k KVS Festival van Vlaanderen in onze regio Vierde 'Auto-Moto Retro' tentoonstelling AAfl Boeiende Oostvlaamse bossen-brochure Gemeenten blijven onder toegewezen aantal KVS overtuigt niet met Crommelyncks «Cocu Magnifique» DE COCU MAGNIFIQUE i ii ii ii p 'Japanse' houtsneden en keramiek in stadhuis Sint-Niklaas Hoeveel vluchtelingen zijn er precies f 10 - 6.10.1989 - De Voorpost Zondag 15.10: instrumen tale en vokale muziek van J.S. Bach (Bornem) Wie houdt van Bachmu- ziek, moet op zondag 15 oktober om 19.30 uur ze ker naar de Onze-Lieve- Vrouw Parochiekerk te Bornem. Het versterkt Kamerorkest Sinfonia speelt er o.l.v. Dirk Ver meulen en met vokale me dewerking van het kna penkoor In Dulci Jubilo en de solisten Christel De Meulder en Mireille Ca- pelle (sopranen), Peter Ickx (altus), Ludwig Van Gysegem (tenor) en Frans Van Eetvelt (bas- bariton) een mooie staal kaart van Bachs komposi- torisch kunnen. Het Kamerorkest Sinfo nia is een ensemble waar met z'n twaalven (deze avond zullen er meer mu zikanten aktief zijn!) ka mermuziek wordt uitge voerd met dezelfde zin voor ekspressie en techni sche zorg als in een kwar tet. Een wei-klinkend ge heel, uitmuntend door evenwicht, warmte en hel derheid. Dirigent Dirk Vermeulen is een van die musici die als een raket de hoogte inschieten en in die hoog te blijven zweven, werken en presteren. Eén van on ze musici die aan de top staan in Vlaanderen maar voor wie het buitenland onontgonnen gebied blijft! Toch is Dirk Ver meulen, vroeger als vio- list-koncertmeester, nu als dirigent en pedagoog, een van de toonaangeven de Vlaamse musici die zonder kapsones, zonder opzichtige branie maar met een gedegen kennen en kunnen méér verdie nen dan sommige wind en beunhazen- Het knapenkoor In Dulci Jubilo uit Sint-Niklaas is in Bornem zeker geen on bekende; het was er reeds vroeger te gast tijdens Fe- stivalkoncerten. De voka le solisten, van wie som migen uit onze streek zelf, zijn voldoende bekend bij het grote koncertpubliek. Dit Festivalkoncert opent met het «Brandenburgs Concerto nr. 5 in D, BWV 1.50» waarin fluitist Erik Deqaecker, violist Peter De Spiegelaere en klave- cinist Guy Penson de so listen ziin. Gewoonlijk worden de «Branenburg- se» tot Bachs orkestmu ziek gerekend al staan ze dichter bij de kamermu ziekwerken. Het 5e valt op door de rijke klavecim- belp.irtij die als «cembalo concertato» gelijkwaardig is aan de beide andere so lo-instrumenten, fluit en viool. Heel mooi is de tweede beweging, een ad agio affettuoso, waarin al leen de drie solo-instru menten aan het woord zijn. Een van de mooiste solo- kantates die Bach ooit schreef - en hij kompo- neerde niet minder dan vijf volledige jaargangen (52 zondagen de be langrijkste feestdagen), waarvan er een 200-tal be waard zijn gebleven - is zeker wel «Ich habe ge- nug», in Leipzig gekom- poneerd in 1731 en/of 1732. Hoofdtema in deze tekst is het sterven en de berusting in de dood. De vokale solist is hier basba- riton Frans Van Eetvelt. En dit Bachkoncert be sluit met het «Magnificat in D, BWV 243», dat kan beschouwd worden als een der meest schitteren de voorbeelden van de Italiaanse stijl, die in Bach een groot bewonderaar had gevonden. Dit «Mag nificat» schreef Bach voor de vesperdienst van Kerstmis 1723. Het bevat Dheur die een recital brengt met muziek van Haydn, Mozart en Brahms. Koncerten, recitals, ra dio- en televisie-uitzen dingen, plaatopnamen en CS's: de karrière van Pa trick Dheur neemt een in ternationale allure aan met regelmatige optre dens in dertien landen op drie kontinenten. Zijn faam berust op de origina liteit van zijn program ma's, het uitgelezen ka rakter van zijn repertoire en zijn markante interpre taties. Op het programma van dit koffiekoncert prijken twee werken van Joseph Haydn: de «Sonate in F, Hob XVI/23» en de «So nate nr. 7 in D, Hob XVI/ 37», twee van de 52 sona tes die Haydn schreef voor piano. Van W.A. Mozart vertolkt P. Dheur het «Rondo voor piano forte in a, K 511» uit 1787, een kompositie van diepe innerlijke betekenis die tot de meest tragische be lijdenissen van Mozart behoort. Dit recital be sluit met de «Klavierstüc- ke, opus 118» van Johan nes Brahms, die tot zijn late komposities behoren; hij schreef ze op 60-jarige leeftijd. Typisch voor de ze late werken is de aan wezigheid van een buiten gewoon intense nostalgie. Toegangskaarten voor deze koncerten kunnen gereserveerd worden bij: Bornem: CC Ter Dilft, Sint-Amandsesteenweg 41-43, 2620 Bornem, tel. 03/889.75.63 (400 bfr). Beveren: vzw Gemeente lijke Culturele Centra, Kloosterstraat 37, 2750 Beveren-Waas, tel. 03/ 775.41.12 of bij de Ge meentelijke Kulturele Raad, Gentseweg 351, 2758 Haasdonk, tel. 03/ 775.98.56. L. vijf koren die vijfstemmig (twee sopraanpartijen) gezet zijn; de begeleiding bestaat uit strijkers, conti nuo, orgel, drie trompet ten, twee fluiten, twee ho bo's, fagot en pauken. Het werk bevat verder vijf so lo-aria's, een duet voor alt en tenor en een terzet voor twee sopranen en alt. Beslist een aanrader! Zondag 1510: koffiekon cert met pianomuziek op Kasteel Cortewalle te Be- veren «Koffiekoncerten in de mooiste kastelen van Bel gië» is een serie die sinds vorig jaar met sukses inge schakeld werd in het Fe stival van Vlaanderen, dit in samenwerking met het Festival de Wallonië. Voor de twaalf koncerten in de reeks van dit jaar stuurt het Festival de Wallonië Waalse ensem bles naar de Vlaamse ka stelen en het Festival van Vlaanderen Vlaamse ge specialiseerde ensembles naar Wallonië. De luister rijke sfeer die opvalt bij deze kasteelkoncerten is o.m. te danken aan de steun en de inbreng van Jacqmotte; vandaar de naam «koffiekoncerten». Het laatste koncert voor dit jaar in deze reeks wordt georganiseerd op zondag 15 oktober om 15 uur in het Kasteel Corte walle te Beveren. Te gast is de nog jonge, maar in- D. Vermeulen, dirigent van het Kamerorkest Sinfonia dat temationaal reeds erg ak- tieve pianist Patrick Voor de vierde keer wordt de internationale 'Auto-Moto Retro' tentoonstelling gehouden en ook nu weer hebben de Lebbeekse organizatoren Paleis 7 van de Heyzel kunnen afhuren voor deze groots opgevatte show van old-timers. Tgdens het weekend van zaterdag 21 en zondag 22 oktober kunnen de bezoekers er terecht van 9 tot 19 u. in Bomem /concerteert. Men startte met het initia tief in 1985, eigenlijk meer als een soort van avon tuur, een kortstondige gril. Maar het initiatief sloeg dermate aan dat de organizatoren niet anders konden dan verder doen. De oktoberhalle in Wieze, waar de eerste tentoon stellingen plaats vonden, werden veel te klein en bijgevolg diende men uit te wijken. Dat werd dan Brussel, waar ook het gro te autosalon wordt gehou den in dezelfde omgeving. Een vertrouwd gegeven dus voor de autofreaks. Toch hebben de organiza toren nog steeds het be- ginprincipe gehuldigd: zo veel mogelijk mensen de kans bieden om kennis te maken met 100 jaar auto mobielgeschiedenis. Oude glories op wielen, old-ti mers, noem ze zoals men wil, ze zijn er allemaal te zien en dat zullen de ruim 50.000 bezoekers die vorig jaar werden genoteerd in elk geval weten te waar deren. Het gaat niet alleen om oude auto's, ook motor fietsen, zelfs fietsen, trak- toren en vrachtwagens en waarom niet, ook vlieg tuigen zijn op deze ten toonstelling te zien. Met een speciale stand van classic cars. Iedereen is op deze beurs welkom: gewo ne kijkers, geïnteresseer den, kopers en verkopers. Organizatoren van dit in ons land unieke gebeuren zijn Dany De Landtsheer uit Waasmunster en Al- fons De Maeseneir uit Lebbeke die liefst 190 standen met wisselstuk ken, oude auto's, moto ren, treinen, katalogen, boeken, merkenclubs en Belgische restauratie-ate lier voor motoren en nog veel meer presenteren. Men kan op 21 en 22 okto ber deze toch wel merk waardige tentoonstelling meemaken voor de toe gangsprijs van 200 fr. of 150 fr. met een reduktie- kaart. Groepen en kinde ren krijgen een extra korting. Vorige vrijdag opende het 112de speeljaar van de Ko ninklijke Vlaamse Schouwburg aan de Lakensestraat te Brussel met «De Cocu Magnifique» van Fernand Crommelynck- De verwachtingen voor deze produktie waren vrij hoog gespannen maar een echt grootse voorstelling is het niet geworden. dagnifique» kende voor Fernand Crom- melynck de echte doorbreek als toneelauteur. Als zoon van een Belgisch akteur liet deze in 1886 te Parijs geboren auteur zijn eersteling in 1906 te Brussel opvoeren, waar hij trouwens tijdens de eerste wereldoorlog ook zijn eigen teatergezelschap stichtte, dat twee jaar bleef bestaan. Zijn «Cocu Magnifique» werd in 1920 gekreërd en maakte de auteur opslag beroemd. Crommelynck zelf over dit stuk: «Ik schreef dus «De Co cu Magnifique», die in werkelijkheid één immense monoloog is. Er is maar één personage, Bruno. De ande ren zijn spiegels, die het stuk opbouwen en uitleggen; echo's van Bruno's innerlijke kwellingen. Een innerlijke kwelling die ik aan het pu bliek op een ekspliciete ma nier wou tonen, en niet meer op een impleciete.» Dit drama van de jaloezie toont ons Bruno, die zijn mooie vrouw verafgoodt en tegenover iedereen haar schoonheid bezingt en zelfs toont. Wanneer nij op een dag de begeerte in de ogen van een andere man ziet, be gint zijn ellende. Zijn vrouw zal hem wel bedriegen, denkt hij. Om de minnaar te weten te komen, verplicht hij haar naar bed te gaan met alle mannen van het dorp: de ze kerheid van haar ontrouw is minder erg dan de onzeker heid over naar trouw... Wanneer uiteindelijk Bru no's vrouw, Stella, wegvlucht Koninklijke Vlaamse Schouwburg van Fernand Crommelynck van 21 sept. tot 15 okt '89 Nederlands Mare Didden Bruno is stapelgek op zijn beeldschone Stella en deze liefde wordt vurig beantwoord. Wanneer op een dag Bruno de be gerige blik in de ogen van een andere man ziet. is voor hem de lieve vrede gedaan. Ondanks de onvoorwaardelijke trouw van Stella, staat het voor haar man als een paai boven water dat zij hem bedriegt Crommelynck schuwi extreme gevoelens en toestanden met Door hel op de korrel nemen van de jaloerse man. toont hij aan hoe belachelijk jaloersheid kan zijn en in welke mate zij iemand kan (mis)leiden RegieFrancois Beukeiaers - Decor Niek Kortekaas Met o a Peter Van Asbroeck. Jo De Backer. Sjarei Branckaerts. Frans Van der Aa. Christel Domen r4 BON —100 BEF. korting op 24-27-28/9 - 1-4-5-8-11 en 15/10/89 (benedenzaal en balkon 1) Res.02/217.69.37] i Lakensestraat 146 - 1000 Brussel nut tHtl I HET LAATSTE NIEUWS met een ossehoeder, eist zij dat hij haar zal toestaan een trouwe vrouw te mogen blij ven... KVS huurde voor deze pro duktie niet de eersten de be sten in: Mare Didden voor de vertaling, Francois Beuke iaers voor de regie, Niek Kor tekaas voor het dekor plus een tiental gastakteurs. Re denen genoeg om met hoog gespannen verwachtingen, zoals dat heet, naar KVS te trekken. Over het werk van Didden (vertaling) en Kortekaas (de- kor) niets dan goeds. Over de manier echter waarop Be ukeiaers het stuk presenteer de zijn we heelwat minder en- toesiast. Erg diep graaft het allemaal niet: het blijft alles te veel aan de oppervlakte, het uiterlijke kan aanvanke lijk wel boeien maar naarma te het stuk vordert - vooral in het tweede deel na de pauze -- blijkt dat hier weinigdiep- gang voorhanden is. En dit leidt stilaan tot een ronduit vervelende, te lange en te weinig spankracht vertonen de enscenering. Bij de ak- teurs is er slechts één echt mooie prestatie te noteren, deze van Estrugo/Frans Van der Aa. De anderen, hoofd- akteur Peter Van Asbroeck op kop, komen niet verder dan «toneelspelen». In KVS nog te zien tot 15 oktober; reserveren op tel. nr. 02/217.69.37. Op dinsdag 10 oktober is de Hollandse Comedie in KVS te gast met «The Mousetrap» van Agatha Christie in een regie van Frans Boelen; KVS-abonnees genieten een korting van 50% op de nor male ticketprijs. L. Ooit was Oost-Vlaanderen voor het grootste deel met wouden bedekt. Maar de bos sen moesten gaandeweg wij ken voor landbouw en urbani satie, voor industrializering ook. Thans is zowat 4,5 pro cent van de provinciale opper vlakte met bos bedekt. De bossen hebben nog maar wei nig ekonomische waarde, maar hun ekologische en toc- ristisch-rekreatieve rol is des te belangrijker. Vele Oost- vlaamsc Bossen zijn nog steeds inzake bestand en fau na en flora echte pareltjes in de natuur. De Oostvlaamse toeristische federatie en de Vlaamse Bos- bouwvereniging sloegen de handen in elkaar om een bro chure over 'Wandelbossen in Oost-Vlaanderen' gestalte te geven, n.a.v. de 'Week van het bos'. Het gaat om een edukatieve, vulgarizcrende maar ook toeristisch-rekrea- tieve uitgave. De hoofdbrok vormt de be schrijving van 26 bossen in Oost-Vlaanderen die ofwel helemaal ofwel gedeeltelijk voor het publiek toegankelijk zijn. Het Buggenhoutbos in Buggenhout, de Gerstjens en het Osbroek in Erembode- gem en Aalst, het Broek en De Oude Schelde in Hamme, het Stropersbos in Kemzcke, het provinciaal domein in Wachtcbeke, de Paardenwei de in Wichelen, dat zijn de bossen in onze regio die onder de loep worden genomen. Gegevens worden voorgelegd omtrent ontstaan, reliëf, bo dem, waterhuishouding, fau na, flora en beheersvormen. Praktische informatie is er i.v.m. wandelmogelijkheden en rekreatieve voorzieningen. Een en ander werd met foto's en oriëntatie- en situatiekaar- ten verlucht. Nagegaan wordt ook wat de motieven zijn die de rekreant aansporen tot bosbezoek. hoe hij zich gedraagt, enz. Ook de wording van het bos wordt uit de doeken gedaan. De publikatie telt 14U pagi na's en ze kost 300 frank 30 fr. port). U kunt ze verkrij gen door dat bedrag over te schrijven op rekeningnummer 446-4623761-08 van de Fede ratie voor Toerisme in Oost- Vlaanderen, Kon Maria Hendrikaplein 64 in Gent. of op rekeningnummer 000- 1027867-55 van de Vlaamse Bosbouwvereniging in Mele. Vermeld bij storting 'Wandel bossen in Oost-Vlaanderen'. W.V. Tot 20 oktober, elke dag van 8 tot 17 u.. is in het Sint-Niklasc stadhuis, elke werkdag (niet op zaterdag en zondag dus) de tentoonstelling 'Mokuban tot togei' te bekijken. De manifesta tie kadert in de World Craft Council '89 en sluit aan bij Europalia Japan. Thema is de invloed van Japanse technieken op de aktuclc keramiek- en grafiekproduktie in Vlaanderen. In de grafiek is dat vooral de techniek van de Japanse houtsnede. Bij kera miek ligt de nadruk op porselein. Het zijn stuk voor stuk niet-Waaslanders die hun werk expozeren. Voor keramiek betreft het Johan Van Geert, Dominique Stockmans, Micke Everaert, Tjok Dcssauvagc en An Mortier. In het grafiekgenre gaat het om Kristina Delmei- re, Misao Shukuno, Jan Vandenbergh. Hilde Vereist. Iwan Verhulst, Christel Mostien. Ann Rikkcrs. Veerle Rooms (toch een van oorsprong Wase) uit Berchem, Liesbet Vervloet en Hilde Van den Heuvel. (wv) Het blijkt uit recente cijfergegevens dat de gemeenten lang niet het aantal vluchtelingen opnemen die door de staatssekretaris voor leefmilieu en maatschappelijke emancipatie Miet Smet waren voorzien. Voor de tien gemeenten van het arrondissement Dendermonde, om dat als voorbeeld te nemen komt men maar tot een derde van het voorziene aantal. In andere arrondisse menten is het al niet veel beter. Om de spreiding van de vluchtelingen te optimali- zeren wat hun opvang be treft, voorzag de regering in een nieuwe oproep tot de OCMW's om mee te werken aan het sprei dingsplan. Ook de ge meenten met minder dan 10.000 inwoners zouden bij het plan worden be trokken. Uitgangspunt van het plan was dat men met een kandidaat per duizend kandidaat-vluch telingen aan een mooi ge middelde zou komen. De werkelijkheid is evenwel totaal verschillend. Namen een aantal ge meenten kandidaat poli tieke vluchtelingen op, anderen deden dat eerder schoorvoetend en sommi- fen zelfs helemaal niet. >e provincie Oost-Vlaan deren, zo werd berekend door het staatssekreta- riaat, zou volgens de gege vens 1.615 vluchtelingen moeten opnemen. Het werden er uiteindelijk maar 691. In het arrondissement Aalst, waar er oorspron kelijk was voorzien dat er 266 kandidaat politieke vluchtelingen in tien ge meenten moesten ge plaatst worden, zijn er maar 112 opgenomen. Aalst heeft er 81 en dat is 3 meer dan voorzien werd. Maar in Erpe-Mere heeft men er gen enkele opgenomen en daar moesten er normaal gle- sproken 19 zijn. Ook Haaltert bleef achterwege en nam geen enkele van 18 voorziene vluchtelingen op. Erger nog in Ninove waar volgens de cijferge gevens 34 kandidaat poli tieke vluchtelingen zou den geplaatst worden. Maar er uiteindelijk nie mand een plaats kreeg. Ook Sint-Lievens-Hou- tem deed alsof het niets heeft gehoord. In Lede heeft men zes vluchtelin gen van de voorziene 18 onderdak gegeven. In het arrondissement Dendermonde dan waar voor de tien gemeenten 185 plaatsen waren voor zien en er uiteindelijk maar 68 vluchtelingen een plaats vonden. Berlare beperkte zich tol 3 in plaats van de 13 die voor zien waren, Buggenhout skoort 4 op 14, Dender monde 25 op 34, Hamme 19 op 23, Laarne 0 op 12, Lebbeke 11 op 17, Waas munster 0 op 9, Wetteren 0 op 23, Wichelen 0 op 11 en Zele 6 op 20. In het arrondissement Sint-Niklaas is het al niet veel beter. Daar verblij ven maar 96 kandidaat politieke vluchtelingen. Er waren er volgens de plannen 261 voorzien. Be veren doet het zeer goed met 40 op 42, Kruibeke haalt bijna de helft met 8 op 15, Lokeren biedt een verhouding 24 op 35, Sint-Gillis-Waas een be schamende 0 op 16, Sint- Niklaas amper 19 op 69, Stekene 0 op 15 en Temse amper 5 op 24. Het arrondissement Gent met uiteraard Gent als uitschieter met 350 poli tieke vluchtelingen en dat is ruim meer dan de 234 voorziene, verblijven 366 K)litieke vluchtelingen, ormaal moeten er dat 713 zijn. Maar gemeenten als Knesselare, Lochristi, Lovendegem, Nevele, Merelbeke, Zulte, Wach- tebeke en andere namen geen enkele vluchteling op. In het arrondissement Oudenaarde is het nog er ger gesteld. Daar zijn al leen de gemeenten Brakel met 4 en Ronse met 3 be reid geweest om een kan didaat politieke vluchte ling op te nemen. Dat maakt een totaal van 7 en dat is heel wat minder dan 117 die voorzien waren. Blijft nog het arrondisse ment Eeklo, waar de vijf gemeenten aan een totaal van 43 komen op een voorziene aantal van 73. Blijkbaar heeft de oproep van de regering niet veel opgeleverd. En ook de bij komende tegemoetkom ingen hebben weinig ver anderd aan de instelling van bepaalde gemeente besturen. De Technische Weergalm is de titel van een jaarboek vol technische informatie opge steld door bedrijfsmensen uit de Vlaamse industrie en lera ren uit de industriële hoge scholen en secundaire scho len uit Vlaanderen. Informa tie Vrij Technisch Instituut Brugge, Johan Dcmcyere, Boeveriestraat 73 te 8000 Brugge. Na den serc looi niel fast len in j De Temse. In het AStK-agentschap werd rond heTthema 'D^Vos Beinaen marionettententoonstelling opgezet van het Dendermondse poppentheater Kalleke Step. Nog tot 14 oktober te bekijken (dw)

De Voorpost | 1989 | | pagina 14