'MW «Stijl» lokte ook te Aalst de massa Netwerk in december In voor 80% gezuiverde Dender zal nog geen vis zwemmen Rebels Lier duwt Denderstreekse kwisploegen op afstand AVSG viert lustrum galabal te Aalst Maar voor weinigen rinkelde er de kassa ■ERÏü' De Voorpost - 1.12.1989 - 3 Het onafhankelijk socio-kultureel centrum Netwerk, erkend projekt van Netwerk Vlaanderen, De Ridders traat 28 te Aalst brengt in december andermaal een veelheid aan aktiviteiten. The Haters Vandaag vrijdag 1 december multimediale performan ces rondom experimentele muziek en theater door de nationale open theatergroep met steeds wisselende bezetting The Haters. Inleiding van de avond te 20 u. door "Het Gesticht", een gezelschap dat recent in Netwerk een berucht optreden bracht. Hoofdschotel door "Bee Queen" een Nederlands duo te vergelijken met Sviet France. Toegang: 150 fr. Flamenco-optreden Morgen zaterdag 2 december brengt "Pena Al Anda- lus" te 20.30 u. een Flamenco-recital met dans door Ana Ramon en 2 begeleidende danseressen, zang door José Rodriguez en gitaarspel door Antonio del Neve en Manoio Romero. Authentieke Flamenco waarin de vertolkers hun ziel leggen, hun gevoelens, hun levensvreugde en hun le- venspijn. Toegang 280-220 fr. Infoavond Chinees Na "Natuurlijk genezen" op maandag 4 te 20 u. volgt dan een info-avond Chinees op donderdag 7 december te 20.30 u. Sinologe Marijke Van Cauter laat U kennis maken met Chinese taal en taaikuituur en geeft ant woorden op diverse vragen in voorbereiding van de kursus die start op 11 januari a.s. en zich spreidt over 21 weken. Toegang gratis. Boonweekend Op zaterdag 9, zondag 10 en maandag 11 december telkens te 20.30 u. in het kader van het Boonweekend "Jagen op zondagmorgen", "Sistant Voices" en "Boonlezing" door Herwig Leus. Boekenbeurs Op vrijdag 15 december van 20 tot 22 u., zaterdag 16 en zondag 17 telkens van 10 tot 22 u. en op maandag 18 van 10 tot 17 u. gratis toegang tot de Boekenbeurs. Lezin gen op vrijdag door Helene Pastoors, op zaterdag door Leo Pleys en op zondag door Myriam Van Hee. Een organisatie van Samenwerkingsverband Boekenbeurs, Amnesty International, CGSO, De Weide, ESV, Fe ministische Ontmoetingen, Gastarbeiderswerking, HAK, Iris, Netwerk, Vredeshuis en Wereldwinkel. En verder... Op vrijdag 22 video café vanaf 21 u., op zaterdag 23 Benefietconcert Negazione te 17 u., op maandag 25 Smurfkunkkoncert te 20 u. en op zaterdag 30 Bak- elandtfuif te 20 u. LH Aalst. Iedereen verwacht natuurlijk dat zijn "kunstschat" een echte "schat" is (a) Aalst. Schilderijen kijken en afwachten wat de deskundigen erover te vertellen hebben (a) Wat te verwachten was gebeurde. Aalst werd nu eens niet gekonfronteerd met files voertuigen. Het waren rijen voetgangers aan de ingang van het Oud-Hospi taal, in de voortuin tot op de straat. Heel wat mensen schenen inderdaad, wellicht voor de eerste keer, het Oud-Hospitaal aan de Oude Vismarkt ontdekt te heb ben. Ook al ligt het vlak bij het stadscentrum maar dan wel eerder verscholen. De aantrekkingskracht van televisiecamera's heeft duidelijk bij de mas sa nog niets van haar waarde ingeboet. Vooral dan gekoppeld aan al dan niet vermeende «antiek». Toen enkele weken terug die zelfde camera's in de feestzaal van het stadhuis opnamen maakten van muziekoptredens was de belangstelling echter qua si nihil. Zelfs stadsbe stuurders hadden blijk baar weet van wat de kap- tatiewagens op de binnen koervan het stadhuis daar te doen stonden. Voor «Stijl» was dit ech ter niet het geval. De gro te massa was er duidelijk op afgekomen. De perio de van «Schatten op zol der» herleefde. Zelfs Jan met de pet of Mie met de voorschoot hadden dui delijk hoeken en kanten, kelder en zolder een beurt gegeven en kwamen aan draven met rommel, met brocanten, hopelijk met een waardevol stuk. Gratis expertise Zelfs voor wie geen kom- merciële bedoelingen had was het voor velen een u- nieke kans. Men kon zijn al dan niet antiek stuk la ten keuren door deskun digen. Van de 40 aange- Op de «driejaarlijkse» sa menkomst van afgevaar digden van de Vlaamse Maatschappij voor Wa terzuivering, Stadsbe stuur en Dienst voor Hy giëne en Epidemiologie noorden we op «De Wil- mar» een aantal relatief positieve geluiden van de vMZ en van het stadsbe stuur doch bij de nabe spreking bleek het verdikt van Karei De Brabander, hoofd van de afdeling 'Water' van het Instituut voor Hygiëne en Epide miologie vernietigend. «Als net water van de Dender voor 80% zou ge zuiverd zijn (wat wel een utopie zou blijken) zullen er nog géén vissen in de Dender zwemmen». Bo vendien pleitte hij voor veel kleine, zo mogelijk natuurlijke waterzuive ring in plaats van grootse installaties die op slechts een gedeelte van hun mo gelijkheden werken. Dat uitgerekend drie jaar later op dezelfde boot de zelfde mensem door de zelfde moderator wordt gevraagd antwoorden te Formuleren op dezelfde vragen in verband met de (onjzuiverheid van de Dender is reeds op zich zelf veelbetekenend. Midden 1986 varieerden de vooruitzichten van de ze mensen over het al dan niet zwemmen van vissen in de Dender tussen 1990 voor de optimisten, 2010 voor de realisten en 2035 voor de pessimisten. Na de verklaring van Karei De Brabander wordt pro- nostikeren nóg moeilij ker. Gesteld werd boven dien als er ooit nog vissen in de Dender zouden zwemmen die vissen daar om nog niet noodzakelij kerwijze gezond zullen zijn. Positief is alleszins dat in de Dender geïnvesteerd wordt al kan na de zegs wijzen van De Brabander de vraag gesteld worden of miljarden spuien in de zuivering van de Dender nog wel enige zin heeft als 80% zuiverheid zelfs nog niet zou volstaan. Negatief is daarenboven dat de werken wegens om standigheden zo traag verlopen. Iedere instantie heeft daar wel een aantal argumenten voor in petto. Eigenaardig wel dat men met water zuiveren begon te Dendermonde aan de monding en niet aan de bron (in Wallonië). Red de Dender Onder dit motto organis eerde Aalst 2000 vzw mi lieuboottochten voor o.m. zowat 1500 leerlin gen en tevens teken- en opstelwedstrijden. Mode rator Luk Van der Helst wilde van de diverse in stanties in hoeverre de si tuatie veranderd is sinds de gelijkaardige zitting drie jaar eerder. Adjunkt-direkteur van de VMZ Paul Van de Ca- steele wees op de typische toestand van de Dender met een ultra-klein bron- gebied, de oorsprong in Wallonië wat voor sup plementaire procedures staat, grote vervuiling door organische stoffen maar toch nog enig zelf reinigend vermogen. De VMZ moest overleg ple gen met Waalse instan ties, met gemeentebestu ren voor het leggen van rioleringen en koliekto ren en met de voogdijo verheid in verband met agrarische vervuiling. De VMZ kan wel lozings vergunningen al dan met afleveren en de werking kontroleren doch opge stelde processen-verbaal blijven bij het parket meestal zonder gevolg. Feiten In Wallonië werd verbete ring geboekt. Edingen loost zijn water niet lang er in L'Odru, een bijrivier van de Mark die naar de Dender loopt doch legt zelf koliektoren aan. An derzijds is het waterzuive ringsstation van het aard- appelbedrijf te Leuze te klein geworden. «We moeten echter ophouden voortdurend nieuwe lo- zingspunten bij nieuwe verkavelingen en bedrij ven te kreëren» zegt Van de Casteele. Te Geraardsbergen krijgt het oude zuiveringssta tion een degelijke beurt en worden koliektoren aangelegd. In een nabije toekomst zal het rende ment echter nog onder maats blijven. Te Ninove werkt het sta tion na aanpassingswer- ken voortreffelijk. Met de aanleg van de koliektor Burchtdam wordt Ninove een voorbeeld. In Denderleeuw is het nog steeds wachten op sane ring bij Animalia. En te Erembodegem-Aalst wordt momenteel ge werkt aan de koliektor naar de Hofstaadse Spui- meersen. Het sluistuk aan Amylum wordt met een jaar vertraging uiteinde lijk gerealiseerd. De aan sluiting van Gijzegem en van Denderland op het zuiveringsstation moet nog wachten tot de riole ringen er zijn. Tenslotte is Van De Cas teele van oordeel dat aan bedrijven die qua zuive ring niet mee willen finan ciële bijdragen zouden moeten worden gevraagd. «Er zijn weinig bedrijven die met de waterzuivering volledig in orde zijn». Het stadsbestuur Het stadsbestuur van Aalst maakt werk van de aansluiting van Gijzegem en van de doorsteek on der de Dender naar de Hammestraat zodat het water van het industrie terrein kan worden mee genomen naar het zuive ringsstation. In subsidiare orde wordt dan ook de waterdruk op de rech teroever tegelijkertijd verhoogd. Voor schepen De Meer leer staat of valt elke plan ning met het al dan niet beschikbaar zijn van de fi nanciële middelen. Alles zins zal prioriteit worden kondigde waren er echter pas 23 opgekomen. Geen nood want velen van de deskundigen zijn multi- funktioneel, of doen alles zins alsof. Uiteraard was enige «voorsortering» bij het vele gebodene niet te ont gaan. Wat kans had als waardevol te worden be oordeeld moest geschei den worden van duidelij ke kitscherige voorwer pen, van stukken die geen enkele kans maakten o.m. wegens uitgesproken slij tage of «kwetsuren» aller hande. Al wie schilderijen mee bracht en die waren er meest werd naar de kapel zelf gekanaliseerd. De an deren werden verspreid over de vele gangen die museum Oud-Hospitaal telt. Wie dacht dat het publiek tot een bepaalde bevol kingsgroep zou behoord hebben kwam duidelijk bedrogen uit. Zowel qua leeftijd als qua rang of stand werd het een duide lijk heter geen gebeuren. Wie gehoopt had voor het oog van de camera te ver schijnen kwam meestal bedrogen uit want opna men waren vooral be doeld voor de waardevol le stukken of althans voor deze die enige kans maak ten. Ten andere, de mees te opnamen geschikt voor de uitzendingen werden pas de volgende dag ge maakt. Uit het verloop van de keuring kon wor den afgeleid dat er slechts relatief weinig waardevol le werken werden aange bracht ook al was de gam ma van het aangebodene uiterst uiteenlopend qua discipline, qua ouderdom en qua staat van onder houd. Deskundigen na men inderdaad geen blad voor de mond en lieten zich niet verleiden tot het smeren van enige stroop aan de baard van de men sen die vol verwachting en met stralend wezen hun «schat» toonden. Maar verleend aan de moer riool van Welvaartstraat, Ledebaan en Gulden- boomplein. En net als men deed bij de werken aan de Moorselbaan krij gen de Aalsterse riolen een kontrolebeurt met een camerascanner in ver band met de noodzakelij ke diameter van de bui zen. Onderzoek een must Voor Karei De Braban der is onderzoekwerk pri mordiaal. De inspannin gen om de zuivering te be komen van wat voortkomt van 400.000 mensen, 2 miljoen dieren en 528.000 inwoners-equivalenten zullen zonder resultaat blijven als de werken niet stoelen op ernstig onder zoek. Te Ath is het zuur stofgehalte van het Den- derwater nog behoorlijk doch te Geraardsbergen is dat reeds heel wat min der. Te Denderleeuw ver slecht de toestand kata- strofaal en te Dender monde is het gewoon slecht. Bovendien is er veel te veel cadmium en ammonium in het water aanwezig en de zich uit breidende algen die zuur stof verbruiken zorgen voor een duivelse cirkel. Cadmium en ammonium zinken wel weg in het slib waarmee men dan op zijn beurt geen weg weet en dat gewoon een «tijd bom» vormt. Regionaal Aktiekomitee Positief alleszins dat als gevolg van deze vond een Regionaal Aktiekomitee zal worden opgericht voor permanente informatie en sensibilisering. Of blijft het daar ook bij praten. Basis is alleszins reeds het verslagboek «De Dender in zijn pracht en zijn vervuiling». Hopelijk wordt het ver slag van de zitting over drie jaar heel wat roos kleuriger. LH Aalst. Het was in het rijtje staan om binnen te geraken in het Oud-Hospitaal waar de opnamen voor Stijl plaats vonden (a) Vierde Hofstaads Kwistornooi Op de eerste avond van het Hofstaads Kwistor nooi zette Rebels uit Lier een sterke prestatie neer. Rebels duwde niet alleen de Dendermondse kwi sploegen Tiem en KNOK op achterstand maar ver wees ook kwisgrootheid Brodders naar de achter volging. Wie op vrijdag 1 december de vierde editie van dit tornooi wil winnen moet alvast voorbij Re bels. Fiasco kreeg een twintig tal ploegen aan de tafels van het Hofstaads paro chiecentrum voor de vier de editie van het gereno- Het Aalsters Vrij Studen tengenootschap (AVSG) viert dit jaar de vijfde edi tie van zijn galabal. Het genootschap werd op 28 november 1983 opgericht door zes ijverige studen ten. Het initiatief vond zijn oorsprong in Brussel maar breidde zich snel uit over heel Vlaanderen. In het genootschap zijn de Aalsterse studenten van de universiteiten van Brussel, Gent en Leuven sterk vertegenwoordigd. Bijna wekelijks komen de ze studenten samen in het clublokaal "De Klok" om er cantussen te houden en ondertussen te genieten van schuimend bier. Want zo wil de traditie het. Naast deze liederavonden staan er ook culinaire, kulturele en sportieve uit stapjes op het programma van het genootschap. Alle studenten van het genoot schap zijn verbroederd via een en het zelfde clublied. Wie wil genieten van de onvervalste studentikoze sfeer, moet op vrijdag 15 december naar de Salons Carlton in de Zonnestraat te Aalst komen, waar om 21.00 uur stipt het AVSG lustrumbal van start gaat. Het orkest Mc Duff Di mension zorgt voor de muziek. Avondkledij is gewenst. Toegangskaar ten kan men in voorver koop krijgen aan de prijs van 300 fr bij de preses Y. Van Neck, Moorselbaan 547 te Aalst. (JMH) meerd kwistornooi. Naast de Brodders, vorig jaar winnaar, was zowat het volledige Denderstreekse kwispotentieel aanwezig. Zij zouden door Rebels uit Lier allen met schaam- kaken de koude nacht in- festuurd worden. Iet was niet makkelijk en vooral de globoreeksen, wetenschappen, film, toe risme, geschiedenis, lite ratuur en popmuziek, zorgden voor veel ellen de. Rebels speelde sterk en regelmatig en aanvanke lijk wist alleen KNOK het spoor van de Lierenaars te volgen. Galileo en Wohler waren de makke lijkste wetenschappers, Seymour, Fonda en Valli al veel moeilijker filmna men. Daartussenin kon den ook De Niro, Tru man, Bardeen, Hamilton en Lyssander niet ieder een onverdeeld gelukkig maken. Halfweg, al bleef het moeilijk een juist klas sement te volgen met de steeds wisselende joker- toestanden, zat Rebels stevig op kop voor KNOK, Entity en VAL Buggenhout. De Brod ders, Wodeismedoade en vooral Volgend Jaar Be ter, die drie ploegen speelden vorig jaar toch nog de play-offs, ontgoo chelden. Firenze, Koblenz en Rheinhardstein waren het best gekend in de toe- rismeglobo en even ver der scoorden Tiem, met de Rangers als Ameri- ook wie er met een nega tief advies werd gekon fronteerd hield het hoofd boven water. Hebben be paalde stukken müsschien een opgedre ven kommerciële waarde, ze hebben er vaak een af- fektie en ook die is niet te onderschatten. Ook wat betreft de plaats van herkomst was er een grote verscheidenheid. We hoorden er zowel Limburgs als Westvlaams ten beste geven en de BRT-hostessen hadden vaak hun handen vol om de mensen te brengen bij de deskundige waarbij zij eigenlijk hoorden. Maar er waren ook dolge lukkige gezichten te ont waren van mensen die hun mpisschien toen reeds hooggespannen verwachtingen nog ruim overstegen werden door het oordeel van de ex perts. Stukken voor Christy's schenen er echter niet bij te zijn. Als U op woensdag 13 de cember naar de BRT-TV kijkt ziet U het resultaat van «Stijl» te Aalst. Dat was dan de laatste «Stijl» in de huidige for mule. Involgende aflever ingen wil men zich meer op één bepaald thema vastpinnen, vergelijkin gen maken en meer ko men tot een diepgaand gesprek. De kwantiteit die zal moeten wijken voor de kwaliteit. LH kaanse maansondes, en Feniks, met de Ameri kaanse komische akteur Pollard, solopunten. Het bracht Tiem naar de twee de plaats. Letterkunde was niet zo moeilijk met Sanpuku van Geeraerts, Nobelprijs winnaar Cela en de Fran se auteur Bazin maar na Bernini, Byrd, De Chirico en Poitier was de popglo- bo voor velen een hel. De Brodders jokerden hier goed en scoorden het maksimum. De leiders plaats bleef echter over duidelijk voor Rebels dat Tiem en KNOK toch zo'n tien punten terugwees. De Brodders starten de tweede avond vrijdag met net tien punten achter stand. De vijf best ge plaatste ploegen spelen vrijdagnacht de beslissen de playoffs. De eerste tien: 1. Rebels 174 punten, 2. Tiem 168,3. KNOK 166,4. Brodders 164, 5. Kwisma- sters 160, 6. Entity 158, 7. VAL en Feniks 148, 9. Wodeismedoade 144, 10. Unaniem 138 p. H.A. De omzet van de Volvo groep steeg de eerste ne gen maanden van dit jaar met 9% tot liefst 401 mil jard frank. De totale markt voor auto's steeg met ongeveer 4 in West-Europa maar ging met iets meer dan 4 achteruit in Noord-Ame- rika.

De Voorpost | 1989 | | pagina 3