Jean-Marie toont de reële noden van rolstoelgebruikers Ook laatste kapel van Ommegang te Mere wordt al hersteld Krot Ten Toon Familie Beeckman blies verzamelen in Kerksken Turnclub voor 6 tot 12 jarigen in Aaigem Gezond dankzij bijenprodukten Wordt H. Geestkapel gespaard 4 - 6.10.1989 - De Voorpost Na de recente Open Monumentendag is het dui- Kapel XIV delük gebleken dat er heel wat belangstelling is De opeenvolgende suk- voor het bouwkundig erfgoed van Erpe-Mere. sessen in verband met re- Een gedeelte van de werking van de heemkundige stauraties heeft de heem kring gebeurt trouwens in de richting van het kundige kring aangesp- behoud van het eigen kultuurgoed. Dit wordt oord om het projekt nog soms echter niet altijd in dank aanvaard, waar- intenser door te voeren, schijnlnk omdat er weel eens geld van de gemeen- vooral om in 1992 alle nog schap aan te pas komt. Hierby vergeten de men- bestaande kapeUetj« van sen echter dat ook in andere gemeenten en niet e in ^hur, glorie vooi minder wat de bezienswaardigheden in andere ®e stellen, dit in het jaar landen betreft moeten in stand gehouden worden dat ze juist een eeuw oud met gemeenschapstoelagen. Bovendien is dit niet zullen zijn. het geval voor de kapelletjes van de Rozenkran- Het is opvallend dat de sommegang, vermits de buurtbewoners een groot meeste van de omme- deel bijdragen om de herstellingen financieel gangkapellen gebouwd mogelnk te maken. werden °P de hoek van twee straten. Een eeuw geleden stonden ze ruim schoots ver genoeg van de straatkant, maar met de voortdurende verbredin gen van de straten staan ze thans dicht bij de straatboord ofwel in de rooilijn die in de loop der jaren verlegd werd. Bij de aanleg van een nieuw stra- tentracé werden er zelfs verschillende eenvoudig weg afgebroken, waarvan er slecnts twee door het gemeentebestuur weer dat men in elke kapel aan treft en waarop tussen stolpen en kunstbloemen een Mariabeeld prijkt. Onderaan het gipsen beeld kan men lezen waarover het gaat: 'O.L. Vrouw van Salette B.V.O.' en het schilderij tje er boven vertoont een afbeelding van Maria, die gesteund wordt door twee engelen, voortgedreven op een wolk, naar de he mel opstijgt. Het schilder ijtje is zoals al de andere, aie de kapelletjes sieren, van de kunstenaar H. Cautaert en in dit kapelle tje gedenkt men het IVde Glorierijk Mysterie'. Volgens zegspersonen zou dit monumentje vroe ger op de hoek aan de over kant gestaan hebben en uit vergelijkende foto's kan men stellen dat de vervanging van de deur na 1975 gedaan werd. De wijk die instaat voor het kapelletje is de Teer link, bij de Merenaren be ter bekend als de buurt Op zaterdag 30 september jl. blies de familie 'Beeckman', voor de tweede maal overigens, verzamelen in zaal Chrisma te Kerksken. Het begin van deze familie situeert zich ln 1780 toen Joannes Beeckman en Reglna D'Herde met elkaar In het huwelijk traden, Uit hun echt sproten vier kinderen: twee dochters Anne-Marie en Pauline Beeckman; zij bleven kinderloos - één zoon Joannes Franciscus Beeckman: hij huwde met Felicitas Bombeeck, hun gezin telde zeven kinderen - en als jongste dochter Rosalia Beeckman die huwde met Dominicus Roelandt en vier kinderen ter wereld bracht. Momenteel telt deze familie zo'n 320 leden. Organisator van het feest was Luc Beeckman uit Haaltert. (pvr) opgericht werden, zonder van de verdwenen 'Kwik- echter rekening te hou- kwak'. Kapel XIV ligt op 'deii Aalst. In de Binnenstraat werd deze moderne kapel inge wijd (a) den met de originele bouwstijl, zodat ze moei lijk nog in het geheel kun nen aanvaard worden en als integratie wel te wen sen overlaten. Kapel XIV maakt geen uitzondering op de regel en staat op de hoek van de Berg- en Patronaatstraat, zij het dan ook thans op een ongelukkige plaats re kening houdend met het modern verkeer. Desondanks is het nog één van de neogotische kapellen die het best be waard gebleven is, met uitzondering van de deur die bij een vroegere her stelling op een smakeloze wijze vervangen werd. Hier had men wellicht De Bond van Grote en van Jonge Gezinnen van Aaigem organizeert vanaf 7 oktober een turnclub voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Iedere zaterdag van 11 tot 12 uur worden de kinderen verwacht in de turnzaal van de vrije bas isschool te Aaigem waar Veerle De Swaef zal in staan voor de lessen. Bij voldoende belangstel ling worden de kinderen ingedeeld in twee niveau groepen. Een eerste groep beginnelingen die van 10 tot 11 uur Kunnen turnen en een tweede groep gevorderden die van 11 tot 12 uur turnen. Inschrijven kan men ter plaatse op de eerste les- dag. Leden van de Bond betalen 500 fr. voor een heel jaar wat neerkomt op ongeveer 17 fr. per les en niet-leden betalen 750 fr. per jaar of ongeveer 25 fr. per les. Het is dus spot goedkoop. In deze prijs is vervat: verzekering tij dens het turnen, de ver goeding van de leerkracht en een vergoeding voor de De bond past goede bedoelingen, maar rt bii. De lessen de verantwoordelijken turnzaal. het tekort bij. De lessen hebben plaats van okto- hebben toen spijtig ge- ber tot juni, alle zaterda- noeg geen rekening ge- gen, behalve tijdens de houden met het nastreven schoolvakanties zodat van de originaliteit waar- men aan een taak van 30 bij zelfs het mooie tym- lessen komt. Voor meer paan door een planken informatie: Staf Van Me- werk verborgen is. degael, Landries 50 te De meubilering bestaat Aaigem 053/62.31.23. o.a. uit een houten altaar het trajekt van de kleine Sakramentsprocessie die in vroeger jaren uitging op de sluitingsdag van het oktaaf van Sakraments- dag en ook hier werd het volk speciaal gezegend. De verering van O.L.Vrouw van Salette dateert van sinds de 19de eeuw en kan best vergele ken worden met deze van Lourdes vermits ook hier O.L.Vrouw aan twee kin deren verscheen maar dan op een berg in het dorp Corps. De afbeelding van O.L. Vrouw van Salette is ge maakt naar getuigenissen van deze kinderen aan wie ze verschenen is met tan- fen en een hamer als attri- uten. Bij de restauratie van deze kapel is ook de buurt zowel financieel als wat de werken betreft bij betrokken en het is dus dank zij de inzet van de omwonenden dat ook dit kleine monument weldra in ere zal hersteld zijn. J.V. CVP-JO met fotowedstrijd In het kader van hun jaar- bouwaktiviteit betreft tema «Leven in Vlaande- nieuwbouw terwijl het be ren» organiseren de staande patrimonium ver- CVP-Jongeren van het ar- waarloosd wordt. Een rondissement Aalst een goed beheer en herwaar fotowedstrijd waarbij dering van het bestaande aantasting van ons aller is noodzakelijk, en ver leefmilieu centraal staat, dient voorrang op de kaal- Het arrondissement slag. Een aangename lee- wordt inderdaad gekon- fomgeving vraagt een we- fronteerd met heel wat loverwogen beleid inzake gapende leefmilieuwon- ruimtelijke ordening, den en het point of no re- Thans zitten we met veel turn kan met veraf meer verkrotting binnen de zijn. Dringend tijd om er woonkernen: huizen iets aan te doen. staan leeg of werden niet De CVP-Jongeren Arro tijdig aangepast. Overal Aalst hebben als eerste staan gebouwen leeg te projekt binnen het iaarte- wachten op een nieuwe ma gekozen voor de ver- bestemming voor de krotting en de leegstand, plaatselijke bevolking. Via de fotowedstrijd Het beleid moet meer af- 'Krot ten Toon' willen ae gestemd worden op ver- CVP-Jongeren materiaal nieuwbouw en een aange- verzamelen over de paste invulwoningbouw binnen stad en dprp. In plaats van het platteland te laten volbouwen, moe ten we terug naar de bin nenkant van onze ge meentes om aan inbrei- ding te doen. ekulatie, verwaarlo- door de vorige generaties, en dat wij moeten doorge ven aan de toekomstige, Een gemeente hoeft niel machteloos toe te zien op de verkrotting en leeg stand. De CVP-Jongeren zullen de komende maanden deze diskussk gangmaken. bouwkundige verarming van onze leefomgeving. De politieke konklusie ent Fotowedstrijd Het ligt in de bedoeling leegstand zijn uit- via oordeelkundig geko- gen die de overheid zen foto's te wijzen op verwaarlozing en verloe deringvan gebouwen. Hel reglement is te bekomen op het CVP-sekretariaat bij Christine Tas, 053 66.40.72 of bij organisator Herman De Backer, Hoogsteenveld 6 te 9473 Welle-Denderleeuw, 053/66.19.91. De tentoonstelling wordi geopend op donderdag 15 december te 20 u. in 't Apostelken bij de kerk van Mijlbeek. Spekulatie, zing, leep- dagingen alleen kan aanpakken in samenspraak met de be volking. Het arrondisse ment Aalst is zeker geen voorbeeld op het vlak van ruimtelijke ordening en stads- of dorpskernver nieuwing. De aktie 'Krot Ten Toon' wil de vinger op de wonde leggen. polemiek rond de Heilige Gheestkapel te Aalst be wijst dat ae bevolking ge voelig is voor het erfgoed dat ons geschonken werd projekt zal tijdens van de Krot van de ot Ten Toonr-stelling op 15 december 1989 in 'het Apostelken' te Aalst voorgesteld worden. Het merendeel van de De van mensen heeft altii<J uitge- lijke remedie voor dui- ;aan naar zoet. Honing is zend-en-één aandoenin- veroveren zijn, als natuur lijke remedie aarbij doorheen gans de gen. Verkoudheden, ont- menselijke geschiedenis stekingen, leverkwalen, In zijn rolstoel door Vlaanderen een voedingsmiddel ge weest dat men tot de basis van de voeding rekende. Is het alleen maar suiker en op wat berust de ge neeskracht? En hoe zit het dan met stuifmeelpol- len, met koninginnegelei, propolis en nog andere, over de wondere wereld die langzaam maar zeker van de bijen, hoe zij verza- een nieuwe plaats aan het melen, verwerken en hoe hart- en vaatziekten, groeiproblemen... wees gerust voor elk van deze kwalen weten de bijen raad. Wij willen je alleen maar uitleggen hoe het kan. RobertD'Hondt, im ker vertelt één en ander zij in de eerste plaats voor hun eigen gezondheid zorgen en uitgaande van dit voorbeeld, gaat Ste- faan de Wever in op de praktische toepassingen voor de mens. Deze voordracht gaal door op zondag 15 okto ber a.s. van 10.20 tot 12.30 uu in Ontmoetingscen trum De Werf - Molen straat te Aalst. Organisatie: vzw Groene Dag. Inlichtingen: 054 33.20.46. Iedereen welkom. In zijn met beide handen voort te bewegen rolstoel, zonder enige andere motorische kracht, doet de 59- jarige Jean-Marie De Roover uit Wolvertem een zowat 600 km lange rolstoeltocht door heel Vlaanderen. Ge middeld een goede 20 km per dag. Vertrokken in Wolvertem op 1 september wil hij op zondag 8 oktober, in aanwezigheid van zoveel mogelijk burgemeesters van de aangedane steden, de opbrengst van zijn tocht, althans de geldelijke overhandigen aan burgemeester Frans Kerremans van Meise-Wolvertem. Tal van ministers, parle mentairen en burgemees ters verlenen hun bescher ming en het opperkom- mando van de rijkswacht zorgt ervoor dat Jean-Ma rie op zijn dagelijkse tocht steeds kan rekenen op een eskorte. De eigen mobil home volgt hem dan wel 'op de voet'. Het lot van de H. Geestkapel, een geklasseerd monument in de Kattestraat, is reeds een tijdlang kantje-boord. Tijdens een voormiddagzitting in de tent georgani seerd door de Dekenij Kattestraat bleven de expli- citie verdedigers van het behoud van de kapel, de V.V.A.K.. gewoon weg. De jongste tijd scheen het ter plekke blijven staan van dit monument dat weliswaar in deerniswekken de toestand verkeert eerder raadselachtig. Een vraag naar deklassering is op dit moment nog steeds niet bij Monumenten en Landschappen aangeko men. Wel stuurde het stadsbestuur een vraag tot onderzoek of deklassering kan. Momenteel schijnt de balans echter over te hellen naar behoud. Monumenten en Landschappen nationaal zal een een van haar deskundigen de opdracht geven een voorstel uit te werken. Dat voorstel zou dan na besprekingen in de nationale kommissie naar de minister gestuurd worden. Komt er schot in de zaak. Dat zou kunnen vermits het stadsbestuur aan voorzitter van de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon André De Ceuninck vroeg een desbetreffend voorstel uit te werken. Verleden donderdag arri veerde hij, eerder dan ge pland, te Aalst en werd er door de stadsmagistraat ontvangen. De volgende dag reed hij dan verder naar Dendermonde. Jean-Marie, een gewezen autoverkoper en dus rad van tong, lijdt aan diabe tes doch heeft, met de hulp van de geneeskunde doch vooral door eigen in zet en wilskracht heel wat schadelijke gevolgen van de suikerziekte bedwon gen. Maar in zijn rolstoel moet hij alleszins blijven. Sensibiliseren Eerste en voornaamste be doeling van deze dan toch wel spektakulaire tocht doorheen onze Vlaamse gouwen is de besturen sen sibiliseren om openbare gebouwen beter toeganke lijk te maken voor gehan- dikapten. Deze mensen willen zo veel mogelijk zich in het dagelijkse leven van de maatschappij inte greren zonder voortdu rend op medemensen te moeten beroep te doen. Ook cafés, restaurants en feestzalen willen ze bij ge legenheid wel eens in te kunnen maar meestal gaat dat niet. Of alleszins moei lijk. In een groot openbaar gebouw moest Jean-Marie het beleven dat er wel 5 liften waren doch geen en kele waar een rolstoelge bruiker in kon. Vooral sa nitaire installaties vormen een stringent probleem maar die zijn meestal niet te gebruiken. Om dan nog maar te zwij gen van wat hij een dezer dagen moest beleven. Voor de officiële ont vangst in het stadhuis van een prestigieuse Vlaamse std had de burgemeester er wel voor gezorgd dat Jean-Marie er op eigen kracht met zijn rolstoel in kon. Maar na de plechtig heid, toen hij nog even iets wilde halen, bleek de aan gebrachte akkommodatie reeds naar een magazijn te zijn verhuisd. Of het ver schil tussen woorden en daden. Sensibiliseren wil Jean- Marie allerminst via luid ruchtige protestakties of stunts. Hij houdt het liever bij een gemoedelijk, on deronsje met gemeentebe sturen waarbij hij hen konkreet kan uitlegger, hoe het allemaal dan toch kan mits er goede wil is. Bij de ontvangst te Aalst toonde burgemeester De Maght haar bewondering voor deze moedige man waar wij, als gezonde mensen, dan toch zo mak kelijk aan de klaagmuur staan. Zij is ervan over tuigd dat dergelijke akties heel wat kunnen bijdragen tot beter begrip van de noden van gehandikapten. De stad Aalst zal alleszins positief inspelen op deze kampagne binnen haar ei gen mogelijkheden uiter aard. Projekt Mobiele Assistentie Tweede bedoeling van de tocht doorheen Vlaande ren is geld inzamelen voor 'Eigen Thuis', een projekt dat zich o.m. inzet voor mogelijkheden tot ver plaatsing op korte duur door gehandikapten wan neer andere middelen als familieleden of andere vrijwillige helpers eens niet kunnen inspringen. Naast goede wil en man kracht is daartoe uiteraard een aangepast vervoer middel met o.m. lift nood zakelijk? Voor dergelijke wagen komt M.A.B.E. (Mobiele Assistentie en Begeleidingseenheid) nog zowat 700.000 fr, tekort. Die zou Jean-Marie graag aan deze groep kunnen overhandigen op 8 okto ber. Hij heeft daartoe ver zegelde spaarvarkentjes en alles gebeurt onder kontrole van gerechts deurwaarders. Giften on derweg ontvangt hij enkel in een spaarvarkentje, Maar U kan ook uw steentje bijdragen door te storten op rekening 734- 1230638-08 van Eigen- Thuis. Schildpadstraat 30 te 1850 Grimbergen, met vermelding 'Dwars door Vlaanderen in rolstoel'. De kosten van zijn rondrit komen daarbij niet aan merking. Daarvoor was er de nodige sponsoring. LH Aalst. Braderie in de Kattestraat. Zoals steeds wasdt straat feestelijk bevlagd om de vele winkelende wande laars te verwelkomen (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 4