Open Monumentendag 1990 nu al van start Leden bib-kommissie nog niet benoemd Een 'bondig' kontaktblad van BGJG Mere Nog geen nieuw bestuur voor kulturele raad Erpe-Mere Een bemoeial in Gijzegem 2 - 15.12.1989 - De Voorpost In het Auditorium van de Kredietbank te Brussel werd vorige week het startsein gegeven voor de Open Monumentendag van volgend jaar. Het sukses van 10 september 1989 is een doorslaggevende stimulans geweest om tydig met de voorberei dingen te beginnen. De volgende Monumentendag zal trouwens samenvallen en in het teken staan van de 60ste verjaardag van Koning Boudewyn en zyn veertigjarig koningsschap. De Open Monumentendag van 1990 zal echter op Europees niveau gebeuren, reden waarom men een ander logo gekozen heeft en overstapte op een gemeenschappelijke logo die meer Europees getint is, nl. het kenteken van het Monumentenjaar 1975 met Europese herkenningspunten. In een synthese en evalua tie heeft men de voorbe reiding van vorig jaar nog eens op een rijtje gezet met de vorming van een Stuurgroep die voor een gedecentraliseerde aanpak koos op gemeentelijk ni veau. Hierbij waren het lokale Comité met ver tegenwoordigers van de gemeente, het lokale vere nigingsleven en het be drijfsleven die vorm gaven aan het programma. Om een netwerk van contacten uit te bouwen organiseer de men een informatiever gadering voor vertegen woordigers van gemeen tebesturen maar ook 950 verenigingen kregen een informatiefolder met be geleidende brief toege stuurd om mee te werken. Een groot nadeel was dat de nieuwe colleges van burgemeester en schepe nen pas geïnstalleerd waren waardoor bij sommige ver traging opliep of waar men zelfs niet eens reageerde. Nochtans konden de loka le Comités beschikken over promotieprodukten, verstrekt en gefinancierd door de Stuurgroep Open Monumentendag. Voor het organiseren van omka- deringsaktiviteiten rond de opengestelde gebou wen moesten de lokale Comités eigen financiële middelen voorzien. Deze Comités hadden achteraf toch enkele kritische be denkingen en suggesties aangaande de centrale promotiecampagne welke trouwens door de Stuur groep onderschreven wer den. Zo wenste men meer aandacht voor kleinere ini tiatieven want de naar voor geschoven openstel lingen waren te zeer ge richt op blikvangers. Men wenste ook meer publici teit en samenwerking met de media terwijl men graag een ludieke promo tiecampagne zag uitbou wen. Het is altijd moeilijk om een schatting te maken van het aantal bezoekers, vooral omdat de telmetho- den toegepast door de ko- mitées verschillend zijn en men daarnaast moeilijk kan bepalen wie welke monumenten bezocht. Op basis echter van gegevens verstrekt door deze lokale komitées, het bestuur van Monumenten en Land schappen en een telefoni sche bevraging van monu menteigenaars- en -gebrui kers, wordt het totaal op een kwart miljoen bezoe kers geraamd. Na de eer ste vaststellingen kon men met zekerheid meedelen dat de Open Monumen tendag een jaarljks terug kerend evenement zal worden in de maand sep tember. Het entoesiasme van de Stuurgroep Open Monumentendag werd door 95 procent van de komitées bijgetreden en ruim honderd gemeenten hebben nu reeds hun me dewerking toegezegd voor de organisatie van volgend jaar. De massale opkomst van geïnteresseerden is al leszins een aanmoediging geweest om er mee door te gaan maar met de realisa tie van de doelstelling: meer mannen intensiever in contact brengen met historische gebouwen, hun belangstelling opwekken voor dit rijke patrimonium om een brede sensibilise- ringsbeweging op gang te brengen met een perma nente bekommernis voor ons bouwkundig erfgoed. Impact op het beleid Alhoewel het doel van de eerste Open Monumen tendag, om aandacht te vragen voor ons bouwkun dig erfgoed, volledig be reikt is, kan men zich toch niet ontdoen van het feit dat er eerder een matige belangstelling en steun ge weest is voor het monu mentenbeleid van uit het Vlaamse kulturele leven, een aantal lofwaardige uit zonderingen niet te na ge sproken. Nochtans is het de talrijke lokale medewerkers aan de Open Monumentendag opgevallen hoe geïnteres seerd en hoe gevoelig de gewone burger reageert als het om een monument gaat. Duidelijk is gebleken dat de belangstelling voor ons bouwkundig erfgoed niet beperkt blijft tot een kulturele bovenlaag maar wel degelijk van een breed publiek uitgaat. Daarbij beschouwt de eigenaar van een monument zich min der vaak als een 'slachtof fer' van de bescherming wat gebleken is uit een trotse houding van bezit ters van monumenten. De organisatoren dringen aan op meer vooruitstre vend en vernieuwend mo numentenbeleid maar men stelt het zo dat de Open Monumentendag niet al leen van belang is voor het beleid op langere termijn want dit kan ook onmid dellijke resultaten opleve ren zoals bijv.: monumen ten die nooit waren ge toond werden voor het eerst opengesteld voor het publiek, extra aandacht werd gevestigd op bedreig de monumenten, restaura ties die aansleepten wer den terug op gang ge bracht en nieuwe beslissin gen werden genomen om restauraties aan te pak ken, vervuilde monumen ten werden opgefrist en verloederde omgevingen opgeruimd, folders en bro chures werden opgesteld en ruim verspreid. Men wijst daarentegen toch ook op de risico's die een Open Monumenten dag inhoudt zoals o.a.: het massaal bezoek aan monu menten kan tot beschadi ging of verhoogde slijtage leiden. Onvoldoende be veiliging van het kunstbe zit kan leiden tot diefstal. Hierbij komt men tot het besluit dat de openstelling derhalve dient gepaard te gaan met de nodige om zichtigheid en zorgvuldig heid. Ook bestaat daar naast het risico dat eige naars overhaast opfris- sings- of restauratiewer ken laten uitvoeren om het monument bij de open- stellling er zo goed moge lijk te laten uitzien. Het is dus noodzakelijk dat alles Erpe-Mere. Een initiatief van de Open Monumentendag in Erpe-Mere was onder meereen bezoek aan de kerk van Vlekken waar de glasramen gerestaureerd waren. De deelnemers kregen er een praktische toelichting van de kunstenares Moreels jv) De leden van de beheers- kommssie van de stedelij ke openbare biblioteek werden reeds door de ge meenteraad in maart laatstleden benoemd. In de jongste gemeente raadszitting stond aan de ageznda de benoeming van de leden van de vaste kommssie die de diverse filosofische strekkingen vertegenwoordigen. In 1983 had de kristelijke strekking er 4 leden in, de niet-gebonden strekking 3, de socialistische 2 en de humanistische, liberale, marxistische en Vlaams- nationale elk 1. Volgens de raad van be stuur van de Werf werd een voorstel gedaan dat in grote lijnen met vorig voorstel overeenstemt. Evenwel met 1 lid minder voor de socialistische strekking en 1 meer voor de liberale. De afvaardi gingvan de humanistische strekking zou niet-stenge- rechtigd lid zijn. Naar we vernamen was de als voor te dragen kandidaat voor dat mandaat van niet- stemgerechtigd niet (meer) geinteresseerd als vijfde wiel aan de wagen. Anderzijds onthield het socialistisch gemeente raadslid zich bij de be spreking in de gemeente raad omdat niet alle filo sofische en idelogische strekkingen in de kom missie zouden vertegen woordigd zijn. Maurice De Kerpel (CV?) stelde niet de gelegenneid te hebben gehad bij gebrek aan tijdige informatie om het voorliggeend agenda punt terdege te onderzoe ken. Hij vroeg dan ook dat het punt zou verschoven worden naar de volgende gemeenteraadszitting. Maar volgens burgemees ter De Maght is dit punt niet bespreekbaar, want vastgelegd bij dekreet. Omdat de namen van de kandidaten door alle par tijen nog niet werden meegedeeld, kan de be noeming in besloten ver gadering ook niet plaats vinden. Voor de verda gingvan het punt stemden enkel de CVP en Agalev. Nadat de CVP een schor sing van de zitting had aangevraagd en bekomen om zich over de aan te nemen houding te bera den, stemde de CVP te gen. Agalev onthield zich en de andere partijen keurden het punt goed. (LH° met het nodige vakman schap gebeurt. De besluitvorming van E. Goedleven is dan ook kernachtig: 'Hoe groot het sukses van de Open Mo numentendag dit jaar ook moge geweest zijn, de uit bouw van een Vlaams mo numentenbeleid, verge lijkbaar met dat van de ons omringende landen, zal een jarenlange inspan ning vergen. Vlaanderen heeft immers een cultureel erfgoed dat tot de belang rijkste van Europa be hoort. Het is dan ook een uitdaging en een opdracht erover te waken dat dit patrimonium de aandacht en de zorg krijgt die het verdient'. Open Monumentendag 1990 De organisatoren stellen alles in het werk om het programma van de Open Monumentendag op 9 sep tember 1990 nog boeien der te maken en doen daarom beroep op nog meer partners. In 1990 zal er voor het eerst een Euro pese Open Monumenten dag plaatsvinden zoals in 1987 aanbevolen werd door het Directiekomitée voor het Kulturele Erf goed van de Raad van Eu ropa. Omwille van het ka rakter van het Europese initiatief diende uitgeke ken naar één imago, één logo, kortom een herken baarheid met Europese draagwijdte. Het logo dat door de Raad van Europa naar voor ge schoven wordt, herneemt het embleem van het Eu ropees Monumentenjaar 1975, gevat in de sterren krans van Europa. Het ge bruik van dit logo in de drie gewesten van ons land zal de identiteit van de aktie Open Monumenten dag nog versterken. Kader O.M. 1990 Elk lokaal komitée wordt partner van de Stuurgroep en zij bepalen het pro gramma van hun eigen Open Monumentendag. Zij zullen kunnen beschik ken over drie 'Monumen tenkranten', met prakti sche informatie, welke zul len verschijnen in februa ri, april en juni. Deze Open Monumenten- krant wordt opnieuw aan gemaakt als een extra bij lage van het weekblad 'Bouwbedrijf'. Inhoud en vormgeving ervan behoren tot de bevoegdheid en ver antwoordelijkheid van de Stuurgroep. De Stuurgroep heeft ook nu weer voor een 'Monu- mentenlijn' gezorgd zodat de plaatselijke komitées en alle andere geïnteres seerden zich kunnen wen den voor informatie en lo gistieke steun tot mevrouw Tinne Vandensande en Ann Vasseur, die het se- kretariaat van de Open Monumentendag waarne men op het adres van de Koning Boudewijnstich- ting, Brederodestraat 21, 1000 Brussel, (tel. 02- 511.18.40 of 511.52.21) O.M. in Erpe-Mere Nu reeds staat vast dat ook het gemeentebestuur van Erpe-Mere reeds zijn toe zegging gedaan heeft om mee te werken aan de Open Monumentendag van volgend jaar. Dit ge beurt in samenwerking met de heemkundige kring en de gemeentelijke kultu rele raad die er tevens alle verenigingen zal trachten bij te betrekken. In ieder geval is men al met de voorbereidingen bezig om er in 1990 een sfeervolle bezoekdag van te maken en de inwoners opnieuw kennis te laten maken met hun eigen - zij het dan ook beperkt - kultureel erfgoed. JV De Bond van Grote en Jonge Gezinnen van de afdeling Mere wordt in de huidige konstellatie vooral benadrukt door het fenomeen 'jonge' gezinnen, die een zekere dynamiek laat veronderstellen. Het zou geen vereniging van de deelgemeente Mere zijn om er niet met volle inzet tegenaan te gaan. Sinds jaren heeft men bewezen dat het bestuur de zaken wel doordacht aanpakt en nu wil men met een nieuwe stimulans, de uitgave van een eigen tijdschrift, de werking nog bevorderen. In een vroegere algemene vergadering was voorgesteld om een nieuw bestuur te kiezen of herkiezen voor de gemeentelijke kulturele raad van Erpe-Mere, aange zien men rekende op een vlotte afwerking van het dossier tot erkenning van de gemeentelijke kulturele raad. Alhoewel men in februari dit jaar al kontakt opnam met de bevoegde instanties is de zaak toch laattijdig afgehandeld zodat de herkiezing is uitgesteld en naar de volgende algemene vergadering werd verwe- Bij de aanvang zette voor zitter De Troyer alles nog eens op een rijtje voor de talrijk opgekomen afge vaardigden. Zo werd na kontaktname met de overheid het huishoude lijk reglement in juli ge stemd waarna het werd doorgestuurd naar de ge meenteraad. Hier gaven de 24 aanweizge manda tarissen hun fiat zowel voor het reglement als voor de statuten van de erkenningskommissie. Het dossier werd gunstig en geldig aanvaard op het provinciebestuur maar de Betekenis van de goed keuring van de beslissing werd laattijdig terugge stuurd, waarbij het onmo gelijk was om nog voorbe reidingen te treffen opdat de .gemeentelijke kulture le raad een nieuw bestuur zou kiezen. Dit geldt ook voor de erkenningskom missie. Intussen zal het huidig bestuur het nodige doen om tegen de volgen de algemene vergadering klaar te zijn met de "kies- brieven". Een eksempiaar van de nieuwe statuten en het huishoudelijk reglement zal naar elke vereniging worden gestuurd en de voorzitter benadrukte dat men in de toekomst het dekreet stipt zal navolgen en dus ook moeten toe passen. Hier duidde hij onrechtstreeks op het ver plicht schrappen van ver enigingen die driemaal na elkaar afwezig blijven op de algemene vergadering. De werking van de kultu rele raad is trouwens gro tendeels afhankelijk van het dekreet dat strikt moet nageleefd worden om de erkenning te blij ven behouden. Zo stelde voorzitter De Troyer dat er nu nog leden zijn die niet in Erpe-Mere woon achtig zijn, wat strijdig is met de statuten. Daarom drong hij erop aan dat sommige verenigingen moeten overgaan tot het aanduiden van een nieu we afgevaardigde. Een vervanging geldt ook voor stemgerechtigde afge vaardigden die een man daat vervullen in het ge meentebestuur. Toch wees hij erop dat iedeeen aanwezig kan zijn op de algemene vergadering en een inbreng kan leveren zonder daarom een stem te moeten uitbrengen. Voorzitter De Troyer be handelde ook uitvoerig de briefwisseling van de kul turele raad in verband met de Open Monumen tendag van 10 september. Hij was vol lof over de Heemkundige Kring van Erpe-Mere die de organi- zatie ervan op zich had ge nomen. Deze vereniging heeft zich nu al akkoord verklaard om dit ook vol gend jaar te doen maar dan liefst met de mede werking van meerdere verenigingen in samen werking met de kulturele raad en het gemeentebe stuur. Toen de voorzitter een punt ter sprake bracht in verband met het al dan niet doorspelen van de adressen van de vereni gingen aangesloten bij de kulturele raad aan buiten- gemeentelijke vereni gingen of organizaties die erom vragen, werd er heel wat geleuterd en moest men vaak tot vijf keer toe hetzelfde aanhoren. Reeds in een vroegere al gemene vergadering werd beslist de lijst alleen door te geven voor niet-kom- merciele aktiviteiten. Maar dat blijkt niet altijd duidelijk te zijn bij de aan vraag. Zowel vanuit de al gemene vergadering als vanuit het bestuur deed men aanvaardbare voor stellen maar men kwam moeilijk tot een vergleijk. Uiteindelijk werd er ge stemd en hieruit bleek dat men maar weinig van de suggesties had begrepen en het punt nog eens her vatte. Zelfs na de stem ming was er onduidelijk- heiaen de meesten weten wellich nu nog niet waar voor en waarover ze ge stemd hebben. Besluit wie uitnodigingen of re- klame in de bus krijgt kan ze al dan niet naar de pa piermand verwijzen. Bui ten dit laatste wapenfeit verliep de algemene ver- agdering nog altijd met de vlotheid die we van het huidig bestuur gewoon zijn (JV) Een paar weken geleden verscheen het tweede nummer van 'Bondig' dat zowel een kontaktblad als een mededelingenblad zal moeten zijn tussen leden en bestuur. Dit is trou wens een noodzakelijke binding die alleen de plaatselijke werking maar kan bevorderen welke op haar beurt zowel aan de leden als aan het bestuur ten goede komt. Em. Minnaert Het is bovendien een me dium dat toelaat bepaalde aktiviteiten in de verf te zetten waaraan buiten de eigen besloten kring an ders weinig of geen aan dacht besteed wordt. Hier bij denken we onmiddel lijk al aan de betuiging van dankbaarheid aan ontslag nemend ondervoorzitter Emiel Minnaert die maar liefst 41 jaar lang bestuurs lid van de afdeling geweest is en twintig jaar de funk- tie van ondervoorzitter be kleedt. Men spreekt er te recht van een 'niet alleen onklopbaar rekord door de lange duur maar ook en vooral door zijn inzet en dienstvaardigheid'. Dit zijn feiten waarvoor het 'Bondig' blad zich uitste kend leent want bepaalde mensen die zich jarenlang inzetten voor een vereni ging verdienen de belang stelling ook al heeft men er nooit naar gevraagd en steeds de bedoeling had zijn taak belangloos uit te voeren. Emiel Minnaert is een van die mensen die vergroeid is met het socio- kultureel leven van het dorp en steeds het beste van zichzelf gaf. Hij is zelfs nu nog in bepaalde verenigingen zeer aktief als 'werkend' en overal ziet men hem met spijt ontslag nemen, zij het dan ook uitermate verant woord aangezien zijn ouderdom. Dat iemand van 75 jaar zich langerza- merhand uit het vereni gingsleven terugtrekt is uiteraard logisch ook al geeft het toch een pijnlijk gevoel voor zijn vrienden die hem jarenlang als een trouw en nauwgezet mede werker kenden. Toch is een vitaal man als Em. Minnaert nog aktief op een paar fronten en zij die hem nog in hun bestuur hebben, mogen zich geluk kig achten want hij staat nog steeds met dezelfde ijver paraat om bij te springen waar het nodig is. Van hem mag men zeggen dat hij geen 'bestuurslid op papier' is. Vorm en inhoud Achter de vormgeving van het kontaktblad schuilt ie mand die zin heeft voor lay-out met nette en goed leesbare druk, afgewisseld met de passende 'illustra ties'. Inhoudelijk heeft het geheel betrekking op het reilen en zeilen van de af deling met enerzijds een terugblik en anderzijds een blik in de toekomst. Vooral dit laatste is van belang en misschien ko men er nog meer andere suggesties tijdens het jaar lijks ledenfeest op 3 fe bruari a.s. Sportiviteit is geen ijdel woord voor de BGJG van Mere want de eerste win- terwandeling wordt al op 21 januari georganiseerd en op 9 januari begint de tweede lessenreeks voor de sportieve vrouwen die willen turnen. Op 3 januari al is de pop penkast Pandora te gast om 14 u. in het Patronaat en in het 'kinderhoekje' is een fantasiashow gepro grammeerd met de Al- trio's op 24 februari, even eens in het Patronaat. Naast het programma voor begin volgend jaar biedt 'Bondig' enkele algemene zaken als 'kleine weetjes en praktische tips', een kruiswoordraadsel en Mare Vindevoghel zorgt voor een stuk psychologie over 'belonen en straffen' bij kinderen. Het driemaandelijks tijd schrift 'Bondig' is een zeer goed verzorgd ledenblad dat op talrijke medewer kers kan rekenen en al hoewel men pas aan het tweede nummer is, niet tweede uitgave (het enige schoonheidsfoutje) ziet het er naar uit dat de leden van de BGJG-Mere in de toekomst nog meer zullen verwend worden. Kerstversiering Het suksesvolle initiatief van vorig jaar om een kerstversiering te maken zal ook dit jaar herhaald worden. Opnieuw richt het bestuur een sfeervolle club in met de heer Puimè- ge die op vrijdag 15 de cember, om 20 u. in het gemeentelijk ontmoetings centrum te Mere, zijn kun dige en even aangename leiding zal tentoon sprei den om mooie kransen sierstukjes e.a. te leren vervaardigen, die moeten bijdragen tot een gezellige sfeer bij de komende feestdagen. JV Toneelgroep Eigen Schoon uit Berlare zet zijn 26e speelseizoen in met drie opveringen van de bekende komische thriller "De bemoeial" van Jack Popplewell. Het stuk wordt gespeeld in de parochiezaal te Berlare op 16,17 en 23 december telkens om 20.00 uur. Het verhaal begint met een poetsvrouw die een moord heeft ontdekt, maar daar houdt het na tuurlijk niet mee op. In een regie van Dirk De Vriendt spelen Anita Be- naerens, Marleen De Bruyne, Sabine De Lat houwer, Roger Blanc- quaert, Pol De Kegel, Dirk De Vriendt, Tony Schuddinck en Rene Van- hove. De toegang be draagt 100 fr en kaarten kunnen onder meer beko men worden bij Jules Za- man, direkteur van de la gere school aan de Nieuwstraat 8 te Berlare, waar men tijdens de schooluren terecht kan voor nummering. (052/ 42.37.29).

De Voorpost | 1989 | | pagina 2