Vierde avond der gevechtssporten te Dendermonde Zaterdag 4 november 1989 Hf MO ZATERDAG 4 NOVEMBER '89 32 - 27.10.1989 - De Voorpost Op zaterdag 4 november 1989 te 19 30 u. start in de sporthal van Appels, Steenweg van Aalst, te Dendermonde, de vierde avond der gevechts sporten. Een spektakel van vier uur met demonstraties en wed strijden in karate - kobudo - hakko-ruy ju jutsu - quan qi do etc... Grootmeesters uit het bui tenland zullen naast de Belgi sche top, deze relatief weinig gekende sporttakken in een ..niek spektakel naar voor brengen. Karateka Nobels Mare, verantwoordelijke voor de organiserende Dender- mondse Karateclub Yawara- Kwai, gaf de pers hierover enige toelichting. De avond vangt aan met een korte de monstratie door de jeugdaf deling van de inrichtende club. Men stelt zich vaak de vraag of karate goed is voor kinde ren? Het publiek zal zelf kun nen vaststellen dat deze sport een prachtige uitlaatklep is voor jonge mensen. Door aantgepaste oefeningen ver betert de conditie van het kind. Het krijgt een beter co ördinatie- en reactievermo gen, leert tucht en kontrole en zijn hersenen gebruiken. Het beoefent een gymnastiek vorm die prettiger is dan deze op school. Het geeft een basis voor gelijk welke andere sport die het kind later zou gaan beoefenen. Na de kleintjes komen de groten aan de beurt. Voor de wedstrijd "Beker van de Bur gemeester". De 16 beste Bel gische kampers zullen me kaar bekampen in verschil lende gewichtscategoriën. De leden van de Nationale ploeg en Belgische titelhouders be horen tot deze groep, onder hen: Smeyers, Mestdagh, Cools, Ivens, Pannecoucke, De neve, Van den Abbeele, Parijs en Rombaut... deze laatsten behoren allemaal tot de inrichtende club. De kampen worden geleid door Europees arbiter De Mesmaecker bijgestaan dcoorVan Daele en Henkens, m nationale A scheidsrechters. Na dit eerste deel volgt een korte pauze. Het programma wordt ver volgd met Hakko-Ruy-Ju-Jut- su. Het is een kunst die kun digheid en buitengewone be drevenheid vereist. Eigenlijk betekent het "zachtgevecht". Het is een krijgskunst die tot doel heeft een aanvaller bin nen de kortste keren te neu traliseren en/of uit te schake len. Het behoorde tot de dis ciplines die de samoerai moest beheersen in de feoda le tijden. Elke adelijke fami lie had zijn eigen technieken, die onder de grootste ge heimhouding van generatie tot generatie werden doorge geven en verfijnd. Pas in de 19e eeuw werden de gehei men aan enkele geprivilig- eerden onthuld en later in scholen openlijk aangeleerd. De technieken omvatten vooral druk op de zenuw knooppunten. Die pijnpun ten die over het lichaam ver deeld zijn. Deze discipline wordt ons ge toond door Sensei Garcia 6° dan die pas op 2 november uit Japan terugkeert. Aerden Michel, 7° dan en ex-vice wereldkampioen (Long Beach California) toont ons als hoogste graad in karate in België, met zijn ploeg tal van self-defense technieken. Bijgestaan door Jos Augustus 4° dan zullen ook enkele hogere kata's (dit is schijngevechten tegen meerdere tegenstaanders) naar voor gebracht worden. Zij zetten ook het gedeelte breektechnieken in. Waarbij F. De Ceukelare uit Gent wee rom tal van betondallen op zijn lichaam laat stukslaan, met de voorhamer. Niet te missen! Dat ook dames goed zijn in deze sport wordt ons ge toond door de ploeg van Karateclub Ippon. Na een pauze krijgen wij het derde deel. Grootmeester Ke- nyu Chinen uit Okinawa Ja pan. Deze 7° dan in Kobudo en Okinawa-te komt met een buitenlandse ploeg zijn spe cialiteit vertonen. Wat is Kobudo? Het zijn de Japanse wapens zoals wij ze regelmatig in films zien. De bekendste zijn de nunchaku (soort vlegel), de bo (de "Aeroshape" samengesteld uit vijf niet onaardige danse ressen die in "shape" zijn, het geheel regelmatig eens zullen ontspannen met een nummer. Dankzij de medewerking van de plaatselijke middenstan ders en bedrijven, alsook de technische hulp van de Stad Dendermonde, konden de toegangsprijzen weerom laag worden gehouden. Voor volwassenen 200 fr. en voor kinderen onder de 14 jaar 160 fr. in voorverkoop. Aan de ingang zelf betaald men 200 en 250 fr. Kaarten kunnen nog verkre gen worden bij de dienst voor toerisme (V.V.V.) Grote Markt, Dendermonde. De Stedelijke Sportdienst in de Van Langenhovestraat te Dendermonde (Sporthal) alsook in de Stedelijke sport hal van Appels. Een raad: Wie een plaats wil, komt best op tijd want er zijn geen reservaties mogelijk. De nodige kontakten werden gelegd bij BRT zodat een TV- opname in de lucht hangt. stok), de sau (soort drietand) en de karna (korte sikkel). Oorspronkelijk waren deze voorwerpen dienstig als ge reedschappen maar nu uitge groeid tot efficiënte wapens. Het publiek zal zelf kunnen vaststellen tot wat jarenlange oefening met deze wapens kan leiden. Hierna volgt het Quan Qi Do vrij vertaald als de weg van de "vitale energie". Het symbool is de draak. Het doel is "sere niteit". Het principe berust op harmonie tussen twee po len nl. "lichamelijke kracht en anderzijds de vitale ener gie". De studie van de tradi tionele wapens onder andere de Viëtnamese sabel en ket ting alsook de messen beho ren tot deze discipline. Deze gevechtsvorm die nog niet zo gekend is, doch die zeer spektakulair is, vooral door zijn springende beenscharen rond het hoofd van de tegen strever, wordt ons getoond door Dong Van Hung 4° dan en zijn Viëtnamees team, die reeds vroeger in Dender monde te gast waren. Zij zijn echter nu in het gezelschap van hun grootmeester Pham Van Tong 8° dan, hoogste ter wereld in deze sport. Deze zal geblindoekt verschillende ananassen doorhakken, de welke zich op de keel en hoofd van zijn leerlingen be vinden. Een adembenemend nummer, voor de eerste maal in België. Deze groot meester was reeds te gast bij verschillende buitenlandse T.V. stations, waar hij deze attraktie rechtstreeks op de buis bracht. Vermelden wij ook nog dat als speciale attraktie de ne- derlandse Aerobic dansgroep VANAF 19.30 UUR SPORTHAL APPELS (Steenweg van Aalst) INTERNATIONALE VEDETTEN O.a. KENJU CHINEN (7* Dan Kobudo-Okinawate) met team (Okinawa-Japan) SENSEI TONG (8* Dan en team uit Vietnam) DON VAN HUNG (4' Dan) QUAN QI DO MICHEL AERDEN (Vice-wereldkampioen. 7' Dan) S. GARCIA (6' Dan Hakko Ryu Ju Jutsu) tal van andere specialisten INKOM 250 fr. volwassenen m fr. -14 jaar VOORVERKOOP 200 fr. volwassenen 160 Ir. -14 jaar

De Voorpost | 1989 | | pagina 32