De dag van eeuweling Oscar De Vis Ooievaar rustte drie dagen uit te Mere F.J. Verdoodt over Daens en Boon Als de bedeesde Pankey arrogant wordt tot De Voorpost - 6.10.1989 - 3 Hoewel de ooievaar in het verre verleden ook in Vlaanderen algemeen als broedvogel bekend stond, kende deze vogel toch een sterke terugloop sinds de laatste eeuwwisseling en dit zowel in heel West-Europa als bij ons. Toen op 26 september zo een zweefvogel te Mere, in de buurt van het kerk hof, neerstreek kreeg hij uiteraard de nodige belangstelling van menig dorpsbewoner. Door toedoen van een vogelspecialist werd via het ge meentebestuur de brandweer van Aalst opgeroe pen om het beest te helpen, zgn trek verder te zetten. De rumoerige belangstelling had tot ge volg dat hij zich weldra verplaatste naar de buurt van de Dikke Kapel, waar hij nog twee dagen verbleef. Of deze ooievaar voor een aangroei van de populatie in Mere zal zorgen wordt thans nog in vraag gesteld, maar de toekomstige kraamvrouwen kunnen toch nu al zeker zijn dat ze niet zullen sterven... als we ons mogen baseren op het volksgeloof. Het zijn vogels die steeds tot onze verbeelding gesproken hebben en in de loop der eeuwen toen ze geen zeld zaamheid waren, heeft men er de sterkste verha len over verteld. Zo was het huis waarop hij zijn nest bouwde, gevrijwaard tegen blikseminslag en brand en hij is uiteraard ook verantwoordelijk voor het vervoer van de babytjes waarvan oude geboortekaartjes vroeger het bewijs leverden, een gebruik dat stilaan ver dween, wellicht samen met verdwijnen van deze sierlijke vogel. Een evenement Het aantreffen van een ooie vaar bii ons is werkelijk een uitzonderlijke gebeurtenis als men weet dat het laatste broedgeval van 1895 dateert, te Gistel in West-Vlaandc- ren, Toch heeft men in 1964 een poging tot nestbouw meegemaakt in Zclc en voge lliefhebbers hebben zeker weet van de «half-tammc» populatie uit het Zwin te Knokke Ook in Muizcn- Plankcndaal is men op het huidig ogenblik met een der gelijk projekt opgezet die na enkele jaren resulteerden in een tweehonderdtal vrij uit gevlogen jongen, dit tussen een periode van 1974 tot 1988. Nu noopt men dat vanuit al deze diverse kweekplaatsen enkele exemplaren in de om geving zullen gaan broeden, want in Nederland is dit reeds het geval. De halftam- me ooievaars vormen in Ne derland nog het hoofddeel van de nog aanwezige broed- paren. Aan dit alles is echter ver bonden dat de meeste van deze half-tamme ooievaars Toneelkring «Vast als Eib^Hofstade deed het vorig jaar steengoed. Voor «Een vreemd kop pel» kregen ze 145 belang stellenden en voor «Lief de half om half» waren er 1.150 gegadigden. Voor zitter Dirk Daelman heeft voor dit sukses twee plau sibele oorzaken: enerzijds de eigentijdse akkommo- datie in de parochiezaal en anderzijds de repertoi re keuze die duidelijk door het publiek respons wekt. Verder is een door gedreven publiciteits campagne aan het welsla gen lang niet vreemd. «Vast als Eik» heeft reeds zeer degelijke technische akkommpodatieDaarbij komen nu eerlang nog makkelijk demonteerbare practicables. Spelen op diverse niveaus wordt daarmee haalbaar en is momenteel in. «Vast als Eik», reeds in de provin ciale toneelwedstrijd in tweede kategorie spelend opteert nu voor het aan trekken van professionele regisseurs om de spelers optimaal te motiveren. De komedie «De grote dag van Oliver W. Pan- key», vorig seizoen met sukses gebracht door VOK-Moorsel in de zaal Aalst Geen feest of de ruiters zijn er bij. Ook bij de viering van Oscar De Vis waren ze Aalst. Heel wat aanwezigen hielden eraan liet gulden boek te signeren naar aanleiding van de partij (a) van de 100e verjaardag van Oscar De Vis (a) de trekneiging verloren heb ben en bijgevolg de winter in onze kontreien zullen door brengen en daarenboven bij strenge winters nog moeten bijgevoederd worden, zoniet zijn ze ten dode opgeschre ven. Ongeveer een veertigtal ja ren geleden trokken de mees te ooievaars nog door in groepen, van soms meer dan vijftig exemplaren. Dit aantal is sterk veranderd in de nega tieve zin. Nu worden van de eerste week van september af de trek begint immers vrij ab rupt in de derde dekade van augustus af en toe nog groe pen gezien van meer dan vijf exemplaren. Deze afname weerspiegelt de dalende ten dens van de broedvogelpo- pulaties in Nederland en Noord-Duitsland. Het zijn immers deze ooievaars die door ons gebied trekken. De voorbije vijf jaar was er toch opnieuw een toename van doortrekkende «ciconia ci- conia» ofte ooievaar, die het meest bekend is in deze fami lie. Dit zal voorzeker te ma ken hebben met de intensie ve projekten die bij ons en in de omringende landen met sukses doorgevoerd worden. Dat verklaart dan ook deze waarneming in Mere. Aange zien de najaarstrek loopt tot eind oktober, soms wel tot midden november, zijn ver dere waarnemingen niet uit gesloten yoor de streek. Hierbij dient ook nog ver- meold dat het aflijnen van doortrekperiodes bij de ooie vaar tegenwoordig veel moeilijker wordt doordat halfwilde populaties meer rondzwerven in plaats van hun bestemming in Afrika te trekken. Mochten zich de komende dagen nog waarnemingen voordoen dan kan men zich in verbinding stellen met Raf Sienaert, Kapelleveldstraat, 43 te Mere. Dit is zeer be langrijk voor de optekening en eventueel ringen van de doortrekkende zwerfvogels. Het exemplaar dat geduren de drie dagen in Mere ver bleef heeft in ieder geval voor een ongewilde belangstelling gezorgd. JV Aalst. Het was aanschuiven om geschenken en bloemen aan de eeuweling te kunnen Aalst. De zaal was amper groot genoeg om de vele aanwezigen een plaatsje te bieden voor overhandigen (a) De mensen leven geleidelijk aan steeds langer. Gelukkig menteel pastoor te Mee- maar. rbeke-Ninove. Het jeugd- Eeuwelingen zijn dan ook minder uitzonderlijk ge- koor Jotam bracht o.l.v. worden. Frank De Moor en met Maar een exemplaar als Oscar De Vis van Meldert is wel Lieve Beek aan het orgel een unicum. Een man die nog dagdagelijks in het gezin een mooie opluistering de receptie (a) anekdote waarin een De ganse tijd dat felicita- Amerikaans soldaat in ties (en geschenken) hem Duitsland een uiteengeval- werden aangeboden stond len Kristus-beeld terug Oscar De Vis kaarsrecht aan elkaar flanst. Maar de met een vriendelijk woord handen ontbraken. 'De voor ieder in het biezon- want in de tuin werkjes opknappen en in het zon netje even verpozen is een geliefkoosde bezigheid van Oscar. waar een huisvrouw ontbreekt allerlei klusjes op zich van deze plechtigheid. De ontbrekende handen zijn der. De hem voorbereide Maar pas nadat zijn werk- neemt en ook verstandelijk honderd procent is. Een familieleden kwamen de uwe...', vermeldde hij zetel liet hij voor wat hij jes zijn uitgevoerd, uitzondering die de regel bevestigt. beurtelings aan bod met eronder. was. En tussenin het feest- Katholieke Kring wordt gebracht op 4,11,12,17,18 en 19 november, op zondagen te 19 u. en op andere te 20 u. Met opvoeringen van dit stuk wordt uiteraard ge mikt op volle zalen. Oliver is de bankbediende die per toeval verneemt nog maar slechts enkele maanden meer te leven te hebben. Van bedeesd wordt hij uitermate arro gant. Tot finaal blijkt dat de dokter zich vergist heeft... Een komedie van Ameri kaanse makelij te brengen door Hugo Roels, Myria- me Arijs, Erik Meuleman, Ann Daelman, William Guns en aanwinsten. Jeannine Melchior, Filip Helleputte, Liliane De Gols, Marina Pots en Kris Smet. Reserveren kan vanaf zondag 15 oktober bij Wil liam Guns via 053/ 77.67.67 tussen 18 en 19.30 u. Als tweede produktie volgt dan in maart «De Nachtegaal zong» waarin C.P. Tailor de psycholo gie van een doordeweeks Engels gezin tijdens WO II uit de doeken doet. LH Verleden zondag was het de dag van Oscar De Vis te Meldert waarmede heel de bevolking en tal van uitgewekenen aktief mee leefden. De Hoogstraat, de buurt waar hij geboren en getogen was en zijn leven lang leeft, bereidde hem een spontane hulde. Kleurig versierde sparren in keurige staanders, jaar schriften die precies het jaartal 1989 inhielden, een bloementapijt en vlaggen langsheen de hele weg naar de kerk. Waar hij enkele jaren te rug nog steeds rechtop naar de kerk te voet op stapte werd hij nu, bege leid door de hele familie - 7 kinderen, 19 kleinkin deren en reeds 13 achter kleinkinderen - en door de Kravaalruiters naar de parochiekerk geleid. In de kerk waar hij zijn leven lang de zondagmis bijwoonde werd hij ont vangen op intens handge klap. De Sint-Walburga- kerk was trouwens te klein een waardige stamvader. lezingen en Pastoor Gysel Oscar De Vis heeft zijn maal m net raiumtjesnot, om de massale opkomst te Het werd een hoogmis met zorgde voor een opge- leven Jang de handen wil- bracht de Koninklijke slikken. drie priesters: Pastoor An- merkte homilie, waarbij len zijn van de Heer in Fanfare Sint-Cecilia hem Rechtop stapte hij onder dré De Grez van Meldert. na glimlach en gulle uit- vruchtbare medewerking een avondlijke hulde en algemene bewondering op medepastoor Dom Beda bundige lach, de blijde met de Heer. zorgden de buren voor het naar de ereplaats die hem O.S.B. en E.H. Gustaaf boodschap werd verkon- Na de eucharistieviering afgeven van eenjgelegen- vooraan was voorbereid Gysel, gewezen medepas- digd. In zijn homilie ging liep de receptiezaal bij midden de hele familie als toor te Meldert en mo- pastoor Gysel uit van een Herman eivol. Herdenkingsjaar 1989 Aalst. Eeuweling Oscar De Vis werd letterlijk en figuurlijk in de bloemetjes gezet a In zijn homilie had pastoor Gysel het gehad over de recepten die eeuwelingen nogal eens aan intervie wers toevertrouwen. Som migen wijten het aan het uitsluitend gebruik van échte boter. Maar anderen houden het liever bij mar garine. Voor een aantal is een druppeltje elke dag een garantie voor een lang leven. Maar anderen vin den dat gebruik van alko- hol onder om het even welke vorm schaadt. Voor Oscar De Vis zijn er meer natuurlijke midde len: eerlijk zijn zodat ge gerust door het leven kunt gaan. Goed werken zodat uw eten goed verteert. En vooral de zegen van de Heer. Het oude gezegde 'Als 't God belieft' heeft nog niets van zijn waarde verloren. Oscar De Vis is er een levend voorbeeld Ad muitos annos. Oscar. heidsgeschenk. Een stel tuinmeubelen waren dat. Dr wijsbegeerte en lette ren Frans Verdoodt, do cent Hedendaagse Ge schiedenis en leraar ASO gespecialiseerd op Daens- beweging. Kristen demo- kratie, Vlaamse beweging en het literair oeuvre van Louis-Paul Boon die reeds poëzie essays en historio grafie publiceerde en sinds 1977 lid is van de jury die de Dirk Martensprijs toe kent houdt op zaterdag 21 oktober te 15,30 uur in «De Graaf van Egmont», Grote Markt een voor dracht over het dubbel Herdenkingsjaar Daens - Boon. 1989 was een jaar waarin zich heel wat «historische verjaardagen» situeerden, die allen, in min of meer dere mate de aandacht ge noten: de Franse revolu tie, de Brabantse omwen teling, de eerste stappen van een mens op de maan, de geboorte van Adolf Hitler, de geboorte van Adolf Daens, het overlij den van L.P. Boon, de geboorte van Damiaan De Veuster... Op drie van de voornoem de punten zullen wij nader ingaan: De Franse revolu tie, Priester Daens en Louis Paul Boon. Drie punten die overigens zin vol bij elkaar betrokken zijn. De Franse revolutie brus- keerde in geheel het Wes ten de evolutie die vooral in de Zuidelijke Nederlan den aan de gang was: de praxis van de Verlichting, de kanteling van de so ciaal-politieke structuren en de machtsverhoudin gen, de ontwikkeling van de industriële maat schappij. Tijdens de eerste seculaire cyclus die volgde na de Franse Revolutie (grosso modo de periode 1789- 1895) heeft het politiek li beralisme zichzelf losge maakt van het economisch liberalisme en als het ware de rode loper uitgerold voor een sociaal-emanci patorische beweging waar in vooral de socialisten en de christen-democraten de toon van het radicalisme aangaven. Die beweging zou zich vooral doorzetten tijdens de tweede seculaire cyclus na de Franse Revo lutie, met name de periode 1895-1970. De dissidente priester Adolf Daens geldt als het symbool van de christen democratie. Louis Paul Boon is de auteur die in zijn «Priester Daens» en «De Kapellekensbaan, Zomer Ter Muren» de so cialistische beweging en de radicale christen-democra tie verbondt en in voor noemde werken wellicht de beste sociologische schets aanbood waarover wij met betrekking tot de 19'" eeuw kunnen be schikken. Het sociaal en humanis tisch engagement waarvan het vele werk van L.P. Boon getuigt maakte het als het ware onvermijde lijk dat de auteur over Daens en het socialisme zou schrijven. Hoe belangrijk het sociaal engagement bij hem ook moge zijn, L.P. Boon is meer dan een sociaal au teur. Zijn personages zijn vaak figuren die - badine rend in een symboliek van namen en gebeurtenissen - een chaotische strijd aan gaan met de maatschappe lijke taboes en dogma's (de godsdienst en de ero tiek). Daarenboven kan men het werk van L.P. Boon be schouwen als een auteur die in een aantal van zijn werken de «synthese» heeft gebracht van een viertal grote «voorbeel den» uit de wereldlitera tuur: John Dos Passos (Manhattan Transfer, 1925), Alfred D blin (Ber lijn Alexanderplatz, 1925), Henri Miller (De Kreeftskeerkring. 1934) en Louis Ferdinand Céline (Reis naar het einde van de nacht. 1932). LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 3