Aalst in het land van de rijzende zon Jozef De Wolf volgt Paul Wailly op als stadsontvanger EUROPALIA 89 JAPAN IN BELGIUM Zijn adviesraden meer dan bezigheidstherapieën? r w 't is l o sv/ Japan aan de Dender Komputer voor rijkswachtdistrikt Aalst De Voorpost VRIJDAG 20 OKTOBER 1989 421 JAARGANG NR. 41 - 42 F VSS5 Een gemeenteraadszitting van ruim zes uur... Met het prachtig uitgebalanceerd programma dat Euro- palia te Aalst brengt, komt zowat iedereen aan zyn trekken. Er is een veelheid aan tentoonstellingen, zowel in De Werf als in het Belfort. Er is typische muziek. Het No-Theater wordt er een evenement van belang en ook de Japanse film komt er valabel aan bod. En dit alles werd in de hall van kultureel centrum De Werf omka derd door de bonsai-garden van Jean-Pierre Timmer mans. De jongste gemeente- raadszitting die reeds tweemaal werd uitge steld werd dan nog ge houden, tegen de ge woonte in, op een don derdag. Op dinsdag was er immers het laatste concert van het Festival van Vlaanderen dit sei zoen te Aalst. De zitting werd er een van het allerlange type. Daaraan raakt men in Aalst reeds gewoon. Ruim 6 uur en 20 minu ten zitting zonder enrge onderbreking is wel van het goede te veel. In hoeverre er over goede zitting kan worden ge sproken is wel een pijn lijke vraag. Het werd uren aan een stuk een welles-nietes spel, een spel van kat en muis, een goochelen met cij fers allerhande, een rond de oren kletsen met beweringen en fei ten van vroeger. Met belangrijke punten op de dagorde slaagde men er nog in om over een wijziging van de ad viesraad voor verkeer en veiligheid liefst an derhalf uur wegen weer te praten. Uiteraard met ettelijke herhalingen, tegensprekingen en weerleggingen langs beide zijden. Toen de klok bijna middernacht sloeg was men nog maar aan punt 7 van ae dag orde. En er waren 51 punten op de agenda plus drie interpellaties, één van Jan Caudron en 2 van Luc Willems. Het was dan ook bijna 02.00 u. toen de open bare zitting uiteindelijk kon worden afgerond. Met dan nog neelwat gekibbel bovenop. Posthume hulde Begonnen werd met de traditionele minuut stil teter nagedachtenis van het overleden raadslid Lucien Van den Nest, houthandelaar te Hof- stade wiens krachten het op 63-jarige leeftijd begaven. Een geslaagd zakenman en politicus niet principes, vriende lijk en vlot in de omvang doch beginselvast, wat hem niet altijd ten goe de werd aangerekend. Van 9 januari 1959 tot biide fusie was hij raads lid te Hofstade en daar enboven een tijd lang ook schepen van open bare werken. Een tijd zetelde hij ook in de Provincieraad. Lucien Van den Nest Was een geëngageerd nan die in de politiek van Hofstade en Aalst een reële eigen inbreng had ook al was hij eer der een man van de daad dan van het woord. Namens de CVP sloot Maurice De Kerpel zich bij de hulde van deze rechtlijnige politicus aan. Dat deed ook Willy Van Mossevelde na mens de VU die in Van den Nest een zelfstandig denkend politicus zag. Een eerder witte raat. Wars van «la politique politicienne». Namens Agalev bracht Luc Van Lierde even eens hulde aan de aflij vige en partijgenoot Alois Adriaenssens roemde de decennia lange inzet van Van de Nest voor de PVV. «Lu- cien, we zullen U mis sen». Jos Van Landuyt noemde namens de VU de overledene een kalm, sereen man en Eddy Monsieur (SP) zeg de dat Van den Nest zijn stempel sloeg op de po litiek destijds in Hofsta de en laatst in Aalst. Oude en nieuwe stads ontvanger Op dinsdag 17 oktober werkte Paul Wailly de laatste dag als stadsont vanger. Op woensdag 18 was zijn opvolger, Jo zef De Wolf, doende aan zijn nieuwe op dracht. Burgemeester De Magnt roemde in Paul Wailly zijn inzet, zijn preciesheid, zijn zin voor het détail en de hoffelijkheid waarmede hij zijn dienst wist te lei den. Paul Wailly begon als tijdelijk klerk in stads dienst op 19 oktober 1944. Van 16 juli 1945 tot 7 april 1946 was hij opsteller bij de NMBS. Terug bij de stadsdienst op 8 april 1946 werd hij er opsteller op 15 fe bruari 1948. Bij wijze van bevordering werd hij stadsontvanger be noemd op 19 augustus 1960 wat in vast ver band bevestigd werd op 13 januari 1977. Hij is houder van de burgerlij ke medaille eerste klas se, van het Burgerlijk Kruis eerste klasse, is Ridder en Officier in de Kroonorde en laureaat van de Arbeid. Zijn opvolger Jozef De Wolf die in handen van de burgemeester de eed aflegde volgde middel baar onderwijs aan het Atheneum te Dender- monde. Hij behaalde het einddiploma van de Provinciale Leergangen in Bestuurswetenschap pen met grote onder scheiding. Daarna behaalde hij de Akte van bekwaamheid tot het ambt van biblio thecarisvan het Ministe rie van Nationale Op voeding en Cultuur op 14 april1964. Hij slaagde in het pro vinciaal examen voor onderbureauchef in 1966 en in het provinci aal examen voor bu reauchef in 1970. De beroepsloopbaan van de nieuwe stadsont vanger ziet eruit als volgt: - beroepsvrijwilliger bij de Weerkundige Dienst van de Luchtmacht; ge demobiliseerd als ser geant (van 11 september 1955 tot 10 september 1961). - bediende in het Dis patching Centre Office bij Sabena (van 11 sep tember 1961 tot 10 de cember 1961). - bediende bij de firma Renova (badverwar- mers) te Vorst (van 11 december 1961 tot 13 mei 1962). - in dienst bij de stad Aalst, achtereenvolgens als klerk, opsteller, bu reauchef, afdelingschef en directeur (van 14 mei 1962 tot heden). LH Gemeenteraadslid Luc Willems (CVP) wilde bij interpellatie tijdens de jongste gemeenteraad vernemen welke de waar de is van een advies uitge bracht door een stedelijke adviesraad. Heel wat bur gers engageren zich in de ze raden en werken er hard aan het formuleren van adviezen. Om te voorkomen dat de ze leden zouden gedémo- tiveerd worden is er een meer intensieve wissel werking tussen adviesra den en bestuur noodzake lijk. Politieke beslissingen die afwijken van een ge formuleerd advies zou den effektief gemotiveerd worden. Deze motivatie moet aangeven waarom de bestuurders bij het op nemen van hun politieke verantwoordelijkheid tot een ander standpunt ko men dan dat geformu leerd door een advies raad. Luc Willems stelt dat deze interpellatie tot stand is gekomen door dat een aantal leden van adviesra den zijn komen klagen over het neerkijken van het stadsbestuur op ad viesraden. Vooral in de Middenstandsraad en in de Marktkommissie heerst er heel wat onge noegen. De inspraak van de bevolking is veel te be langrijk om adviesraden te dégraderen tot bezig heidstherapieën. Willems zegt dat wat hij nu stelt helemaal niet nieuw is want opgenomen in de door de gemeente raad goedgekeurde statu ten. Willems pleit allerminst voor het in plaats treden van adviesraden in verko zen politieke instellingen. Wél voor meer respekt ten opzichte van burgers die zich in deze adviesra den inzetten. En niet in het minst voor het nale ven van door de bestuur ders van de zelf genomen beslissingen. Repliek Burgemeester De Maght relativeert en stelt dat net eventueel verschil tussen advies en beslissing vaak wél gemotiveerd wordt. Ook mondeling. «Soms moet er gekozen worden tussen een advies van een adviesraad en een van een gemeenteraadskommis sie en dan heeft dit laatste normaal prioriteit». Raadslid Chris Borms kan met deze uitleg niet ak koord gaan. Op acht ad viezen geformuleerd door de adviesraad voor toeris me kwam volgens haar geen enkele respons. Het ging hier o.m. over aan kondigen van toeristische aktiviteiten, publiceren van een evenementenka lender, stadsplannen in publivormen, voorbehou den van busparkeergele- genheden in de Pont straat voor bezoekers van het stadscentrum, een vi deomontage om de stad te promoten, het bewaren van de H. Geestkapel, het verscherpen van politiek- ontrole op de Grote Markt en het herstellen van banken en speeltui gen in het stadspark. Bij deze adviezen was de verantwoording gevoegd. «Dat klopt niet», zegde de burgemeester. «Laat de gene die u informeerde eens bij mij komen»... LH Europalia te Aalst Twee decennia lang be staat Europalia reeds. Het sukses ervan gaat steeds in stijgende lijn. Om de twee jaar komt er een land aan bod. Dat waren eerder Ita lië (69), Nederland (71), Groot-Brittannië (73), Frankrijk (75), de Bonds republiek (77), België (80), Griekenland (82), Spanje (85) en Oostenrijk (87). Nu wordt voor het eerst een niet-Europees land ingeschakeld: Japan. En dat belooft geen slech te keuze te zijn. Vooral te Aalst waar de Japanse fir ma reeds sinds 1962 vaste voet op de grond geniet. 'Ver verwijderde buren maar goede vrienden, Ja pan en België' en volgens Jacques Groothaerts, di- rekteur-generaal van het Europaliakomitee België, interesseert Japan zich duidelijk meer aan België dan wij ons interesseren aan Japan. Vreedzame invasie Verleden zaterdagnamid dag beleefden De Werf en de Ridderzaal van het Bel fort een (vreedzame) inva sie van Japanners. Nog nooit hadden wij persoon lijk er zoveel samen ge zien. Met bovendien de dames meestal in typische, traditionele kledij. Met als eregenodigde de heer Ka- to, ambassadeur van Ja pan, de heren Yamamoto en Groothaert, kommissa- ris-generaal en direkteur- generaal van het Europa liakomitee België. De nochtans ruime eerste verdieping van De Werf en daarna de Ridderzaal liepen dan ook quasi eivol bij de openingsplechtig heid. Toespraken Burgemeester De Maght stelde dat Europalia met tentoonstellingen, muziek, theater en film een stukje Japan naar Aalst brengt. Aalst waar de Japanse ves tiging reeds dateert van de zestiger jaren. Ze had het over de band tussen kui tuur en ekonomie en over de intrinsieke waarden van het Japanse volk. Wat in De Werf en het Belfort wordt meegemaakt is zui ver op het kulturele vlak met Japanse kunst zowel de klassieke als de eigen tijdse. Direkteur-generaal van het Europaliakomitee Bel gië, Jacques Groothaert, stelde dat de stoutste ver wachtingen door het suk ses dat Europalia geniet worden overtroffen. Aalst wordt een valabel ontmoe tingscentrum tussen Oost en West. Ambassadeur Kato deed een deel van zijn toespraak in het Ne derlands tot veler genoe gen. Hij stelt dat deze ge beurtenissen zullen bijdra gen tot een betere kennis en dan ook betere ver standhouding tussen het Westen en het Oosten. 'Wat hier gebeurt is geen mirakel. Het is het resul taat van Japanse achter gronden en permanente inzet op alle vlakken van een dinamisch volk met oog voor alle facetten van het leven. Die Japanse en Westerse kuituur kunnen op elkaar bevruchtend werken. Kommissaris-ge- neraal van het Europalia komitee Japan, Yamamo to, stelde in het Belfort dat de voorgestelde tentoon stellingen en muziek de Westerlingen zullen hel pen tot een beter begrij pen van de Japanse ziel. T entoonstellingen Kuituurschepen Gracien- ne Van Nieuwenborgh had het in vloeiend Engels over de Japanse kunste naars Hokusai o.m. met zijn spotprenten 'van een Japanse Breughel' en Seiji Onishi met zijn zwarte verpakkingswerken. Waarna ze de eer had deze tentoonstellingen voor geopend te verklaren. Hokusai Manga De uitgebreide reeks spot prenten van Hokusai kan u in De Werf op de verdie ping 1 meemaken, tot en met zaterdag 11 novem ber. Tot 17 december is ze daarna nog te bekijken in het Brusselse Hiltonhotel. Hokusai was een van de meest befaamde Ukiyoe- artiesten en staat op we reldniveau aan de top van de Japanse kunst. Alhoe wel hij de respektabele leeftijd van 90 jaar bereik te, is het bekend dat hij zich voor het verwezenlij ken van zijn idealen een nog langere levenstijd had toegewenst. Het meest ge kend oeuvre van Hokusai zijn zijn '36 vergezichten van de Fiji-berg', een uni cum in de geschiedenis van de landschap-schilder kunst. In zijn ander mees terwerk, 'Hokusai Man ga', zet hij het Japanse leven met zijn vele subtie le facetten in de kijker. Een beeldrijke encyclope die die 15 volumes omvat. Een bestseller. Uit dit gi gantisch werk toont de tentoonstelling ons een 600-tal geïllustreerde ge- selekteerde werken. In een keurige begeleidende katalogus ziet u al deze werken in mini-formaat. Het is voor de allereerste keer dat deze verzameling over de Atlantische Oceaan komt. Ze is trou wens privébezit van een vermogend Japanner. Op zondag 5 november is er in De Werf een rondlei ding doorheen het werk van Hokusai voorzien te 14 u. door Karei Helle mans, doctor in de Ooster se Filologie en door Dirk De Ruyver, laatstejaars student Japanologie. Seyi Onishi, de verpakker Onishi is de verpakker van werkelijkheden omwille van de ongrijpbare on werkelijkheden. Een 50-er die bekendheid verwierf in tal van steden, ook in het Westen. Een artiest die steeds zijn eigen gang gaat en zich niets laat voor schrijven. Tussen de vele lagen van zijn quasi-van- zelfsprekende verpakkin gen, verbergt Onishi on der het zwart een gans ei gen boodschap: de absolu te vrijheid van de mens bevindt zich in de vrije ruimte tussen twee be klemmingen. Een voor een Europeaan, die een totaal andere conceptie heeft, moeilijk begrijpba re kunst. Onishi werkt met primaire kleuren, alhoewel daarvan uiteindelijk zeer weinig te zien blijft. Zwart wordt door hem gebruikt als ma terie, niet als kleur. Zwart, het teken der waar heid, wordt door Onishi gebruikt als afscherming, als bedekking. Tussen het canvas en het dominerend zwart zit een ganse wereld van geheimzinnige alche mie waarin uiteindelijk de echte waarheid verborgen schuilt. Ook van Seiji Onishi is in De Werf een keurige bro chure verkrijgbaar. U kan in De Werf voor de Onis- hi-exhibition nog terecht tot 26 november. In Ant werpen in Galerij Francis Van Hoof, Reynderstraat, liep deze tentoonstelling tot verleden maandag en te Harelbeke in het Ont moetingscentrum nog tot 26 november. De kunst van het penseel In het belfort beleefden we bij de vernissage de monstraties Japanse calli- grafie door de 80-jarige grootmeester, Keinen Ka- wakami in een 'maroefla- ge' en inlijsting van Hi- deyoshi Samuka. Calligrafie is het zoeken naar een harmonie tussen de gebruikte materialen: inkt. penseel en papier. Schrijven is daarbij ook beeldende kunst. Tekens hebben betekenis ook naar de kracht, naar de elegantie en naar de spon taneïteit. Werk van calligrafen is al leen af na de juiste monta ge op schermen, op doek, op zijde, op perkament. Hiervoor zorgde dan Sa- kuma. Ook hiervan is er een mooie, gekleurde bro chure in De Werf te koop. Japan for ever In De Werf volgen nog het optreden van het 100-kop- pig muzikaal gezelschap Min-On op vrijdag 3 no vember, de fascinerende 'No-Theater' op dinsdag 7 november, wellicht hét hoogtepunt van Europalia Aalst en filmvertoningen op 24 november: 'Het le ven van Oharu' en op 1 december: 'Het diepe ver langen der goden'. In de rand In de rand van Europalia in De Werf zijn er nog: - Japanse krijgskunsta vond ook in De Werf op zaterdag 21 oktober. - De tentoonstelling van werk van Yuki Takeoka in galerij S65 aan de Tragel. - De tentoonstelling van hedendaagse kunstwerken van Katsuhito Nishikawa in galerij Denise Van de Velde, eveneens aan de Tragel (7). - De voordracht in Vre- deshuis, Esplanadestraat 8 op zaterdag 21 oktober door prof. Masao Hama- saki te 20 u. (in het Neder lands). - Het planten van de vre- despaal op de Esplanade op vrijdag 27 oktober te 14u30 door burgemeester De Maght en schepen De Smedt. - Op dezeflde dag vanaf 17 u. kalligrafisch werk in Vredeshuis door Mié Tabé. - En op zaterdag 28 okto ber opening van de 'Japan se week', in Vredeshuis met Japanse kunstwerken en... Japanse maaltijden. Europalia wordt te Aalst afgerond op dinsdag 7 no vember. Toevallig dag van de gemeenteraad. Tenwa re Aalst wijkt voor Tokio zoals het een paar weken terug reeds week voor (het Festival van) Vlaanderen. LH. Distriktsbevelhebber ad interim Kapilein Laforce mocht vanwege de A.S.L.K. een komputer in ont vangst nemen voor de Aalsterse rijkswacht die negen brigades telt. leper, Kortrijk, Roeselare en Gent hadden er reeds een gekregen. Een personal komputer kan in het distrikt ö.m. ingezet worden voor het bijhouden en indelen van de diverse soor ten kriminaUteit, Tevens op elk moment een op portuun overzicht van de situatie bezorgen. Eerder was de A.S.L.K. reeds doende aan hét verschaffen van eigentijdse apparatuur aan tal van scholen. Reeds meer dan 2.500 werden er in scho len geplaatst, werd op de overhandiging gezegd. Na scholen kwamen allerlei sociale instellingen aan bod en nu werd het de beurt aan de rijkswacht. Burgemeester Anny De Maght was eveneens pre sent bij deze overhandiging. Prompt stelde ze zich eveneens kandidaat om dergelijke apparatuur ook te bekomen voor de stedelijke politie. Hoop doet leren. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 1