Burgemeester De krijgt er nog een Langhe petitie bij Stadspersoneel Aalst moet vier maand naar indexatie wachten Jaarlijkse Somati Publieksprijs voor de beste Belgische film (R) evolutie in afvalverwerking In Vrijheidstraat meer Islamieten dan Belgen Verkeersproblemen in Erpe-Mere Lede koos nieuw bestuur socio-kulturele raad Stedelijk Onderwijs De Voorpost - 27.10.1989 - 5 Het verkeersprobleem van de Oudenaardsesteenweg is een oud zeer maar in de omgeving van de op- en afritten van de autosnelweg wordt de toestand steeds erger met de dag. Meermaals is bij het gemeentebe stuur van Erpe-Mere aangedrongen om een degelijke oplossing te zoeken maar veel kan men niet verwezen lijken vermits het hier om een provincieweg gaat en de gemeente hier bijgevolg geen bevoegdheid heeft. Alleen kan men bij de bevoegde autoriteiten aandringen om de huidige toestand enigszins te verbeteren maar dit brengt blijkbaar weinig aarde aan de dijk. Het uitblijven van ernsti ge maatregelen om de verkeersveiligheid te ver beteren verontrust de be woners van de buurt en ook de weggebruikers zelf ondervinden voortduren de nadelen, vooral zij die de Oudenaardsesteenweg moeten vervoegen vanuit de Bosstraat of de Otter- gemstraat. Iedere wegge bruiker, hetzij harde of zachte, begint het op de heupen te krijgen omdat er werkelijk niets onder nomen wordt en de toe stand stelselmatig verer gert in plaats van te verbe teren. Petities Pas enkele weken geleden is een afvaardiging van ouders met enkele kinde ren -zachte weggebrui kers- bij de burgemees tergetrokken met een pe titie en enkele zelf ge maakte tekeningen die de netelige toestand in de omgeving van de E40 dui delijk illustreerde. Toen konden ze vernemen dat burgemeester De Langhe wel van goede wil is maar vrijwel machteloos staat om reden dat deze zaak door het provinciebe stuur moet opgeklaard worden. Thans hebben de buurt bewoners van de dicht be reikte omgeving front ge vormd om via een lijst met handtekeningen eindelijk het provinciebestuur te lonen hoe kritiek de toe stand is op deze sekundai- reweg, vooral dan op het grondgebied van de deel- reente Mere, een bijgaande brief protesteren zij tegen de teer onveilige situatie die er, nu meer dan vroeger, heerst. De onhoudbare toestand van tegenwoor- is in de hand gewerkt door de nieuw aange brachte wegmarkeringen waarop de baan op een teer ongelukkige manier nog moeilijker en gevaar lijker geworden is. Men wijst er op dat de weglig- S'ig aanleiding geeft tot rd rijden en dus dikwijls gevolgd door zeer hard remmen en vaak niet hard genoeg om ongelukken te voorkomen... gelukkig >galtijd beperkt tot stof felijke schade. De nega tief ingestelde weggebrui kers gewagen al van een «dodenweg» alhoewel het nog zo ver niet is maar de vrees bestaat dat dit niet w meer uitblijft. Hope lijk wacht men geen dode lijke ongevallen af om af doende maatregelen te treffen. Een van de belangrijkste klachten die men uit is dat men inzake verkeersvei ligheid absoluut geen re kening houdt met de plaatselijke bevolking in die dicht bevolkte kom. Nochtans leeft er een re latief jonge bevolking in de omgeving van de auto strade met daarnaast nog heel wat oudere mensen die in feite nog het groot ste slachtoffer zijn want zij, die er al verschillende decennia wonen (van ver vóór het drukke wegver keer!) worden nog het meest geplaagd met de nieuw geschapen toestan den. Zij hebben vooral problemen met het dwar se n van de steenweg waar bij ze niet alleen lang moeten wachten maar ook moeilijkheden heb ben om zeer vlug over te steken, een maneuver dat ze zeker tijdens de spitsu ren niet mogen noch kun nen uitvoeren. Op be paalde tijdstippen is het vervoegen van de steen weg vanuit de Bosstraat zelfs voor automobilisten een gevaarlijke onderne ming en wat dan gezegd van de fietsers en voet gangers zoals o.a. kinde ren en oudere mensen. Alternatieven De groep mensen die zich het lot van de buurtbewo ners aantrekken, vinden het spijtig dat ze nooit uit genodigd zijn op een in formatievergadering zoals dit nochtans wel het geval was bij het aanbren gen van de vroegere weg markeringen. Ze wensen in de eerste plaats een drastische snelheidsbe perking voor dit stuk tra- jekt om op die manier en igszins de veiligheid op te voeren. De initiatiefne mers denken hierbij aan het aanbrengen van ver keerslichten die een korte oversteekduur zouden moeten waarborgen. Als voorbeeld verwijzen ze naar de Boudewijnlaan te Aalst, een verbindings weg die evenzeer druk be reden wordt. Dan is er ook nog het ele ment van de parkeerstro- ken die reeds in de vroege morgen bezet worden door mensen die opge haald worden door fir ma's. Ook hierdoor is het moeilijk voor de omwo nenden om de zijweg te bereiken of zelfs een ei gen oprit in te rijden. Voor dit probleem heeft het aktiekomitee een ge deeltelijke oplossing ge vonden en verwijst naar het huisnummer 390 aan de weg die in de richting Egem-Ottergem loopt en waar de mogelijkheid ge boden wordt om een goedkope parking aan te leggen, voornamelijk op een stuk grond dat eigen dom is van het Min. van Openbare Werken. Al leen maar een verharding aanbrengen zou een op lossing zijn of ten minste een eerste tegemoetko ming om bepaalde ver keersproblemen weg te werken. Er is echter nog meer na deel door de nieuwe weg markeringen: van het huisnummer 385 af werd indertijd een veel te lange afritstrook naar de Bos straat aangebracht. Iets dergelijks blijkt men ner gens in de provincie meer te vinden. Heeft men hier met een experiment te doen of wil men opzette lijk een hinderlijke situa tie voor de fietsers en voetgangers scheppen? Als storend element stip pen de initiatiefnemers ook aan dat de woonfunk- tie van deze dicht be bouwde woonzone in dit gebied volledig verwar rend en zelfs verstrengeld overkomt. Enkele jaren terug werden de mensen hier onteigend - sommige voor de tweede keer - De opkomst voor de ver kiezing van een nieuw be stuur voor de socio-kultu- 'ele raad in Lede kende ten eerder matige belang stelling. Nog geen derde san alle bij de kulturele raad aangesloten vereni gingen waren op deze ver kiezing present. Voorzitter werd Antoine Deder die de vorige legi slatuur de funktie van se- kretaris van de kulturele raad vervulde. Hij wordt bijgestaan door twee on dervoorzitters en die nmkties werden toever trouwd aan Caroline «rolders en Emiel Bos man. De nieuwe sekreta- is Etienne De Winne. Willy Van Hauwermeiren "lijft zijn taak als penning meester behouden. De komissarissen zijn Gerard Impens en Danny De Couck. Het nieuwe be stuur heeft zich voorgeno men een beleidsplan op te stellen en men wil dat eer lang aan de algemene ver gadering voorleggen. De nieuwe voorzitter hoopt in elk geval dat een groter aantal verenigingen be langstelling aan de dag zullen leggen voor de wer king van oc socio-kulture le raad. Hij drong erop aan dat elke vereniging een vertegenwoordiger naar de vergadering van de raad zou sturen. Bo vendien verwacht hij van de leden ook een aktieve inbreng op de vergaderin gen en dat wil zeggen dat hij erfop rekent dat ze ook met voorstellen en sugge sties voor de dag zullen komen. Erpe-Mere. Een beeld van de raadsvergadering in Mere (jv) voor de verbreding van de steenweg. Dit had uiter aard als gevolg dat het verkeer dichter bij de hui zen verlegd werd en het geluid immenser en ster ker. Dientengevolge be gint ook de geluidshinder een fraaie rol te spelen in het dagelijks leven van de talrijke omwonenden die het soms moeten stellen met 50 tot 60 decibel, nog altijd verdraagbaar maar niet om van een rustige omgeving te spreken. De ze mensen zien een oplos sing voor dit letsel door de snelheid te bemerken zoals dit het geval was bij de vroegere wegmarke ringen. Een ander alter natief dat ze vooropstel len is het nu aanbrengen van een laag asfalt of rub ber, een procedee dat in andere bouwzones toege past werd. Volgens de initiatiefne mers is «de trafiek op de ze weg uitermate sterk toegenomen zodat de ontstane verkeersdrukte een grondige aanpak van de problematiek vereist». Daarom verwijzen zij, voor de oplossing van de ze toestand, naar alle offi ciële besturen en verant woordelijken die samen een eerlijke oplossing moeten vinden voor het ontstane probleem dat niet langer mag aansle pen. Tenslotte besluiten zij met klem: «Wij dringen bij de beleidsverantwoor delijken aan op een ern stige en zakelijke aanpak van de gerezen proble men». Trouwens, is het geen na latigheid dat op deze pro vinciale weg nauwelijks verkeersborden aanwezig zijn? Het behelst hier slechts een strook van een paar kilometer, zelfs min der, zodat met een weinig goede wil een oplossing kan gevonden worden die de meesten zal kunnen bevredigen. jy In de marge van Gentse filmgebeuren Het bedrijf Somati, gevestigd te Erembodegem bij Aalst en gespecializeerd in de brandbeveiliging, heeft tijdens het Gentse filmgebeuren aangekondigd dat het jaar'Üks een publieksprijs zal uitreiken voor de beste ^|v Belgische langspeelfilm ter waarde van 1 miljoen Bel- 1 gische frank. Het Gentse filmgebeuren enerzijds vor men een perfekt kader voor de bekendmaking van dit belangrijk initiatief. Somati heeft al enkele «Dat,» aldus Pelgrims, stappen gezet in de film- «zal wel te maken hebben wereld. Recent werd een met onze klantgericht- materiële bijdrage gele- heid. Het is de vraag van verd aan 'Coco FÏanel' en de klant die centraal staat eerder al werd'Het Sacra- in het handels- en be- ment' gefinancierd. De drijfsleven, het is uitein- heer P. Pelgrims, gedele- delijk ook de klant die be geerd bestuurder, geeft slist over het sukses of de een toelichting over het mislukking van een film. engagement van Somati Ik ben mij er terdege van bij de film: «Ons bedrijf is bewust dat dit bij sommi- gebazeerd op vooruitgang gen vragen kan oproepen, en professionalisme. Lo- Liggen onze kriteria niet gisch dat wij onze naam teveel vast aan het oor- verbinden aan een sektor deel van Jan en alleman, die én vooruitgang boekt, die vooral zal kiezen voor én bijzonder professio- het gemakkelijke, popu- neel te werk gaat. Die ver- laire genre, en echte 'film nieuwing en doorgedre- als kunst' geen kans ge ven vakkennis vinden wij ven? Ik antwoord daarop momenteel ook in de Bel- dat ons bedrijf helemaal gische filmwereld terug, niet zo'n negatieve dunk De nominaties en de prij- heeft van het Belgische zen die ons land recent in publiek, de wacht sleepte, illustre- Regelmatige bioskoopbe- ren de stijgende kwaliteit zoekers kunnen echt wel van het aanbod. Denk aan kwaliteit van pulp onder- de Oscar voor de beste te- scheiden. Wij hebben er kenfilm van Nicole Van het volste vertrouwen in Goethems 'Griekse Tra- dat wij ons op het oordeel gedie' en aan de Oscarno- van de bezoeker kunnen minatie voor 'Le Maitre verlaten om een kwali- soortgelijken die werken in Brusselse ministeries en elke dag de verplaat sing bovenop moeten be kostigen. Wat niet wil zeg gen dat te Aalst te veel woon een wens van de mi nister. Een uitnodiging tot onderzoek of die in derdaad mogelijk is. Die komt er dan alleszins op 1 januari aanstaande. Maar In de jongste gemeente- de situatie klaar. «Men raad nam het stadsbe- kon kiezen voor 4 maan- stuur twee politieke be- den op de indexatie met slissingen. De bestem- 2% wachten of vervallen ming van de ruim 22 mil- in Luikse toestanden», joen die bedoeld" zijn om Het stadsbestuur opteer- kansarmen ter hulp te ko- de voor de eerste oplos- men enerzijds en ander- sing en volgens Monsieur zijds het verdagen van de terecht. Op 1 januari 1990 loonsverhoging van 2% is de 2% er alleszins bij. voor haar personeel. In Hij stelt bovendien dat de plaats van het loonzakje lagere graden in de stads- vanaf 1 september met administratie beter be- een vijftigste van de wed- taald worden (circa de te zien aangroeien zal 20.000 fr op jaarbasis) dan daartoe nu vier maanden tor'komS'^ieuwjaar" Na 15 jaar onderzoek produceert Amylum afbreekbaar plastiek Volgens CVP-fraktielei- der Maurice De Kerpel worden de zwakken an dermaal het kind van de etaald wordt doch dat verwacht er liefst geen men daar minder moeilijk wondermiddel van, voegt 4 maanden kan wachten de schepen er aan toe. Als op verhoging. de belastingen die 2000 fr Schepen Bogaert waar- schuwt tegen het bedrij ven van demogogie. Het toekennen van die 2% aan het personeel is ge- hebben afgeroomd schie ten er maar enkele bank jes van 100 van over. de Musique' als de beste buitenlandse film. En zelfs de prestigieuze Ti mes vond dat "Zonderlin ge Zielen' ten onrechte net naast de Italiaprijs greep. Kortom, het gaat zeer goed met de Belgi sche film, en het stijgend aantal bioskoopbezoe- kers bevestigt dat.» Internationaal «Belgische filmmakers», zegt Pelgrims, «werken steeds meer samen met buitenlandse studio's. Zij pakken ook de verdeling van hun films in het bui tenland veel professione- teitsfilm te belonen.» Konkreet Vanaf het vooijaar van 1990 zal Somati beoorde lingsformulieren in de bioskopen verspreiden. De verwerking van deze formuleren staat doorlo pend onder de kontrole van een gerechtsdeur waarder. Met de kleine beoordelingsinspanning maakt de filmkijker kans op een aantal prachtige prijzen, zoals o.m. deelna me aan belangrijke film manifestaties, gratis abonnementen enz. Na tuurlijk zal dit alles door rekening. De door de mi- Met de vrucht van haar nisters Tobback en Van jarenlange onderzoeking den Bossche genaamte- heeft de Aalsterse zet- kende CAO zou daardoor meelfabrikant Amylum, met de voeten getreden de vroegere Glucoseries worden en het stadspers- Réunies, een dubbelslag, oneel wordt er «de kop Enerzijds is Amylum erin van Jut» door. «Het stads- geslaagd plastiek te ver- bestuur draagt zijn perso- vaardigen die biologisch neel duidelijk geen goed afbreekt en anderzijds is hart toe want door deze deze nieuwe produktie beslissing slaat het ge- die allicht een voltreffer gronde verwachtingen de want bestseller wordt een bodem in». Wanneer Ed- middel om de afvalberg gard Hooghuys alluder- weg te helpen werken, end op een gezegde van Verwerking van huisvuil De Kerpel dat de SP aan wordt inderdaad een teer schizofrenie zou lijden punt. Huisvuil verbran- zegt De Kerpel dat dit den blijkt duur uit te val- «een gespletenheid is len en de stortkapacitei- waarbij men langs de ene ten verminderen met de kant iets beweert maar dag. De nieuwe technolo- langs de andere kant to- gie die Amylum introdu- taal anders handelt». Jos ceert zal dan ook een ge- Van Landuyt (VD) heeft voelige bijdrage leveren er een andere definitie voor deze problemen, voor: «Schizofreen zijn zij Op basis van Europese die toen ze in het bestuur tarwe en maïs produceert zaten alles goed vonden Amylum een breed assor- doch belang in de minder- timent zetmeel en zet- heid alles aTs slecht kwali- meelderivaten die zowel ficeren». in de food- als in de non- Voor Eddie Monsieur is foodsektor toepassingen vinden. goedgekeurd door de US Amylum zocht naar een Food Administration en technologie die «water en konform de nieuwe Euro- vuur» moest verzoenen, pese richtlijnen als voed- Zetmeel met een gedefi- selverpakking. nieerde vochtigheids- Vooral voor plastiek met graad en plastiek dat korte gebruiksduur is de ler aan. Denk maar aan een informatiekampagne het sukses van 'Hector' in flink ondersteund wor- Nederland en in Frank- den rijk. Die internationale Somati is er van overtuigd uitstraling willen wij aan- dat haar initiatief kan bij- vocht afstoot. Twee jaar terug werd het «Eureka» en kon de tech nologie aangepast wor den aan Europese nor men. Volgde dan de kom- ze nieuwe technologie in teressant: huisvuilzakken, folie om af te dekken, fast-foodverpakking, wegwerpluiers, bood schappentassen, flessen moedigen en ondersteu nen. Vandaar dat wij de Somati Publieksprijs van 1 miljoen Bef. vooral zien als een stimulans om in ternationaal te gaan wer ken. Want dan wordt het dragen tot de nationale en internationale promotie van de Belgische filmkui tuur. «De Belgische film is een goed produkt, en eni ge bijkomende steun kan dat gegeven alleen maar mercialisatie en daar is voor motorolie, verpak- men thans aan toe. Het kingvanwasproduktenen hele recept zou erin be- dergelijke meer. Die kun- staan het nieuwe zetmeel in een uitgekiende ver houding te mengen met andere niet nader ge noemde ingrediënten en additieven. nen gewoon de kompost- hoop op want degraderen van zelf. De impakt die deze nieu we technologie krijgt is Een technologie die onge- dan ook bezwaarlijk te kompliceerd toepasbaar overramen is en die dan ook hoge ver wachtingen wekt. Vooral omdat, afhankelijk van het soort, deze nieuwe plastiek zich zelf vernie tigt in een periode varië rend tussen 6 maand en twee jaar. Het nieuwe produkt is bovendien pas echt interessant voor versterken. Als het aantal zowel de filmmakers als bioskoopbezoekers blijft voor de sponsors. De prijs stijgen, en ons filmpresti- moet dan ook kontraktu- ge in het buitenland toe- eel besteed worden aan neemt, dan hebben wij de promotie van de win- ons doel met de Somati nende film in het buiten- Publieksprijs ruimschoots land of aan het opstarten bereikt», besluit Pelgrims, van een nieuw projekt.» Publiek Het publiek krijgt de eni ge en de beslissende stem voor het toekennen van de nieuwe prijs. Waarom geen vakjury? Voor alle inlichtingen: Stichting voor Kunstpro motie, Koolstraat 47 te 1000 Brussel - Tel. 02/ 213.63.71. Op 1 oktober 11. zag de situatie in de stedelijke scholen er wat betreft het aantal leerlingen als volgt uit. Kleuteronderwijs Hofstade-Gijzegem won er 17 bij (nu 46), Oude Ge- ntbaan 15 (nu 133), Vrijheidstraat 8 (128), Meldert 2 (31) en Ho veniersstraat 1 (64). De Binnenstraat verloor er 17 (nu 116), Erembodegem 14 (62), Herdersem 8 (47) en Moorsel 2 (31). In totaal volgen 678 kleu ters stedelijk onderwijs. Een aanwinst van 2. bij (nu 193), Hofstade- Gijzegem 14 (231), Mel dert 4 (49) en Vrijheids traat 1 (57). Maar de Binnenstraat verloor er 33 (nu 242) en Moorsel en Baardegem elk 5 (nu 56 en 48). Status qua in Herdersem met 113. In totaal volgen 999 lage re schoolleerlingen stede lijk onderwijs. Een verlies van 9. De Akademie Schone Kunsten telt 104 leerlin gen (hoger en lager se- kundair) wat een verlies betekent van 10. Godsdienst Aalst. De werkgroep Kosi in vergadering bijeen (a Lager onderwijs jn Meldert en Baardegem Erembodegem won er 15 volgen alle leerlingen ka- tolieke godsdienstles. Leerlingen die zedenleer volgen zijn er 21 in de Bin nenstraat, 14 in de Vrij heidstraat en in Hofsta de-Gijzegem, 11 in Erem bodegem, 3 in Herdersem en 2 in Moorsel. In de Vrijheidstraat vol gen er 29 leerlingen Isla- mietische godsdienstles sen wat 1 meer is dan deze die katholieke godsdienst of zedenleer volgen. In de Binnenstraat zijn er dat 22 en in Hofstade-Gijzegem 2. In totaal volgen 881 leer lingen katolieke gods dienst, 65 zedenleer en 53 Islamietische godsdienst. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 5