Aalst heeft een Vredespaal Herdersemse Kloosterschool jubileerde OPLEIDING VAN MANNEQUINS IN WEEKENDLEERGANGEN Fakkeltocht voor de Vrede 6-3.11.1989 - De Voorpost Geassisteerd door twee Een breed samenwer kingsverband van vereni gingen en groeperingen organiseert voor de twaalf de maal een Fakkeltocht voor de Vrede. Op de vooravond van de herden king van de Wapenstil stand worden alle Aalste- naars uitgenodigd om hun onwankelbare vredeswens andermaal te uiten. Vrede is inderdaad geen verwor venheid doch moet perma nent verdedigd worden. De huidige generatie wil niet geslachtofferd worden zoals hun ouders in '40-'45 en hun grootouders in '14- '18. Deze Fakkeltocht is een alternatieve elf-november- herdenking'met fakkels als simbool van 'Nooit meer oorlog'. Samenkomst op de Grote Markt te 19 u. Toespraak door Kamiel Sergant die reeds lang bij vredesuitingen op de bres staat. De toespraak ge beurt bij het einde van de tocht op het Vredesplein. Fakkel van Hoop Er wordt opgestapt met de fakkel in de hand als teken van brandende hoop voor verdere ontwapening en voor een vredesekonomie. Tegen elke vorm van ra- scisme, apartheid en fa scisme, voor meer doelma tige ontwikkelingshulp en hongerbestrijding en voor internationale solidariteit en samenwerking. LH G.B. Is een mannequinopleiding eigenlijk wel noodza kelijk? E.A.: Als men leest en hoort over professionele of beroeps- mannequins of die zich daar althans voor uitgeven, denken we onmiddellijk aan vakkennis en als het een vak is moet het ook aangeleerd worden. Men wordt niet als mannequin geboren, net zomin als een filmster of dokter. Dat is een sprookje. Wel kan men over talenten beschikken die dan verder ontwikkeld worden. G.B. Wie is zoal geïnteresseerd in die opleiding? E.A.: Wij krijgen allerlei mensen over de vloer die ons telefoneren en schrijven dat deze opleiding hun interesse opwekt. Wij hebben altijd 2 soorten categorieën. Diegenen die zich geroepen voelen om er wat aan te verdienen maar ook anderen die geplaagd worden door frustraties, complexen, verlegenheid, gebrek aan zelfver trouwen, slecht figuur of een slechte houding hebben en daar wat willen aan doen en daarvoor is deze cursus prima. In de keiharde wereld waarin we leven moet men meer dan ooit zijn mannetje kunnen staan en draagt deze cursus heel veel toe bij. G.B. Kan men van een degelijke opleiding bij jullie spre ken? E.A. Dat kunnen we volkomen onderschrijven. Natuurlijk is de inzet van de leerlingen onontbeerlijk. We hechten aan twee zaken groot belang: het commerciële en het psychologische De mannequin moet niet alleen beschikken over een ko ninklijke houding (een slechte houding is de ziekte van deze tijd) maar ook uithoudingsvermogen, wilskracht, con centratie, zelfdiscipline, feeling en smaak moet zij verwer ven, evenals de uitbouw van een sterke persoonlijkheid, om alle persoonlijke emoties voor het publiek te kunnen verber gen. Dat lukt allemaal niet zomaar vanzelf. Ne leggen zeer sterk de nadruk op het commerciële aspect kOC vant de mannequin verdedigt de kleuren en de reputatie /an de winkelier in het licht der schijnwerpers op het podi um. Zij verkoopt zichzelf niet maar wel wat ze draagt en helpt zo nieuwe modes lanceren. G.B. Uit wat bestaat de opleiding feitelijk? E.A.: Men wordt geen mannequin op papier. De opleiding bestaat uit 90% praktijk en slechts 10% theorie maar die is dan wel zeer belangrijk. Visuele lessen met diaprojectie en videoopnamen. Houdings- en bewegingsleer, mimiek en smaakvorming, fotomodel en make-uplessen, stages in het publiek tijdens de opleiding, turnoefeningen op ritmische muziek om de lichaamshouding te verbeteren, het lichaam te verfraaien en het uithoudingsvermogen te vergroten. G.B. Wie komt voor zo een opleiding in aanmerking? E.A.: Diegenen die het werkelijk waar willen maken, moeten natuurlijk beschikken over confectiematen. Er bestaat echter geen officiële vaste lengtemaat. Te klein of te groot kan een probleem zijn. Veel belangrijker is het type en de vastberadenheid die men uitstraalt. Men stelt het beeld van de mannequin altijd voor als graatmager, jong en groot maar in de praktijk is er een tekort aan grotere maten 42,44, 46... De mannequin die er zich achter zet en zichzelf blijft verzorgen kan jarenlang defileren. Kinderen, ouders, leerkrachten, direktie, inspektie, ouderkomitee en simpatisanten staande zitting gehouden in beleefden verleden zaterdagnamiddag en -avond de bekroning van een decennia lang een grote aanbouw tent. gevoerde droomde vrije school te Herdersem waar het KIND inderdaad centraal Zuster direktrice Caritas si- staat en waar inzet en enthousiasme geen dode letter werden. tueerde het gebeuren en De eucharistieviering in de eivol gelopen kerk werd er dan ook een van het dankbare, stelde dat sinds 1861 edel- blije type waarbij de hele gemeenschap zich geboeid voelde en zich koesterde aan de moedige vrouwen te Her- zelfde droom in het teken van de regenboog en de duif. Het werd een vreugdevol- geluisterd door het Ko- Viering Gemengd Paro- In afwachting van zich te dersem pracht werk op di verse vlakken hebben gele verd. Ze was gelukkig een van de vele opvolgsters er- J..UI r>ui.iiimr I uil IC J voorgangers pastoor Bos- chiaal Zangkoor o.l.v. Jo- goed te doen aan heel wat van.le Zl]" e" zie deze teek rektor van het Sint- zef Coppens en met diens lekkers en/of het te bekij- vienng gewoon als Jozefskollege Paul Van ZOon aan het orgel. Aan- ken van een prachtige reeks Looy en diocesaan inspek- gepaste lezingen en voor- dia's over de historiek van teur Van Paepegem. De beden door kinderen en de school die vele herinne zef Coppens en met diens lekkers enlof het te bekij- van zoon aan het orgel. Aan- ken van een prachtige reeks "dempauze tussen eerleden '- r en toekomst. Namens het Ouderkomitee viering werd muzikaal op- wlwasscnen en de'vïéring 7inien"opraem'«7ri'7en wees voorzitter Jean-Paul r r Deville op de samenwer- Aalst. Heel wat jeugdigen waren present bij de Vredespaal (a) 'Moge Vrede heersen op aarde' Na Antwerpen, Brugge, Willebroek en Kuurne heeft ook Aalst nu een 'vredespaal'. Een simbool van de drang naar vrede die de mensheid steeds heeft nagestreefd en die momenteel biezonder aktueel is. geren onthulden schepen Gracienne Van Nieuwen- borgh en schepen Patrick De Smedt, beiden nauw bij de materie betrokken, onder luid Op een grasperk aan het Esplanadeplein staat nu de anderhalve meter hoge, witte houten paal met in verschil lende talen de tekst 'Moge vrede heersen op aarde'. Ook in het Japans want het betreft hier een Japanse paal ge plaatst op initiatief van 'Vre- deshuis Aalst' en van de 'Me dische Vereniging ter Preven tie van een Atoomoorlog' on der voorzitterschap van Dr. Jef De Loof. Een initiatief waaraan het Aalsters stadsbe stuur trouwens meewerkt. Een monument vol simboliek handgeklap van tientallen vol wassenen en honderden stu denten, onder een stralende zon, dit monument met een diepe simbolische betekenis. Burgemeester Anny De Maght wees op het groeiend belang van de vredesidee in het zicht van Europa 1992 en de gebeurtenissen in het Oostblok. 'Het paaltje' is heel wat anders dan een monu ment voor Aalst. Méér. Het aan de werking van 'Vredeshuis' en dit in bijzijn van een afgevaardigde van de Japanse Ambassade. Vr edeskuituur Schepen van Ontwikkelings-, samenwerking Patrick De Smedt citeerde de woorden van Einstein. 'Als de mensen willen overleven moeten ze hun manier van denken gron dig veranderen'. Naast de ak- tie tegen bewapeningswed loop en voor ontwapeningsak koorden dringt een mentali teitswijziging zich op. De mensheid wordt verscheurd dóór zinloos geweld en over- mogen om samen te leven met mensen die op om het even welke manier, anders zijn. Vele Beleen kultiveren een werd afgerond met een be tekenisvolle choreografi sche uitbeelding. Vooraf werden levens- bloemen aangebracht tot bij de regenboog, de droomboog die door de duif in haar wiekende onvermogen om bvb. te leven vlucht naar de toekomst met migranten. 'Zo die zich wordt gevoerd. De viering niet volledig integreren kun- en het dertigjarig bestaan gedrukte kijkboek. Op glanspapier vindt U er 85 pagina's met korte teksten maar vooral met een over-, vloed aan foto's. Iedereen die met de school tijdens ie drie decenia te maken had als leerling, als leer kracht of als ander mede werker vindt er wel zijn naam in terug. Samenstel lers ervan zijn Zuster Bea trijs die het boek voorstel de, Jean-Paul Deville, Adrienne Roeland, Gode- lieve Van der Jeught, Jo zef Verbestel en Karei nen ze maar ophoepelen Een simplistische stelling die verleidelijk kan klinken. Der gelijke achteruitstelling van migranten is de negatie van de is immers enkel een feest- pauze tussen gisteren en morgen opdat nooit ofte nimmer het vuur zou ver- vredeskultuur. Respekt voor schragen van de bloeiende de andere mag geen uitzonde- verwondering om het kind. Homilie ringen impliceren. Mensenrechten Ontwikkeling houdt mensen rechten in. Ieder mens heeft recht op meegenieten van de rijkdommen, recht op een ge zond leefmilieu, op ontwikke- Pastoor Bosteels stelde dat tÉSI in de Kloosterschool Kris- f. tus centraal staat. De op- \^H voering heeft er een eeu- wenheidswaarde en bege- f» ling en niet in het minst op leidt jongen mensen op li wede. hun we8 naar de toe- Aalst. De Vrije School van Herdersem in feeststemming. Dertig jaar bestaat de school Intussen moet nog steeds ge- komst. De door het geloof en dat werd uitgebreid gevierd (foto Guy). ijverd worden om de bijdra- doordesemde opvoeding gen op 0,7% van het bruto nationaal produkt te brengen. Maar alleszins begint wereld vrede in het hart van elke mens, in diens gezin en diens kennissenkring. Klein maar groot! Dit klein monument is wel eenvoudig, doch brengt de niet mis te verstane bood schap van waarachtige vrede. Een boodschap die hopelijk zal begrepen worden door al wie aan deze vredespaal voor bijkomt. Aalst en zijn bestuur willen mee het voortouw ne men van het vredesbeleid in Vlaanderen. Het stadsbestuur wil een rug gesteun bieden aan de wer king van Vredeshuis dat nooit de moed laat zakken en blij vend de vinger op de wonde legt. was het uitgangspunt de cennia terug en is dat steeds gebleven niettegen- staanden de beperktheid van de middelen. De pas toor begroette zeer spe ciaal E.H. Van Poelvoor de, destijds een van de stichters van de huidige, bloeiende schhol, destijds algemeen direkteur van de Zusters Jozefienen te Sint- Kruis-Winkel. Pastoor Bosteels stelde dat in de Kloosterschool de opvoeding begeleiding biedt naar de toekomst en dus eenwigheidwaarde heeft wat doordesemd door het kristelijk geloof. De blijde boodschap komt er aan bod in haar diverse facetten. Zo was het uit gangspunt en zo is dat ook gebleven. Aalst. Heel wat belangstelling voor het gelegenheidsrestaurant naar aanleiding van hel dertigjarig bestaan van de vrije school te Herdersem (foto Guy). Aalst. Japanse calligrafte bij de Vredespaal (a) Aalst. Aan de Esplanade werd de vredespaal ingehuldigd (a) Aalst. Burgemeester De Magt hield een toespraak aan de Vredespaal. V.l.n.r schooldirektrice Gowie, Kris De Loof ondervoorzitter van het Vredeshuis en schepen Patrick De Smedt (a) king met de school en op de vele georganiseerde ak- tiviteiten waardoor het Ou derkomitee pateriële en morele steun aan de school kon bezorgen. Diocesaan inspekteur Paul Van Paepegem had woor den van felicitaties en dank voor al wie met de school begaan is. Hij was steeds verrast door de sfeer van openheid en blijheid die bij zijn bezoeken in de kloos terschool schering en inslag blijft. Hij beklemtoonde de blijvende behoefte aan krislelijke scholen en zegde dal gemeenschapsonder wijs in tegenstelling met wat vaak beweerd wordt alleszins niet goedkoper zou uitvallen. Prachtig kykboek Blijvend souvenir van de ze jubelviering blijft het op formaat 21 bij 30 cm. Vlieghe. Na een voorwoord Kanunnik Van Poelvoorde die mede aan de basis van deze school lag vindt U er o.m. interviews met Zus ter Tharsicia en hoofdin- spekteur Cortebeeck. U maakt er de materiële wording van de kleuter school in mede. Verder gedétailleerde gegevens over de evolutie van de schoolbevolking en het personeel tijdens de voor bije dertig jaar. En, stoe lend op het officieel stam register een honderdtal fo to's van klasgroepen. Met erbij, resultaat van intensief speurwerk, bijna alle namen van leerlingen die nog herkend worden. jtónte odel '50.0 78

De Voorpost | 1989 | | pagina 6