Drieëndertig Geko's moeten plaats ruimen voor tijdelijken Aalsterse H. Geestkapel in de branding.... Zware belastingdruk te Aalst Aalstenaars brengen new beat lp uit Uit het kollege De Voorpost - 24.11.1989 - 5 Gemeenteraadslid Willy Bosteels (CVP) stelde op de jongste gemeenteraad reeds na middernacht een aantal vragen waarvan de beantwoording en de diskussie zowat anderhalf uur in beslag namen. De zaak was wel belangwekkend genoch alleszins. Hij had inderdaad vragen over het niet heraanstellen van een 40-tal tijdelijk bij de stad tewerkgestelden en over het verbreken van de arbeidsovereen komst van 33 geko's, gesubsidieerde kontraktuelen die de plaats moeten ruimen opdat tijdelijken na zes maand te hebben gestempeld en voor hun stempelgeld te hebben verder gewerkt terug in dienst zouden kunnen komen. Bij de geko's gaat het om 2/3 bedienden en 1/3 werklieden. Willy Bosteels eiste met een reeks argumenten het intrekken van het besluit van ontslag en had het daarenboven over een heksenjacht. Maar sche pen A.E. Bogaert meende dat Bosteels wel de bo men zag doch niet het bos. Het groot aantal aanwer vingen gebeurde tijdens vorig bestuur. Klachten Bosteels kloeg erover dat de ontslagbrief geen re den van ontslag vermeld de en dat ondanks gedane beloften de betreffende gemeenteraadskommis sies niet waren gehoord en dat hij geen inzicht kreeg, althans slechts ge deeltelijk en pas op de dag van de interpellatie zelf, van het desbetreffend dossier. Ö.m. niet in de verslagen met de beoor delingvan de ontslagenen door hun diensthoofd. Vragen - Waarom werden die 33 personeelsleden ontsla gen? Niet om financiële redenen want er worden ondertussen andere in dienst genomen. - Waarom werd de kom missie niet bijeengeroe pen? Dat was toch be loofd. - Welke kriteria voor met volgende feiten: ontslag werden gehan- 1. een belangrijk verlies teerd? En waren die voor eigen dienstjaar en te iedereen dezelfde? - Maakten de dienst hoofden wel verslagen over de te ontslagen leden op? Waarom mocht ik ze met inzien? - Hoeveel personen wer- voorspellen verlies 1989 2. een personeelsbestand op 1.1.89 van circa 1250 le den 3. een personeelslast van 1,3 miljard of 50% van de gewone uitgaven en 63% den er sinas 4 januar '89 van de inkomsten bij de stad in dienst geno- 4. een volledig gebrek men? - Zal bij eventuele nieu we aanwervingen bij prio riteit beroep worden ge daan op ontslagenen? En welke ontslagen tijdelij ken zullen uit de boot val len? - Berekende het stadsbe- aan écht verantwoord personeelsbeleid. 5. een bestaan van al te ruime personeelskaders met 1332 leden. Drie zaken drongen zich volgens de schepen op: sa neren op financieel vlak, reorganiseren op admi- stuur reeds hoeveel het nistratief vlak en op het tal stadspersoneelsleden komt men op 1 stadspers- oneelslid per 61 inwoners of anders geformuleerd 1 per 15 huizen. Volgens de schepen wer den de raadsleden duide lijk ingelicht en wat be treft het syndikaal statuut is er geen enkele verplich ting waaraan niet zou vol daan zijn. Als gehanteerde kriteria voor afdanking somde de schepen op ouderdom, anciënniteit, burgerlijke stand, graad en funktie, ziektebeeld, sociaal sta tuut, plaats van tewerk- steling (dienst) en domici lie. Daarenboven een in formatief werkverslag op gesteld door de dienst- o t I-,r -I.i liet zich door de lange re- chefs. Louter informatief ze een besparing in. Er is geen adjunkt-sekretaris meer en geen direkteur fi nanciën. - Daarenboven werd aan de wettelijke verplichtin gen voldaan. Geko-kontrakt De vermindering van toe lage waarop interpellant alludeerde bedraagt in derdaad 170.000 fr. x 250 of 42,5 miljoen. Dit echter in een uiterste eventuali teit. Voor de schepen be staat er echter geen ge vaar voor enig terug schroeven van de betoela ging aan geko's. Bosteels bijt zicht vast Maar raadslid Bosteels spraak van de Raad van Bestuur» voegde raadslid Chris Borms eraan toe. Slot Voor Willy Van Mosse- velde was het een steriele diskussie. «Iedereen heeft boter op het hoofd». Voor A.E. Bogaert werd geen enkel bewijs gele verd. En voor Willy Bos teels zal er een aanvraag tot vernietiging van de ge nomen beslissing die naar ontslag leidde bij de gou verneur worden ingeleid. LH - De werken aan de aanleg van de koliektoren in de Alfred Nichelsstraat zouden volgens de planning aan staande maandag 27 november voleindigd moeten zijn. Dan zou de ring ter hoogte van de Zeebergbrug weer open zijn en heel wat verkeerslast verminderd. - Burgemeester De Maght liet bij Amylum een stikstof tank verzegelen. - Te Gijzegem werd eerder een terrein verzegeld. Men deed er inderdaad aan nivelleringswerken zonder daartoe de nodige vergunning te hebben. - Ook in Erembodegem trad het stadsbestuur beteuge lend op. Werken werden stilgelegd want niet "koosjes". - De burgemeester heeft de vaste intentie met haar bestuur belangrijke dossiers aan te pakken en vlug tot een beslissing eromtrent te komen. Betreft dit ook het hangend probleem van de H. Geestkapel inderdaad een heet hangijzer? LH minder zal ontvangen aan toelage voor geco's als het n'ng- geen 250 full time équiva lenten meer in dienst heeft? (230.000 i.p.v. 400.000 fr. per geco). - Waarom werd niet ge wacht op de nieuwe rege ling van de ministar? vlak van de dienstverle- Feiten Schepen A.E. bracht dan een zeer uitge- brëide repliek, samenge vat in liefst 7 pagina's ge tikt met minimale tussen lijn. Repliek A.E. Bogaert stelt dat de interpellant zich beperkt tot een aantal lukrake vra gen waardoor de indruk wordt gewekt dat er fou ten zijn gemakt. Maar enig bewijs hiervan levert Bogaert hij allerminst. Eén stadspersoneelslid per 15 huizen Sinds 1.1.77 os de bevol king met ruim 5000 bewo- Hij stelde bij het begin van nfrs gedaald. Als het hui- de legislatuur gekonfron- dige bevolkingsaantal ge teerd te zijn geworden deeld wordt door het aan- en dan ook aan de perso neelsdienst niet overge maakt. Om elk vermoeden van wraakneming te ont krachten werd geen enkel dicht familielid van een gemeenteraadslid ontsla gen». Aanwervingen Schepen Bogaert kon er zich vanaf maken met te stellen dat niemand werd aangeworven sinds begin 1989. Toch verduidelijkte hij dit als volgt. - Er werd slechts één examen georganiseerd voor 2 sztafmedewerkers van het kultureel centrum - Het aantal bevorderin gen werd tot het absoluut minimum beperkt: de wettelijk verplichte: stadssekretaris en stads ontvanger. Beide houden pliek op het verkeerde been zetten. «Ge deed reeds vervangingen bij de geko's. De kriteria zijn niet voor iedereen op de zelfde manier gehan teerd. En gewerkt met mensen, niet met pionnen die ge zo maar willekeurig verschuift» zegde Bos teels. «We deden alleszins niet aan heksenjacht» zegde de burgemeester. «Uw beloften niet houden in verband met het hou den van een gemeente raadskommissie over de ze materie wekt alleszins argwaan» zegt Eddy Coe- ckuyt. «Het bestuur moet zich onthouden van wille keurige ontslagen». «En het inzagerecht werd eens te meer niet gerespek- teerd». «In het kultureel centrum is personeel af gedankt zonder enige in- De toekomst van de H. Geestkapel in de Aalsterse Kattestraat staat duidelijk op het spel. Van ministger Waltniel wist het stadsbestuur te bekomen dat stad huis en Oud-Hospitaal op de lijstg voor klassering werden gesteld. Dat houdt in dat er geen enkele wijzi ging mag aan gebeuren zonder tussenkomst van de monumenten- en Landschappenkommssie. Welke houding het stadsbestuur momenteel inneemt is niet zo duidelijk. Tijdens de perskonferen- tie werd gesteld dat het stadsbestuur wel een ad vies mag verstrekken doch niet verplicht is dat te doen. De bouwpromo- tor Rewa zou alleszins den zijn herverkiesbaar. Wie zijn kandidatuur wil stellen als bestuurslid kan dit doen vóór 10 december bij voorzitter André De Ceuninck, H. Hartlaan 24 te 9300 Aalst. reeds een vraag tot dé- Te 13 u. volgt na de Naast de 9% aanvullende personenbelasting en de 2.250 taxidienst een seiwice aan opcentiemen op de onroerende voorheffing, keurde de d? bevolking die liever gemeenteraad in de recente zitting nog vele tientallen n'e* aan een belasting on- belastingen en retributies goed. Een paar werden afge schaft, vele werden behouden of verhoogd en voor enkele vroeg de oppositie zelf hogere aanslagvoeten. Wespennesten teoverbrengers schadelijk Het stadsbestuur stelde zijn voor de volksgezond- een ganse reeks retributies heid. voor in verband met door Luc Van Lierde de brandweer te verlenen schoot even met scherp. diensten. Autopompen, autoladder en dito eleva tor kosten voortaan 895 fr. per uur. Kommandowa- gen, personeelswagen en Na te hebben gesteld dat invorderen van deze be dragen niet makkelijk zal zijn, stelt hij de vraag of voor het bespuiten van de gereedschapswagens 480 grasmat van voetbalklub fr. per tussenkomst. Voor Eendracht toen de gras- speciale interventies werd mat helemaal droog was, de prijs als volgt vastge- ook betaald werd, was de steld: 300 fr. voor redden burgemeester even in ver- van dieren, 2.500 fr. voor legenheid. Ze redde zich brandpreventiedossiers, buiten de wettelijke brandvoorkoming van 2.500 tot 10.000 fr. en brandwacht 2.500 fr. per dagdeel. Over het onschadelijk ma ken of vernietigen van met, na aarzeling, te ver klaren dat het om 'een oefening' ging... 'Om het gras groen te hou den' voegde Hooghuys er nog ter intentie van het Agalevraadslid aan toe. De meerderheid keurde wespen- en bijennesten of het voorstel goed. Of wat -zwermen rees een hele dacht U? diskussie. Deze retributie werd immers verleden jaar na heel wat geharrewar af geschaft, doch wordt nu weer opgelegd. Het wordt 300 fr. per geval. Jan Cau- Leegstand Voor de belasting op bouwvallige, leegstaande of onafgewerkte gebou wen was een vrijstelling dron stelde^ dat dit terug voorzien voor eignaars die invoeren tegen de stelling vrijgesteld zijn van de on- :ntjes ;moe s. Dt ïidsel :n on iët. proe ncn(f :n bi vallie- ;cduW optre if uil latei van de gouverneur ingaat Hij verzoekt dan ook 'de kollega's' dit punt niet goed te keuren. Maar de burgemeester zegt dat de 300 fr. eerder te aanzien is als een remgeld. Verleden jaar had de brandweer 1.200 oproepen te ver werken. Daarenboven gaat het hier om een fakul- tatieve opdracht en is de 300 fr. amper goed voor betalen van de vloeistof. 1 liter kost immers 1.200 fr. plus BTW en per geval gebruikt men zowat een kwart weliswaar aange lengde vloeistof. 'Het asverstrooiing of bijzetten roerende voorheffing. Omdat er zo quasi geen zijn is die vrijstelling over bodig en werd dan ook afgeschaft. Motoren Andermaal stelde Willy Van Mossevelde dat de manier van belasting hef fen op drijfkracht onrecht vaardig is. Hij ving echter weer bot. Deze belasting is jaarlijks goed voor zowat 60 miljoen in de stadskas. Belastingen op aansluiten aan rioolnet of openbare waterloop, op begraving, derhevig zou moeten zijn. Maar de burgemeester preciseert dat het hier ge woon gaat om het afleve ren van een vergunning. Onderscheid maken, tus sen ergens vast gestatio neerde taxi's en taxi's die van huis uit vertrekken, zou ons te ver leiden. Aanplakborden Deze belasting werd reeds van 100 naar 300 fr. ge bracht per m2 en wordt nu opgedreven naar 700 fr. Voor Denayer alleszins nog te weinig. Een groot bord van 20 m2 brengt dan wel op jaarbasis 14.000 fr. in de stadskas, doch aan privé-eigenaars betalen firma's op vaak beter gele gen plaatsen wel 10.000 fr. per maand. Voor Denayer moet deze belasting dan ook nog worden ver hoogd. Eddy Coeckuyt heeft daarbij dan nog vra gen over het al dan niet bestaan van een geaktuali- seerde lijst van stedelijke aanplakborden en over wie de kontrole erover verzekert. 'De milieupoli- tie', zegt de burgemeester. Kraampjes Denayer is van mening dat de belasting op kraampjes tijdens karnaval, kriterium en dergelijke, met 600 fr. per dag veel te laag is als men de prijzen en de om zet van bvb. hot-dog- kraampjes in 't oog houdt. Dat er qua marktrechten verschillen zijn, komt door standwerkers, die per dag betalen omdat het niet steeds dezelfden zijn die iedere week op de markt verschijnen. Een onderzoek over die te betalen sommen door de kraampjeshouders zal ge beuren. Dat wordt even- ren, 250 fr. per m2 per jaar De jeugd heeft het al voor terrassen en voor moeilijk genoeg, werd er koopwaar. aan toegevoegd doch voor De belasting van 3.500 fr. Hooghuys had de jeugd voor onbebouwde perce- nooit zoveel geld als heden len in niet-vervallen verka- ten dage. velingen, wordt door Ju- Schepen Patrick De Smedt liaan Vinck als te hoog zegde dat een km. met de vrachtwagen 25 fr. kost en dat de stad 'maar' 10 fr. klassering hebben inge diend. De bal ligt nu in het kamp van gemeenschaps minister en tevens vice- voorzitter van de Vlaamse Gemeenschap Louis Waltniel. De algemene indruk is dat het stadsbe stuur zich op de vlakte houdt en eerder een af wachtende houding aan neemt. Het lot van de H. Geest kapel waarvan erevoorzit ter van de Vereniging voor Aalsters Kuituur- schoon Frits Courteaux mene vergadering het feestbanket in Royal Astrid? Wie eraan wil deelnemen stort 950 fr. vóór 30 november a;s. op rekening nr. 393- 0026571-82. V.V.A.K. en H. Geestkapel Dat een immobiliënmaat- schappij op braakliggen de grond een winkel-, werk- en woonkompleks wil oprichten met onder grondse parkeergarage, zou een verheugend feit kunnen zijn. Maar... met aangezien. Bakzeil Na veel diskussie besloot de meerderheid in de ge meenteraad de raadsleden 5 fr. te doen betalen per fotokopij waartegen de oppositie grondig protes teerde, en zich in haar werking beknot zag. Luc Willems (CVP) waardeert de meerderheid omdat ze er niet voor terugschrok een bocht van 180 graden te nemen. Hij hoopt dat ze ganisaties de dienst van de dat ook zal doen in ver- stad voor bekeken en wen- lijk een kluif voor de alge mene V.V.A.K.-vergade ring van zondag 10 decem ber te 11 u. in de feestzaal van het stadhuis. Deze vergadering wordt opge- vraagt. Sommigen hadden luisterd door erelid wel daarbij bedenkingen T over de modaliteiten waar- een merkwaardige histo- de oudste kapel van Aalst riek schreef wordt duide- wenst de projektontwik- in dergelijk vervoer, aldus ooggetuigen, wel eens ge beurt en die allesbehalve zijn. 'De 10 fr. gelden en kel voor de eerste 200 km. Daarna wordt het 8 fr. tiaan Van Ingelgem. Bestuur Momenteel bestaat het bestuur van de WAK uit erevoorzitter Frits Cour teaux, voorzitter André De Ceuninck, ondervoor- verduidelijkte de schepen fitter Staf Francois, se- n0g kretaris Hilde De Gheest, Voor Van Mossevelde erePenpjngmeester Cle- houden heel wat jeugdor- mens Uyttersprot, pen ningmeester Frans Slag mulder, erebestuurshd band met haar beslissing inzake het inzagerecht. Coeckuyt stelde dat tij dens de verlopen vier maanden het enkel de le den van de minderheid waren die fotokopijen na men. 'Waar haalden de le den zich tot de privé. Een bewering van Van Mosse velde die door het stadsbe stuur tegengesproken werd. Na enig gebekvecht stelde Van Mossevelde al- Raymond Vernaeve en bestuursleden Godelieve Renneboog, Jan De Bllock, Christof Meert, Luc Robijns, Mare Uyt tersprot, Jos Van Geert leszins gelijk te hebben en en Robert Van Gysegem. toen hem op de man af Van een aantal leden wor den van de meerderheid gevraagd werd wie die pri- den de dan hun informatie', was zijn rethorische vraag. vé-personen dan wel zou den kunnen geweest zijn, mandaten ver nieuwd. Uittredende le keiaar geen rekening te houden. Niet restaureren en evenmin in het kom- pleks integreren. De fir ma Rewa wil het be- schermmonument uit el kaar rukken en de restan ten ervan eventueel los van elke kultuurhistori- sche en stedebouwkundi- ge binding als kommercië- le blikvanger ten tonele voeren. De stedelijke dienst kuituur en de WAK hebben nochtans van bij de start gewaar schuwd tegen een derge lijk "karnavalesk" initia tief dat een loopje neemt met monumentenzorg. Maar de firma volhardt in haar luguber opzet en al leen déklassering past in haar kraam. Volgens de WAK be hoort het huidig stadsbe stuur (kollege) bij de kooplustigen niettegen staande wettelijke plicht zorg te dragen voor het bouwkundig erfgoed van de Aalsterse gemeen schap. Vreest het kollege misschien bij niet-afbre- ken de inkomsten eigen aan een dergelijk projekt qua grondbelastingsop- centiemen te zullen moe ten derven? Of ziet het er de goedkoopste manier in om het parkeerprobleem in het stadscentrum te helpen oplossen? Op de Open-monumen tendag heeft de WAK andermaal de aandacht van het publiek op deze situatie weten te trekken, alhoewel de uitleg moest verstrekt worden voor "gesloten" deuren op de "open monumentendag". Aan de hand van een af- studeerprojekt kon de WAK er een alternatief voor dreigende slopings- intenties voorstellen. Honderden tekenden dan ook in een paar uur tijd de petitie voor restauratie en integratie van deze kapel. Deze petitielijst werd overgemaakt aan de Ko ninklijke Kommissie voor Monumenten en Lands chappen die door minis ter Waltniel zal gekonsul- teerd worden, "alvorens een beslissing in verband met het lot van de kapel te treffen. Pogingen werden onder nomen om de projektont- wikkelaar tot andere in zichten te brengen, doch het stadsbestuur be schouwt hem allicht als een "deus ex machina" en knijpt de oogjes dicht voor een verdwijnen van de kapel om zuiver eko- nomische redenen. De WAK hoopt alleszins dat de projektontwikke- laar op de valreep tot in keer komt. Het alternatief aan het stadsbestuur ter inzage geven kan niet. De gelegenheid tot inzage van het projekt tijdens de open-monumentendag was éénmalig. De reeds aangestelde ontwerper en de auteursrechten kun nen niet genegeerd wor den. Aldus de visie van de WAK. Maar de burgemeester zegde hij 'ik zelf. Daar- vroeg sussend niet ranku- mee was de kous uiteraard neus te doen als aan de in zijn voordeel beslecht, wens van de minderheid Vera Van der Borght door de meerderheid vroeg nog de statistiek gunstig gevolg wordt over de door de stedelijke gegeven. dienst gedane kilometers De belastingen op tweede en daarbij bleef het. verblijven, op vervoer van voorstel de retributie terug 'n c°'umbar'um' ?P b.ar* eens het geval voor de ver in te voeren komt van de brandweerofficieren zelf, voegt de burgemeester er nog aan toe. Coeckuyt vindt het niet verantwoord dat een burger moet beta len omdat een zwerm bij en o7 wespen zich toevalli- meiden, tabakslijterijen en leuren, werden zonder enige bespreking goedge keurd. De CVP blijft zich steeds om de reeds gestel de redenen onthouden. 30.000 fr. belasting voor turfkantoren wordt door deelautomaten van eetwa ren, sigaretten en andere. Hooghuys liet zelfs even het woord 'bankautoma- ten' vallen, doch daar werd niet op ingegaan... Inname openbare weg dronken personen en op het afleveren van adminis tratieve stukken werden gewoon goedgekeurd, zonder enige bespreking. Het was dan ook al lang na middernacht. Vervoer voor de jeugd Het vervoer ten voordele van stedelijke jeugdorga nisaties lokte wél bespre kingen uit. Coeckuyt vroeg de prijs per km. tot 6 fr. te blijven beperken, doch Denayer vroeg kosteloos vervoer. Huwelijkspraal Trouwen blijft gratis ten stadhuize op dinsdag tus sen 14 en 15.20 u. Het kost 2.000 fr. op dins dag van 15.30 tot 16.30 u., op woensdag van 17 tot 18.30 u. en op vrijdag van 9.30 tot 11.30 u. cn van 14 tot 16.30 u. Op zaterdag kost het van 9 tot 11.30 u. 5.000 fr. en op statutaire of verplichte kompensatiedagen 10.000 fr. tot en met 1994. LH Aalst. Enkele druk doende karnavalisten in de werkhalle (a gerwijze op zijn woning de oppositie als te weinig Voor innemen van de Ie del neervleit. En Willy Van ingezien. Het punt werd Mossevelde zegt dat de Plicht te moeten betalen mensen kan aanzetten de brandweer niet te verwitti gen terwijl iedereen weet "lat deze diertjes als ziek- wel goedgekeurd zoals ge stipuleerd doch het kolle ge nam het engagement een eventuele verhoging te zullen onderzoeken. Voor Denayer is een openbare weg werd voor 5 jaar een nieuwe regeling goedgekeurd. 300 fr. per dag voor snoepkramen, 500 fr. per dag voor con tainers, 1.200 fr. per jaar voor verdeling van eetwa- PLP Systhem is het gees- "Diarrow"en Dimitri met men en onder het waak- platenhoes namen ze voor teskind van Dimitri Lam- zijn komische "Einde- zaam oog van Target pro- hun rekening. Ondertus- brecht en Geert De Wolf, jaarsshow" waarin hijzelf ducer Bulte trok het duo sen zijn er nog enkele an- twee Aalstenaars die el- voor de muzikale omli- de studio in en op 4 sep- dere titel van PLP Sys- kaar leerden kennen in jsting zorgde.Twee jaar tember 1988 zag het num- them verschenen waarvan het Koninklijk Lyceum geleden brachten ze sa- mer "Just like this" het vooral "Artificial Defen- van hun geboortestad. In men met Diarroweensin- licht. Niet alleen muzikaal ce" te onthouden valt. die periode, een goede vijf gle uit die nu een veel ge- maar ook artistiek moch- Liefhebbers voorstellen jaar geleden, waren ze al- zochte verzamelaars item ten Geert en Dimitri bij dit nummer een even lebei al muzikaal aktief. is. Op dat moment begon Target hun gang gaan. groot sukses als "Just like Geert met zijn rockbandje New Beat in trek te ko- Ook het ontwerp van de this". Samen vormen bei de nummers de basis voor de meer dan 20 minuten durende act die Geert en Dimitri op een zeer origi nele wijze naar voor bren gen. Het wordt een audio visueel spektakel met als apoteosc nogmaals "Arti ficial Defence". Dit alles brengen ze in een heel aparte outfit, ontworpen door hun persoonlijke kleermaker. Een lp die er mag zijn. JM Heyman.

De Voorpost | 1989 | | pagina 5