u Spik8$»teïnieuw! Bloemententoonstelling in Euroveiling 1 Wie ontmoet Connie Neefs op een Mechels terras De Voorpost Victor Van Brussel in Galerij Palet te Dendermonde Hoe groot is de behoefte aan alternatieve geneeskunde Patrick De Vlieger en Emiel Leybaert expozeren in Dendermonds stadhuis 16 - 6.10.1989 - De Voorpost De Euroveiling van Brussel is niet alleen de oudste veiling van ons land, het is tevens de belangrijkste wat betreft de verkoop van snijbloemen en potplanten. Men kan zich dan ook best inbeelden dat de Euroveiling wanneer ze een tentoonstelling organizeert, heel wat aan bloemenpracht te bieden heeft. Een rijke variatie van het allerbeste wat we in ons land op de markt hebben en dat betekent hoogstaande kwaliteit en lange levensduur. Dat zeggen de fleuristen die met veel overtuiging de Belgische snijbloemenproduktie aanprijzen. En toch betekent deze snijbloemenproduktie nog niet zo heel veel. Er is nauwelijks een buiten landse afzet en bijgevolg moet er dringend wat ge daan worden aan de pro motie van deze hoogstaan de snijbloementeelt. Dat vindt ook A. Coomans, rijkstuinbouwingenieur, die zegt dat slechts grote partijen bloemen met kwaliteitslabel het ver trouwen zullen kunnen winnen van de groothan del. Hij pleitte voor een nog betere propaganda, onder meer via de secreta- ryday, moederkensdag, 15 augustus, de bloemenver siering op TV-program- ma's, enz. Daarnaast moet volgens hem ook het pro- duktievolume toenemen. We voeren slechts voor 60 miljoen frank aan snij bloemen uit, terwijl de jaarlijkse bruto-omzet 1,6 miljard bedraagt. Het de- ficiet voor snijbloemen op de handelsbalans heeft de 2 miljard frank bereikt. Cijfers die tot nadenken stemmen. Het aantal snij- bloemenbedrijven is van 1.000 in 1980 tot 700 in 1988 gedaald. Het assorti ment bestaat uit 37 pro cent rozen, 15 procent chrysanten, 7 procent an jers en 41 procent alterna tieve snijbloemen en zo merbloemen. Opvallend is dat de moderne huismoe der meer en meer vraagt naar lossere en meer na tuurlijke bloemen dan wel naar rozen, chrysanten of anjers. Komt daarbij nog de toenemende belangstel ling voor bloemensier- kunst die ook de vraag naar oude gekende vaste planten in de hand werkt. Een en ander doet bij spe cialisten de hoop rijzen dat er voor de snijbloemen- kweek een gematigd opti misme aan de dag mag HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. W»«kb)id nu Deafer Dornu Beha I feit raak Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel, 052/21.40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 gelegd worden. Temeer omdat onze kweker een degelijke en met het bui tenland vergelijkbare kwa liteit aanbiedt. Prachtige tentoonstelling Om het grote publiek een idee te geven van wel ke bloemen onze snijbloë- menkwekers aan te bieden hebben, wordt in de Euro veiling te Brussel - eigen lijk Neder-over-Heem- beek Oorlogskruisen- laan - op 7 en 8 oktober een bloemententoonstel ling opgezet, waarbij 7 ok tober de dag van de vaklui is en 8 oktober, op zondag dus, het grote publiek wel kom is. Op deze veiling kan men onder meer kijken naar de produkten van kwekers uit Lebbeke en omgeving. Zoals men weet zit een flink deel van onze rozenkweek in Lebbeke, Wieze, Baardegem en om geving vervat. Het is dan ook niet verwonderlijk dat binnen het beheersorgaan van de Euroveiling deze regio flink vertegenwoor digd is. Voorzitter van de raad van bestuur is Lebbe- kenaar Marcel Pieters en de heer Gossey, eveneens uit Lebbeke, is ondervoor zitter. Om die twee maar te noemen. Op de bloemententoon stelling heeft men naast het kommercieel aspekt ook oog voor het eduka- tieve en promotionele ele ment. De veiling, als noodzakelijk element in de handelsketen van de producent naar de verbrui ker, neemt dit initiatief om de Belgische teler, hande laar en konsument op een gezonde manier op de hoogte te brengen van de huidige ontwikkelingen in de bloemisterij. Om de beurs te laten uitgroeien tot een waarlijk promotie weekend van het Belgisch sierteeltprodukt, helpen de leden van de Eurovei ling een uitgebreide stand opbouwen, waarin het vol ledige verkoopsassorti ment van de veiling terug zal te vinden zijn. Naast de bloemen kan men ook een kijkje nemen bij de toele veringsbedrijven. Om de beurs aantrekkelijk te ma ken voor de konsument is de toegang geheel gratis en kan men er speciale promotie-bloemenpakket- jes aankopen. Voor de hobby-tuinder is er een speciale stand waar men een grondstaal aan een echt gunsttarief kan laten ontleden. Nieuwigheden Het Centrum voor Landbouwkundig Onder zoek van Melle zal op de tentoonstelling enkele mooie nieuwe rozen pre senteren. Onder meer de grootbloemige en wit-cre- me-achtige Grande Du- chesse Josephine Charlot te die eerlang in de handel te verkrijgen is. Andere nieuwigheden die al wel in de handel zijn, zjn de grootbloemige rode roos Helena, de oranjeroze en kleinbloemige Gaetan, de champagnekleurige Josée en Isabelle, een oranjero de roos. Dat zijn enkele nieuwig heden, maar er zijn ook tal van andere. Bij de groot bloemige rozen bijvoor beeld de Vivaldi, Diplo mat, Sissel en Idool, bij de kleinbloemige rozen de Forever, Kiss, Inca en Ro sette. Ook nieuwigheden bij de trosrozen, de tros- chrysanten die nu zeer goed houdbaar zijn, bij de lelies, de fresia's en ga zo maar door. Kortom, vol doende nieuwigheden om zeker een kijkje te gaan nemen. Huis Delforge, specialist rozenkweker Wie over rozen spreekt, die heeft het onvermijde lijk over de heer Delforge uit Belsele, die men in ons land zowat de specialist kan noemen van het kwe ken van nieuwe specialitei ten. Voor hem is er in de rozenkweek een hele evo lutie merkbaar. Zo is er een rijke keuze aan rozen. Select Delforge biedt bij voorbeeld meer dan 50 verschillende soorten met een grote houdbaarheid aan. Van hoogstaande kwaliteit. Bovendien is het nu geen zeldzaamheid meer dat men 200 en meer verkoopbare bloemen heeft per vierkante meter, waar dit vroeger minder dan de helft was. Er is dus een evolutie. Ook de houdbaarheid van de bloe men is sterk verbeterd en volgens de heer Delforge is de kwaliteit van de Bel gische rozen even goed, zelfs beter dan die van de Nederlandse. Nog een voorbeeld van deze evolu tie is dat men erin geslaagd is om rozen met zeer wei nig doornen te kweken en ook dat is belangrijk, vindt de heer Delforge. Kort om, wat de rozenkweek. betreft heeft België veel te bieden. Praktisch U kunt als bezoeker in de Euroveiling terecht op zondag 8 oktober van 10 tot 19 uur en zoals gezegd de toegang is geheel gratis. De Euroveiling is gelegen aan de Oorlogskruisenlaan te Neder-over-Heembeek en dat is in de omgeving van de Van Praetbrug. Misschien zegt de weg tus sen de Chinese Toren en de achterkant van het Ko ninklijk Paleis te Laken U wel iets als richting om de veiling te vinden. Tot 26 oktober kan men Galerij Palet aan de Franz Courtensstraat 33 te Den dermonde kennis maken met het werk van de Baas- roodse kunstschilder Vic tor Van Brussel. Victor Van Brussel werd geboren in Moerzeke-Ka- stel en al vrij jong bleek hij veel belangstelling te heb ben voor tekenen en schil deren. Door thuisstudie via de Internationale School leerde hij kop- en figuurtekenen en via zelf studie ontwikkelde het werk van Victor Van Brussel zich tot wat van daag in Galerij Palet ten toon hangt. De tentoonstelling is toe gankelijk alle werkdagen van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 18.00 uur en op zondag van 14.30 tot 18.00 uur. Men kan ook telefo nisch een afspraak maken op het nummer 052/ 21.46.10. Op 7 oktober is Raymond Van het Groenewoud te gast bij Jong Davidsfonds te Den derleeuw. Hij treedt dan op in feestzaal Mater Dei. Toe gangskaarten kosten 250 fr. in voorverkoop en 300 fr. aan de kassa. Adres Frank De Saedeleer, Rodenbachstraat 91 te 9470 Denderleeuw. DE 3 KLOKKEN van langerchovestraat 1 st. gillis, dctncjprmonde Uitslag van de winnende paren op donderdag 28 september: Richting noord-zuid: 1. Herman De Cuyper en Mare Vereecken; Lucienne De Visscher en Paul Veldeman en 3. Mare Hofmans en Mare De Dec ker. Richting oost-west: 1. Karei Colpaert en Jan Van Tilborg, 2. Magda Weymans en Michel Mathijs en 3. Rita Moens en Rudy Michiels. Vanaf dinsdag 24 oktober start een nieuwe bridge- kursus acor voor beginners met een erkende Bloso Lesgever Marcel Schoonjans. Voor inlichtingen en inschrijvingen Paul Van Damme, Breestraat 107 te Sint-Gillis Dendermonde 052/21.45.23. Vorig jaar werd in de Oostvlaamse verbonden van de kristelijke ziekenfondsen een onderzoek inge steld naar de kennis, de waarde en het gebruik van de alternatieve geneeskunde. Uit de resultaten van het onderzoek is gebleken dat 26 procent van hen die geantwoord hebben gedurende de voorbije twee jaar een of meerdere alternatieve zorgenver- strekkers heeft geraadpleegd. In 29 procent van de gevallen was dat de homeopathie, in 17 procent van de gevallen de akupunktuur en evenveel procent de manuele geneeswijzen zoals ostheopathie en chiropraxis en in 11 procent ging het om natuurge neeskunde waarbij men denkt aan kruidengenees- kunde, macro-biotiek en andere. Het onderzoek heeft ook aangetoond dat vrouwen meer dan mannen gebruik maken van deze alter natieve geneeswijzen en ook gezinnen met kinde ren er meer gebruik van maken dan gezinnen zon der kinderen. De leeftijd van de gebruikers situeert zich meestal tussen 25 en 55 jaar. Opvallend is dat de gebruikers een zeer hoge waardering hebben voor de alternatieve geneeskunde. Ook niet-ge- bruikers denken daar zo over. Zweert 12 procent van de ondervraagden het al leen bij de klassieke geneeskunde, 76 procent hecht dan weer veel waardering aan de beide ge neeswijzen en 1 procent moet het alleen van de alternatieve geneeskunde hebben. De meeste ge bruikers voelen zich het best met de homeopathie. Natuurgeneeskunde, manuele geneeskunde en akupunktuur skoren tussen de 58 en 54 procent. Een stand van de Euroveiling met de allermooiste bloemen zoals die onlangs nog te zien was op het Dendermonds stadhuis (arch) zeren hun werken in de Aymon- en reynoutzaal van het stadhuis. De tentoonstelling loopt van 6 tot 15 oktober en kan bezocht worden van De Tuur De Rijbelstich- ting organizeert in het stadhuis van Dendermon de een tentoonstelling met Patrick De Vlieger en Emiel Leybaert. Zij expo- maandag tot vrijdag van 18.00 tot 20.00 uur, tijdens de weekends van 15.00 tot 19.00 uur. De voorope ning heeft plaats op vrij dag 6 oktober om 20.00 uur en wordt opgeluista door Monica Adriaen sens piano, Annem Crombeecke, fluit Christel Janvier I Gastspreker is M. Daw JM1 Hoe kon Will Tura zijn filmdebuut missen? Hoe maak je je eigen lekkere pasta Wordt Ingeborg een kluize- nares Hoe woont Jan Schodts Wie Is Alidor, de lachende Luikenaar? Computers kraken, wat doe je ertegen Over wie gaat Gouden Sophia een boekje opendoen Waar vind je het mekka van de gymnas tiek Waar komt de boemerang van Kathy Lindekens terecht? Waarom verkiest Nora Tilley voortaan de film Wie is toch die leraar met de televisiemikrobe De nieuwe, fleurige TV-Ekspres staat ook deze week bol van boeiende lektuur voor heel je gezin. Je vindt er het antwoord op deze en vele andere vragen Heb je 'm trouwens al gezien, die TV-Ekspres Een echte knaller in een nieuw kleurrijk pakje... En je kan meteen ook nog 100.000 fr cash winnen Nu ook met super-overzichtelijke TV- en radioprogram ma's. Erg handig als je weinig tijd hebtMaar ook de kijker die van zijn programma-keuze een feest maakt, komt bij TV-Ekspres aan zijn trekken. En voor de veeleisende, selektieve kijker zijn er boven dien week- en dag-overzichten van alle films, tekenfilms, sportprogramma's en hitparades.

De Voorpost | 1989 | | pagina 20