Een voorbeeld van bezigheidsterapie Steenbergpad, een nieuwe wandelinitiatie in Erpe-Mere KBG Mere dertig jaar jong ife- 2 - 1.12.1989 - De Voorpost Va een vereniging als een gepensioneerdenbond wordt algemeen aanvaard dat de aktiviteiten in een rustige sfeer verlopen. Enerzijds is dit wel zo maar anderzijds zijn er toch afdelingen die het tegendeel bewijzen. De Katolieke Gepensioneerden- bond van Mere maakt daar anderzijds een stellige uitzondering op de regel want wie het aktiviteitenblad overloopt moet toegeven dat de «derde leeftijd» van Mere van geen «rustige oude dag» wil weten. Geen enkele andere groepering kan een programma voorleggen dat meer gevuld is noch meer variatie biedt. Geen verwon dering dus dat de KBG zich een vooraanstaande plaats toegeëigend heeft in het socio-kultureel leven van de gemeente. Hel is niet altijd gemakkelijk om een vereniging jarenlang in stand te houden, laat staan een steeds stijgende evolutie te handhaven. Sinds de stich ting in 1959 is men er in Mere altijd in geslaagd om het steeds maar beter te doen en nooit heeft men een zekere «impassie» moeten meema ken dank zij de inzet van ve len en de wilskracht van en kelen. Het is pas in de jaren vijftig dat men werkelijk van geor ganiseerde gepensioneerde ouderenverenigingen is gaan spreken en in Mere is men vrij vlug op de kar gespron gen om eveneens met een dergelijk initiatief te starten. Dank zij de talrijke aanwezi genhad het bestuur een idea- die zich aan de zaak interes seren. Sinds het begin heeft men ook veel belang gehecht aan ziekenbezoek dat een voor name rol speelt in het kader van de werking. Juist om die reden zijn er een paar verant woordelijken aangesteld die als afgevaardigden van de plaatselijke bond ten huize trekken en attentie afleveren bij een kort bezoek. Men be- Van Keymolen, Flor. Van Vaerenbergh, Const. Van gciumu hm uwmui «.vu ■««.- j Der Hoeven en Cel. Bacyens. Ie gelegenheid om enkele Perkt zich ni®1 ®n Al deze mensen vormden zo- wijkverantwoordelijken aan wordt zelfs uitgebreid tot de waar het bestuur, men bouw- te duiden want bij de aanvang ?ude «collega s» in net rust- de een struktuur uit met een heeft men bij de gepensio- huis amt-Jozei. uok au is werkwijze die een positief re- neerdenbond van Mere altijd een manier om geen kontakt sultaat tot gevolg had. De voor persoonlijk kontakt ge- te verliezen met andere leef- doeltreffendheid van hun opteerd, een methode die al- tijdsgenoten die het op be werking bracht hun nieuwe tijd vruchten afgeworpen Paa,d® ogenblikken minder vereniging weldra tot een be- heeft. Men beoogde toen een g°?d nebben. Hier zorgt de paalde bloei, die tot op heden sterk doorgevoerde leden- KBG voor nauwe Y"e"d" steeds in stijgende lijn verliep werving om mensen met de- schajpsbanden en bewijst dat ICUS III -lil IKVIIUV lllll V VI livv nviMJit UJII 111V..JV.. ww waarvan men altijd niet de zelfde ideologie in één zelfde £en kort bezoek een hele op- hoogste piek heeft bereikt, vereniging onder te brengen heuring Men begon met een gewaagd en samen een weg te zoeken initiatief, nl. het inlijven van om de vrije tijd nuttig en aan- zovcel mogelijk medewer- genaam te gebruiken. Men kers verspreid over het hele nam de handschoen op tegen dorp. Het waren in zekere zin de «verkommering» met wijkmeesters die moesten doelstellingen die voor ieder- zorgen om de doelstellingen een vatbaar waren en nog Basisgroep van de Bond te verspreiden zijn. De goede vaart zat er Dc basis voor de definitieve en via persoonlijke kontak- werkelijk in want amper één stichting van de Kristelijke ten kon men na enkele weken jaar na de stichting noteerde Gepensioneerdenbond van een stichtingsvergadering or- de KBG van Mere toch al Mere werd in september 1959 ganiseren. Dat iedereen hier- meer dan tweehonderd le- a*_ vr^iP?_ui! 'Au.?.?.?, gelegd in de onderpastoors- bij zijn verantwoordelijkheid den. woning van E.H. Paelinck had opgenomen, bewijst het In 1966 verloor de KBG haar dynamische voorzitter R. De Knibber. Hij werd opgevolgd door zijn schoonbroer Albert Flobert, een gekende per soonlijkheid in Mere die op socio-kultureel vlak steeds een vooraanstaande rol ge- Erpe-Mere. De vereremerkte bloedgevers van de afdeling Burst, allen samen op de 'pui van het administratief centrum Steenberg (jv) 1én speeld heeft. Op organisato- club gesticht en een rHe risch vlak was hij bijgevolg opgericht. Wie bij i ai zeker geen leek en dat bleek van Mere zijn ga -i i:~ vinrl» kan Hie nerpe waar de intussen overleden groot aantal aanwezigen Alb Van Haute de leiding want niet minder dan 140 had van een informatieve «ouderlingen» interesseer- vergadering. Aanvankelijk den zich voor dit nieuwe in kreeg men de steun van de itiatief. Het was trouwens tij- reeds bestaande CM en me- dens deze vergadering dat dewerkers uit deze sociale men de verdere modaliteiten groep kregen het gezelschap vastlegde en een definitief nog steeds op aan de aange- van belangstellenden zoals bestuur koos. Het lag voor de sloten leden telaten deelne- hand dat mede-stichter, E.H. men aan allerlei aktiviteiten Paelinck als proost aange- waarbij de persoon zelf een Aktiviteiten bij de vleet Het was geenszins de bedoe ling om zich tot een strike ledenwerving te beperken; trouwens dit evenmin de op zet vanuit het hoofdbestuur maar het kwam en komt er de verdere bloei en uitbouw van de afdeling. ppen waren en blijven ■cliefkoosde bezigheid van de gepensioneerden en hierbij onthouden we vooral het bezoek aan het Europees Parlement, aan Evoluon in Eindhoven en aan Fantasia- land in het Duitse Bruehl. Men zocht het echter meer in het eigen land want meester Flobert stond er op eerst het duid werd en ftet was gcens- keuze dient'te maken. Bij de "]°oie in e'8en streek te be- zins te verwonderen dat on- aanvang, waren er uiteraard Zijn kennis en onden zijn steeds ten goede hij reeds blijk gegeven een de talrijk bijgewoonde dag- men aan de gepensioneer- sterk geëngageerd sociaal reizen regelmatig op het pro- denbond van Mere Daarbij persoon te zijn met een inge- gramma onder de kundige werd .steeds gezocht naar steldheid om akticf aan het leiding van voorzitter De nieuwigheden om aari alle verenigingsleven deel te nc- Knibber die zelf een verwoed ouderen tegemoet te komen zer n. uc muuuc. uc.c.u «j... mcn. reiziger was. Intussen groei- cn iedereen een Ijzigheid te zijn medewerking te verlenen Tijdens dezelfde vergadering deookhetaktiviteitenpakket bezorgen aie nem net ppsi - 1 J - - - -•-!«hone ligt. danskursussen, kaarttor- stelt de huidige voorzitter nooien, bedevaarten, uit- Edg. Flobert dit trouwens stappen straalt ook de fiets- duidelijk: «De voorbije pe- club veel aantrekkingskracht riode stond bol van aktivitei- uit. En of dit allemaal nog ten. Wij tellen er minstens niet genoeg was, heeft men twintig per maand met een dit jaar nog een petanque- maandelijkse deelname van club gesticht en een zangkoor ongeveer 500 gepensioneer de KBG den. De kroon wordt hierin gading niet gespannen door de fietsclub, vindt, kan die'nergens vinden de kaartclub, de dansclub en maar daar is het bestuur ge- het zangkoor. De fietsclub rust in want van de ruim vijf- telt thans 64 leden (41 man honderd leden komen er al nen en 23 vrouwen). In totaal enkele van andere gemeen- deden zij in dertig fietstoch ten om aan meerdere aktivi- ten 681 Ion en dit vanaf april teiten deel te nemen wat er tot oktober. De jongste deel- op wijst dat de werking in de neemster is 54 jaar en de goede richting gaat. oudste is 79 jaar...». In het eigen «Berichtenblad» Alhoewel voorzitter Flobert kan rekenen op een talrijke ma al vastgelegd^wat er op schare medewerkers, doet hij wijst dat de toch nog een oproep om mee te werken aan zijn berichten blad, aan de Adviesraad der de KBG-Mere op organisatorisch gebied niets aan het toeval overlaat. In Mere heeft iemand van de de leeftijd, de vormingsakti- derde leeftijd geen kans om viteiten, het ziekenbezoek en op rust te komen want onge- de ziekenwerking. Naast de bijna dagelijkse ak- twijfeld moet men bij de ge pensioneerdenbond iets vin- tiviteiten vraagt hij nog spe- den dat in de lijn van een ciale aandacht voor het persoonlijke interesse ligt. KBG-Kerstfeest op woens- Men is er steeds druk bezig j 20 december dat zal ge paard gaan met een optreden van de eigen toneelgroep en het zangkoor en een huldi ging van verdienstelijke le den. Ook voor volgend jaar zijn dc grote lijnen van het program met alles en nog, een terapie tegen «kreften» en oud wor den. Gh. Vijverman, Ad. Calle- baut, H. Van Der Biest en Joz. De Schutter. Zij waren de eerste uitdragers van de toenmalige derde-leeftijd gedachte en wekten interesse om ook anderen te overtui gen van de noodzaak om de ze kategorie van mensen te organiseren om als «groep» bestaansrecht te verwerven. Dadelijk was hoofdonderwij zer H. De Knibber bereid om derwijzer op rust, René De de gezellige koffietafels die buitenland t Knibber, als eerste voorzitter nog altijd tot de traditie be- Zijn kennis en ondervinding fungeerde. Meermaals had horen. Daarbij stonden ook zijn steeds ten goede geko- en het mag gezegd dat hij niet alleen tot de grondleggers behoorde maar hij ontpopte zich tevens als dc grote bezie ler van de gepensioneerden bond van Mere. Hij kreeg daarbij de medewerking van Ermenie Lievens. Gust Goossens. Heet. De Man, O. De Koker. Fr. Beirens. Th. werden ook de andere taken stelselmatig aan en thans verdeeld en zowaar werd het barst het bijna uit zijn voegen ondervoorzitterschap aan want men kan moeilijk zeg- een vrouwelijk lid toegekend, gen wat er in de Meerse ge- met name Erminie Lievens. pensioneerdenbond met ge- Ghisl. Vijverman nam de ver- beurt. Alles wat het sociaal antwoordelijkheid van het leven te bieden heeft krijgt in ,„oc ht>i een secretariaat op zich en funge- deze afdeling een kans en draagt. Steeds was het een erde tevens als penningmees- nauwelijks wordt het aange moeken naar beter en men 1,:ed of er zijn liefhebbers nieuwigheid uit te testen zo dat men startte met een turn- Dank zij een ruimdenkend bestuur heeft men in de loop der jaren de bond kunnen uitbreiden met een waaier van diverse aktiviteiten die thans enkele honderde be draagt. Steeds was het een zoeken naar beter en men kondigdof er zijn liefhebbers was nooit bevreesd om een Het domein Steenberg heeft gedurende enkele decen nia bekendheid verworven dank zij de zandsteenwin- ning. Nadat men rond de tweede wereldoorlog met deze bedrijvigheid stopte, werden de ontgonnen putten met de natuurlijke fauna en flora overdekt en zonder enige kunstmatige ingreep groeide het uit tot een recreatie- domein zowel voor mensen uit de stad als voor de omwonenden waarvan vooral de kinderen uit de omge ving er een ideaal speelterrein vonden tijdens de va- cantie. Intussen heeft dit gebied verschillende funkties gehad maar met het uitstippelen van een wandelweg kan de toestand van vroeger jaren wellicht gedeeltelijk hersteld worden. De recreatie verdween in pad loont echter de moei- Steenberg bij de aanleg te om eens af te stappen club en een hobbyclub die in van de autosnelweg toen en men hoeft zich met te feite een voorbeeld is van be- men er de zandputten nog laten afschrikken van een zigheidstherapie in de hele meer uitdiepte. Na ver- paar kilometer verkeers- regio. Zo is de KBG Mere koop van het gehele ter- weg. Van Steenberg gaat uitgegroeid tot een hotel met rein werd het gebied to- het een stukje langs de S SM?-I vanzrjn-a.uurfjjkka; Oudenaardesteenwegdie een bepaalde specialiteit be- planting van een kamping oefenen en waarvoor vcrant- waar illegaliteit niet ver- woordelijken zich inzetten doken werd. net alsof ze dit voor een ver- De volgende fase kwam er eniging zouden doen. Spora- na de fusje toen het ge- disch speelt men toneel en meentebestuur van men hoeft nooit ver te zoc- meter al verlaat en daarna Steenbergpad in. (jv) Erpe-Mere. Reinaertclub wandelde het nieuwe loopt men door een pitto resk gebied dat vroeger ken naar tekstboekjes want in Pe"M^re de P<™dpn ont- eigen rangen zorgt Fr. tot Bambrugge behoorde, tussen twee putten wat men vroeger onder- w escheidde als het «oude» eigende en er het huidige en het «nieuwe» Steen- Sns^rhëtS^zeïfs veelbesproken admims- berg. Na een kwartier aangepast voor de lokale be- tratief centrum liet bou- staPP<m biedt deze voet- volking. Maar toch zit cr wen. Met dit projekt werd «ocht a. een eerste breek- meer in dan men zou denken gelukkig een gedeelte van Pupl. >n het dal aan een want zijn korte toneelwerkjes het vroegere aspekt her- huisje verscholen langs worden zelfs ook bij andere steld. Gelukkig heeft men het water. Dit stulpje is gepensioneerdenbonden op- 'toen njet geopteerd voor nog een restant van het etbDeu«»o"bab? een kunstmatige parkaan- vroegere molenhuis dat Erpe-Mere. De winnaars van de KBG Mere kaarttrofee (jv) uuiicukcucuiiuukuc iiuuuy- j i_ -j club van dc KBG want ook zij 'eg zodat de ruwheid van nemen deel aan tentoonstel- sommige hoekjes toch lingen bij andere grocperin- nog aan vroegere tijden gen. Trouwens in Mere zitten doet herinneren. dc initiatiefnemers van dit tijdverblijf en na enkele jaren Wandelpad hebben zij heel wat navolging Met het initiatief om een tot de eigendom van de watermolen van het «Meuleken Tik» behoor de. Van de bedrijvigheid die hier vroeger heerste is geen spoor meer te vin den, evenmin van het wa- gehad. Naast aktiviteiten als wandelpad in Steenberg terrad dat op deze plaats te laten starten kan het gedurende eeuwen voor gebied, op lange termijn, de nodige energie zorgde, de nodige aandacht krij- Nochtans heeft het «Meu- gen. Toch weet men ech- ieken Tik» betere tijden ter bij ondervinding dat gekend, net als zijn soort wandelpaden praktisch genoten, en dit vooral in nooit individueel bewan- het laatste kwart van de deld worden maar meest- vorige eeuw. Na de twee- al in groepsverband. Dit de wereldoorlog geraakte gebeurde dan voor de eer- hij in verval door de op- ste keer met de wandel- komst van andere ener- klub Reinaert uit Burst giebronnen en in augustus die in samenwerking met 1950 heeft de laatste ei- Vakantiegenoegens en de genaar, Jozef De KWB-afdeling, een tach- Vriendt-Rottiers, een ab- tigtal mensen in Steen- rubt einde aan zijn be- berg verzamelde om het staan gemaakt, nieuwe bewegwijzerde Van hieruit gaat het nog wandelpad in te lopen. even rustig tot aan de ka- Dit pad beperkt zich niet pej Van O.L.Vrouw van tot het enig mooie natuur- Lourdes aan de Egem- gebied want het trajekt straat maar dan is het uit loop spijtig genoeg over kiilr,n wegen met op bepaalde ogenblikken vrij druk ver keer, een euvel dat soms kijken want meer dan eens moet men tijdens het volgende gedeelte van het trajekt, langs de Windmo- moeilijk weg te toveren is |cnstraat naar de kerk van bij het uitstippelen van viekkcm uitwijken of de een wandelpad in een lan- graskant kiezen. Erpe-Mere De leden van de fietsclub van KBG Mere die onderscheiden werden bij het regelmatigheidscriterium (jv) delijke gemeente. De Sint-Lambertuskerk Het acht kilometer lange van viekkem is op zich zelf enigszins nietig maar de autosnelweg door en ze is alleszins een bezoek we volgen de E40 enkele waard, ook al is het inte- honderden meters tot we rieur niet overweldigend rechts afdraaien en de ou- toch zijn er prachtige de heirbaan volgen, door kleinoden te bewonde- de velden om na een kilo- ren. Bij een korte rond- meter het vertrekpunt gang buiten de kerk stoot Steenberg te bereiken, men zelfs nog op een graf- Van het laatste gedeelte steen uit 1549 en andere kan men wel spreken van gedenksteken die prak- een echte wandelweg al- tisch onleesbaar gewor- hoewel er misschien mo- den zijn door verwering, gelijkheid bestaat om het Het herkappen van deze gebied van Everdal te stenen is dringend nood- doortrekken dat wel be- zakelijk en misschien is langrijker is en zelfs rusti- hier een taak weggelegd ger. voor wandelklub Rei- Na het Palokenspad te naert, die in samenwer- Erpe, het Blauwbos- en king met andere vereni- Groendalpad te Mere, gingen of de kulturele kan ook het Steenbergpad raad, zou kunnen aan- voor een paar aangename dringen om deze grafste- wandeluren zorgen met nen in hun vroegere toe- een flinke brok natuur stand te laten herstellen, maar spijtig genoeg afge- Van hieruit is het wandel- wissela met te veel «rij pad niet veel beter en ge- weg» die men helaas niet lukkig is men na een paar kan vermijden tenzij men kilometer terug in het naar alternatieven uit- zeer kalme gedeelte aan kijkt, die echter niet zo de watermolen van Otter- voor de hand liggen. Het gem waar men even kan initiatief van Reinaert verpozen terwijl men naar Burst en de andere ver- de werkzaamheden van enigingen is in ieder geval de mulder kijkt want het lovenswaardig omdat het bedrijf wordt nog gedeel- toch weer een aspekt is telijk uitgebaat. Gebouwd om ons dorp te leren ken- in de 17e eeuw heeft ook nen. Hopelijk blijft de be- deze watermolen zoals wegwijzering lang zicht- vele andere talrijke veran- baar en zal men deze met- deringen ondergaan en tertijd onderhouden want had hij op bepaalde wie de andere drie paden ogenblikken een dubbele wil bewandelen moet zijn funktie zoals bijv. als olie- eigen trajekt zoeken ver stampmolen, een bedrij- mits dc bewegwijzering vighcid die echter in 1920 hier verdwenen is cn nie- ophield te bestaan. Thans mand van de vroegere ini- werkt de cylindermolen tiatiefnemers veel inter- nog voor het malen van esse vertoont om zijn oor- tarwe en veevoeders. spronkelijk werk in ere te Als we van hieruit verder houden, wandelen komen we langs een oude kasseiweg onder

De Voorpost | 1989 | | pagina 2