Eddy Coeckuyt: 'De heksenjacht is begonnen Expo '100 jaar Meldert' met tal van rariteiten 'Priester Daensfonds' in Aalsterse handen Vijftigjarige Herdersemnaren vierden 12 - 6.10.1989 - De Voorpost De meest gepolitiseerde daad van een college... CVP-raadslid Eddy Coeckuyt interpelleerde tijdens de recente gemeenteraadszitting over 'de wyze waarop het stadsbestuur zijn diensten gaat organiseren na 41 tijdelijke personeelsleden te hebben afgedankt. Hij wilde graag vernemen of er druk werd uitgeoefend op de betrokken personeelsleden om hun diensten zes maand als stempelaar ter beschikking van de stad te stellen in ruil voor de hoop opgenomen te worden als geco. Druk uitoefenen strookt immers niet met de reglementering in verband met werken met vrijstelling van stempelkontrole. Dat moet inderdaad vrijwillig en gratis gebeuren. De uittocht van 41 personeelsleden werd 'zonder praten aan tafel' georganiseerd. Zonder enig overleg worden 41 gezinnen getroffen in hun inkomen. Coeckuyt heeft er geen weet van dat zou uitgekeken zijn naar de mogelijkheden van afvloeiing via ontslag, prepensionering, mortaliteit. 'Hoeveel personen zouden hierbij op jaarbasis kunnen betrokken zijn?' Coeckuyt neemt het niet dat dergelijke ingreep gebeurt zonder meepraten van de gemeenteraad. 'Ik dank de kollega's van de meerderheid dat ze aan het kollege volmacht verleenden...' Verwerpelijk scenario De wijze waarop tijdelijken weg moeten en gepaaid wor den met eventuele opname in het geco-kader noemt Coe ckuyt verwerpelijk. O.m. we gens hetzich 'vrijwillig moe ten ter beschikking stellen'. Iets wat door Eddy Monsieur vroeger fel had aangeklaagd. Maar vooral verwerpelijk we gens de ongeschreven voor waarde 'zijn tenten vlug te moeten gaan opslaan in het juiste kamp'. Verlopen van zuil qua vakbond en mutuali teit is reeds begonnen. 'Het stadsbestuur is hierbij dus toe aan de meest gepolitiseerde ingreep die een kollega uit voerde'. Men gaat inderdaad een aantal geco's afdanken want het kader is volzet en er moeten tijdelijken worden in opgenomen. De heksenjacht, is begonnen. 'Ook bij de ge co's zijn de stoottroepen ak- tief om op te roepen tot over te schakelen naar het juiste kamp nu het nog tijd is'. Dwaze daad Coeckuyt waarschuwt het stadsbestuur dat het door de ze 'vindingrijke ingreep' ge vaar loopt de subsidie voor geco's te verliezen of te zien afslanken omdat de voor waarden om 400.000 fr. per geco te ontvangen er niet meer zijn. - Het lokaal bestuur moet volgens K.B. 230 van 21.12.1983 het vereiste aantal stagiairs van 3% van het per soneelsbestand in dienst heb ben. Indien u me zou vertel len dat U momenteel onder handeld over een vrijstelling tot het het opnemen van sta giairs dan kan ik u zeggen dat u heden niet aan de voorwaar den voldoet. - Het lokaal bestuur moet het globaal tewerkstellingsvo lume handhaven. - Het lokaal bestuur moet het aantal vast benoemde, tij delijken en contractuele per soneelsleden die in dienst wa ren op 30 juni 1985 hand haven. Niet meer voldoen aan een van deze voorwaarden doet de 400.000 fr. per geco ver minderen tot 230.000 fr. Bo vendien zullen onrechtmatig ontvangen toelagen terugge vorderd worden of verrekend op later verschuldigde premies. Coeckuyt vraagt dan ook uit drukkelijk dat het kollege zich zou bezinnen en waar mogelijk herstellen wat nog kan om eerlijk om te springen met diegenen waarvoor hun inkomen van het stadsbestuur afhankelijk zijn. Geen slogans Willy Vernimmen (SP) vroeg of de CVP soms op een pla neet heeft geleefd en er geen weet meer van heeft dat voor al zij hier de lakens heeft uitgedeeld. 'Dit bestuur doet een poging om te komen tot een personeelsbeleid dat be taalbaar is en niet gebaseerd is op slogans'. 'Het stadsbe stuur is verplicht maatregelen tenemen in de personeelskost om de belastingdruk op de bevolking niet te laten oplopen. Uiteraard, 'als het kan', liefst na afspraak met de sociale organisaties. Voor Vernimmen moet het bestuur sociaal geëngageerd zijn. zin hebben voor dienst verleningen 'wat niet alle kol lega's me ten goede duiden, ook... produktief". Iets wat Van Mossevelde later doet zeggen dat hij er 'verbauwe- reerd bijstaat dit uit de mond te horen zeggen' Geen opzegging CVP-fraktieleider Maurice De Kerpel zegde dat de CVP in 1982 géén enkel kontrakt opzegde. 'Niemand moet bui ten' was het ordewoord van wijlen Raymond Uyttersprot. De Kerpel verzoekt dan ook enig respekt op te brengen voor mensen die voor de stad heel wat deden en bereikten. Maar Oscar Redant relati veert en zegt dat het bestuur in '82 uitzicht had op 200 miljoen saneringslening. Bo vendien is het de gouverneur him self die recent nog schreef dat moest bespaard worden op de personeelsuitgaven. Eddy Monsieur repliceerde en stelde dat er in '77 geen afdankingen gebeurden maar dat in '80 wel een aantal te werkgestelde werklozen af vloeiden om diverse redenen. Hij steunt kollega Vernim men en zegt dat 'produktivi- teit' inderdaad noodzakelijk is. 'Misbruiken zijn er vooral bij sommige vastbenoemden. Daaraan zou moeten paal en perk kunnen worden gesteld'. Eddy De Backer (CVP) sug gereert dat de stad een sociaïe rol op zich zou nemen en de afgedankten optimaal bege leiden, o.m. bij het zoeken naar een nieuwe job. "t Is het minste dat een bestuur kan doen als het zich verplicht heeft gezien mensen aan de kant te zetten'. Scabinale repliek 'Wat we moesten doen was moeilijk en ondankbaar Maar 't gaat om 'tijdelijken' en die mensen moesten weten dat zulks geen optimale vast heid waarborgt. Ze werden trouwens voorafgaandelijk op de hoogte gesteld van de maatregelen en van de bege leidende mogelijkheden. Ze zullen allen - de éénverdie ners van +40 die dat eerder zullen kunnen - op de zelfde dag in het geco-kader worden opgenomen na 6 maand stem pelen' belooft de personeels- schepen uitdrukkelijk Vraag blijft daarbij uiteraard welke geco's daarvoor de plaats zullen moeten ruimen. Voor de schepen blijft Aalst aan de voorwaarden om 400.000 fr per geco te ont vangen voldoen. Uitgezon derd dan wat betreft het ver eiste aantal stagiairs en dat werd aan de overheid gemeld. Er wordt nu gewacht op nieu we wettelijke maatregelen. Eddy Coeckuyt voegt er nog aan toe dat de gestelde ver plichting nopens het aantal stagiairs allicht terugge- schroef zal worden. Aalst. Opendeur bij de brandweer. De jeugd was een en al aandacht (a Aalst. De brandweer hield een opendeurdag en toonde hoe een wagen na een ongt\ wordt opengesneden zodat men de inzittenden kan bevrijden (a) De Heemkundige Kring 'De Faluintjes', in driejaar tijd uitgegroeid tot de op één na grootste Heemkundige Kring van de provincie, organiseerde andermaal een tentoonstelling. Nadat Moorsel met o.m. bedevaart vaantjes en Herdersem en Baardegem reeds met een tentoonstelling aan bod kwamen, volgde Meldert. Gele genheid daartoe was het eeuwfeest van Oscar De Vis, waarover U elders in dit blad meer leest. In samenwerking met de rij, 3. de politieke en so- Meldertse Parochiecen- ciale strijd, 4. het huise- trumraad, werd in het pa- lijk leven, 5. volksdevotie rochiecentrum. Stevens- en 6. Meldert in de tijd veld 3 de tentoonstelling van toen. opgezet 'Honderd jaar De organisatoren hebben Meldert'. Een expo waar- allerminst de pretentie te aan heel wat Meidertena- bogen op volledigheid, ren hun medewerking ver- Eerder werd getracht een leenden en die dan ook sfeerbeeld van het volksle- uitmondde in het etaleren ven in de jongste 100 jaar van meer dan 200 voor- te memoreren, werpen plus een weelde aan oude, quasi vergeelde E,genheid foto's en dokumenten. Se- Voor Kringvoorzitter Her- kretaris Fons Dierickx wig Van der Borght is een zorgde daarbij voor een va" de bedoelingen van merkwaardige katalogus. deze tentoonstelling de ei- Voor een steengoede op- genheid van de deelge- komst werd verleden vrij- meente Meldert te besten dagavond door burge- digen. In een periode meester De Maght deze waarbij men veelal aan tentoonstelling geopend, schaalvergroting toe is, Ewoud Van der Heyden blijft het goed in 't eigen zorgde daarbij voor prach- hart en eigen kring te kij ken en nauwkeurig toe te kijken op wat rondom ons gebeurde en gebeurt. Eventueel nog te gebeuren staat. 'Of de fusie heeft opgeleverd wat sommigen ervan verwachtten, blijft tige intermezzi op gitaar, die in serene stilte beluis terd werden. Verenigingsleven stimuleren Voorzitter van de Paro- chiecentrumraad Alfons een open vraag. En is het Roggeman stelde dat het eventueel bijgebrachte in Parochiecentrum aan de verhouding met dat wat Stevensveldstraat 3, niet moest ingeleverd worden? alleen een valabele ont- Voor Heemkundige Kring moetingsplaats is, maar te- 'De Faluintjes' is het be- vens het verenigingsleven langrijk dat het kuituur- moet stimuleren om de ei- historisch patrimonium genheid van Meldert te van onze dorpen optimaal helpen bewaren. In de lo- bewaard blijft, onze katie bij 'De Steengroeve', dorpsgezichten, onze ge- die verwijst naar het rijk bouwen, onze groene lon- historisch verleden van gen. In de jongste 100 jaar Meldert. past de huidige is er te Meldert trouwens tentoonstelling die de reeds heel wat verdwenen burgemeesters op cruciale momenten van het bestaan van de gemeente. Met een knipoogje zetten de orga nisatoren dan ook een aquarium vissen en een vos tussen de vele geëxpo seerde objekten. Een kleurrijk dorp Meldert heeft heel wat groen. O.m. het Kravaal- bos en de Faluintjes. Maar ook het blauw van de vij ver en het rood van de ondergaande zon die er zich in spiegelt. Kleuren die overgenomen werden door partijen en kleuren die niet verwijzen naar na tionale partijgezindheden en waarmee niet-Melder- tenaars meestal geen blijf weten. 'Is rood blauw ge worden of blauw rood? Of allebei? De vissen in het aquarium, een groot recipiënt met twee gescheiden ruimten, toont langs de ene zijde rode en langs de andere kant blauwe vissen (van een Aalsterse gespeciali seerde vereniging). Toch zijn blauwe vissen erin ge slaagd in het rood gebied en rode in het blauwe ge bied te komen. Is dat een voorafbeelding van de werkelijkheid of gewoon een konstatatie? Vast staat alleszins dat aan burgemeester De Maght na haar toespraak een rui ker werd aangeboden waarvan bezwaarlijk kon gezegd worden of het ging om een blauw-rode of rood-blauwe. Of laten we alles gewoon blauw-blauw? Meldertse troeven Burgemeester De Maght heeft (uiteraard) niet de indruk dat de fusie de ei genheid van deelgemeen ten bedreigt. Het centraal bestuur heeft in deelge meenten een service inge steld in de ex-gemeen tehuizen en via betoela ging aan verenigingen en instellingen wil het stads bestuur bijdragen tot het instandhouden van de ei gen identiteit van elk dorp. Meldert moet daar bij de eigen troeven uit spelen en die liggen o.m. in het toerisme met als hoofdpionnen het Kra- vaalbos, de Molenvijver, oude hoeven, de zavelput- ten en nu ook het Paro chiecentrum met 'De Steengroeve' waar ook de jeugd voor kampen te recht kan. Tentoonstelling De zes ontwikkelde the ma's werden belicht in di verse lokalen. Heel wat voorwerpen wer den verduidelijkt via enige summiere nota's, doch de gedokumenteerde katalo gus brengt u alle nuttige informatie. Vanzelfspre kend zijn er heel wat za ken die traditioneel op dergelijke tentoonstellin gen aan bod komen. Heel wat al dan niet vermeende antiek werd echter na se- lektie geëlimineerd. Wat behouden bleef is dus al leszins waardevol. Er onder een aantal zeld zaamheden: een 'raritei- tenkabinet' dat gelijkt op een zitmeubeltje dat een aantal mooi ingebonden Met een dankmis in de 50-jarigen die ontvangen lijvige boeken inhoudt, parochiekerk openden werden in het Klubhuis doch na opklappen van het Herdersemse vijftigjarigen aan de Kouterbaan op een deksel gewoon 'een nacht- verleden zaterdag hun hal- receptie gevolgd door een pot is. Of een reeks bier- feeuwfeest. dansavond met Ludwigs potten, flessen en glazen Verjaren is even tijd ma- Discotheek, van plaatselijke al dan niet ken voor jezelf en ervaren Julien Baert, Marie De 'stoombrouwerijen' van dat het leven nog boeiend Boeck, Hedwig De Grau- Meldert (Goossens en De kan zijn met vele uitdagin- se, Godelieve De Meers- Vis) en van Moorsel (Van gen maar ook met vele man, Albert De Rop. Su ae Meerssche, Permentier geboden kansen. Verjaren zanna De Rop. Marie- [De Hoop] en 'De Roos'), is tijd maken voor je ge- Louise De Smedt. Fritz Of een lotingstrommel uit liefden waarmee wel en De Wolf, Maurice Dooms, de tijd van de loting om wee kan gedragen worden. Julia Goffin, Lisette Hut- aan te duiden wie al dan Maar verjaren is ook even sebaut, Anny Jansegers, niet soldaat moest wor- tijd maken voor de Heer Renilde Jansegers. Ri- den. Of het spel met de en tenvolle de levensvraag chard Lenssens, Hedwig dobbelstenen met een beantwoorden om liefde te Meert, Albert Melcke- zÜn; beek, Suzanne Michiels, Hierbij de lange lijst van Marie-José Moens, anti-bedroginstallatie. Of het 'moustachekopje' voor de gesnorde man, die de moustache liever niet met enig vocht bevuilt. Of de heksenbol dié tot taak had de heksen van het erf te houden. Of het snuifdoos je in de vorm van een kikker met erbij de snuif- pijp. En uiteraard een houtsnij werk dat Oscar De Vis voorstelt en een schilderij van diens echtgenote Ma ria Fasseel. Plus de stam boom van beiden. Een tentoonstelling die drie dagen lang heel wat bekijks kreeg en verleden maandagvoormiddag ook de scholen op bezoek kreeg. LH monda Moeyerso Etienne Pieters, Georj te Pyck, Hedwig R landt, Simonne Saeys, fred Scheirlinckx, Ms Steeman, Alfons 1 Damme, David Van Meerssche, Philemon) den Bossche, Augusti Madeleine, Noëlla Louis Van den Steen, queline Van de Velde, lery Van Hove, Ludw Van Nuffel. Rita Roy, Edith Veldem Helena Vermeir. Vermoesen, Diane Vn en Pierre Willems. Ray- Aalst. In Herdersem kwamen de vijftigjarigen bijeen voor een gezellig samenzijn (al spe- ook jongste eeuw meer ciaal belicht, dan perfekt. Een eeuw Meldert: 1889-1989 Referentiejaar is 1889. het jaar dat Oscar De Vis te Meldert het en daarvan wil deze ten toonstelling een getuige zijn. Met midden de vele stille, nostalgische getui gen één levende. Oscar De Vis, die nog rond 22 u. op zijn gemak de diverse lo kalen ging bekijken en het levenslicht allemaal niet zo vreemd zag. vond want het meeste er- Uitgangspunt van deze ex- van had hij zelf nog mee- po was een gesprek dat geleefd. Arnold Van de Perre had met de gevierde. In deze 'Vissen' en 'Vossen' kontekst werd de tentoon- In de loop der jongste stelling dan ook opge- twee eeuwen hebben te splitst in zes tema's die elk Meldert de families De Vis afzonderlijk, in de diverse en De Vos een belangrijke lokalen van het parochie- rol gespeeld. 'Vissen' en centrum, ook achteraan en 'Vossen' zijn trouwens uit op de verdieping aan bod het voorbije politieke le- komen. Dat zijn: 1. het ven van vóór de fusie niet boerenleven, 2. de lande- weg te denken. Beide fa- lijke herberg en brouwe- milies leverden e Herman Slagmulder volgt Luc Delafortrie op als voorzitter In een nogal emotionele toespraak tijdens de jongste Daensdag zegde Luc Delafortrie, een lid van de familie Daens, we gens leeftijdsredenen het voorzitterschap in jonge re handen te willen over laten. Vraag die zich daarbij stelde was uiteraard wie hem als voorzitter ging opvolgen. Willy De Turck, onder voorzitter en vaak woord voerder, leek eerste keus te zijn. Wegens persoon lijke omstandigheden wenste hij echter deze taak niet op zich te ne- en aan de stedelijke aka- fonds opvolgt. Dat sekre- men. demie voor muziek, is een tariaat zal trouwens eer- De algemene vergadering begenadigd akteur en re- lang naar Pontstraat 8 van het Priester Daens- gisseur, zelfs Deken van worden overgebracht, en fonds koos verleden za- de Catharinisten, de als penningmeester zal als terdag in kultureel een- oudste rederijkerskamer derde Aalstenaar Emiel trum De Werf Herman van Aalst. Bovendien re- Van Schuylenbergh fun- Slagmulder tot nationaal gisseur vele keren van de geren, voorzitter. Hij heeft daar- Ijzerbedevaart, van het Om de werking de nodige toe alvast de nodige ade- Guldensporenfeest. in de kontinuïteit te verlenen Ibrieven; Zelfs nauwe hoofdstad en van het blijven zowel Luc Dela- banden destijds was zijn Vlaams Nationaal Zang- fortrie als Suzette Le- grootvader lands moeders feest. naerts nog een jaar lang kant nog letterzetter in de Als sekretaris werd Mi- lid van het Dagelijks Be- drukkerij van Pieter guel Stas verkozen, mo- stuur van het Priester Daens. menteel afgevaardigd-be- Daensfonds. Herman is een man die stuurder van vzw Daens- Ondervoorzitter Willy De zijn sporen reeds vol- jaar 89 waarbij hij Suzette Turck beklemtoonde dat doende heeft verdiend. Lenaerts als nationaal se- naast de nood aan veijon- Hij is leraar aan het VTI kretaris van het Daens- êinë van het bestuur ook de behoefte reëel is aan aktualisering van de doel stellingen. Klemtonen die Willy De Turck wil zien leggen zijn kritische inge steldheid, partijpolitieke ongebondenheid, plurali stische ingesteldheid, zin voor maatschappijhervor ming en last but not lel benadrukken van Vlaamse eigenheid. Met deze bestuursaai passing wordt Aalst deef fektieve zetel van h( Fonds dat er in 1954 wcr; opgericht. Orgelkoncert Ter gelegenheid van het 450-jarig bestaan van de Rcdcrijl erskamer Sint-Barbara verzorgt Stanislas Dcriemaekerin Smt-Martinuskcrk op vrijdag 13 oktober te 20.30 u. e orgelrecital. Op het programma werk van Lemmens, Braltf Merkel, Guilmant, Vierne, Piernc, Widor en lefebvre.

De Voorpost | 1989 | | pagina 16