L Hot news uit 't College Nieuwe strukturen in Jebron «Open huis» Herdersem avondwinnaar, maar Moorsel grijpt naast eindzege O.C.M.W.-Aalst voor vluchtelingen en Boemerang De Voorpost - 29.9.1989 - 11 bron wat staat voor «Jeugd naar de Bron», Begijnhof e 9300 Aalst is aan haar vijftiende werkingsjaar jende. Het wil zijn «Een Open Huis voorVorming en istoraal» in de Dekeny Aalst. Je kan er terecht voor zinning, ontmoeting en informatie. Motor ervan is ter capucijn Guido Debree. ia een maandelijks tijd- 'rift worden de leden de hoogte gehouden het ruim gediversi- :erd aanbod aktivitei- U kan er zich op mneren mits het stor- van 250 fr. op reke- ïg 068-0623040-36. Zo- as verspreidde Jebron èn speciale editie op gen wellicht zelfs een laatste vluchtheuvel. Voor velen kansen voor vorming, voor beleven van liturgie. Uiteraard kende Jebron, zoals trou wens elke vereniging of instelling, ups downs. De aanzet Jebron groeide uit het 000 exemplaren voor 'door deken Constant De ialst maar ook verspreid 'er het hele Vlaamse nde. U vindt er deugd- >ende artikelen bij over eugd in onmacht» en ïodsdienstige opvoe- ng van Jongeren» plus bijlage folders over «Je- on algemeen», «'t Pap- :raske», «Leesgroepen: atechistendag», «Conci- lir Proces», «Esoterie», ipiritualiteit», «Latita pemi» en praktische inwijzingen. O.m. moest orden vastgesteld dat uit dokumentatiecen- 46 boeken en 5 dia- eksen niet terugbe- werden. Wellicht ;rgetelheid. Graag te- igbrengen naar Jebron u.b. Ook giften zijn al- jd welkom. Jebron wil eer een aanbod zijn dan :n centrum. Een gebeu- :n waaraan men kan lelnemen. Voor sommi- Vos opgezette dekanaal concilie te Aalst. Een pri meur alleszins. Het Con cilie te Rome had heel wat losgeweekt en Aalst pikte er gretig op in. Men ging op zoek naar een dinami- sche, eerlijke Kerk in dienst van de mens, met een oor naar de tekenen van onze tijd, met een openheid naar wat er in de wereld gebeurt en met een blik naar de toe komst. Heel wat aan de top werd in vraag gesteld, herschikt en met bezieling ver nieuwend geformuleerd. Maar er was nood aan doorstroming naar de basis toe. Daarom het de- kanaal concilie in 70 en in 74 met als themata «Kerk voor iedereen» en «Een kerk met een hart». In 1974 rees de vraag naar mogelijke kansen van vor ming wat betrett gelovig mens zijn met kerkbetrok kenheid. Omdat zulks be ter gezamenlijk wordt aaéngepakt werd Jebron opgericht. Met de steun van honderden pasto- raal-betrokkenen uit alle parochies. Een experi ment ten dienste van de jeugd met mogelijke ruim te voor ideeën en materi aal. Gestart in 1974 kwam er pas echt beweging in tijd ens 1976. Pijlers van de aktie waren ontmoeting, vorming, be zinning en liturgie. Voor de materiële kant stak het toeval duidelijk een hand je toe. Het huis nr. 1 in het Begijnhof, eigendom van de kerkfabriek Sint-Mar- tinus kwam onverwacht vrij en deken De Vos kon de leden van de Kerkfa briek ervan overtuigen dit huis ter beschikking te stellen voor jeugdpasto raal. Met eigen krachten plus de RVA kwamen er vol gende funktionele ruim ten: de dokumentatie- ruimte, de ontmoetings ruimte «Open Haard», een bezinningsoase en een keuken. Einde 1976 had Jebron vorm gekre gen. Van «centrum» naar «open huis» Jaren lang werd het een aaneenschakeling van val len en opstaan, tasten en Op de wekelijkse perskonferentie na de samenkomst van de leden van het college van burgemeester en schepenen sprokkelden we volgende nieuwtjes. Rewa In verband met het projekt van de firma Rewa die in de Kattestraat een winkelstraat met zijstraten wil oprichten met winkels en appartementen en ondergrondse parkings, is naar het zeggen van het stadsbestuur nog geen beslissing gevallen. De H. Geestkapel waarvan het erop aangebracht bord met 'geklasseerd monument', verdween buiten de wil of het weten van het stadsbe stuur blijft zorgen voor heel wat tribulaties. Er zijn inderdaad hevige voor- maar ook hevige tegenstanders van behoud, verplaatsen of verdwijnen van een kapel 'waarvan de stenen totaal verpulveren'. Dat er reeds een aanvraag zou gericht zijn om deze kapel te déklasseren loochent het stadsbestuur met nadruk. Wel werd de vraag gedaan naar een onderzoek over een eventuele mogelijkheid om tot deklasseren van een geklasseerd monument te komen. De uiteindelijke beslissing over het lot van de H. Geestkapel en omgeving kan er maar komen na de nodige adviezen te hebben ingewonnen bij de diverse bevoegde instanties. En dat zijn er heel wat. 'Maar eventueel kan dat ook vlug gaan' werd eraan toegevoegd. BRT-opnamen De BRT maakt opnamen in de feestzaal van het stadhuis voor 'Tenuto' waarbij jong talent aan bod komt. In november kunnen bezitters van echte of vermeende antiek ook te Aalst terecht voor een opname voor het TV-programma 'Stijl'. Openbare werken In verband met de geplande ingebruikname van het stedelijk ziekenhuis aan de Siesegemlaan dringen zich nog aanpassingen aan de signalisatie aan het kruispunt met de Merestraat op. Straatgedeelten in erbarmelijke staat moeten hersteld worden. Een gedeelte van de straat aan Amylum naar de Zeebergbrug toe wordt om zo te zeggen door Amylum-personeel als parkeergelegenheid geclaimd. Wie in de weliswaar niet door te rijden straat er toch zijn wagen wil parkeren wordt door een personeelslid van de firma prompt teruggewezen. De bevolking werd trouwens van deze werken niet geïnformeerd. Gemaakte afspraken werden niet gehonoreerd. Voor het nog resterend gedeelte zal dat wel het geval zijn. Nog dit jaar. De werken in de Wellekensstraat zijn reeds lang quasi gedaan. Toch werd de straat nog niet opengesteld. Dat komt, verduidelijkte de burgemeester, omdat er eerst een voorlopige aanvaarding moet plaatshebben en die is er nog niet. Die kan er trouwens pas komen na goedkeuring door 'Aalst', 'Gent' en 'Brussel'. De bewoners gingen alleszins niet aan de klaagmuur staan of maakten geen heibel. Alhoewel er waren die drie maanden lang met hun wagen niet in de (betaalde) garage konden. Parkeren Vooral aan Eendracht-Aalst is het bij thuismatchen een heksenketel. Niet zo zeer op de Ring. Wel in de zijstraten. Men parkeert er ook tot op grasperken. Eendracht kijkt wel uit naar terreinen die gehuurd zouden kunnen worden als parkeergelegenheid. Als de ex-Lion d'Orterreinen omgevormd zullen zijn tot ambachtelijke zone komt er wellicht enig soelaas. Meer kontrole door de politie is alleszins een must. Supporters van bezoekende klubs weten niet waarheen. Ondertussen stond verleden zondag de pendelparking totaal ledig. Aalst, witte stad Schepen Dirk De Meerleer is voorstander van het projekt 'Aalst, witte gevelstad'. Een brochure daarttoe is in de maak. Doorgang Er komt een openbare doorgang tussen het Vredeplein en de Gentsestraat met winkels en appartementen. Een soort galerij. Leefmilieu In het stadspark zijn een aantal bomen aan vernieuwing toe. Voor elke gerooide boom komt er een jonge in de plaats. Dat wordt tevens het geval bij de herschikking van de Houtmarkt. De middendreef blijft er alleszins. Slechts twee bomen aan de ingang ervan worden wegens veiligheidsoverwegingen niet vervangen. Het aantal parkeer plaatsen zal door aflijningen vermeerderen. - Tijdens de Week van het Bos zal wandelen in de Gerstens centraal staan. Inwandelen op zondag 8 oktober. Kasteelheer Aalst heeft een nieuwe kasteelheer. Schepen Gilbert Bourlon heeft inderdaad het Kasteel Terlinden betrokken. Anderzijds heeft schepen Patrick De Smedt noch informatie noch enige aanvraag ontvangen in verband met de nationale veldloopwedstrijd voor scholieren. Hij zal bij zijn diensten navraag doen. LH zoeken, slagen en misluk ken, gelukkige momenten en ontgoochelingen. Je bron werd wel eens ge doodverfd wanneer het zich buiten het geïnstitu tionaliseerde begaf. Maar levend gebeuren impli ceert zulks. «Centrum voor Jeugdpastoraal» werd nu «Open Huis voor Vorming en Pastoraal». Onder meer een kwestie van mogelijkheid te heb ben voor enige betoela ging. En anderzijds was het nooit de bedoeling van Jebron zowat een overkoepelend orgaan te worden van de jeugdwer king in Aalst. En heel wat jonge enthousiastelingen zijn ondertussen jonge moeders en vaders gewor den. Bovendien trok het diepe bijbelse en levens- nabije elan heel wat vol wassenen aan wegens de liturgie en andere aktivi- teiten. Er werd dan ook geopteerd door «Open Huis». Dankzij de lange adem van velen is Jebron in vreugd en pijn gegroeid tot wat het nu is. Een huis met vele vrijwilligers maar ook met mensen in dienst verband dat werkt met een budget van zowat 1 miljoen 's jaars en verle den werkjaar qua vorming tot 125 mensen en qua li turgie 100 mensen mocht begeleiden. Jebron binnenste buiten Jebron kiest voor een kri- tisch-profetische gemeen te die zich inspireert aan de bijbel. Die aan de basis blijft zoeken hoe geloven ook vandaag beleefbaar, bespreekbaar en aan spreekbaar kan zijn. En hoe dat kan vertaald wor den in ons levensengage ment, in onze gemeen schapsuitbouw en bij onze aanwezigheid binnen be vrijdende maatschappelij ke groepen. Met daarbij aandacht voor iedere mens en vooral voor kin deren en jongeren. Via zoeken en tasten kunnen wegen zichtbaar worden tot opbouwvan dinamisch kerk-zijn vandaag en dit via ontmoeting, liturgie en vorming. Jebron biedt ook een nieuwe struktuur. Eens komt het moment dat de vele taken losgekoppeld worden van Guido De bree. Die taken moeten dan overgenomen wor den door werkgroepen. Achttien aandachtspun ten Medewerkers kunnen op teren voor één van vol gende werkgroepen die vanuit het niets van start gaan. Dat proces is reeds een tijdje in gang. Ge hoopt wordt dat zulks een meevaller wordt. A. Liturgie: 1. Liturgie en vrije liturgie, 2. Kinderli turgie, 3. Muzikale bege leiding, 4. Bezinning. B. Vorming: 5. Dokumen- tatieruimte, 6. Redaktie Info-Jebron, 7. Vorm ingskansen, 8. Kontakt met vrije radio's. C. Vorming en Ontmoe ting: 9. Gemeenschaps momenten en leefwee- kends, 10. Werkgroep Jongeren. D. Ontmoeting: 11. Ont haal, 12. Losse aktivitei- ten, 13. Feestelijkheden, 14. Public relations, 15. Maatschappelijke anten ne. E. Logistiek: 16. Adminis tratie en personeel, 17. Beheerraad en algemene vergadering, 18. Financië le ondersteuning. Verwacht wordt dat nieu we mensen, jongeren, jeugd, jong-volwassenen en volwassenen die me kaar vaak treffen in litur gische samenkomsten zich durven plaatsen - ie der volgens de eigen mo gelijkheden - in één van deze werkgroepen. Jebron met ruim aanbod In een notedop enkele programmapunten voor het nieuw werkjaar. Liturgie 14/10: onverschilligheid. 28/10: verdriet. 11/11: heelheid, verbrokke ling. 2/12: verwachting, hoop, verlangen. 24/12: humor, optimisme (Kerstmis). 6/1: oud en nieuw voelen. 3/2: ontgoocheling, zich bekocht voelen. 24/2: vreugde, plezier. 10/3: onmacht, machte loosheid. 24/3: schuld, spijt. 12/4: geborgenheid (Witte Donderdag). 13/4: verontwaardiging, woede (Goede Vrijdag). 14/4: gebedsmoment (Stil le Zaterdag). 15/4: tederheid, broos heid, kwetsbaarheid (Pa sen). 5/5: afhankelijkheid, on afhankelijkheid. 26/5: rust, onrust. 9/6: geestdrift, gedreven heid. 30/6: fierheid, trots (slot viering). Vrije liturgie: 23/9 - 30/9 - 4/11 - 9/12 - 30/12 - 27/1 - 10/2-31/3-7/4-28/4-12/5 -23/6. Kinderliturgie: 16/9 - 21/10 - 25/11 -16/12 - 20/1 -17/2 - 17/3 - 21/4 -19/5 -16/6. Gemeenteliturgie: 18/11 - '13/1 - 3/3 - 2/6; Vormingskansen a. Kwartet rond het conci liair proces, telkens om 19.30 u.. Ma 6/11/89: Max Wildiers 'Groeien naar een nieuw wereldbeeld'. Ma 13/11/89: Gerard Bodi- fee 'Wat doen we met de Ma 20/11/89: Mark Heir- man 'De kunst van het sa menleven'. Ma 27/11/89: Jo Hanssens 'Vrede, gerechtigheid en eerbied voor de schep ping, een kristelijke uitda- Vermoedelijk in de Werf. b. Vormingsdag voor ka- techisten en katecheten. Zaterdag 14/10/89 van 10 tot 18 u. met als aanslui ting de viering om 18.30 u. Theo Kersten, 25 jaar ka- techeet, zal deze dag be geleiden met o.a.: - inhoudelijk: 'naar een vertellende katechese'. - praktisch: 'katechetische suggesties rond de brood vermenigvuldiging'. Meer uitleg vind je in de folder. Deze wordt tijdig verspreid of kun je aan vragen in Jebron. Deze dag zal vemoedelijk doorgaan in kerk en huis van Jebron. Anders «al het een school zijn, die Te goed Het OCMW-Aalst komt politieke vluchtelingen te gemoet. Het betaalt het bestaans minimum aan 56 vreemde lingen: 45 Ghanezen, 3 Li- banezen, 2 Iraniërs, 1 In diër, 2 Turken, 1 Hongaar en 1 Pool en 1 Namibiër. De staat wacht met de doorbetaling van deze sommen zo lang dat het voor het OCMW een har de dobber wordt om het geld te blijven voorschie ten. Het OCMW-Aalst heeft nog 17.334.972 fr. van de Staat te goed. Deze onhoudbare situatie werd bij de bevoegde staatsse- kretaris dan ook aange klaagd. Boemerang Het OCMW wil in de na bije toekomst een projekt Begeleid Zelfstandig Wo nen opstarten. Daartoe werden reeds kontakten gelegd met vzw 'Den Dor pel' uit Ninove waar een dergelijk projekt loopt en waarmee naar een samen werkingsakkoord wordt gestreefd. De Sociale Dienst wil zich dan ook 100% voor de Boemerangaktie inzetten. Er zullen loten worden aangeboden in de omge ving van het stadhuis. In de promobus kan kennis worden gemaakt met de werking van de Sociale Dienst van het OCMW. LH ons huisvest. c. 'Kennen wij het wel?': kwartet rond domeinen van de esoterie. 15/1/90: Daems Mariette om 19.30 u. 'Sterven: een laatste fase van spirituele groei'. 22/1/90: Wilfried De Bruecker om 19.30 u. 'Ho meopathie: een middel tot zelfontdekking'. 12/2/90: Mimi Volkaert om 19.30 u. 'De Tharot- kaarten en hoe ze gebrui ken in eigen evolutie'. 19/2/90: Pater De Braban- dere o.p. om 19.30 u. 'Ex orcisme', nog van deze tijd?' Vermoedelijk krijgen we de aula van het St.-Jozef- scollege ter beschikking voor deze 4 avonden. In de folder en op de affiches zal nadere uitleg te vinden zijn. d. Leesgroep rond 'De tijd dringt' van Van Weisac- ker. Een boek dat handelt rond problematiek van vrede, gerechtigheid en eerbied voor de schep- Het is de bedoeling dat maximum 15 mensen sa men dit boek hoofdstuk per hoofdstuk doorne men. Anders dan bij een lezing of konferentie steekt een mens een en ander op. Hier speelt zeer sterk het groepsproces en de persoonlijke inbreng van iedereen een rol. De ervaring van vorig jaar toont aan dat deze vorm een sterk leerproces is. Deze avonden zijn: 19/9 - 26/9 - 3/10 -10/10 en 17/10/ 89. Een tweede leesgroep is voorzien rond het boek 'Als kinderen over God vragen' van H. Kushner en zal lopen over volgen de avonden 6/3/90 -13/3 - 20/3 - 27/3 - 3/4 -10/4/90. Het is een zeer waardevol boek waar anders met jonge of groter wordende kinderen, die u al eens durven vragen 'Wie of waar is God?' Ook hier kunnen maxi maal 15 personen aan deelnemen. e. Trio rond spiritualiteit. 7/5/90 om 19.30 u.: Her man Verbeek. 'Politiek is mystiek. Mys tiek is politiek' met ken nismaking van zijn liede ren uit 'De zang van de monnik'. 14/5/90 om 19.30 u.:Catha- rina Visser 'De sluier van God'. 21/5/90 om 19.30 u.: Piet Leenhouwers 'Een mens te zijn op aarde'. Aansluitend op een reac tie en vraag van velen naar een spirituele onderbouw van ons doen en laten, van ons zoeken naar een nieu we wereld, dachten we dat deze boeiende mensen heel wat licht konden wer pen op deze spirituele be hoefte van ons. Vorming en ontmoeting 4 gemeenschapsmomen ten en leefweekends. Ge zien de vrij positieve erva ring van de gemeen schapsnamiddagen vorig werkjaar, werd geopteerd op het planningsweekend om deze momenten uit te breiden. Zo komen er 2 leefweekends, o.a. 22-24/ 9/89 en 27-29/9/89 en 4 momenten van gemeente vorming, o.a. 18/11/89 -13/ 1/90 - 3/3/90 - 2/6/90. Ontmoeting a. Losse aktiviteiten of de klassiekers. Zondag 22/10/89 om 13 u.: Boswandeling. Vrijdag 27/10 - 31/10/89: Liturgie Kongres-Hou- thalen. Zaterdag 11/11/89: Deelna me Aktie 11.11.11. Zondahg 4/2/90 om 10 u.: Zeewandeling. Dinsdag 1/5/90 van 10 tot 17 u.: Oecumen-reunie Oostende. b. Feestelijkheden. Startdag: 27/8/89 vanaf 11 u. (zie elders). Pannekoeken: 28/12/89 vanaf 16 u. LH Naar aanleiding van de vijf de tentoonstelling en de vijfde reuzenstoet presenteert de ge meentelijke lagere- en kleu terschool van Denderleeuw zijn reus Dieter in sportkledij. Een en ander heeft plaats op zondag 8 oktober vanaf 15 uur in de school aan het Welle- plein. Van 13 oktober tot 25 no vember presenteert het AM- SAB in het hotel D'Hane Steenhuyse te Gent in de Veldstraat 55 'Rode Gla mour', een manifestatie over de rode bioskopen in Gent. De toegang voor deze ten toonstelling is gratis alle werkdagen van 9 tot 18 uur en zaterdag van 13.30 tot 18 uur. Aalst. De Netwerkkwis Het negende kwistornooi van Netwerk is ten einde. KNOK won zoals verleden week reeds te voorzien was. Een middelmatige prestatie zou immers vol staan om VOK-Moorsel te kloppen. VOK was inder daad de organisator en deed dat gewoontege trouw origineel en ludiek toten met alhoewel het er zich van bewust was dat de eindzege hen zou ontglip pen want als organisator konden ze geen punten meer sprokkelen. VOK liet het alleszins niet aan het hart komen en KNOK spande zich duide lijk niet uitermate in. Een modest avondresultaat was immers voldoende. Uiteindelijk bleek dan ook dat KNOK zijn vierde kwistornooi van Netwerk had gewonnen. Alleen Volgend Jaar Beter en VOK-Moorsel werden ook eerder laureaat. Zelfs verschillende keren. Asdammen uit Herdersem won de laatste seance met 89 punten vóór 2. Paluga- ma 80, 3. Aad Gaad 78, 4. KNOK 73, 5. Tiger Pub 71, 6. Reto '82 69, 7. FN- Club en Jonk en Aad ex- aequo 64, 9. Club 30 60, 10. Koeskoes 57 en 11. Kwistetweernie 56. In procentpunten omgere kend haalde KNOK 87% wat resulteerde op een meerwaarde in de eind rangschikking van 26 pro centpunten. Einduitslag 1. KNOK 833, 2. VOK- Moorsel 837, 3. Asdam men 780, 4. Tiger Pub 727, 5. Palugama 719, 6. Aad Gaad 681, 7. Kwistetweer nie 592, 8. Reto '82 576, 9. Jonk en Aad 539, 10. FN- Club 527, 11. Koeskoes 507 en 12. Club 30 429. LH Aalst. VOK was de ploeg die de laatste avond mocht organizeren (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 11