Eerst belastingen stemmen, daarna zien wat men er gaat mee doen! Agalev: «Amylum en Stadsbestuur strooien nu ook zand in de ogen» Uit de gemeenteraad Vlaamse Zwemweek goed van start gegaan in Aalst Posterbeurs in vrije meisjesschool te Hofstade De Voorpost - 24.11.1989 - 3 Op de agenda van de jongste gemeenteraads zitting prijkten liefst 37 punten in verband met fis- kaliteit, belastingen of re tributie. Daarmee zou de fiskaliteit voor 5 jaar (op een paar experimetele uitzonderingen na) wor den vastgelegd. CVP-fraktieleider Mauri ce De Kerpel zag het ech ter anders. Alvorens er kans tot enige bespreking al dan niet punt per punt kwam, stelde deze woord voerder dat de behande ling van de fiskaliteit niet opportuun was. Hij schreef zulks reeds aan de burgemeester. Volgens hem moet de fis kaliteit behandeld wor den samen met de begro ting. "Het gaat niet op be lastingen te heffen zonder te weten waarvoor het van de gemeenschap gehaal de geld zal worden ge bruikt". De burgemeester deed echter of haar neus bloedde, gaf wel toe der gelijk schrijven te hebben ontvangen maar wilde de punten ten spoedigste aanvatten. Drie argumenten De Kerpel had drie argu menten om zijn stelling te staven en er de gevolgen uit te trekken: de punten gewoon verdagen. Eerst noemde hij het "een kwestie van gezond ver stand". Weten wat men wil doen en daarvoor dan geld vragen. En niet om gekeerd. Ten tweede had spreker het over de nieuwe, gewij zigde gemeentewet en ci teerde teksten die aan toonden dat begroting en fiskaliteit aan elkaar moe ten gekoppeld zijn. 't Gaat hier om een besluit vorming over een miljard en dat gedurende 5 jaar. Voldoende om er zich ernstig over te bezinnen. En ten derde heeft de ge meenteraad onvoldoende informatie kunnen ver krijgen om zich over zulke belangrijke materie uit te spreken met kennis van zaken. De Kerpel vroeg dan ook de vergadering van de 37 punten in kwestie. Zo die verdaging er niet komt zou hij klacht indienen bij de voogdijoverheid we gens gebreken in de vorm. Repliek Burgemeester De Maght stelde dat in 1983 de fiska liteit werd behandeld net als nu werd gepland. Over daging omdat eerst moet geweten zijn wat men gaat doen met het geld dat uit de zakken van de Aalste- naars wordt gehaald. de fiskaliteit werd gespro- Schepen Hooghuys daag- ken in november en over de Maurits De Kerpel uit de begroting in december. "Toen hadden we even goed gezond verstand als nu" voegde ze er aan toe. Bovendien zegde de bur gemeester dat het de ge meenteraad vrij staat, zelfs als de begroting be handeld is, nog op 31 de- hem één artikel aan te wij zen in de gemeentewet waarin is gestipuleerd dat begroting en fiskaliteit sa men moeten besproken worden. Volgens financieschepen Oscar Redant legt de ge meenteraad nu de maxi- cember van het lopend niale fiskaliteit vast en jaar belastingen te stem- daaraan zullen de uitga- men. ven moeten worden aan- Volgens haar is de ge- gepast. "Ook het tegen- meentewet alleszins niet overgestelde kan gebeu- gewijzigd op essentiële punten. De stad is volgens haar niet in overtreding want in de begroting zul len zowel uitgaven als in komsten figureren. Nogal wiedes. Bij de begroting zou bovendien elk sche pen het beleid van zijn de partement toelichten. Met aandrang Maar De Kerpel voelde zich allerminst uit zijn lood geslagen. Hij drong herhaaldelijk aan op ver ren. Dat is dan een andere visie" stelde Redant. "Carte blanche" VU-fraktieleider Willy Van Mossevelde steunt de stelling geponeerd door De Kerpel. Eerst de belastingen stemmen en daarna de begroting be handelen komt neer op het vragen naar een "carte blanche". "Het behouden van de personenbelasting op 9% en van de opcentie men op de onroerende voorheffing op 2.250 is ringspolitiek. Ze wil zich Vereenvoudigen Ze zal post per post haar koste wat het kost derge- yan Mossevelde stelt ver- stemgedrag aanpassen, lijk aureool aanmeten. der dat 37 verschillende Finaal wordt het voorstel Maar wanneer we de be- belastingen innen veel ad- van De Kerpel tot verda- astingsvoorstellen over- ministratief werk vraagt. ëin8 meerderheid tegen open spant Aalst de Hij stelt dan ook voor, net kroon in Vlaanderen a!s de pr0vincie het deed. Als provinciestadje Destijds startte schepen staan we eerste qua zware Robert De Pauw met der belastingdruk en duidelijk gelijke rationalisatie, wil het stadsbestuur het Waarom werd die niet zo behouden". "Met een verder doorgevoerd? voorziene meerontvangst Gezien de in verantwoor- van 70 miljoen t.o.v. 1989, de ontkoppeling van in- met boni van vorige jaren komsten en uitgaven, de en mits dan toch een be- te hoge belastingdruk en minderheid weggestemd en kon de bespreking punt per punt worden aangevat. Nadat schepen Redant nog had gestipu leerd dat kaairechten niet meer moesten betaald worden (ze brachten te weinig op) en dat belas tingen binnen de 5 jaar desgewenst kunnen wor- niet verantwoord" voepde ?paringsolitiek te voeren de administratieve romp- den gewijzigd en aange is handhaven van de be- slomp met 37 items kan de Past aan de omstandighe- hij er aan toe. "Het huidig stadsbestuur roemt zich om zijn bespa- lastingen op het hoge peil VU de belastingen niet onverantwoord". globaal goedkeuren. den. - Vermits Jozef De Wolf nu stadsontvanger is, heeft de gemeenteraad de mede ondertekening van bepaalde stukken aan ambtenaren opgedragen - Op de Zandberg wordt in de buurt van het voetbalstadion een parkeerverbod opgelegd over een beperkte afstand. - Bij de samenstelling van de adviesraad voor Verkeer en Veiligheid heeft Agalev-raadslid Luc Van Lierde' vragen over de vertegenwoordiging van het Aalsters Forum voor Verkeersveiligheid. Burgemeester De Maght stelde hem echter gerust. Zo de titularis belet is kan er een plaatsvervanger zetelen. CVP-raadlis Coeckuyt zegde dat de bespreking van deze samenstelling in de kommissie geweigerd werd. Hij vindt het niet normaal dat stapje voor stapje een projekt door de gemeenteraad wordt gesluisd. Hij hoopt alleszins op een vlottere werking en op een voldoende frekwent samenkomen. Maar voor de burgemeester betrof het hier alleen het leggen van de basis. De samenstelling zal volgen. - Leningen worden goedgekeurd voor een totaal van 8.140.000 fr. 4.351.000 fr. voor de inrichting van een polyvale te zaal in het dienstcentrum Nieuwerkerken waarbij de VU zich onthoudt. 556.000 fr. voor schilderwerken aan het openbaar entrepot. Bijna 3 miljoen voor aanleggen van een parkeerstrook langsheen de voor herstellingswerken aan een huisvuilwagen. Burchtstraat. 300. Kerkfabrieken £en aantal kerkfabrieken zien hun oorspronkelijke toelage verminderd. O.L.V. Aalst krijgt 1.061.719 fr. i.p.v. 1.072.598 fr. O.L.V. Erembodegem 921.069 i.p.v. 921.583 fr. Baardegem 360.302 i.p.v. 369.116 r. Sint-Antonius Aalst 528.126 i.p.v. 922.298 fr.; Sint-Jan Aalst 886.309 i.p.v. 968.200 fr.; Gijzegem 457.322 i.p.v. 546.029 fr. Hofstade 120.362 fr. i.p.v. Z24.186 fr.; Nieuwerkerken 678.943 i.p.v. 783.141 fr. H. Hart Aalst 855.237 i.p.v. 1.635.000 fr. en Moorsel 222.753 i.p.v. 222.000 fr. F Er zijn wel buitengewone toelagen voorzien. Bijna een half miljoen voor restauratiewerken aan de Begijnhofkerk en 335.000 fr. voor vernieuwen van de elektrische installatie in de Sint-Martinuskerk. De stad adviseerde echter ongunstig omdat het aanbestedingsattest in het dossier ontbrak. Een pleidooi van Willy Bosteels kon niet baten. Deze vernieuwing wordt verschoven naar een volgend jaar. Voor Sint-Jozef Aalst is 801.000 fr. voorzien voor restauratie van het orgel en voor Hofstade 276.000 fr. voor restauratie van de glasramen. Ambtshalve wordt 103.000 fr. ingeschreven voor vernieuwen van de elektrische installatie. Omdat Luc Van Lierde stelde dat in de kommissie gezegd was dat de betreffen de dokumenten in verband met de Sint-Maartenskerk niet bij de bevoegde personen terechtkomen antwoordde de burgemeester een gesprek te hebben gehad met hoofdverantwoordelijke van die kerkfabriek. Die ging met de geprekoniseerde handelswijze wél akkoord. Ook Maurice De Kerpel deed nog een poging om de werken aan de Sint-Martinuskerk niet met een jaar achteruit te stellen omdat nog een attest ontbreekt dat er wellicht eerstdaags toch is doch er was geen lievemoederen aan. De vernieuwing gaat (nog) niet door. Raadslid Denayer toont zich verwonderd dat na de ramp met de Meuleschete- kapel deze zomer iets hiervoor voorzien is door het stadsbestuur. Maar de burgemeester kaatst de bal terug en stelt dat de bevoegde kerkfabriek niette genstaande haar waarschuwing op geen dossier heeft ingediend. «We zullen ze nog maar eens aanschrijven» voegde ze er aan toe. - Bij een begrotingswijziging van het OCMW merkt Luc Van Lierde op dat een miljoen zoek is geraakt. In het dokument spreekt men van 163 miljoen maar in de notuclen van slechts 162 miljoen. Na enig zoekwerk blijkt dat het hier gewoon om een tikfout gaat. - Over de verkoop van een laboratorium dat de plaats moest ruimen voor werken ontspon zich een gerekte diskussie. De verhoging van de kosten bedraagt meer dan 10% en dat vindt M. De Kerpel niet meer aanvaardbaar. Denayer vraagt dat deze zaak zou opgelost worden vóór de aanvaarding van de werken. E. Hooghuys trachtte deze verwarde zaal toe te lichten. Omdat er 2 kandidaat-kopers zich aanmeldden moest een openbare verkoop worden geor ganiseerd. Als puntje bij paaltje kwam diende zich echter geen van beiden aan en de stad bleef met de gebakken për&n^zitten en moest instaan voor het dichtmetselen van een gevel. Dat kostte de Stad een miljoen. «Dat bovendien niet verrekend is in de prijs» voegde Willy Van Mossevelde eraan toe. Maar voor raadslid Paul Stockman is het klaar dat als er minder moest worden afgebroken en daarvoor ook een mindere prijs moet worden betaald. «Die kosten waren in het bestek niet begrepen» zegde Hooghuys. Burgemeester De Maght beloofde de preciese stand van zaken schriftelijk te zullen mededelen raadpleging van de diensten. -Een aantal muziekinstrumenten van de akademie is aan vervanging toe. Daartoe is een krediet van 400.000 fr. voorzien. Jos Van Landuyt vroeg terloops hoever het staat met de «verdwenen vleugelpiano's» maar wordt verzocht bij het punt te blijven. Als het onderzoek beëindigd is zal het resultaat ervan worden medegedeeld. - De aankoop van didaktisch materiaal voor de akademie schone kunsten voor een som van 647.000 fr. lokte heel wat opmerkingen uit. Willy Van Mossevelde vernam graag over welke materialen het hier juist gaat. «'t Gaat hier over materiaal van dagdagelijks gebruik» zegde schepen Van Nieuwenborgh en om het niet in extenso te moeten voorlezen («Anders zitten we hier morgenvroeg nog») overhandigde schepen Redant het hele dossier aan Willy Van Mossevel de. Voor raadslid Denayer is de som van 627.000 fr. wel voldoende hoog om degelijke kontrole te krijgen. «Sommige aankopen gebeuren gewoon uit ge woonte». «Ik kan het weten», voegde hij er nog aan toe. «Men moet immers niet bestellen in funktie van het nog beschikbaar budget doch wel in funktie van reële noden». «Alles werd in détail in de kommissie besproken» weerlegde schepen Van Nieuwenborgh, «en er werd aangedrongen op zuinigheid». Voor raadslid Chris Borms, cx-kultuurschepen, gaat het hier om een inhaalbe weging want de akademie had op dat vlak een grote achterstand te overbruggen. «Voor de allerlaatste keer zal ik dan maar ja stemmen» zegde Van Mossevelde. «Aalst klaagt reeds lang over geur-, lawaai- en water- damphinder veroorzaakt door Amylum. Nu komt er ook zand- en stroophinder bij: zand in de ogen en stroop in de mond. En deze keer vervuilt het stadsbe stuur mee». Aldus een persmededeling van Agalev. Voor Agalev is het MER van SCK Mol een vos die de passie preekt. Het MER is niet opgesteld door een onafhankelijk kollege en werd niet getoetst qua konfor- miteit aan de bestaande voorschriften. Agalev begrijpt al te goed de buurtbewoners wan neer die niet tevreden zijn met de door Amylum voorgesteld maatregelen: de bouw van een geluid- werend scherm om de ge luidshinder met tien deci bel naar beneden te halen is volstrekt onvoldoende. Volgens Agalev zit het MER vol gaten. - de verkeersbelasting werd geëvalueerd tijdens het minst drukke moment een vrachtwagen is meer dan die van 2 of 3 per sonenwagens. - regelmatige emissie van poedersneeuw waar op buurtbewoners wor den getrakteerd wordt niet behandeld - de veiligheid van de op slag van chemische pro- tatie-aanvraag gaat het om veel grotere recipiën ten - geluidshinder wordt besproken bij nacht maar horen is bvb. bij aan- en afrijden, dichtklappen van poorten enz. - illegale lozingen zijn moeilijk opspoorbaar ge zien de slechte kwaliteit van het denderwater - en vooral houdt het Een miskleun ting». Ook de verwerking van Jammer dat de leefmilie- het rapport is een mis- ugroepen Raldes en WLA kleun. En hier speelt het niet werden uitgenodigd stadsbestuur aardig in de om het rapport samen te kaarten van Amylum. vatten, te vertalen en te io iuiiiiiviii Wat wel normaal is, het verspreiden naar de be- ZeÏÏsïn'dit^nïet^Wektie- stadsbestuur krijgt en volking, zoals voorzien m ve rapport staan er nog vraagt kadootjes: De de overeenkomst tussen - Werf wordt met miljoe- het stadsbestuur en de nen gesponsord en be- leefmilieugroepen. langrijke politici kunnen Schepen van leefmilieu een beroep doen op Amy- De Meerleer pleegt hier lum om mensen te helpen woordbreuk andere maatregelen (i.v.m. geluids- en geur- hinder) die zouden moe ten worden uitgevoerd. De direkte oorzaak dat Amylum pas nu, na zovele van het jaar. Hinder van niet over wat overdag te in het kader van hun poli- Het argument dat het rap- ;aren een rcgularisatie- ppn uropKhliinon ic moar knron «c VtirK k.« tipk rVArt Hp Pl'npnHAm -Fr*,, Tiin vergunning aanvraagt, mag dan nog te vinden zijn in het aanslepen van een beroepsprocedure bij de Minister van leefmi- rapport ligt nu toch ook lieu, het toont nog maar ter jnzage op het stadhuis eens duidelijk aan hoe er tiek dienstbetoon. De samenvatting van het rapport is echt slecht: - het is voor de gewone burger totaal onleesbaar geschreven, - en het neemt verschil lende kleine aanbevelin gen die in het lijvige MER-rapport werden port de eigendom zou zijn van Amylum of dat Amy lum de overeenkomst niet mee heeft ondertekend, doet niets ter zake: het MER geen rekening met dukten wordt geanaly- de subjektieve beleving neergeschreven niet over. seerd op basis van vaten van de hinder door de Het is, om zo te zeggen, van 200 liter. In de exploi- buurtbewoners. een «snert-samenvat- en de Schepen had zonder enig probleem de leefmi lieugroepen kunnen uit nodigen om er een analy se en een samenvatting van te maken. met het leefmilieu in dit land geklungeld en ge knoeid wordt. Tot daar de persmedeling van Agalev. LH Vorige zaterdag ging on der een vrij ruime belang stelling de Aalsterse Zwemweek van start. Na de openingstoespraak van schepen Patrick De Smedt onder wiens be voegdheid de jeugd, sport- en gezinszorg res sorteren, werd overge gaan tot de huldiging van ere-zwembadbeheerder Gaston Thybaert, waarna de Synchro Club van Aalst zorgde voor een meer dan geslaagd water ballet. De Synchro Club is daarin trouwens een van onze meest vooraan staande verenigingen. Zondag werden de zwem baddeuren dan wagewijd open gezet voor een zwembingo. Dat beteken de doorlopend allerlei volkssporten in de zwem- zaal, met als een van de hoogtepunten ongetwij feld de schattenjacht. In de namiddag zette Neptu- nus een biathlon op voor de inwoners van groot- Aalst. De opdracht be stond erin 200 meter te zwemmen en vervolgens nog 3 km te lopen. Nog in de mamiddag kwamen de waterpolospelers in het water. Maandag was het de beurt aan de scholen en na de school-zwem- uren was er weer volop gelegenheid om deel te nemen aan de zwembin go. I n de vooravond werd Aalst. Zo zag het zwembad er uit voor de Zwemweek van start ging. Deze week was het ook les gegeven in overle- er een drukte van belang (a) vingszwemmen, kon men kijken naar een training van de Synchro Club Aalst wat altijd een hele belevenis is of gewoon deelnemen aan de schat tenjacht, een van de vaste en dagelijkse ingrediën ten van deze Aalsterse Zwemweek. Dinsdag stond er naast de dagelijk se programmapunten zoals de zwembingo en de schattenjacht, ook een reeks hinderniszwemmen op het programmabord en werd er gekeken naar de proeven voor redder. Ook de zwemmers van KZNA waagden zich in het water voor hun weke lijkse training. Woensdag werd uiteraard de aan dacht geschonken aan de jeugd. In de namiddag volgde er een groot scheepse zweminstuif met allerlei spelmateriaal. Verder de trainingen rond overlevingszwem- men; de schattenjacht en werden de brevetten on- derwaterzwemmen 10 tot 50 meter uitgereikt. Later ma. Het laatste program ma-onderdeel voor vrij dag is om 21.00 uur de voorstelling door de MBC vereniging van Individue le Modellisten die hun bootjes te water laten. Za terdag is er dan nog een interscholen wedstrijd voor gehandicapten om 14.00 uur en om 19.00 uur is er de start van de Nep- tunus massa zwemwed strijd. Tenslotte is er nog om 20.00 uur de mode show "Lady of Paris" in de cafetaria met de aandacht voor badpakken, lingerie en cocktailkleding. Wie zit soms niet verlegen om een prachtige wens kaart, een verjaardags- op de avond volgde nog kaart, een attentiekaart? een open training initia- Misschien wel een mooie tieduiken, verzorgd door poster om een tienerka- Hydraclub. Donderdag mer op te vrolijken of ge was er hydrobic door de woon om ingelijst te prij- damesclub en kon men ken in de woonkamer of uitgebreider kennis ma- de hall? Overkomt het U ken met de meisjes van ook dat net op het ogen- het zwemballet. En voor blik dat u daaraan behoef- vrijdag kan men nog in het te hebt, alle winkels geslo- zwembad terecht voor ten zijn. Of dat U uw ga- een belotwedstrijd om ding niet vindt. Als dat het 14.00 uur in de cafetaria geval is dan moet U beslist van het zwembad met eens langs lopen tijdens Aalst. De lichtinstallatie die voor de openingsavond van het zwembad werd gebruikt werd zorgvuldig uitgetest (a) liefst 5.000 fr vooruit en de inleg. Om 18.00 uur volgt er nog de vijfde trai ning van het overlevings- zwemmen, om 19.00 uur kan men deelnemen aan de schattenjacht en staat er avondzwemmen met de poster en wenskaar- tenbeurs die van 30 no vember tot en met zondag 3 december wordt georga- nizeerd in de Vrije Meis jesschool van Hofstade. U kunt er in de turnzaal van de school in het Dorp te- muziek op het program- recht op donderdag 30 november van 15.45 tot 17.30 uur, op zaterdag 2 december van 17.30 tot 19.30 en op zondag 3 de cember van 9.30 tot 12.00 en op vrijdag 1 december van 15.45 tot 20.00 uur op Babbelaar. Jeugdprinsen nodigen uit Zaterdag 2 december om 20.00 uur start de Bunny Party ter gelegenheid van het afscheidsfeest van de jeugdprinsen van de "Ar end". Isabellc I en Davy I zijn er de gastheren. Er is tijdens deze avond een optreden voorzien van de Arendse vedetten, de Ar end Tien om te Zien. Een en ander heeft plaats in cafe 't Piasken. Binnen straat 225 te Aalst. JM Hevman

De Voorpost | 1989 | | pagina 3