T\ Chiro Faidoli op de bres voor veilig speelgoed in Mere Hot News i van 't Kollege Gouden ereteken van Sint-B avo voor J. D'Haese uit Bambrugge Gentse ploeg wint kwis van BGJG-Burst 'Conciliar proces' te Aalst Aalst 2000 met 'Red de Dender' Kollege- perskonferentie op de helling? 6 - 13.10.1989 - De Voorpost Er is een groeiende belangstelling om de mensen aan te sporen en veilig speelgoed aan te schaffen in plaats van de dure voorwerpen die men achteraf wegens hun onveilig gebruik moet van de hand doen. De Chiro van Mere heeft ingespeeld op de kampagne die de laatste tijd gevoerd wordt om voor speelgoed te opteren dat niet alleen zinvol is maar terzelfdertijd probleemloos aan de kinderen van alle leeftijden kan ter hand gesteld worden zonder zich daarna zorgen te moeten maken. De jongenschiro van Mere heeft in het teken van der gelijke kampagne tijdens het kermisweekend van 6, 7 en 8 oktober een beurs en een daarbij horende tentoonstelling georgani seerd, rond het thema "Verantwoord speel goed". Een interessant ini tiatief van jongeren voor jongeren dat in de ge meente niet onopgemerkt voorbijgegaan is. Met een klare kijk op de zaken hebben deze jongens hun tentoonstelling reeds op vrijdagnamiddag geopend, zodat men dankbaar ge bruik heeft kunnen maken van de talrijke bezoeken van de vrije basisschool uit de Kloosterstraat. Alleen de belangstelling van deze school heeft het nut en de noodzaak van een derge lijk initiatief onderstreept. Het weekend zelf was rus tiger qua bezoeken, maar daarom niet minder gezel lig want de Chiro Faidoli weet de zaken zodanig in te kleden dat er iets te beleven valt in het heem aan de Daalstraat. Voor deze gelegenheid kregen de kinderen-bezoekers de kans om met de verschil lende spelmogelijkheden te experimenteren en hier ging het van de oude volksspelen tot de aller nieuwste snufjes die voor kindertijdverdrijf in aan merking komen. Het ba sismateriaal werd voor een groot gedeelte bezorgd door leiders en oud-leiders die voor de gelegenheid schatten uit hun prille jeugd van de zolder ge haald hadden en na een poetsbeurt de tentoonstel ling sierden. Dc nadruk werd hier zo wel gelegd op het "kijk" als het "doe-plezier"; met andere woorden, de beurs handelde zowel over aktie- ve als passieve kinderbe- righeden. Ook de plaatse lijke middenstand werd in geschakeld om een eigen ruimte in te vullen maar dan zonder de bedoeling Dm er een kommercieel karakter aan te geven, want er werd alleen een informatieve opzet nage streefd. Dit bleek trou wens duidelijk uit het feit dat men vooral inspeelde op de aktualiteit: tussen het spelplezier door werd de bezoeker discreet op de hoogte gebracht van de re cente krantenartikels die de toekomstige richtlijnen over veiliger speelgoed in Europa bekommentarieer- den. Men werd tevens in de gelegenheid gesteld om een petitie te onderteke nen en aldus ons land aan te moedigen de nieuwe conventie over de rechten van het kind te erkennen en bekrachtigen. Met deze speelgoedbeurs heeft Chiro Faidoli bewe zen dat hun beweging meer inhoudt dan louter spelnamiddagen organi seren. JV. Sinds lang heeft Jef D'Haese recht op een erken ning, maar geen enkel initiatief werd hieromtrent genomen door de pastoor van Bambrugge, die in deze zaak toch bevoegd was. Ten overstaan van dt persoon van J. D'Haese, die zich zijn leven lang ingezet heeft voor de kerk van Bambrugge, had men al lang de nodige stappen by het bisdom kunnen doen. Uiteindelijk is het er toch van gekomen alhoewel Jef geen bewieroking nodig heeft en zich met overgave aan zijn werk blijfi geven. Vooraleer pastoor Van den Bossche op rust ging, om in het Home de Lich- tervelde dienst te doen, heeft hij toch nog een goe de daad gesteld en Jef D'Haese de eer gegeven die hem sinds lang toe komt. Jef is nu negentig jaar en ondanks alles is hij nog fit genoeg om zijn werk voort te zetten ten bate van het parochiaal le ven van Bambrugge. Tijdens de zaterdagavond mis van vorig weekend heeft men de waardering betoond voor het levens werk van J. D'Haese. In aanwezigheid van de E.H. Deken werd hem het ere diploma overhandigd, sa- nen met het "Gouden Ereteken van Sint-Bavo" voor zijn uitmuntende diensten aan de kerk in het bisdom Gent bewezen. Van J. D'Haese mag dit gerust gezegd worden en het was alleszins een ver dienstelijke erkenning van zijn persoon en vooral van al hetgene dat hij voor de parochie al gedaan heeft. Sinds 1928 fungeert hij als (onbezoldigd) hulpkoster, een taak die hij met veel liefde en toewijding uitge voerd heeft. Van 1949 af zetelde hij in de kerkraad, eerst als gewoon lid, daar na als schatbewaarder en vermits de funkties steeds volgens de ouderdom be zet worden, is hij pas in 1980 tot voorzitter verko zen. Hiermee blijkt hij nu de oudste kerkfa briekvoorzitter te zijn uit het land van Aalst en Jef is nog impulsief genoeg om het nog een paar jaar vol te houden. Jef is nooit getrouwd ge weest, maar weet zich als vrijgezel vrij goed uit de slag te trekken, zonder al te veel hulp van buitenuit. Zijn gehele leven heeft hij zich met overtuiging inge zet voor het welzijn van zijn parochiekerk en sa men met wijlen E.Z. Bri gitte heeft hij karakter ge geven aan het devotionele leven van Bambrugge. Hij is ruim zestig jaar de rech terband geweest van de opeenvolgende pastoors in Bambrugge en het is nu pas dat hij openlijk de waardering krijgt die hem sinds lang toekomt. Het is hem immers gegund, want Jef stond altijd op de bres als het maar "voor de kerk was". Niet dat Jef veel geeft om uiterlijk vertoon of dank baarheid maar toch kwam deze vereremerking geen dag te vroeg: "Het is een schone bekroning van mijn werk maar enigszins spijtig dat ik er zo lang heb moeten op wachten". Het is niet zozeer de dekoratie die Jef dwars lag, maar evenwel de erkentelijk heid van de kerkelijke overheid. Jef is trouwens ook nog bedrijvig in de parochiale zaal Sint-Anna en telkens er een aktiviteit doorgaat, kan men op J. D'Haese rekenen ook al is het soms maar voor kleinere werkjes. In zijn vrije tijd beheert Jef ook nog een eigen heemkundig museum in zijn huis en hovingen en ook hier spreekt alles dui delijk de taal van de devo tie. Dit is een element dat bij J. D'Haese niet weg te denken is, zonder van hem te kunnen zeggen dat hij een "pilarenbijter" is. Hij is oud en wijs genoeg om de dingen nuchter te bekij ken, zelfs het religieuze en dan vooral het kerkelijk leven op zijn dorp. Met dit waarderend gebaar heeft men een zekere dank baarheid betoond aan een persoon die het ruim schoots verdiend heeft en die zeker nog enkele jaren zal ten dienste staan van de kerk en haar bedie naars jn Bambrugge. JV Tijdens de wekelijkse perskonferenties verleden maandag maakte eerste schepen bevoegd voor openbare werken Edgard Hooghuys een round up van de roelrings- en wegenwerken die momenteel aan gang zijn in Aalst. In de buurt van Houtmarkt en Alfred Nichelsstraat is het momenteel, vooral tijdens spitsuren, een gedrang van jewelste. De werken aan de koliektoren in de Burchtstraat vallen immers samen met de herschikking van de Houtmarkt en samen zijn die goed voor heel wat verkeershinder. Erger wordt het allicht nog als de Nichelsestraat moet opgebroken worden voor de koliektor en een van de belangrijkste aanvoerwegen van Aalst, tevens een intrinsiek gedeelte van de ring voor doorgaand verkeer. Files zijn momenteel in Pont en De Gheeststraat onvermijdelijk. Er werd wel gezorgd voor een wegomlegging en de politie tracht hte leed te verminderen. De vele wagens die Amylum ontvangt of uitzendt zorgen daarbij voor supplementaire hinder. De herschikking van de Houtmarkt zou moeten gedaan zijn tegen de traditionele Jaarmarkt op 11 november. Eigenlijk moesten die werken reeds eerder begonnen zijn doch de kaatswedstrijden staken daar een stokje voor. Aan de aanloopstrook zal worden gesleuteld want die was onvoldoende lang. 'Voor de opslagplaats is een aanloopstrook noodzakelijk'. Als Geraardsbergenaar was de sche pen daarvan alleszins beter op de hoogte dan wij. In de Klieskensstraat zijn de werken voor 95% klaar en moet enkel nog de afwerking gebeuren. Die laat wel nogal op rich wachten. Aan het Astridpark is de eerste hinder bijna voor bij. De moerriool voor de omlegging van de Hoeze en de Siegembeek ligt er en de verbinding naar de andere kant van de straat (ondergronds uiteraard) reeds eerder. Men is nu doende aan de voetpaden en eerlang komen er de beide asfaltlagen. Op de toekomstige KMO-zone (Lion d'Or - terrei nen) is de aanleg van de riolering aan gang. Over het al dan niet optrekken van een parkeerge- bouw op de plaats van het huidig internaat in de De Ridderstraat werd nog geen beslissing door het stadsbestuur getroffen. En over het dierenassiel is het bestuur momenteel niet meer in kontakt. Men heeft inderdaad een onderkomen voor de dieren gevonden op de grens van Meldert en Essene in de Domentstraat bij de manége. 'Over een eventuele bouwaanvraag voor een nieuw asiel op het grondgebied van Aalst hebben we geen weet' stelde de burgemeester. Wat betreft de residanten van het OCWM-rusthuis Sint Lieven werd door stadsbestuur en OCMW gezamenlijk besloten die voorlopig onderdak te verschaffen in de jongste gebouwenvleugel van het Sint-Elisabethziekenhuis. De erkenning van Sint- Lieven is inderdaad ingetrokken. Een materie waarove Jan Caudron in de jongste gemeenteraads zitting trouwens interpelleerde. Tenslotte werd gesteld dat de top van de stedelijke politie wordt afgezwakt van 4 naar 3. Tot nu zijn er één hoofdpolitiekommissaris en drie politiekommis- sarissen. Nadat Hoofdpolitiekommissaris André Provossi half mei eervol ontslag zal hebben geno men om op rust te gaan wordt één van de andere drie kommissarissen hoofdpolitiekommissaris die het dan zal runnen met twee kommissarissen in van met 3. LH Reeds enkele weken krijgt de pers de gelegenheid telkens op maandag na de zitting van het kollege van burgemeester en schepenen tussen 18 en 19 u. vragen te stellen in verband met de gemeentelijke problemen. Bij de aanvang ervan was gesteld dat het hier om een experiment ging dat bij de pers in goede aarde viel doch blijkbaar niet bij de minderheid van de i gemeenteraad. CVP-raadslid Luc Willems interpelleerde dan ook gisteravond over de verhouding tussen het kollege, de gemeenteraad en de pers. Ook voor hem heeft een perskonferentie een funk- tie in een globaal beleid van openbaar bestuur. 'Maar het verleden heeft reeds meerdere malen bewezen dat het huidige schepenkollege het begrip 'openbaarheid van bestuur' als een schaamlapje gebruikt in uiterste nood. De uitspraken tijdens deze perskonferentie zetten echter het demokra- tisch verloop op zijn kop', aldus interpellant. Luc Willems neemt het niet dat gemeenteraadsle den nieuws moeten vernemen via de regionale pers. Als voorbeeld stelt hij te hebben gelezen in de persorganen dat het gestemde belastingsreglement om bouwvallige en leegstaande en onafgewerkte gebouwen blijkbaar niet voldoet. 'Noch de gemeen teraad, noch de gemeenteraadskommissie werden hiervan ingelicht'. Het reglement zou eind oktober worden aangepast. Voor Luc Willems is zulks een schoolvoorbeeld van uitholling van de prerogatieven van de leden van de gemeenteraad. Verwacht kan dan ook worden dat aan de inhoud, aan de duur en/of aan de frekwentie zou kunnen gesleuteld worden. LH Nadat tijdens de voorbije week heel wat belangstel lenden, niet in het minst scholen, liefst 1500 scho lieren waren present, deel namen aan de aktie o.m. top boottochten op de Dender is er vandaag vrij dag 13 oktober te 18u30 de prijsuitreiking van de re portagewedstrijd 'De Dender, Bedankt lieve ou ders...'. De diskussieavond 'Wan neer zwemmen weer vis sen in onze Dender' werd verdaagd van 12 oktober naar maandag 13 novem ber te 20 u. aan boord van het passagierschip 'Wil- mar' afgemeerd aan de Aalsterse Sint-Annabrug. In november drie jaar te rug bracht Aalst 2000 des kundigen van de Vlaamse W aterzuiveringsmaat- schappij, leden van het stadsbestuur en van het In stituut voor Epidemilogie en Hygiëne rond de tafel. Optimisten zagen toen reeds in 1990 vissen zwem men in de Dender. Pessi misten hielden het bij 2010 of 2035. Vandaag drie jaar later, worden de zelfde instan ties met de huidige situatie gekonfronteerd. Komt er verbetering? Waren de ge leverde inspanningen te beperkt? Of heeft men het probleem verkeerd aange pakt? Zijn de beschikbare middelen niet in verhou ding met de omvang van de problemen? Worden de oorzaken van de vervui ling niet voldoende ade- kwaat aangepakt? De evolutie van de proble matiek zal worden ge schetst door schepen Dirk De Meerleer door Karei De Brabander van het In stituut voor Eipidemiolo- gie dienst 'water' en door Paul Van De Casteele, ad- junkt-direkteur van de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij. Ook de vooruitzichten op korte en middellange ter mijn komen dan aan bod. Te bestellen Bij Aalst 2000, Kortt Nieuwstraat 12, te 9300 Aalst, tel. 053-78.38.14, of 78.89.84, kunnen besteld worden een VHS video film over de milieu boot tocht 18.8.'89, een uitge breid verslagboek 'De Dender, zijn pracht en zijn vervuiling' en 'Inspekteur Snoek ziet klaar in troebel water', een projekt over waterverontreiniging door de derde graad van het basisonderwijs samenge steld door 4 studenten van de Normaalschool van Gijzegem. Doorgaans moeten de organisatoren van "kwissen" zich met lokale ploegen tevreden stellen maar de kwis- avonden van de BGJG-Burst zijn zodanig gereputeerd dat ook niet Erpe-Merenaren een graantje komen mee pikken. Vroeger werd de traditionele kwisavond geleid door H. Van Molle, maar dit jaar is men van deze formule afgestapt en heeft men een bekwaam vervanger gevonden in de persoon van Johan Temmerman die als presentator en kwismaster fungeerde. Voor deze "Wie weet wint"-Bondskwis hadden achttien ploegen inge schreven en in de paro chiezaal van Burst hebben zij hun parate kennis aan elkaar getest. Tussen de tien reeksen door heeft men, bij wijze van "rode draad", mikro-makro dia's geprojekteerd, wat aan het geheel een verfrissend element bezorgde. Het was een hele toer om op die manier de "dode tijd" op te vullen maar de erva ring van het bestuur van BGJG-Burst heeft met dit initiatief een nieuwe for mule gevonden om de kwis ook voor "toeschou wers" aantrekkelijk te ma ken. Men hoeft dus niet altijd een grote naam in huis te hebben om de be langstelling te wekken en het geheel tot welslagen te leiden. Na de tien proeven was het uiteindelijk een Gent se ploeg die met de lauwe ren ging lopen en de beker met een ereplaket aan de lokale ploegen afsnoep ten. De tweede plaats ging naar het team "De lustige kwissers" dat samenge steld was uit Rudy Vonck, Marc Van den Herreweg- he, Nic. Van Aerde en Hilde Maegerman. Zij versloegen op het nippert je - met slechts één punt - de ploeg van de Davids- fondsafdeling Bambrugge, samengesteld uit Don. Troch, Ger. De Winter, W. Van Impe en Peter D'Haeseleer. De verdere uitslag gevormd door de ploega Nescio, Ik weet het niel KWB Burst, M. Baeyea en Co., Eendracht Burst D. Van Durme en Co., W Minnaert en Co., Borva Borsbeke, KSA Burst (I en (II), D. Gerardi ei Co., Prof. Eeckhout et Co., D. Van Der Donck en Co., De Vier Muske tiers en Jong-KAV Mere. Het sukses van deze kwis nu eens niet met een ro& kende naam als kwislei der, is alvast een stimulate om er mee door te gaan Het is een formule die in slaat en het bestuur hoopt dat in de toekomst nog, meer kwisliefhebbers naar Burst zullen overwaaien om er een van de mooie prijzen in de wacht te slepen. JV Ballet de Tours A.s. zondag 15 okober te 20.30 u. in De Werf, optreden van het Ballet de Tours. Toegang: 480 fr. Info: 053/76.13.12. Hartkleppen Vandaag vrijdag 13 oktober houdt dr. Andries, kardioloog in zaal Sint-Anna, Roklijf, een voodracht over «onze hartklep pen». Achteraf kan iedereen vragen stellen van algemene aard. Uiteraard kunnen persoonlijke situaties in het open baar niet besproken woraen. In tegenstelling met wat Jebron eerder had gemeld is de plaats waar de vier vormingsavonden van het Conciliar Proces doorgaan gewijzigd. Hieronder dan de juiste informatie. Dus niet in het VTL Groeien naar een nieuwe wereld Maandag 6 november in de feestzaal H. Hart, Dr. De Moorstraat 104, te 19u340 met Max Wildiers. De visie op de wereld heeft invloed op de kuituren. Onze veranderde visie op mens en wereld brengt een verandering mee in de kuituur. Nieuwe problemen ontstaan en de kunst bestaat erin krea- tief de kuituur in harmonie te brengen met deze verande rende wereldvisies. Hoe staan we zelf daarin? Wat staat er op het spel? Wat doen we met de aarde? Op maandag 13 november in de feestzaal van het Sint-Au- gustinusinstituut, Leopold laan 7, met Gerard Bodifée te 19u30. Vanuit de biologische evolu tie blijkt hoe het leven op aarde een proces is van voort durende transformatie van het milieu. Daarbij ontstaan levensvormen van toenemen de komplexiteit en kreativi- teit. Uit deze evolutie is de mens te voorschijn gekomen, de jongste manifestatie van kreativiteit op aarde. In het menselijk gedrag tre den nieuwe maatstaven naar voor die het oude biologische patroon overstijgen. De mens meet zijn daden naar etische maatstaven, die vaak niet stroken met de biologische. Is de menselijke kuituur het nieuwe gelaat van de natuur? De kunst van het samen leven Op maandag 20 november te 19u30 in de feestzaal H. Hart De Moorstraat 104, met Mat. Heirman. De kunst van het samenleven - de Griekse techne politike - berust van oudsher op de kon- krete invulling van recht en rechtvaardigheid. Anderzijds kan geen samenleving funk- tioneren zonder de samen hang en verbondenheid van een ondeelbare vrede. Voor de moderne Westerling zijn het zelfs synoniemen, en is een onrechtvaardige vrede even ondenkbaar als een vre deloze rechtvaardigheid. An dere tijden en volkeren zijn er zich nochtans veel scherper van bewust geweest dat recht vaardigheid en vrede wel eens diametraal tegenover elkaar staan, en dat beide kunsten wel degelijk kunnen botsen. Vooral in krisistijd. Als ver schuivende uitgangspunten en referentiekaders het ritme aangeven van een stroomver snelling die alleen in een nieu we syntese kan worden opge vangenEn als een wereld wordt afgesloten die in recht vaardigheid en onvrede de kunst van het samenleves heeft verleerd. Dit is de steen van de getui genis Op maandag 27 november te 19u30 in de feestzaal H. Hart, Dr. De Moorstraat 104, met Jo Hanssens. Conciliair Proces betekent, op weg gaan met alle gelovi gen uit alle kerken en komen tot een gezamenlijke bezin ning, keuze en inzet rond de grote opdrachten van gerech tigheid, vrede en zorg voor de schepping. Vanuit een vernieuwde visie opde bijbelse boodschap voor rechtvaardigheid, een duide lijker voorkeur voor geweld loze oplossing van konflikten en een veel grotere zorg voor de ons toevertrouwde schep ping. LH De week in Netwerk, De Ridderstraat Zaterdag 14 oktober van 9 tot 16 uur: Tweedehandsbeurs BGJG Aalst. Toegang: gratis, organisatie: BGJG Afdeling Aalst. Dinsdag 17 oktober te 19.30 uur: cursus Mens en milieuvrien delijk huishouden. Vrijdag 20 oktober te 21 uur: Performance Het Gesticht. Toegang: 100/80. Organisatie: Het Gesticht met steun van Netwerk. Zaterdag 21 oktober te 15 uur: Kinderfilm: De fluit met zes smurfen. Toegang: 50/40. Organisatie: Netwerk. Zondag 22 oktober te 20.30 uur: Film: Orin. Toegang: 100/50. Organisatie: Netwerk. Dinsdag 24 oktober: cursus Mens en milieuvriendelijk huis houden. Woensdag 25 oktober te 19.30 uur: start cursus Organisatie Ontwikkeling. Bijdrage: 2000/1600 (Netwerkleden). Ore Netwerk i.s.m. DPKW. Inlichtingen en inschrijvingen: 053 78.89.81. Vrijdag 27 oktober te 20.30 uur: Opening tentoonstelling Ris Bosman. Tentoonstelling loopt verder tot 1 december en is alle werkdagen open van D tot 17 uur. Toegang: gratis- Organisatie: Netwerk. Zaterdag 28 oktober te 21 uur: Concert UT (USA). Toegang 180/150. Organisatie: Netwerk. Zaterdag 28 en zondag 29 oktober van 10 uur tot 15.30 uur Flamenco dansstage met flamenco danseres Anna Ramon Bijdrage: 1200/100 f. (Netwerkleden). Inschrijvingen en in lichtingen: 053/78.89.81.

De Voorpost | 1989 | | pagina 6