"Wat heeft Vlaanderen de wereld aan wetenschap te bieden? Protest tegen ontslagbedreiging van vakbondsafgevaardigde Hot news aan 't kollege Daens in de Gazet Jubilerende Herdersemse Davidsfondsafdeling met colloquium ACV: «Een princiepskwestie» 6 - 27.10.1989 - De Voorpost in de mobilisatie want op 10.12.39 werd de Herder semse afdeling van het Davidsfonds opgericht daarbij vertrekkend van de toenmalige studie kring. Onder het motto "Voor godsdienst, taal en volk" werden tal van akti- viteiten georganiseerd met ruime impakt op de bevolking. De afdeling droeg haar steentje bij voor het promoten van een eigentijds Vlaams na tiebesef en voor de eman cipatie van ons volk in een autonoom Vlaanderen. Toen na een halve eeuw werking in 1964 een Jong- Davidsfonds te Herder- sem werd opgericht kreeg de afdeling een nieuwe élan. Hoogtepunten van de jongste periode waren alleszins de viering van Alfons De Cock, het op richten van het gedenkte ken van Jozef De Cock, de verplaatsing van de oude Sasbrug en een aantal merkwaardige tentoon stellingen onder het mot to "Ken uw Dorp". Colloquia Het colloquium van Her- dersem verleden zaterdag kaderde in een hele reeks soortgelijke happenings op de ruime terreinen van Vlaandercns émancipa- tie, van kuituur, spirutua- liteit en leefstijl. Daarbij werden inzichten en over tuigingen van geïnfor meerde waarnemers en feïnspireerde medewer- ers vergebracht naar een ruim publiek. Vragen Vesalius, Mercator, Bac- Oeland... Vlaanderen had in hef verleden een aantal wetenschappers met een wereldreputatie. Ziet deze centra van kleinere lan den als Vlaanderen hierin een betekenisvolle rol spelen? Zal de opsplitsing van het wetenschapsbe leid naar Vlaanderen en Wallonië de uitstraling van het wetenschappelijk onderzoek stimuleren of afremmen? Hoe belang rijk is de braindrain (her- senvlucht) uit Vlaande ren? Wat zijn daar de ge volgen van voor ons land? In welke mate beïnvloe den de resultaten van het wetenschappelijk onder zoek onze leefstijl en pmentaliteit? Is weten schap deel van onze kui tuur? Panel Een gespecialiseerd panel boog zich over deze brede materie en op volledig uit diepen van de vraagstel lingen kon uiteraard niet worden ingègaan. Toch kwamen de meest pran gende en meest aktuele vragen aan bod. Het panel bestond uit prof dr. André Deruytte- re, vice-rektor van KU- Leuven, Hans Bracquené, kabinetsmedewerker van de minister van Weten schapsbeleid en dr. Dirk Inzé, groepsleider Labo ratorium voor Genetica RU-Gent. Vooraf be klemtoonde Walter Uyt- tenhoven voorzitter DF- Oost-VIaanderen het kristelijk en Vlaams pro fiel van het Davidsfonds. DF O-VI. telt momenteel 16.874 aangesloten gezin nen. Hij stelde dat de wer king in het DF stoelt op eerlijk engagement en vrijwillige inzet. Zonder een grote dosis idealisme kan net DF niet vooruit. Zowat iedere avond heeft er in een of andere afde- Wegens het ontslag van een bediende door de fir ma Coplac, een houtbe drijf op de derde indus triezone te Erembode- gem, kwam het tot een protestaktie door militan ten van de Landelijke Be diendencentrale (LBC) en de Kristelijke Centrale Hout en Bouw (CCHB). Dit wegens de lopende ontslagprocedure tegen vakbondsafgevaardigde Marc Mallego, lid van de ondernemingsraad en ak- tief op sindikaal vlak bij Coplac. De direktie zou Mare Mallega «om drin gende redenen» willen af danken en heeft daartoe een procedure lopende bij de rechtbank. Een LBC- woordvoerder zeg de te moeten betreuren dat de socialistische en li berale vakbonden zich van deze aktie afzijdig houden. Staf Hiel stelde verder dat het hier een principiële zaak betreft waarachter ACV- natio naal zich duidelijk stelt. Mare Mallego geniet het beschermd sindikaal sta tuut en protesteerde in deze firma die 300 men sen te werk stelt tegen het weren van overleg in ver band met de regeling van overuren en tegen het niet respekteren van de taal wetgeving door het ver spreiden van dienstnota's in de taal van Happart. De man in kwestie kreeg aanvankelijk geen loons verhoging. Die kwam er uiteindelijk toch na on derhandelingen met de vakbond. Onder het voorwendsel van reorganisatie wilde men hem isoleren en ver antwoordelijk maken voor de afdeling stockbe- heer. Omdat hij deze job weigerde wil de Coplac- direktie hem nu kwijt. Als vakbondsafgevaardigde geniet hij wel de mogelijk heid om ingrijpende funk- tiewijzigingen te weige ren. Uit een aan de ingang uit gereikt pamflet blijkt dat net de aktievoerders me nens is. Zo er geen orde op zaken wordt gesteld wordt het protest verder gezet op vrijdag 10 novem ber. Herhaalde vragen naar nadere informatie zodat we ook de andere klok konden laten horen pen op een sisser uit. Nie mand van de direktie scheen inderdaad spreke- lijk te zijn. LH - Agalev keerde zich onlangs tegen kansspelen als «Bingo». Het stadsbestuur zegt dat dit een nationale materie is. Bij wet is vastgesteld welk spel al dan niet een «kansspel» is. Hieromtrent heeft het stadsbestuur geen enkele bevoegdheid. Vraag blijft wel of een stads bestuur zijn burgers tegenover zichzelf moet bescher men. - Met kredieten die resteerden op het ministerie van kuituur wil Aalst een bijdrage leveren tegen spijbelen. Het deed inderdaad voorstellen terzake en haalde een deel van de kredieten binnen. Het wordt een naar scholen gericht projekt dat de jongeren alleszins zal aanspreken. - Naar de huidige trend werd ter gelegenheid van de wegenwerken in de Kool- en Schoolstraat nieuwe verlichting geplaatst. Wisselstukken van de oude ap- peraturen zijn quasi niet meer te vinden. Bovendien geven de nieuwe toestellen betere resultaten. - In de Merestraat die leidt naar het Siesegemzieken- huis komende uit Nieuwerkerken liggen heel wat put ten. Volgens oud-burgemeester Marcel De Bisschop «de meest adekwate manier om autorijders hun snel heid te doen minderen». «En hij heeft dan nog gelijk ook» merkte eerste schepen Edgard Hooghuys op. Toch hoopt de schepen dal tegen de voorziene opening (15.12) een aantal putten minstens gevuld zijn. - De werken aan «het voorgeborchte van de Keizers- hallenvorderen goed. Aldus schepen van Openbare Werken Hooghuys. De stad Aalst hoopt aat voor volgende werken eens wat geld voor Aalst zou uit de bus vallen. Er is inderdaad 125 miljoen door de provincie Oost-Vla anderen uitgetrokken voor maat schappelijke, toeristische en historische projekten. De fietspaden langsheen de Dender zouden daarin kade ren. - De kwestie van parkeermeters moet door de ver- keerskommissie besproken worden in het geheel van de globale verkeersproblematiek. Op de vraag hoeveel parkeermeters per jaar opbrengen kwam wel als ant woord «niet genoeg. Alleszins minder dan verleden jaar». - In verband met de toekomst van de Safirvestiging wil Aalst besprekingen aanknopen met de top. Alle gemeenteraadsfraktievoorzitters zullen daarbij be trokken worden. Als Safir geen kontakt opneemt met het stadsbestuur zal dat stadsbestuur de rollen om draaien en zelf het initiatief tot dialoog nemen. LH In het kader van het Daensjaar, n.a.v. de lift geboortedag van Priester Adolf Daens, loopt er een nationale tentoonstelling 'Daens in de gazet. Pries ter Daens en de politieke verslaggeving in zijn tijd'. Hoe werd de hele politieke en sociale strijd van Daens ervaren door zijn tijdgenoten? Hoe sterk werd de politieke wereld beroerd door zijn akties" Een erg verscheiden antwoord hierop, gaande van verheerlijking tot verguizing, vinden we in de toenmalige politieke verslaggeving. Immers, het 'geval Daens' beroerde de hele nationale pers, en haalde verscheiden malen de buitenlandse kranten. De tentoonstelling evoceert de hele geschiedenis van Adolf Daens en de Daensistische Beweging aan de hand van twaalf items en een prentenkabinet. De twaalf items zijn: De Familie. De Kwestie. Op Meeting, Verarmd Landbouwland. De Loteling, Eén Man, één Stem, Krakeel om een Hospitaal, De Romereis, Het Paleis ontzegd. Bestraft, Het Parle ment en Overleden. Hierbij is er naar gestreefd een zo ruim en volledig mogelijk beeld te bekomen, gaande van regionale tot nationaal-verspreide kranten, van Daensistische tot Katholieke, Liberale, Socialistische en andere pers. Dit alles wordt aangevuld met foto's, prenten, karikaturen, dia's,... Deze tentoonstelling is geplaatst onder de auspiciën van de Vlaamse Executieve en het Stadsbestuur van Aalst. Men kan deze tentoonstelling bezoeken van zater dag 18 november tot zondag 10 december 1989, elke dag van 10-12 u. en van 13.30-18 u. in het Belfort- Schepenhuis, Grote Markt, Aalst. Aalst Herman Slagmulder de nieuwe Davidsfondsvoor- Aalst. In de feestzaal van Gilbos was veel belangstelling voor de viering van een halve Aalst. Luisteren in stilte, was het tema van een voordracht die door het Davidsfonds vo» zitter(a) eeuw Davidsfonds Herdersem (a) de Mijlbeekparochie werd georgamzeerd (a) De Davidsfondsafdeling Herdersem die momenteel 216 ledengezinnen telt is aan haar 50ste werkjaar toe. Voldoende om in dit jubeljaar een aantal aktiviteiten te plannen. Zo trekt de afdeling a.s. maandag liefst met twee bussen (120 man) naar Yerseke in Walcheren waar het de mosselteelt en oesterkuituur onder de loupe gaat nemen. Hoogtepunt van het jubeljaar werd verleden zaterdag in de feestzaal Gilbos het colloqui um geschoeid op nationale voet en van de vier landelij ke ontmoetingen die de vroegere provinciale gouwda- gen vervangen. Aan de orde van het collo quium was de vraag "Wat Vlaanderen aan weten schap de wereld te bieden heeft". De opkomst was zeer be moedigend. Ruim 120 af gevaardigden van afdelin gen uit alle Vlaamse gou wen waren present en het dynamisch team van voor zitter Hugo Bogaert zorg de voor een degelijke or ganisatie al kwamen er in laatste instantie wel een paar moeilijkheden waar aan men dan toch een mouw wist te passen. Een halve eeuw DF bij de Meiviskoppen Pal vóór wereldoorlog II, traditie zich ook vandaag nog door? Wat heeft Vlaanderen, op de drem pel van de 21ste eeuw, op het vlak van wetenschap en wetenschappelijk on derzoek de wereld te bie den? Er wordt wel eens be weerd dat scholing onze enige valabele grondstof is. Is de financiële onder steuning van het weten schappelijk onderzoek in Vlaanderen en België daar al dan niet een illus tratie van? Wetenschappelijk onder zoek is synoniem voor in ternationale samenwer king. Kunnen onder- zoeks- ling van de provincie wel een vormingsavond geor ganiseerd door het DF plaats. Terugblik Als inleiding schetste dr. Geert Van Paemel, do cent EHSAL-Brussel, zeer uitgebreid de voor geschiedenis van ons hui dig wetenschapsbeleid. Het Vlaanderen dat na 1600 gestalte kreeg, heeft veel meer te maken met het huidig maatschappij bestel dan met het Boer- gondisch Vlaanderen. Hij memoreerde de oprich ting en evolutie van on derwijs in zijn diverse fa cetten. De periode na het Hollands bewind karakte riseerde hij als zijn in snel le expansie met zin voor internationalisatie en toe gankelijk maken van on derwijs voor allen via stichten van studiebeur- Nadelen waren wel dat wetenschapsmensen bijna uitsluitend zich moesten wijden aan onderwijs al leen. Er waren te weinig laboratoria en dus te wei nig opzoekingswerk o.m. omdat er vanwege de overheid te weinig geld werd aanbesteed. Opzoe kingen moesten vaak ge beuren met eigen midde len... Het ontbrak ook vooral aan fundamenteel opzoekingswerk, want be drijven binden zich mees tal toe op bepaalde eigen projekten. Belgische wetenschap in de 19de eeuw België produceerde be langrijke wetenschaps mensen doch die bleven meestal individualistisch ingesteld en vormden geen "school". Er was wel de boodschap die ze brachten. Een boodschap van enorme expansie, van internatio nale oriëntatie, van inves teren in buitenlanders, van sterke centralisatie naar Frans Model en van hiërarchische strukturatie gekoppeld aan flexibiliteit en veelzijdigheid. In een notedop was de boodschap: "Bevorderen van wetenschappelijk on derzoek dient te verlopen via kreëren en aanmoedi gen van ruime interesse voor het geheel van de we tenschappelijke discipli nes. Noodzakelijke bouw stenen ervan zijn verzorgd wetenschappelijk onder wijs en doelbewuste po- pularisatie". Wat kan Vlaanderen bie den? Uit de debatten van deze eminente sprekers distil leerden we wat volgt. Kwalitatief is de inbreng van België aan weten schap op wereldvlak 0,5%, dus één tweehon derdste deel. Aangeno men wordt dat men in Vlaanderen op het vlak van wetenschap niet voor Wallonië moet onder doen. Kwalitatief is de si tuatie heel wat beter. Daaromtrent steunden sprekers zich op het aan tal keren dat Belgische ge leerden in de 3000 weten schappelijke tijdschriften werden geciteerd. Met die norm staat België op de 11de plaats. In verhouding met de betrekkelijke kleinheid van België doet ons land het dus aller minst slecht. Op het vlak van bio-wetenschappen en -technologie bevinden we ons alleszins in het koppeleton, o.m. wat be treft genetica, en micro- electronika. De verwor ven posities blijven bezet ten wordt wel een uitda ging. O.m. omdat de be toelaging al te versnip perd is en afhangt van een tiental diverse instanties. Te weinig overheidssteun Ons wetenschappelijk on derzoek geniet al te wei nig geldelijk ondersteu ningvan de overheid. Bel gië besteedt er heel wat minder aan dan de andere Westerse landen en zeker t.o.v. Japan. Verder moet de steun se- lektief gebeuren. We moeten ons vastpinnem zaken waarin we go zijn. Sterke punten moetenoi dersteund worden doe sterke punten blijven na noodzakelijk sterk. Daai om is tevens flexibilito geboden. Wetenschapsonderwijs mag daarenboven ni losstaan van goed alg meen onderwijs. De jongste jaren, in depe riode '80-'85, moesten*! vaststellen dat de over heid steeds minder sten verleent. We moeten od ze achterstand inlopei willen we in het Europ van Morgen blijven mee tellen. En vooral moet es voor gezorgd worden das de overheidssteun niet bi de "verkeerde mensen' terecht komt. Een eersteplansrol is erii Europa voor Vlaanderei alleszins niet weggelegd Toch kan Vlaanderen op internationaal vlak et rol spelen. Momenteel de bedrijfswereld reeds op brede schaal gestait met onderzoekwerk op niveau in het zicht vai 1992. In hoeverre de op splitsing van ons ianc Vlaanderen zal verster ken of verzwakken zal af hangen van de inzet en de kreativiteit van Vlaande ren zelf. LH

De Voorpost | 1989 | | pagina 6