Kultureel Centrum De Werf Aalst Rita Piron en Tsuyoshi Onaga met het 'Nieuw Kamerkoor' te Aalst Karei Heyndrickx te gast in Pionier N.T.G. met 'Rosalie Niemand' te Herzele Mechels Miniatuur Teater in Erpe-Mere met 'Vakantiegenoegens' Chateau la Passionata met dichters Koen Stassijns en Ivo Van Strijtem Lebbeke Mechels Miniatuurtheater te gast in Erpe Mere het eerste in België. Een produkties zijn voi van leven en Toeristische dia-avond in Denderleeuw 2 - 13.10.1989 - De Voorpost Zondag 15.10: 'Juliette et Romeo' door het Ballet de Tours Met de dansproduktie 'Ju liette et Romeo' trad Jean- Christophe Maillot plots en heel onverwacht op de voorgrond als een jonge, talentvolle Franse koreo- graaf. Als oud-danser van het Ballet van Hamburg heeft hij een cast van jonge dan sers rond zich verzameld, waarmee hij nu deze zeer ambitieuze en originele koreografie heeft ge- kreëerd. Op het overbekende klas sieke tema heeft hij een gloednieuw oeuvre ge bouwd dat inspiratievol, gevarieerd en modern oogt. Zonder de legende te verraden geeft hij toch een nieuwe dimensie aan de personages die op ver bluffende wijze door de dansers worden neergezet. De originaliteit van Mail lot spruit niet enkel voort uit de manier waarop hij het drama en de persona ges kneedt maar ook uit zijn benadering van de ko- reografische taal. Op een eigengereide ma nier tovert hij de klassieke balletpassen om in nooit eerder geziene bewegin gen en figuren. Hij schept zo een klimaat dat bruist van jeugdigheid, zot ge weld en poëzie. Toegangsprijs: 480 fr. Vrijdag 20.10: Melos Quartet speelt Beethoven en Schubert De koncertenserie van het Festival van Vlaanderen is amper achter de rug, of daar komt al de eigen mu- ziekprogrammatie van De Werf zelf. Het abonne ment klassieke muziek opent direkt met een en semble van wereldfor maat, het Melos Quartet. Het Duitse strijkkwartet Melos is gevestigd in Stutt gart. Het werd opgericht in 1965 in is samengesteld uit de violisten Wilhelm Melcher Hamburg 1940) en Gerhard Voss Bur- scheid 1939), de altviolist Hermann Voss Brünen 1934) en de cellist Peter Buck Stuttgart 1937). Tot 1967 speelden die mu sici in vooraanstaande Duitse orkesten of kamer- muziekensembles. Reeds in 1966, een jaar na de oprichting ervan, werd het kwartet prijswinnaar in de internationale wed strijd voor muzikale inter pretatie in Genève en in de internationale wed strijd voor Villa-Lobos- strijkkwartetten in Rio de Janeiro. Het repertoire van het en semble bestrijkt de gehele kwartetliteratuur, maar bevat in hoofdzaak wer ken uit het klassicisme en de romantiek, waaronder alle Beethoven- en Schu- bertkwartetten, zes strijk kwartetten van Cherubini en, samen met Narciso Yepes, kwintetten van Boccherini. Voor verschil lende van die werken heeft de groep opnieuw de origi nele handschriften geraad- Kenmerkend voor het en semble zijn het evenwich tig samenspel, de rijpe so noriteit en de ekspressieve voordracht. De leden van het Melos Quartet bespe len violen van D. Montag- nana (1731) en C. Tononi, een altviool van C.F. Lan- dolfi (18e eeuw) en een cello van F. Ruggieri (1682). Dit Mèlos Quartet ver tolkt te Aalst een pro gramma waarop werken voorkomen van Schubert en van Beethoven. Van Beethoven krijgt u te horen,: het 'Strijkkwartet nr. 13 in Bes, opus 130' uit 1825 of 1826 én de 'Grosse Fuge in Bes, opus 133' uit 1825, het laatstgenoemde werk is de oorspronkelijke finale van het eerstge noemde. Franz Schubert schreef 15 volgens sommigen 18, strijkkwartetten, waarvan er twee 'oeuvres posthu- mes' zijn: het kwartet in g uit 1815 en dat in d uit 1824. Het kwartet in d is hiervan het meest beken de, omwille van het an dante met de variaties op het lied 'Der Tod und das Madchen'. Het is dit strijk kwartet dat te Aalst uitge voerd wordt. Een ensemble en een pro gramma die een mooie koncertavond beloven. Toegangsprijs 500 fr. Reservaties: CC De Werf, Molenstraat 51, 9300 Aalst, tel. 053-76.13.11. Op zondag 28 oktober brengt het Nieuw Kamerkoor te 20 u. in de Sint-Martinuskerk te Aalst een concert voor fijnproevers. Op het programma het 'Réquiem' van Gabriël Fauré, het 'Ave Verum' van Wolfgang Amadeus Mozart en de 'Sieven lezte Wörte' van Haydn. Aalst. Dichter Koen Stassyns leest in salon Carlton voor uit «Chateau la Passionato (foto JMH) kend zanger. Het orkest bestaat uit mu sici van het symfonisch or- vrienden o.l.v. de Japanse zong bovendien belangrij- kest van Saarbrücken aan- dirigent Hiroshi Gibe, een ke rollen in bekende ope- gevuld met talentvolle jon- het Duitse Reichen- ra's, o.m. de titelrol un ge Vlamingen. De orgel- Het 'Nieuw Kamerkoor' en is momenteel muziek- ontstond uit het samen docent aan de muziekho- musiceren van enkele geschool in Tokyo. Hij Van de dichters Koen De dichtbundel zal feeste- Stassijns en Ivo Van Strij- lijk voorgesteld worden in tem verscheen zopas bij Kasteel De Roserie, Brus- Lannoo in Tielt 'Chateau selsesteenweg 75, te Aalst, La Passionata' of de vel- op donderdag 9, vrijdag 10 den die vol rozen zijn een en zondag 12 november, tedere pas-de-deux van telkens om 20u30. vrouwen en wijnen, naar 'Chateau la Passionata' het woord van de dichters, wordt feestelijk geschon- Het boek zal verkocht ken door Francine De Bol- brunn wonende Japanner Rugoletto. Een niet te partij wordt verzorgd door worden tegen 298 fr. en le (regie), Benny D'Hae- j j Tr —a.1 W£r(j Qp 5000 exemplaren seleer (voordracht), Els gedrukt. Er is ook en fran- Moeyersoons (dwarsfluit), se vertaling verkrijgbaar. Rita Piron (zang), Koen die via een dirigeerop- missen rendez-vous met Kristiaan Van Ingelgem. dracht in Antwerpen in een in ons land nog onbe- Een aanrader alleszins. België belandde. Enthou siasme en inzet van zowel de dirigent als de leden maakten deze 25-koppige formatie tot het beste wat Aalst op koorgebied te bieden heeft. In december '88 bracht het Nieuw Ka merkoor reeds een fel ge smaakte uitvoering van de 'Messias' van Handel. Met de uitvoering van het Requiem van Fauré wordt de reeds lang gekoesterde Stassijns (dichter), Gab) Van Driessche (ballet), Gracienne Van Nieuwen- borgh (voordracht), Ivo Van Strijtem (dichter), es de leden van Theater Pact (dekor belichting tech niek). Inleider is Herwij Van Hove. Reserverei kan op nr. 054-33.12.54 bij de heer Jan Dreesen, Ne- derhasseltstraat 323 Ninove. JM. Heymau Nog tot 29 oktober eksposeert toch een eenheidskarakter op ning waarin kleur en vorm het bijzonder op het voorhisto- Karel Heyndrickx werken van hetvlakvandetematiek.Ditwil spontaan samenvloeien tot een risch dierenrijk. Karei neemt droom van Hiroshi Gibe zijn hand in galerij Pionier echter niet zeggen dat hij het werk met grote direkte zeg- ons mee naar de duistere diep Op zaterdag 14 oktober speelt op uitnodiging van de Landelijke Gilden in de parochiezaal van Bam- brugge het Mechels Minia tuurtheater. Op het pro gramma staat de opvoe ring van het stuk 'Vakan tiegenoegens'. Dit stuk ge schreven door Rainer Le- wandowski is een macabe re thriller over een leeg huwelijk. Het veelvuldig en onnuttig gebruik van troetelnaampjes duidt daarop en in de dialogen zal de aandachtige toe schouwer ongetwijfeld heel wat onderhoudse konflikten opmerken. In het stuk besluiten een •man en een vrouw een- vakantiewoning te huren in het buitenland. Ze gaan in op een goedkoop en goed gelegen aanbod en ze komen terecht in de meest lugubere situatie, het huis is niet helemaal verlaten. Spelers zijn Tuur De Weert, Tessy Moerenhout en René Verreth. De voorstelling vangt aan om 20 u. stipt en de toe gang bedraagt 150 fr. voor leden van de Landelijke Gilden, 170 fr. voor hou ders van een plus 3 plan en 200 fr. voor de anderen. Kaarten zijn te bekomen bij de bestuursleden van de Landelijke Gilden of bij Gilbert Verhoeven, Bossestraat 21, te 9410 Er- -pe-Mere (tel. 053- 80.12.71). werkeli j kheidKenners noemen dit Requiem een pareltje, het mooiste Re quiem dat ooit geschreven werd. Vooral door de se reniteit als door de sober gehouden orkestratie langs de Dendermondsesteen- weg te Lebbeke. Deze kunste naar werd geboren te Baasrode op 23 april 1953. Hij liep akade- mie achteernvolgens te Antwer pen, te Gent en te Dendermon- Als solisten treden op de de. Aalsterse sopraan Rita Pi- Over zijn werk Danny Callaert ron en de Japanse bariton in het jongste nummer van het stappen' klassieke 'olieverf-op-de- doek-landschap' volledig af zweert, of, zoals hij zelf daar omtrent zegt: 'Een goed muzi kant moet zowel modern als klassiek kunnen spelen' en 'In geval van twijfel kan ik steeds naar het andere genre over- gingskracht en diepe innig heid- Zijn tematiek spitst zich vooral toe op het dierenrijk en meer in ten van de oceanen, waar on wezenlijke Jeroen Bosch-achti- ge wezens de scepter zwaaien... Deze tentoonstelling is toegan kelijk op vrijdag van 18 tot 20 u. op zaterdag van 16 tot 20 u op zondag van 14 tot 20 u. In galerij Pionier langs de Den- dermondsesteenweg 6 te Leb beke. Per 1 oktober wordt Huib taris-generaal van Euroche que België. Pin-Up-Follies Andermaal presenteert de Prinsenkamer een travestieten show met karnavaleske en revuachtige ingrediënten in zaali Kapelleken in de meuleschettestraat. Verrassingen, humor iacncn en... charme. Dit op zaterdag 14 oktober om 21 uur zondag 15 oktober om 15 uur; vrijdag 20 oiktober om 21 uur zaterdag 21 oktober om 21 uur. Deze optredens hebben plaats in zaal 't Kapelleken, Meules chettestraat te Aalst. luu ui nci uuusic iiuuiuici van nci a Tsuyoshi Onaga. De lof piomertijdschrift: Waar Karei Karei tekent met verdunde olie- goverameM7S?s maiag™ van onze stadsgenote Rita Heyndrickx in zijn vroegere verf °P pap'», dat hij een ge- „a„ Ford Motor Company Piron is niet meer te ma- wer]t voornamelijk de nadruk pmt oppervlak vindt om de li- Belgium. Hi, was lange tijd ken. Ze studeerde te Ant- de he[ 4 „eatre waarden van de ge- aktief in de pers en was sekre- werpen en te Essen, trad facelten een landschap dat bruikte kleur tot hun recht te op onder vooraanstaande fj" ucmen> dirigenten en verleende hl| °P klassieke, schoolse doen komen haar medewerking aan tal manier penseelde, verlegt hij nu In kombinatie met houtskool of van gerenomeerde festi- het zwaartepunt van zijn kunst granet ontstaat dan een teke- vals. naar het meer moderne, het Tsuyoshi Onaga is voor meer kreatieve... Zijn artistieke J primeur dus. Hij studeer- beweging, maar ze bevatten de in Japan en in Milaan Kaarten zijn tc verkrijgen op volgende adressen: D'Hondt, Wijnaardvcld 6 te Aalst; Listroo, Pontstraat 35K Aalst; Vermoesen, Koolstraat 54 te Aalst. Op vrijdag 20 oktober a.s. staat de Herzeelse kulture- le vereniging vzw Gamma, i.s.m. Ziekenzorg Herzele en VTB Ressegem, in voor een boeiend én schit terend teateravond. Te gast is immers het Neder lands Toneel Gent met 'Rosalie Niemand', een aangrijpende brok solo- teater. In het voorbije sei zoen was deze produktie goed voor telkens volledig uitverkochte voorstellin gen als 'lunch-teater' in de aula van de Gentse Rijks universiteit. Omdat zo ve len niet in de gelegenheid waren het stuk toen te zien - niet iedereen kan zich 's middags immers vrijma ken! - werd het in de voor bije weken hernomen te Gent, maar gaat het ook op toernee doorheen Vlaanderen. Reeds meer dan 100 voorstellingen werden reeds aange vraagd. Op vrijdag 20 oktober dus ook te Herzele! De toneelbewerking 'Ro salie Niemand' naar de ge lijknamige bestseller van Elisabeth Marain (die eer der o.a! al 'Het Tranen- meer', 'Een Mond van Zand' en 'Uitgestelde Thuiskomst' schreef), brengt het biografische verhaal van Rosalie Nie mand (pseudoniem voor Liliane Stijnen) die als on gewenst kind op 5-jarige leeftijd door haar moeder in een 'tehuis' voor achter lijke kinderen wordt ge plaatst, alleen omdat ze lastig is en tegendraads. Als ze twaalf is, belandt Rosalie in een inrichting voor geestelijk gestoorde volwassen vrouwen. Een bijzonder triest oord, waar de verplegende nonnen de skepter zwaaien en de per soonlijkheid van de pa tiënten tot in de diepste vezels wordt aangetast. Geestdodend werk, vrij heidsberoving en gemene straffen zorgen voor angst, verdriet en vernedering bij Rosalie. Want ze is niet gek, alleen maar verwaar loosd. Niemand heeft dit door. Enkel omwille van bezuiningen op de subsi dies kan Rosalie de inrich ting voorgoed verlaten... 23e is intussen vijftig jaar! Jan De Vuyst bewerkte dit dokumentair relaas voor toneel. Zich baserend op de roman en persoonlijke gesprekken met Rosalie (Liliane Stijnen) laat hij gedurende een uur aktrice Lieve Moorthaemer alle personages voor haar re kening nemen. Iets waarin ze met brio slaagt! Aan de hand van anekdotes, die telkens bruusk afgebroken worden, en een vrij krono- logische rekonstruktie van de gebeurtenissen, voert ze de toeschouwer de kille wereld van Rosalie bin nen. Dankzij de sterk on dersteunende mimiek en de virtuoze wisseling van het stemtimbre kreëert Lieve Moorthaemer scherp afgelijnde figuren die elkaar perfekt afwisse len. De snelle mono- en zelfs dialogen maken soms plaats voor aangrijpende 'liedjes', waarin Rosalie zich een aantal dingen heel precies herinnert. Regis seur Hugo Van Den Ber- ghe vond dat ook enige humor niet mocht ontbre ken. Schaarse momenten van hQop en geluk ontbre ken evenmin. Want on danks alles had Rosalie soms wel plezier. De voorstelling onthoudt zich van kommentaar op de feiten maar roept toch veel vragen op naar de menselijkheid van de be- handelingsmetodes in de psychiatrie. Niemand kan echter onverschillig blij ven bij deze voorstelling, niet voor de feiten en evenmin voor de grandio ze akteerprestaties van Lieve Moorthaemer. Een ijzersterke produktie, die na afloop van alle voor stellingen alle aanwezigen doet rechtveren voor een terechte staande ovatie! Deze 'Rosalie Niemand' van het NTG wordt ge speeld op vrijdag 20 okto ber om 20 u. in Zaal Cen trum te Herzele. Aan de kassa kosten kaarten 300 fr. maar in voorverkoop betalen studenten-leden, werklozen, miliciens en houders van een Plus-3- Pas slechts 160 fr., leden en studenten-niet-leden 200 fr. en niet-leden 250 fr. Kaarten kunnen gere serveerd worden op tel. nr. 053-62.56.59, 62.39.20, 62.32.35 of 62.37.89 Voorbereidende lezing De plaatselijke openbare biblioteek nodigt de schrijfster van het boek, Elisabeth Marain, uit voor een voorbereidende lezing op dinsdag 10 oktober om 20 u. in de bibliotheek. De toegang is gratis! L. De werkgroep Vakantie genoegens Denderleeuw organiseert op zaterdag 28 oktober a.s. de eerste toe ristische dia-avond voor het seizoen '89-'90. Het 90 minuten durende spektakel gebeurt in over vloeiende projectie op een reuzescherm van 4 meter breed. Deze avond vindt zoals ge woonlijk plaats in het kul tureel centrum, A. De Brabanterstraat 19470 Denderleeuw en vangt aan om 20 uur stipt. Het thema van deze avond is dit keer Zuid-Tirol in Italië. Bij een hapje en een drankje heeft iedereen ruimschoots de tijd om al lerlei informatie te beko men omtrent de werking van Vakantiegenoegens, de Kampeerklub, de Reis wijzers, de Vakantieca- fé's, de Vlaanderens Re- kreatiekaart, enz... Ieder gezin ontvangt te vens een prachtig doku- mentatiepakket, zodat U thuis alles nog eens rustig kan inkijken. Tevens kan U tijdens deze avond deelnemen aan een supertombola, met als hoofdprijs een 9-daagse reis naar Spanje! Vanaf dit seizoen hebt u de mogelijkheid om een abonnement te bestellen voor onze drie geplande dia-avonden. Het thema van de tweede avond is Andaloésië (Spanje) en gaat door op zaterdag 25 november a.s. Het thema van de derde avond is Allgau in Beieren (Duitsland) en gaat dooi op zaterdag 27 januari 1990. Bestel nu reeds uw kaar ten bij de volgende perso nen: Luc De Brandt - Tel nr. 053/67.19.90; Charles Coppin - Tel. nr. 053 66.94.05. In de zaal Patronaat in Er- pe-Mere is op zaterdag 14 oktober om 20.00 uur het Mechels Miniatuur Tea ter te gast met een (wel heel vroege) voorstelling van 'Vakantiegenoegens', dat pas half februari in de eigen schouwburg te Me- chelen in premère gaat. Toch gaat het MMT er nu reeds mee op reis... Het stuk In deze 'makabere thriller Vakantiegenoegens' schetst auteur Lewan- dowski een beeld van een leeg huwelijk. Walter Bilmans en zijn vrouw Irène besluiten een vakantiewoning te huren in het buitenland. Ze ho pen op een leuke, goedko pe vakantie die nu eens niet in een tent zal worden doorgebracht zoals ande re jaren. Als ze dan een schappelijk aanbod krij gen via een advertentie in een krant, weet Walter met zijn geluk geen blijf. Alle tegenargumenten van zijn vrouw ten spijt, gaat hij in op het aanbod. Maar eenmaal op hun be stemming komen ze te recht in allerlei lugubere toestanden. Het huis lijkt overigens niet verlaten. En als er dan nog onver wachte dingen gebeuren, als een plots neervallende luster, dan is elke ge moedsrust zoek. Is er ie mand die hen wil ver moorden om het huis al dus meerdere malen te verhuren? Of willen de echtelieden elkaar doden om de verzekeringspre mie in te pikken, want snel wordt duidelijk dat achter het veelvuldig gebruik van koos- en troetelnaampjes een uitgewrongen huwe lijk schuilgaat. Of zijn ze slechts slachtoffer van de wat aparte omgeving en de verlatenheid? Genoeg spanning dus om het publiek te vermaken en aan hun stoelen geklui sterd te houden. Een stuk met een aparte taal, hu mor, spanning en ont spanning. De MMT-produktie Met 'Vakantiegenoegens' weet het MMT een we- reldkreatie te brengen. 'Ferienglück' van de toch nog vrij jonge Duitse au teur, regisseur en huidig intendant van het Hof fmann Teater te Bam berg, Rainer Lewandows- ki (°1950) zal immers reeds in Vlaanderen ge speeld worden nog voor het zijn Duitse kreatie be leeft. Horst Mentzel, in MMT ook reeds regisseur van Strindbergs 'Freule! Ju lie!', voert de regie van hel stuk, dat hij samen mei dramaturg André Lefèvre vertaalde. De scenografie is van Karina Lambrecht, een vaste waarde als de- kor- en kostuumontwerp ster. De akteurs zijn René Ver reth als Walter Bilmans Tessy Moerenhout ah Irène Bilmans en Tuur De Weert als Oswald Bergh mans. Hoe de voorstelling kwa litatief oogt, kunnen we u, lieve lezer(-es), uiteraard niet vertellen: de echte première te Mechelen komt er pas op 17 februari 1990. We hopen met u dal de voorstelling reeds vol doende rijping heeft!

De Voorpost | 1989 | | pagina 2