Stadhuisgevel met nieuw procedee gereinigd Sylvia Broeckaert en Philippe Malfeyt vokale en instrumentale schoonheid Dedermonds rijksadministratief centrum ingehuldigd 34 miljoen frank toelage om Zeelse OCMW begroting in evenwicht te houden 10 - 1.12.1989 - De Voorpost 38 tig I12Sl|ll<H J3«oh üiHnflfhii»i}piis nujir Sedert vorige week staat er aan het stadhuis van Den- dermonde een reusachtige kraanwagen met een grote zak. Men ziet er arbeiders rondlopen in een waterdich te kledij en de buurtbewoners zullen zeker en vast het lawaai dat door de motoren wordt veroorzaakt gehoord hebben. Het stadhuis, de gevel, krijgt een opknapbeurt en daarv oor heeft men een gespecializeerde firma aan gezocht die een heel apart procedee gebruikt. De werken moeten op 20 Franse techniek die in ons dagen achter de rug zijn, land nog maar op een be- maar gezien het vlugge perkt aantal plaatsen is tempo dat de betrokken gebruikt. Onder meer om firma erop na houdt, zal de Nationale Bank in men niet eens deze toege- Brussel en om het Cen- wezen periode nodig heb- traal Station in Antwer- ben. Het gaat om een pen te behandelen. Het procedee wordt het "gom- mage" genoemd. In ons land wordt deze techniek gebruikt door de firma Bodima en zij bezit daar mee het monopolie wat Belgie betreft. In feite wordt een zeer fijn poeder onder een lage druk tegen de gevel van het stadhuis gespoten. De korrels zijn dermate licht en fijn dat ze met de luchtstroom ook het vuil dat aan de gevel kleeft meenemen. Het vuil wordt er als het ware afgegomd. Een pro- Eerste "klassiek kafee" van Honky Tonk een sukses Geen beleefd applaus na afloop van het koncert dat luitist Philippe Malfeyt en sopraan Sylvia Broeckaert verzorgden in de Honky Tonk bunker vorige zondag. Het was een dankbare, entoesiaste ovatie aan de mooie oude muziek en aan twee musici die deze muziek tot een levende schoonheid hadden gebracht. Detidermonde. Het stadhuis werd gereinigd met een heel speciaal procedee (foto Piet Hermans) Oude muziek, renaissan ce en vooral barok, is in de laatste jaren. Toch blijft deze, vooral vokale, mu ziek kwa uitstraling bij het grote publiek nog onbe kend en ook onbemind. Dat dit genre ook een pu bliek grotendeels leken- op-dit-gebied kan aan spreken en begeesteren, bewees het Honky Tonk Dendermonde. De Heren van Dendermonde zien er weer aperitiefkoncert vorige schitterend uit, als nieuw (foto Piet Hermans) zondag nog maar eens. In- dien het gebracht wordt lingen aan de 24 beeldjes op een professionele en van de Heren van Den- muzikaaf hoogstaande dermon.de als er daar manier En dat was hier herstellingen noodzake- ze^eT het geval. Sopraan lijk zijn. In tweede instan- Syivja Broeckaert en lui- tie wordt het herstellen tjst Philippe Malfeyt had van de ramen en deuren ^en geopteerd voor uit- aangepakt. Die taak werd sluitenS 17e eeuwse wer- voor een bedrag van i^pn ppn rpnertoire dat 800.000 fr plus BTw toe- P - vertrouwd aan de firma Veldeman uit Dender monde. Dan komt nog het schilderen van de ramen en de deuren. cedee dat dus verschilt van het zandstralen. Vooral bij gebouwen zoals het stadhuis is het "gommage" op zijn plaats. Men wil immers zo weinig mogelijk schade toebren gen aan de gevel en aan de beeldjes.De kostprijs van deze operatie bedraagt 5 miljoen frank. In eerste instantie wordt aandacht geschonken aan het reinigen van de gevel, nadien komen de herstel- In aanwezigheid van de staatssekretarissen Dup- re en De Meester, van ge meenschapsminister Lenssens en de burge meester Dierick en Baert werd het nieuwe rijksad ministratief centrum '"t Saske" te Dendermonde officieel in gebruik geno men. Het imposante ge bouw, gelegen in een mooie omgeving aan de Dender, heeft meer dan 181 miljoen gekost en her bergt alle diensten van fi nancies en landbouw voor de regio Dendermonde onder één dak. Staatssekretaris Jos Dup- re noemde het een be langrijke vernieuwing in de administratie die steeds komplekser wordt. Hij is van oordeel dat de administratie haar dien sten naar behoren moet kunnen vervullen op een efficiente manier. Een goede huisvesting hoort daar zonder meer bij, al dus de staatssekretaris die eraan toevoegde dat de centralizatie de diensten ook dichter bij het publiek wil brengen. Waar men vroeger op een tiental plaatsen verspreid over de hele stad moest zoe ken, is alles nu onder een dak gebracht. Het gebouw is bovendien mooi gele gen en is de aanzet tot een herwaardering voor het gebied waarin het zich be vindt. Dupre merkte ook op dat dit niet de enige realizatie is in Dender monde. Volgend jaar wordt begonnen met de bouw van een nieuw ge rechtsgebouw en men is ondertussen al druk bezig met de bouw van het logi stieke kompleks van de rijkswacht. Staatssekretaris De Meester sprak over een prestigieus gebouw dat zijn nut zal bewijzen. Ook voor haar is het zonne klaar dat een spreiding van de diensten nefaste gevolgen heeft. Een snel lere inning van de belas ting, komt uiteindelijk ons allemaal ten goede, be weerde ze waarna ze pleitte voor een moderne aanpak in de administra tie, met eigentijdse mid delen. Door de herschik king van de kantoren van de direkte inning van be lastingen, die van 308 tot 210 kantoren worden her leid, wil men daar een eer ste aanzet toe geven. huis waar burgemeestef Dierick tijdens de recep tie verklaarde dat de Na de rondgang in het openbare besturen meer splinternieuwe gebouw, aangelegenheden zouden trok het hele gezelschap moeten aangrijpen om el- onder begeleiding van de kaar te helpen en te waar muziekvereniging van de deren, douaniers naar het stad- Dendermonde. Het Rijksadministratief Centrum is een imposant gebouw (foto Piet Hermans) Dendermonde. Een grote brievenbus aan hel rijksadministratief centrum. Een nood zaakwant daar komen de belastignsaangiften in terecht (foto Piet Hermans) Het begrotingstotaal van de gewone dienst van de Zeelse OCMW bedraagt ongeveer 300 miljoen frank. Een stijging van on geveer zes ten honderd te genover 1989. Een norma le verhoging. In het cijfer is er een funktie die er uitspringt, namelijk de ge meentelijke toelage om de begroting in even wicht. Voor het eerst werd de dertig miljoen frank overschreden. In 1990 heeft het OCMW 34,2 miljoen frank nodig. Dit is een vermeerdering met bijna tien miljoen frank tegenover het jaar voordien. OCMW voorzitter Hu bert Temmerman kwam zijn begroting voor de ge meenteraad verdedigen. De hogere gemeentelijker subsidie is, volgens de voorzitter, te wijten aan de enorme stijging van de personeelslasten, voort vloeiend uit de wettelijke weddeverhogingen en de te voorziene indexaan passingen. Met 350 perso neelsleden is het Zeelse OCMW één der grootste werkgevers op de ge meente. In zes jaar nam de personeelslast met 121 ten honderd toe. Voorzit ter Temmerman citeerde ook de buitendiensten als bijzondere zorgenkinde ren. Naast de 21 miljoen frank hogere personeelslasten bedraagt de nettolast van de gezins- en bejaarden hulp, de klusjesdienst, de bedeling van maaltijden en de dienst 100 bijna 15 miljoen frank. De voorzit ter wees er op dat de ge- vra&agde tegemoetkom ingen aan de lage kant zijn. Het gaat hier om de lagere bevolkingsgroe pen, zodat het optrekken van de tussenkomsten een probleem zou vormen. 70 fr. per uur voor de gezins- en bejaardenhulp en 80 fr. per uur voor de poets- dienst is aan de lage kant. De voorzitter meende dat in de toekomst een ratio neel personeelsbeleid zal moeten worden gevoerd, dat zo efficiënt mogelijk moet worden aangepast aan de noden van de pa tiënten. De loonlast wordt anders ondraaglijk. Een stelling die bij SP- raadslid De Keyser de vraag ontlokte hoe er de hand zal worden gehou den aan de personeelslas ten. Of dit met minder personeel of met hogere uitgaven zal gaan, daar kon de voorzitter niet on middellijk op antwoor den. enorm uitgebreid is en op nieuw meer aandacht schenkt aan de natuurlij ke buigingen van de mens elijke stem Sylvia Broeckaert zong werk van Giulio Caccini, Michel Lambert, Con- stantijn Huygens, Henry Purcell, Nicholas Lanier II, William Webb en Bre wer. De instrumentale "intermezzi" waren van Nicolas Vallet en Thomas Mace, eveneens uit de 17e eeuw. Heerlijke liederen Onder invloed van een streng naturalisme had het recitatief zich om streeks 1600 ontwikkeld van een weergave, niet slechts van de taal in het algemeen, maar van al de hartstochten, gesteldhe den en uitdrukkingsmo gelijkheden waartoe taal in staat is. De nieuwe mo nodie vermeed dan ook een melodie in de eigenlij ke betekenis weer te ge ven, maar volgde veeleer de natuurlijke buigingen van de stem opdat de toe hoorder bijna zou verge ten dat de zangers zon gen. Giulio Caccini (gebo ren in Tivoli omstreeks 1550 en overleden in Fi- renze in 1618) na studies te Rome werkzaam aan het hof van de Medici's te Firenze, verwees graag naar Plato's uitspraak dat "muziek in de eerste plaats spraak en ritme was en slechts in de laatste plaats toon. Van deze Italiaan zong Sylvia Broeckaert de lie deren "Delia porta d'Oriente", "Amor, io porto" en "Delle rose por- porine". Eveneens drie nummers van Michel Lambert (1610-1696), schoonvader van Lully en de belangrijkste Franse komponist op het gebied van de "airs" "Ombre de mon amant", "Que fai- tes-vous Sylvie?" en "Sous ses ombrages verts". De Nederlandse Constantijn Huygens was niet alleen multi-instru mentalist, maar kompo- neerde naast ongeveer 800 instrumentale werken ook nog liederen. Van hem hoorden we "Caccia amarosa" en "Riposta dalla sinestra". In een tweede deel zong Broeckaert naast "As life, what is so sweet" van Webb, "Mistake me not" van Brewer en een ano niem "If when i die", ook nog Purcells "Music for a while". En van Nicholas Lanier II (1588-1666) "Nor com'ft thou yet" uit zijn bekende recitatief, de canate "Hero and Lean- der", waarschijnlijk uit 1628. Een erg gevarieerd repertoire dat eigenlijk een goed overzicht bood van de liedkompositie in het Europa van de 17e eeuw, gaande van de vloeiende recitatiefstijl tot de onmiddellijk voor lopers van de eerste Eng else opera met Lannier. Voor een getalenteerde sopraan als Sylvia Broe ckaert een ideaal pro gramma om haar te kun nen demonstreren. En dat deed ze ook. Ze bezit een uitgebreide soepele stem en een verfijnde techniek, een gedroomd medium voor het verklanken van liederen. Al mist ze een uitgebreid laag register, toch wordt dit goed ge maakt door een transpa rante lichtheid die aan- weizg blijft van laag tot hoog. Ze weet daareven- boven de innerlijke ont roering over te brengen op de luisteraar in de t( telkens andere express vormen van de verse lende komponisten. Philippe Malfeyt, Nico Vallet en Thomas Mac Sylvia Broeckaert op luit zeer attent be leid door Philippe h feyt die de continuopa voor zijn rekening na Soms oversteeg dit ze het zuivere continuos| en werd het een volwas dige dialoog tussen menselijke en de insti mentale stem. Zowel in het eerste als het tweede gedeelte v het programma vertoll Philippe Malfeyt een so stisch 'intermezzo". Eei kregen we een werk te ren van Nicolas Va(l)i een soort suite bestaan uit een zestal deeltjes. D ze in 1583 in Frankrijk^ boren luitspeler en ko ponist vestigde zich 1612 in Amsterdam wa hij grote faam verwierf s luitleraar en waar hij o< zijn boeken publiceerd luitmetoden en kompo ties. In het tweede deel spec de Malfeyt een stuk vex theorbe solo "A Fancy" fantasie, waarin alle mi gelijkheden en moeilij neden van deze aartslu verwerkt werden, komponist ervan mas Mace (1613-170 was vooral teoreticus c pedagoog -hij prees ziel zelf aan als een "dove ma die muziek in de perfekt onderwees". Treffend was telkens opvallend grote zin voc kleur en dinamiek waa mee Malfeyt musiceerd Voeg hierbij een boni verscheidenheid van art kulaties en frazeringe u begrijpt dat de vcrschi lende nummers elk een e fen karakter kregen, loet het gezegd dat den een dankbaar en ovc tioneel applaus in vangst mochten nemen Een vrij goed gevuld Bunker had zijn eerst klassieke klanken ge hoord. Het publiek wasu naniem in zijn wens dit in itiatief herhaald te zien We kunnen nu al melde dat er kontakten zijn niemand miner dan 1 Rans en Wieland Kuij ken. We houden u uitei aard op de hoogte. (L) aflossingslasten met zich meebrengen. De sociali stische spreekbuis vroeg uitleg over de 30 miljoen frank uit de koptabel. PW raadslid Poppe meende dat dit niet rele vant was bij de bespreking van de begroting, omdat het hier om rekeningen gaat die reeds voor de ge meenteraad kwamen. ïn- terpellant De Keyser was daar niet mee akkoord. De CVP kritiek beperkte zich tot de cijfers, die raadslid Van Damme ir reëel noemde. Uit het be grotingswerkstuk krijgt de raad geen inzicht wat er te wachten staat in verband met de werking van het OCMW. Hij noemde de personeelslast een dood doener om de hogere ge meentelijke toelage te verantwoorden. De Zele. OCMW voorzitter Hubert Temmerman verdedigde voor de gemeenteraad de OCMW begroting (gvw) stemmen van de meerder- stemde tegen en de SP heid, waar vier leden niet onthield zich. BEN0 OCMW kreeg 11 ja- aanwezjg waren. De CVP Dagelijks ondervinden 580.000 Belgen gemid De Heer Temmerman ci teerde als'voorbeeld van een rationeel personeels beleid het verzorgen van de bewoners van de tien appartementen, die nu reeds kunnen worden be woond, met dezelfde per soneelssterkte. Hij ging De stichting leefmilie zal anderzijds akkoord met ook volgend jaar haar socialist De Keyser, dat jeugdaktie Natuurbeheer die appartementen hoge en Landschapszorg orga- nizeren en heeft daarvoor moeten om samen verder 1,2 miljoen frank voor- te rijden naar Antwerpen, deld 14 minuten stapvoets zien. Voor alle praktische De Antwerpse burgc- zelfs stilstaand ver- informatie kan men te- meester Cools heeft dat recht bij de Stichting voorstel geopperd. Leefmilieu op het adres Kipdorp 11 te 2000 Ant werpen. keer. Omgerekend in tijd betekent dat een verlies van 8,12 miljoen minuten, 135,33 uren, 5.639 dagen of 15,5 jaar per dag. In de gemeenten Sint-Ni- klaas en Beveren komen eerlang "carpoolpar kings" waar chauffeurs en lifters elkaar kunnen ont-

De Voorpost | 1989 | | pagina 10