«De Symfonie» met een «Weens Roncert» in De Werf Wat schreef Daens in de gazet? Wat schreven de gazetten over Daens? Adepten van Catharina opteren voor Christina Nieuwe technieken voor schilders en glazenmakers Davidsfonds Lede huldigt Gery Helderenberg De Schakel «Fooi For Love» Tejater 80 met «De Fysici» in Netwerk Met karnaval naar Ka-Trinidad 14 - 24.11.1989 - De Voorpost 4 Het «Weens Koncert» op maandag 27 november te brengen onder leiding van Octaaf Boone door de Ko ninklijke Symfonische Kring «Door Eendracht Groot» kent een nooit geziene belangstelling. In amper enkele uren was de ruime zaal van de schouwburg van De Werf aan de Molenstraat 51 volledig gereserveerd. Een voorzorg die men had genomen om chaotische toestan den zoals die zich reeds bij andere manifestaties voor deden te voorkomen. Aals,. Wat staal er over priester Daens in de "gazet" te Aals, Dttens inde C^i Een botv^Jenloonwordeng die een beeld geeft van de lezen? Een tentoonstelling vertelt er u alles over verschillende aktiviteiten van priester D Tentoonstelling in Belfortzaal Aalst Tot en met zondag 10 december kan U in de belfortzaal (gelijkvloers) terecht voor een merkwaardige tentoon stelling. Uiteraard een kijkexpo maar vooral een lees tentoonstelling die U liefst rustig bezoekt om er opti maal van te genieten. U plaatst er dan wel de Wok zowat een eeuw terug en beleeft de periode van Daens en de Pers. Antwoorden op fac-similés van autentieke dokumen- ten op vragen "Wat en hoe schreef Daens in de pers?" en "hoe schreef de pers over Daens". Het had eigenlijk een ten toonstelling met prenten kabinet kunnen zijn onder het motto "Daens en de Pers" doch "Daens en de Gazet" bleek volkser en ietwat meer militant. Een tentoonstelling die kadert in het Daensjaar bij de herdenking van zijn 150 jaar geleden geboorte uitgewerkt vanuit het Daensmuseum en Ar chief van de Vlaamse So ciale Strijd naar een kon- cept van dr. hist. Frans- Josz Verdoodt en zowel inhoudelijk als praktisch gerealiseerd door Luc Geeroms. Voor de plech tige opening stond prof. dr. R. Van Eenno in. wereld zich door zijn ak- ties beroerd? De teksten brengen hier op fel uiteenlopende ant woorden gaande van ver heerlijking tot verguizing. Vast staat alleszins dat Daens de hele Belgische pers, ook de franstalige beroerde en dat hij her haalde malen in buiten landse kranten aan bod kwam. Vragen Hoe werd de politieke strijd van Daens en zijn medewerkers door zijn tijdgenoten ervaren? Hoe sterk voelde de politieke Objektief Samensteller Luc Ge eroms heeft uiterste ob- jektiviteit betracht in zo verre deze althans haal baar is. Reeds voor de keuze van de kranten waaruit hij stukken selekteerde wordt objektiviteit be dreigd maar dat is nu een maal niet te ontgaan. De aangehaalde teksten uit de uitverkoren kranten zelf kunnen voor de wan trouwige aanleiding ge ven tot verdenking van enige subjektiviteit maar ook daaraan kan een sa mensteller niet ontko men. Alleszins behoren de in de tentoonstelling ge brachte kranten tot alle politieke strekkingen van einde negentiende eeuw. Tolken van de Kristen-de- mokratie waren alleszins "Het Land van Aalst", "De Werkman"" en de Ninoofse "Klokke Roe land". Het "anti-sociali stisch Gentse blad "Het Volk" toonde zich aan vankelijk eerder aarze lend tegenover Daens vooral wegens zijn "dissi dente opstelling". "De Denderbode" een kon- servatief Aalsters blad was hevig anti-Daens en vaak in polemieken be trokken. "Het Laatste Nieuws", progressief, Vlaams en liberaal en "Vooruit" (socialistisch) simpatiseerden duidelijk met Priester Daens ook al scholen daar politieke motieven achter. Door Daens aan te moedigen hoopten ze inderdaad op een scheuring in de katho lieke partij. Panelen Naast een prentenkabinet valt deze tentoonstelling uiteen in volgende pane len die een overzicht brengen over leven, aktie van Daens. Het zijn "Overleden", "De Fami lie", "De Kwestie", "Op meeting", "Verarmd landbouwland", "De Lo- teling", "Eén man, één stem "Krakeel", "De Romereis", "Het Paleis ontzegd", "Bestraft" en "Het Parlement". Praktisch De tentoonstelling is elke dag tot en met 10 decem ber vrij toegankelijk van 10 tot 12 en van 13.30 tot 18 u. Een katalogus in de vorm van een toenmalige krant is ter beschikking. U leest er het voornaamste in over elk onderdeel van de tentoonstelling. LH Omdat «De Symfonie» vele honderden leden telt en een aantal ervan dus niet aan hun trekken zouden kunnen ko men werd reeds maandag avond de zaal was maandag namiddag reeds volzet een tweede uitvoering gepland. Nadat koor, orkest en solis ten gekontateerd waren en de zaal beschikbaar bleek werd geopteerd voor een bij gevoegde uitvoering op vrij dag 1 december eveneens te 20 u. Ook voor deze uitvoe ring wordt talmen uit den bo ze want dinsdagavond was de zaal reeds voor een derde uit verkocht. U kan reserveren in De Werf, tel. 053/76.13.11 vanaf 9.30 u. De spits wordt dan nog afge beten te Haaltert in Hof ten Eede ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het ge mengd koor «Vrolijke Musi ci» morgen zaterdag 18 no vember. Uniek De Symfonische Kring Aalst- gesticht in 1886, is een uni cum in Vlaanderen. Symfoni sche formaties hebben het vaak moeilijk. Maar die van Aalst haalt een algemeen er kend hoog niveau door ta lent, inzet en regelmaat gesti muleerd door voorzitter Jo ris Gilbos die aan de Simfo- nie duidelijk zijn hart ver pand heeft. Typisch Aalsters Het wordt een koncert ge bracht door Aalstenaars of ook door mensen met bindin gen met de Ajuinenstad. Ook bij de solisten Sopraan Diane Verdoodt en echtgenoot te nor Ludwig Van Gijsegem, mezzo-sopraan Nelly De Ro en bas Luc De Mot. Ook «De vrolijke musici» uit Haaltert zijn in het muziekleven te Aalst duidelijk geïntegreerd. Ook de presentatie is in han den van Aalstenaar Nand Moors, gekend via zijn car rière bij deBRT. Typisch Weens Het programma is typisch Weens, een paar uitzonde ringen niet te na gesproken. Die werden ingelast omwille van hun algemene gekend heid en de ervaring leeft dat gekende melodieën het suk- ses verzekeren. In deel 1 hoort u van Johann Strauss de Weensc walsen «Keizcrwals» en «Rozen uit het Zuiden». Van Suppé de ouverture «Een morgen, een middag en een avond in Wien» en als vokalc inbreng bas Luc De Mot met «In tie- fen Keiler», Nelly Dc Ro in «Viljalied» en Ludwig Van Gijzegem met «Dc vrolijke musici» in «Wenen, stad van mijn dromen». Bovenop de snelle T ritsch-T ratsch-Polka. Op uitzondering van «De Schaatsenrijders» van Wald- tcufel is deel II volledig ge wijd aan Johannnn Strauss met de ouverture van De Vledermuis, dc Pizzicato- Polka en uiteraard «De Scho ne Blauwe Donau». Diane Verdoodt, Ludwig Van Gijsegem en het Koor brengen «Brüdcrlein, Schwe- sterlein» en Diane zingt een lied uit «De Vledermuis»? Als er een bisnummer komt wordt het een gekende mars. U raadt wellicht reeds de wel ke. Ze laat u alleszins toe van harte mee in de handen te klappen voor de puike pre statie van de Symfonie o.l.v. Octaaf Boone. U kan lid worden van deze Symfonie mits betaling van 300 fr. U krijgt er het najaars- conccrt voor (dat nu van 27.11), een koncert op 4.02.90 en een op 21.05.90, allen in De Werf. Te storten op reke ning van de Symfonische Kring Aalst nr. 293-0010537- 19. Veel luistergenot alleszins. LH Toneelkring De Schakel brengt in de theaterzaal van De Werf, Molen straat 51, op zaterdag 25, zondag 26 en maandag 27 november, telkens te 20 u stipt opvoeringen van «Fooi For Love» van Sam Shepard. Tema is: «The proper response to love is to accept it. There is no thing to do». May vindt op de vlucht voor haar opdringerige cowboy een onderkomen in een gammele barak bij de op herinneringen te rende oude man. Tot Ed die haar op het spoor komt. Welk is het pakt tussen May, Eddie en «de oude man». Staan herin neringen de konfrontatie met de waarheid in de weg? Of betreft het leu gens? De Schakel brengt een verhaal over passies, ge weld, sexuele rivaliteit, verlangens en onmacht. Een verhaal over een he den waarop het verleden een domper heeft gezet. In het stuk ziet u Jo Van den Brulle, Ann Strickx, Dolf Sedeyn en Guy Jans- sens. Let wel: géén reservaties mogelijk. LH De Rederijkerskamer de Catharinisten, de oudste en tevens dan ook Hoofdkamer van het Land van Aalst, brengt op zaterdag 9, zondag 10 en maandag U decem ber telkens te 20 u. in kultureel centrum De Werf, Molenstraat 51, "De Troonsafstand" van Ruth Wolff in een regie van Kortrijkzaan Bert De Wildeman. De jongste tijd brachten de Catharinisten heel wat klassiekers als o.m. "De Vogels" "Maria Stuart", "Heksenjacht", "Marie- Octobre", "Midzomer- nachtsdroom" en "Bur- ger-Edelman". Nu werd geopteerd voor een hedendaags stuk uit het Amerikaans repertoi re, "De Troonsafstand" van Ruth Wolf. Een schrijfster die reeds heel wat dames centraal stelde op de bühne, o.m. Eleo- nora van Aquitania, Geo rge Sand, Mary Shelley, Sarah Bernhardt en nu Koningin Christina van Zweden. De auteur gaat uiteraard uit van biografische gege vens, plaatst de figuren in hun historische kontekst doch richt zich niet naar een kloppende histori sche rekonstruktie. Ze schenkt vooral aandacht aan de vermelding en de levenservaringen van de ze dames zelf en benadert hen in hun gevoelens, hun handelswijze, hun inzich ten en opvattingen. Biecht Het toneelstuk beeldt het leven van Christina uit in een soort lange biecht die kardinaal Azzolino haar te Rome afneemt alvo rens de Paus te kunnen benaderen. In die biecht, doorspekt met flash backs allerhande, legt Christina haar leven bloot. Daarbij blijkt dan duide lijk haar letterlijk gesple ten karakter. In haar per soon ontmoeten we Tina, haar vrouwelijk meegaan de ego en anderzijds Chris, haar mannelijke re bellerende tweede ik. Een gespletenheid die haar uiteraard doemt tot per manente konfliktstof. Christina is de historische Koningin van Zweden uit de zeventiende eeuw die na vrijwillig afstand te hebben gedaan van de troon zich te Rome vestig de. Een leven dat van het begin af beheerst werd door de kennelijke diskre- pantie tussen mannen en vrouwen in sociaal op zicht. Zegde Christina niet «Er zijn mannen die net zo vrouw zijn als hun moeder en vrouwen die net zo man zijn als hun vader. Want de ziel heeft geen geslacht.» De cast In Christina's Troonsaf stand treden op Nicole Gits, Dirk Citters, Jet De Koninck, Nancy Terryn, Jan Troch, Jos Vanmol, Greta Kiekepoos en Wim Van Buggenhout. Tina wordt vertolkt door een dame, Chris door een heer. Regisseur is voor de allereerste keer te Aalst Bert De Wildeman, een doorwinterd regisseur die alle genres onder de knie heeft en stichter is van het Westvlaams Theater An tigone te Kortrijk waar van hij trouwens tot 1984 direkteur, regisseur en ar tistiek leider was. Een vol bloed toneelman die dit jaar met de Groeninghe- prijs vereerd werd en die te Aalst enthousiast aan de slag is in de beste ver standhouding. Voor de- kor en kostumering zorgt Marnic Baert en de muzi kale omkadering berust bij Guido De Simpelaere, jarenlang met gitaar de begeleider van Willem Vermandere en momen teel geëngageerd bij de BRT. U kan plaatsen reserve ren bij Erik De Smet, Marktweg 172 te 9300 Aalst. Tel. 053/21.91.09. Toegang kost 250 fr. Met reduktie 200 fr. Voor schoolgroepen af te spre ken prijs. Rederijkerslof Vermits het patroons feest van dc H. Catharina op een zaterdag valt wordt de regeling ietwat gewijzigd. Het Rederij- kerslof heeft niet plaats te 19.30 u. maar wel na de eucharistieviering van 17.30 u. in de Sint-Marti- nuskerk aan het hoofdal taar. Na de mis Processie en Rederijkerslof aan het altaar van de H. Cathari- Jubilarissen Na het lof, feestmaal in Salons Royal Astrid met viering van de jubilaris sen. Drie met 40 jaar lid maatschap: Herman Slag mulder, Emiel Liebaut en Odilon De Vijlder. Plus drie met 25 jaar lidmaat schap: Emiel Frangois, Si- monne Van Laethem en William Verbestel. Katrinidad Het traditioneel "Katrie- nenkarnavalbal" (een 20- letterwoord voor de IQ- kwis) heeft dit jaar plaats op zaterdag-zondag 24-25 februari en staat in het te ken van het Antiliiaans 'Trinidad". Met een knip oog naar Zuid-Amerika, naar de Samba van Rio, de Bamba en de Lam bada. Dit wervelend zuidameri kaans gebeuren luistert dan ook graag naar de naam "Katrinidad". LH Op 24, 25, 26 en 27 no vember e.k., om 20 uur stipt, brengt Tejater 80 vzw in het Netwerkcen trum, De Ridderstraat 28 te Aalst, een reeks voor stellingen van «De Fysi ci», een groteske tragi-ko- medie van de gekende Zwitserse toneelschrijver Friedrich Dürrenmatt, berucht om zijn obsessie om zijn tijdgenoten een kritische spiegel voor te houden. Volgens hem be antwoordt alleen de gro teske komedie als toneel vorm aan de eigenheid van deze tijd. In «De Fysici» raakt hij aan het probleem van de zin en onzin van de weten schap, van het gevaar dat de nieuwe ontdekkingen kunnen betekenen voor het voortbestaan van de mensheid, en dus van de enorme verantwoorde lijkheid van de wetens chapper. Maar hij doet dit op zijn eigen, Dürrenmattse wij ze, en het stuk is dart ook doorspekt met groteske scènes en situaties, die onweerstaanbaar op onze lachspieren werken. In een regie van Achiel Van Malderen treden op (in alfabetische volgor de): Gustaaf Backaert, Etienne Bracke, Patrick Danneels, Jet De Ko ninck, Wilfried Dc- muynck, André Hen- drickx, Dirk Klinck, Joris en Tineke Klinck, Annie Moortgat, Nicolas Leus, Nadia Morel, Tom en Di- mitri Rombaut, Ann Si- rou, Luc Van den Brocck, Etienne Van Ginderdeu- ren, Erik Van Gijsegem, Herman Vermeersch. Geertje De Beul verzorg de het dekorontwerp. De toegangsprijs be draagt 200 fr en 170 fr (re- dukties). Leden van het Davids- fonds betalen slechts 160 fr. De plaatsen kunnen tele fonisch gereserveerd wor den op 053/78.89.81 (kan tooruren) en 053/21.83.70 (24u/24, antwoordappa raat). LH Op 9 december, tien jaar geleden, overleed de aan Lede verknochte prie ster-dichter Gery Helde renberg, geboren als Hu- bert Buyle te Nieuwker- ken-Waas. Hij heeft twee belangrijke perioden van zijn leven doorgebracht in Lede. Als 44-jarige, in de bloei van zijn leven, werd hij onderpastoor in Lede en drukte zijn stempel op het pastorale leven in Le de. Dan vertrok hij voor andere pastorale op drachten in het bisdom Gent en in 1965 werd hij rektor van "Huize Ron- kenburg" in Lede. Hier genoot hij van zijn rijkge- vulde leven en vulde hij zijn vrije tijd met woord kunstwerk. Gery Helder enberg was in zijn Leedse periode proost van de plaatselijke Davidsfonds- afdeling. In 1973 werd hij met een akademische zit ting in het gemeentehuis van Lede gevierd en er werd een herinnerings- plakket aangebracht aan de gevel van de woning Markt 9, waar hij als on derpastoor verbleef. Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van zijn over lijden wordt door het Da vidsfonds van Lede een in memoriam gewijd aan de ze merkwaardige figuur. Op zondag 3 december is er om 9.00 uur een eucha ristieviering in de kapel van "Huize Ronken- burg", gevolgd door een hedenking "Gery Helder enberg" door Piet Tho mas van de Universitaire Fakulteiten van Kortrijk. Voor de muzikale omlijs ting zorgt het familietrio Mertens. De toegang is geheel gratis. Studiedag in De Werf Er is een duidelijk tekort aan arbeidskrachten bij schilders, glazenmakers en plaatsers van vloer- en wandbekledingen. Nie ttegenstaande dertig scholen in Vlaanderen dergelijk onderricht theo retisch en praktisch aan leren is er tekort aan de gelijk geschoold perso neel in deze branche. De Vereniging van Meester schilders, sieraadschil ders, glazenmakers en plaatsers van wand- en vloerbekledingen wil daar duidelijk iets aan doen via het organiseren van een studiedag op vrijdag 1 de cember in kultureel cen trum De Werf. Het wordt een interregionale studie dag rond het thema "Nieuwe technieken". Meer variatie die dan al licht het vak ook meer at- traktief kan maken. Het tekort in deze bran che is geen alleenstaand feit want dergelijke ont stentenis maakt men mee in zowat alle sektoren van de bouwnijverheid. Deze studiedag richt zich dan ook tot alle vaklui in deze branche, tot vakleraars en leerlingen en verffabri- kanten. Negen grote Bel gische verffabrikanten zullen allesins present zijn op de studiedag op Sint- Elooi. Een dubbel doel zit voor: de mogelijkheden onder zoeken om het tekort aan geschoold personeel op te lossen, eerziids en ander zijds het beroep trachten te herwaarderen. Tege lijkertijd loopt in De Werf een een gepaste tentoon stelling die te bekijken blijft tot en met maandag 4 december. Aanvang van de studiedag met een ontbijt waarna besprekingen vanaf 10.15 u. Inschrijven kan op het sekretariaat, Residentie Keizersvest, Patrick Ke tels, Esplanadeplein 11 te 9300 Aalst. Tel. 053/ 21.18.76. LH Op 18 december treden de Nachtegalen van Polen op in de Sint-Amadeuskerk te Den derleeuw. Hei wordt een kersl- koncert dat men zich nog lang zal geheugen. De Nachtegalen van Polen zijn een knapenkoor dal internationaal heel wat naam en faam geniet. In 1990 zal hel Wereldorkesl van Jeugd en Muziek twee ses sies organizeren. Een zomer sessie in Canada en de Vere nigde Staten en een winterses- sie in West-Berlijn. Vlaamse musici geboren na 30 juni 1966 die een orkestinstrumenl bespelen kunnen zich kandi daat stellen op het adres Jeugd en Muziek Vlaanderen. Ko- ningsstraal 10 te 1000 Brussel (02/513.07.98).

De Voorpost | 1989 | | pagina 14