V.V.A.K.: "Geef Aalst een toekomst aan haar verleden" Nieuw bestuur bij Aalsterse Jong Socialisten Oudheidkundige vondsten in Aalsterse Pontstraat Busstaking ook voelbaar in Aalst Ruim aanbod sportinitiatie De Voorpost - 15.12.1989 - 11 Met alle wettelijke middelen restauratie H. Geestkapel verdedigen Terwijl op een tribune op de Grote Markt het stadsbestuur de stedelijke brandweer hoopt De Ceuninck dat dit in schouwde en tromgeroffel, fanfare en rollend materiaal verdiepte de Vereniging verstaanbare taal zal worden voor Aalsters Kultuurschoon in de feestzaal van het stadhuis in afwezigheid van een afvaardiging van het kollege zich in de problemen rond het historisch erfgoed van de stad met als blikvanger en heet hangijzer andermaal de précaire toekomst van de H. Geestkapel in de Kattestraat. Opvallend bovendien dat dit jaar geen prijs kon worden uitgereikt voor restauratie van oude gebouwen bij gebrek aan kandidaturen. Dc V.V.A.K. blijft met haar ledenaantal in stijgende trend. Alhoewel heel wat V.V.A.K.-leden niet van de jongste zijn en er dus gere geld noodgedwongen moe ten afhaken verheugt de ver eniging zich toch in jong bloed. 49 oud-leden zijn op de lijst niet meer terug te vin den doch 62 nieuwe sloten aan zodat het totaal aantal van 463 verleden jaar aan groeide tot 476. De kaap der 500 is dus duidelijk in het zicht. Ook het aantal ere- en be schermende leden volgt de positieve trend van 296 naar 323. Belangrijkste ontvangst die dc vereniging leefbaar houdt is uiteraard dat lidgeld, dit jaar goed voor 135.000 fr. De verkoop van brochures was eveneens goed voor 9.300 fr. De reizen en uitstappen ken den tijdens het voorbije werkjaar onder impuls van juffrouw Renneboog een groeiende bijval. O.m. naar Bornem, Luik, Turnhout en Oudenaarde. Maar hoofdmoot van de wer king blijft uiteraard het be waren van ons historisch erf goed. Naast de H. Geestka pel zijn dat ook de Sint-Mar- tinuskerk die dringend re stauraties nodig heeft, het Belfort, het Station en nu ook de Meuleschettekapel die wacht op een nieuwe klok kenstoel. Dat er dit jaar geen prijs kon worden uitgereikt betreurt de WAK uiteraard. Wel licht waren er vorige jaren dermate veel inzendingen dat kandidaten die een dege lijk projekt presenteerden wegens de konkurrentie uit de boot vielen. Voorzitter André De Ceuninck, archi- tekt en dus nauw met de ma terie begaan, suggereert dat het stadsaandeel van de jaar lijkse Prijs nu zou gebruikt worden om een aantal monu menten een degelijke beurt te geven. omgezet en verder betreurt hij dat er voor de buurt van het oud hospitaal geen her waarderingsplan werd opge steld. Graag in die buurt na het vertrek naar het Siese- gem- ziekenhuis een gemengde be volking aantrekken en ver- pbouw wordt van de hand ge wezen wegens het verdwijnen van sporen van de oude ka pel; wegens het verlies van afleesbaarheid van geschied kundige bouwetappes en we gens net wegvallen van dc middenruimte die verder elke belevingsmogelijkheid uitsluit. Adviesraad Ordening Ruimtelijke Aalst. De nieuwe voorzitter en ondervoorzitter van de Aalsterse SP jongeren (a) Aalst. Verleden zondag gaf Danny Denayer op de Internationale Ruildag in de Sint-Annazaal deze prentkaart uit. Het tweede gebouw van rechts is de Heilige Het stadsbestuur heeft reeds Geestkapel waar Daens vaak kwam bidden. De huidige Kattestraat heette toen nog zijn intentie gegeven de ste- "Rue Leopold" dclijke adviesraad Ruimtelij ke Ordening en Leefmilieu van elkaar los te koppelen. Vanavond vrijdag 15 december kan U in het restau ratie-atelier van Johan Van Lierde, Pontstraat 65- 69 interessante oudheidkundige vondsten bekij ken. Organisator ervan is de Aalsterse Vereniging voor Archeologie (AVA) wiens leden verleden jaar in de zomermaanden in een sleuf in de Pont straat van amper enkele kwadraatmeter restanten vonden van verschillende tijdperken. Onderaan vond men in een zandleemlaag door mensen wanden bewerkte vuursteen voorwerpen en keramiek gekonstrueerd in een techniek die verwijst naar de préhistorie. Net erboven in een blauwachtige laag allerlei mid deleeuwse scherven van tiende tot twaalfde eeuw. Ietwat meer recent een gedeelte van een kelder in baksteen op een diepte van 2,40 m aangemaakt in vastgedamde aarde. Erin houtskool en een klok, een kruik en een pan met steel in keramiek. Boven de kelder die gedempt was resten van een verbrande lemen wand en een laat-middeleeuwse pot. Ook dierresten en metalen voorwerpen. Het préhistorisch materiaal verwijst naar de vroe ge bewoning van de huidige site, te situeren vele jaren voor onze tijdrekening. Vanavond zal Walter De Swaef u desgevallend meer uitleg over verschaffen. LH Die binding was er gekomen omdat beide materies ressor teerden onder hetzelfde schepenambt. De ervaring heeft echter uitgewezen dat de problemen te zwaar en te veel zijn om in één raad be sproken te worden. Er komt hinderen dat er ghettovor- ming zou ontstaan. V.V.A.K. vraagt ook maatre gelen om de verkeersleef- baarheid in het stadscentrum te bevorderen wil men zich inzetten met andere organis aties voor het realiseren van dus een afzonderlijke stede- zone 30. lijke adviesraad voor Ruim- Van Amylum stelde De Ceu tclijke Ordening. Voorzitter Dc Ceuninck herinnert dan ook aan de reeds in mei II.' gestelde vraag om bij derge lijke adviesraad alleszins de V.V.A.K. in te schakelen die een valabele inbreng daarin kan leveren. Bekommerd Volgens de V.V.A.K. kan ste- deschoon niet los worden be handeld van ruimtelijke or dening. Dc attraktiviteit van Aalst wordt ernstig bedreigd. Om het even langs waar men Aalst binnenrijdt, ziet men hoog oprijzende silo's en steeds uitbreidende produk- tie-eenheden. Hei wordt een dansen op het scherp van het mes om de gulden middenweg tussen ekonomie en ecologie te kun nen bewandelen. In de wijze van doen van het stadsbe stuur vindt V.V.A.K. geen houvast, geen stelregel. Wat betreft het MER (milieuef- fektenrapport) van Amylum ninck dat het stankprobleem nog steeds niet is opgelost evenmin trouwens als dat van het lawaai. Kapel mag geen showele ment worden De V.V.A.K. wil zich met alle mogelijke middelen die de wet haar ter beschikking stelt verzetten tegen-verplaatsing van dc H. Geestkapel, tegen de splitsing in voor- en ach tergevel waarbij de midden ruimte verloren gaat en daar enboven tegen het opstellen van twee afzonderlijke gevels een eind uit elkaar en die nend als «showelementen». Wat te zien was op TREF 2, de maquette van wat projekt- ontwikkelaar REWA wil rea liseren, is niet van aard om de V.V.A.K. gerust te stellen in tegendeel. V.V.A.K. is en blijft radikaal gekant tegen verplaatsing. Verplaatsen zou leiden naar een onomkeerbare situatie. Ook fragmentaire hero- «Prominente ondeskun dige n» V.V.A.K. voelt zich daarbij gesterkt door het negatief ad vies dat de provinciale Kom missie Monumenten en Landschappen reeds formu leerde wat eerlang zal ge volgd worden door een ana loog advies van de Nationale Kommissie ad hoe. «De H. Geestkapel is onze inspanningen overwaard we gens haar kuituur-histori sche, stedebouwkundige so ciale, stijlkundige, kunst-his torische, bouwkundige en symbolische aard» besloot voorzitter De Ceuninck. Tijdens hun algemene veragdering in het Volks huis te Aalst verkozen de Jong-Socialisten van groot-Aalst Jan Ghijselen tot nieuwe voorzitter. Ka- thy Meert werd aange duid als ondervoorzitter. Jan Gijselen is 21 jaar en studeert aan de Gentse universiteit. Zijn voor naamste hobby is natuur lijk de politiek. Hij werkt mee aan een weekblad en vindt dat de scholierenstaking van 1986 en de hedendaagse ekonomische toestand ge noeg stof tot nadenken geven. Het zijn voor hem ook belangrijke gegevens voor onze maatschappij. Ondervoorzitter Kathy Meert loopt stage bij het ministerie van financiën te Aalst. Zij is aktiti in meedere clubs en vereni gingen, onder meer bij de mutualiteit "De Jonge Arbeiders" waarvan zij voorzitter is. Zij zetelt ook in de Aalsterse jeug draad. Het bestuur bestaat ver der uit sekretaris Johan Van Biesen, pr-man Eddy Quintens, penningmees ter Bart Dierick, propa gandaleider Peter Van der Biest en de leden Anja Van Robaeys,, Willem Eeckhaut, Ulrick De Bun del, Inge Lievens, Tom Moerenhout, Kris Van Langenhove en Rudi De Maseneer. (ad) Kristiaan Van Ingelgem gaf klank en kleur op hoog ni veau aan deze akademische zitting die de jaarvergadering dan toch is door de uitvoe ring op de vleugel van «Sara bande» van Haendelinter- mezzi van P.E. Bach en niet in het minst van improvisa ties op een volkslied, in casu «Komt vrienden in de ronde». Als leraar improvisa tie aan het Kon. Muziekkon- servatorium te Antwerpen was hij daarvoor de rechte man op de rechte plaats. «Im provisatie is het omzetten van de inspiratie van het ogenblik in een niet geschre ven kompositie». Aalst. Het nieuwe bestuur van de Aalsterse SP jongeren (a) De Stedelijke Sportdienst publiceerde zopas een aanbod van liefst 16 kursussen sportinitiatie. Het gaat over aerobic, konditiegym, fitness, jazz-dan- sen, zwemmen en paardrijden. Dat in diverse lokaties als Denderdal Erembodegem, de Turnzaal van de brandweer aan het Vredeplein, het stedelijk zwembad aan de Zwembadlaan en manége De Hoefslag te Erondegem. Aerobic in Denderdal voor dames vanaf 16 jaar. Steeds op dinsdag vanaf 16 januari. Kursusprijs (16 lessen): 750 fr. Konditiegym: eveneens vanaf 16 jaar maar nu gemengd te beginnen op 18 januari. 750 fr. Steeds op dinsdag. Fitness nog in Denderdal vanaf 15 januari steeds op maandag. 750 fr. Jazz-dance bij de brandweer vanaf 18 januari voor wie ouder is dan 16. Tennis in Denderdal. Voor beginners vanaf 10 jaar, op maandag 15 januari. 1300 fr. Voor gevorderden op dinsdag 16 januari: 1600 fr. Zwemmen in het stedelijk zwembad. Kinderzwem- men op zaterdag 13 januari en woensdag 17. Kinderzwemmen kost per reeks 1000 fr. Kleuter- zwemmen 700 fr. Zwemmen voor fysisch gehandikapten, op dinsdag 16 januari 500 fr. Niet-geoefende volwassenen 1000 fr. Reeks te beginnen op vrijdag 19 januari. Wie zich verder wil bijscholen kan dat vanaf 18 januari. Ook 1000 fr. Zwangerschapszwemmen kan van januari tot maart a.s. telkens op maandag van 19u45 tot 20u30 100 fr. per lesbeurt. Paardrijden in De Hoefslag, Erondegem, vanaf 13 januari zowel voor beginners als voor gevorderden, gemengd vanaf 13 januari, 2900 fr. LH Aalst. Flink wat belangstelling voor de WAK vergadering in het stadhuis (a) Aalst. Enkele bussen aan het station, maar ze komen uit de provincie Brabant (a) De busstaking van woens- de weekends af te zwak- jewelste. Enkel de bussen dag 13 december heeft ken. Plan dat ondertussen komende uit de provincie ook in Aalst sporen nage- al heel wat kritiek heeft Brabant deden Aalst aan laten. De buschauffeurs gekregen en waarvan de Voor de pendelaars een protesteerden met deze bevoegde minister zelf probleem dus. Zoeken staking tegen het voorne- niet meer weet of hij het naar alternatieve vervoer- men van gemeenschaps- ook zal doorvoeren. In mogelijkheden was de minister Sauwen om het Aalst was het aan het sta- enige opdracht, (da) openbaar vervoer tijdens tion een bedrijvigheid van Lede Dinsdag 19 december om 19.30 uur organizeert KVLV Lede een avond kreatief handwerk. Op het program ma staat "patchwork". KVLV Impe heeft op zondag 17 december zijn feestvergadering. Op zondag 17 december oerganizeert VFSG in zaal Riva een vrolijk kerstfeest. Het begint om 15.00 uur en op het programma staat koffie met gebak, een voor dracht over "veilig thuis". Er is ook gezorgd voor de nodige animatie. Daarvoor zorgt het duo Oscar en Frank Voor iedere aanwezige op het feest ligt een verrassingsgeschenk klaar. Deelname in de kosten 100 fr. Ook de leden van VFG Lede zijn van harte welkom op het feest. Kaarten zijn te bekomen bij de bestuurs leden en in het lokaal en bij de Bond Moyson. Davidsfonds Impe-Papegem Op vrijdag 15 december komt Jean-Pierre Goeghe- beur, priester, spreken over "konkreet omgaan met zieke mensen". De voordracht wordt gegeven in zaal "Hofsmeer" in de Langehaagstraat te Impe en vangt aan om 19.30 uur. KAV op reis naar Aken Op maandag 18 december gaat KAV op reis naar Aken voor een kerstmarkt. De prijs bedraagt 400 fr en daarin is de reis begrepen. Men vertrekt aan de Markt om 7.00 uur en de terugkeer js voorzien omstreeks 22.00 uur. In de voormiddag is er een rondleiding voorzien door een Nederlandstalige gids. Nadien is men vrij. Inschrijven kan bij F. Vijverman 053/ 80.25.13. Geen Duitse marken vergeten mee te nemen. Milac Lede Milac Lede organizeert op 19 december in de "Volks kring te Lede om 19.30 uur een informatievergade ring over de dienstplichtwetgeving en -mogelijkheden. Naast algemene informatie kan men er ook terecht voor persoonlijk advies. Spreker is de heer Bianc- quaert, Milac-sekretaris. De toegang is gratis. Resultaat 11.1 l.ll.-aktie Lede maakte een bedrag van 262.233 fr over aan het NCOS sekretariaat en dat geld zal besteed worden aan projekten in Haiti. Lede koos voor gemeenschapsvor ming en animatie in Pignon. Het welslagen van deze aktie is te danken aan de enorme inzet van de 111111. medewerkers, (da) Moorsel Kerstfeest SP-Moorsel organiseert een Kerstfeest morgen zaterdag 16 december te 15 u. in zaal Breughel, Aalstersesteenweg 16. Te 15 u. kinderprogramma met goochelaar Waldy, te 16 u. be zoek van dc Kerstman en te 16.30 u. verwelkomen van dc gepensioneerden.

De Voorpost | 1989 | | pagina 11