Spiksp&vtetmeuw I Vlaamse regering steunt probleemgebieden in Waas en Dender RaamTeater speelt schitterende 'Teibele en haar Duivel' Derde kindertheaterdag van Kasrol in Waasmunster 2110 deelnemers aanl tweedaagse Roosenberg- wandeltochten in Waasmunster Met welke auto rijdt Dany Verstraeten het liefst De Voorpost Culturele Centrales in Sint-Gillis Bij vzw Groene Dag wijst natuur de weg 16 - 13.10.1989 - De Voorpost Subregio's of gemeenten in 't Land van Waas en het Dendermondse die steun van de (Vlaamse) overheid krijgen omdat ze om een of andere reden ekonomisch op wat minder volle toeren draaien. Dat was de thema tiek van de toespraak die gemeenschapsminister van ekonomie, middenstand en energie en ook vicevoorzit- ter van de Vlaamse exekutieve Norbert De Batselier vrijdagnamiddag in Kallo hield n.a.v. de algemene vergadering van de Interkommunale van het Land van Waas. In eerste instantie zouden, bij ons, Rupelmonde en Temse (en ook Hoboken) bijstand krijgen. In een tweede faze denkt men aan steunmaatregelen voor Lokeren, Hamme, Zele, Berlare, Dendermonde en héél misschien ook Lebbeke, later aan te v ullen met Temse, héél misschien ook Waasmunster en wellicht ook Bug- genhout. Renaval: scheepsbouw De Vlaamse regering zal bij zondere inspanningen blij ven aanwenden om een ruim bedrag aan middelen te re serveren voor de investerin gen van bedrijven in de ont wikkelingsgebieden. aldus De Batselier. Dat kadert in wat hij noemt «een dyna misch expansie- en rekonver- siebeleia». De ontwikke lingsprogramma's voor Lim burg, de Kempen en de West hoek zijn in volle uitvoering. Heel wat centen werden van uit Europees perspektief uit getrokken ten bate van de leefkwaliteit en de tewerk stelling in deze regio's. Maar er is ook een EG-pro- gramma voor de scheeps- bouwzones, m.n. Renaval. Tot eind april 1990 kan men suggesties indienen. Nu ko men de scheepsbouwgebie- den Sint-Niklaas en Antwer pen niét in aanmerking voor zo'n Renavalprogramma, omdat hier de werkloosheid lager ligt dan het EG-gemid- delde. Toch blijkt dat men een programma indienen kan voor kleinere entiteiten dan het arrondissementele ni veau. Zo'n zone met als kern de gemeenten Rupelmonde, Hoboken en Temse kan dus wel als programma-eenheid onder de loep worden geno men. De eerste sociaalekon- omische doorlichting laat goede hoop dat de groten deels Wase zone erkend zou kunnen worden. Tweede gordel Het Vlaamse regeerpro gramma van 2 februari voor ziet een extraatje voor pro bleemgebieden die, op basis van relevante regionale soci- aalekonomische initiatieven, recht hebben op maatrege- HEBT U EEN HUIS TE KOOP? Is uw prijs tussen 700.000 en 4 miljoen? Is er een tuintje aan? Er mogen kosten aan zijn! Bel dan WOONBEMID- DELING 053/78.99.36 en na 18 u. 053/62.44.62. U stelt de voorwaarden en wij garanderen een snel le en discrete service zonder kosten. len. Een «tweede gordel»-ge- bied eigenlijk. Dat wil men in twee fazen behandelen. Een eerste faze betreft probleem- zones op basis van gegevens van de aerv, de Sociaalekon- omische Raad voor Vlaande ren. In een tweede faze voeg de men elementen toe die door de Gom's, gewestelijke ontwikkelingsmaatschappi jen, werden aangedragen. Aan het licht kwam dat het Lokerse en verder Hamme, Zele, Berlare en Dender monde als probleemzones kunnen worden aangeduid. Door de Oostvlaamse Gom wordt daar zéker Temse aan toegevoegd, Waasmunster heel misschien en ook Bug- genhout is erbij. De Gomov ziet in deze regio de bezoldig de werkgelegenheid vermin deren met 6,6 procent tussen 1986 en 1996, terwijl men el ders een vermeerdering van maar liefst 8,44 procent ver wacht. In het Dendermondse en het Waasland zou een bij komend tekort aan arbeids plaatsen ontstaan van nage noeg 7 procent. Minister De Batselier wil de tweede gordel-zones vóór eind van dit jaar afbakenen en specifieke maatregelen voorstellen, ekonomische en andere. Drie denkpistes Door de gemeenschapsmini ster worden drie denkpistes meegegeven inzake het eko nomische luik. Industrieterreinen, bedrij vencentra en researchparken zijn voorzieningen die het aantrekken van investerings- projekten kunnen bevorde ren. Het krediet voor de uit rusting van industrieterrei nen werd meer dan verdub beld. Verder heeft de Vlaam se regering het licht op groen gezet voor het kreëren van twee bijkomende bedrijven centra, geografisch gespreid. De financiering van ver nieuwde projekten vormt een tweede denkpiste. De op richting door de Gimv, Vlaamse gewestelijke inve steringsmaatschappij, van een «seed money- en star- tersfinancieringsmaatschap pij» os een voorstel van mini ster De Batselier. Met lokale instellingen kunnen afspra ken worden gemaakt. Star ters kunnen het vertrouwen best gebruiken, al hebben ze vanzelfsprekend ook centen nodig. Derde denkpiste: de onder steuning van de export door de km.o.'s. Ook het Waas land en het Dendermondse zijn specifieke k.m.o.-gewes- ten. Know-how inzake export ontbreekt vooralsnog gro tendeels en het aantrekken van gespecializeerde export promotoren dringt zich op. Scholing en bijscholing zijn nodig. In dat opzicht wordt door Norbert De Batselier eerlang een kampagne gelan ceerd rond het thema «Ken nis maakt sukses». Stadsschouwburg Sint-Niklaas Wie het ronduit schitterende 'Teibele en haar Duivel' nog wil zien, moet zich reppen. Dit liefdessprookje van Nobelprijswinnaar Isaac Singer is aan zijn derde seizoen toe, jammer genoeg ook aan zijn allerlaatste voorstellin gen. Haast je dus op donderdag 26 oktober om 20 u. naar de Sint-Niklase Stadsschouwburg. 'Teibele and her Demon' ver scheen als verhaal in 1964 in de bundel 'Short Friday Other Stories', in het Neder lands door Bruna uitgegeven onder de titel 'Jentl en andere verhalen'. In samenwerking met Eve Friedman maakte Singer er in 1978 een toneel stuk van dat in het Tyrone Guthrie Theatre in Minnea polis in première ging. De Europese kreatie van dit stuk door het RaamTeater op 12 november 1987 werd dé pu bliekstrekker van twee jaar geleden niet alleen in Antwer pen maar ook op het Israël Festival in Jerusalem, waar Tillemans en de zijnen te gast waren. Het werd ook vorig jaar voor uitverkochte zalen hernomen, evenals dit jaar en de onherroepelijk laatste voorstelling is er op 30 okto ber in de Antwerpse Aren- berg. 'Teibele en haar Duivel' is een geestige, wonderlijke io- ve-story, vol speelse sensuali- Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21 40.60 Telefax 22.54.64 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Hoofdredakteur: S Dewachter Sportredaktie. M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 2.100 F 6 maand 1.050 F 3 maand 525 F los nummer 42 F Bankrekemi 442-8601481 ing: 1-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever D. De Cuyper Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Telex 25765 Theater Kasrol uit Waasmunster, in kindertheater- kringen geen onbekende meer, pakt op woensdag 18 oktober uit met een derde kindertheaterdag. In 1987, kort na de oprichting van het gezelschap, bracht theater kasrol een 200-tal jongeren samen voor hun mi lieutheaterstuk «Koning Baksteen haat gezelligheids- bloemen». De voorstelling kon toen rekenen op steun en medewerking van net minis terie voor leefmilieu van de Vlaamse gemeenschap. Vo rig jaar" brachten zij de goed gekende «Circus- droomkoffer». Meer dan 300 kinderen waren getuige van een levendig stuk kinder theater. Dit jaar brengen de acteurs de splinternieuwe theater- kreatie: «De Sultan van Kir- wan». Dit stuk werd geschre ven door Luc Van Acker en Luc Van den Abbeele. Ze brachten een scenario dat zo wel kinderen als volwassenen zal boeien. Het stuk vangt aan op het perron van een oud stationLevensechte de- korelementen zorgen voor de gepaste sfeer. De overweg met de flikkerlichtjes en de rinkelende bel worden er be diend door een oude machi nist, die zijn trein «Lokje» met geen middelen in bewe ging krijgt. Het zal de Sultan van Kirwan zijn die met aller lei leuke, Oosters gekleurde acts, de opstandige trein tot betere gedachten zal bewe gen. Het kostuumontwerp, alsook de uitvoering van het Ooster se sultanpak is van de hand van Elvira De Vleeschouwer uit Dendermonde. Geen en kel kostuum wordt bij het ge zelschap kant en klaar ge kocht. Alle kostuums worden trouwens naar maat en vol gens de wensen van de regis seurs ontworpen en afge werkt. Aanwezigen op de kindertheaterdag zullen de laatste kreatie kunnen be oordelen. Tijdens de pauze wordt in dit stuk van dekor gewisseld; de handeling wordt van het sta tion verplaatst naar een Oos ters strand bij de oceaan. Daar wacht de machinist en de kinderen oen boel verras singen. De meest gekke tafe relen passeren de revue. Tijdens de première van dit nieuw theaterstuk zal Kasrol kunnen beschikken over zijn drie man sterke technische ploeg. De belichting en de geluidseffekten zullen zoals steeds optimaal worden ver zorgd. «De Sultan van Kir- wan»Q wordt net zoals De Cirkusdroomkoffer een meespeelstuk waarin de kin deren voortdurend betrok ken zijn, door aktieve deelna me, bij het theaterspel. Het is immers een van de betrach tingen van dit gezelschap kin deren de vreugde van het ak- teren te leren proeven. Dat jonge kornuiten daarvan houden is duidelijk. De voorstelling neeft plaats op woensdagnamiddag 18 ok tober in de feestzaal Kouter- bos, Kouterstraat te Waas munster. Aanvang te 15 u. Te- vens is er een gratis tombola voor alle aanwezigen. PVG Op 21 oktober reist CC De Trekmuts van Sint-Gillis naar leper en ook Deinze. Inschrijven tot 14 oktober bij E. Cnristiaens, Van Landeghemstraat 1 in Sint-Gil lis, of via tel. 776.35.14. Culturele Centrale Meerdonk viert op 28 oktober het tienjarige bestaan met een diavoorstelling en kaas- en wijnavond. Om 19.30 u. in zaal Astoria, Margrietstraat in Meerdonk; inschrijven bij Richard Heyndrickx, Pol derstraat 21 te Meerdonk, tel. 773.56.43. (wv) De jaarlijkse herfstwandelingen, de nu reeds 17de Oil tobertochten van de Waasmunsterse Roosenbergwar delklub, kenden tijdens het voorbije weekend een grol sukses. Omwille van het slechte weer kwamen er za'.el dag toch nog 263 deelnemers aan de start. De tweed dag werd een meevaller van formaat. Op deze prachfl ge herfstdag noteerden de organisatoren liefst 18Ï deelnemers. Die naar vrije keuze de afstanden vanl 12, 20 of 30 km aflegden. Vzw Groene Dag uit Stekene (Koewacht 16a) organizeert een heleboel boeiende akti- viteiten. De natuur wijst de weg bij deze vzw. Een over zicht van wat er te doen is. Info: tel. (03)779.60.23. Gezondheid in eigen hand Vijf vrijdagavonden lang wordt een kursus op het ge touw gezet in het OLVrouw- van Gaverlandinstituut te Melsele. De leidraad is de ge zonde voeding, het gezond leven ook. Lesgever is John De Bock van Groene Dag. Telkens van 20 tot 22.30 u. op 20 oktober, 10 november, 17 november, 24 november en 1 december. De prijs is 1.350 frank voor de ganse reeks of 350 fr. per afzonder lijke les. Men kan deze kursus ook vol gen gespreid over twee za terdagen, van 9.30 u. tot 17 u. De kostprijs is gelijk. De plaats is gewijzigd en is hier op Koewacht 16a in Stekene. Honing geneest Zondag 22 oktober is er in het kultureel centrum aan de Torenstraat te Lokeren een voordracht, van 10 tot 12 u., over «Van bij tot honing - de geneeskracht van honing». De toegang is 100 frank. Amateur-imker Ghisleen Coone en Groene Dagmede werker John De Bock zijn de voordrachtgevers. Milieuvriendelijk huishouden In zaal 't Helleken aan de Hellestraat te Stekene is vrij dag 27 oktober milieudes kundige Ingrid Van Linden te gast. Zij houdt een voor dracht over milieuvriendelijk huishouden. W.V. Volgende wandelklubs wa ren er met een groot aantal wandelaars: De Lachende Wandelaars Aalter 63, de Gentbrugse Vrienden 59, WSV. Lndegem, De Vossen Buggenhout en de Reinaert- stappers elk met 54 deelne mers, Club 76 uit Merksem 53, les Eppinois 51, Kwartels Assenede 45, Reigerstappers Vinderhoutem 44, Smokke laars Stekene 44, de Lachen de Klomp Nieuwkerken 42, Kruikenburg-Ternat en Pa- jottenland Hekelgem elk met 41, Zandstuivers Zele en WSV. Baasrode elk met 40, Steinbocken Sint-Niklaas en Kleine Kouter Lede elk met 37, Wolvertem, Beernem en WSV. Wetteren elk met 34. Sportvrienden Welle en wan- delklub Temse met 33, Kwik Bornem en postwandelklub Gent elk met 32. Verder wa ren er nog Turnhout, Deinze, Zilverdistel Dendermonde, Wandelmee-Ruisbroek, WSV. Schelle, Beerse en De Strooiboeren uit Merks met een kleiner aantal dej nemers van de partij. Al deze klubs mochten uit| handen van schepen sport André Ternest een tifl fee in ontvangst nemen. T talrijke deelnemers warl uiterst tevreden over prachtige parcours dat 1 werd aangeboden, met l wat bezienswaardighedet en rondom de heide. Vermelden we nog RWK-Waasmunster op 1 november start met een w terserie wandeltocht^ Voor meer inlichtingen knl nen belangstellende klubs sook individuele wandelai groepen en vereniging| steeds terecht op het seki riaat van de Waasmunsteij Roosenbergwandelklub, 1 rel Van den Abbeele, Hekl] straat 2 te 9150 Gremberg telefoon (052)21.75.29. teit en ontroerende tragiek, over de liefde van de beeld schone, onbestorven' wedu we Teibele en de sjofele hulp onderwijzer Alchonon, die haar 's nachts als de wellustige demon Hunnizah komt op zoeken en haar de meest ver rukkelijke erotische genietin gen brengt. Bedriegt Alcho non Teibele uit liefde, of laat Teibele zich maar al te graag betoveren? Is hun liefde een hemels spel of een brandende passie die ze op klaarlichte dag niet kunnen tonen? Hoe ver drijft een man zijn harts tocht voor een vrouw - tot hij haar een ander geeft? En hoe ver gaat een vrouw in haar liefde voor een duivel - tot in de hel? Wat het RaamTeater in een regie van de uitmuntende re gisseur Joseph Millo van dit stuk maakte, is meer dan be wonderenswaardig, subliem is geen overdreven woord hier. Met uiterst beperkte sceno- grafische middelen (Jan Van riet), met speciaal voor deze produktie geschreven liede ren en muziek (Wannes Van De Velde, René Vanhove en Yves Bombay), met kostuums van Erna Siebens en met een inventieve belichting van Chris Van Goethem wordt een sfeer gekreëerd die volks maar tegelijk ook erg fijn en intelligent genuanceerd is. Als we u nog vertellen dat in de hoofdrollen An Nelissen (Teibele) en Karei Vinger- hoets (Alchonon) aktief zijn en dat ze uitstekend gcsckon- deerd worden door Mare Pee- ters, Dirk Lavrysen en de voorzangers René Vanhove en Edwig Claes, dan weet u dat 'Teibele' ook op dit ge bied in goede handen is. De rol van Genendel (Teibeles buurvrouw) werd in de eerste twee series vertolkt door Ka- telijn Verbeke, haar rol werd overgenomen door Thalia De Leeuw, vermits Verbeke op dit ogenlik aktief is op de planken van KNS als Hermia in Shakespeares 'Midzomer- nachtsdroom'. Mis deze voorstelling op don derdag 26 oktober in de stads schouwburg te Sint-Niklaas niet. Echt waar, het is een feest! Reserveren: tijdens de kan tooruren op nr. 03-775.44.84 of op nr. 03-776.35.73 van de Stadsschouwbug zelf. L. CVN wandelt Zondag 15 oktober kan je met CVN gaan wandelen. Geleide tochten vertrekken in Kieldrecht en Daknam. Je moet om 14 u. aan de kerk van Prosperpolder zijn of om 14.30 u. aan het kerkje van Daknam wil je de tochten kunnen meemaken. (wv) Wie schrijft de moppen voor Gaston en Leo Is het afgelopen met de newbeat? Waarom begon Johan Verstreken als clown Ken je de nieuwe kansmakers in het ECC tenniskampioenschap Komt er een nieu we versie van Cijfers en Letters Wat betekent echte vriendschap voor La Esterella? Waarom wil Peter Gra ves geen actrice als vrouw? Welk verband is er tussen Terry van Ginderen en het uurwerk van de kathe draal Ken je de bolderik-plant De nieuwe, fleurige TV-Ekspres staat ook deze week bol van boeiende lektuur voor heel je gezin. Je vindt er het antwoord op deze en vele andere vragen Heb je 'm trouwens al gezien, die TV-Ekspres Een echte knaller in een nieuw kleurrijk pakje... En je kan meteen ook nog 100.000 fr cash winnen Nu ook met super-overzichtelijke TV- en radioprogram ma's. Erg handig als je weinig tijd hebtMaar ook de kijker die van zijn programma-keuze een feest maakt, komt bij TV-Ekspres aan zijn trekken. En voor de veeleisende, selektieve kijker zijn er boven dien week- en dag-overzichten van alle films, tekenfilms, sportprogramma's en hitparades.

De Voorpost | 1989 | | pagina 16