Chiro-weekend bij Jospaai Aaigem Oktober... drukke maand voor Akijama Aalst Stort van Burst nadelig leefmilieu of niet? BGJG-Kwis te Burst Fit met Bond van Grote en Jonge Gezinnen j'ei. duidelijlow In een vorige raadszitting had SP-raadslid J. Meule- man al de aandacht gevestigd op eventuele hinderlijke elementen die in de omgeving van de stortplaat vastge steld werden. Sindsdien is de belangstelling gegroeid omdat er regelmatig klachten van de bevolking geuit werden. Om die reden en in het kader van de openheid van bestuur heeft het gemeentebestuur een hoorzitting georganiseerd waarop ook verantwoordelijken van de stortplaats te Burst uitgenodigd waren. In 1987 is een vergunning verleend voor de duur van vijf jaar maar de laatste tijd is de bevolking ver ontrust zowel over de steeds terugkerende reukhinder als over de plannen die nu reeds in een ver gevorderd stad ium zijn om na 1992 het stort uit te breiden in de richting van Borsbeke. Dat men zich hierbij vra gen gaat stellen lijkt een logisch gevolg van hun be zorgdheid voor de toe komst omdat men vreest dat het steeds erger kan worden. Een afgevaardigd ingeni eur van de firma Dan- ckaert gaf wel de nodige toelichting maar dan wel aan de hand van een plan dat nauwelijks in de zaal zichtbaar was. Zijn tech nische uitleg over het in richten van de put en de dagelijkse werking kon de bevolking noch overdon deren noch overtuigen dat al de genomen - ver plichte voorzorgen kon den beletten dat zij hun grieven op tafel wierpen, zij het dan af en toe zon der de door de burge meester vooral gevraagde sereniteit in acht te ne men. Schepen van leefmilieu, P. Eeckhout, kon dan al zijn handen in onschuld wassen omdat de inrich ting van het stort van vóór zijn aanstelling dateert en dat er sindsdien niets aan de toestand veranderd is, toch erkende hij dat de zo talrijke opkomst van de bevolking er op wees «dat er iets broeit». Hij beloof de tevens dat mensen van de NV Danckaert «eerlijk op de vragen zouden ant woorden» maar later bleek toch dat de verte genwoordigers niet erg geneigd waren om repliek te geven, tenzij soms op aandringen van burge meester De Langhe. Stortplaats In feite moet men het stort in twee afzonderlijke delen onderscheiden, en erzijds het stort zelf en an derzijds de steenbakkerij maar het is alleen het eerste dat in de hoorzit ting te bespreken viel. Het betreft een stortplaats klasse II, waar dus zeker geen gevaarlijk afval mag gestort worden noch an dere vloeibare materialen vermits het een vaste ma terie moet zijn. De direk- tie heeft niet geopteerd voor een bodem in plas tiek omdat men in een put stort waar het probleem van de druk dit niet toe laat en het zeer moeilijk is wegens de hoge wanden om de plastiek te plooien en men hem bijgevolg on mogelijk waterdicht krijgt. Uiteindelijk heeft men een ebo-nietwand geplaatst, een procedee dat beter bestand blijkt te zijn tegen scheuren. Toch beweerde men van uit de zaal al gaten in deze wand vastgesteld te heb ben wat echter door een vertegenwoordiger van NV Danckaert tegenge sproken werd, want in dien dit wel het geval was dan zou er zeker water in de put staan. Uit de grieventrommel kwam ook de klacht als dat de ingang naar het stort niet genoeg gerein igd wordt ook al beweert de direktie dat men in minder dan een jaar tijd een veegmachine versle ten heeft, een uitspraak die hilariteit veroorzaakte bij het publiek en een spuiter hen toeriep: «Ge februikt ze alleen als 't oers is in Borsbeke». Vooral het afdekken blijkt niet elke dag te ge beuren wat wellicht de oorzaak is van reukhinder bij de omwonenden. Op een brief, gericht aan de schepen van leefmilieu, werd een «achtbare brief schrijver» naar de hoor zitting verwezen wat bur gemeester De Langhe verklaarde om reden dat de schepen «toch geen be voegdheid heeft en men zich tot de burgemeester moet wenden met even tuele klachten». Toch betichtte men de schepen van leefmilieu «dat hij zijn werk niet doet», maar aangezien hij feen bevoegdheid heeft an hij slechts kontrole uitvoeren, een taak waar in hij door de burgemees ter bijgestaan wordt zoals hij zelf zei: «Ik ga regel matig naar het stort en de vergunning is door het ge meentebestuur afgele verd, dus mag men er stor ten. Wij kiezen trouwens zeker niet de kant van de NV Danckaert zoniet or ganiseren wij geen hoor zitting», replikeerde hij op een insinuatie. Dit nam niet weg dat men tot een kordaat besluit kwam in het publiek: «Wij hebben geen voordelen van de industrie maar wij wensen er voortaan ook Het wordt stilaan een traditie dat de Bond van Grote en Jonge Gezinnen uit Burst een kwisavond inricht onder het motto 'Wie weet wint'. Op vrijdag 6 oktober a.s. start men er om 20 uur in de Parochiezaal met ploegen samengesteld uit drie of vier spelers, een formule die reeds vroeger haar diensten bewezen heeft. De volledige ploeg moet de tien reeksen meespelen en elkeen kan zich in een paar onderwerpen specia liseren want ook nu is er verscheidenheid in de tien tallen vragen die zullen gesteld worden. Het gaat o.a. over literatuur, aardrijkskunde, geschiedenis, muziek, film en televisie, wetenschappen, sport, politiek, fauna en flora en om niets te vergeten is er nog een 'varia'. Dus het kan over alles en nog wat gaan, een reden te meer dat de teams zich best voorbereiden. Uiteraard wordt op het einde, na de tien reeksen, een klassement opgemaakt om de winnaars aan te duiden. Iedere ploeg kan vrij samengesteld worden en bijgevolg is er geen verwantschap nodig. Familiele den en of vrienden kunnen ploeg vormen, ongeacht de relatie. De winnaars ontvangen, naast een beker die door het gemeentebestuur geschonken wordt, een waar devolle prijs. Maar ook alle andere deelnemers gaan niet met lege handen naar huis want ook zij krijgen een prijs ter waarde van hun inschrijvings geld, dat 400 fr. per ploeg bedraagt. Het kan natuurlijk meer zijn ais men veel vragen kan beantwoorden en dus vooraan in het klassement terecht komt. Meer inlichtingen en inschrijvingen mag men rich ten aan Luc Vindevoghel, Speltkorenstraat (Nieu we Wijk) 11 te Burst (tel. 053/62.60.81). Wie met zijn ploeg vooraf inschrijft kan alvast rekenen op een gratis konsomatie, een aansporing om er bij te zijn en mee te kwissen. JV geen nadelen meer van te hebben; ik wil het stort weg want na de drugs is er meest geld te scheppen met een stort». De vertegenwoordigers van het slot beriepen zich vooral op het feit dat ze aan de wettelijke ver plichtingen voldoen en komen alles na wat de ver gunning voorschrijft. Bij het publiek was men ech ter niet akkoord omdat reeds meermaals vastge steld werd dat dit niet conform gebeurd was en bovendien bewijzen de enorme hopen grond in de buurt van de put dat het landschap evenmin hersteld is zoals het toch voorgeschreven is waaruit een aanwezige besluit dat de vergunning «versierd» werd en vooral dat de stortuitbaters de bevol king van Erpe-Mere als «onnozelaars» beschou wen. De essentie van de gehele hoorzitting komt er op neer dat de omwonende bevolking klachten heeft over reukhinder maar daar heeft de firma geen gehoor voor en dit irri teerde sommigen die von den dat een hoorzitting bedoeld was om te luiste ren. Bovendien was men sterk van mening dat de vervuiler moet betalen waarbij men zich afvroeg waar de opbrengst heen- faat. Men sprak van een edrag van 500 miljoen maar de officiële cijfers van de uitbaters beperken zich tot 200 miljoen. In antwoord op andere grieven beriep de direktie op de kontrole, die steeds uitgevoerd werd in tegen- woordigervan een specia list van OVAM en waarbij analyses gemaakt worden van het grondwater met een daarmee gepaard gaand grondonderzoek. Met klem verklaarde men zeer streng te zijn qua ex ploitatie en men wil niet dat men de huidige pol- tiek met die van vroeger vergelijkt omdat men nu de wet naleeft. Men laat alleen industrië le afval toe op het stort te Burst wat voor een klasse II stort opgelegd is en dit is o.a. papier, karton, af braakmateriaal, steen slag. Het vuil moet «steek- vast» zijn en bij enige twij fel is er een grondige kon trole om eventueel ande re stoffen op te sporen. De stortwagens worden optisch nagezien en alle dagen is er ten minste één persoon in het bedrijf aanwezig om zelf kontrole uit te voeren. Er wordt een logboek bijgehouden, zo perfekt zelfs dat men weet wat in een bepaalde zone (stortvak) uitgeknipt werd. Toch kan men de bevol king niet overtuigen dat er geen vuiltje aan de lucht is, niet alleen omdat die lucht op bepaalde ogenb likken met stank geladen is maar ook omdat het stort geweldig interessant blijkt te zijn voor firma's die ook van andere pro vincies komen ook al be weert men dat er alleen vuil gestort wordt uit onze provincie. Op de vraag wie verant woordelijk blijft voor de gevolgen als bepaalde hinderlijk elementen en voor hoelang verwees men naar de schepen van leefmilieu maar eens te meer herhaalde P. Eeck hout dat hij slechts sinds enkele maanden over het dossier beschikt en «niet verantwoordelijk kan zijn voor een andere politieke partij». Enigszins geïrri teerd voegde hij er aan toe: «Nu dat bepaalde mensen in de oppositie zitten komt men over het stort een show uitvoe ren». De volgende stap is niet nog een hoorzitting te wij den aan de problemen van de stortplaats te Burst maar het gemeentebe stuur zal er zich over bera den en in het kollege alles uitvoerig besprekien wat trouwens de bedoeling is van een hoorzitting. Bur gemeester De Langhe be loofde dat men de afwer king van put I nauwlet tend zal volgen en goed uitkijken op welke wijze dit gebeurt maar ook het kollege moet zich aan de voorschriften van de ver gunning houden. Burgemeester De Langhe beklaagt er zich ook over dat de onderhandelingen met de overheid meestal stroef verlopen en men niet alleen de gewenste inzage in de dossiers krijgt. Bij een eventuele uitbreiding van het stort zal het gemeentebestuur toch eerst het advies er nstig onderzoeken maar dan nog blijft het afwach ten. Daarenboven zal men bij de minister druk uitoefenen opdat hij geen vergunning zou verlenen om een nieuwe put te ma ken maar de gemeente zelf heeft weinig autono mie in dergelijke zaken. Of het gemeentebestuur in dit geval een ongunstig advies zal verlenen kon G. De Langhe uiteraard niet voorspellen want «wie weet wie er aan het be wind zal zijn» merkte hij voorzichtig op. S. Van Nuffel van Raldes vond dat de bevolking, vooral deze die rond het stort wonen, met onbeha gen zouden huiswaarts keren. Nochtans is er mis schien geen probleem maar voor de toekomst is dit niet uitgesloten: «Of wel zijn er geen proble men en kunnen de verte genwoordigers van NV Danckaert hun waar niet goed verkopen, ofwel zijn er wel en is men daarom zo zwijgzaam geweest tij dens de hoorzitting». Niettemin beloofden de mensen van het stort dat een aanplantint voorzien is na afdekking van het stort en men is altijd be reid om een bezoek aan het stort te organiseren maar wel na afspraak. Hier zal de toekomsten vooral de verdere ontwik keling van de stortplaats uitwijzen of het leefmilieu al dan niet met de voeten getreden wordt. JV Erpe-Mere. Dat het aangenaam is bij Chiro Jospaai van Aaigem kan men aflezen op het gezicht van deze leuke groep (jv) Alhoewel in andere deel gemeenten de Chirojeugd reeds een paar decennia bestaat, is men in Aaigem «slechts» aan het twaalfde jaar bezig. Dit neemt niet weg dat men op zo korte tijd een optimale werking voor de kristelijke jeugd verzekerd heeft. Ook in Aaigem komt deze jeugdbeweging regelma tig samen om met leeftijd genoten een aangename spelnamiddag door te brengen. Bijna elke zon dag verzamelen een veer tigtal jongeren, van zeven jaar af, in hun lokaal in het ex-gemeentehuis waar ze onder begeleiding staan van enkele oudere jonge ren: K. De Cock, W. Camphyn, H. De Vuyst, J. De Cock, K. D'Herde, B. D'Hondt, J. Costijn, K. De Koker, W. De Smet en G. De Spiegeleer (volwas sen begeleider). Doorgaans spelen de jong eren elk met zijn leeftijds groep en ook daarom is er een opsplitsing gemaakt al naar gelang de ouder dom: speelklub, rakkers, toppers, kerels en aspi ranten. Toch organiseert men één keer per maand een spelnamiddag waar aan allen samen deelne men, een manier om ook elkaar beter te leren ken nen en voor de jongsten een gelegenheid om een inzicht te krijgen over wat ze later bij de Chiro kun nen doen. De aktiviteiten zijn uiteraard aangepast aan de noden van de jeugd zodat het wekelijkse pro gramma meestal samen gesteld is uit bosspelen, zoektochten, waterspe- len, estafettespelen maar toch ook knutselen dat echter meer een winterse bezigheid is. Het hoogtepunt van het jaar is natuurlijk het grote kamp waarbij de volledige Chirogroep betrokken wordt. Een tiendaags ver blijf ver van huis, ergens in een hoeve of aangepaste kampplaats. Daar worden de dagen gevuld met ra votten, veel eten, voet tochten en allerhande an dere aktiviteiten die steeds degelijk voorbe reid zijn door de leiders. Deze week van huis ver wijderd, is bovendien een beste gelegenheid om met elkaar «te leven», echte vrienden te vinden en te leren om met elkaar om tt L_ gaan zoals het hoort. Jospaai Aaigem is oo steeds aanwezig op eer speciale dag die ingerich wordt voor alle Chirojon gens van Oost-Vlaande ren; elke leeftijdsgroe| heeft zo een dag en mees, tal is dit de apoteose var het jaar... naast het kamp natuurlijk. De Chiro ij dus duidelijk meer dat zomaar op zondag van df straat gehouden worden Dit bewijzen de leiden van Jospaai eens te mee met hun «Formidastischi Startweekend op zatei dag 30 september met eei wat zij noemen cirminell start activiteit om 16 uur gevolgd door een barbe cue waarna de legerten ten opgezocht worden oi er de nacht door te bren gen. Op zondag 1 oktobe zal iedereen vlug wakke zijn want er staat een ecb te drill te wachten om fi te zijn voor «een nooi eerder vertoond voormid i dagspel». Alle jongerer worden verwacht in hc oud gemeentehuis vas Aaigem voor deze tweeiTE daagse aktiviteiten. Suj j,mei Sinds enige t(jd is de streek van Aalst uitgegroeid tot een belangrijk centrum van Oosterse gevechtssporten. In verscheidene verenigingen kan men jiu-jitsu (met kobu- do), aikido, judo, karate, munchaku of taekwondo beoefenen. De maand oktober wordt beslist een drukke maand voor de jiu-jitsuklub Akijama Aalst... Jiu-jitsu is een oude Ja panse vechtkunst, die zo wel gewapende als onge wapende technieken kent. Jiu betekent "zacht" en jit- su "kunst" of "vaardig heid". Vrij vertaald komt het er dus op neer dat jiu jitsu een zachte kunst is. Jiu-jitsu is voor alles een vechttechniek, die oor spronkelijk gebruikt werd door de Samourai. Het systeem omvat uiteenlo pende vaardigheden, van het raken aan vitale pun ten en stoten, tot worste len en technieken om lede maten in houdgrepen te nemen. Men zegt wel dat jiu-jitsu voor het eerst zo'n 200 jaar geleden werd beoefend in China en rond 1690 door een Japanse arts Akijama Shinobu in Japan werd geïntroduceerd. Jiu jitsu wordt beschouwd als stamvader van alle Japan se vechtkunsten. In het sportcentrum "Ten" (oude zwemkom), Kapu cijnenlaan 8a, Aalst (tel.: 053/78.20.57) is reeds eni ge tijd de jiu-jitsuklub Akijama Aalst aktief. Op zondag van 10.30 u. tot 12 uur, op woensdag van 19.30 u. tot 21 uur en op vrijdag van 20 u. tot 21.30 uur wordt er in de dojo flink getraind door senio res (vanaf 14 jaar). En iedere woensdag van 18.30 u. tot 19.30 u. komen er de juniores (van 7 tot 14 jaar) aan de beurt. Akijama Aalst is aangesloten bij de World Ju Jitsu Federation die 63 landen verenigt. Deze federatie is op haar beurt in Japan erkend door de Hontai Yoshin Ryu en de Dai Nippon Kentenshiya Ryu. Deze laatste is een Japanse school voor martiale kun sten die in 1559 door de familie Minamoto werd gesticht. Deze school was op het einde van de 19* eeuw erg in trek, omwille van haar wapentechnieken zoals nunchaku, sai, tonfa, katana... enz. Tegenwoordig ligt bij jiu jitsu de nadruk op het uit positie brengen van ge wrichten door middel van een greep of worp. De beoefenaars van deze kunst gaan echter niet tot het einde. De grepen zijn dermate volledig, dat al leen al de dreiging ernstig letsel op te lopen afdoende is om zelfs de meest hard nekkige tegenstander om genade te doen smeken... Op zaterdag 30 september vanaf 10 uur en op zondag 1 oktober vanaf 13 uur organizeert Akijama Aalst voor de tweede maal een nationale jiu-jitsu en ko- bu-jitsustage in haar dojo van het sportcentrum Ten. De technische leiding be rust bij Guilliaume Taste- noy (8ste Dan), John Staedman (Verenigd Ko ninkrijk 6de Dan), Gino Lo Gioco (6de Dan), Jo- han Vertongen (klubpro- fessor 4de Dan) en andere B.O.J.J.F.-instrukteurs. Op zaterdag 7 oktober, van 18 tot 21 uur en op zondag 8 oktober van 12 tot 15 uur, wordt in de cafetaria "Osbroek". Frans Blanckaertdreef te Aalst de 7de barbecue van de klub georganiseerd. Men kan er brochetten of kip of ribstuk met frieten en sla verorberen voor een demokratische prijs van 250 fr. Kindermenu's kos ten er 120 fr. Op zaterdag 21 oktober om 19 uur doet de vereni ging mee aan het "Gala der Oosterse Gevechts kunsten" in het Kultureel Centrum De Werf, Molen straat te Aalst. De klub o.l.v. sensei Johan Ver tongen, zal er beslist haar beste beentje voorzetten! D.B. Lede. De Leedse scouts in aktie (a) De Aalsterse afdeling van de B.G.J.G. biedt haar leden voldoende kan sen om fit te zijn en te blijven. Zo is er elke dinsdag om 20u.30 gym voor vrouwen in de Sint-Annazaal aan het Volksplein te Aalst; op woensdag om 20 uur wordt er in sporthal Ten Rozen aan de Rozendreef te Aalst volleybal gespeeld en iedereen kan daar ai 21, deelnemen. Verder worden er nc een aantal manifestatiesi sportieve zin georgai seerd zoals een fietstod en wandelingen. Voc meer informatie over d alles kan men zich wenda tot het sekretariaat van BGJG, Esplanadestraat I te 9300 Aalst, OS 21.16.91. Lode Craeybeckx, het Vlaams geweten van de BSP» is de titel van een boek dat handelt over deze grote Antwerpse burge meester. Het boek wordt op 3 oktober voorgesteld in Antwer pen. Het werd geschreven door kolonel Wüfy Van Geert en uit gegeven bij Uitgeverij IMP. De Raad van Beheer van de Stichting Leefmilieu publiceert eerlang een monografie Mi lieu- zorg in de landbouw» die Lede. In Smetlede is men druk bezig met het bouwen van werd samengesteld onder lei- een kapel (a) vm ingenieur Mare De r Coster. In het kader van het Boifl en Immobiliënsalon dat 30 september tot 8 oktoberi Flanders' Expo te Gent pl» heeft, wordt op 7 oktober er symposium gehouden of 'voldoet de bouwoplcidm een relaas van oudlecrlingt die het gemaakt hebben' Op 21 en 22 oktober het^ a in Paleis 7 van het tentoo* b stellingspark te Brussel A n nieuwe editie van 'Auto Mot 0 Retro' plaats. Het is de viert tentoonstelling en heeft nf g* als de voorgaande jaren «f internationaal karakter. j 6 - 29.9.1989 - De Voorpost

De Voorpost | 1989 | | pagina 6