Onderwijsproblemen in de kijker in Erpe-Mere Kampioenen, assen en koningen te Aalst op vinkenslag Meer dan 500 naaimachines voor Burundi Hot news van 't kollege Beeldhouwer Paul Backaert in Affligem De Voorpost - 13.10.1989 - 3 Begin oktober is het moment om een definitieve balans op te maken inzake de onderwijstoestand. Ook op gemeentelijk vlak dient men een evaluatie te maken en in Erpe-Mere kan men moeilijk van een bloeiend on- derwijsnet spreken na de sluiting van de school op de wyk Honegem en andere daarmee gepaard gaande toestanden. Dit onderwerp was trouwens de aanleiding van een incident tijdens de jongste raadszitting toen LVB-raadslid kritiek had op het verslag van de vorige zitting waarin beslissingen genomen werden die hij niet kon aanvaarden. De agenda had niet laten vermoeden dat buiten de «officiële» punten om zo veel kommentaar zou ge uit worden want VU- raadslid Carlos De Brou wer kon zich niet verzoe nen met het feit dat men de raad samenroept als er in Aalst een koncert door gaat in het teken van het Festival van Vlaanderen met het gevolg dat de raadsleden niet in de mo gelijkheid verkeren om aan deze aktiviteit deel te nemen. Burgemeester De Langhe vond dat dit niets te zien had met het al dan niet goedkeuren van het verslag van vorige zitting, maar toen was het raads lid M. De Lat die aller hande pogingen onder nam om bepaalde beslis singen uit de vorige zitting in herinnering te brengen met betrekking tot het ge meentelijk onderwijs. Zijn tussenkomst stond in verband met de verdwij ning van de Honegem- school. Hierbij wees hij op het feit dat de achteruit gangvan het gemeentelijk onderwijs geen gevolg is «van de algemene malaise waarmee alle onderwijs instellingen te kampen hebben». De oorzaak lag volgens hem bij de be voegde schepen van on derwijs «die in deze toe schouwer gespeeld heeft en op geen enkel ogenblik zijn verantwoordelijkheid heeft kunnen of willen ne men». Verder beschuldigt hij de schepen van nalatigheid vermits hij zelfs aan de ou ders geen uitleg verschaft heeft en de daaruit vloei ende implikaties voor het personeel. Dit personeel heeft trouwens meer werk geleverd tot behoud van de school m.a.w. hun job. De Lat vond het uiteinde lijk een scheef maneuver van de CVP die niets lie ver ziet dan de ontmante ling van het gemeentelijk onderwijs maar de LVB zal alles in het werk stel len om dit te voorkomen. Pure hypokrisie Schepen De Waele vond dat dit nogal grove be schuldigingen waren die hij zomaar niet nam: «U heeft hier nu genoeg cine ma kunnen spelen», en hij verdedigde zijn standpunt en dit van het kollege die een demokratische beslis sing genomen heeft en moeilijk kon aanvaarden dat ze nadien aangevoch ten wordt. In het kort deed schepen De Waele zijn verhaal zoals de feiten zich tijdens de laatste weken voorge daan hadden. Einde au gustus was er een hetze ontstaan naar aanleiding van de benoeming van de nieuwe direkteur. Later Verleden zaterdag 7 oktober werden in de feestzaal van het stadhuis de kampioenen-vinkeniers door schepen Patrick De Smedt, bevoegd o.m. voor de sport- en vrijetijdsbesteding, plechtig gehuldigd. De schepen, naar eigen zeggen leek in de branche, informeerde zich over de vinkensport via lektuur en via gesprekken met vinke niers zelf. Bij de 700 soor ten vogels vond hij de zo wat 300 miljoen jaar oude wildvogels. Vinken zijn daarbij net iets jonger dan fazanten en duiven. Met de toename van het aantal zaaddragende planten nam ook het aantal vin ken toe. Hun verdere ont wikkeling houdt dan ver band met het ontstaan van allerlei grassoorten. Buiten het poolgebied konden vinken zich dan ook op grote schaal ver spreiden en zich verras send snel ontwikkelen en aanpassen. Maar van Paul Van Sinay, verantwoordelijke in de adviesraad vrijetijdsbe steding voor het vinke nier sleven, en voorzitter van de 10 groot-Aalsterse vin keniersverenigingen die samen 600 leden tellen en tevens gewestelijk voor zitter van Vimibel (Vin keniers Midden-België) vernam de schepen noe een vinkenier met hart en ziel aan zijn hobby kan verknocht raken. Hij praatte er dan ook met liefde over. Van Sinay onderscheidt in de familie van de vin ken onder meer de sijsjes, de gotzen en de wevers. Maar vinkenzettingen ge beuren vooral met botvin- ken. Van Sinay had het verder uitgebreid over jaarlijkse bevoorrading, over het ringen, over de bescherming van de wild soort, over de quasi on overkomelijke problemen bij het kweken, over de betekenis van het kooien, over het voorbereiden van vogels op een wed strijd en over net ondersc heid tussen de vinkenier sbonden Vimibel en Avi- bo (Algemeen Vinker- nier- sverbond Nationaal). Verder over het aanstre pen van het aantal liedjes op de «regel» en over de voor-, tussen- en slotzang. Een «putter» is een distel vink, er zijn bij de vinken «assen» en kleine vogels, men zet voor op «den boek», men kan de vogel «in de reke zetten» en een vogel kan al dan niet «op courant» zijn... Wat met het «branden van ogen» en hoeveel jaar duurt het vooraleer de vink op haar best presteert. Veertig maal proficiat! Veertig maal proficiat heeft de schepen over voor de vier maal tien kampioenen in de reek sen assen, koningen, pro motie en vrijetijdsbezet- ting. Telkens in elke reeks één kampioen per deelne mende klub en er zijn er tien. Kampioenen assen Europavink Baardegem, Freddy Merckx 10.225 lie djes. Boskantvink Herdersem, Frans Nevens 8249. Lus tig Vinkje Herdersem, Freddy Melkebeeck 8225. Kapellevink Gijzegem, Gary Poep 8203. Bergvink Moorsel, Marcella Beeck- man 7056. Hogewegvink Erembodegem, Patrick Denys 6749. Zingende Vinken Nieuwerkerken, Jean-Paul Beerens 6572. Rozenvink Aalst, Yvette Moortgat 6162. Jonge Vinkeniers Aalst, Werner Everaert, 5765. Lustige Vinkeniers Aalst, Louis D'Hondt 5612. Koningen reeks assen Bergvink Moorsel, Roger Vinck 3236. Boskantvink Herdersem, Miranda Vercauteren 2380. Lustig Vinkje Herdersem, Fred dy Melkebeeck 2323. Eu ropavink Baardegem, Ed dy Pissoort 2231. Kapelle vink Gijzegem, Georges Van Sinay 2132. Zingende Vinken Nieuwerkerken, Arsène Huylebroeck 1931. Rozenvink Aalst, Jan Wijns 1916. Hogewegvink Erembodegem, Geert Roeland 1835. Jonge Vin- keniers Aalst, Simon De Ridder 1257. Lustige Vin keniers Aalst, Louis D'Hondt 1236. Kampioenen reeks pro motie Lustige Vinkeniers Aalst, Willy De Boeck 62 pun ten. Hogewegvink Ere mbodegem, Robert Van de Maele 52. Kapellevink Gijzegem, Wim Van der Straeten 49. Lustig Vinkje Herdersem, Jean-Pierre Van den Bremd 37. Jonge Vinkeniers Aalst, Valery Bruyland 29. Europavink Baardegem, Ronny Pots. Boskantvink Herdersem, André Van der Steen. Ro zenvink Aalst, Geert De Swaef. Zingende Vinken Nieuwerkerken, William De Vuyst. Bergvink Moorsel, Luc Beckaert. Winnaars per club op de vrijetydsbezettingen Boskantvink Herdersem, Julienne De Meersman 518 liedjes. Lustig Vinkje Herdersem, Johan De Meersman 578. Hogeweg vink Erembodegem, Ad- olphine Buyle 508. Lusti ge Vinkeniers Aalst, Lu- cien Boone 508. Kapelle vink Gijzegem, Marcel Lemmens 489. Jonge Vin keniers Aalst, Albert De Cooman 415. Rozenvink Aalst, Maurice De Pauw 348. Europavink Baarde gem, Alex Pannekoeck 314. Zingende Vinken Nieuwerkerken, Arsène Huylebroeck 297. LH kreeg hij te horen dat de busdienst, georganiseerd door de vriendenkring, niet meer zou funktione- ren en het schoolvervoer hierbij in het gedrang kwam. Bij overmaat van ramp bleek de bewuste bus zelf spoorloos ver dwenen te zijn. Pas op dat ogenblik beslisten een paar leden van het sche penkollege zelf het ver voer te financieren en daarom een bus te huren bij een privéfirma om de kontinuïteit van het schoolvervoer te waar borgen. Juist vóór de heropening van de scholen, op 31 oogst, werd op de wijk Honegem een rondschrij ven uitgedeeld waarin ge meld werd dat de Hone- gemschool met zekerheid daags nadien zou open zijn, alhoewel de vroegere leerkrachten en ook de di rekteur het tegendeel be weerd hadden zowel bij de ouders als bij de kinde ren: «Het resultaat was dat er op 1 september toch 43 leerlingen aanwezig waren. Wie durft dus zeg gen dat wij niets gedaan hebben om de Erpse ge meentescholen te redden spreekt hypokriete taal», besloot schepen De Wae le. Duur busvervoer Het leerlingenvervoer is zeker geen goedkope aan gelegenheid, maar toch had men in Erpe-Mere niet te klagen vermits men nog onder de wettelijke tarieven werkte. Hier zal eerstdaags ook verande ring in komen want indien het gemeentebestuur de tarieven niet aanpast ver liest het machtiging voor het schoolbusvervoer. Zo stelt men nu, volgens de nieuwe opgelegde nor men, dat kleuters die tweemaal daags van de bus gebruik maken 300 fr. per maand zullen betalen en voor schoolgaande jeugd uit het lager onder wijs komt er nog 100 fr. bovenop. Wie enkel 's morgens of 's avonds de bus neemt betaalt uiter aard respektievelijk de helft. Lede. Enkele deelnemers aan de Leedse hengelwedstrijd (A Schepen De Waele weet evenzeer als gelijk wie dat deze tarieven vrij duur uitvallen vooral dan voor gezinnen met drie of vier kinderen. Het gemeente bestuur staat echter voor een voldongen feit want de tarieven worden hen opgedrongen door de overheid. Raadslid De Wolf kon zich evenmin verzoenen met de nieuwe tarieven maar hij verwon derde er zich over dat men pas na 30 september dit feit aan de orde stelde. Hij was van mening dat men nu niet meer van school kan veranderen en dat «men de ouders voor een voldongen feit stelt». Hij pleitte voor een tusse noplossing die vooral ge richt is op sociale geval len. De kwestie van de datum deed volgens schepen De Waele niets ter zake ver mits hetgeen nu uitge voerd wordt reeds twee jaar geleden had moeten gebeuren. Dit nam niet weg dat er een mogelijk heid zou bestaan om van uit het ouderkomitee of de vriendenkring een eventuele tegemoetko ming te doen aan de min der kapitaalkrachtigen om op die manier de zaak gedeeltelijk op te lossen. Daarop was raadslid De Wolf benieuwd over ge ruchten die de ronde doen als dat het vrij on derwijs plannen had om leegstaande lokalen van de gemeentescholen te huren. Schepen De Waele moest hem wel bevestigen dat men hem vroeger hi eromtrent al uitleg ge vraagd had maar dat hij er in werkelijkheid niet van wist. J. De Wolf raadde hem toch aan de kwestie te bespreken en kombi- neerde de nog te nemen beslissing om de voorge stelde tarieven af te wij zen met dit voorstel. Voor schepen De Waele komt het er echter op aan de machtiging te behou den en veilig te stellen maar de oppositie stuurde aan op een stemming die er dan ook kwam en een 13-12 uitslag gaf van meer derheid tegen oppositie. Nieuw OCMW-lid Wegens het behalen van de leeftijdsgrens heeft Marcel De Lat (LVB) zijn ontslag aangeboden als OCMW-raadslid, een funktie die hij gedurende meer dan dertig jaar waar genomen heeft maar dan als PW-er. Hij zal nu ver vangen worden door de jonge Toon De Windt uit Erondegem die ook al zes jaar OCMW-lid geweest is maar door dc interne strubbelingen uit de boot viel. Op deze manierwerd hij nu opgevist en zal voortaan zetelen in de OCMW-raad als afge vaardigde van de LVB. Onwettelijke verkeersborden In de laatste zitting was er ook en bijgevoegd agen dapunt besproken op aan vraag van VU-raadslid C. De Brouwer. Het ging hem over het stemmen van een princiepsbeslis sing tot opmaken van een gemeentelijk politieregle- ment betreffende de be wegwijzering van de door het publiek bezochte eta blissementen en plaatsen. Als motivatie haalde C. De Brouwer aan dat de laatste tijd het plaatsen van «firma-borden» op schrikwekkende manier aangroeit. Deze wildgroei verstoort in de meeste ge vallen het milieu «omdat ze niet altijd estetisch ver antwoord zijn en niet uni formvan opmaak. In som mige gevallen zelfs ver- keersstorend.» Burgemeester De Langhe was echter van oordeel dat er geen politieregle- ment nodig is want hij zal de wet laten toepassen als het nodig blijkt. Indien nodig zal hij zelfs de bor den laten wegnemen als ze niet wettelijk zijn. Tot en met zondag 22 ok tober stelt kunstschilder Paul Backaert uit Wieze werk tentoon in de kunst kelder van het Affligems kultureel centrum aan de Abdijstraat. Zoals vele anderen vond Backaert een nieuwe be leving in de beeldhouw kunst. Het opzet van deze ten toonstelling is van daar uiting aan te geven. Dit op een wijze dat je in de va riatie van de mogelijke vormgevingen er steeds een in terugvind dat toe laat er een individuele be trokkenheid mee te heb ben. Doorheen de ver schillende symboliek vind je steeds wegen die enige betekenis in het leven hebben gehad of er deel van uitmaakten en die leidden naar een leven in de Heer. In deze tijd van massapro- duktie, wegwerpcon- sumptie en tv-avonden is er een zodanige vervlak king opgetreden in iedere vorm van gevoelsuiting, in een respect voor wat was en is dat ervoor dergelijke onderwerpen geen plaats meer schijnt te zijn. Al hoewel dat er voor de vol gelingen van dit teken van hoop er veel meer is dan het fatalisme van het le ven op deze wereld. Dit teken is dan ook geen teken dat iemands leven afsluit, maar eerder een herinnering naar het nieuwe leven waar we ons nu moeten in voorberei den. Zij wiens nagedach tenis we daarmee in ere houden,hebben recht van op een individuele manier daarmee verbonden te zijn, zodat de intieme band voelbaar blijft. Want iedere mens was en is uni ek en mag niet onder een feilloos geslepen massa- produkt, koudweg verge ten worden alsof het defi nitief het einde is. Woorden verliezen hun kracht, dit uniek symbool heeft reeds 2000 jaar zijn betekenis ieder op zijn ei gen manier hoop gevend. Zoals het mij als beeld houwer de hoop geeft aan dit gevoel van de mensen helpen een tastbare vorm te geven. Deze tentoonstelling is toegankelijk op zaterda gen van 14.30 tot 20 u. en op zondagen van 11 tot 13 en van 14.30 tot 20 u. LH Jo Geens, echtgenote van minister voor ontwikke lingssamenwerking, And ré Geens werd op naar ve le reizen gekonfronteerd met enorm gebrek aan de meest eenvoudige huis houdtoestellen in heel wat landen. O.m. in Bu rundi, Rwanda en Zaïre. Ze startte dan ook een in itiatief om in ons land naaimachines te verzame len en die door te sturen naar Burundi. Streefdoel was één container met zo wat 150 naaimachines. Liefst de meest eenvoudi ge. Die raken minst defekt en als ze dat wellicht al 'ijn kunnen ze makke- ikst hersteld worden. -Ike verzonden machine moet uiteraard werken. Zoniet is het wekken van valse hoop. Met die herstellingen en het transportaal maken houdt zich de vzw Doe Mee uit Roeselare bezig. De respons die de oproep van Jo Geens kreeg, dank zij valabele medewerkers die op het initiatief in speelden, overtrof xie stoutste verwachtingen. Reeds meer dan 500 ma chines zijn binnen. Het wordt een probleem ze nog een tijdje op te berg en. En, gelukkig maar, rinkelt de telefoon van Jo Geens (091/60.22.68) nog voortdurend. Tijdens de reis naar deze landen werd een naaimachine simbolisch meegenomen. 'Mama Geens' werd er dan ook enthousiast ont haald. 11 oktober in Vredeshuis Verleden woensdag 11 ok tober werd in Vredeshuis, Esplanadestraat, onder de lenzen van de TV en in aanwezigheid van mini ster André Geens, sena tor Willy Kuypers, volks vertegenwoordiger Jan Caudron en gemeente raadslid Danny Denayer en tal van medewerkers en simpatisanten de aktie voorlopig afgesloten. Maar uiteraard loopt die gewoon verder. Dr. Jef De Loof stelde dat dergelijke aktie de onder linge verstandhouding tussen de volkeren kan aanzwengelen. Duidelijk is immers reeds gebleken dat alleen verstandhou ding en respekt voor an deren heil kan brengen. Wapens maken geen win naars, enkel verliezers. Gaby Baetens en Beatrijs De Cremer behoren bij de aktieve medewerkers sa men met Kris De Loof in de regio Aalst. 'Wat hier nu gebeurt is de aktualise- ring van de aktie van Prie ster Daens' werd gesteld. Jo Geens deed een pathe tische oproep tot de be volking om in te spelen op de vele noden met wat voor ons vaak zowat waar deloos is geworden. 'Dat moeders van een naaima chine die hen vaak zo duurbaar was en waarmee ze vertrouwd waren door de jaren heen, scheiden om ze over te maken aan 'vreemden' is een bewijs van een solidariteitsge voel dat bij velen dan toch nog steeds leeft. Het aantal naaimachines is nu dermate groot ge worden dat gedacht woirdt er ook te bedelen in Rwanda en in Zaïre. Voorde verdeling werden betrouwbare mensen aan gesproken als o.m. een Vlaamse koöperante in Burundi. Jo geens per soonlijk zal ervoor zorgen dat wat verstuurd wordt ook in de gepaste handen komt. De Somaliër Mohammed Hassan toonde in relatief vlot Nederlands zijn dankbaarheid aan de or ganisatie en aan de schen kers en wees op de vele reële noden van zijn land genoten en van vele ande ren in Afrika. Senator Willy Kuypers had het over 'SOS Zie kenhuizen'. Het ligt im mers in de bedoeling het niet bij naaimachines te houden doch de inzame- laktie uit te breiden tot al wat nog bruikbaar is als o.m. fietsen, visnetten, sportkledij, buitenboord motoren, speelgoed, al lerlei huisapparaten, schrijfmachines en noem maar op. Voor het vervoer van de ze materialen moet uiter aard heel wat geld worden neergeteld. Ook daarvoor werd gezorgd. Hier ter plekke van Aalst of Zotte- gem naar Roeselare zorgt Willy Van Mossevelde. En voor overbrengen naar Burundi zorgt een toevallige kennis, een Bu- rundër met kluiten die per container 150.000 fr uit ei gen zak zal tellen. Want zoals overal zijn er ook in arme landen nog rijke mensen. Deze is dan wel een met een goed hart. LH In verband met de rondrit van de pers met het Coördinatiekomitee zegt het stadsbestuur elke week krotten onbewoonbaar te verklaren. En aanvragen tot sloping worden enkel ingewilligd mits er vervan gingvoorin de plaats komt. Zo wordt op de hoekvan de Albert Liénartstraat de sloping geweigerd omdat het een kaakslag zou worden zo de eigenaar geen alternatief voorziet. Er komt een belasting op leegstand als een soort drukkingsmiddel. Wel een moeilijk probleem want leegstand kan komen uit spekulatiegeest maar ook omdat de eigenaar de financiële middelen niet heeft om aan die situatie te verhelpen. Schepen Patrick De Smedt, toekomstig voorzitter van het Coco, ziet heil in het sociaal verhuurkantoor. De belasting op de leegstand aanziet het stadsbestuur als een shockte- rapie. Het BPA Hoezekouter kreeg meer dan 150 opmerk ingen waarvan heel wat door het stadsbestuur als verantwoord werden erkend. Het BPA zal dan ook totaal herwerkt worden. Er mag echter niet verward worden in de Sint-Jobstraat met het BPA aan de overkant van de straat dat van 'Beekveld'. Het stadsbestuur zal onderzoeken wat er te gebeu ren staat met de op grote affiches aangekondigde festiviteit 'Tien jaar Fats'. Het eigendom van de Zusters Augustinessen aan de moorselbaan is momenteel onderwerp van bespre kingen. Na onderhandelingen leidend naar eventue le aankoop kan de stad er een passende bestemming aan verlenen: parking? bouwgrond? Vroeger betrof het alleszins een zone van openbaar nut. De verhuis van de bibfiliaal uit het gebouw aan de Driesleutelstraat wordt gevolgd door een aantal re- perskussies. Het zou ingenomen worden door de stedelijke werklozendienst. Raldes zou verhuizen naar Huis De Bolle in de Kapellestraat. De verhuis zou nog gebeuren vóór nieuwjaar e.k. Voor de funktie van zwembadbeheerder waarvoor eerder een examen was uitgeschreven dat door is gegaan, is het stadsbestuur nu van oordeel met op de sportdienst een licentiaat en 2 regenten lichamelijke opvoeding passend personeel in huis te hebben en geen beroep te moeten doen op een nieuw aan te trekken kracht. Het wordt dan gewoon een herschik king van de taken waarbij zal moeten gedelegeerd worden. Er komen klachten binnen over ratten. Een hete zomer zou daarvan wel oorzaak kunnen zijn. Ratten komen in rioleringen en waterlopen. Aan individue le personen verstrekt het stadsbestuur inlichtingen over te nemen maatregelen en produkten. In stads- gebouwen treedt de stad uiteraard zelf op. Dat doet ze ook op vraag in openbare gebouwen die geen stadseigendom zijn, maar dan wel tegen voorleggen van de faktuur. Zigeuners zijn er van twee soorten: trekkende, de échte en blijvers, de quasi geïntegreerden. Op de Blekte te Hofstade moeten ze alleszins weg ook al kan dat maar geleidelijk gebeuren. Nieuwe vestigers komen er alleszins van een kale reis thuis. Aan de Zijpstraat te Hofstade zijn het blijvers. Voor hen wordt een 'park' ingericht dat aan de stad 7 miljoen zal kosten, voor nutsvoorzieningen en enig elementair woonkomfort. Met de nieuwe sonometer, een apparaat dat resulta ten oplevert die niet meer betwistbaar zijn zullen geaccentueerde kontroles worden gedaan op alle motorrijtuigen. Bij de stadspolitie zijn reeds een aantal inspekteurs cn hoofdinspekteurs aan bijscholing toe. O.m. wat betreft enige psychologische aanpak bij verwekkers van incidenten. Met de hogere graad van opleiding komt daar geleidelijk wel verbetering in. 'Maar som mige afgestudeerde agenten wanen zich reeds poli tiecommissaris' voegde de burgemeester eraan toe. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 3