ACV - 'Geen uitbreiding van indsutrieterreinen wenselijk' Werkloosheid en tewerkstelling arrondissement Aalst fB COPPENS J.P. Herlokalisatie brengt meestal geen jobs bij -R De Voorpost - 6.10.1989 - 11 Naar aanleiding van de polemieken over industriezones waarbij meer tegenstanders (milieugroepen, omwonenden...) dan voorstanders zich mengen vraagt het ACV meer duidelykheid en openheid in het beleid. O.m. in de Interkommunale Land van Aalst. In kongressen in 1970 en '77 riep de vakbond om vestigingen van industrieën in het arrondissement Aalst. Dit dan in verband met mogelyke aanzwengeling van de tewerkstelling. Het arrondissement Aalst dat 10 gemeenten telt is zeer dicht bevolkt. In Denderleeuw zijn er 1300 inwoners/km2. Aalst leefde eerder vooral van tekstiel, konfektie en bouw. En niet in het minst van de pendel. Meest naar Brussel. Na Tongeren en Sint-Trui den worstelt ons arrondis sement meest met werk loosheid. Pendelen was niet door iedereen als ne fast bestempeld. 'We wil len wel pendelen doch dan in goede omstandigheden. De lijn 89 werd geëlektrifi ceerd en er kwamen pen delparkings. Grote Amerikaanse be drijven (Gates, Pioneer) en Japanse (Honda) kwa men zich te Aalst vestigen. En bevorderden de te werkstelling. Die trend zet zich wellicht niet verder door. Geopteerd kan nu worden voor landen in het Verre Oosten. Ondertussen kwam er niet alleen diversifikatie doch gingen onze arrondisse menten elkander bekon- kurreren en liet de over heid zich daarbij niet on betuigd. En er kwamen beschermde zones waar wel eens door herlokalisa tie door de overheid geïnvesteerde gelden hun doel niet of onvolledig be reikten. Daarenboven is er duidelijk een industrieter rein in de maak te Wette- ren met een oppervlakte van zowat 100 ha. ACV-standpunt Vakbondssekretaris Piet Van Tittelboom zegt dat over deze problematiek vaak in al te vage termen en zonder voldoende voor kennis wordt gesproken. 'Het Expansiekomitee heeft noch sekretariaat noch voldoende middelen. De Ekonomische dienst van de stad heeft te weinig gegevens en maakt werk van wat de schepen inte resseert. En de Interkom munale Land van Aalst beperkt zich tot verkave ling van gronden, ver werking van afval en in dustrieterreinen. En om dat ze in gronden geïnves teerde gelden wil rekupe- reren verkoopt ze er al eens die qua tewerkstel ling weinig of niet bij- gs - dragen. Steunend op bevragingen Aalst. De derde industriezone te Erembodegem. diskussiegroepen en niet standpunten in: in het minst studiewerk Noch uitbreiding noch neemt het ACV volgende aanleg van nieuwe indus- Aktiegroepen gingen in het verweer tegen het opzet op Anderenbroek een industrieterrein op te zetten. Ook tegen uitbreiding van het bedrijventerrein Erpe-Mere en tegen de ambachtelijke zone op de Keiberg te Lede kwam protest. Signalen die wijzen op verruimde gevoeligheid o.m. van omwonenden. Het ACV wil deze problematiek niet uit de weg gaan. Elementen van benadering worden verzameld, op een rijtje gezet, getoetst en besproken. Het ACV- hoofdbestuur kwam dan ook tot de stellingname elders in dit blad weergegeven. Kerngegevens over tewerkstelling in arrondissement Aalst - In 1987 waren er ruim 2800 jobs minder voor arbeiders dan in 1977. Maar het aantal bedienden groeide aan met 6.000. Meest in de overheidsdiensten kijk en luistergeld en onderwijs. - Er was achteruitgang in leder, textiel, konfektie, dranken, houtverwerking, tuinbouw, chemie, metaal en bouw. Onveranderd bleef het in drukkerij, rubber en plastiek. Vooruitgang werd genoteerd in voeding, horeca, handel, verhuur, dienstverle ning, overheid en onderwijs. Per jaar verdwenen gemiddeld tussen de 400 en 600 jobs door sluiting of afdanking. Meest in textiel en konfektie. Maar er kwamen ook nieuwe vestigingen of uitbreidingen bij die de achteruitgang in de privé-sektor neutraliseerden. - 28.504 mensen uit ons arrondissement werken elders. Meestal ambtenaren en meestal in Brussel-Halle-Vilvoorde. 13.335 van buiten ons arrondissement werken hier. 5000 uit Brussel-Halle-Vilvoorde en 3000 uit Dendermonde. Werkloosheid in arrondissement Aalst - In 7 jaar daalde het aantal werklozen met 1200 tot 13.519. +50'ers komen daarbij niet in aanmerking. - De werkloosheidsgraad bedroeg in januari '89 7,5% voor mannen en 19% voor vrouwen. - 3.792 waren werkloos gedurende 2 jaar, 1274 van 1 tot 2 jaar en 2762 minder dan één jaar. - 71% van de werklozen zijn vrouwen, 29% mannen. 25% tussen 20 en 24 jaar, 45% tussen 25 en 38 jaar en 17% van 40 tot 49 jaar. - 46% van de werklozen volgden lager onderwijs alleen, 23% lager middelbaar onderwijs en 18% hoger sekundair onderwijs. - Vijf gemeenten uit het arrondissement werden als probleemgebieden qua inkomen, werklozen en geschooldheid onderkend: Geraardsbergen, Dender leeuw, Haaltert, Herzele en Sint-Lievens-Houtem. Bedrijvenparken in ons arrondissement Begin 1989 was de situatie als volgt Tot. OPP- Nog beschikb. Aant. bedr. Tewerk- stell. Erembodegem Ninove Erpe-Mere Aalst-Wijngaardveld Aalst-Gijzegem Aalst-Hofstade Geraardsbergen Zottegem Herzele Appelterre 70 ha 21 ha 47 ha 97 ha 12 ha 52 ha 44 ha 38 ha 14 ha 12 ha volzet 0,5 ha volzet volzet volzet volzet 17 ha 14 ha privé-loten 12 ha 3.740 2.000 1.270 1.240 580 424 420 260 50 Als KMO-zone bestemd Samengevat 407 ha 43,5 ha 234 9.984 - 30% van de privé-tewerkstelling situeert zich in de bedrijvenparken. In het jongste decennium werd het aantal bedrijven en de werkgelegenheid verdrie voudigd. - Aard van de bedrijven: van de 234 bedrijven zijn er slechts 19 met meer dan 100 tewerkgestelden. Er zijn veel KMO-bedrijven gevestigd. Vele ervan zijn gewoon herlokalisaties uit stad of dorp. Met de werkgelegenheid als norm zijn de volgende bedrijven de grootste: Erembodegem Aant. werkn. Coplac: produktie handel in fineerhout 300 De Geyndt: fabrikatie ramen en deuren 100 Euromold: verbindingen voor hoogspanningskabels 130 I.M.S.: machines voor sleutelduplicaties en herstelling van schoenen 200 Lithorex: drukkerij 150 Somati: brandbeveiliging 120 Tecnocrome: fotolabo 150 Wellcome: pharmaceutica 200 Gates: rubber 600 Erpe-Mere Aldi: distributie 500 Cable Print: elektronische apparatuur 100 Pioneer: hi-fi autouitrusting 350 Wang Europe: electronica 150 Geraardsbergen Verhaegen: matrassen - zit wanden 250 Zottegem Neria: konfektie 150 Hofstade (Aalst) De Nul: wegenwerken 700 Wyngaardveld (Aalst) De Bruyn: pantoffels 275 Honda: motors 300 Ninove Delhaize: distributie 400 Kwam er door industrieterreinen meer werkgelegenheid in Aalst Er zijn inderdaad in bedrijvenparken 200 bedrijven gevestigd met samen werkgelegenheid voor circa 9000 personen. In de primaire sektor is de werkgele genheid tussen '77 en '87 niet toegenomen. De aangroei situeert zich voorname lijk in handel, diensten, overheidssektor en onderwijs. Aangroei vooral dan bij de bedienden (6000). een steekproef wat volgt werknemers van buiten 55% 45% 87% 90% 13% 10% 80% 52% 20% 48% 83% 17% 45% 55% 85% 15% 67% 33% 33% 75% j Z%> 67% 15% 63% 37% 67% 89% 100% 33% 11% 93% 84% 85% 7% 16% 15% 60% 63% 40% 37% 95% 5% 100% 100% 100% 100% 70% 30% 95% 5% 15% 85% 92% 8% Over de precieze herkomst van de werknemers zegt (kol. 2 werknemers van het arrondissement, kol. 3 het arrondissement): Bedrq venpark Erembodegem Coplac De Geyndt Gates Europe Somati I.M.S. Wellcome Action Technology V.D.L. Euromold Lithorex Van Den Berghe General Coatings Bedry venpark Erpe-Mere Pioneer Verlipack Evipak Garmat Cable Print De Bruecker Mako B.V.M. Van Durme-Van Bockstael Belgium Cutting Bedryvenpark Geraardsbergen Epeda Pan All Atlas Flament Seminck Gas Bedry venpark Zottegem Neria Van Cauwenberge Garage D'Hondt Bedryvenpark Ninove Delhaize Sedopak Plastuni Sunco Van de arbeiders is 80% van binnen en 20% van buiten het arrondissement. Bij de bedienden en kaderleden zijn er 40% van het eigen arrondissement en 60% van buiten het arrondissement. Heriokalisatie Doorgaans levert herlokalisatie niet direkt tewerkstellingsgroei. Werknemers gaan meestal mee met het bedrijf. Voor later aanvulling kan dan wel geput worden uit de arbeidsreserve van de omgeving. In Zottegem gaat het (behoudens de RVA) uitsluitend om herlokalisatie tot hiertoe, zonder tewerkstellingsvermeerdering. In Geraardsbergen is dit met uitzondering van Epeda (wel het grootste bedrijf) ook het geval. In Erpe-Mere gaat het om 50% herlokalisatie en 50% nieuwe bedrijven. Naar werkgelegenheid toe is er wel een toename geweest met ongeveer 70%, zij het niet allemaal vanuit de eigen streek. In Erembodegem gaat het om 96 nieuwe bedrijven op 66 of 40% nieuwe. De toename van de werkgelegenheid bedraagt hier echter 75% nieuwe arbeidsplaatsen. In Aalst-Wijngaardveld betreft het voor 70% herlokalisaties. Voor Haaltert (Anderenbroek) of Erpe-Mere (is minder duidelijk) zijn er 40 aanvragen waarvan 9 herlokalisaties. De 31 resterende voorzien een tewerkstelling van 350 werknemers (1 bedrijf van 100 en twee bedrijven van 50 werknemers). In totaal heeft de belangstelling betrekking op ongeveer 500 arbeidsplaatsen, verspreid over de 5 mogelijke vestigingsparken. De beperking is wel dat niet met zekerheid geweten is of ze ook worden gerealiseerd. Is er nog reële vraag vanuit de bedrijven Gezwaaid wordt vaak met 'lange wachtlijsten'. Maar vaak zijn dat gewoon vragen naar inlichtingen. Ook zijn er vragen van 57 vermoedelijke vestigingen. Deze lijsten zijn alleszins op hun intrinsieke inhoud te beoordelen. Voor Zottegem is er vraag vanwege 9 bedrijven. 5 betreft herlokalisatie. De nieuwe bedrijven (4) voorzien 23 arbeidsplaatsen. Hieraan zou kunnen voldaan worden mits voltooiing van de infrastruktuurwerken. Voor Erpe-Mere is er vraag vanwege 4 bedrijven. Er is voorzien in 140 arbeidsplaatsen. Voor Geraardsber gen is er vraag vanwege 2 bedrijven. Het betreft een herlokalisatie waaraan kan voldaan worden. Voor Erembodegem zijn er 2 uitbreidingsaanvragen die voorzien in 60 bijkomende arbeidsplaatsen. En de 'ambachtelyke zones' Er is nood aan ambachtelijke zones per gemeente doch 'verlaten gebouwen' mogen niet opgevuld worden met nieuwe vestigingen. Er is nood aan een ruimtelijk plan per gewest. De situatie hie en nunc In Aalst is alleen het gebied Le Lion d'Or deels uit te rusten als ambachtelijke zone. De rest is volzet of in privé-handen. In Denderleeuw is een niet te ontsluiten stukje vrij (rjkswacht-Strokapelleken) In Ninove ligt het enige stuk vrij in Appelterre, 8 hectaren te benutten. In Geraardsbergen ligt 10 hectare beschikbaar in Nederboelare. Terwijl, hoe eigenaardig ook, in Ophasselt 10 hectare niet uitgeruste industriezone voorzien is. In Herzele ligt 4 hectare tussen Herzele en Zottegem. Het is in privé-handen en wordt gretig verkocht als bouwgrond In Zottegem heeft de stad zichzelf uitgekleed. Een zone van 8 hectare werd verkocht aan Mestdagh en dat verhaal is bekend. In Erpe-Mere is 10 hectare voorzien aan de Oudenaarse steenweg. De bestemming is er, het onteigeningsbesluit niet en de gronden zijn privé. Lede, Haaltert en Sint-Lievens-Houtem: geen zones voorzien tot heden. Het dossier Keiberg in Lede is door alle gemeentelijke formaties in de frigo gestopt. (l.h.) trieterreinen. de nog beschikbare op pervlakten voorbehouden aan nieuwe vestigingen met duidelijke groei wat betreft tewerkstelling; ambachtelijke zones vergen studiewerk. Er is een probleem van herloka lisatie in centrumge bieden; meer werk in eigen streek dient te worden ge zocht voor laaggeschoolde werklozen in de non-pro- fit-sektor. En onderwijskeuzen voor meisjes zijn aan heroriën tering toe. Evenwicht De houding van het ACV steunt op de zorg voor evenwicht. Enerzijds meer kansen op werk voor men sen uit de streek zelf, vooral voor vrouwen en ongeschoolden. Anderzijds de leefbaar heid voor al wie in de buurt van een bedrijven terrein wonen. Het ACV opteert voor een pragmatische aanpak ge zien velen van buiten het arrondissement hier ko men werken, gezien de werkgelegenheid in ons ar rondissement afneemt en gezien in het verleden in- dustriegrond is verkocht aan kleine bedrijven die geen werkgelegenheid hebben meegebracht en er vandaag minstens twijfel bestaat over de belangrijk heid van vragende onder nemingen. Het ACV stelt dan ook dat naast het zui ver het ekonomisch aspekt ook de aangroei van de tewerkstelling wordt inge schat. Aandacht moet ge schonken blijven aan mi lieu en open ruimten. Ook voor werknemers is de woonomgeving immers belangrijk. Bovendien zijn er de fundamentele ver schuivingen waarvoor voorzieningen nodig zijn als kinderopvang en op vang van bejaarden. Besluit: Geen uitbreiding wenselijk Vandaag is geen uitbrei ding wenselijk. Er dient gewaakt op een selektieve verkoop aan be drijven die werk meebren gen, ook voor niet ge schoolde mensen. Er is wel een probleem van herlokalisatie van sommige bedrijven in de centra. Dit vergt studie werk naar een algemeen ruimtelijk ontwikkelings plan voor het arrondisse ment waarbij de ambach telijke zones dienen her- bekeken en duidelijke cri teria te formuleren zijn. Maar tewerkstelling is eveneens van belang voor al meisjes een onderwijs te geven dat niet eenzijdig georiënteerd is op richtin gen die rechtstreeks leiden tot werkloosheid. Het ACV zal zijn komend kongres van december 1990 wijden aan deze pro blematiek. Alleszins is er nood aan een gewestelijk plan wat betreft herlokalisaite. Vanzelfsprekend be ginnend met het eigen ar rondissement Aalst. 'Als ieder voor de eigen deur veegt...!' LH Aalst. Een sfeerbeeld van de Pleschkermis in Erembode gem a BEGRAFENISSEN Begrafenissen crematies Alle formaliteiten Dorp 7 MOORSEL 053/21.45.51 RUIMDIENST Ruimen van beer- en sceptische putten kuisen van regenputten Berckmoes A. DE WITTEN Tel. 053/21.43.40

De Voorpost | 1989 | | pagina 15