Minister legde eerste steen van nieuw «Denderrust» te Herdersem Liberale Jongerenraad steunt besparingsmaatregelen BPA Bergemeersenstraat andermaal gewijzigd Een huis voor velen De Voorpost - 27.10.1989 - 3 Met assistentie van de langst in het rusthuis verblij vende resident, de 88-jarige Herdersemnaar Cyriel De Waegeneer, legde gemeenschapsminister Lenssens verleden zaterdagnamiddag in de Herdersemse Alfons De Cockstraat de eerste steen van het nieuwe rusthuis met erbij een dienstencentrum zoals nu bij dekreet voorzien. Een gebouw voor 105 bejaarden op een 6.805 m3 groot terrein door de Kongregatie van de Zusters Jozefienen aan vzw Denderrust afgestaan. De firma Jan De Nul Hofstade realizeert het naar een ontwerp van het Dendermonds architekten- en inge nieursbureau Abetec. Tijd van realizatie is 18 maanden. Momenteel is men duidelijk binnen de gestelde tijdslimieten. Gehoopt wordt het ge bouw nog onder dak te krijgen alvorens de harde winter zijn intrede doet. Hopelijk wordt het opera tioneel einde 1990. De huidige gebouwen aan de overkant van de straat waar momenteel de be jaarden zijn onderge bracht worden dan daar na omgebouwd tot servi ce-flats. Dat het allemaal dermate vlug gaat, ligt onder meer aan de degelijke voorbe reiding en de permanente inzet van velen onder lei ding van de direktrice van het rustoord Zuster Lut- gart De Maeseneer. Maar vooral omdat de realizatie gefinancierd wordt met eigen middelen zodat heel wat administratieve rompslomp kan worden ontgaan. Dat minister Lenssens, al hoewel de ruwbouw en de ouderling ingenomen. «Oude mannenhuis» In de dertiger jaren kwam er voor de ouderlingen betere behuizing. Door de mannen werd de nieuwbouw in gebruik ge nomen in 1933 en vier jaar later kregen ook de vrou wen hun nieuw verblijf. «Het was er properder en stipter.» Bovendien mochten ze van hun pen sioen een gedeelte hou den zodat ze beter met de maatschappij konden meeleven. Steeds zat het huis eivol. «In elke kamer brandde in de winter een stoofken en in de zomer zat vóór elk raam een vrouwken». Sommigen hielden de zusters op de boerderij, anderen in de tuin, bij de schoonmaak, de was of de afwas. De oorlog was een donke re periode en erna sloten de verantwoordelijken hun ogen terwijl jonge en oude zusters voor de een zamen zorgden. Aalst. Neen hier wordt geen bom geplaatst, deze man legt gewoon de laatste hand aan de geluidsinstallatie voor de eerste steenlegging van het rusthuis te Herdersem (a) afwerking volledig door In 1966 schoot «Brussel» de Kongregatie en de vzw echter wakker en stelde Denderrust wordt bekos- heel wat eisen inzake tigd, nu de aangename huisvesting, hygiëne, verrassing meebracht dat brandveiligheid en derge- de technische installaties lijke meer. zullen betoelaagd worden Herdersem evolueert is een positief punt te naar een meer mensvrien- meer voor een vlotte af- delijke opvang. Het ge werking. bouw van 1933 voldoet D niet meer. Kan evenmin Bejaardenzorg en zorg verbouwd worden. voor weeskinderen z.jn bij Vanaf 1965 wordt dan een de Zusters Jozefienen in de loop der decennia be- gedeelte ervan afgebro ken en verbouwd «Huize Denderrust». zwaarlijk te scheiden. Reeds in 1865 werden in het gedenkboek de aan- komsten van bejaarden «Denderrust» genoteerd. In vergeelde De rest van de gebouwen handschriften lazen we zou 'n '965 totaal ver- o.m. «We tellen 884 man- nieuwd worden. De wer- van het rusthuis waarge nomen door een eigen vzw. Gezien de steeds toe nemende eisen inzake huisvesting en hygiëne konden hoogstens nog 100 mensen er in opgenomen worden. In 1980 was de gemiddelde leeftijd van de residenten bijna 80 jaar. Meer dan de helft was tussen de 80 en de 90 jaar en 7 zelfs tussen 90 en 100. Van de 99 bejaarden, wa ren er 78 uit Groot-Aalst, 9 uit aangrenzende ge meenten en 12 van elders. Eén van hen zelfs uit het Brusselse. Voor bejaardenzorg en verpleging waren er 13 personeelsleden onder leiding van zuster Clara, voor keuken, was en on derhoud 14 onder wie zus ter Mia Duyck en de ad ministratie en direktie was in handen van zuster Christel en zuster Be atrijs. Eerstesteenlegging Op de werf werd gezien het minder gunstig weder enkel de eerste steen ge legd door gemeenschaps ministerjan Lenssens. De toespraken hadden plaats in de zaal van het huidige rustoord. Op kundige wijze assi steerde de minister, voor de gelegenheid «metser diender» Cyriel De Wae geneer als vertegenwoor diger van de hele residen tenfamilie. Beiden hiel den ze er een mooi tru weel met gelegenheidsin- skriptie aan over dat hen werd overhandigd onder grote belangstelling. De Zusters Jozefienen van Sint-Kruis Winkel hebben te Herdersem drie duidelijk gescheiden vestigingen. Het klooster zelf met als overste zuster Harlindis, de school met direktrice zuster Caritas en het rustoord met aan de leiding zuster Lutgart. De raad van bestuur van de vzw Denderrust be staat uit voorzitter Ann Bauwens dr jurist te Aalst, Jean-Marie De Baerde- maeker uit Essene na mens de Generale Bank, huisarts De Coster uit Moorsel, kinesitherapeut Michel Du Caju uit Gijze- gem, adjunkt-direkteur Intercom Aalst Xavier van Merris, zuster Be atrijs, lerares op rust uit Evergem-Wippelgem, zuster Irène Van Impe verpleegster, Herdersem, en uiteraard zuster Lut gart De Maeseneer, di rektrice. Bij de vele kwali teiten die haar door voor zitter Ann Bauwens te recht werden toege zwaaid voegt zich de jongste tijd die van des kundige in bouwmanage ment. De werken gingen van start op 1 augustus verle den jaar en de afwerking en ingebruikname is voor zien eind volgend jaar. 't Gaat prima Voorzitter Ann Bauwens stelde dat de werken als voorzien goed opschieten en de gedane beloften zul len gerealizeerd worden zo de winter niet al te on genadig is. Ze had woor- Aalst. In Herdersem metselde gemeenschapsminister Lenssens in samenwerking met de oudste rusthuisbewo ner de eerste steen van het nieuwe rusthuis (foto Guy) den van dank voor de ve len die letterlijk en figuur lijk «hun steentje» hebben bijgedragen voor deze nieuwe grootse realizatie. Met de vordering van de nieuwbouw groeit in gelij ke mate het entoesiasme van het bestuur en van de residenten. Uniek initiatief Minister Lenssens bracht hulde aan de kongregatie die reeds 125 jaar instaat voor bejaardenzorg voor velen in de regio en ook van daarbuiten. Een pri- vé-initiatief dat boven dien de steun van de over heid krijgt is een eerder uniek feit in de welzijns- sektor. Beleid impliceert vooruit zien en dan moet ook in deze sektor met een aan tal faktoren rekeningwor- den gehouden. Wat men er ook moge over zeggen, de financiële toestand van de over heidskas blijft beperkt en de steun kan dan ook niet anders dan navenant zijn. Verder is er de steeds gro tere nood aan dergelijke instellingen wegens de vergrijzing van de bevol king die kamp met d'nataliteit en zich ander zijds mag verheugen in een hoger ouderdomsge- middelde. Binnen tien jaar zal het aantal 85- ers verdubbeld zijn. En bovenop verengt zich het familiaal draagvlak waarop bejaarden kun nen terugvallen aanmer kelijk als men weet dat op 3 huwelijken er 1 echt scheiding volgt. Uitgangspunten van de Vlaamse Gemeenschap in verband met de welzijns- sektor zijn dan ook ener zijds het respekt voor de mens, dus ook voor de be jaarde. Anderzijds de we tenschap dat mensen el kaar nodig hebben om de eigen ontplooiing in haar diverse facetten gestalte te kunnen geven. Daarom gaat de Vlaamse Ge meenschap dan ook uit van prioriteiten zowel van thuisverpleging waar het kan en van rust- en ver zorgingstehuizen waar het moet. De minister zal trouwens eerstdaags voorstellen in die zin neerleggen. Het nieuw gebouw De nieuwbouw bevat vier bouwlagen. Elk met een eigen identiteit en een specifieke stemming. De vertikale binding wordt verzekerd in de inkomhal door het trappenhuis en de liften. In de kelderverdieping die 1.480 m2 groot is bevin den zich de technische ruimten als stookplaats, elektriciteitsverdelingslo- kaal, watervoorziening (ook voor brandweer), bergingen en keuken met koel- en diepvrieslokalen. Verder de refter en kleed kamers voor het perso neel, bergingen en kiné- ruimte. Ook het mortuari um. Al deze lokalen zijn be reikbaar met afzonderlij ke toegang ten bate van een efficiënte werking van het rustoord. Het gelijkvloers van 1.770 m2 bevat enerzijds een beddevleugel met 30 bed den en anderzijds het dienstencentrum. Elke beddenvleugel is te vens voorzien van 2 bad kamers met de daarbijho- rende linnenkamers, zi thoek, dagzaal en lokaal voor de verpleging. Het dienstencentrum dat eveneens opengesteld is voor niet-bewoners van het rustoord, herbergt on der meer patio, polyva lente zaal, vergaderzaal, winkelruimte, verzor gingslokaal, kapper en er- gotherapielokaal. Naast deze ruimten wer den hier ook de lokalen ondergebracht voor de di rektie, hoofdverpleegster en de administratie. nen en 779 vrouwen die in de loop van tientallen ja ren in het rustoord van Herdersem hebben ver ken startten in 1966 doch wegens overlijden van de architekt kwam er vertra ging. In 1971 was de man- bleven. Uit alle hoeken nenafdeling klaar en in van Vlaanderen kwamen 1973 ook die voor de vrou- ze naar Herdersem. Soms wei)- De inwijding van van ver, van heel ver. Tot Huize Denderrust werd in 1955 werden de namen een evenement van be- van deze bejaarden in lang voor Herdersem en twee afzonderlijke regis- de hele regio. Plechtige ters, een voor mannen en eucharistieviering, akade- een voor vrouwen, opge- rnische zitting, ontvangst ten gemeentehuize, hul- dekoncert door de Har monie Concordia et Domicilitas, Fakkelop tocht naar het Rustoord, lekend. «Hospicie» In 1889 waren er 223 be wonersvan het «hospicie» waarvan amper 13 van serenade door zangkoor Herdersem zelf. Dagelijks Hotsebotse en gezellig sa- moesten er plaatsen wor- menzijn met «The Musi- den geweigerd. En bij een ca' Fnends», het zat er al- overlijden werd die plaats 'erT!aa''n- dadelijk door een andere In 1979 wordt het behee' Aalst. Hier en daar staat er al de aanzet van een muur en steken ijzers uit de grond, het rusthuis moet nog vorm krijgen (a) Aalst. De Kattestraat is in hele slechte staat (a) Bij monde van Johan Stij lemans, voorzitter van de Liberale Jongerenraad (LJR) en ondervoorzitter van de PW Aalst, wordt gesteld dat de huidige koalitie de eerste is die «beleid voert» in plaats van «aan politiek te doen». O.m. door af te zien van volstouwen van de stadsadministratie met politieke vriendjes maar werk te maken van nood zakelijke rationalisatie. Grappen, eerder karika turen over de stedelijke administratie hebben wel een grond van waarheid. Dergelijke personeelsle den werpen een smet op hen die hun taak terdege ter harte nemen. «De luxe van een ongekontroleerd personeelskader, van kunst- en vliegwerk is voorbij». Het huidig bestuur geeft bij deze aanpak blijken van durf maar tevens van menselijkheid. Zware fi nanciële offers vragen aan de bevolking impliceert de noodzaak van een zui nig en efficiënt beheer. Zowel op het vlak van de personeels- als dat van de werkingskosten. De LJR staat dan ook ten volle achter de genomen opties en veroordeelt de struisvogelpolitiek van de CVP. «Blijven beweren dat besparen niet noodza kelijk is gezien de finan ciële toestand van de stadskas is immoreel», de LJR kant zich tegen obstruktie in de gemeen teraad en tegen de lang durende interpellaties van de CVP die schril afs teken tegenover de tus senkomsten van de VU. «Van een jong gelaat in de gemeenteraad is er duide lijk maar weinig te be speuren». De LJR-voorzitter stelt dat het jolige feest toch doorgaat. Zo is er op de dienst Financiën een bes telbon voor de aankoop van één bureelstoel en van twee stoelen voor be zoekers voor de stedelijke waterdienst. De bureel- stoel kost circa 57.000 fr en de beide andere stoe len samen 48.000 fr. De LJR vindt zulks absoluut niet passend en heeft ver der geen boodschap aan demagogie en volksver lakkerij. LH Het Bijzonder Plan van Aanleg (BAP) Berge- meersen reeds daterend van 1959 werd door een ministerieel besluit van 1987 in herziening gesteld. Het ontwerp werd verle den week door voorlopige aanvaarding aan de ge meenteraad voorgelegd. Het gebied tussen de Bergemeersen- en de Langestraat doorsneden door de Albrechtlaan werd herhaaldelijk gewij zigd in 1961,1966 en 1974. De nieuwe wijzigingen werden vooraf met amb tenaren van de voogdij overheid besproken zodat een aantal mogelijke hin dernissen uit de weg kon den worden geruimd. Door de huidige aanpas singen komen zwembad, in aanleg zijnde park erbij en het terrein voor het op te trekken rusthuis aan de Albrechtlaan nu te liggen in een zone van openbaar nut en een gebied voor re- kreatie, passieve en aktie- ve. Aan de overzijde van de Albrechtlaan die als cen trale as fungeert komen bloemenveiling Flora en slachthuis nu in een zone van openbaar nut. Vol gens schepen De Meer leer is deze wijziging eer der een bevestiging van de reeds bestaande toestand aldaar. De verlenging van de Lei- rekesroute (fietspad) wordt eveneens in het BPA besproken. Het ligt op de voormalige spoor wegbedding van de spoor lijn Aalst-Opwijk-Lon- derzeel. Gezocht moet nog worden door de Ver- keerskommissie naar een valabele oplossing om de fietsers via dit pad aan de overkant van de drukke verkeersader die de Al brechtlaan als ringlaan dan toch is, te helpen ge raken zonder al te veel ri- siko's. Via de Bergemeersten- straat zou dan het stads centrum kunnen worden bereikt. Tussenin, in de «binnen- gebieden» zou er ruimte zijn voor het mogelijk op richten van geïntegreerde autogarages. LH De eerste verdieping her bergt een beddevleugel voor 30 personen alsook een autonome vleugel voor 15 demente bejaar den. De totale bebouwde op pervlakte van deze ver dieping bedraagt 1.760 m2. De afdeling voorbehou den voor dementen werd geconcipieerd rond een centrale beglaasde bin nenkoer, teneinde de werking en de kontrole te optimaliseren. Op de tweede verdieping werd een gelijkaardige autonome beddevleugel (30 bedden) onderge bracht zoals deze op de gelijkvloerse en eerste verdieping. De totale oppervlakte van deze verdieping bedraagt 1.030 m2. Op de dakverdieping werd de machinekamer voor de 2 liften ingeplant. Bouwwijze Het gebouw is in zijn tota liteit een kombinatie van klassiek metselwerk, ge wapend en voorgespan nen beton. Wat betreft de materialen voor de gevels werd geop teerd voor een harmoni eus samengaan van met selwerk (handvorm steen), sierbeton en leien bekleding. Het buitenschrijnwerk zal uitgevoerd worden in een hoogwaardige aluminium uitvoering met thermi sche onderbreking ten einde te voldoen aan de strengste eisen van kom fort, onderhoud en warm- tehuishouding. In dit schrijnwerk wordt tevens een zonnewerings systeem ingebouwd. Uit eraard is de beglazing voorzien in een dubbel wandige isolerende uit voering. LH Aalst. Voorlopig is er nog maar weinig te merken van de struktuur van het nieuwe rustoord Denderrust in Herdersem (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 3