W Pas-de-deux: Vrouwen en Wijn Aalsterse boekenbeurs neemt hoge vlucht is aê w/ Mm si Vele tientallen bezwaarschriften tegen uitbreiding in woonzone «Voor Een Soldaat Van De Grote Oorlog Aalstenaar Kris Kinoo danst bij Berlijnse Opera "t Kliekse' te Herdersem voor het Davidsfonds Pour Un Soldat De La Grande Guerre For A Soldier Of The Great War 14 - 1.12.1989 - De Voorpost Duo Koen en Ivo Het literair duo Koen Stassijns en Ivo Van Strij- tem uit het Pajottenland Roosdaal lukte met "Cha teau la Passionata" een zorgvuldig bestudeerde pas-de-deux. Als in het uitmuntend wijnjaar ge boren literatoren bundel de ze de poëzie aan de wijn. "Chateau la Passio nata" werd dan ook een dubbelslag. Langs de ene zijde een wijn, en langs de andere kant een gedicht over de vrouw wiens bou quet vergelijkbaar is met dat van de korresponde- rende wijn. De cyclus van Koen Stas sijns gaat onder de hoof- ding "Ik heb mijn vrou wen talrijk lief'. Die van Ivo Van Strijtem "Ik ben een vrouw in 't diepst van mijn gedachten". Een uitgave van studio Lannoo op formaat 122 bij 170 mm die 64 pagina's telt en gebonden 298 fr. kost. De vrienden Koen en Ivo opteerden in dit boek voor de meest lekkere kombinatie. Een parafra se op Wein, Wein und Ge- sang maar dat "Gesang" werden hier een schat ge dichten waaruit kon geko zen worden. Vast staat al leszins dat de gedichten reeds vooraf werden ge schreven en steeds in het verloop van het ganse projekt primordiaal ble ven gesteld. Mark Van Ginderdeuren, Aimé Leirbaux en Jan Dreesen hielpen niet al leen de wijnen schenken Ik heb mijn vrouwen talrijk lief niet als een lieve dief die in de inktvek van de nacht zijn vingerafdruk achterlaat. Niet als een jager, de gevreesde die met ingebonden adem in het lokaas van zijn woorden wacht en toeslaat, ongenadig. Niet als een danser, de gevierde die met voorbedachte rade uit de toppen van zijn tenen valt tot sierlijke cascade. Maar als een man, een dakloos dier dat brullend van genade warmte aanmaakt in zijn vacht en overhandigt van zijn hand de zachtste aarzeling en, ondanks de voorvoelde schade, uitplooit in de lange nacht het laken van de liefste slaap. De Aalsterse Boeken beurs neemt een zulksda- nige vlucht dat ze de re gionale belangstelling duidelijk overstijgt. Ze is het resultaat van de sa menwerking van Amnesty International, CGSO, E.S.V., Feministische Ontmoetingen, Gastar- beiderswerking, HAK, Iris, Netwerk, Vredeshuis en Wereldwinkel. Daar enboven kan ze bogen op valabele medewerking van bedrijven die aan de Boekenbeurs toelaten een hogere allure aan te nemen. De Boekenbeurs in Netwerk, De Ridder straat 28 is toegankelijk op vrijdag 15 december van 20 tot 22 u., zaterdag 16 en 17 telkens van 10 tot 22 u. en op maandag 18 van 10 tot 17 u. De toegang is gratis. Lezingen Helene Pastoors houdt een lezing op vrijdag 15, Leo Pleysier op zaterdg 16 en Miriam Van Heer op zondag 17, telkens te 20.30 u. en telkens 50 fr. toe gangsprijs. Helene Pastoors Na acht maanden eenza me opsluiting, werd Hélè- ne Pastoors in 1986 ver oordeeld tot tien jaar ge vangenisstraf op grond van haar activiteiten voor het African National Congress (ANC). Hoog verraad volgens de Zuid- afrikaanse autoriteiten. In mei van dit jaar werd zij, na ruim drie jaar, vrij gelaten. Hélène Pastoors praat over haar ervaringen en haar visie op de vrijheids strijd in Zuid-Afrika. Lezing: vrijdag 15 decem ber te 20.30 uur. Leo Pleysier Leo Pleysier werd in 1945 geboren in het Kempense Rijkevorsel, waar hij nog steeds woont en werkt. Voor zijn poëtische pro zaboek Mirliton, een proeve van homofonie werd hij in 1971 bekroond met de Stijn Streuvels- prijs. Over zijn geboorte streek en zijn jeugdjaren publiceerde hij een auto biografisch drieluik: De razernij der winderige dagen (1978), De weg naar Kralingen (1981), en Kop in kas (1983), waarin hij zich in taalgebruik en evo catie manifesteert als een jonge Vlaamse schrijver in de traditie van Boon en Claus. Wit is altijd schoon (1989) was één van de no minaties voor de AKO-li- teratuurprijs 1989 en werd door de critici unaniem geprezen als een verras send en ontroerend werk. Leo Pleysier leest voor uit en praat over zijn jongste werk Wit is altijd schoon. Mirima Van Hee De Gentse dichteres en slaviste Miriam Van Hee (°1952) ontving voor haar debuut, Het karige maal, de Prijs van de Provincie Oost-Vlaanderen voor Poëzie. In 1989 volgde Binnenkamers en andere gedichten. Met haar der de bundel, Ingesneeuwd, kaapte zij de Gentse lite ratuurprijs weg. In 1988 verscheen haar jongste bundel, Winterhard. Hiervoor ontving zij in Nederland de Jan Cam- pert-prijs 1989. Daarnaast vertaalde Miriam Van Hee werk van Russische auteurs (o.a. Achmato- va). Miriam Van Hee leest voor uit eigen gedichten en uit haar vertalingen van Russische auteurs. Meer dan 2000 titels Vie medewerking van boekhandels, uitgevers en verdelers kunnen er ruim 2000 boeken tentoonge steld worden. O.m. nieu we publikaties op diverse interessegebieden met de klemtoon op literatuur en socio-kultureel werk. De boeken zijn thematisch geordend zodat een over zicht over het aanbod ge lijk is. Tweede circuit Naast de gevestigde uitge verijen is er een alterna tief ontstaan wegens de toenemende vrede met het boek als marktartikel, als wegwerpartikel zelfs. Bij dergelijke commercië le aanpak verdwijnt goede boekverzorging dadelijk op het achterplan. Ander zijds tellen kleinere uitge verijen andere eisen qua inhoud want «verkopen» is bij hen niet primordiaal. Op de Boekenbeurs maakt U dan ook kennis met een aantal dergelijk gerichte uitgeverijen. Als toemaatje ontbreken in de komende geschen kenperiode alleszins de produkten van Green Peace, Amnesty Interna tional en Wereldwinkel niet. Evenmin de NCOS- kalender en -agenda. LH KOEN STASSIJNS (5^IVO VAN STRIJTEM Aalst. Ivo Van Strijten en Koen Stassijns stelden hun dichtbundel Chateau Lm Passionata voorin Kasteel De Roserie (a) en proeven maar ook ge motiveerd kiezen: "Waar om drink ik met deze vrouw in dit gedicht liefst deze wijn?" Herwig Van Hove zorgde voor een "krokante" inlei ding en dat deed Alexan dre Lazareff voor de fran- stalige editie tot stand ge bracht voor Liliane Wou ters. "De natuurlijke luiheid van Van Strijtem werd ge- kompenseerd door de even natuurlijke ijver van Stassijns om "Chateau la Passionata" gerijpt in ei kenhouten vaten van lite raire en natuurlijke vriendschap te genieten. Het resultaat stemt wel licht ook U gelukkig. De Wolf-Cosijns bij Interbrew Tot verleden woensdag liep het onderzoek de commodo en incommodo in verband met de aanvraag die de firma De Wolf - Cosijns indiende om de bestaande mouterij om te vormen en uit te breiden. De NV De Wolf - Cosijns maakt nu ook deel uit van Interbrew en uitbreidingen en aanpassingen zijn dan ook te verwachten. Buurtbewoners zijn er echter minder gelukkig mee. Ze dienden reeds een kollektief bezwaarschrift in met vele tientallen naamtekeningen erbij. Het gaat vooral om bewoners van de Nieuwbeekstraat, Withuisstraat, Arbeidstraat en Gentsestraat. Kris Kinoo, een 21 jaar jonge Aalstenaar, danst bij de Opera van Berlijn. Op muziek van Norman Dello danst hij de solo "There is a time" in een koreografie van Christop her Bruce. Ook in de uit voering van "Land" op muziek van Anne Nord- heim en een koreografie van Jose Simon danst Kris Kinoo solo. Kris Kinoo volgde ballet aan de akademie te Aalst. Hij was acht jaar toen hij zijn eerste danspasjes leerde zetten. Groot was zijn verwondering toen hij merkte dat hij de enige jongen was in de ballet klas. Op twaalfjarige leef tijd trok Kris naar Ant werpen waar hij de mid delbare afdeling ballet volgde. Tijdens een toe- rnee met een Duitse for matie viel zijn danspresta- tie op bij de direkteur van de Berlijnse Opera. Dat was tijdens een voorstel lingvan Assepoester. Kris danste er de mannelijke hoofdrol van de prins De direkteur van de Berlijnse Opera nodigde hem uit voor een auditie bij de Opera. Kris greep de kans met beide handen. Hij werd aangeworven en hij heeft zich deze stap nog niet beklaagd. (JMH) Enkele jaren terug lagen de kaarten totaal anders. Wegens de investeringen die De Wolf - Cosijns zich toen getroosste qua na- verbranding van de rook een kapaciteit van 120 en straat en Fritz De Wolf- 80 ton per uur en om 5 kaai. Dat impliceert mas- wachtsilo's van elk 60 ton. saai transport per vracht- Voor het weken van de wagen van de kaai waar gerst zouden er 10 week- op jaarbasis 100.000 ton kuipen komen van elk 35 gerst via de Dender wordt kregen ze zelfs de leefmi- ton gerst en 4 van ieder 50 aangevoerd naar de Ge lieuprijs toegekend. ton. Verder 22 kiemkas- ntsestraat gedeeltelijk op- Momenteel verzetten de sen van samen 700 ton teerd wordt voor zwaar- buFen^i.ch l£§en verdere gerst. dere vrachtwagens om dat uitbreiding. Ventilatoren 5 eersten hebben elk een transport te verzekeren veroorzaken een eentonig inhoud van 50 ton. Ont- zal de verkeershinder al- kontinu lawaai. Ontkie- kiemen gebeurt in 3 mo- lerminst doen afnemen, mende gerst zorgt voor lens van elk 2 ton gerst per - Deze NV is duidelijk doordringende reuk. uur. En voor stockage aan expansie toe. Een ver- Branden van mout ver- zouder en 143 silo's nodig gunning van twee jaar te- pest de lucht in een ruime zijn met inhouden per rug wordt reeds als voor- omgeving. Aan- en afvoer eenheid tot 250 ton. bijgestreefd ervaren van wagens vanaan de. - Bezwaarschrift Werk- Repliek groep Leefmilieu Aalst Leefmilieuschepen Dirk Aalst. Kris Kinoo, aktief als danser bij de opera van Berlijn W.L.A. steunt zijn be- De Meerleer antwoordde Tijdens het openbaar on- moeten worden opgelegd, zwaarschrift od volgende dat een vergunningsaan- ~~i- punten. vraag en het opmaken van Het commodo et in- een MER duidelijk ver- ommndn-svsteern ic ar- onii.'iian^„ _„izijn Fritz De Wolfkaai of van elders zorgt voor aanhou dende verkeershinder en dat in de drukke woon- en winkelstraat. Gesteld wordt bovendien dat een informatiekam- commodo-systeem is ar- schillende zaken pagne er alleszins zou charisch en achterhaald moeten bij komen om de op de manier waarop het bewoners te laten weten nu gebeurt. Bewoners wat hen precies te wach- moeten iets dat hen uiter- ten staat. mate aanbelangt en hun En finaal wordt gesteld leven konditioneert ver dat eventuele uitbreiding nemen niet van de over alleen dan zou kunnen heid doch uit de pers. worden gedoogd als - Volgens het gewestplan maatregelen worden ge- is De Wolf - Cosijns gele- troffen om de reeds lang gen in een woongebied Een brug tUSSen gisteren en morgen heersende lawaai- en ge- wat een rem zou moeten urhinder valabel af te in houden tegen verdere Dr.Jef De Loof, voorziter logen verloren oorlogen», expansie. van Vredeshuis Aalst en - De firma oppert twij- Herman Van den Zande, Je's over de noodzaak van voorzitter van VOS stel- Meer bepaald gaat het in het opstellen van een vol- den het viertalig poëtisch de vergunningsaanvraag ledig MER (Milieu-effek- album «Voor Een Soldaat bij de uitbreiding en om- te rapport).yan pje Grote Oorlog» Volgens hem gaat het hier waaihinder. Het stadsbe- gewoon om een aktualise- stuur onderzoekt momen- ring, «een regulariisatie». teel welke normen zullen derzoek kwamen bij de De Wolf - Cosijns zal om- schepen trouwens «veel» trent geur en lawaai een bezwaarschriften binnen, MER laten opstellen- gericht tegen geur- en la- zwakken. Kon kreet vorming van de mouterij De firma heeft in Aalst voor. Deze uitgave bevat om twee losputten met 2 vestigingen; Gentse- een inleiding door dr. hist. Frans-Jos Verdoodt, poë zie door Marnix Van Lie- dekerke en tekeningen van Harold Van de Perre. Een uitgave die mogelijk werd gemaakt door de be reidwillige steun van een aantal pesonen, instellin gen en bedrijven. «Voor Een Soldaat Van len nooit ver weg is. De De Grote Oorlog» is een toegang is 100 fr., in voor- album over oorlog en vre- verkoop: 80 fr. en de hou- de, viertalig in het Neder- ders van een Plus-3-pas: 60 lands, Duits, Frans en En- fr- gels dat 68 pagina's telt op De avond is in samenwer- formaat 29 bij 21 cm en king met de ASLK en de verkrijgbaar is voor 400 fr. Dienst Volksontwikkeling jn Vredeshuis. «Op de - Ministerie van de Vlaam- lange duur blijken alle se Gemeenschap. veldslagen verloren veld- Het belooft een fijne slagen te zijn en alle oor avond te worden in het met eisen voor Zelfbe- Monümenten opgericht stuur. Voor zichzelf maar voor gesneuvelden in elk tevens voor alle volkeren dorp en talloze soldaten- van de wereld, kerkhoven vooral in Dit met de dwingende West-Vlaanderen herin- boodschap «Nooit meer neren ons aan het voorbije oorlog», «Plus jamais de leed dat zowat elke fami- guerre», «Nie wieder lie trof. In 1914-1918 stonden sol daten uit verschillende kontinenten tegenover el kaar in maanlandschap pen van Verdun of in het slijk van de IJzer. 1914-1918 verbond de Krieg» en «No more war». Om deze idiele te realise ren zet VOS zich reeds decennia in. Met het boek wil het'Vredeshuis en VOS een brug slaan tus sen gisteren en morgen in een poëtisch album dat de Met "t Kliekske' organi seert de Herdersemse Da- vidsfondsafdeling op za terdag 2 december te 20 u. in het Parochiaal Centrum een gezellige avond 'In 't Staminee'. Muziek en spel in en om 't café. Men zegt wel eens dat de herberg het cultureel cen trum was (en is?) van de gewone man. 't Kliekske, het volksliedgezelschap van Vlaanderen, zorgt voor een 'café-chantant' met melancholische en pit tige, rumoerige en meesle pende sfeerliedjes in en rond het 'staminee'. Herman Dewit en zijn col lega's brengen ook een verrassende verzameling oude Vlaamse volksspelen mee zoals toptafel, vogel- pik, ringspel, troumadam, blaaspijpschieten, manne- kesspel, vloerbollen, na- gelkloppen, anker-en-zon. Zo is ook de pauze en de 'na-avond' rijk gevuld. En wie het 't Kliekske kent, weet dat luimig-lu- dieke uitleg bij de liede ren, instrumenten en spe- naam van een Vlaamse zinloosheid van de oorlog stad aan het moordend in woord en beeld aan gas Ieperiet. Auschwits, toont. De opbrengst er- Dresden, Nagaski, Hiros- van komt integraal ten hima, Viëtnam volgden, goede van Vredeshuis. Maar de allereerste drem- Voor de vertalingen zorg- pel op die weg werd over- den Henri-Floris Jespcrs schreden in de klaproos- (Frans), Heinz Schillings velden rond leper. (Duits) en Peter Stinson De Grote Oorlog wekte (Engels), de volkeren uit hun feo dale slaap en hun kolonia le horigheid. Vlaamse sol daten keerden huistoe LH Parochiaal Centrum. Op woensdag 6 december 1989 verrast deze jubele- rende afdeling - 50-jarig bestaan - al de kinderen met een groots kinderna middag in het Parochiaal Centrum - aanvang: 14,30 uur. De poppenkast 't Ajuintje voert op 'De Tof fe Toeter', De toegang be draagt 50 fr. en het einde is voorzien om 16u30. Grootouders, ouders en kinderen zijn hartelijk welkom. Contactadres: Hugo Bo- gaert, Hardingstraat 40, 9390 Herdersem, tel. 053- 77.83.95. LH Maurits Van Liedekerke Voor Een Soldaat Van De Grote Oorlog Für Einen Soldaten Des Groben Krieges

De Voorpost | 1989 | | pagina 14