Vijftien jaar chiro Sint-Lutgardis Kuituurcentrum De Werf Muzikale romantiek met Erembodegems Termurenkoor Bevredigend sukses voor Alleijong 2 Berlaarse rockgroep in jeugdhuis Ter Linden te Aalst 14 - 3.11.1989 - De Voorpost ariHwo Aalst. Golden Earring op A llei Jong 2 Chiro Sint-Lutgardis Pa- pegem-Lede bestaat 15 jaar. Momenteel telt de groep leden van de speel- klub (6 a 16 jaar), Rakwi's (11 a 12), Tito's (13 a 14), Keti's (15 16) en Aspi's (17 a 18 jaar). Behalve de eerste zondag van elke maand samen. De Aspi's maken daarop een uitzondering want die hebben op de eerste zon dag een afzonderlijk pro gramma. De leiding be reidt alles voor elke vrij dagavond. De leiding bestaat uit Zuster Beatrijs (Lede), Lutgart Van der Donckt en Johan Heirman. Herstellingswerken aan het lokaal gaan eerlang beginnen. Hoog tijd want het regent er (soms) bin nen. Op zaterdag 11 en zondag 12 november geeft de af deling een mosselsouper en kippeslag om de her stellingswerken te helpen bekostigen. Einde no vember volgt dan nog een ijstaartenslag en in april een kaasavond. Dinsdag 7 november uniek No-teater uit Japan Bunraku, Kagura, Kabu- ki, Shimpa, No...: ietwat vreemdklinkende namen misschien, doch even zo veel diverse teatergenres uit een rijke Japanse tea- tertraditie. Ter gelegen heid van Europalia '89 Ja pan een unieke gelegen heid om kennis te maken met enkele van deze tea- tervormen. De Werf Aalst biedt een enige kans om te genieten van een van de beroemdste Japanse tea- tertradities, nl. het No- teater. Het Umewaka-Makio ge zelschap zet een auten- tiek Japans No-spel op de planken. Een unieke kans voor teaterliefhebbers uit onze regio! Men dient zich schrap te zetten voor een drie uur durend, boeiend teaterspektakel. No was oorspronkelijk een soort volksvermaak. Al snel evolueerde het tot een aristokratische kunst gebaseerd op de kompo- nenten zang, dans, mu ziek en drama. Een No-opvoering is het werk van enkele akteurs, een achttal koorzangers, drie of vier muzikanten, enkele toneelassistenten en een speler die zorgt voor komische sketches tussendoor (de Kyogen). De hoofdrol (Shite) zingt, danst, is rijkelijk uitgedost in brokaten kostuums en draagt vrijwel altijd een masker (vaak een mees terwerk van snijkunst), zijn tegenspeler (waki) neemt niet direkt deel aan het dramatisch gebeuren. Veeleer treedt hij op als tussenpersoon tussen de hoofdakteur en het pu bliek. Vroeger bestond een voorstelling uit vijf spe len, tegenwoordig bestaat een programma slechts uit twee of drie spelen. In De Werf te Aalst krij gen we er drie te zien. Er is eerst «Uri Nusubito» of «De Meloendief» over een aan lager wal geraak te, arme man, die er 's nachts op uittrekt om me loenen te stelen. Tijdens zijn eerste rooftocht schrikt hij zich te pletter als hij tegen een vogel schrik aanbotst. Met zijn buit onder de arm snelt hij weg. De fruitboer konsta- teert 's morgens dat hij be roofd is. Indachtig het motto «een dief keert al tijd terug naar de plaats van de misdaad», bedenkt hij een list. Hij vermomt zich als vogelschrik. «Koi no Omoni» of «De last der liefde» verhaalt de lotgevallen van een tui nier die hopeloos verliefd is op een adellijke dame. De opdracht die de dame hem oplegt, blijkt onuit voerbaar te zijn. Uitein delijk zal de tuinier aan zijn onbeantwoorde lief de bezwijken en terugke ren in de gedaante van een boze geest. Het laatste spel draagt de titel «Kyotsune». Deze is luitenant-generaal in het Heike-leger, hij moet met zijn manschappen steeds meer terrein prijsgeven. Een orakel voorspelt bo vendien een sombere af loop. Kyotsune wil zelf moord plegen om op die manier vergiffenis van Boeddha te kridjgen. Hij springt in volle zee en laat in zijn bootje een haarlok achter voor zijn vrouw Miyako. Kyotsunes geest doolt steeds weer in haar dromen rond. Een teaterbelevenis om niet te missen, zijn toe gangsprijs van 500 bfr meer dan waard. Zaterdag 11 november. Big Band Studio 10 en Dansgroep Eos Wie houdt van een spetterende showavond met big-bandmuziek van korifeeën als Glenn Mil ler, Count Basie en ande re James Lasts, én wie houdt van frisse koreo- grafieën met jonge ontwa penende dansers en dan seressen moet op zater dag 11 november om 20 uur zeker naar de schouw burg van De Werf. Dan treden immers twee «Dendermondse» ensem bles op, die zich gespecia liseerd hebben in dit soort vlotte amusement. Er is in de eerste plaats Big Band Studio 10 die, technisch vrij sterk en met een ver bluffende swingende sound, herinneringen op roept aan de muziek van enkele tientallen jaren ge leden. Dansgroep Eos weet met nogal wat koreo- grafieën van M. Nobels een verfrissende verpo zing te brengen tussen al het muzikale genot van het instrumentale ensem ble. Toegangsprijs 200 bfr. Woensdag 15 november, schitterend soloteater «Rosalie Niemand» Het Nederlands Toneel Gent met «Rosalie Nie mand» nu ook te Aalst! In het voorbije seizoen was deze produktie goed voor telkens uitverkochte voorstellingen als «lunch-teater» in de aula van Gentse Rijksuniversi teit. Omdat zo velen niet in de gelegenheid waren het stuk toen te zien - niet iedereen kan zich 's mid dags immers vrijmaken! - werd het in de voorbije weken hernomen te Gent, maar gaat het ook op toer- nee doorheen Vlaande ren. Meer dan 100 voor stellingen werden reeds geboekt. En nu op woens dag 15 november dus in De Werf! De toneelbewerking «Ro salie Niemand» naar de gelijknamige bestseller van Elisabeth Marain (die eerder al o.a. «Het Tra- nenmeer», «Een Mond van Zand» en «Uitgestel de Thuiskomst» schreef), brengt het biografische verhaal van Rosalie Nie mand (pseudoniem voor Liliane Stijnen) die als on gewenst kind op vijfjarige leeftijd door haar moeder in een «tehuis» voor ach terlijke kinderen wordt geplaatst, alleen omdat ze lastig is en tegendraads. Als ze twaalf is, belandt Rosalie in een inrichting voor geestelijk gestoorde volwassen vrouwen. Een bijzonder triest oord, waar de verplegende non nen de skepter zwaaien en de persoonlijkheid van de 'patiënten tot in de diepste vezels wordt aangetast. Geestdodend werk, vrij heidsberoving en gemene straffen zorgen voor angst, verdriet en verne dering bij Rosalie. Want ze is niet gek, alleen maar verwaarloosd. Niemand heeft dit door. Enkel om wille vah bezuinigingen op de subsidies kan Rosa lie de inrichting voorgoed verlaten... Ze is intussen vijftig jaar! Jan De Vuyst bewerkte dit dokumentair relaas voor toneel. Zich bas erend op de roman en persoonlijke gesprekken met Rosalie (Liliane Stij nen), laat hij gedurende een uur aktrice Lieve Moorthamer alle per sonages voor haar reke ning nemen. Iets waarin ze met brio slaagt. Aan de hand van anekdotes, die telkens bruusk afgebro ken worden, en een vrij kronologische rekon- struktie van de gebeurten issen, voert ze de toe schouwer de kille wereld van Rosalie binnen. Dankzij de sterk onder steunende miliek en de virtuoze wisseling van het stemtimbre kreëert Lieve Moorthamer scherp afge lijnde figuren die elkaar perfekt afwisselen. De snelle mono- en zelfs dia logen maken soms plaats voor aangrijpende «lied jes», waarin Rosalie zich een aantal dingen heel precies herinnert. Regisseur Hugo Van Den Berghe vond dat ook eni ge humor niet mocht ont breken. Schaarse momen ten van hoop en geluk ontbreken evenmin. Want ondanks alles had Rosalie soms wel plezier. De voorstelling onthoudt zich van kommentaar op de feiten, maar roept toch veel vragen op naar de menselijkheid van de be handelingsmethodes in de psychiatrie. Niemand kan echter onverschillig blijven bij deze voorstel ling, niet voor de feiten en evenmin voor de grandio ze akteerprestatie van Lieve Moorthamer. Een ijzersterke produktie, die na afloop van alle voor stellingen alle aanwezigen doet rechtveren voor een terecht staande ovatie! Zorg dat je erbij bent!!! Toegangsprijs 250 bfr. Reserveren voor deze en eerder genoemde pro gramma's kan in CC De Werf, Molenstraat 51, 9300 Aalst, tel. 053/ 76.13.12. l. Aalst. De Big Band Studio 10 is te gast in De Werf Vrijdagavond 27 december 1989 in de feestzaal van het stadhuis te Aalst, 's anderendaags in het Parochiehuis van Erembodegem (Centrum), werden enkele honder den muziekliefhebbers twee uren lang meegevoerd naar de hogere sferen van zuivere romantiek: koncert- klanken op een zeer mooie wijze gebracht door het a capellakoor Termuren-Erembodegem onder de bezie lende leiding van Marijke Coghe. Het pianoklavier werd er virtuoos bespeeld door het echtpaar en piano duo Martine Bombeeck-Peter Thomas. O.M.P. Oiljsterse Muziekpromoties) gaat voort op zijn lancée. Aalst is duidelijk met "Beebopalula" en "Alleijong" nog niet aan oververzadiging toe. Dat verleden zaterdag in de vooravond reeds 1500 ingangskaarten aan de man werden gebracht waarvan 1300 op voorhand en 200 aan de kassa is dan ook veelbetekenend. Op de parking waren trouwens ijverige verkopers druk doende promotie te maken voor kaartenverkoop want het boni komt integraal aan een aantal verenigingen toe en dat o.m. voor een variabel gedeelte in verhouding tot de eigen kaartenverkoop. Het aantal bezoekers me dedelen ligt niet in onze mogelijkheid. Het werd inderdaad een "va et vient" van jewelste. Zo werd na het optreden van Clouseau duidelijk van publiek gewisseld. Op ze ker ogenblik nadat "An ne" weer mirakelen van enthousiasme had ver wekt, verdrongen heel wat jongeren zich aan de uitgang om buiten te gera ken. Voor (nog) niet vol wassenen was dit duide lijk de tijdslimiet en moes ten ze gedwongen huis toe. Verheugend daarbij dat dit slechts een aflossing van de wacht werd want een ander, iets minder jong publiek diende zich aan. De jongeren waren trouwens reeds groten deels een vol uur voor de deuren werden geopend present en het openen van de deuren scheidde het optreden nog van bijna Opvallend was de degelij ke organisatie tot in de puntjes. Tijdens de optre dens in van de vele forma ties in werden bvb voort durend plastiek drinkbe kers die her en der ver dwaald waren samenge raapt om de boel zo netjes mogelijk te houden. Van enig geharrewar of scha- duwpunt, of van enig wan gedrag was dan ook geen sprake. Tot laaiend enthousiasme kwam het uiteindelijk toch slechts bij het optre den van Clouseau. Van Golden Earring dat kwam, zag en overwon werd wel meer verwacht. Uiteindelijk kan Willy Van Mossevelde en zijn dapper team zich toch verheugen over de afloop van Alleijong 2. Niette genstaande de veelheid aan rockgebeurens en de dan toch niet zo lage toe gangsprijs was de belang stelling zeer bemoedi gend. Alleszins een goede aanloop naar het twee- dags Beebopalula vol gend jaar. LH De ECI boekenclub organi- zeert ook nu weereen verhalen- wedstrijd voorde kinderen van de vijde en de zesde klas van het basisonderwijs. De wed strijd heeft plaats onder het motto "kinderen schrijven over kinderen Voor elk ingestuurd verhaal zal ECI 20 fr. storten op rekening van Unicef. Voor meer informatie ECI verhalen- wedstrijd, Tunnelstraat 1 te 2000 Antwerpen. De Koning Boudewijnstichting zal in 1991 de Marie-Therese De Lava Prijs toekennen. De prijs os bedoeld om het onder zoek betreffende de veroude ring aan te moedigen op het vlak van de sociale, psycholo gische, biologische en medi sche wetenschap. Kandidatu ren moeten toekomen voor 30 april 1991 op het sekretariaat van de Koning Boudewijn stichting, Brederostraat 21 te 1000 Brussel. Aalst. The Skyblasters waren present op Allei Jong 2 (a) -Het a capellakoor Termu ren is een vaste waarde in het O.-L.-Vrouw Hemel- vaart-parochieleven van Erembodegem. Gesticht in 1945 door Ben Van Ly- sebeth, werd het koor on der zijn leiding al gauw een begrip in de streek van Aalst en ver erbuiten. Na pastoor Houtman diri geerde de heer Alfons Bourlon het koor tussen 1971 en 1985. Sedert 1986 is de leiding in handen van Mevrouw Marijke Coghe. Naast het opluisteren van de liturgische hoogdagen krpeg het koor vooral be kendheid door optredens te Erembodegem, Melle, Burst, Aalst en Oude naarde alwaar het in fe bruari 11. een opmerkelij ke promotie naar tweede afdeling maakte in de pro vinciale koorzangwed strijd. Het koor staat open voor jongeren en volwas senen. Een goede kwaliteitsti mulans voor alle leden vaii het koor, een ideale ontmoetingskans voor koorzangers en muziek- minners in het algemeen, een mooie gelegenheid om vast te stellen dat het koor in goede handen is, was het romantisch kon- cert van vrijdag 11. in het Aalsters stadhuis en van zaterdag 11. in de paro chiezaal van Erembode gem, keurig gepresen teerd door Fonny For- tujn. De romantiek is een kui tuurstroming die tegen het einde van de 18de eeuw inzette, in haar zui verste vorm duurde tot omstreeks het midden van de 19de eeuw, maar een zeer lange nabloei kende, die op sommige gebieden tot in de 20ste eeuw haar invloeden deed gelden. Was de romantiek in eer ste instantie een literaire beweging, op het gebied van de muziek heeft zij wellicht tot de grootste en meest blijvende resulta ten geleid. Overal ontdekte men de schoonheid der eigen volksmuziek, waarvan rit mische, harmonische en melodische elementen werden overgenomen in de kunstmuziek... Droe fenis, eenzaamheid en verlatenheid speelden in het werk van vele roman tici een rol. Ook verbeel ding en droom, gevoel en gemoed, liefde en dood, ziel en verlangen... Het programma van het a capellakoor Termuren omvatte een zeventiental wellicht minder bekende, maar zeer mooie liederen. Franz Schubert's instru mentale muziek is van ho ge rang, terwijl ook weel derig melodieuze klavier- sonaten en kamermuziek stukken van zijn hand ver schenen. Georges Bizet is een zeerpopulaire Franse komponist, wiens werken zeer melodieus en mees lepend zijn. Serge Rach1 maninoff, Russisch kom ponist, maakte spoedig naam als pianist en groei de uit tot een der grootste pianovirtuozen van zijn tijd. Dat in Erembodegem mu zikaal talent zit, bewees het Erembodegems pia no-duo Martine Bom- beeck-Peter Thomas eveneens vrijdag- en za terdagavond, bij het fijn zinnig verklanken met een jeugdig entoesiasme van enkele werkjes van Bizet, Schubert en Rach maninoff... Martine Bombeeck, ge boren te Aalst in 1958, stu deerde aan het Koninklijk Muziekkonservatorium te Brussel en aan het Sweelinck-konservatori- um te Amsterdam. Ze be haalde de eerste prijzen voor piano, kamermu ziek, muziekgeschiedenis, geschreven harmonie en praktische harmonie. Het Hoger Diploma piano werd haar met onder scheiding toegekend in 1983. Naast een intense muzikale aktiviteit in het piano-duo dat zij vormt samen met haar echtge noot Peter Thomas, treedt zij regelmatig op als soliste in binnen- en buitenland. Peter Tho mas werd geboren te Aalst in 1961. Hij begon zijn muzikale studie aan de muziekakademie van zijn geboortestad. Ver volgens studeerde hij te Gent aan de Kunsthuma- niora en aan het Konink lijk Muziekkonservatori um waar hij de eerste prijs voor notenleer, piano, ka mermuziek en orgel be haalde. Aansluitend op zijn pianostudies legde hij zich vooral toe op het or gelspel. Alle koorleden, ook het piano-duo, heeft de laats te maanden ongetwijfeld hard "gewerkt' aan de voorbereiding van het ro mantisch koncert van het voorbije weekend. Vrijdag- en zaterdag avond lieten ze zich sa men met verscheidene virtuoze hoogstandjes be slist van hun beste kant zien. Wat ze brachten was wel degelijk kwaliteit. Het vrij talrijke en aandachti ge publiek in de zaal, zo wel te Aalst als te Erem bodegem, wist dit Erem bodegems talent naar waarde te schatten. (De Bruyn) Op 10 november is de Ber laarse rockgroep Puirek te gast in het jeugdhuis Ter Linden te Aalst. Pui- rek bestaat uit vijf jonge mannen en heeft zich op de Vlaamse rockscene on derscheiden door Neder landstalige rock te bren gen. Puirek zegt te streven naar teksten met een hu moristische ondergrond. Voor de bijpassende mu ziek wordt gegrepen naar allerlei genres. De groep wil van elk optreden een Proot feest maken, wie uirek aan het werk wil zien, kan terecht in jeugd huis. Ter Linden aan de Sylvain Van der Gucht- laan (naast het park Ter Linden) te Aalst waar de rockliefhebbers om 20.30 uur worden verwacht. Kaarten zijn te verkrijgen in het jeugdhuis zelf aan de prijs van 40 fr. Aan de toegangsdeur betaalt men 50 fr. Voor meer informa tie 053/77.75.93. Op 25 november geeft jeugdhuis Ter Linden zijn jaarlijkse Oldies Fuif. Aanvang om 20.30 uur. JM Heyman Aalst. Romantisch koncert in de parochiezaal van Erembodegem- met Capellakoor Termuren (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 14