Is er al dan niet nood aan nieuwe bedrijventerreinen? De Schakel herneemt lieve Vrienden' Veertiendaagse campagne: 'Respekt voor de andere' «Het beste milieubeleid is zorgen voor werk in eigen streek» Romantiek schilder Walter Billet in het Kultureei Centrum «Avdij Affligem» 2 - 6.10.1989 - De Voorpost Is 'anders' sinoniem van 'slechter'? Aalst. De Lieve Vrienden van De Schakel. Plus drie nieuwe produkties Op vraag van een ruim publiek herneemt Toneel kring De Schakel zijn suk- sesstuk van vorig jaar 'Lie ven Vrienden'. Dit op za terdag 21, zondag 22 en maandag 23 oktober in de Theater Zaal van De Werf, Molenstraat 51 tel kens te 20 u. op de verdie ping - 1. De toegangsprijs bedraagt 150 fr. Redukties: 100 fr. Let wel: er zijn géén reser vaties. 'Lieve Vrienden' Deze beroemde Ameri kaanse film- en televisie scenarist (wie kent niet 'De Twaalf Gezwore nen'?) beschrijft in 'Dear Friends' vier echtparen- vrienden. Lieve vrien den??? Drie koppels on der hen, ogenschijnlijk 'goede' huwelijken, orga niseren een etentje met de bedoeling en in de hoop een bevriend echtpaar (het vierde koppel), dat in een echtscheidingsprocedure verzeild geraakte, te hel pen verzoenen. Het stuk gaat dan ook over echtscheiding en wat de gangbare meningen daarover zijn. Maar het stuk gaat ook dieper en stelt de hypokrisie van me- Met medewerking van het stadsbestuur Aalst en scholen uit de regio organiseert de Medische Vereniging ter Preventie van een Atoomoorlog, een veertiendaagse onder het motto 'Respekt voor de andere'. Respekt dat meer moet zijn dan gewoon verdraagzaamheid. Deze' veertiendaagse van vrijdag 13 tot en met vrijdag 27 oktober in de theaterzaal van De Werf, Molenstraat 51, start met een akademische zitting te 20 u. Jean-Pierre Goetghebuer, D'Hondt en co-direkteur zelf gehandikapt en auteur Van Foyer vzw vraagt 'Res- van boeken over de pro- voor migrant'. En blematiek bijt de spits af prof. Sylvain Locifier van met 'Respekt voor de ge- de V.U.B. handelt over handikapte'. Johan Le- 'Respekt voor de ander man, kabinetschef van sdenkende'. Bovendien kon. kommissaris Paula wordt de avond opgeluis- terd door het Arizona- kwartet. Tijdens de veertiendaagse zijn er heel wat aktivi- teiten. Via een lessenpakket wordt de problematiek in scholen besproken. Dit nig huwelijk aan de kaak, Nieuwe produkties pakket is te bekomen in de zgn. '.schone schijn'... Nieuw zijn alleszins 'Fooi Vredeshuis, Esplanade- Tuur Van Den Brulle re- for Live' van R. Rose in straat 8 te Aalst. Tel. 053/ gisseert deze herneming regie van Tuur Van den 77.03.39. In de scholen van 'Lieve Vrienden' met Brulle op 25, 26 en 27 zijn er voordrachten door Norbert De Sutter, Ella november '89. Artsen van de organise- Looman, Paul Sonck, rende vereniging en is er Christine Bogaert, André 'Zwijg, kleine' van F. een stel- en tekenwedstrijd Hendrickx, Karin De Lil,. Kusz volgt dan op 10, 11, begiftigd met boekenbons. Benny D'Haeseleer, 17 en 18 februari '90 en Bovendien wordt in ciné Greet Van Neyghem, 4De nacht van de zestiende Palace, Schoolstraat, de Leen De Coster en Dolf van Ayn Rand andermaal film 'Mask' gedraaid. Sedeyn. in regie van Tuur Van der Brulle op 23 24 en 25 Vredespaal Voor (meuwe^vxdeo-op- maart steeds in de vermei- De veertiendaagse wordt namen staat Frank De de theaterzaal. Cock in, samen met came raman Sylvain De Geyst, Détails volgen Willy Van De Maele en Erwin Hellins. afgerond op vrijdag 27 ok tober met op het Esplana deplein vanaf 14.30 u. een happening met onthulling van de vredespaal met in drie talen de tekst "Moge vrede heersen op aarde". Voor animatie zorgt een gekende pop-folkgroep en de Japanse kalligrafe Mié Tabé zal een aangevraag de tekst omzetten op pa pier in Japanse kalligrafie. Nog tijdens de veertien- daagse is er op zondag 15 oktober een filosofische brunch waarin filosoof en auteur Mark Heirman het heeft over "De kunst van het samenleven". En op zaterdag 21 oktober komt Masao Hamasaki (prof.) vertellen over zijn Japan. Doorheen zijn verhalen en anekdoten zal hij een klein stukje oplichten van de sluier van het mysterieuze Japan. Lessenpakket voor scholen In het lessenpakket 'Res pekt voor de andere', wor den een aantal vooroorde len behandeld: racistische, tolerante Islam en hoe op vooroordelen reageren. Werklozen en nieuwe ar men, een rollenspel ('De uitgestotene'), mensen rechten, de wil van God via catechese en respekt voor gehandikapten, son gteksten op cassette en vijanddenken komen erin aan bod. Tegenstrijdige drijfveren Twee drijfveren verscheu ren de mensheid. Enerzijds de drang naar vrede, de afkeer voor oor log en geweld, voor het zinloze leed dat mensen elkaar aandoen. Denk aan Afghanistan, Angola, Cambodja, Nicaragua, de Sovjetunie, Oosteuropese landen en China. Anderzijds de haat tegen mensen die 'anders' zijn. Anders van kleur, ras, kui tuur. Anders qua ideolo gie, godsdienstige overtui ging, religieuze instelling, slachtingen van Hitier, Staling en Pol Pot. Wreed heden tegen het Chinese volk. Moordpartijen tus sen Tamils en Senegale- zen, tussen Zoennieten en Sjiieten, tussen kristenen en mohamedanen, tussen katholieken en prote stanten... We moeten ons afzetten tegen "Und willst du nicht mein Brüder sein, so schlag ich dir dein Schadel ein". Opvoeding moet daarbij een voorname rol spelen. Vijanddenken Vijanddenken gaat uit van een vijandbeeld. Daarbij groeit dan een ideaalbeeld van zichzelf of van de ei gen groep. Mensen wor den opgesplitst in katego- rieën. Verschillen tussen de groepen worden aange zwengeld, worden in de eigen groep geminimali seerd. Over de andere wordt minder genuan ceerd gedacht dan over zichzelf. Men komt tot "Nederlai ders zijn gierig, Joden zij bedriegers, Zigeuners zij dieven, Walen zijn lu Vrouwen zijn slechi chauffeurs'. Extreme, vei eenvoudigde en vertekei de beelden. Mensen worden ingedeel in vele kategorieën nai beroep, kleur, ras, voli En daarbij houden we rekening met de eigen fc tegorie. Alle informal die op ons afkomt, won in funktie van die eige kategorie geïnterpreteen Uit een toespraak van ei prominent onthoudt me enkel wat in het eige' kraam past. Niet passera informatie wordt als oi waar bestempeld. Neo-n zi's weigeren te gelovt dat er Duitse 'Konzenti tionslager' hebbe bestaan. Men voelt zich alleen vt lig binnen de eigen groe en neemt tegenover ande ren een defensieve stellit in. De 'vijand' wordt verabsc luteerd tot een 'duivel'. Het vijandsbeeld is (fe ook moeilijk uit te roeien Het kan enkel teruggt drongen worden door ai tieve bestrijding. Daarom o.m. deze 'Veo tiendaagse'. LH UotHnnihiiirFalinniionrlo r a U T( I h, rm» n I lit nnc Ha nrAllinm» Ctionn» DliVi rlln» Hu nnankiro oinKo. oonuronan Dnrnllal A r. n r In non tiidcnnnno Iran nn Hp N4S Püt Haartlü 7ül Met de uitwisseling van de gemeenteraad wijzigt tel kens de samenstelling van de raad van bestuur van de Interkommunale Land van Aalst. Voorzitter van deze raad en tevens van het direktiekomitee is Hector Petit (Zottegem) en ondervoorzitter Em manuel De Moyer (Ge- raardsbergen). Uit ons De Voorpostgebied zete len er in de Aalsterse ge meenteraad, A.E. Bo gaert, Gilbert Bourlon, Dirk De Meerleer en André Dooms en raadslid Willy Vernimmen. Uit Er pe-Mere raadslid Jozef Clinckaert en uit Lede Jo zef Rasschaert. Namens de provincie Etienne Bliki en Anny De Maght en als privé-aandeelhouder Ed die Monsieur en Edmond Nijs. Het nieuwe# sekretariaat van de Interkommunale aan het bedrijvencentrum op de industriezone Erem- bodegem is in voorberei- Van 30 september tot en met 22 oktober 1989 is de Assese kunstschilder te gast in de «Abdij Affligem» Hekelgem, zaal A. De grote verscheidenheid van werken van het landelijk leven, met de brabantse trekpaarden, drie span paardenkoppen, panoramische vergezichten van snee uw- en zomerlandschappen, stillelevens, dieren, bloemen, enz. Openingsuren Zaterdagen 30 september, 7,14 en 21 oktober van 14.30 u. tot 20 u. Zondagen 1, 8,15, 22 oktober van 14.30 u. tot 20 u. ding. De openbare aanbe steding heeft plaats op 8 november e.k., de toewij zing der werken is voor zien voor 21 november en men hoopt aan de ruw bouw te beginnen in het komend voorjaar. Of de interkommunale zich verder moet inspan nen voor realisatie van nieuwe bedrijventerrei nen blijft voorlopig een open vraag. Uit de teneur- van de perskonferentie blijkt van wél. Volgens Edmond Nijs is het (ver ouderd) gewestplan drin gend aan herziening toe. «Wie konsulteert nog een wegenkaart van vóór 30 jaar?» De tegenstand die de in terkommunale ontmoette op Anderenbroek en in Erpe-Mere aanziet de in terkommunale als signa len. Akties van milie ugroeperingen en het door het ACV ingenomen standpunt dat er géén nieuwe bedrijventerrei nen noodzakelijk zijn kunnen niet terzijde wor den geschoven. De nieuwe raad van be stuur is nog niet aan een beleidsplan toe en een standpunt wordt dan ook (nog) niet ingenomen. Drukke diskussies zijn al leszins in het verschiet, want langer talmen kan niet. Voor Edmond Nijs kan men niet ontkomen aan aktie voor de leefbaar heid van ons arrondisse ment. De bedrijven moe ten kansen krijgen. Vra gen naar vestigingen «ona nighwav» kunnen niet po sitief beantwoord wor den. Zó het gewestplan niet herzien wordt raakt het arrondissement in verstikking. De pendel wordt reeds lang als een noodzakelijk kwaad erva ren. Mensen uit de regio moesten werk gaan zoe ken elders. Nu het werk via nieuwe vestigingen naar de eigen streek komt moet daarop kunnen in gespeeld worden. «Het beste milieubeleid is zor gen voor werk in eigen streek», besluit Edmond Nijs. In afwachting van inname van een standpunt maakt het sekretariaat een in ventaris van de vele bin nenlopende vestigings- aanvragen. Parallel daar mee wordt uitgezocht waar er nog enige be schikbare ruimte kan zijn op industrieterrein of in ambachtelijke zones. En welke is de taak van ge meente of interkommu nale in deze laatste aange legenheid? Dat binnen de bedrijven terreinen te veel groen is en de oppervlakten dus ondermaats gebruikt wor den laat sekretaris Hugo Penne zich allerminst zeg gen. Wijzend op de kaart met een geaktualizeerde situatie is het inderdaad duidelijk dat er maar heel weinig beschikbaars re steert. Alleszins blijft eni ge afstand van bewoonde buurten noodzakelijk en bedrijven moeten eventu eel kans op enige-uitbrei- ding genieten. Ook is er de noodzakelijke ruimte voor parkeren en voor brandwegen. Waar de na tionale gemiddelde te werkstelling in bedrijven terreinen 25 werklui per ha bedraagt is die te Aalst op diverse vestigingen met 43/ha bijna het dub bele. In afwachting werd de si tuatie van de interkom munale geschetst op haar drie aktieterreinen: gronden en werken, huis vesting en afvalverwer king. 1988 was rekordjaar Alleszins qua verkoop van gronden. Aan 19 bedrij ven werd 19 ha nijver- heidsgrond verkocht, goed voor tewerkstelling van 140 personen. Hier mee is het bedrijventer rein Erpe-Mere uitver kocht. Dat zijn vrijwel ook de huisvestingszones Gij- zegem en Herzele. In de sektor afval wordt de massa steeds groter en dient de stortkapaciteit herdacht te worden. Al ternatieven voor rekupe- ratie moeten verder wor den onderzocht. Voor Voorde komt er een nieu we vergunning met stren gere voorwaarden. Werken vandaag en mor gen in arr. Aalst Op de 4 bedrijven werk ten in 1988 4423 personen, gemiddeld 34/ha en ruim boven het nationaal ge middelde. In een tijdspanne van 2 jaar nam het aantal in richtingen toe van 4279 tot 4701. Toch blijft arr. Aalst kampen met 12,5% werkloosheidsgraad, de hoogste in de provincie. Werklozen zijn meestal laaggeschoolden en vrou wen. Terreinen als Aalst ;n Erpe-Mere gelegen bij de autostrade zijn uitver kocht. Misschien goed voor Zottegem en Ge- raardsbergen die nu ook aan bod zouden kunnen komen, maar dat veron derstelt betere ontslui ting. Slachtoffers van het ge brek aan bedrijventerrei nen zijn de kmo's. Boven dien kan de interkommu nale zich bezwaarlijk per mitteren, géén vestigings plaatsen aan te bieden bij de grote Eurowegen, waardoor mogelijke ves tigingen aan het arrondis sement voorbijgaan. Voor sekretaris Hugo Penne is het dan ook hoogst noodzakelijk dat de overheid maatregelen treft om aan het gebrek aan uitgeruste industrie terreinen tegemoet te ko men. Arr. Aalst op nieuwe we gen Voor Geraardsbergen en Zottegem zijn momenteel wegenwerken bezig. Rijksweg N42 Lessen-Ge- raardsbergen-Wetteren wordt rechtgetrokken over een afstand van 5 km. De omleiding rond Oos- terzele kan rond de jaar wisseling opengesteld worden. Moet nog komen de rechttrekking te Her zele naar de nieuwe rijks weg op het grondgebied Zottegem. Als het enigs zins meezit beschikt Ge raardsbergen tegen 1992 over een vlotte verbinding met de E40 te Wetteren. Ten zuiden van Geraards bergen is de A8 in aanleg. Belangrijk met de te ver wachten verkeersstroom uit de kanaaltunnel van Duinkerken. Hierbij is overleg met het Waalse Pewest noodzakelijk, rioritair staat nu de ver binding van de N45 Aalst-Ninove met de N6 Brussel-Ninove-Brakel met een weg tussen Den- derhoutem en Appelterre die aansluit te Appelterre op de N45. Pas efaama zal het zuidelijk deel van ons arrondissement in staat zijn kandidaat-investeer ders van buiten de regio te overtuigen. Verkavelingen De interkommunale be perkt zich qua huisvesting tot het realizeren van ver kavelingen. Voor bouwen van sociale woningen zijn de gevestigde bouwmaat schappijen immers beter geplaatst. O.m. wat be treft leningen. Gespreid over acht realisaties wer den 429 bouwgronden ge- realizeerd. Maar met uit zonderingvan Speteveld - Herzele heeft de inter kommunale geen grond en meer in petto. Een nieuwe stimulans in de sektor huisvesting is dus broodnoodzakelijlc. Qua sanering of vernieuw bouw van leegstaande wo ningen werd in Geraards bergen een onderzoek in gesteld en met het oog op realisatie van verkavelin gen met beperkte omvang werden de tien gemeen ten aangeschreven. Van Erpe-Mere, Geraards bergen en Zottegem wer den reeds voorstellen in dit verband weerhouden, o.m. de verkaveling bpa De Somerlaan te Erpe. Alternatieven voor huis vuilverwerking noodzake lijk Door het verbod, nog af val aan te voeren uit ande re arrondissementen door privécontainerbedrijven daalde uiteraard het aan tal aangevoerde vrachten. Maar deze werden toch feleidelijk aan omvangrij- er. Begin 1990 komen er vol automatische weegbrug gen zodat de reële tonne- maten zullen gekend zijn. Aanvoer van gemeente lijk afval steeg echter van 9748 naar 10.431 vrachten 7%). Dit o.m. door de verplichte opname van Oosterzele. Voorde en Vlierzele verwerken sa men 160 a 170 duizend ton afval. Voorde werd tijde lijk gesloten om adminis tratieve redenen. Sinds juni is Voorde terug ope rationeel maar dan wel met strengere voorwaar den. De opgelegde ver plichtingen leidden naar uitgaven van 30 miljoen! Om de steeds stijgenden valstroom te kunnen vc: werken werden onde: zoeken gedaan naar kon postering van groenafvi recyclage van plastiekfle sen, recyclage van pU stiekfolie en verwerkii van diverse slibspecie Projekten desaangaam) zijn echter nog niet gerei lizeerd. Met ingang vi volgend jaar moet wel ei tariefaanpassing gebet ren. Een inhaalbewegii voor de in de jongste jare geleden verliezen. 1 werd immers gewerkt m een eenheidstarief pi vracht van 2600 fr. En ei een fonds nodig voor a derzoek naar alternatie oplossingen. Voor i meenten wordt het 3( duurder. Voor privébt drijven is er dan een min mumtarief van 5 tot of m3 te faktureren aan voortbrengers van het i val. Tariefverhogingi zijn voorzien voor moe lijk verwerkbaar afval bij pogingen tot bedr* glijke aangifte. Er wor dus niet meer afgereken met de vervoerders. GFT-projekt raardsbergen Hoofdbrok voor reduct ren van de afvalbö wordt te Aalst het projti voor kompostering vi groenten-, fruit- en tu nafval (GFT). Het GFTi zowat de helft van het tc taal huiselijk afval? wicht. Dat elimineren wi een beduidende wiW voor de schaarse stortb paciteit. Mits subsid» van de Vlaamse gemeei schap (en van Europa1 wil de interkommunai opzetten in Geraardi gen. Dat werkt reeds go< in Hoorn in West-Frie land Dit pilootprojekt voi Vlaanderen impliceei gescheiden ophaling ai de bron bij elk gezin c afzonderlijke verwerkii tot uitstekend komp« Sensibiliseren van debf volkingen mogelijkhetk tot afzet van kompost zi len al dan niet de ha» baarheid van dit projd aantonen.

De Voorpost | 1989 | | pagina 2