Ook te Aalst toont Japan zijn kulturele identiteit Inwandeling van verruimde Gerstjens Aalsterse vleeshouwers voor anders-validen H. Hartkapel plechtig heropend Gemeenteraadslid Lucien Van den Nest overleden De Voorpost - 6.10.1989 - 5 eratiet ioorge- nstige. eft niet zien i leeg' 'ngeren imende skussie Joeling ge ko ten op verloe- ;n.Het komen tariaat 053; nisator lacker, e 9473 wordt 'dag 15 in '1 kerk s voor idheid le van t Ste- op de iingen gaat okto- 12.30 »scen- lolen- roene 054/ Vorige week woensdag 27 september opende Ko ning Boudewijn en de Ja panse Kroonprins in het Brusselse Paleis voor Schone Kunsten de tien de uitgave van het «kun stenfestival Europalia», waarvoor de keuze geval len was op Japan. En dit is niet eens zo verwonder lijk. Eigenlijk ontstond Euro palia in 1958, het jaar van de Expo: het Paleis voor Schone Kunsten en het Belgisch Centrum voor Internationale Kulturele Betrekkingen besloten toen een organizatie op te zetten waarin diverse kunsttakken uit tal van landen werden verenigd. De suksesvolle formule werd in een enigszins ge wijzigde versie hernomen maar nu werd telkens één gastland uitgenodigd, dat ruim de gelegenheid kreeg zijn kulturele iden titeit te tonen. Brussel dus niet alleen hoofdstad van Europa maar tevens klop pend hart van het kunste nfestival Europalia. Nu bijna alle lidstaten van de Europese Gemeen schap aan de beurt zijn ge komen, wordt het blikveld helemaal opengegooid. De keuze viel op Japan: de ontmoetingsplaats bij uitstek tussen Oost en West. Velen van ons worden vrijwel dagelijks gekon- fronteerd met de vooruit strevende produkter. van de Japanse technologie. Maar de Japanse leef- en denkwereld én zeker de Japanse kuituur zijn ons al heel wat minder ver trouwd. Europalia '89 is voor het Westen, en voor ons land in het bijzonder, wellicht een aanzet om een aantal facetten van de rijke Oosterse kulturele leefwereld te ontdekken! Europalia zorgt voor de organizatie van het grootste Japanse kuituu revenement dat ooit op ons oude kontinent te zien is geweest. De mees te van deze manifestaties vinden plaats te Brussel. Maar ook Aalst doet zwa re inspanningen om een zeer gevarieerd en ruim beeld te kunnen tonen van de Japanse kuituur- en leefwereld. Het wordt hierbij financieel meer dan ruim gesteund door Honda Belgium, dat in Aalst gevestigd is. Europalia Japan brengt van 27 september tot 17 december in België meer dan 500 verschillende ma nifestaties. Een tiental hiervan worden in Aalst gepresenteerd: tentoon stellingen, klassiek reci tal, Japanse dans en mu ziek, No-teater en een mi- ni-filmcyclus. Tentoonstellingen Aalst richt niet minder dan vier tentoonstellin gen in; ze tonen Japanse spotprenten, schilderijen en beelden, kalligrafie en een bonsai-garden. Het officiële programma van Europalia klasseert twee tentoonstellingen, die in Aalst georgani- zeerd worden, als «mani festaties georganizeerd ter gelegenheid van Euro palia»... Het zal de bezoe ker een zorg wezen! Een eerste tentoonstel ling gaat onder de titel «Hokusai Manga» en kreeg als ondertitel «Spotprenten van een Ja panse Breughel». Ze toont een selektie van 100 prenten, klein van for maat maar groot van kwa liteit, uit de «Hokusai Manga», een serie hout sneden die tussen 1814 en 1878 in boekvorm werden uitgegeven. Ze werden gemaakt door Katsushika Hokusai, een van de meest befaamde artiesten van het Ukiyoe (het druk ken met houten blokken). Het bekendste werk van deze kunstenaar is onge twijfeld de «36 Vergezich ten van de Fuji-Berg». In zijn ander meesterwerk «Hokusai Manga» zet hij minutieus de natuur en subtiele facetten van het Japanse leven in de kijker. Dit werk viel in de smaak van elke bevolkingsklasse, van feodale heer tot ge wone arbeider. Na ver spreiding in Japan kwam het in Europa terecht waar het nieuwe horizon ten opende, niet in het minst voor de impressio nisten. Deze tentoonstel ling toont schitterende staaltjes uit deze «Hoku sai Manga», een selektie uit een kollektie van 600 geïllustreerde werken in net bezit van M. Uragami. Te zien van 14 oktober tot 11 november in De Werf. Vermelden we nog dat t.g.v. deze tentoonstelling er op 5 november in De Werf een symposium wordt georganizeerd over Hokusai waaraan meege werkt wordt door Dirk De Ruyver, student Japano- logie, en Karei Helle mans, doctor in de Oos terse filologie. Ook in De Werf en even eens vanaf 14 oktober (maar dan tot 26 novem ber) loopt de tentoonstel ling met schilderijen en beelden van de heden daagse kunstenaar Seyi Onishi, die zich ook in Vlaanderen thuisvoelt, waar hij een gedeelte van het jaar werkt trouwens. Deze in 1935 in Tokio ge boren kunstenaar ekspo- zeerde in zijn geboorte land en vervolgens in di verse wereldsteden. We citeren uit de persmede deling: «Zijn grote stre ven was altijd het doen er kennen van het feit, dat de ruimte, waarin wij leven, bestaat uit een erkend op pervlak en bovendien uit een bewustzijnslaag, die we liever niet erkennen. Het gaat hem hier om een bewustzijn over wat er zich bevindt tussen het herkenbare en het onher kenbare.» Een derde tentoonstel ling - van 14 oktober tot 11 november in het Be lfort - is gewijd aan «De kunst van het penseel» en toont kalligrafie van Kei- nen Kawakami. Kalligra fie betekent meer dan let ters aaneenschrijven tot woorden op een mooie, goed leesbare manier. Kalligrafie geeft de moge lijkheid het ritme en de melodie van een tekst te interpreteren, zoals dat in de gesproken taal ge beurt. Het is schrijven en toch ook beeldende kunst. Kalligrafen zoeken naar een harmonie tussen de gebruikte materialen: inkt, penseel en papier. Deze tekens zijn voor ons niet leesbaar, maar de kracht, elegantie en het spontane van deze lijnte keningen zijn voor ieder een zichtbaar en voel baar. Het werk van Kei- nen Kawakami (°1903) is pas kompleet wanneer het de juiste voorstelling krijgt. De kalligrafieën worden gemonteerd op schermen, op doek, zijde, perkament. Voor de uit voering hiervan zal de verantwoordelijke kun stenaar voor het «monte ren» van het werk van Ka wakami, namelijk Tsune- hiro Sakuma zelf meeko men naar Aalst. Voor de duur van de Aal- sterse Europalia-aktivi- teiten zal in de hall van het CC De Werf een kleine Bonsai-garden aangelegd worden. Bon sai is een boom zoals hij in de natuur voorkomt doch verkleind tot een minia tuur. Bonsai kan variëren van 10 tot 100 cm en de ouderdom kan schomme len tussen vijf en meer dan honderd jaar. Muziek en dans Europalia Japan brengt te Aalst twee avonden met muziek, lied en dans die een beeld moeten geven enerzijds van de 90-jarige geschiedenis van het Ja panse volkslied in Euro pese traditie, en ander zijds van de traditionele Japanse dans en muziek. Op woensdag 18 oktober vertolkt de in Tokyo gebo ren sopraan Kuniko Na- kamura, aan de piano be geleid door Yoshio Tsu- kada, een aantal liederen van Kosaku Yamada en Yoshinao Nakada. De lie deren van deze twee kom- ponisten behoren in Ja pan tot de meest bekende. Yamada is de pionier van het Japanse lied; hij werd beïnvloed door de Duitse romantische school. Na kada, die zich eerder aan getrokken voelde tot de Duitse neo-romantiek en hedendaagse Franse mu ziek, vertegenwoordigt de hedendaagse strekking in het Japanse lied. Beiden hebben voor een vernieu wing in de Japanse mu ziek gezorgd, o.m. omdat ze erin slaagden de Wes terse muziek in de traditie van het Japanse lied te in tegreren. Primadonna Kuniko Nakamura is niet alleen een echte diva op operagebied, ook als lie dzangeres is zij zeer ak- tief. Haar begeleider Yos hio Tskukada studeerde speciaal pianobegeleiding en wordt als dusdanig hoog geprezen! Een spetterend spektakel zal allicht te bewonderen zijn op vrijdag 3 november om 20 uur in de Schouw burgvan De Werf: twintig dansers en muzikanten stellen een programma voor dat gewijd is aan de traditionele Japanse dans en muziek. Opgericht in 1963 door Daisaku Ikeda met hoofd zetel te Tokyo en een aan tal filialen in de belang rijkste steden van Japan, organiseert Min-On zo wel muziekwedstrijden, muziekfestivals, muziek- kursussen als koncerten. Verder worden ook ande re aktiviteiten in het werk ingsprogramma geïnte greerd, voor zover zij be trekking hebben op de verspreiding en ontwikke ling van de muziekkul- tuur. Via kulturele uitwis selingen op muzikaal vlak worden internationale banden gesmeed. Min-On wil ook de ver spreiding van de Japanse muziek stimuleren door jaarlijks een Internationa le Muziekwedstrijd op te zetten in Tokyo. De ver eniging voor populaire kunsten, Minburen, die opgericht werd door de koncertvereniging Min- On, stelt in Aalst twintig dansers en muzikanten voor met een programma gewijd aan de traditionele Japanse dans en muziek. Op het programma staan o.a. nummers als zwaard dansen, leeuwendans, dans met kaarslichten, achtkoppige reuzeslang e.a. Autentiek No-teater door Rokuro Umewaka Bunraku, Kagura, Kabu- ki, Shimpa, No... Voor de meesten onder u ietwat vreemd klinkende namen wellicht, doch even zoveel diverse teatergenres uit een rijke Japanse teater- traditie. Het Rokuro Umewaka gezelschap zet op dinsdag 7 november in de Schouw burgzaal van De Werf een autentiek Japans No-tea- terspel op de planken. Een unieke kans om een van de meest bekende Ja panse teatervormen te le ren kennen. No was oorspronkelijk een soort volksvermaak. Al snel evolueerde het tot een aristokratische kunst, gebaseerd op de kompo- nenten zang, dans, mu ziek en drama. Een No-opvoering is het werk van enkele akteurs, een achttal koorzangers, drie of vier muzikanten, enkele toneelassistenten en een speler die zorgt voor komische sketches tussendoor (de Kyogen). De hoofdrolspeler (Shite) zingt, danst, is rijkelijk uit gedost in brokaten kost uums en draagt vrijwel al tijd een masker, (vaak een meesterwerk van snijk- unst). Zijn tegenspeler (waki) neemt niet direkt deel aan het dramatisch gebeuren. Veeleer treedt hij op als tussenpersoon tussen de hoofdakteur en het publiek. Vroeger bestond een voorstelling uit vijf spe len; tegenwoordig bestaat een programma slechts uit twee of drie spelen. In Aalst krijgen we drie spe len te zien, goed voor een drie uren durend, boeiend Japans teaters- pektakel. Opgevoerd worden: «Uri Nusubito» of «De Meloendief», «Koi no. Omoni» of «De last der liefde» en «Kiyotsu- ne». Toegangsprijs 500 BF. Mini-cyclus Japanse film Een overzicht bieden van wat Japan aan kuituur te presenteren heeft, zou uiteraard onvolledig zijn zonder enkele films te to nen. Daarom dus ook een filmserie(-tje) van twee prenten. Op vrijdag 24 november wordt om 20 uur in de Stu dio «Het leven van Charu, courtisane» vertoond, een film uit 1952 van Kenji Mozoguchi. Een film waarvoor hij zich liet in spireren door de 17de- eeuwse Japanse volks schrijver Ihara Saikaku, wiens feodale wereld hij in beelden van volmaakte schoonheid weergeeft. Een tweede Japanse film wordt op vrijdag 1 decem ber geprojekteerd: «Het diepe verlangen der go den» uit 1968 van Imamu- ra. Deze eerste kleuren film van de kineast is een epos over de konfrontatie van een primitieve met een moderne samenle ving. Op één van de Ja panse eilanden leiden de bewoners een bestaan van primitieve eenvoud. Op een dag komt uit Tokio een ingenieur om er voor zijn bouwonderneming een onderzoek te verrich ten. Door de bewoners wordt hij als een god ont haald. Een toegangskaartje voor een van deze films kost 120 BF. Van nu tot december is Japan te Aalst dus met meer vertegenwoordigd dan alleen met Honda en zijn mensen. Op zaterdag 14 oktober heeft om 17.30 uur in De Werf de officië le opening plaats van Eu ropalia Japan-Aalst, sa men met de vernissage van de tentoonstellingen. Zijne Excellentie de heer Yosmiya Kato, Ambassa deur van Japan in ons land, zal deze opening met zijn aanwezigheid vereren. De Gerstjens vormen een groene zone langs de rechteroever van de Dender, in het De oosten begrensd door de Brusselsesteenweg. Twaalf hectare z(jn stadseigendom, een veertigtal hectare is privé-domein. Het publiek toegankelijk gedeelte bevat tot nu toe enkel het stadseigendom. N.V. Intercom is bereid om haar eigendom van 4 ha, gelegen langs de Dender en tevens palend aan het stadseigendom, open te stellen voor de wandelaars. Het stadsbe stuur zal hiertoe de nodige akkommodaties aanbrengen. De inwandeling van de aldus verruimde Gerstjens heeft plaats ter gelegenheid van de Week van het Bos op zondag 8 oktober 1989. Deze geleide natuurwandeling start om 14.30 u. aan de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk van Erembodegem. Door het verschij in ont- einde van de vorige eeuw hamme. De overige op- staansgeschiedenis tussen gebouwd. Zo kreeg het pervlakte, eigendom van net stadseigendom en het landschap geleidelijk aan de elektriciteitscentrale, eigendom van N.V. Inter- het uitzicht van een kas- bleef bekend als het zoge- com en het daaruit voort- teeldomein met pak- vloeiend kontrast in be- aanleg, weiden en een groeiïng, is deze openstel- groot gedeelte boom- ling een grote verrijking gaard, voor de wandelaar. De Op het terrein van onge- boomlaag bevat Er is ruime parkeergele- net Gersten- hoofdzakelijk schietwilg, genheid aan boswilg en berk. De plan- nof in de gerstenstraat te tengroei ondergaat er Erembodegem. Het grote grote wijzigingen omdat wandelparcours is 2,5 km. de boshumus stelselmatig lang en is met gele paadjes aandikt door de toene- aangeduid. In de boom- mende begroeiing. gaard is een pick-nick-ta- De fauna in de Gerstjens fel voorzien, is boeiend. In de losse bo- De vernieuwde folder demstructuur van het as- over de Gerstjens is te be noemde 'Asveld'. Hierop ontwikkelde zich een spontane bosveget atie. het stadseigendom omvat een vijver, met een mooi veld vinden konijnen een gelilefkoosd graafterrein. De vijver en enkele moe rasjes herbergen waterin secten en onder de broed- vogels treft men zelfs de wielewaal aan. Kortom de historiek, het scherpe 1 ver- komen op de dienst Leef milieu, Kapellestraat 8,3° verdieping, Aalst. Tel. 053/77.11.11, toestel 213. (DB.) Na de zondagmis verle- hoek met de Waterstraat den zaterdagavond werd vlak bij 't Spieken werd de H. Hartkapel aan de opgericht op kosten van Botermelkstraat plechtig Frans De Vilder en Pela- heropend. Deken Jozef gie Van der Vorst naar De Smet leidde de plech- een plan van Evarist tigheid naast Pastoor Troch. Met de werken Meersschaert en vond de- werd begonnen in novem- ze bidplaats een ideale ge- ber 1932 en op Pinksteren legenheid om in alle inti- 1933 werd ze ingewijd miteit even tot bezinning door de toenmalig pa- te komen midden onze ge- stoor-deken Reynaert. stresseerde, rusteloze De tand des tijds bleef maatschappij. echter ook aan dit bouw- De kapel aan de Boter- werk niet vreemd. Met melkstraat 108, op de vrijwilligers hebben mensen uit de buurt de ganse kapel om zo te zeg gen hernieuwd van boven tot onder. Na de mis werden de beel den vanuit de noodkerk naar de kapel terugge bracht midden heel wat belangstelling. Het H. Hartbeeld, symbool van de liefde van Kristus sa men met die van Sint-Jo zef en Maria vonden hun aanvankelijke plaats in de kapel terug. LH p "I I I I O "J'-1) IllWl WVII I11UU1 1IIOIVIIV.IV, lltl dV.HI yerstjens zijn ontwikkeld veer 6 ha., palend aan de uitzicht op de achterzijde contrast tussen totaal vw- 1 n al'uv,a£ vlaktc Dender, werd van 1954 tot van het kasteel Ronse- schillende vegetatietypes Dat Aalsterse vleeshou- mers hun wagen kunnen ae Dender. Oorspronke- 1958, as, afkomstig van de vaal _„i„_ -j..uug.awuv vaal, een boomgaard en iijK was het gebied een el- nabijgelegen elektrici- een populierenaanplan- zenhock dat bij hoog wa- teitscentrale, overgespo- ting, terpeil van de Dender on- ten. Gespreid over een ruime derwater liep. Het kasteel Ongeveer 3 ha. werden termijn worden de cana- Dverhamme dateert uit nadien bedekt met tee- dapopulieren in fazen ae 12 eeuw. Het kasteel laarde en geïntegreerd bij vervangen door gemengd werd op het het kasteeldomein Over- loofhout, wat de ecologi sche waarde van het ge bied opmerkelijk zal ver hogen. Op het asveld van N.V. Intercom is de be groeiing nog steeds evolu- tief. op een kleine oppervlakte wers zich voor anders-va- kwijt raken. Dit alles dan i de- Toen tijdens de jongste gemeenteraadszitting de stoel van PW-raadsTid Lucien Van den Nest ledig bleef stelde burgemeester Anny De Maght dat hij gehospitaliseerd was en in ernstig zorgwekkende toestand verkeerde. Dat de dood zo snel zou toe slaan blijft voor allen een verrassing. Lucien Van den Nest is geboren te Hofstade op 15 juli 1926. Vanaf 9 januari 1959 tot aan de fusie was mj gemeenteraadslid te Hofstade. Vanaf 1965 daarenboven ook schepen van openbare werken. Onder burgemeester Louis D'haeseleer was hij gemeenteraadslid doch nam ontslag op 29 maart 78. Hij kwam terug in de gemeenteraaa op 2.12.86. 'n 71 was hij ook één jaar provincieraadslid. Beroepshalve was Lucien Van den Nest houthan delaar te Hofstade. Zijn opvolger in de gemeente raad is Luc Latoir die in vorige koalitie reeds de opvolger was van de toen wegens verhuizen ont slagnemende André Vermassen. De begrafenisplechtigheid heeft plaats morgen za terdag 7 oktober te 11 u. in de O.L.V. Tenhemelop- nemingskerk. Begroeting te zijnen huize, Steen weg op Aalst 27 te Hofstade. en de daaruit voortvloei ende biologische rijkdom, het gedeeltelijke par klandschap en de grach ten, kasteelwallen en wa terpartijen, maken het ge bied een trekpleister voor de wandelaar. De Gerstjens zijn bereik baar via de Gerstenbaan, een zijweg van de Brussel sesteenweg en langs het jaagpad aan de Dender. liden van de regio daad- op zondag 29 oktober werkelijk inzetten be- vanaf 11 u. Het stadsbe- hoort reeds tot de tradi- stuur Iaat zich bij deze hu- tie, gezien het gebeuren manitaire aktiviteit niet sinds ettelijke tijd jaarlijks onbetuigd en verzekert herhaalt. morele en logistieke steun Na vroegere beurten in voor het goede doel. De het stadspark waarbij de opbrengst gaat integraal weermaker wel eens par- naar instellingen van de ten speelde, werd overge- regio waar gehandicapte schakeld naar de Keizers- medeburgers worden op- hallen waar ruimte is voor gevangen. Zo werd verle- de festiviteit en deelne- den jaar de opbrengst van 125.000 fr. verdeeld onder vijf instellingen. Een aanrader alleszins voor wie om een aangena me manier via genieten van demokratische en toch zeer verzorgde gas tronomie zijn steentje voor deze humanitaire aktie wil bijbrengen. U kan er kiezen tussen volgend menu. Poem-aperitief en Pam- toasten (80 fr.). Boerenhesp met meloen (150 fr.). Steaks natuur, au poivre, provencal of met cham pignons (320 fr.). Kindermenu (150 fr.). Uiteraard alles met frie tjes. En eventueel pannekoe ken met koffie (100 fr.). Tot zondag 29 oktober van 11 tot 16 u. Aalst. De CVP mandatarissen organizeren een eetfestijn. De opbrengst is bestemd voor een goed doel (a) Aalst. Een sfeerbeeld van het CVP eetfestijn in de Kring ten bate van een goed doel (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 5