V.V.A.K.-Nieuwtjes Bloedgevers van Burst gelauwerd VVKSM Terjoden: het eerste zicht voorbij! 2 - 24.11.1989 - De Voorpost Het is 32 jaar geleden dat luitenant-generaal Robert Baden - Powell met 21 jongens ging kamperen op Brownsea Island. Het was een experiment. Robert Baden - Powell wilde wel eens weten wat zijn ideeën voor de jeugd in de prak tijk zouden opleveren. Dat viel mee. Een jaar later, in 1908, legde hij zijn ideeën ovre het ver kennen door jongens neer in een boekje 'Scouting for Boys', dat in vele talen is vertaald en dat geestdrift wekte voor oprichting van Scoutsgroepen... Het doel van scouting is volgens Baden Powell de leden op te voeden tot 'goed burgerschap', t.t.z. de leden te helpen vormen tot persoonlijkheden, in dienst van de gemeen schap. Scouting in onze tijd wil steeds jongeren helpen om sportieve, handige en kreatieve volwassenen te worden, met een eigen le vensbeschouwing, met ini tiatief en verantwoorde lijkheden. In heel Vlaan deren. Ook te Erembode- gem-Ter joden. Sinds zijn ontstaan in 1910 is de Vlaamse scoutsbewe ging konstant gegroeid: niet alleen het ledenaantal is met sprongen vooruit gegaan, maar ook de vor ming van leiders kreeg steeds meer aandacht. In 1973 kwam er een fusie tussen het Vlaams Ver bond van Katholieke Scouts (V.V.K.S.) en het Vlaams Verbond van de Katholieke Meisjesgidsen (V.V.K.M.). En kort daarop werden hun namen aaneengeklonken tot één V.V.K.S.M. Scouting is in Vlaanderen vandaag een beweging van 63.000 jongens en meisjes die iedere week opnieuw, samen met hun vrienden en vriendinnen het boeien de scoutsspel spelen. Hon-1 derden daarvan vonden een plaatsje bij de negen groepen van groot-Aalst waaronder ook V.V.K.S.M. St.-Tarcitius Erembodegem - Terjoden: een toffe bende jongens en meisjes van 6 tot 18 jaar, die samen spelen, werken, avonturen beleven, pret maken met vrienden. En kele weken geleden na men verscheidene leiders en leidsters van V.V.K.S.M. St.Tarcitius deel aan de Herfstontmoe- ting van V.V.K.S.M. in St.Joris-Weert en maakten er kennis met het jaarthe ma 1989-'90: 'Het eerste zicht voorbij'. Dit natio naal jaartema is wel heel toepasselijk op de scouts en gidsen uit Terjoden... Zij bestaan er respektieve- lijk 35 en 10 jaar. Alvast een uitnodiging om even het verleden te evalueren, wegen naar de toekomst te openen, het St.Tarcitius jaarprogramma '89-'90 een speciaal kleurtje te ge ven, scouting met alle le den en andere geïnteres seerden in een feestelijk samenzijn wat meer kon- kreet gestalte te geven... Deze Erembodegemse scoutsgroep deed in 1952 op Terjoden zijn eerste - Ter gelegenheid van de 60ste verjaardag van Wilhelm Mechnig verscheen een huldeboek met geslaagde illustraties. - De kapelletjes van de Ommegang te Mere wor den met de regelmaat van de klok door de Heemkundige Kring hersteld. In 87 werd de Hosselaerkapel te Erpe gerestaureerd. In '88 de eerste kapel van de Rozenkransommegang en dit jaar de tweede aan de Daalstraat. Het memo- riekruis van de verdronken J. Beurens werd herkapt en terug ingeplant. Drie kapellen moes ten wel plaats maken voor verbreding van de weg. Twee ervan werden herbouwd in de kerk hofmuur en de vijfde wacht op herbouwing om dat in de buurt geen lapje grond beschikbaar is. De zesde kapel in de Schoolstraat werd hersteld en voorwerpen erin ondergingen een opknap beurt. - Meldert kreeg na zijn monument op de Franki sche Dries herinnerend aan de middeleeuwse steengroeven er een tweede monument bij ach ter het Parochiecentrum: twee vertikaal opge stelde megalieten van formaat bekroond met een minder monumentale horizontaal geplaats te deksteen, verwijzend naar het historisch ver leden van Meldert. - Honderd jaar terug huwde Aalstenaar Valerius De Saedeleer met Clementina Limpens. Hij werd geboren in 1867 op de hoek van de Nieuw- straat en het verdwenen Krekelstraatje. In het Oud-Hospitaal zijn werken van hem te bewon deren. - De H. Hartkapel in de Botermelkstraat werd door enthousiaste vrijwilligers grondig gerestau reerd. - De Gerstjens vormen een groene zone van 50 ha. 13 ervan zijn stadseigendom en werden voor het publiek opengesteld; een vijver, een boomgaard en een populierenaanplanting, die geleidelijk vervangen wordt door gemengd loofhout. Een trekpleister voor natuurliefhebbers. - De Stevenkapel te Moorsel kreeg van het Ver bond van Heemkundige Kringen van Oost- Vlaanderen een diploma als eerste bidplaats in de elfde eeuw. In 1664 kwam er een nieuwe. In 1912 werden er uitbreidingswerken uitgevoerd. In het torentje hangt nog een klokje uit 1456. - De kerkfabriek van Oordegem kwam aan de eer wegens de prachtige restauratie van deze pseu- do-basilikale kerk waarvan westgevel en schip zouden dateren uit de 14de eeuw. - Samen met de werken aan de Houtmarkt wordt het plantsoentje rond het beeld van de H. Joan nes Nepomucenes aangepakt. Bomen en hee sters blijven er behouden. De wandelpaden wor den herafgeboord en krijgen een nieuwe bedek king. Rond het kaatsplein worden 27 jonge zil verlinden aangeplant. Dc Houtmarkt zelf wordt geherkasseid. - Ere-voorzitter van "Het Land van Aalst" Luc De Ryck promoveerde met grootste onderscheiding tot doctor in de geschiedenis met als promotor dr? Els Witte. LH wankele pasjes onder steund door Leo Willems, student aan de Technische School te Aalst, en lid van een scoutsgroep in het Sin- jorenland, en door E.H. Pastoor Sabot van Terjo den. Hun scoutssloepje werd er te water gelaten... Dikwijls zoals bij elk be gin, lonkte de storm en verloor de sloep de goede koers... De lente 1954 bracht echter een man naar Terjoden die de in spanningen verder in goe de banen leidde: Willy Van Wambeke kwam uit Aalst als groepsleider het roer overnemen. Het eer ste kamp vond plaats te Montigny le Tilleul. Sa men met de scoutsgroep van Lede gingen 20 man er leren en proberen wat ech te kampeerders aandur ven. De troep groeide... In de vroege lente 1955 stak Godelieve Mertens van wal met Welpenwer ving. En de wolfjes deden hun best... Met de aan komst van een Aalmoeze nier, E.H. Colpaert werd een kamp gepland voor augustus 1955 onder de leuze: 'Wij staan op eigen poten'. Het geslaagde kamp te Nonceveux gaf een nieuwe stoot voor ve- dere groei. In 1956 werd Waulsort als kampplaats gekozen en in 1957 Heren tals. Van '57 tot '73 kon St.Tarcitius-Terjoden bo gen op een eigen lokaal, gebouwd door de heer Al- fons Eeckhout, tegelijker tijd architekt en onderne mer, m.m.v. het Ouderko- mitee. Het huidig lokaal van de groep dateert van 1973 en is gelegen naast de Parochiezaal. Het werd opgebouwd met de daad werkelijke medewerking van de in 1972 heropge richte oudervereniging (die haar aktiviteiten stop te op het einde van 1977). Ieder jaar opnieuw had de hele groep het naar de zin tijdens het goed georgani- zeerde zomerkamp. Steeds beter uitgerust trok men van de ene naar de andere kampplaats. Groepsfeesten, zomer- en winterkampen waren hoogtepunten op ieder jaarprogramma. Na Willy Van Wambeke heeft ach tereenvolgens Marc Van Impe, Geert Van Den Eynde, Hans Sonck de taak van groepsleider op zich genomen. Enige tijd geleden is deze taak aan Wim Van De Velde toe vertrouwd. September 1978 beteken de de start van de scouts weging 'Meisjesgidsen' op Terjoden: de meisjes van de Chiro van Ter joden slo ten zich aan bij de scouts beweging... Groepsleids ter was eerst Vera De Bock, nadien Martine Mallefroy en vanaf 1987 Mieke De Troyer. Zo klopt thans reeds ver scheidene jaren in V.V.K.S.M. ST.-Tarcitius Terjoden de echte polsslag van scouting... Vele, vele jongens (en meisjes) kwa men er langs en genoten er van de vreugde en de vor ming die de scoutsbewe ging hun gaf. Echte vriendschapsbanden wer den er gesmeed en onver getelijke indrukken opge daan die thans zelfs nog voortleven in de Oud- Scoutsbeweging. Voor V.V.K.S.M. Terjoden blijkt alvast 'het eerste zicht voorbij!' Het feestelijk jaarpro gramma '89-'90 startte reeds in de voorbije zo mervakantie toen de oud ste leden (vanaf 12 jaai^ na een enorme inzet van ouders, leiding en simpati- zanten entoesiast op bui tenlands kamp vertrok ken: de meisjes naar Hake District in Noord-Enge- land en de jongens naar het zonovergoten Zuid- Frankrijk, meer bepaald naar de Gorges du Tarne. De welpen, kapoenen- en kabouters (leden tot 12 jaar) genoten op hun beurt van een kamp in Grobben- donk. In september 1989 was er dan een suksesvol weekend dat 'kalm' werd ingezet met volksspelen, maar tot in de late uurtjes doorging met een uiterst verzorgde barbecue (be dankt Oud-scouts!), een optreden van de fanfare 'De Terjodenaren', ook van Monia en 'Stampen en Dagen', maar bovenal in een uitstekende ambiance. De afwezigen hebben be slist ongelijk gehaald... Op 4 november jl. kwam de Sint op bezoek bij zo'n 400 kinderen... Een groot aantal, dat dankzij de me dewerking van tal van Ter- jodense verengingen ge makkelijk bereikt kon worden. De festiviteiten gaan nog het hele jaar door: een fuif op 24 maart 1990, een groepsfeest op 21 april 1990 en de alombekende en befaamde V.V.K.S.M.- steakslag op 22 april 1990. Maar daarnaast, en min stens zo belangrijk zijn de wekelijkse aktiviteiten op zondagnamiddag, vanaf 14 u. tot 17 u., op het ruime scoutsplein van Terjoden. De variatie, de toffe sfeer onder de leden (kapoe nen, welpen en kabouters, jongverkenners en jong- gidsen, verkenners en gid sen, jins), de kreativiteit en de inzet van de leiding, zorgen er elke week op nieuw dat het een feest wordt voor groot en klein. En al telt V.V.K.S.M. St.Tarcitius - Terjoden reeds heel wat leden, nieu we leden blijven er altijd welkom! Voor meer informatie over de groepswerking kan je steeds terecht bij de leiding of bij de groepslei ding: Wim Van De Velde tel. 053-21.57.33 en Mieke De Troyer, tel. 053- 21.77.95 De Bruyn Aalst. Met scoutsgroep Sint-Tarcitius op kamp naar Forges Aalst. Jubileumfeesten van de scouts van Terjoden op 30 september jongstleden Het is al meermaals benadrukt dat Erpe-Mere een dorp is dat goed aangeschreven staat bij het Rode Kruis. Dit is trouwens terecht, want een paar weken geleden nog vierde men de 15.000ste plasma-afname te Mere, en nu komen de mensen van de bloedtransfusiedienst in aanmerking om een tachtigtal donors van de afdeling Burst te vereremerken. Dat er in Burst een bloeiende afdeling van bloedgevers bestaat, is vooral te danken aan mensen die er reeds van by de aanvang by waren en nu nog de stimulators zyn van de bloedafnamen. Alhoewel de deelgemeente Burst tot de middelmatige entiteiten behoort, speelt ze toch een vooraanstaande rol in de wereld van de bloedtransfusie want dank zij de inzet van velen wordt hier regelmatig wat 'afgetapt'. Aalst. Volksspelen met jong en oud tijdens de scoutsfeesten Ontstaan In april 1975, nadat enkele donors uit Burst regelma tig bloed gaven in Lede, werd op een bepaalde avond over een afname- post in eigen gemeente ge sproken. De stichting van een afdeling bleef dan ook niet lang uit en onder im puls van Paul De Savoye, Jul. Van Caneghem, G. Van Durme, L. Meurrens en nog een paar anderen, was men bereid om de taak van de afnamen voor te bereiden. De eerste af name had plaats in de pa rochiezaal achter de kerk en men besloot de avond met 39 donors, wat men toen als een sukses be schouwde. De toenmalige burge meester J. Van Laethem, sympathiseerde met het initiatief en bood een be ter lokaal aan in de plaat selijke gemeenteschool, wat in dank aanvaard werd. De tweede bloedaf name ging er al door en toen reeds steeg het do norsaantal gevoelig tot 52 en de keer daarop 74, wat het totaal voor het eerste jaar op 165 bloedgiften bracht. Men stelde zich echter niet tevreden met dit resultaat en men werk te zodanig intens en ijver de voor meer bekendheid wat resulteerde in het be halen van de wisselbeker Dr. Matthieu, een gegeer de trofee, die aan de meest suksesvolle afdeling ge schonken wordt. Op dat ogenblik was het bestuur van de afdeling Burst samengesteld uit twee erevoorzitters: L. Van Ruyskensvelde en G. Van Durme; eerste voor zitter werd de bezieler van de afdeling Burst, P. De Savoye met als ondervoor zitter J. Van Caneghem; L. Bovyn, secretaris; R. Goossens, schatbewaar der; P. Schouppe en L. Meurrens, leden. Intussen vielen er mensen af en wisselden sommige funkties en bijgevolg werd P. De Savoye verantwoor delijk voor de afdeling Burst en nam J. Van Ca neghem zijn plaats van voorzitter in. Propaganda Het bestuur van de Rode Kruisafdeling Burst laat niets aan het toeval over om de werking te propage ren. Sinds 1977 organi seert men een speciale fes tiviteit waarop de donors uitgenodigd worden om mee te eten van een gratis varken-aan-'t spit en het hoeft niet gezegd dat ook dit initiatief suksesvol is. Onafgebroken heeft men deze gezellige traditie in ere gehouden zodat men zich in februari aan een volgend varkensfestijn mag verwachten. Statistieken Na enkele jaren is het al tijd interessant een evalua tie te maken wat er op neerkomt even de statisti sche gegevens na te kij ken. Zo stellen we vast dat sinds 1985 elk jaar meer dan 500 bloedafnamen ge registreerd worden, een getal dat vorig jaar het rekordcijfer van 566 be haalde, hoogstwaarschijn lijk dank zij de 26 nieuwe donors. Ook in 1989 zal men dit getal sterk bena deren, zoniet overschrij den. In ieder geval zal de afdeling Burst na 56 bloed- inzamelingen ongeveer 6.250 giften kunnen note ren, wat uiteraard een knappe prestatie inhoudt. Regelmatig komen er bij een bloedinzameling onge veer 140 donors opdagen en alhoewel aangesloten bij het Rode Kruis van Erpe-Mere werkt de afde ling van Burst volledig autonoom. Vereremerklngen Vorige zondag werden de verdienstelijke bloedge vers van Burst in het Ad ministratief Centrum Steenberg door het Rode Kruis van Aalst, in samen werking met het gemeen tebestuur, vereremerkt. Hierbij werd het 'Peli- kaantje' toegekend aan een dertigtal donors die tien keer bloed gegeven hebben; ruim twintig do nors kwamen al 25 maal bloed geven en zij ontvin gen de bronzen legpen ning; nog een twintigtal anderen lieten zich al veer tig maal prikken waarvoor zij de zilveren penning met het bronzen kenteken be kwamen. De zilveren penning en di to kenteken werden uitge reikt voor zestig bloedgif ten aan Dan. De Vuyst, Mare De Vuyst, Jul. Van Caneghem, L. Van Ruys kensvelde. Luc Bovijn kreeg de gou den barret voor tachtig af namen en de grootste eer viel te beurt aan de bezie ler van de afdeling Burst, Paul De Savoye, die al honderd keer bloed gaf. De opkomst van de bloed gevers om hun medaille in ontvangst te nemen, was niet bijster groot maar dit is een traditioneel ver schijnsel omdat vooral die genen die tien keer bloed gaven er doorgaans niet aan houden om dan al in de kijker te lopen. De overigen werden echter verwelkomd door burge meester De Langhe, die als Burstenaar dubbel fier was over de bereidwillige medewerking van zijn dorpsgenoten om mensen levens te redden. Voorzitter J. Van Cane ghem was verheugd over stelselmatige vooruitgang van zijn afdeling en daar waar men in 1976 slechts twaalf donors kon verere merken, steeg dit aantal gestadig: 1979 (59), 1981 (39), 1985 (110), 1987 (80) en nu in 1989, voor de zesde maal waren het er 83. Dr. Robberechts, die sinds enkele maanden Dr. Lust vervangt, had het vooral over het 'credo' van de bloedinzameling dat hij in drie luiken samenvatte: de motieven, het dynamis me cn de logistieke steun van de overheid op gelijk welke manier. Hij drukte er vooral op dat men trou we bloedgevers nodig heeft om dc noden aan te kunnen. Wat de talrijke vereremerkingen betreft, was voor hem een bewijs van de aanhankelijkheid van de bloedgevers van Burst. Verder wees Dr. Robberecht nog op de toe komstmogelijkheden bij de bloedtransfusie omdat er steeds meer en meer vooruitgang is in de ge neeskunde en men bijge volg nog beter bloed zal kunnen afleveren. Hij drukte zijn spijt uit dat 65- plussers niet meer in aan merking komen om bloed te geven maar ook hier is een gunstige evolutie merkbaar vermits sommi gen nog in goede gezond heid verkeren en nog aanmerking zullen komen om af en toe bloed te ge ven en er dus geen bruus ke stop mee gemoeid zal zijn. Tenslotte eindigde sche pen H. De Waele het offi ciële gedeelte en ging die per in op de noodzaak van bloed geven en de mense lijkheid die achter de daad van een donor schuilt. JV Hij Uitgeverij Dupuis zijn wed nieuwe stripverhalen versche nen. Robbedoes is aan zijn 411 album toe met "De vallei de' bannelingen"; Agent 212 krij# met "Fluitje van een centzij" l/e album en nr 19 van d< Katamarom heel "De kribbe- katjes". Al deze stripverhalen zijn verkrijgbaar in de gespeelt lizcerde handel. Op het domein De Kluis in St.Joris-Weert vond eind augustus '89 de jaarlykse Herfstontmoeting van het V.V.K.S.M. plaats. Ongeveer 4.000 jongeren, die allemaal in leiding staan, maakten er kennis met het nieuwe jaartema: 'Het eerste zicht voorbij'. De scouting zit trouwens terug in de lift, want het ledenaantal steeg dit jaar met 2.000 tot een totaal van 63.000. Onder hen de leidingsploeg van V.V.K.S.M.- Erembodegem-Terjoden. In deze plaatselijke groep klopt reeds geruime tyd de echte polsslag van scouting: 35jaar by de scouts en 10 jaar bij de gidsen. En daarom programmeerde de grote Erembodegemse scoutsfamilie meerdere jubileumfeesten...

De Voorpost | 1989 | | pagina 2