Pelgrimstocht van Bart De Vuyst uit Aaigem vordert snel Ex-Stedelijk slachthuis mag niet (meer) lozen in Molenbeek Meldert wuifde postbode Frans Beeckman uit Zo herdenkt Aalst de Wapenstilstand Het Bart op stap 11 -Novemberveldloop te Burst De Voorpost - 3.11.1989 - 5 Vóór zijn vertrek naar Santiago de Compostela had Bart De Vuyst aangekondigd dat hij blijvend kontakt zou houden met familie, kennissen en sympathisanten-sponsors, via een 'nieuwsbriefTot nog toe heeft hij woord gehouden want zijn eerste indrukken schreef hij neer na een voetreis van een week en nog geen twee weken daarna volgde er al een tweede. Dat hij nog geen kontakt gehad heeft met de vrye radio van Wetteren is te wijten aan de gammele Franse technische apparaten waarvan de telefoon er een van is. Zijn eerste indrukken zet te hij op papier in het Franse stadje Albert en in een inleidend woord dankt hij uiteraard alle mensen die met hem en zijn tocht begaan waren en zijn, wat er op wijst dat het projekt gesteund wordt door tallo ze sympathisanten. Van zijn nieuwsbrieven zegt hij zelf dat zij 'wel een weer gave zijn van de indrukken en ervaringen die ik beleef en beleefd heb, dus eigen lijk een persoonlijke visie van de tocht'. Dat ook een moderne pel grim voor verrassingen kan staan, heeft B. De Vuyst al meer dan eens ondervonden, ook al was zijn eerste werkelijke marsdag een meevaller, toen hij in Gondecourt in de parochiezaal mocht overnachten en er een ont bijt bovenop kreeg. De volgende dag was al min der prettig, niet zozeer om weinig romantische weg maar wel omdat, uitgere kend juist de pastoor, hem geen overnachting kon bieden en hij uiteindelijk een verlaten fabriek ter beschikking kreeg, wel door een minder devoot man, maar alleszins met meer zin voor gastvrijheid. De volgende dag liet hij de industrie achter zich en meteen waande hij zich in onze Westhoek door de talrijke oorlogskerkhoven en herdenkingsparken uit de eerste wereldoorlog, dit ter nagedachtenis van de duizenden gesneuvelden. In Arras dan vond hij een onderkomen in het kloos ter na een bezoek aan de prachtige kathedraal want ook dit behoort tot een moderne pelgrimstocht. Het landschap waar Bart toen doortrok werd lang zaam aan mooier en dit deed hem enigszins de warmte en de vermoeid heid vergeten. Ook onder weg werd hij soms verras send geholpen door men sen die wel eerst argwaan koesteren, maar daarna toch zeer gastvrij kunnen zijn. Dit is - ongelukkig - niet altijd het geval met de pastoors, want op 25 sep tember werd hij door een van hen naar de burge meester verwezen om slaapgelegenheid te beko men. Deze was des te vriendelijker en hij kraak te zelfs een fles lokale wijn die hij met Bart leegdronk om hem daarna een verla ten woning ter beschikking te stellen om de nacht door te brengen, 's Ander endaags kwam hij in het stadje Albert aan waar hij kontakt opnam met het thuisfront en zijn eerste 'beperkte memoires' op papier zette. In zijn tweede brief van 9 oktober - we verwachten intussen een derde - is hij vooral opgetogen over het ingezamelde bedrag dat nog steeds stijgt en in volle begeestering belooft hij nu al andere bedevaarten te ondernemen voor steu nende sympathisanten, daar waar het nodig blijkt. Nochtans had hij de be doeling om zijn volgende nieuwsbrief iets of wat de pressief te laten overko men, om zodoende de ak- tie nieuw leven in te bla zen, maar dit blijkt dus duidelijk niet nodig te zijn. Alhoewel het leven van een pelgrim niet gemakke lijk is, schiet hij toch goed op en daarbij doet hij in drukken op die in feite in boekvorm zouden kunnen neergeschreven worden. Zijn pelgrimstocht moet en blijft een voettocht we zen en daarom moet hij wel eens een lift weigeren, wat Bart niet te zwaar valt, zolang het maar goed weer is en de streek waar hij doortrekt even prachtig blijft. Toch is er iets wat een levensgenieter als Bart enigszins een beetje dwars zit: 'In zes opeenvolgende dorpen is er geen café te vinden; ze moesten het verbieden, zeker daar waar ik voorbij kom'. Maar winkels blijken ze in die afgelegen dorpen ook nauwelijks te kennen, zo dat ook de honger soms knaagt als de voorraad op is. Toch maakt het land schap veel goed: 'Het is een ongelooflijke luxe eens een kwartier stil te stitten en te luisteren naar de stilte'. Dat hij op zaterdag 30 sep tember niet gebeld heeft met de afgesproken radio Apollo is te wijten ofwel aan het ontbreken van een telefoonncel op zijn weg, ofwel aan een telefoon die het helemaal niet doet. Diezelfde zaterdag heeft hij echter een onverwach te ontmoeting met beken den van het thuisfront uit Kwatrecht, die hem na tuurlijk dezelfde avond met eten en drinken ver wend hebben. Maar daar mee is zijn geluk nog niet op, want 's anderendaags komt hij terecht bij de burgemeester die van een pelgrim een erezaak maakt, want zijn gastvrij heid beperkt zich niet tot een slaapkamer met bad, maar bovendien nog een uitgebreide maaltijd. Dit heeft tot gevolg dat hij de dag daarop 'iets' later de baan op gaat. In Chartres kon B. De Vuyst nogmaals ervaren hoe gastvrij zelfs priesters voor pelgrims kunnen zijn, want na bij vier pastoors aangeklopt te hebben, is hij zijn heil moeten zoe ken in een hotel om de nacht door te brengen. Maar dit laat hij geenszins blijken in enkele beden kingen die hij tot besluit van zijn tweede nieuws brief maakt: 'Er zijn enorm prettige maar ook lastige momenten op zo een tocht, maar het eige naardige is toch dat je al die moeilijke ogenblikken zo vlug weer vergeet. Ik mag zeker niet klagen over het onthaal bij de mensen. Meestal zijn ze enorm vriendelijk vooral op het platteland. In de steden ligt het blijkbaar iets an ders. Zoals ik het nu er vaar, is de eenzaamheid of beter het alleen zijn geen last, maar een luxe. Je leert aandacht hebben voor zaken waar je anders niet bij stilstaat zoals het volledig opgaan in de na tuur. Het is voor mij een reusachtige vrijheid.' Naar het kwart miljoen Met de direkteur van het instituut beaamt iedereen dat niemand kon vermoe den dat de voettocht van Bart naar Santiago zo een suksesrijke onderneming zou worden. De sympa thiebetuigingen liggen bui ten de verwachtingen en deze zijn ongetwijfeld een grote ruggesteun voor de pelgrim zelf. Het is boven dien een uitzonderlijk suk- ses zowel voor het home als voor de bewoners en de begeleiders. De financiële resultaten van de aktie ne men belangrijke vormen aan vooral als men weet dat de tocht nu al 240.000 fr. opgebracht heeft. Men tracht er echter alles aan te doen opdat deze aktie niet zou verzwakken noch stil vallen want het is te be langrijk voor het projekt. Dank zij diverse initiatie ven zal men voortaan nog meer trachten om het be drag te doen stijgen en alles zal ingezet worden om de tocht van Bart te doen slagen en als dit zo is dan is ook de opzet van het hele projekt geslaagd. JV Alhoewel de 11-novem- beraktiviteiten zich vroe ger beperkten tot een na tionale herdenkingsdag van de gesneuvelden, maakt men de laatste ja ren van deze betaalde vrije dag gebruik om allerlei an dere manifestaties in te richten. De Atletiekvere niging van Burst-Bam- brugge heeft geopteerd voor een veldloop op vrij dag 11 november waarmee men om 14.30 uur start. In samenwerking met VI TA is dit de 'Tweede Offi ciële Veldloop - Ereprijs J. Hendrickx' voor heren. Alle kategorieën mogen deelnemen mits een in schrijvingsgeld van 100 fr. te betalen, waarvoor iede re deelnemer alleszins op een prijs kan rekenen. In schrijvingen en kleedka mers zijn ter plaatse voor zien op 't Eiken te Burst maar men kan ook terecht in de gebouwen van de gemeenteschool op 300 m. van het terrein 't Eiken. Meer inlichtingen kan men bekomen bij Ides Hans- sens, Gentsestraat 3 te Burst (tel. 053/62.77.86). JV Toen-postbode Frans Beeckman verleden vrijdagmiddag voor de allerlaatste keer de postbus aan de pastorie te Meldert lichtte wachtten hem een reeks verrassingen. Een afscheidsbrief die op de postbus was aangebracht en die hem duidelyk zeer mtroerde. Maar ook een serenade door een fanfare die onvermoed was opgedoken. En verder bloemen, geschenken en felicitaties waarbij hier en daar wel een traan werd teggepinkt... tfrn[°eHCndia/SChe'd Taaf wel weet van een volks" burgemeester Anny De die 16 jaar lang Vnend te zijn. doch allicht Maght, schepen Oscar Re- heeft hij de eigen popula- dant en OCMW-raadslid riteit onderschat. Maurits Heireman. In 'Ons Huis' bij Herman Frans Beeckman uit troepten dan ook veel sim- Moorsel genoot duidelijk patisanten samen. O.m. welgemeende vriendschap E.H. Pastoor De Grez, en dankbaarheid van de trouw zijn tournee deed en in' vele huizen een mati- naal zonnetje bracht met een blije groet of kwink slag, zich niet had ver- vacht. Wellicht had hij er velen die hij met de regel maat van de klok die hem sierde, bediende en voor wie geen enkele bijkomen de klus te veel was. Post meester Gryseels loofde Frans als voorbeeldig post man die zich bovendien verdienstelijk maakte in het sociaal en kultureel leven. Burgemeester De Maght zag in Frans de ideale postbode in nauw kontakt met de bevolking die op zijn eigen manier de servi ce verleende waar het moest waarover heden ten dage in zeer geleerde be woordingen in akademi- sche zittingen wordt ge handeld. 'Frans deed dat uit zichzelf als een mens lievend man'. Ook schepen van finan ciën en ...mondharmoni- camuziek Oscar Redant loofden dorpsgenoot Frans, die hem als jonge knaap uit medevoelen in zijn Opelleke eens mee nam naar de zee. Frans zelf kon het allemaal moeilijk verwerken doch gerstenat, muziek en zang bezorgden hem finaal een zeer genoten afscheid. Een tot ziens maar geen vaarwel, alleszins! LH Na heel wat slachten heeft de VMZ, de Vlaamse Maatschappij voor Water zuivering beslist dat het slachthuis Kamiel Ver biest, het vroegere stede lijke slachthuis, niet meer mag lozen in de uit het Melderts Kravaalbos ko mende Molenbeek. Een van natuur uit totaal zui ver beekje dat de Faluint- jes kruist doch door aller lei lozingen een dode wa terloop is geworden. Het slachthuis kan wel schor sing van de weigering tot lozen aanvragen mits te voldoen aan de gestelde eisen die in de lozingsver gunning vermeld zijn. Reeds jaren, ook toen het bedrijf nog 'stedelijk' was, zorgt het voor heel wat hinder voor de bewoners van de Bergemeersen en de Pastoor Lauwereys- straat. Het stadsbestuur gaf het slachthuis reeds in 1979 in exploitatie aan de firma Goossens. Dat mondde echter uit in een faillissement en vier jaar terug werd de NV Ver biest Kamiel en Zoon ei genaar ervan. Deze firma uit Aarschot richtte zich vooral op het slachten van varkens. Vastgesteld werd nu ech ter na de nodige metingen dat de toegelaten vuil- vracht met de faktor 20 te vermenigvuldigen is. Twee jaar terug kreeg NV Ver biest wel een lozingsver gunning op konditie dat snel voor de noodzakelijke saneringsmaatregelen zou gezorgd worden. O.m. moesten er kontroleappa- ratuur en een meetput worden gerealiseerd. Maar op uitzondering van de installatie van een flota- tiesysteem werden de ver eiste maatregelen niet ge troffen. Op basis van een proces-verbaal werd de fir ma door de Boetstraffelij ke Rechtbank dan ook veroordeeld in juli 11. Inspekteurs stelden recent vast dat rechtstreeks nu in de Molenbeek werd ge loosd via een pijpgroep. De bezinkbare en zweven de stoffen en het chemisch en biologisch zuurstofver bruik werden 20 maal te hoog bevonden. Volgens de Vlaamse Maatschappij voor Waterzuivering ver toont de NV Verbiest dui delijke onwil tot saneren. Vandaar deze maatregel. \alst. Frans Beeckman gezellig tussen zijn vrienden-muzikanten. Achteraan links i. ie hoek schepen Oscar Redant (a) ialst. De opvolger van Frans doet nu diens "tournee" (a) In elke deelgemeente, in de ene al wat intensiever dan in de andere, wordt de wapenstilstand op zaterdag 11 november herdacht. Meestal met een eucharistieviering voor de oorlogsslachtoffers, met een plechtigheid aan het gedenkteken van de gesneuvelden en vaak ook met een eetmaal. Hierbij een overzicht van wat er op die dag in heel Aalst zo te gebeuren staat en waarbij oud-strijders hun herinneringen eens ophalen. Aalst-Centrum Erembodegem-Centrum 9u40: - samenkomst van de prominenten in de Denderstraat 9u50: - optocht begeleid door de Kon. Fanf. 'Niets zonder Arbeid' via Denderbrug, Denderkaai, Weggevoerden- straat, Denderstraat lOuOO: - H. mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne in de O.L.Vrouw Hemelvaartkerk - bloemenhulde aan het monument van de gesneu velden - toespraak door schepen G. Bourlon Aalst. Voor ie allerlaatste keer lichtte Frans Beeckman de postbus aan de pastorie (a) JDenStraai; Dettakaiii Sla,i°nSS,raat' DorP" Aalst. Frans Beeckman waagde ook een dansje met de burgemeester (a) 9u20: - samenkomst op het binnenplein van het stadhuis - optocht naar de Sint-Maartenskerk - heilige mis gevolgd door 'Te Deum' en Nationale Hymne. Na de dienst optocht begeleid door de muziek kapel van de stedelijke vrijwillige brandweer via: Priester Daensplein. Kerkstraat, Grote Markt. Lange en Korte Zoutstraat en Keizerlijk Plein. - bloemenhulde aan het monument van Koningin Astrid - vervolg van de optocht naar het Vredeplein - overhandiging van de vredefakkel - toespraak door de voorzitter van de oud-strijders - bloemenhulde - uitvoeren van 'Te Velde' - optocht naar het stadhuis - toespraak door schepen A.E. Bogaert in de trouwzaal van het Stadhuis

De Voorpost | 1989 | | pagina 5