Hop kweken wordt probleemgeval wil verkeerssituatie aan Zandberg verbeteren Burst deed santé met Honoré Johan Stijlemans Stad en Staat doen wat ze kunnen 'Interzone' en 'Kill Vision' koncerteren te Aalst Cactusclub Aylostera aan jubelviering toe 6 - 6.10.1989 - De Voorpost Aalst. Een voorbeeld van wat een cactuskweker met veel De nationale maatschap pij voor streek- en busver voer signaleerde reeds op 5 januari ll. verkeershin- der tijdens voetbalmat chen op het voormalige terrein van FC Immer- zeel, nu gebruikt door de Kamillekes, ter hoogte van het kruispunt Zand- berg-Immerzeeldreef. Hinder vooral komend van langs de kant van de kantien geparkeerde wa gens. De busmaatschappij vroeg de vluchtheuvel één meter in te korten. De po litie voegde er op 21 maart nog een alternatieve op lossing bij: eenzijdig par keren invoeren langs de kant van de huizenrij. Een derde mogelijke op- lossintwerd, opmerkelijk genoeg, als niet aangewe zen van de hand gedaan. Dat betrof een parkeer verbod over de breedte van de aansluiting van de Immerzeeldreef. Reden van het niet in vraag stel len van deze derde moge lijkheid was dat «dit ver bod toch niet zou worden nageleefd, tenzij men zou overgaan tot herhaald re pressief optreden». Vol gens woordvoerders van de politie zou repressief optreden niet haalbaar zijn wegens onderbezet ting van de beschikbare brigades. Na herhaald aandringen van de busmaatschappij kwam deze problematiek eindelijk in bespreking in de bevoegde gemeente raadskommissie (21.9). Nieuwe feiten en positief voorstel Gemeenteraadslid Johan Stijlemans, bewoner van de Immerzeeldreef en met de Liberale Jonge- renraad reeds vaak op de bres voor een meer veilig verkeer wil een aantal nieuwe feiten aankaarten en een voorstel tot oplos sing formuleren. - Geleidelijk is de ver- keershinder verder ge groeid op zaterdagnamid dag en zondag wegens de ook voor wedstrijden in jeugdkategorieën ge bruikte oefenvelden van Eendracht Aalst. Het aangelegd parkeerterrein is onvoldoende om de stroom belangstellenden op te vangen. - De lijnbus die Hof So- mergem verbindt met het stadscentrum moet gere geld over de vluchtheuvel rijden om zijn weg te kun nen vervolgen. - Burgers laten hun voer tuig achter deels op de rij weg en deels op het voet pad. - Geparkeerde wagens verhinderen aan omwo nenden het zicht op en zelfs de toegang tot de openbare weg. - Wie vanuit de Immer zeeldreef de Zandbergwi oprijden heeft geen zichi op het verkeer komende uit de Affligemdreef evenmin als op dat ko mende van Hof Somer- gem of Hof Leeuwergem Oplossing Johan Stijlemans stelt da: verschuiven van d« vluchtheuvel geen oplos sing zou bieden omdat dc zichtbaarheid op inko mend verkeer totaal niet zou gedaan worden. Het PVV-raadslid op teert dan ook voor wa: volgt. - Totaal parkeerverbod over een afstand van 10 ir aan beide kanten van hei kruispunt ter hoogte van de huizenrij. - Totaal parkeerverbod over een afstand van 30 m over de volledige breedte van het kruispunt ter hoogte van de kantien en met het kruispunt zelf als middelpunt. - Totaal parkeerverbod over de hele lengte van de vluchtheuvel ter hoogte van de Immerzeeldreef. - En aandachtig toezicht op de naleving van deze verbodsregeling op basis van preventie en eventu eel penalisatie. LH Men hoeft niet altyd zelf over een toneelbond te bt- schikken om de mensen van een aangenaam werkti laten genieten. De Touring Wegenhulp-Club zorgt ni al meer dan eens voor een gastoptreden om het tonee naar Burst te brengen. Vorige zondag deden ze daar voor een beroep op de toneelkring Zucht naar Kuns uit Wetteren. Met «Santé Honoré» hebben zy de to neelliefhebbers een paar uur aangenaam bezig gehou den, want als deze klucht in twee delen geen billenklet ser, toch komen er genoeg passages in voor met lollig voorvallen. Aalst. Hopprijskamp. Even de resultaten vergelijken (a) Aalst. Hopprijskamp. Eendracht in de hopsektor is een noodzaak geworden (a) De tijd dat de hop de boer er uiteindelijk bovenop bracht is duidelyk lang voorbij. Dat bleek duidelijk uit de toespraak van schepen van landbouw Dirk De Meerleer tydens de jaarlijkse hopprijskamp die in 1995 aan zyn vijftigste editie toe is. In de Keizershallen sprak hij hoptelers, hophandelaars en afgevaardigden van diverse landbouwinstanties toe. Vyftien planters hadden er 87 balen gedeponeerd wat dan toch lichtjes meer was dan vorig jaar. Maar volgens de boeren was de oogst minder goed. Te droog geweest in de zomer. Hop heeft veel vocht nodig en dat was er niet En ooik de prijs is allerminst om naar huis over te schrijven. De prijs wordt vastgesteld op de wereldmarkt Ons land heeft er weinig in de pap te brokken. Zegt staatssekretaris Paul De Keersmaecken «Hop is niet te vervangen. De prys evolueert dan ook naargelang de vraag. Maar met te veel hop is niets aan te vangen. Behoudens ietwat in een labo kan men met hop nergens terecht». Dus totale afhankelijkheid van de wereldmarkt Stad en Staat kunnen wel ondersteunende maatregelen treffen maar fundamenteel staat die schaakmat Dirk De Meerleer In 1979 telde Groot-Aalst nog 60 ha hop. Nu is die oppervlakte gehalveerd. Vóór 10 jaar kende hop een rekordprijs. 7.500 tot 9.500fr. per 50 kg ge droogde hop. Nu zijn er nog maar weinig bemoe digende gegevens wat be treft prijsvorming. «De hopprijskamp is dan ook eerder een daad van eerbied en erkentelijk heid ten opzichte van ge neraties hoptelers in de streek van Aalst-Asse. De schepen kan alleszins be loven dat het stadsbestuur de hopteelt zal blijven aanmoedigen ook al be schikt het daartoe over eerder bescheiden midde len. Hopteelt kwijnt Van 1982 tot 1988 vermin derde het hopareaal van 860 naar 418 ha, minder dan de helft. '88 was een historisch dieptepunt. Rekonversiemaatregelen zorgden er in Aalst-Asse voor dat het areaal niet verder afkalfde. Dat ons areaal onder de psycholo gische drempel van 100 ha is beland, is veelbeteke nend. Volgens staatssekretaris Paul De Keersmaeker lig gen aan de basis van deze achteruitgang volgende oorzaken. - Produceren van niet aangepaste variëteiten. Men kweekt te veel bitte re hop terwijl de markt vraagt naar aromatische hop. Dit jaar is het pro cent aromatische opge voerd tot 58:45 ha Haller- tau en 4,9 ha Saaz. Tijdens het voorbije jaar schom melde de prijs per kwin taal rond 6.700 fr. - Te versnipperd aanbod, te weinig voorkontrakten. Aanvoer van hop moet gebeuren uniform, op korte termijn en in aan zienlijke mate. De brou werijen hebben zich in derdaad steeds meer en meer gekoncentreerd. Bovendien worden in Bel- fië onvoldoende voor- ontrakten opgezet. De hopmarkt is inderdaad onderhevig aan cyclische schommelingen onder in vloed van de domineren de producenten uit West-Duitsland, de USA en enkele Oostbloklan den. Kleine producenten worden in krisistijden hardst getroffen. Voor kontrakten bieden enige zekerheid. - Ook de verwelkingsziek- te heeft de teler parten gespeeld. Hoe oplossen? Krachtlijnen daarbij zijn het kreëren van een infra- struktuur die optimale mogelijkheden biedt voor maximale kommercialisa- tie. Rekonversie of om schakelen naar meer marktgerichte soorten ar omatische hop, zorgen voor ziektevrije planten en doelmatige promotie voor Belgische hop voe ren kunnen enig soelaas brengen. Een stap in de goede rich ting is alleszins Febelhop dat 4 producenten-ver enigingen groepeert. «Zo lang hopbonden elkaar bekonkurreerden moes ten ze bij mij geen klach ten meer komen aandra gen» zegde de staatsse- Aalst. Hopprijskamp. Druk napraten over de behaalde resultaten (a) kretaris. «Santé Honoré» is het laatste nieuwe toneel werk van de in Mere gebo ren, maar sinds zijn prille jeugd in Wetteren wonen de Gaston Van Der Gucht, die reeds meerde re blijspelen op zijn naam heeft. Naar men vertelt zou de auteur zijn inspira tie gevonden hebben in Nederland en meer be paald in Smalingenland, waar een altijd eerbie dwaardige burgemeester op een nacht een scheve schaats rijdt. In dit stuk maakt men de klassieke verwikkelingen mee die een «nachtje uit» met zich brengen en het zijn vooral de gevolgen ervan die door de auteur op een schalkse manier moeten ontrafeld worden. Laten we stellen dat de manne lijke hoofdpersonages voorgesteld worden als karikaturen van typen, die in het normaal leven doodernstig moeten op treden. Zoals dit in de meeste van de blijspelen voordoet hier de toneel schrijver evenmin psycho logische diepgang gezocht maar wel een vermakelij ke syntheze gemaakt van vermakelijke en toch vaak lastige toestanden. Het klassieke patroon van ge- kreëerde moeilijke po- sties en de daaropvolgen de «redding» is ook in di toneelwerk voorhanden. «Santé Honoré» geef toch meestal blijk van eei praatstuk te zijn waar alt tie minder in voor komt Het is meer een rechtpra ten van wat eerst schee gegroeid was. Toch heef: deze klucht een komisebt uitwerking wat bij het pu bliek alleszins gewaar deerd werd. Gedeeltelij! weer dialekt gesproken wat soms eigenaardigt verwikkelingen bij het pu bliek meebracht, vooral daar waar de «sj» moes uitgesproken worden zoals bijvoorbeeld dom Oscar Van Tittelboom alias G. Mertens die morgens graag een «s ko» dronk in plaats var een «choko»-melk. Al bij al is «Santé Hona ré» te klasseren bij de ge nietbare blijspelen dat in Burst door Zucht naai Kunst op een even geniet bare manier op de plan ken gebracht werd door J Van den Bossche (burge meester en tevens regis seur), A. Roelandt, G. Mertens, M. Roels, V. Baeyens, R. Bossaer, R Fransaert, Th. De Coen en M.R. Van der Sypt. JY Omschakelen Wie wil omschakelen naar aroma-hop krijgt van Eu ropees geld 2.500 ecu per ha plus een nationale steun met een bovengrens voor de totale steun (bei de samen) van 50% van de werkelijke kosten van om schakeling. De laatst ver melde steun, de nationale bedraagt 84.000 fr./ha voor het eerste jaar en 60.000 fr./ha voor het tweede jaar. Voor om schakelen naar super-al- fa-rassen zijn die cijfers 48.000 en 24.000 fr./ha. Toekomst? 1988 werd een lichte hero pleving. Voor dit jaar wordt een toename van het areaal voorzien op wereldvlak van een half Crocent. Bij normale op- rengst kan dan ook een toegenomen aanbod wor den verwacht wat de prijs kan drukken. Toch blijft prijsvoorstelling steeds raadselachtig. Prijsuitreiking De superprijs van brou werij Safir uitgereikt door de heer Van Mossevelde in naam van de verhinder de Marcel Moens ging naar André Callebaut van Moorsel. De ereprijzen van de stad Aalst, uitgereikt door de staatssekretaris en sche- g:nen Gilbert Bourlon en irk De Meerleer waren voor Hallertau André Callebaut (Moorsel), voor Saaz Willy Callebaut (Moorsel), voor Northern Brewer Marcel De Wael (Sint-Martens Bodegem), voor Brewers Gold Wil liam Vermeir (Lede) en voor Rekord Jozef Van Langenhove (Meldert). De tweede prijzen werden namens de Kamer van Koophandel Aalst en Ge west uitgereikt door voor zitter Erik Huylebroeck aan Marcel De Wael voor Saaz, aan William Ver meir voor Hallertau en aan André Callebaut voor Northern Brewer. LH Onlangs ging Telesfeer, v.z.w., Nederveldstraat 58, Aalst, van start met een aktie die jonge Aalsterse muziekgroepjes de kans moet geven zich aan een breder publiek voor te stellen. De vereniging biedt hen de mogelijkheid om zonder breder publiek voor te stellen. De vereniging biedt de mogelijk heid om zonder veel kosten demo-opnames te maken van zeer behoorlijke kwaliteit. Twee forma ties maakten reeds gebruik van dit aanbod: de elektrogroepen Interzone en Kill Vision. Zaterdag 14 oktober koncerteren beide groepen in Jeugdhuis De Klup, Zonnestraat 20 in Aalst. Van af 20 uur brengen Kill Vision en Interzone werk uit de demo's afgewisseld met nog recenter materiaal. De optredens worden afgerond met een prima fuif! geduld en kennis kan bereiken (a) Aalst. Gastronomiebeurs in de Keizershallen. De voorzitter aan het woord (a Volgend jaar bestaat de Aalsterse cactusclub Aylostera tien jaar. De club is eigenlijk begon nen als een soort van vrije tijdsbesteding. Momenteel telt de club 50 leden en onlangs werd naar aanlei ding van de kermis in Hof- stade een opendeurdag georganizeerd. Dat was de derde op rij. Een gelukkig initiatief, want heel wat belangstellenden kwamen langs om de verschillende soorten cactussen - en dat zijn er heel wat - van dichtbij te bekijken en te bewonderen. Bovendien konden de bezoekers er heel wat opsteken over het verzorgen en kweken van cactussen. Aalst. Enkele leden van cactusclub Aylostera (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 6