in verband met sexualiteit in de meest ruime en gevarieerde zin. 1990 wordt dan ook allerminst een sabbatjaar. Tien jaar werking Vermits heel wat Aalstenaars met sexualiteitsvragen zich wendden tot het CSV, Centrum Sexuele Voorlichting Gent werd te Aalst in 1979 een filiaal opgestart met mensen uit de middens van ex-Fabrieksken. Als Gent stopt gaat Aalst op eigen kracht door. Eerst onderkomen was in de Duivekeetstraat ten huize van voorzitter Jan Denijs. Pijlers van dc werking zijn hulpverlening bij sexualiteitsvragen, geboorteregeling, anticonceptie, overdraagbare aandoeningen, ongewenste zwangerschap en relatieproblemen. Er komt een medisch kabinet tot stand. Tweede pijler is het aanbod aan scholen om sexuele opvoeding te komen verschaffen en Aalst. ACW Sint-Anna organizeerde een geslaagde fietstocht (a) derde is «de maatschappelijke aktie». Sexualiteit zat toen nog in een rigide taboesfeer. Men wilde die eruit halen door het innemen van zeer progressieve stellingen. Er werd aktie gevoerd voor legaliseren van abortus en er werden een naaktsauna en sexuele massage ingevoerd. Standpunten werden bovendien ingenomen voor andere dan de traditionele leefvormen. Innovaties die vaak zeer argwanend werden bekeken met als gevolg dat er vooroodelen ontstonden die ook vandaag nog de houding van sommigen bepalen. Donker jaar 1982 werd een donker jaar voor CGSO. Niettegenstaande een positief inspektieverslag blijft de erkenning als PMG, Prematrimoniale en Matriomoniale Gezinskonsultatie uit. De vereniging zit feitelijk op straat. Het geld is op. De werking wordt stopgezet. Tot plots uit de lucht vallend de erkenning nieuwe peispektieven opent. Het Centrum wordt heropend. Nu in de De Ridderstraat. In de Gele Limonade Mark Luyten zette als vaste kracht de teamwerking terug op. Maar in mei verhuist het Centrum naar zijn definitieve stek in de Cumontstraat 3 in de buurt van het station. Een goede zet. Het huis biedt heel wat mogelijkheden. Er komen een ruim sekretariaat, een medisch kabinet en twee therapieruimten. En einde 1983 is een volledig team ingeschakeld met twee maatschappelijke werkers, twee artsen, een psycholoog en een jurist. In 1984 zetten vrouwen van het toenmalige Vrouwenhuis in het CGSO een vrouwenwerking op. Bovendien komt er een Alleenstaande Werking. Naast de vaste kracht worden er enkele BTK-ers ingeschakeld. Het CGSO krijgt dan ook steeds ruimere uitstraling. Er komen steeds meer mensen over de vloer. Er worden steeds meer vragen naar vormingswerk ontvangen en deze tendens zet zich vandaag de dag nog steeds verder. In 1985 komt er nog een werking bij voor zwangeren en het dokumentatiecentrum groeit uit tot een gestoffeerde gespecialiseerde bibliotheek. En er komt een mediatheek met voornamelijk gespecialiseerd didaktisch materiaal. Matrialen die uitgeleend worden in Aalst en omgeving. Eind november 85 wordt dan een zaaltje in gebruik genomen voor vormingswerk wat bijkomende kansen biedt inzake groepswerk. Reeds drie jaar heeft CGSO een Berichtenblad waarbij alle mogelijke informatie in een notedop wordt verstrekt. Praktisch Het CGSO is toegankelijk op volgende uren en dagen maandag: 9 -12 en 14 -17 dinsdag: 9 -12 en 13 - 22 woensdag: 9 -12 en 13 -18 en *20 - 22 donderdag: 9 -12 en 13.30 -20 vrijdag: 9 -12 en 13 -19.30 Vrouwenwerking Medische raadpleging op afspraak woensdag: 15 -17 vrijdag: 18 -19.30 Juridische raadplegingen op afspraak Sexuologische raadplegingen op afspraak meestal zaterdagvoormiddag. Lidmaatschap Het CGSO is ook een Ledenvereniging. Lid worden doe je door het lidgeld te storten op rekening nr.: 001-1479503-38 van CGSO-Aalst. Je kan kiezen tussen: - 2-maandelijks het t^dschrift te ontvangen: - het tijdschrift en het jaarboek te ontvangen: 600 fr. - het tijdschrift, het jaartal en een fiskaal attest te ontvangen: vanaf 1.000 fr. LH dien zullen alle vondsten van het recent onderzoek, net zoals deze van Burst, naar het AMZOV overge bracht worden. Bij het in bruikleen geven heeft het museum van Velzeke er zich toe verbonden om een representatieve kollektie in het in uitbouw zijnde infolokaal van Gea-Mere tentoon te stellen. Daar naast heeft de staf van het museum zijn medewerking al toegezegd voor de in richting van deze ruimte die ook als promotie-een heid voor het Velzeeks museum zal fungeren. Met de overdracht, zij het dan ook in bruikleen, heeft Gea-Mere een be langrijke bijdrage gele verd tot de verdere uit bouw van het archeolo gisch museum van Velzeke en we zien met belangstel ling een verslag - een dege lijk artikel - tegemoet. JV Sporten, zingen en nu schilderen... In Aalst werden politici CBS zich tijdens de jongs- cacafonie. van elk niveau door de te Aalsterse Avond aan Als voorsmaakje mogen PW-Jongeren uitgeno- een optreden met zang. we wel kwijt dan Luc Van digd een plastisch Voor velen werd het eer- Lierde als lid van Agalev (kunst)werk te produce- der de demonstratie van een ultra-groen Stations- ren onder het thema wat de schepen niet kon. plein heeft gekreërd met «Mijn Stad». Technisch Wel werden sommigen bomen, plantsoenen en en interpretatie uiteraard met veel noten op hun plantsoentjes. Luc Wil- naar eigen believen. Er zang teruggefloten met de lems (CVP) maakte liefst werden hen wel drie pen- raad een toontje lager te een hele suite van zes selen, vijf potten verf (de zintgen. stuks. Eén voor ieder jaar drie hoofdkleuren plus Hoe het kollege, en de an- van deze bestuursmeer- zwart en wit) en een doek dere politici het van deze derheid waarbij het ieder naar keuze van 100 bij 80 proef gaan afbrengen ziet jaar ietwat meer duister of van 40 bij 20 cm. Klas- u in de kripte reeds bij de tot hellezwart wordt, siek, modern, abstrakt, opening a.s. donderdag 28 De jury die een oordeel avant-garde, het kan alle- september te 20 u. zal moeten vellen over al maal. Er werd een vade- Tot hiertoe werden reeds 'wat fraais wat zal leiden mecum in verband met een of meerdere werken naar het toekennen van kleurenmenging bijge- toegezegd door het hele de «Blauwe Ajuin» be voegd. Een aantal politici schepenkollege, door par- staat uit Wilhem Mech- van zowat elke kleur van- lementairen Lisette Nelis nig, Andr2 Van Schuur- zelfcprekend meest van - Van Liedeikerke en Wil- beeck en één van het artis- de meerderheid toonde ly Van Renterghem, door tiek paar Muys - Muy- duidelijk belangstelling, gemeenteraadsleden Ro- laert. Het schepenkollege ger D'Hondt, Luc Van Ook de pers zal een oor- meldde zich quasi en bloc. Lierde, Frans De Meer- deel uitspreken. Ver- Er bij te verdienen prijs is sman, Alois Adriaens- wacht wordt dat de eerste de «Blauwe Ajuin», een sens, René Schelfhout, jury meer de realisatie zal werk van keramiekier Willy Van Mossevelde, nagaan en dat de persjon- Ronny de Veylder. De Jos Van Landuye, Johan gens het eerder over de netto-opbrengst gaat in- Stylemans, Jan De Bruec- ludieke boeg zullen gooi- tegraal naar het inrichten ker, Luc Willems en Dan- en. van een interventiewagen ny Denayer en verder o.a. U wordt alvast de gele van het Rode Kruis. door Erik Hendrickx, Mi- genheid geboden één van De ingebrache werken chel De Gols, Frans Dae- deze «kunstwerken» in worden tentoongesteld in lemans e.a.m. In zoverre bezit te krijgen, gesigne- de kripte van het belfort, de werken reeds inge- erd en al. Ze worden in- Het kollege van burge- bracht werden is duidelijk derdaad door veiling meester en schepenen de- gebleken dat de kwaliteit meester Kamiel Sergant monstreerde zich reeds van het oeuvre écht ver- bij opbod verkocht, op sportief vlak. Eerste rassend is. In welke zin la- Zoals elke tentoonstel schepen Edgard Hoog- ten we liever aan uw oor- ling die zich respekteert huys hield er een ge- deel over. Alleszins is het zal een katalogus voor- scheurde achillespees en zo dat zowat alle stijlen handen zijn. U wordt dan financieschepen Oscar zullen vertegenwoordigd ookstelligverwachthetzij Redant een gebroken vin- zijn. Men spreekt reeds op de vernissage hetzij la- gerlid aan over. Ook op van een nooit geziene ter tot ten laatste dinsdag vokaal vlak waagde het veelkleurige plastische 3 oktober. Aalst. Op deze plaats komt de nieuwe Sint-Paulusparochiekerk (a) In de Keizershallen te Aalst worden op 30 november en 1 december voor de tweede keer de Industriële Trefdagen geor- ganizeerd door de Kamer voor Koophandel en Nijverheid van Aalst en Gewest. 'Aanvullende studies voor in dustrieel ingenieurs' is de titel van een nieuwe publikatie van de Dienst voor Studie Advies van de KU Leuven. De bro chure is gratis te bekomen op het adres van de genoemde dienst Atrechtcollege Naamse- straat 63 te 3000 Leuven. Uit een onderzoek is geble ken dat 38,9 procent van de Vlamingen elk jaar tijdens zijn vakantie op reis gaat. Slechts 4,8 procent hiervan reist per vliegtuig, de meer derheid gebruikt de eigen wagen, de bus of trein. 20,2% blijft binnen Europa en daar bij is Zuid-Europa dan zeer populair. 120.500 vakantie gangers nemen het vliegtuig voor een bestemming buiten Europa tijdens de zomer maanden en 46.400 tijdens de wintermaand. Bijna 25% kiest Afrika als vakantiedoel. Naast het kristelijk geïnspi reerd Wit-Gele Kruis en de socialistisch getinte Bond Moyson heeft nu ook de liberale zuil een thuisverzorgingsdienst die 'Solidariteit voor het Ge zin' heet. Te herkennen aan de witte wagentjes met witte streep en uiter aard blauwe, verzorgende handen. Een dienst met als thuishaven en hoofd kwartier in de Korte Zout- straat 22 dfie naast een pedicure en acht verpleeg kundigen beschikken over 35 bejaardenhelpsters en schoonmaaksters Naar eigen zeggen een in derdaad tot de liberale zuil behorende instelling die zich echter neutraal op stelt en niet aanspoort tot enig lidmaatschap van par tij of mutualiteit. Iedereen kan bij 'Solidariteit voor het Gezin' terecht zonder enig onderscheid. Reeds eerder bestond de ze instelling in het Brussel se en later ook in West- Vlaanderen. Voorzitter van de raad van bestuur is de echtgenote van ex-miniser Willy De Clercq, mw. Fazzi, doctor juris. En van het Aalsterse zijn de afgevaardigden li berale voortrekkers als mw. De Maght (Aamst), Jan Eeman (Dender leeuw), en Georges De Langhe (Erpe-Mere). Aanvankelijk verleende de Gentse vzw gezins- en bejaardenhulp door be middeling van vrijwilli gers. Na kontakten met de Brusselse 'Solidariteit' werd daartoe gespeciali seerd personeel opgeleid. Poetsdienst, klusjesdienst, haar- en voetverzorging, zelfs bedelen van warme maaltijden, het zat er in het Gentse allemaal reeds in. Momenteel is 'Solidari teit voor het Gezin' uitge groeid tot een instelling met 1300 personeelsleden en wordt de aktieradius vanuit Gent steeds groter door effektieve decentrali satie. Verleden vrijdag 15 sep tember ging het bureau te Aalst open en wordt de streek Asse en Halle-Vil voorde bestreken. 'Solidariteit' is te Aalst 24 u. op 24 u., ook tijdens het weekend bereikbaar. Alle diensten via één nummer: 053-77.53.85. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 5