Francois Schollaert, begenadigd klarinettist, dirigent en organisator A P Het Nieuw Kamerkoor aan het werk in Aalst Grandioze Stijljazzavond in 't Apostelken Tiende seizoen van "Tejater 80" De fluit met zes Smurfen Stampte de afdeling Aalst Jeugd Muziek uit de grond Architekturale kant in Galerij Muylaert-Hofman te Aalst 4 - 3.11.1989 - De Voorpost Francois Schollaert (Aalst, 24 april 1934), begaafd klarinettist, gewezen dirigent van flink presterende harmoniekorpsen en niet uit de Aalsterse muziekwereld weg te denken persoon maakt momenteel forure met de door hem te Aalst uit de grond gestampte afdeling Jeugd Muziek waarvan hij trouwens op provinciaal vlak vice-voorzitter is. Francois is immers naast een begenadigd muzikant een durvend organisator en vermits de wereld aan de durvers behoort... Niet van huis uit Uit zijn direkte familie heeft Francois allerminst de muzikale gaven geërfd. In ons gesprek in zijn wo ning midden in het groen van de Rustoordstraat - voor Franqois geen pas sende straatnaam want rusten kent hij nauwe lijks - kon hij ons inder daad geen enkel familie lid noemen dat zou uitge blonken hebben door een of andere muzikale baga ge- Nog als schoolknaap dwong de jonge Francois wel veler bewondering af voor zijn mooie stemme tje dat hem zelfs in de ho gere tessituurregionen tot de "contre-mi" liet klim men. Het werd Evarist Beeckman die de muzika le kwaliteiten van Fran cois onderkende en de ou ders adviseerde de jongen in de muziekrichting zijn weg te laten maken. Scholen Na school te hebben gelo pen in de stadsschool aan de Nieuwbeekstraat en het Koninklijk Atheneum aan de Graanmarkt volg de Francois deels tegelijk ertijd de lessen van de Stedelijke Muziekakade- mie Aalst. Hij herinnert zich nog levendig een aan tal van zijn leraren: Mw Roggeman en Jw Van der Taelen voor notenleer, de latere direkteur Jan Louet voor transpositie, de eveneens latere direk- Francois schakelde dan maar over naar de klari net wetende dat de klari net eigenlijk de viool is van een harmonieorkest. In de 7de Brigade Op 2 januari 1953 werd Francois ingelijfd in het leger. Na de aanvankelij ke opleidingsperiode die ieder milicien moet on dergaan werd Francois na te zijn geslaagd in het exa men ad hoe ingedeeld bij de muziekkapel van de Brigade die in Duitsland gekazerneerd was. Naast de dagelijkse repetitie, de vele koncerten (ook voor burgerlijke organisaties) en het dansorkestie dat in de mess van de officieren speelde vond Francois nog tijd om in Dortmund zich in klarinet en direktie te perfektioneren. Onder tussen werd hij bij de overstromingen in Temse ingezet met vele anderen om zandzakjes aan te dra gen en de bevolking hulp te bieden. Dat deed hij o.m. door er de vrouw van zijn leven te ontmoeten die hij later zou huwen. "Ik heb ze om zo te zeggen uit het water gehaald" zegde hij niet zonder eni ge gewilde charge. Begonnen als muzikant vijfde klasse evolueerde hij wegens anciënniteit maar vooral door slagen in examens tot onderka pelmeester bij militaire muziekkapellen. Gemu teerd naar Keulen volgde heel wat achter de rug doch tot het conservatori um was hij door omstan digheden nog niet ge raakt. Dat kwam nu in klarinet ook harmonie en samenspel aanleerde. Andere aktiviteiten Tussendoor was Schol laert 2 jaar verbonden aan het Simfonisch Orkest van de BRT en 2 jaar aan het Nationaal Orkest van België en bij gelegenheid speelde hij ook in de Muntschouwburg en in de .."P ,"u. Gentse Opera. Met zijn Brussel waar hij de echte Trj0 strawinski koncer- Meester op het vlak van teercje hij in heel wat de klarinet ontmoette die (vrcemtje) en inlandse za- op hem een blijvende po- }en en te Lebbeke) Ham- sifeve indruk heeft gela- me en Aa|st i^de hij amateurskorpsen op ni- Protessor De Leye wiens yeau r portret in de werkkamer. van Francois een ere- Jeugd Muziek plaats bekleedt en wiens Na zijn afscheid nemen menteel met het Groot Kamerorkest van Jeugd Muziek zowat alom. Een formatie die vooral uit oud-leerlingen van de Akademie bestaat die Francois kwamen verzoe ken een kamerorkest op te richten en te willen lei den. Wat hij dan ook con amore deed en blijft doen. De afdeling Aalst van Jeugd Muziek telt mo menteel liefst vierduizend leden en het programma voor dit seizoen vermeldt naast talrijke optredens van het eigen Kameror kest en van gastformaties heel wat klas- en school- koncerten die duidelijk een bestaande leemte vul- Aalst. Het Nieuw Kamerkoor aan het werk (u) Aalst. De voorzitter van Jeugd en Muziek Aalst Franqois Schollaert (a) teur Laurent Kerremans hjj e.r nog speciale lessen en Notra Smekens voor harmonie, Leon Van den Bossche voor klarinet en Willy Van der Meersch voor kamermuziek. Medailles Het juiste aantal inge haalde medailles kon Francois niet zo direkt noemen. Een hele doos vol met de passende di ploma's er aan toege voegd. O.m. te Aalst rege ringsmedailles notenleer, klarinet en kamermuziek en de zilveren medaille voor transpositie. Eigenlijk was de viool zijn eerste liefde. Vader zag echter meer toekomst in een klarinet om o.m. deel te kunnen uitmaken van een van de destijds vele militaire muziekkapellen. klarinet in privé doch kreeg er de indruk dat de leermeester deze lesuren eerder te baat nam om poolshoogte te nemen van de stand van zaken in het muziekonderwijs in België en naar Francois toen ervaarde was op het vlak van de klarinet België een sprong vooruit. Francois belandde terug in de eigen heimat in 1957 toen een muziekkapel werd opgericht die zou spelen op de Wereldten toonstelling van 1958. naam hij niet zonder ver ering vermelden kan. Meester De Leye introdu ceerde hem in de finesses van de muziekinterpreta- tie. Een niet onaanzien lijk deel van zijn maturi teit heeft Schollaert dan ook aan De Leye te dan ken. Klasgenoten van hem bij De Leye waren andere vermaarde klari nettisten als Walter Boey- kens, Freddy Arteel, Ro bert Mareels en Yvon Du- chène die later dirigent van het muziekkorps van de Gidsen, het meest pre stigieus Belgisch harmo nieorkest, zou worden. van het beroep wijdt hij zich volledig aan Jeugd Muziek. Hij stampte de Aalsterse afdeling uit de grond en koncerteert mo- Opgericht als een koor voor vrouwen in 1984 evolueer de het Nieuw Kamerkoor vrij snel naar een gemengd koor met een twintigtal leden. Het zijn allemaal man nen en vrouwen die via studie, hobby en beroep wat met muziek te maken hebben. Het koor staat onder de bezielende leiding van Hiroshi Gibe en dankt zijn zangtechnische uitstraling aan Rita Piron. Het Nieuw Kamerkoor verzorgde al heel wat koncerten gewijd aan romantische muziek en koorwerken van onze tijdreke ning. Dirigent Hiroshi Gibe ritici omschreven werd als werd geboren in Okinawa de beste muzikale presta- in Japan eri studeerde tie van het jaar. aanvankelijk piano, viool Rita Piron studeerde aan en direktie. In Japan ge- de muziekakademie van noot hij heel wat bekend- haar geboortestad Aalst heid. Hij was er dirigent en nadien aan het conser- van vooraanstaande ko- vatorium te Brussel. Later ren en orkesten. Sinds ging zij zich bekwamen in 1977 verblijft hij in Duits- Duitsland waar Rita land waar hij zich verder Streich een van haar lera- bekwaamde onder leiding ressen was. Zij trad op on- van bekende professoren, der leiding van vooraan- In datzelfde jaar kreeg hij staande dirigenten zoals de prijs van de Oosten- Richard Armstrong, John rijkse Radio en koncerten Curie, Georges öctors, brachten hem in Mexiko, Robin Stapleton en Sigis- Frankrijk, Oostenrijk en wald Kuyiczn en verlee- tal van andere Europese den haar medewerking lqnden. Zijn vertollting aan meerdere vooraan- van de negende van Beet- staande festivals zoals het hoven en de Messiah van Festival van Vlaanderen, Handel en werken van het Festival van Stuttgart len. K Weber ^kregen biezonder en het Festival van Oude De talrijke aanvragen veel lof. In 1980 dirigeerde Muziek in Utrecht, waar spreken daaromtrent hij in ons land de opera zij samen met La Petite boekdelen. «The Medium» van Me- Bande koncerteerde. LH notti die door de muziek- Op het programma dat in de Sint-Martinuskerk werd uitgevoerd vormden een goed aansluitend ge heel. Alle drie de uitge voerde werken waren re ligieus geïnspireerd. Maar naar tekst en in houd verwijzen ze naar verschillende fasen in de konfrontatie met de dood. De «Sieben letste Worte» van Joseph Haydn baseert zich op het overlijden zelf. Rond een zevental uitspraken van Kristus aan net Kruis is het werk opgebouwd. De tekst van het motet «Ave Verum Corpus» van Mo zart konfronteert ons met het lichaam van de overle den Kristus, die getekend is door het lijden en de folteringen. In het «Re quiem» van Faure daar entegen wordt de idee op geroepen van eeuwige rust en gelukzaligheid voor de overleden gelovi ge. Niet alleen op dit in houdelijk vlak vormen de ze werken een perfekt ge- heelt, maar ook psycholo gische en muzikale uit«-]P°st' voering ervan getuigt van eenzelfde harmonie. da De Kulturele Werkgroep van '"t Apostelken" orga niseert op zaterdag 4 no vember uiteraard in 't Apostelken vanaf 20.30 uur een grandioze Stijl jazzavond met gratis toe gang voor het publiek. stomps, ra in eigen »s en marches beperkingen. dron (banjo), Wim "dix" Decommer (paino), "slap" Jaak Van Holen (bass) en Rik "the beer" Van den Eede (drums). Nadere info via 052/ 21.68.88, Paul Callebaut; Lijsterlaan 38 te 9150 Dendermonde. LH In de juweel- en kunstga- wat landen in verschillen- lerij Muylaert-Hofman de kontinenten. Zij be- aan de Nieuwstraat 36 te haalde heel wat eerste Aalst is een merkwaardi- prijzen-. Onder meer op ge tentoonstelling van ar- de tentoonstelling La chitekturele kant te zien. dentelle, un art in Alden Het is werk van de Franse Biezen, Neuve invention kunstenares Marie-Rose een tentoonstelling over Lortet die afkomstig is 30 breiwerken in het van Straatsburg, woon- Zwitserse Monthery en in Bij de Gidsen "Wij speelden er slechts Na het behalen van een een paar koncerten" zeg- reeks eerste prijzen in het Qjt 0m enerzijds tege- de hij. Daarmee was de Conservatorium Brussel moet te komen aan de kous van de kapel van de raakte Schollaert na wel- vraag van velen en ander- GTA duidelijk af. slagen in examens bij het «--♦ geselekteerd orkest van Conservatorium Gidsen. Hij maakte er Francois had wel reeds rondreizen mee op kon- certtournees in zowat heel Europa. Instrumen- tisten van de Gidsen wil den hun kennis, ervaring en bagage ook mededelen aan een ruimer publiek en zo werd ook Schollaert le raar aan muziekscholen en -akademies te Tubize en, na taaiexamens, want zijn diploma's waren in het Frans, ook te Boom en te Aalst, waar hij naast zijds om het nodige leven in de brouwerij te houden. Figuurlijk uiteraard. "Mardi-Gras" zag het le venslicht in 1983 in Grem- bergen en opteerde reeds dagelijks voor jazz oude stijl. De naam dankt deze formatie aan het feit, dat Mardi Grass in New Or leans het hoogtepunt van de jazzscène is en tevens omdat alhier de plaatselij ke feestdag kermisdins- dag is. Reeds dadelijk zat er vaart in met blues, Blijven zitten wordt dan moeilijk. Aanbiedingen stroomden dan ook geregeld binnen. Zo werd er deelgenomen aan kroegentochten in Oudenaarde, Munte, Dendermonde, Roesela- re, Bredene en Lommei en aan jazzfestivals in Dendermonde, Oostende en Breda. Verder werd opgetreden in Genval, Maaseik, het Nederland se Goes, bij Honky Tonk in Gorinchem (NI) en Brussel. De Mardi Grasband be staat uit "pretty man" Ka- rel Peleman (trompet en lead), "papa" Paul Calle baut (trombone en vo cals), Danny "Smooch" Verleyen (klarinet en sax), 'squire" Marc Cau- Aalst. Zo te zien beleven deze ukkepukken nogal wat plezier aan de filmvoorstelling (a) Zijr en e en t lijk van Dat grin kan Vuy ond- zijn mar toer ovei bijt der de v kern geer bied een besc Toen Ben ontr< Wgg Een Fran trou\ in- vi naai "De nacht der Tri'oaden" dermaal een beroep op van P.O. Enquist wordt het N.E. Raamteater. Voor zijn tiende speelsei- achtig is en werkt in Nor- Japan waar ze de eerste zoen heeft Tejater 80 vzw mandië. Zij vestigde zich prijs wegkaapte op de ten- andermaal een program- gespeeld op 21-22-27-28- Met Luc Philips en Julien- toonstelling 'Art textile ma samengesteld dat de 29 en 30 april. Dit stuk, ne De Bruyn brengt dit contemporain Francais teaterlilefhebber enkele dat speelt op drie ni- gezelschap op 10 februari au Japon'in het bekende beoeiende en interessan- veau's, brengt ons de kon- in de grote schouwburg Isetan Museum in Tokio, te avonden belooft. frontatie tussen de we- van het C.C. De Werf een Men kan deze tentoon- Er worden twee eigen reldberoemde Zweedse voorstelling van het stelling van architekturale produkties gebracht: schrijver A. Strindberg, prachtige 'Spoken" van daar in 1967 en was tot 1977 aktief bij verschillen de kranten en uitgevers in Parijs. Sedertdien legt zij zich toe op persoonlijke kreaties. Die zijn niet in gelden speciale voorwaar den. Met een abonnement bent u echter merkelijk goedkoper af: voor amper 500 fr krijgt u toegang tot de drie produkties. Abonnementen zijn te verkrijgen door over- of ander schema on- kant gaan bekijken in de Op 24-25-26 en 27 novem- zijn vrouw Siri von Essen de Noorse grootmeester schrijving op rekening nr. krnnnan N^ario. Ollorii har 11 Ho t/Ofl F pn -7lin lipVplinfïCtlptrirP W Thcpn 9Q1-fl171()K7-Xrt Vïin Tp.ia- der te brengen. Marie- Rose Lorter brengt in hoofdzaak een opeenho ping van draden waaruit een vorm te voorschijn komt. Er verschijnen vol umes die het voorafgaan de beeld verhullen, ver bergen onder een sluier. Zij begon haar werk te ex- pozeren op het einde van de zestiger jaren en sedert dien was zij te gast in heel Galerij Muylaert-Hof man aan de Nieuwstraat te Aalst op maandag van 14 tot 18.30 uur, op dins dag, woensdag, donder dag en vrijdag van 9.30 tot 12.30 en van 14 tot 18 uur. Gesloten op zon- en feest dagen en op maandag voormiddag. De tentoon stelling is van 3 tot 25 no vember te gast in de Gale rij. ber "De Fysici" van F. Dürrenmatt, een stuk dat zich als een groteske farce aandient maar het pu bliek door verschillende omkeringen van de situa ties konfronteert met de vraag hoever de weten schap eigenlijk wel mag zijn lievelingsactrice Marie David. Strindberg verdacht hen van een les bische verhouding. De ak- teurs spelen een stuk in het stuk, én hun eigen le ven. Deze beide produkties worden gebracht in het gaan, zonder de mensheid Netwerkcentrum, De in een onomkeerbare si- Ridderstraat 28 te Aalst, tuatie te dwingen. Voor de gastvoorstellin- De tweede produktie, gen doet Tejater 80 an il. Ibsen. Tejater 80 spreekt een pu bliek aan dat niet afkomt op sensatie of show, maar voor wie het echte teater- beleven centraal staat. De toegangsprijzen blijven onveranderd: 200 fr voor een Tejater 80-produktie (170 fr met reductie) en 300 fr voor de gastvoor- stelling. Voor groepen, verenigingen en scholen 293-0373087-80 van Teja ter 80 vzw te Aalst, met vermelding van naam en volledig adres. Voor inlichtingen en plaatsreservaties kan men terecht op telefoonnum mer 053/21.83.70. Zij die eerst reserveren krijgen de beste plaatsen! Voor de allerkleinsten, vanaf 4 jaar, vond in Net werk een filmvoorstelling plaats die druk werd bij gewoond. De film handelde over Pirrewiet die een muziek liefhebber is en zichzelf spontaan te dansen. Zo lang tot ze er bij neerval len. Helaas voor Pirre wiet, hij geraakt de fluit kwijt aan een boze geest die de fluit gebruikt om winkeliers en reizigers te bestelen. Gelukkig voor als een kunstenaar van Pirrewiet daagt dan rid- het zuiverste water be- der Johan op die de dief schouwt. Helaas, zijn mu- niet alleen achterna zit, zikale kwaliteiten worden maar ook de fluit weet te door niemand op prijs ge- bemachtigen. Dat verhaal steld. Tot op een zekere speelt zich af in het land dag hij in het bezit komt waar de Smurfen wonen, van een toverfluit. Wan- En die steken natuurlijk neer Pirrewiet op deze een handje toe. fluit speelt, begint ieder een die de melodie hoort, halst.

De Voorpost | 1989 | | pagina 4