Erpenaar Mare Van Wesemael steekt Moliere in nieuw kleedje Wenen aan de Dender Feestelijk Cecilia koncert van "Al Groeiend Bloeiend" Frans Fransaer met 'Vasilis en de zee' Kuituurcentrum De Werf Aalst Tentoonstellingen in dagcentrum Levensvreugde Kersttentoonstelling bij kunstschilder Marcel Beeckman Raldes verzet zich en trekt zich uit adviesraad terug De Voorpost - 1.12,1989 - 11 Erpenaar Marc Van Wesemael, als dramaturg verbon den aan de Koninklijke Vlaamse Schouwburg te Brus sel, heeft voor dit toneelgezelschap Molières "Burger edelman" in een nieuw kleedje gestoken. "Burger Uebermensch" is eigenlijk de eerste grote kreatie van Marc Van Wesemael die evenwel niet aan zijn proefstuk toe is op het vlak van toneel. Hij vertaalde al verschil lende toneelstukken voor de KVS zoals "Bedrog" van Pinter, "Stilte aub" van Michael Frayn en "Het Feestkomitee" van Alan Ayckbourn. Ook in de Vlaamse filmwereld was Marc Van Wezemael aktief. Hij was onder meer co-producer van "Zware jongens", de eerste film van Gaston en Leo en hij produceerde tal van re- klamespots. Verder werk te hij mee aan medische dokumentaires en voor lichtingfilms. Twee shows van Marc Van Wezemael gemaakt voor Sky Chan nel werden via de satelliet in 16 landen uitgezonden. Met "Burger Ueber mensch" wil Marc Van Wezemael doorbreken op de internationale scene. De muziek voor het stuk werd geschreven door Dirk Brosse. Deze al in ternationaal bekendejon ge komponist is de stich ter van het Brussels Trompetchoir. Hij trad op in de Verenigde Staten met niemand minder dan Francois Glorieux en werkte met Toots Thiele- mans. Heel wat filmkom posities zijn van zijn hand. Momenteel werkt hij aan de muziek voor de nieuwe Urbanusfilm "Coco Fla nel". Voor de kostumes kon Marc Van Wezemael re kenen op andere be roemdheden in dit vak en de koreografie werd toe vertrouwd aan Lulu Aert- geerts. Burger Uebermensch is het verhaal van mijnheer Jourdain, die rijk is ge worden op de zwarte markt tijdens de Duitse bezetting in Parijs. Hij heeft nog maar een droom en dat is toetreden tot de nieuwe elite van overwinnaars en de status van Uebermensch te be reiken. Om er werkelijk bij te horen laat hij zich de nodige kuituur bijbrengen door een dansleraar, een zangleraar en een filo soof. Bovendien beoefent hij onder de deskundige leiding van een wapen meester, ook de martiale kunsten van scherpschie- ten en schermen. Zijn dochter wil hij alleen maar uithuwelijken aan een lid van de neue Deut sche Adel, die, volgens welingelichte kringen, ze ker 1000 jaar zal bloeien. Haar verloofde ziet bijge volg maar een oplossing. Tijdens een grote maska- rade doet hij zich voor als speciaal afgezant van de Fuehrer en vraagt hij de hand van Jourdains doch ter, tevens verheft hij mijnheer Jourdain zelf, door middel van een Wal- halesk ritueel, tot de waardigheid van Toeter- Teutoon, wat gelijkstaat met absolute Ueber mensch. Van 30 november tot 31 december kan men dit stuk gaan bekijken in de KVS aan de Lakenstraat te Brussel. De avant-pre- miere wordt georgani- zeerd door Kiwanis en dit ten voordele van de min- der-validen. Het stuk wordt gespeeld op woens dag, donderdag, vrijdag en zaterdag om 20.00 uur en op zondag om 15.00 uur. (JMH) Naar aloude traditie had het jaarlijks Sint-Ceciliakon- cert van de Koninklijke Harmonie "Al Groeiend Bloeiend" ook nu weer plaats in de feestzaal van het Aalsters stadhuis. Om bet met enkele woor- "den te zeggen en meteen een uitspraak van feestlei der Jos Van Landuydt te gebruiken "Onze Har monie is als een fiere da me met een respektabele leeftijd. Nochtans, hoe ouder zij wordt in jaren, hoe jonger en levendiger de muziek die zij voor u brengt. Elk jaar een bijna nieuw programma is een zware lclus die heel wat inspanningen vergt van de muzikanten en de diri gent. Repeteren vraagt immers veel inspanning en studie. De wijze van uitvoering heeft haar ei gen charmegeen compu ter-nauwkeurige 'setting' of kraaknette CD sound, geen baffels en wooffers, neen lekkere tonen met levende adem". Het programma Zoals gewoonlijk een fees telijke openignsmarch van F. Rousseau, die al licht het publiek in een warme sfeer wist te bren gen. Het tweede stuk "New baroque suite" van Ted Huggens, gaf inder daad de indruk van een klassiek opgevatte suite vanwege de drieledigheid, maar tevergeefs werd ge zocht naar de vooropge zette barokstijl. Een po ging tot immitatie vanwe ge de komponist, maar evenzeer verkeerd geko zen titel. Technisch ge zien een zeker niet te on derschatten werk. Het is niet omdat er "New" in de titel staat, dat men een aantal vaste waarden over boord mag gooien. Toch moeten de inspan ningen van de nieuwe "chef" Willy Wijnant in het zonnetje worden ge zet. Hij heeft "Al Groeiende Bloeiende" vruchten voortgebracht en zich inspanningen getroost om het werk van zijn voorganger, wijlen Leon Van den Bossche verder gezet. Ook heel wat waardering voor de trompet-solo op wiens schouders een zware technische bagage rustte die hij quasi feilloos heeft weten te vertolken. Het was inderdaad geen ama teuris tische vertolking, maar het resultaat van ernst, partituur-analyse, be heersing van het instru ment en gedegen vakbe kwaamheid. Tenslotte dankte feestleider Jos Van Landuydt het pu bliek dat al vele jaren -men is aan het 168e Sint- cecilia koncert toe-trouw aanwezig is op het kon cert. (W. De Troyer) Leraar ln gedachten weer ter lange omvaart Na de poëziebundels 'Gebed voor een goed einde' en 'Onderdak' en de romans 'M.S. Karibu' en 'Thanatos en de zee' uitgegeven bij 'De Clauwaert' Leuven. Andermaal een werk waarin Fransaer duidelijk toont zijn hart te hebben verpand aan de zee. 'Schepen hebben me van kleinsaf geïntrigeerd' zegde ons de leraar die na enkele jaren leraarschap de boeg resoluut omgooide en koos voor de lange omvaart gedurende verschillende jaren. Gelouterd evolueerde hg finaal terug tot landrot, hernam con amore zijn leraarstaak doch blgft duidelijk door de zee geobsedeerd. De novelle 'Vasilis en de zee' is een werk met meer voudige bodem. U kan het lezen als het verhaal van een reis door Griekenland met een enigszins tragisch slot. Tegelijkertijd poogt de auteur er zin en onzin van het hedendaagse me diterraan toerisme in te belichten en als pelgrims tocht naar de bronnen van onze kuituur krijgt het bo vendien een geestelijke di mensie. Zoals vermeld op de kaft 'een man op zoek naar een soort 'Paradise Regained'. Samengeprangd in een vijftigtal paginaatjes zijn er bovendien zijn gepas sioneerde liefde voor de zee en voor Griekenland, 'het Land van mijn Le gende'. Leon Leblanc Net als leraar Fransaer is leraar Leon Leblanc wars van gekommercialiseerd toerisme. Op Leros in de Dodekanos-archipelleert hij Dimitrios kennen, een aan de fles geraakte vrijge zel-zeeman van de goede stempel. Op Patros ont moet hij in een havenca feetje grootvader Vasilis, zoon Vasilis en dochter Katarina. Gesterkt door dit hartverwarmend kon- takt trekt Leblanc op pel grimage naar het antieke Askleprion en de Grot der Openbaringen. Tenslotte leert hij ten huize van Ka tarina de échte Griekse gastvrijheid kennen én de derde Vasilis 'Die van een foto op een collage in het café...' De auteur heeft gepoogd aan 'Vasilis en de zee' een gevarieerde stijl aan te meten wars van banalitei ten. Elke zij werd dan ook uitgeslepen tot hij klinkt als een harmonisch geheel. Bij Fransaer is in zijn pro za de dichter trouwens nooit ver weg. En vice- versa. Op de kaft als illustratie 'Het Meisje' van Floris Jespers. Een 'Meisje' dat Katarina zou kunnen zijn prachtig passend in een kader van Griekse ei landen. Heeft ook u de link gelegd tussen de leraar Leblanc en de leraar Fransaer? Bij lezing wordt de link u wel licht nog duidelijker. LH Voorzitter van de Ko ninklijke Simfonische Kring Door Eendracht Groot Joris Gilbos, zal zich de Sint-Elooifeest- dag van vandaag vrijdag 1 december lang blijven herinneren. Vanavond wordt het inderdaad de derde integrale uitvoering van het "Weens Koncert", dat reeds triomfen beleef de te Haaltert verleden week en te Aalst in De Werf verleden maandag. Het koncert van heden avond werd er trouwens in extremis aan toege voegd, omdat de toeloop dermate was, dat de eigen leden niet de kand kregen hun geliefde simfonie aan het werk te horen en te zien. Omwille van het voorko men van een chaos zoals eerder dit jaar reeds met de muziekakademie het geval was, had de Simfo nie geopteerd voor reser vatie. Die was echter in enkele uren volledig vol trokken, zodat noodzake lijkerwijze en er supple mentaire uitvoering noodzakelijk was. Vol gend jaar zullen de leden trouwens eerste prioriteit genieten bij de drie jaar lijkse optredens: Het kon cert op 4 februari met gastdirigent Peter Tho mas, het lentekoncert op 21 mei en het najaarskon- cert op 5 november. Het huidig koncert werd ge smaakt door 480 toehoor ders te Haaltert en 2 maal 600 te Aalst in De Werf. Niettegenstaande alle ge troffen maatregelen bleek de reservatie nog uit de hand te zijn gelopen en moestg getemporiseerd worden, vooraleer het koncert te kunnen begin nen. Op uitdrukkelijk be vel van de burgemeester mag inderdaad geen en kele stoel binnengebracht worden, mag niemand blijven recht staan of eventueel zitten als hij geen daartoe bestemde zitplaats heeft. "Gebrek aan ervaring", zou voor zitter Gilbos achteraf zeg gen. "In 1990 zorgen we alvast voor een waterdicht reservatiesisteem zodat wat artisitek optimaal is niet wordt bedorven door praktische onvolkomen heden". Muzikaal festijn Voor bomvolle zalen was het uren lang intens muzi kaal genieten van mooie Weense muziek, waarvan de meeste door de melo- manen zeer goed gekend was. Voor de vertolking onder leiding van Octaaf Boone, motor en bezieler van het geheel, zorgde een eigen orkest slechts versterkt met een paar violisten van BRT en van de Gentse Opera. Een unieke for matie zoals weinig verge lijkbare steden er een hebben met alles derop en deran, en als volleerde amateurs, een paar schoonheidsfoutjes als een twijfelende attaque, een in de stilte verloren noot of enig gebrek aan koördinatie - met de hele podiumbezetting werd in De Werf géén enkele maal gerepeteerd - een zeer valabele formatie. Zeer verdienstelijk even eens het Haaltertse zang koor "Vrolijke Musici" een talrijk gezelschap (80?) dat zorgde voor goede replieken. En een solistenkwartet van eigen bodem dat er momcht zijn met een schitterende semi-profes- sionele Diane Verdoodt, een verpleegkundige die haar hart aan de muziek verpand heeft en houd ster is van de regerings médaille. En mezzo-so praan Nelly De Ro die de wiskunde paart aan de edele zangconste. Profes sioneel en gevierd zanger is alvast tenor Ludwig Van Gyseghem die samen met echtgenote Diane zorgde voor een enig mooi en ontroerend "Brüderlein und Schwe- sterlein". En tenslotte de gefundeerde bas Luc De Mot wiens reputatie reeds lang de grenzen van de re gio heeft overschreden en die met "lm tiefen Keiler" veel sukses oogstte. Dit alles keurig en met anekdoten gekleurd ge presenteerd door Nand Moors, ex-presentator bij de BRT-radio. Alle lof bovendien voor Octaaf Boone die niet al leen een ultrazware last op de schouders had ge nomen, doch ook nog in stond voor diverse arran gementen. Veel sukses ook voor de Tritsch-Trasch snelle pol ka en vooral voor de Pizzi cato-polka van Johann Strauss. Op enkele uit zonderingen na was het programma trouwens een hulde aan deze Strauss, schepen van onvergetelij ke muziek die de harten blijft beroeren. LH Vrijdag 8 en zaterdag 9 december: teater «Wie is bang voor Virginia Wollf?» door KTV De Kunstvrienden Een van de meesterwer ken van de moderne tea- terliteratuur is ongetwij feld «Wie is bang voor Virginia Wollf?» van Edward Albee. Het werd ontelbare keren opge voerd door professione len en door amateurs over de hele wereld; het werd meermaals verfilmd; het was model en inspiratie bron voor ontelbare an dere auteurs. Edward Albee omschreef zelf zijn toneelstuk als «een nacht vol duistere spelletjes». George en Martha, een universiteitsechtpaar van middelbare leeftijd, ont vangen op een nacht het bezoek van Nick en Ho ney, een jong universi teitsechtpaar. Samen ma ken ze een emotievolle nacht door die af en toe een grimmige glimlach oproept en die zeker nie mand onverschillig kan la ten. Een thema dat we, in variaties, vaak terugvin den bij een Lars Norén dus... Rob Vastenavondt regis seert. Telkens om 20 uur in de Teaterzaal. Voor in formatie: 053/78.23.54 of 21.56.25. Za. 9, zo. 10 en ma. 11 de cember: theater: De Ca- tharinisten met «De Troonsafstand» van Ruth Wolff De Amerikaanse schrijf ster Ruth Wolff schreef een toneelstuk over de Zweedse koning Christia- ne die, na haar ophefma kende troonsafstand, te rugblikt op haar leven. Ze diept haar ervaringen uit als vrouw en als koningin en geeft uiting aan haar opvattingen en frustra ties. «Van al de vrouwen over wie ik heb geschreven, is Christiana het meest in verwarring, het meest in konflikt met het feit dat ze een vrouw is», schrijft Wollf. Haar leven wordt dan ook beheerst door de kennelijke diskrepantie tussen mannen en vrou wen in maatschappelijk opzicht. Telkens om 20 uur in de Schouwburg van De Werf. Voor informatie en reser vatie: Erik De Smet; tel.: 053/21.91.09. Zondag 10.12: kinderzon dag met poppenspel «Be rend Botje» «Berend Botje» is de titel van een fantasierijke, mu zikale en spannende pop- penspelproduktie dat door De Rarekiek wordt gespeeld in een ingenieus dekor, dat verschillende spelvormen toelaat. Stok- poppen en handpoppen, van levensgroot tot mini- tieus klein, bewegen zich tegen een steeds onvoor spelbaar wisselende ach tergrond. Het verhaal gaat als volgt. Opa krijgt iedere woens dagnamiddag bezoek van zijn kleindochter. Ze heeft boodschappen mee gebracht. In het mandje zit een erg groot ei dat volgens opa afkomstig is van Papagaaienland, aan de andere kant van de oceaan. Het besluit is spel genomen: het ei moet te rug naar dat misterieus land om het uit te laten broeden. Van de tafels en stoelen in de kamer wordt een schip gebouwd. Al gauw zitten ze op volle zee. Het avon tuur is begonnen- In de Teaterzaal van De Werf op zondag 10 decem ber om 15 uur. De toe gangsprijs bedraagt voor kinderen 80 fr. en voor volwassenen 120 fr. Reserveren kan op tel.: 053/76.13.12. Dinsdag 12.12: «Aardstra- len», voordracht door M. Pon nette De vzw De Nieuwe Mens organiseert op dinsdag 12 december om 20 uur in de Studio van De Werf een voordracht over «Aard- stralen», verzorgd door de heer M. Ponnette. De aarde heeft een stra lingsveld. Er zijn bepaal de lijnen op de aarde, die sterk geladen zijn door deze straling. Deze zogenaamde aard- stralen hebben een grote werking op leven en ge zondheid. Hoe aardstra- len opsporen en wat er mee aanvangen? Het dagcentrum van VZW Levensvreugde, gelegen aan de Botermelkstraat 201 te Aalst, biedt opvang aan 75 volwassen verstan delijk gehandicapten die niet over de capaciteiten beschikken om in een be schutte werkplaats te wor den tewerkgesteld. Hier van verblijven er, voor en na hun 'dagtaak' en tevens (tweewekelijks) tijdens het weekeinde, 45 in het bezigheidstehuis, de overi gen. 30 in totaal, worden dagelijks opgehaald en naar huis gebracht. Het dagcentrum is opge splitst in 7 groepen, welke zijn opgericht volgens de specifieke noden van de gehandikapten. In deze groepen worden de meest uiteenlopende aktiviteiten zoals onder meer brood bakken, sport, houtbewer king, tuinwerk en knutse len aangeboden. Deze ac tiviteiten hebben tot doel de mogelijkheden van de minder-validen te handha ven en verder te ontwikke len. Daarnaast wordt steeds getracht de gehan- dikapte als persoon tot ontplooiing te laten komen. Sinds enkele jaren wordt er in een aantal groepen produktgericht gewerkt, de voorwerpen die er wor den vervaardigd (voorna melijk in hout of kera miek) zijn dus bestemd om te worden verkocht. Daar om, werden er de voorbije jaren reeds 2 tentoonstel lingen georganiseerd, die steeds in de instelling plaats hadden en veel weerklank vonden. Om te vermijden echter dat al door hetzelfde koperspu- bliek wordt aangesproken (met name de ouders en familieleden van de min der-validen), en tevens om de integratie van de ge- handikapte te bevorderen, werd beslist de derde ten toonstelling buiten de in stelling te laten plaats grijpen. De tentoonstelling vindt plaats op zaterdag 9 en zondag 10 december 1989 in Sint-Martinuskring, Korte Zoutstraat 40, 9300 Aalst, en zal doorlopend toegankelijk zijn van 10 u. tot 19u30. De producten die er zullen tentoonge steld worden (voorwerpen in hout, keramiek en brooddeeg, originele ge schenkartikelen als wens kaarten, versierde opberg dozen enzovoorts) zijn alle door de minder-validen vervaardigd en zullen ook te koop worden aangebo den. Wie evenwel gewoon wenst kennis te maken met het Dagcentrum van Levensvreugde, is even zeer welkom. De toegang is gratis. LH De Leedse kunstenaar Marcel Beeckman organi- zeert voor de 20e keer in zijn atelier aan de Sers- kampstraat 58 te Smetle- de een kersttentoonstel ling. Van 1 tot 31 decem ber kan men er tijdens de werkdagen van 17.00 tot 21.00 uur en tijdens de weekends van 10.00 tot 20.00 uur terecht. Men ziet er naast pentekenin gen,ook houtskool en pas tel en olieverfschilderijen van landschappen en bloemen. Raldes, Regionale Aktie- groep Leefmilieu Dender en Schelde tekende bij een schrijven naar het stadsbe stuur Aalst van 10 dezer aan tegen de door NV Amylum gevraagde ver gunning voor uitbreiden en omvormen van een zet- meelraffinaderij Uit een oppervlakkige stu die van het omgevingsrap port en van de samenvat ting ervan wordt afgeleid dat geen maatregelen wor den voorgesteld om geur en damphinder te elimine ren. Bovendien wordt in het rapport slechts de geur vermeld die afkomstig is van de maïsmeeldroger Unica. Dc geurhinder ver oorzaakt door het water zuiveringsstation wordt er niet in vermeld. Evenmin wordt met géén woord ge rept over de eliminatie van stofhinder. De water dampmissie wordt best niet geminimaliseerd. Op een recente stallietfoto van Vlaanderen is het Aal sters stadscentrum volle dig aan het oog onttrok ken door de Amylumwol- ken. Dat heeft ongetwij feld een nefaste invloed op de volksgezondheid, voor al de luchtwegen naast de beïnvloeding van het micro klimaat vooral 's winters. Wat betreft de geluids overlast wordt een vermin dering van 10 dB (A) vooropgesteld doch zon der garantie dat die in de De Coninckstraat zal ge haald worden en in verder gelegen woonwijken afge zwakt. Volgens de richtlijnen zijn de maximaal tolereerbare waarden 55 overdag, 50 's avonds en 45 's nachts, 's Nachts worden de acher- grondsgeluiden overschre den. Gelet op de ligging kan Raldes slechts met een overschrijding van 5 dB (A) akkoord gaan. Een grondige studie kon binnen de beperkte tijd van het openbaar onder zoek onmogelijk gedaan worden alhoewel zulks tij dens het Jaar van het Leef milieu met het stadsbe stuur overeengekomen was. Raldes aanziet zulks als kontraktbreuk en stelt bovendien dat voor de meest hinderlijke firma van Aalst de Adviesraad Ruimtelijke Ordening en Leefmilieu zelfs niet om advies werd gevraagd, laat staan op de hoogte ge bracht van de bedoeling tot een openbaar onder zoek over te gaan. Raldes verzet zich dan ook tegen elke uitbreiding van NV Amylum, de huidige aanvraag inbegrepen. Hoogstens kan een over gangstermijn voor herlo kalisering worden aan- va>vd. 'Dat bodriif r '•>>- niet op zijn plaats' is inder daad de refleks van ieder onbevooroordeeld waar nemer. Raldcs uit Adviesraad Omdat het samenwer- kingsverbond met het stadsbestuur niet werd na geleefd en niet meer kan nageleefd worden omdat de periode van het open baar onderzoek voorbij is en de bevolking dus geen inspraak heeft gekregen heeft Raldes beslist zich uit de Adviesraad Ruimte lijke Ordening en Leefmi lieu terug te trekken. Ja renlange ervaring heeft in derdaad aangetoond dat dergelijke adviesraden nog weinig zin hebben en door gemeentebesturen al dan niet bewust be schouwd worden als een alibi voor beleidsvoering en/of voor reële bewoners spraak en -nar*irHs»ri#» ui

De Voorpost | 1989 | | pagina 11