Kleinzoon vermoordt eigen grootouders te Lede n TM i n nr? i 7 qji Nieuwe jeugdraad heeft bestuur Tinneke De Saedeleer derde eeuwelinge dit jaar in Erpe-Mere AKV skoort met alternatief voorstel 4 O u? De Voorpost VRIJDAG 1 DECEMBER ID 42- JAARGANG De zeventienjarige kleinzoon van Jozef Matthys (78) en Palmyra Van den Borre (80) vergreep zich in de Kleine Ommegangweg 11 te Lede, aan zijn eigen groot ouders. Beide senioren moesten met hun leven beko pen dat de jongeman schulden had gemaakt bij klasge noten die hij wilde delgen. Onwillekeurig gaan onze gedachten naar de moord met karnaval te Aalst waarbij ook een grootmoeder het slachtoffer werd van haar kleinzoon. Aalst. Patrick De Smedt derde van links zittend) midden de nieuwe jeugdraad De nieuwe Jeugdraad is geïnstalleerd. Zonder horten en stoten ging dat echter allerminst. In oktober kon het niet omdat er geen voldoende aantal leden aanwezig was om tot een verkiezing van het bestuur geldig kunnen overgaan. Nu kon dat wel al was dan dan ook de uiteindelijke vrucht van heel wat getelefoneer. Na ultieme telefoontjes was het noodzakelijk quotum dan ook bereikt. Nieuw in de Jeugdraad is de beperking van de leeftijd tot dertig jaar enerzijds en anderzijds het vertegenwoordigd zijn in het bestuur ook van individuele, niet georganiseerde jongeren. In de eerste stemronde werden verkozen verkl aard voor de kristelijke strekking Annick Berg- hman, voor de liberale Jean-Paul Floru, voor de socialistische Eddy Quin tans, voor de marxistische strekking Bart Van den Abbeel en voor de niet- strekking gebondenen Bart Van Boxtael. Uit de tweede stemronde kwamen dan Johan Hcir- man. Sabine Schuddinck en Sven D'Haeseleer. Als afgevaardigde van de in dividuele jongeren zetelt Katlijne Brack. Voor de rijksscholen is dat Ludwig Van Laere. Vrij en Stede lijk Ondeijyijs stelden geen kandidaat voor. Finaal werd Hans Van den Abbeel de voorzitter van de nieuwe Jeugdraad, Bart Van Boxtael werd vi- ce-voorzitter en Sabine Schuddinck sekretaris. Tijdens de zelfde verga dering werden Hans Van den Abbeel, Kathy Meert, Ludwig Van Laere, Bart Van Boxstael en Rudy Caster aangeduid als af gevaardigden van de Jeugdraad in de vzw Jeugdanimatie. Annick Berghman, Johan Hcirman, Jean-Paul Flo ru, Kathy Meert en Hans Van den Abbeel krijgen zitting in de Vaste kom missie van advies betref- fende vakantiespeelplei nen. Tenslotte wordt de Jeugdraad vertegenwoor digd in de adviesraad voor Volksgezondheid door Johan Heirman. Doelstellingen Schepen Patrick De Smedt stelde dat 12 jaar terug gevraagd werd naar de installatie van een plu ralistische jeugdraad. Zes jaar terug werd door de gemeenteraad echter een éénvormig statuut voor alle adviesraden goedge keurd. Door kritiek op de partijpolitieke samenstel ling van de Jeugdraad werd de werking afge zwakt en gehypotkeerd. Via een platformtekst van april '88 kwam men tot volgende doelstellingen: depolitiseren van de Jeug draad, openstellen van deze raad voor individue le jongeren, openstellen tevens voor scholieren werkingen en goede in houdelijke en mctodischc ondersteuning door het stadsbestuur. Op 3 mei '89 keurde de gemeenteraad dan na heel wat voorbe reiding en wegwerken van knelpunten een nieuw statuut en huishoudelijk reglement voor de Jeug draad goed. Het bestuur werd feitelijk gedépoliti- seerd. Er is geen verte genwoordiging meer in de Jeugdraad van politieke frakties. Ook individuele jongeren kunnen er in ze telen. En de nieuwe, aan tredende generatie wordt beperkt als stemgerecht igde tot de leeftijd van 30 jaar. De schepen stelt dat de nieuwe generatie zich in goede verstandhouding en met wil tot samenwer king wil toeleggen op een degelijk jeugdbeleid te Aalst. Het stadsbestuur zal inspraak verlenen en inhoudelijk en struktureel ondersteunen. Jeugdkonsulent In het nieuw organigram van de stad is nu ook een jeugdkonsulent voorzien. Tussen stadsbestuur en Jeugdraad een goede kommunikatie inbouwen en behouden behoort tot zijn taken. LH Toen een verpleegkundi ge van het Wit-Gele Kruis van Mere die als naar ge woonte beide oudjes kwam verzorgen gekon- fronteerd werd met de lijken van beïde grootou ders, raakte heel Lede in opschudding. Verslagen heid alom die vlug over sloeg naar een groeiende angstpsychose. Donder dagavond, dag na de dub bele moord, waren dan ook alle buitendeuren in Lede en omgeving afge sloten en afgegrendeld. Dat deze twee hoogbe jaarden die ze allen ken den als een gelukkig echt paar met een stomp voor werp werden omgebracht op lafhartige wijze, wekte algemeen afgrijzen. Grootvader was hartpa tiënt en had met zijn vrouw Palmyra twee jaar terug de gouden bruiloft gevierd. Toen de verpleegster donderdagvoormiddag rond 11 u. de woning als naar gewoonte betrad, vond ze in de gang het lijk van Jozef en in de keuken dat van Palmyra. Kasten en laden stonden open en in het huis heerste volledi ge wanorde. Wellicht werd gezocht naar geld en juwelen. Toen de speur ders onder leiding van on derzoeksrechter Van de Sijpe hun onderzoek ter plekke startten, was er van enig moordwapen niet het minste spoor. Uit de lijkschouwing bleek dat beiden om het leven werden gebracht doVr een stomp voorwerp waarmede ze de schedel werden ingeslagen. Ver moedelijk reeds woens dagavond. Vermoed werd dat beide oudjes in hun herenwo ning aan de Kleine Om megangweg tegenover Villa Letha, een OCMW- rusthuis, het slachtoffer waren geworden van be kenden. Ze lieten immers, eens de duisternis inge vallen, niemand in huis binnen zonder te weten wie aan hun deur stond. Maar van enig spoor was er niets te vinden. Wat er juist al dan niet meegeno men was, bleef uiteraard een open vraag. Alleszins werd in het huis nog een som geld gevon den. Dat ook de identi teitskaart van de vrouw zou meegenomen zijn werd echter achteraf door het parket gelogenstraft. De onderzoeksrechter deed dan ook een oproep tot al wie enig detail zou kunnen melden dat licht zou werpen op dit drama, zich kenbaar te maken. De aflijvige had samen met zijn schoonbroer tot hij op rust ging een schrijnwerkerij en een meubelzaak en had de re putatie er warmpjes in te zitten. Schoonzoon An- toine was dan ook uiterst opgewonden toen hij tele fonisch van het drama op de hoogte werd gesteld. De oudste zoon Emiel verwittigde dadelijk de politie. Van sporen van inbraak was er langs de buitenkant niets te mer ken. En de advertentie bladen zaten nog in de brievenbus. Toch was nie mand uit de buurt iets ei genaardig opgevallen, be halve een vrouw die meende donderdagmor gen de voordeur op een kiertje te hebben zien open staan. Met die me ning was ze echter gans alleen. Niemand kon zulks bevestigen. Het parket stapte dan ook af o.I.v. substituut Willy Acke met wetsgeneesheer Piette. Het onderzoek is in handen van de politie van Lede o.I.v. kommissa- ris Schampheleer en van de gerechtelijke politie van Aalst ó.l.v. onder zoeksrechter Van de Sijpe. Bekentenis Op zoek in de bekenden kring belandde de ge rechtelijke politie zater dagmorgen bij een zeven tienjarige kleinzoon. Zijn naam werd niet genoemd want met mindetjarigen is zulks de regel. Lede. In deze eenvoudige woning werden de lichamen van de twee bejaarden aangetroffen door de verpleegster van het Wit-Gele kruis a Die had zich twee dagen op school eerder raar ge dragen doch iedereen was in de mening dat hij danig onder de indruk was van het overlijden van zijn grootouders. Toen hij echter naar zijn tijdsge- lukte, ging hij eerst groot vader en later grootmoe der met een hamer te lijf. Daarna zocht hij zowat overal. De vraag kan rijzen of dat de juiste toedracht der za ken was en het feit dat het bruik op woensdagavond lichaam van Jozef in de werd gevraagd, ging hij gang gevonden werd, zou dra door de knieën en be- erop kunnen wijzen dat de kende. man nog op de vlucht wil- De zeventienjarige reed de slaan. Of sloeg de da- per fiets naar de Kleine der dadelijk de hand aan Ommegangweg, belde beide oudjes? aan en werd binnengela- De jonge man werd ter be ten na zich bekend te heb- schikking van de jeugd- ben gemaakt. Hij zou aan- rechter geplaatst. Wat er vankelijk zo onopvallend verder van hem zal gewor- mogelijk getracht hebben den, blijft nog een open ergens geld mee te graai- vraag, en. Maar omdat zulks niet LH Een dorp kan soms lang wachten op de viering van een eeuweiing maar in een paar maanden tijd werd Erpe-Mere gezegend met maar liefst dne honderdjari gen. Einde augustus werd er gefeest met R. Hendrick* uit Bambrugge en vorige maand kon men op bezoek bij G. Vijverman in het rusthuis te Aaigem. Nu was Mere" Saedeleer in het bejaardentehuis Sint-Jozef te Verleden maandagavond werd de agenda van de bur- De samenkomst was het genieester enigszins verstrooid door een raadselachti- gevolg van de grieven die ge samenkomst met het Aalsters Karnavalverbond. De het AKV eerder deze collega's schepenen schenen er geen preciese zaken week opperde in verband over te kunnen zeggen. Wat bleek althans uit onze met het nieuw karnavalre- vragen. glement. Het zou een eer- jtoiw. Het Hing er soms bikkelhard aanloc tijdens hei debat over hel kamavalreglement der rumoerige vergade ring geworden zijn, waar bij burgemeester De Maght en de voorzitter van het feestkomitee Odi- lon Mortier na nogal wat kritische uitspraken de vergadering vroegtijdig verlieten. Positief alles zins dan toch dat beloofd werd dat nog voor de komende karnaval het re glement zal herzien wor den in funktie van karna val...1991. De burgemeester had wel oren naar het door Ka- miel Sergant gedane voorstel. In 1990 zou elke groep die reeds kosten maakte kunnen mee op stappen. In principe blijft de zandagsstoet voorbe houden aan 50 gevestigde groepen die ook in 89 van de partij waren. De bepa ling dat deze groepen 60 procent leden moeten be vatten die er ook verleden keer bij waren, werd inge voerd om te voorkomen dat men de benaming van karnavalgroepen zou doorverkopen aan nieu we groepen. Dit jaar zal het aantal 50 wel met enige soepelheid worden gehanteerd. Dat was trouwens eerder al het geval. Als dat aantal echter in belangrijke mate zou worden overschre den, zullen de laatste ge gadigden verwezen wor den naar de maandag stoet. De bedoeling de stoet niet te lang te ma ken, zodat de laatste en doorgaans mooiste groe pen kwasi in de duisternis over de Grote Markt trek ken, blijft immers primor diaal. Duidelijk kan hier mee iedereen akkoord gaan. Ook met het ander alter natief voorstel kon de burgemeester zich akkord verklaren. Over beide stoeten zou door de jury Vervolg op blz. 4 Erpe-Mere. L. De Saedeleer samen met haar dochter in het rusthuis te Mere, (jv) Leontine De Saedeleer werd te Aalst geboren op 19 november 1889 en HEEFT HET ZEKER IN HAAR JEUGD NIET GEMAKKELIJK GEHAD. Toen ze veertien was verloor ze op enkele maanden tijd haar toen vijftigjarige moeder en drie van haar zusters die allemaal overleden aan de tyfus. Haar vader die toen seizoenarbeider was kon moeilijk voor haar zorgen en in feite werd ze opgevoed door een paar familieleden maar meestal verbleef ze bij buren die zich over haar ontfermden. Op haar zeventiende werd ze uitbesteed om in Aalst als dienstmeid te gaan werken. In april 1912 huwde Leontine met Jozef De Sutter uit Erpe. een man van vele stielen. Hij was zowel kolenhandelaar als ijskreemventer en daarna zelfs een soort begrafenisondernemer want gedurende verschillende jaren verhuurde hij een lijkkoets tot op het ogenblik dat zijn paarden door de bezetter meegenomen werden in het begin van de tweede wereldoorlog. Sinds enkele jaren verblijft Tinneke nu in het rusthuis te Mere waar ze met speciaie zorgen omringd wordt door het personeel dat haar eveneens speciaal vierde een paar dagen voor haar verjaardag. Het was een onderonsje van mensen die dagelijks met haar begaan zijn en voor de gelegenheid zelfs een kort toneelstukje uitvoerden in verband met haar levenspatroon van vroeger. Vorige zondag werd ze echter naar de feestzaal gevoerd waar ze door familie en vrienden met bloemen en geschenken overladen werd. Vanwege het gemeen tebestuur werd haar door de burgemeester een geschenk aangeboden samen met de traditionele foto van het vorstenpaar, eigenhandig ondertekend. In besloten kring, met de medewerking van het personeel van het rusthuis, weid nog tot in de late namiddag verder gevierd. Met een beetje meeval zal L. De Saedeleer niet de laatste eeuweiing zijn die in Erpe-Mere kan gevierd worden want er zijn nog enkele kandidaten gekend die de kaap van de honderd kunnen overschrijden, wat er op wijst dat het nog gezond is om in dit dorp te leven. JV

De Voorpost | 1989 | | pagina 1