Met de hulp van leger naar Siesegemziekenhuis Distrikt Aalst viseert vooral diefstallen en verkeersveiligheid Erembodegemnaar Ward Bauwens leert Rwandezen leer looien Raadslid Quintijn rictSfreegt vloer aan «3 net beleidsnota De Voorpost - 3.11.1989 - 11 Grote verhuizing op vrijdag 17 december Er werden reeds heel wat data voor de opening van het stedelijk ziekenhuis aan de Siesegemlaan vooropgesteld. De datum van vrijdag 15 december wordt alleszins aangehouden. Momenteel werken iedere dag zowat 40 a 50 man aan de laatste werken. De grote opkuis neemt re^ds een aanvang aanstaande maandag 6 november. 15 aecember wordt dan eigenlijk de officiële openstelling met de gebruikelijke toespraken en rondleidingen. Reeds nu komen er dage lijks heel wat kijkers naar het ziekenhuis. "En ze gaan er nog steeds blijge- zind buiten" monkelt O.C.M.W.-voorzitter Ed dy Dierickx. Op zaterdag 16 en zondag 17 december is het nieuw ASZ, Aalsters Stedelijk Ziekenhuis, open voor het publiek. De eigenlijke echte verhuis van zieken en apparatuur gebeurt met behulp van militairen op maandag 17 december. In iUtrecht gebeurde die ver huizing 's nachts doch Aalst opteerde daar niet voor. Met het O.-L.-V.- Ziekenhuis werden afspra ken gemaakt voor even tuele opnamen tijdens de ze kritische dagen. Momenteel heeft reeds heel wat personeel, admi nistratief en werklieden personeel maar vooral ver plegend personeel de kans gekregen de eigen taak en lokatie terdege te verken nen. Eventuele op- en aanmerkingen of sugges ties konden daarbij ge daan worden om de goede gang van zaken te bevor deren. Konkrete afspraken wer den ook reeds gemaakt met de stedelijke politie en met de rijkswacht om alles zo ordentelijk moge lijk te laten verlopen. Ook met de Buurtspoorwegen wordt onderhandeld voor een passende autobuslijn en -stopplaats in de nabij heid van het ASZ. Vermits er in het nieuw ziekenhuis 5 operatiezalen zijn en er in het oude slechts 4 zullen er 9 perso neelsleden van het verple gend kader meer moeten worden bij ingezet. Voorontwerp Rusthuis Verleden maandag be sprak de OCMW-raad het voorontwerp voor het nieuw rusthuis dat Sint- Lieven zal vervangen. Het zal worden opgetrokken aan de Albrechtlaan bij het stedelijk zwembad. Sint-Lieven is inderdaad niet meer erkend en dat kan desastreuse gevolgen meebrengen bij een even tuele ramp. Dat betekent allerminst dat residenten van Sint- Lieven binnen afzienbare tijd naar de Albrechtlaan zouden kunnen verhuizen. Het dossier sleept inder daad reeds jaaa-ren en momenteel is men nog in het stadium van het voor ontwerp. Met het minis terie bestaan er nu wel afspraken dat dit vooront werp eerlang mag inge diend worden. In afwachting dat die bouw er uiteindelijk dan toch komt worden de resi denten van Sint-Lievens na de verhuizing overge bracht naar de afdelingen 400 en 500 en naar de gebouwen aan de Hertsha- ge van het Sint-Elisabeth- ziekenhuis. Deze zijn, mits enige aanpassingen brandveilig. Ook aan Sint-Job en Hop perank zijn werken nood zakelijk. De datum 31 oogst 1989 kon echter on mogelijk gehaald worden en er kwam een vergun ning van één jaar. Ondertussen zijn te Erem- bodegem in Hopperank ook twintig bedden ge pland voor dementerende bejaarden en wordt de lig- dagprijs van 710 naar 810 fr. gebracht. Volgens Ed dy Dierickx nog steeds goedkoer dan in andere OCMW-ziekenhuizen van de omgeving. Gehoopt wordt het verlies van de rusthuizen te beperken. Wellicht komen er ook meer toelagen voor o.m. residenten die eigenlijk in RVT-bedden (Rust- en verzorgingsbedden) thuis horen. Voorzitter Dierickx wist op de perskonferentie nog mee te delen dat materia len die niet worden ver huisd van het oud naar het nieuw ziekenhuis kunnen gebruikt worden voor een op te richten uitleendienst. Men denkt o.m. aan bvb krukken, meubeltjes of wagentjes. LH Feest van de Rijkswacht Het traditioneel feest van de rijkswacht ter herdenking van de slag bij Edemolen-Nazareth ging terug door in de gebouwen van de rijkswacht in de Aalsterse Dender- straat. De BOB is sinds begin verleden week in de nieuwe kazerne ondergebracht doch het streefdoel de kazerne te laten betrekken nog dit jaar kon wegens omstandigheden niet worden gehaald. Het wordt alles- :ins 1990. De nu nog gebruikte gebouwen zullen achteraf vorden gesloopt en wellicht komen er 'logementen' voor -ijkswachters op alhoewel dergelijke optie elders niet meer courant leek te zjjn. Slag bij Edemolen Distriktskommandant Fack. momenteel in voor bereiding van zijn majoor sexamen en vaak vervan gen door second in com mand kapitein Laforce, herinnerde in zijn toe spraak aan de dappere pe loton rijkswachters en vrij willigers dat er op 7 okto ber 1914 in slaagde de op mars van een Duits kava- lérieregiment tot staan te brengen. In deze hurde betrok hij alle rijkswach ters die hun inzet voor het vrijwaren van onze demo- kratische vrijheden met hun leven moesten bekopen. Een speciaal woord van hulde had hij over voor adjudant Bouckenaere, in is er '944 door de bezetter Schuit jeexékuteerd te Oostak ker. Aan zijn weduwe ver- tekerde de kommandant de aan adjudant Bou- ,etaald «kenaere gewije gedenk- ilaat, eens brigade kom- nandant te Aalst, in de lieuwe kazernegebouwen nanier ;y, de een it op- slukte kweld en en kosten r leeft, n pen- een ereplaats zal behou den. Een ingetogen mi nuut stilte werd dan ook aan de gesneuvelde rijks wachters gewijd. Eucharistieviering Voor de mis waarmee de plechtigheid steeds begon werd nu de afwerking van de kazerne nadert terug geopteerd voor de Sint- Jozefskerk. Twee jaar ge beurde die in de Sint-An- nakerk met ontvangst in Kasteel Terlinden. Pastoor Vanhenden ver heugde zich over het feit terug rijkswachters en le den van het stedelijk poli tiekorps in groten getale in zijn kerk te mogen ontvan gen. Het werd trouwens een indrukwekkende mili taire en religieuze plech tigheid met klaroengeschal en prachtig uitgevoerde Gregoriaanse muizek door het Dekanaal Koor van Ninove. De lezingen wa ren trouwens volledig aan gepast aan de situatie. In zijn homilie verwees pas- ts een ndelin- weinig neestal iges al-] Ze kla- ner uur 'wdat de gemeentediensten omwille van de verbou- rilendig '"gswerkcn aan het gemeentehuis van Lede zijn onder- "ht kon- bracht in het kultureel centrum, waar vroeger de ■nde re- [meenteraadszittingen plaats vonden, zullen de eerst- ks Van B'gende maanden de raadszittingen worden gehouden ien we 1 dienstencentrum in Wanzele. passé- )e eerste gemeenteraads- het eer itting die plaats vond in iurt. Na et dienstencentrum van beter Wanzele verliep rustig en iramati- rerd door slechts weinig idat he elangstellenden bijge- vluggef oond. Toch stond er een idacht. elangrijk punt aan de Hing in genda: de bespreking van eeft dat e beleidsnota. VU raads- ken me d Roger Quintijn veegde dan we le vloer aan met die nota toor Vanhenden naar de vrijheidsdrang die zich veropenbaart in de Balti- sche staten en in landen achter het Ijzeren Gor dijn. Ook vrijheid en godsdienst is daarvan een belangrijk element. De Kerk heeft steeds het ge weten van de mens cen traal gesteld. Moesten de geboden van God en Kerk onderhouden worden, de situatie zou er duidelijk anders uit zien en de taak van de ordediensten zou heel wat verlicht worden. Hij herinnerde aan een tekst van Paulus die schreef 'Het goede dat ik wil doe ik niet, maar het slechte dat ik wil doe ik wél'. Het is belangrijk de mensen gewoon een gewe ten te schoppen. In zijn homilie verwees de pas toor naar de akute abor tuskwestie en keerde zich resoluut tegen het doden van het ongeboren kind. «En dan spreken over lucht en water? Maar het leven zelf wordt hier be dreigd. Er mankeert nog alleen de spuit aan om ons, eens niet meer pro- duktief en dus hinderlijk geworden, met een spuit ad patres te sturen'. Objektieven Kapitein Fack stelde dat doorgedreven professiona lisering voor elke politie dienst een must is in onze steeds ingewikkelder wor dende maatschappij. Veel- tijdigheid van de diensten, een steeds toenemend ta kenpakket en groeiden komplexiteit en internatio nalisering van zware kri- minaliteit eigentijds en kwalitatief hoogstaande professionele aanpak. Betere integratie van de politiediensten in de sa menleving moet nage streefd worden zodat kan gerekend worden op de informatieve samenwer king van getuigen en ande re burgers. Alle geledin gen van de maatschappij moeten dan ook betrok ken worden bij de bestrij ding. Openheid en kwali teit dienen dan ook de dü- lers te zijn van een modern politiebeleid. Kwaliteit Kwaliteit van de dienstver lening impliceert o.m. soe pelheid, kohesie, aanpas- sings- en doorzettingsver mogen. publieke erken ning, groeiend plichtsbe- wustzijn, individueel ver antwoordelijkheidsgevoel, de kundigheid om finaal te kunnen bogen op gemoti veerde beroepsfierheid, Kamiteit mag geen mono polie blijven van de profit- sektor. Kwaliteit kan in openbare diensten niet (meer) genegeerd worden. 'Law and order' moeten worden vervangen door 'human relations' en 'ser vice organisation'. Voorbije jaar Het voorbije jaar was op het vlak van openbare or de en rust relatief rustig. Drie sociale konflikten niet te na gesproken. Op gerechtelijk vlak werd het een bewogen jaar met twee moeilijke moordza ken. Hardnekkig speur werk van de Aalsterse BOB bijgestaan door lo kale brigades leidden naar mooi suksessen tegen zwa re kriminaliteit. Momenteel stelt de rijks wacht zich vooral tegen diefstallen met bezwaren de omstandigheden en met streng toezicht op een aan tal verkeersassen om de veiligheid te verbeteren. Niet om het aantal proces sen verbaal de hoogte in te jagen. Personalia Distriktskommandant Fack stelde kapitein Van Acker voor, sinds 1 sep tember 11. officier-adjunkt bij het distrikskommando. Hij had bovendien woor den van hulde en dank voor de op rust gaande eerste wachtmeester, An- dré Lauwaert die de dienst verliet na 34 jaar. Aanvan kelijk kavalier te Brussel, later lid van de wegpolitie en als late roeping 20 jaar aktief bij de BOB Aalst. LH positie het punt «bespre king beleidsnota» nu al op de agenda van de volgende gemeenteraad te plaatsen, waarop raadslid Ruyssinck (CVP) van de meerder heid lakoniek antwoordde «dat zul je dan wel zien». Raadslid Brantegem en ex-burgemeester Minnebo (SP) hadden bezwaar te gen de plannen van de ie hij zonder blikken of meerderheid om het geld voor de overname van de tekende n Senne 'ozen een verkiezings- ChriS amflet noemde dat door Davidsfonds biblioteek Nand dere nationale partij kon van Wanzele (84.000 F) te Water- Pgesteld zijn en even Wint 3cd voor Erpe-Mere of oor Wichelen van toepas- /oortdu- ng kon zijn. Hij vond er eett tol iets in terug dat eigen was sten de an Lede. De meerder- bijna e'd had het zelfs niet eens odig gevonden om enige een lan- 'dichting te verstrekken ,oral in- 'j c'e nota- Raadslid Ed- toneel- 'n Brantegem van de SP 'oeg in naam van de op- L. storten op rekening van de Wanzeelse pastoor. Dat geld komt toe aan de be heerraad van de biblioteek en niet aan een enkele per soon, in dit geval de pas toor, zo was hun bemer king. Dat standpunt werd niet gevolgd door de meer derheid, zodat het bedrag zal gestort worden op de rekening van de pastoor. 'Liever dan m(jn opgedane kennis en ervaring te laten verroesten en wegebben stel ik die liever ter beschikking van de Derde Wereld'. Aldus de nu 67-jarige Ward Bauwens, een te Erembodegem reeds 30 jaar wonend rasecht Aalstenaar. Na zijn humaniora bij dc Jezuïeten en zyn kandidatuur wetenschappen aan de RU Gent waar hij door omstandigheden examen deed voor de Centrale Jury studeerde hij artsenijkunde. Een materie die hem duidelijk lag. Maar omdat h(j ondertussen werk aangeboden kreeg in een Aalsterse leerlooierij waa«" duidelijk schot in zat, brak hij zyn studiën af en maakte karrière in de 'tannerie'. Hij werd er de verantwoordelijke voor de produktie en kon door zijn kennis van de chemie de gefaseerde bewerkingen korrigeren en aanzwengelen. Aalst. De bomauto werd door de gespecialiseerde diensten van het leger voor onderzoek meegenomen (a) Toen hij in een krant zag dat 'gepensioneerden met vakbekwaamheid ge vraagd werden voor de Derde Wereld' was ook de reaktie van zijn echtgeno te dat hij hier niet kon blijven stilzitten en liever die mensen moest gaan helpen. En vermits hij sinds 1983 met brugpen sioen was nam hij kontakt op met ATOL, 'Aangepa ste Technologie Voor Ont wikkelingslanden', een or-* ganisatie in Leuven die rechtstreeks afhangt van het overkoepelend orgaan A.C.O.R.D. wat staat voor 'Association de Co- opération et de Recher ches pour le Développe- ment'. Benevool ontwikkelingswerker Toen ATOL meldde zijn kennis van de leerlooierij best in Rwanda te kunnen gebruiken besloot Ward Bauwens als bénévool (be langloos, gratis) werker zich te willen inzetten. Niet permanent want ge huwd. Wel wilde hij een plaatselijke leerlooierij in Gysenyi in Rwanda bij het pittoreske Kivu-meer op starten, begeleiden en der mate handelen dat zijn hulp er niet meer nodig zou worden. Zijn kennis overdragen aan mensen van ter plekke. Als benevool werker ge niet Ward er geen enkele vergoeding. 'Mensen van ABOS - Algemeen Be stuur voor Ontwikkelings samenwerking - genieten er een dikke pree. Mensen van het N.C.O.S. (Natio naal Comité voor Ontwik kelingssamenwerking) verdienen er amper een flauw belegde boterham. Maar mensen als Ward Bauwens doen het gewoon uit idealisme, uit menslie vendheid. 'Ik heb toch mijn pensioen' zegde Ward. Geen Aalsters projekt Het 11.11.11-komitee Aalst nam reeds eerder een soortgelijk projekt op zijn programma dat het dan volmondig steunde. Het betrof toen het in gang trekken van een schrijnwerkerij. Dit jaar opteerde Aalst in de aktie voor de Derde Wereld voor twee projekten: een in verband met versterking van de basis- en gezond heidszorg in Zimbabwe en familiale ontwikkeling en veeteeltkrediet in Mexico. Dat het projekt van Ward Bauwens 'Cotagirwa' hier bij niet figureert mag geen verwondering wekken. 'Cotagirwa' ressorteert in derdaad direkt onder de bevoegdheid van A.C.O.R.D.-Londen. Dat betekent allerminst dat er enige konkurrentië- le geest zou mee gemoeid zijn. 'Wij werken allemaal voor de zelfde Derde We reld' zegt Ward. 'En ik ben lid van de Aalsterse Stuurgroep en help mee aan de ophalingen voor andere projekten dan het mijne'. Voorstudie Ward wilde niet naar Rwanda vertrekken zon der de noodzakelijke voorstudie zijn taak be stond erin een leerlooierij op te starten in een dorp waar (nog) geen elektrici teit was. Het moest dus allemaal manueel gebeu ren. Boeke nwerden ge raadpleegd. Hoe ouder hoe liever om oude tech nieken te herontdekken. Finaal werden twee looi- vaten ontworpen waaraan een zwengel met reduktie werd gekoppeld. En dan maar draaien, uren een een stuk. Dat bij het op starten in september, ok tober en november 1987. Huiden van schapen en geiten konden op die ma nier worden verwerkt tot maroquinerieleder. Porte feuilles. damestassen, sleutelhangers en allerlei gadgets werden daarmee gemaakt. Men moest zich wel beperken tot schapen en geiten want huiden van koeien waren manueel niet te bewerken en wilde dieren mochten onder geen enkel voorwendsel geschoten worden. Begin dit jaar was Ward nog eens gedurende drie weken ter plekke om een en ander aan te passen. Dat bleek noodzakelijk volgens de rapporten die Ward gere geld uit Rwanda ontving van de 'technicien' aan wie Ward de leiding zou over dragen en die ook inge wijd werd in de kunst van efficiënt te rapporteren. Stroom Ondertussen kwam er elektriciteit in Gysenyi wat de bewerkingen niet alleen zou vergemakkelijken doch ook kon doen uit breiden. Maar er moesten nu pas sende, elementaire machi nes gevonden worden. Die vond Ward dan wel ergens in de leerlooierij waar hij zijn leven lang gewerkt had. Nu wilde men immers ook huiden en runderen bewerken ea er onder meer bovenleer voor schoeisel en protektiestuk- ken voor de vele gehandi- kapten mee maken. Ma chines waren nodig om de koeienhuiden gelijk te schaven uit te rekken en soepel te maken. Hij kon die na heel wat zoekwerk op de kop tikken voor een zacht sociaal prijsje. Mo menteel staan ze in Gyse nyi in een container te wachten op Wards komst. Op 1 december is het zo ver en vertrekt hij voor de derde keer naar Rwanda. Nu voor drie maanden. Zijn negenkoppig perso neel is reeds verdubbeld en in een derde fase. voor zien voor september 1990 komt er nog een techni sche stage voor een tiental andere Afrikaanse jonge ren uit o.m. Zaïre, Came- roen en Burundi. Dan kan Ward Bauwens allicht de taak aan de men sen ter plekke overlaten wetende dat zijn tussen komsten. zijn verre reizen en zijn opofferingen vala bele vruchten zullen heb ben gedragen. O.C.M.W. AALST A.S.Z. Benevool ontwikkelingswerker

De Voorpost | 1989 | | pagina 11