Horeca presenteert Dendermondse gerechten Zij die geweld gebruiken zijn bang om lief te hebben Berlaarse Hand in Hand in verkiezingssfeer Horeca Denderstreek zelf aan tafel Geweld maakt deel uit van ieder van ons 32 - 15.12.1989 - De Voorpost Ten overstaan van een overwegend vrouwelijk publiek heeft psychoterapeut Van Marcke op uitnodiging van Teledienst en het Centrum voor Hulp aan Slachtoffers een boeiende en bijwijlen ook wrange uiteenzetting gegeven over de aanwezigheid van geweld in het gezin. Geweld zowel fysisch als psychisch, zowel kindermishande ling, vrouwenmishandeling, mannenmishandeling, oudermishandeling. Kortom het geweld in al zijn verscheidenheid vaak schrijnend, meestal onbegrijpelijk en soms een signaal naar de buitenwereld toe. Geweld, zoveel is duide lijk is van alle tijde, van alle leeftijden en van alle geslachten. Het leeft in ie dere mens, onder uiteen lopende vormen, in diver se gradaties. One maat schappij, zo vertelde Van Marcke, hangt jammer genoeg aan elkaar van ge weld. Hij verklaarde on der meer dat 5 tot 15 pro cent van de kinderen het slachtoffer is van incest, dan 22% van de vrouwen het slachtoffer is van een gewelddadige aanval en dat 1 vrouw op 3 wordt verkracht. Het zijn cijfers waarbij men even kil wordt. Het is alleen maar het topje van de ijsberg, want over vele vormen en over vele voorkomende vormen van geweld, weet men niets. Omdat ze niet in de openbaarheid ko men. Men schaamt zich omdat men het slachtof fer van enig geweld is ge weest. En nochtans zou het anders moeten. Nog een cijfer om te dui zelen is dat 20 van de fyisische letsels bij kinde ren het gevolg zijn van een mishandeling. En dat alle maal in een maatschappij die zich humaan noemt. Van Marcke zegt onom wonden dat geweld, agressie en seksueel ge weld deel uitmaken van deze samenleving. Ter loops stipte hij aan dat er in de sprookjes uit onze kinderjaren ook heel wat geweld valt op te merken. Denk maar aan Roodkap je, aan Sneeuwwitje, aan Hansje en Grietje, enz. Die sprookjes zijn mis schien wel een eerste ver wittiging geweest tegen geweld. Van Marcke ver telde ook uit de praktijk. Gruwelijke verhalen waaruit blijkt dat geweld geen alleenrecht is van minder begoeden, van marginalen, maar voor komt bij alle lagen van de bevolking. "Onze hele ge schiedenis staat bol van het geweld van de Ro meinen tot nu en we moe ten maar naar het televi sienieuws kijken om te merken dat er nog geen eind is gekomen aan het geweld", aldus spreker die van oordeel is dat een zekere vorm van geweld en agressie voor een rela tie een goede zaak kan zijn. Alleen, men moet weten in welke mate. Vast staat dat die vormen van geweld en agressie, die vaak vragen om aandacht zijn, moeten verdeeld zijn binnen bepaalde grenzen en over alle gezinsleden. Anders kan het niet. Ge weld is voor sommige mensen de enige vorm van kontakt, hoe eigen aardig dat ook mag klin ken en zo kan agressie vaak een positieve bete kenis en boodschap heb ben. Van Marcke is de mening toegedaan dat de Aperitief Denderwater, zo stond er op het menu en wie zich liet afschrik ken had het natuurlijk verkeerd voor. Het aperi tief smaakte heerlijk, mis schien voor de heren van de schepping een beetje te zoet, maar in elk geval als het "Denderwater" zo is, dan willen wij elke dag de hele Dender afzwemmen. De Horeca wil met het aperitief, zo lezen we in een nota, een stukje "Denderwater" in het centrum van de stad be houden. Ondertussen werden toastjes met pa stei van Dendermondse Witten geserveerd en die smolten op de tong als zoete boter. Hemels dus. De pastei is wit want van Dendermondse Witten gemaakt en heeft als af- smakertje peertjes. Het is een lekkernij die kan ge serveerd worden bij het aperitief, als mondver- warmertje, als snack enz. Vervolgens werd een "makelpannetje" geser veerd. Een spotnaam op je bord dus. Een makel is voor de oningewijden een vis die men helaas niet meer aantreft. Het was een witvis waarvan het vlees veel gelijkenis ver toonde met dat van kabel jauw. En dus kregen wij een mootje kabeljouw, ge garneerd met spinazie en overgoten met een lekke re mosterdsaus waarbij dit laatste bedoeld is als een eerbetoon aan de vele mosterdfabriekjes die Dendermonde ooit rijk was. Daarbij drink je best volgens de kenners een witte wijn, een Muscadet de Sevre et Maine zoals wij die koel gepresenteerd kregen. Het hoofdgerecht "tus- senribstuk Lord Mayor" viel wat tegen. Een ruim bemeten stuk vlees, met kleine gefrituurde aard appeltjes die op smaak zijn gebracht met kruiden en waarbij een ajuinsaus wordt geserveerd die er mag wezen. Over het vlees dat die avond werd gepresenteerd waren de meningen verdeeld ver keerd aangesneden vol gens de enen, te grote stukken volgens de ande re, riskante onderneming volgens een derde groep. Maar laten we ons niet af schrikken door die ene avond. In de restaurants waar het menu op de kaart zal prijken zal het allemaal piekfijn in orde zijn. Men koos voor de be naming Lord Mayor als huldebetoon aan Poly- door De Keyser die hotel eigenaar was in Londen en het bracht tot "burge meester" van de Britse hoofdstad. De aardappel tjes zullen als "polydoor- kens" de geschiedenis in gaan. Aan tafel 'schenk je daarbij een rode wijn en de horeca koos voor een Chateau l'Estrille. En dan rest nog het dessert, een Plannen heerlijke vlaai die zijn ge lijke niet kent. Een Den- Tijdens de degustatie- dermondse vlaai die op avond verklaarde Horeca geen enkele kermistafel voorzitter Marievoet dat Dendermonde. Etienne Maes serveerde naast overheerlij ke tripel van Grimbergen ook kaas van dezelfde adbij (foto Piet Hermans) misstaat. Overgoten met zijn vanillesaus en ver sierd met muntblaadjes en een framboos een lek kernij om lang van te ge nieten. Vermelden we in elk geval dat deze degu- statie avond alleen maar mogelijk was door de in breng van een aantal fir- Dendermonde. Ook de persmedewerkers mochten aan het Horecabanket aanzitten (foto Piet Hermans) de kersverse vereniging zich voor de toekomst al heel wat opdrachten heeft toegeeigend. 1990 wordt het Europees jaar voor het Toerisme en de Den dermondse Horeca wil daar aktief aan deelne men. Het uitbrengen van het nieuwe gerecht komt dus niets te vroeg. 1990 is ook het Ros Beiaardjaar en dus is het Dender mondse gerecht ook hier op zijn plaats en tenslotte wil men van Dendermon de een horeca-stad ma ken. En dat moet ieder een weten. Er zullen dan ook reusachtige borden komen aan de invalswe gen om dat aan iedereen diets te maken. De voor zitter lichtte ook een tipje op van de sluier van de Dendermondse gerech ten. Ze zijn er gekomen na een maandenlange voorbereiding en men is ervan uitgegaan dat zo veel mogelijk typische Dendermondse produk- ten en elementen erin ver werkt moesten zijn de Dendermondse Witten, de Oudegemse Ajuin, de Mosterd.En waar kan u hulpverleners moeten zoeken naar de betekenis van het geweld en zich in geen geval mogen afslui ten voor het individu dat geweld heeft gepleegd, zoals ze zich ook niet mo gen afkeren van het slachtoffer. En tussen door liet hij zich ontvallen dat men over bepaalde ge vallen van geweld losjes heen stapt. "Iemand die kinderen ontrukt aan het gezin waarvan ze deel uit maken, pleegt ook ge weld" zei hij. De hulpver leners moeten helend werken, niet verscheu rend. Zij moeten weten dat geweld ontstaat uit een zeker onvermogen en dat men de twee zijden van de medaille moet be kijken. Ook de kant van de verzoening die er vaak na geweld optreedt. "Zij die geweld gebruiiken, zijn bang om lief te heb ben", beweerde Van Marcke en hij verwees naar de moeder die haar kindje geboren uit een in- cest-relatie afstoot. "Om dat ze de warmte van dat kleine lichaampje niet aanvoelt". En over ver krachters zei hij dat die een bepaald type van vrouwen opzoeken, voor al vrouwen van wie men de angst op het gezicht kan aflezen. Tot slot merkte hij op dat de relig ie, het ritueel, heel wat ge weld heeft weten in te dij ken en dat het precies het wegebben van deze religie is, dat heel wat heeft bloot gelegd. De hulpverleners moeten met dit alles reke ning houden, ze mogen de slachtoffers niet afstoten, ze moeten ook de daders aanvaarden en het gebeu ren niet wegduwen. Teledienst-voorzitter e.h. Roggeman deed daarop een oproep tot meer soli dariteit onder de mensen en wees met een verma nende vinger naar de beeldkuituur die leidt tot egoisme en alleenheer schappij. "We moeten te rugkeren naar de sponta ne kontakten en zo kun nen we het geweld uit de wereld helpen," hield hij de aandachtige toeschou wers voor. De vereenza ming en het individualis me zijn volgens hem de grote kwalen van het Wes ten. Het gebeurt niet zo vaak dat middenstanders uit dezelfde branche elkaar weten te vinden en bovendien nog een vakvereniging oprichten waarbij gestreefd wordt naar een samenwerking. Allicht heeft de Ros Beiaardommegang ook op de horeca-zaken en -uitbaters van Dendermonde een zeer positieve invloed, want al enkele tijd vormen zij samen de vereniging "Horeca Centrum Dendermonde". Geen vereni ging die de bedoeling heeft om stil te blijven zitten, maar die, naar voorzitter Hendrik Marievoet met overtuiging vertelde, van plan is om heel wat initiatieven te nemen. Een eerste was in elk geval de presentatie van een Dendermonds menu dat er best mag zijn. En van een bierpot die na de voorstelling al furore maakte. ma's wijnhandel Van Steen, wijnhandel De Landtsheer. visbedrijf Quisquater en dranken centrale Maes die zelfs zorgde voor hemelse trap pist van de abdij van Grimbergen en kaas van dezelfde kloosterge meenschap. Voor een keer mocht het wel, de horeca-mensen van de Denderstreek, staken zelf de voeten onder tafel en trakteerden zichzelf op een banket dat er mocht wezen. Meer dan 100 leden lieten zich voor het initiatief inschrijven en hadden daarmee de oproep beantwoord van het bestuur, bestaande uit R. Van Keer, Y. Van der Vurst, C. De Kimpe, C. Van de Nest, B. Hermans, E. D'Haesclcer, N. De Banck en E. De Bruecker. En of het lekker smaakte, dan kan men zien aan de tevreden en lachende gezichten op de foto (foto's Guy) Lebbcke. Dat hel er gezellig aantoeging tijdens hel banket bewijst deze foto (foto Guy) dat alles nu zelf gaan proeven en waarderen zal u vragen? Alle gerechten en het Denderwater ape ritief staan op de kaart van de restaurants "Bei aard" aan de Oude Vest, La Ruelle aan de Grote Markt, Museeke aan de Grote Markt en Omme- ganck aan de Grote Markt. De pastei van Dendermondse Witten is als snack verkrijgbaar bij Den Hert in de Kerk straat, Den Ouden Tin nen Pot op de Grote Markt, Polderzicht in de Bijlokestraat en De Vlas- markt aan de Vlasmarkt. In deze zaken wordt ook Dendermonde. De vele medewerkers en leden van de Dendermondse Horeca vereniging het Denderwater geser- die fier mogen zijn op hun prestatie (foto Piet Hermans) veerd. De Dendermondse vlaai ligt klaar bij Den Hert in de Kerkstraat, ijs- salon Rond Punt aan de Brusselsestraat, Tearoom Torenhof aan de Leopold II laan en de Vlasmarkt aan de Vlasmarkt. Ook daar vindt men het aperi tief terug en de Lifeline aan het Stationsplein ser veert ook al het aperitief. Vermelden we ook dat de vereniging Horeca Cen trum Dendermonde een bierpot op de markt heeft gebracht en die is verkrijg baar in meerdere herber gen en tavernes van Den dermonde. Het is een handgemaakte pot, ge broken wit van kleur, met vooraan de afbeelding van het Ros Beiaard en het schild van Dender monde en aan de andere kant het mooi logo van de horeca vereniging. Ge vuld met bier kost de pot 250 fr en wie na gebruik de pot teruggeeft die krijgt heel wat geld terugbe taald. Lovenswaardig Schepen van midden stand Patrick Van Caute- ren die de eer geniet ere voorzitter van de Horeca vereniging te zijn, sprak tijdens zijn tafelrede over een lovenswaardig initia tief. En dat is het ook. Hij prees zich gelukkig lid te mogen zijn van een ver eniging waar "eindelijk Oudegemse ajuin wordt gegeten" en feliciteerde de vereniging met het in itiatief. Namens het Ros Beiaardkomitee sprak Etienne Van Hecke en hij noemde het een doodzon de mocht er op het menu paardenvlees hebben ge staan. "In het Ros Bei aardjaar kan dat niet" zei hij. Ook hij was een en al lof over het initiatief en vertelde daar op over de ommegang van 1990. Als men de affiches kon geloven van Hand in Hand, was Berlare weer aan de verkiezingen toe. "Jef komt ook op" is immers de titel van hun jongste produktie die gebracht werd in zaal De Eekhoorn. Dit stuk van de Limburger Piet Driesen, brengt de belevenissen van bloemist Jef Bonden, die op ver zoek van cafevrienden zijn kandidatuur stelt voor de komende ge meenteraadsverkiezin gen. Zijn aanstaande schoonzoon Nico, die ook voor de gazet schrijft, zorgt voor een aktiepro- gramma. Jef, op zoek naar een sensationele stunt om "in het nieuws te komen", laat pendelaar Fitoor naar olie graven. Deze lukt nog in zijn opdracht ook. Of Jef in zijn opzet slaagt, dat is andere koek. In het stuk komen liefst 15 akteurs voor. Regissuer Arthur Merckx en Liliane Clinck speelde het echt paar Bonden. Chris Bian- quaert was de dochter Els die Freddy Schatteman als verloofde had. Tony Blacquaert was de burge meester, Rita De Bruyne een van Jefs politieke te genstrevers, Marcel Leys een schepen. Verder zag men ook nog Piet Triest als de fakteur, Luc Van de Meersche als zoon Jan, Marie-Jeanne Melis als de werkvrouw Marie, Jean Vergauwen als de champetter en de pers jongens waren Rik De Veirman, Hilde De Ko- ninck en Eric Van Wese- mael. Achter de schermen stond een ploeg van nog meer mensen in voor het mooie dekor, de grime, het licht en het geluid en voor de teksthulp. In het stuk werden zowat alle mogelijke verkie zingsanekdotes verwerkt. Tot de klachten na de ver kiezingen toe. Het blijkt dat men niet echt plaatse lijke toestanden moet ge bruiken om alles voor ie dereen duidelijk te ma ken. Voor alle zekerheid zette men in het program maboekje dat alle moge lijke gelijkenissen met be- staande personen en toe standen louter toevallig en volkomen ongewild waren. De regie zat vol kleine details die het pu bliek naar waarde wist te schatten. Ze zorgden er voor dat de zeven tafere len niet verveldn werden. Hand in Hand dat begin dit jaar zijn 40e verjaardag vierde bewees met dit stuk dat het weet wat het waard is. De groep is in staat om het publiek een gezellige en ontspannen de avond te bezorgen. (NK) Het Christelijk Vlaams Kunstenaarsverbond or- ganizeert een Albert De Longie Poëziewedstrijd van het tijdschrift "Vlaan deren". De inzending moet bestaan uit 2 gedich ten van niet meer dan 30 aangesloten regels en ge stuurd worden naar Ro bert Declerck, Hond straat 6 te 8880 Tielt. Uit erste inzenddatum 30 april 1990. Lebbeke. Het bestuur van de Horeca van de Denderstreek (foto Guy)

De Voorpost | 1989 | | pagina 32