Aanloop naar karnaval Aalst in goede banen Priester Adolf Daens op postzegel vereeuwigd 'Daens, en vandaag?' Geneeskunde op mensenmaat in ASZ DAE NS JAAR Ook Jan met de pet kan in de tribune Onder impuls van Postzegelkring Dendria-Erembodegem en het Priester Daensfonds Aalst heeft eigen gezelschapsspel én, ïL#Af/:/yr/ m>rr/t mmr,?»#/ u m#. 4 - 15.12.1989 - De Voorpost museum en □AENSJAAR Vervolg van blz. 1 Tien nieuwe groepen De Beddezjiekers - 't Vi- siet Deftig - Den Oilsjtersen Boerinnenommegank De Kezzeleers - Mijlbeek in 't joar 2000 De Perrewettemoakers - Oost, West in Oilsjt est best D'Iete Pitoe's - Ietwitjen en de zeventien stoerepi- toe's Gekloetj - Ronde van Frankrijk De Treetzakken - De Treetzakken Kert en goed - De polisj es benaat as de Maght mè den iendracht noar ieste goat Possensje - 't Schepenkol lege op ze schoeinst nor d'oepening van 't nief os- petoal Zjaareg - 60e verjaardag van de Koning Promotie voor karnaval Voor de karnavalaffiche 1990 werd de inzending van Kurt Heerman geko zen. De affiche stelt de eeuwige ajuin voor, maar anders dan anders. Qua tekening (grafisch) is de affiche betrekkelijk so- wat affiches en maakte karikaturen voor prinsen en wagens. Hij is lid van De Lodderoeigen. Omdat de tekening van de affiche moeilijk te realise ren was voor de médaille werd hiervoor een ont werp van Marcel De Block geprimeerd. De medaille, gedrukt op koperplaat, is een typisch relatiegeschenk. Een va riante van deze medaille, tevens gedrukt op koper plaat doch met een kleur- wissel zal te koop worden aangeboden als souvenir. De sticker, 10 op 7 cm, in 5 kleurendruk, zal worden verkocht aan 20 frank. De sluitzegels komen terect in het ganse land via alle briefwisseling van de stad. Marcel De Block (41) is rasecht Aalstenaar en karnavalist in hart en nie ren. Hij werkt op de stads- laan, Moorselbaan, Ho venierstraat, Molendries Trajekt: Werf, Vaart- straat, A. Liénaertstraat, Stationsplein, Stations straat, Esplandeplein, Zeshoek, Dirk Martens- straat, Koolstraat, Ge ntsesteenweg, Gentse ren de sukses-formule van vorig jaar hernemen: de losse groepen worden toegelagen tot de stoet en nemen plaats in vooraf bepaalde zones zodat de stoetregie niet in het ge drang komt. drukkerij en is lid van het scstraat_ Vlaanderen- Feestkomitee. Hij werd slraat Keizerlijk Plein, reeds de laureaat van de Zonnestraat Hóutmarkt, wedstrijd voor karnaval in Pnnt<.traat - 1981 en 1987, 2 maal_ook Vervolg ven blz. 1 de Regie der Posterijen aan deze opmerkelijke Ter politikus een postzegel gelegenheid van de voor- wijdde... De Posterijen 0, Losse groepen zullen dit ygj-koop van bovenge- hebben inderdaad steeds straat, Vlaanderenstraat, jaar niet mogen deelne- noemcje postzegel, werd getracht, doorheen de fi- Keizerlijk Plein, Korte men met gemotoriseerde er door cjeze postzegel- latelie en het zegeluitgif- voertuigen, dit om de jcju^ een hennnerings- tebeleid het brede spek- lengte van onze stoet niet uitgegeven, een re- trum van het kulturele en uit te breiden en om de produktie van een pot- sociale leven van ons land stoet veilig te houden. loodtekening van de hand op de postzegel in beeld te Om deze groepjes, gedu- van de voorzitter voorzien brengen.... De laatste ja- rende de optocht te kun- van de Sp6ciale Priester ren hebben de Belgische nen verzekeren, zowel Daenspostzegel en stem- Posterijen dankzij de fila- qua burgerlijke aanspra- ej zjjn gebaseerd op de- telie toch wel een belang- kelijkheid t.o.v. derden zeifde beeltenis, boven- rijk deel van het Aalsters als voor persoonlijke on- djen js jeder blad gesigne- kuituurpatrimonium in gevallen, vragen wij hen ercj door de tekenaar J. het licht gesteld. Behalve vóór 15 februari 1990 een yan der Borght. De spe- de pas gedrukte zegel infofiche m te vullen en cjaie dagtekeningsstem- 'Priester Daens', rolde terug te bezorgen aan de pej was het werk van Den- eerder al van de pers een dienstorganisatie. dria-lid Piet De Schrijver, zegel over het Aalsters (Deze infofiches zijn te qqj^ mooie postkaarten verkrijgen op de dienst or- met de beeltenis van prie- ganisatie). ster Daens met op de ach- En nog dit... terzijde een korte levens- Tijdens de prijsuitreiking beschrijving in beide Kerkstraat, in de Keizershallen op landstalen gingen er goed kernavalmaandagavond- yan de hand. Door dhr. Zoutstraat, Lange Zout- straat, Grote Markt. Ontbinding: Molenstraat, Werf. De maandagstoet 26 fe bruari Deze stoet, een 2de rond gangvan de Aalsterse kar- navalgroepen zal worden voorafgegaan door de nieuwe groepen en/of groepen die niet deelna men aan de karnavalstoet in 1989. Vorming: Sint Annalaan Trajekt: Meuleschette- straat, Schoolstraat, Gent- Daensfonds en de filateli stische klub Dendria voor hun geslaagde samenwer king bij deze hulde aan Priester Daens? Aan de ekspozanten die met hun werken aan deze huldi ging een speciale toets ge ven, eveneens mijn harte lijke gelukwensen'. feest voor allen, van 2 tot 10 juni 1990, en aan de tal rijke nieuwe speciale postzegeluitgiften 1990. Spreker sprak tenslotte de hoop uit dat steeds meer waardevol socio- kultureel erfgoed, van en door Aalstenaars, verder op de volgende generatie Indelezingvandhr. Mare zou worden overgedra- Galle werd de aandacht gen. wijde We zijn er ten stelligste terrein der "bedrijvighe- van overtuigd dat deze getrokken op het wijde terrein der bedrijvighe den van de Regie der Po- manifestatie een grote sterijen en de v.z.w. Pro weerklank zal gevonden Post, vooral op filateli- hebben, niet het minst in stisch gebied. Ook 1990 de filateliemiddens van wordt beslist een belang- onze regio, maar ook ver rijk filatelistisch jaar! daarbuiten! Denken we maar aan Carnaval. In de toeristi sche reeks werd een zegel gewijd aan de Sint-Marti- nuskerk. De stad Aalst bracht ook nog andere be roemde burgers voort 'Belgica 90', een filatelie- De Bruyn voor de jaarbeursaffiche Ontbinding: Molenstraat, zulen de diverse togen uit- Luc D'Hondt en een keer voor lente- Wprf gebaat worden ten voor- zitter van Dendna-Erem- waaraan de Post een spe- e. Ve kontakt. Een habitué. De zondagstoet 25 februa ri 1990 Werf En de losse groepen? De zogenaamde losse groepen maken de karna- dele van het Aalsters Kar- bodegem en lid van het navalverbond. Priester Daensfonds, En verenigingen die de of- werd Postzegelkring Den- ficiële karnavaldelegatie dria de kans geboden om ber, wat in feite de bedoe- Aan deze stoet zullen 51 valstoet enig en up-to-da- tijdens de dolle dagen op deze voorverkoop te or- ling is van een affiche. karnavalgroepen deelne- te. Hun inbreng is onont- hun manifestatie willen ganizeren. Deze organi- De uit elkaar springende men, waarvan 32 in de ka- beerlijk voor een geslaag- ajuin is een letterlijke tegorie "kleine groepen", de en humorvolle cavalca- voorstelling van de bijho- 19 in de kategorie "grote de. rende slogan "Springt'er groepen". Drie groepen isj oit". zullen deelnemen buiten Kurt Heerman (19) is kar- wedstrijd, navalist van zijn 11 jaar. Vorming reklamestoet: Als student aan onze aka- Wijngaardveld demie afdeling publiciteit Vorming karnavalstoet: ontwierp hij reeds heel H. Hartlaan, Leopold- Het zou dankbaar zijn dat deze karnavalisten wor- dfn uitgesloten uit de zondagstoet. Om de zondagstoet een vlot verloop te laten ken nen zullen de organisato- Morgen zaterdag 16 de- De Prins (B.R.T.) zal het door choreografische en cember heeft het slotge- gesprek tussen Paul muzikale elementen. Zo beuren van het Daensjaar Goossens (De Morgen), zullen de Aalsterse kunst plaats in kultureel centrum Leo Marijnissen (Het groepen Alkuone en Vre- De Werf, Molenstraat 51, Volk), Piet Van Brabant don beiden een nummer te Aalst. Toegang: 100 fr. (Het Laatste Nieuws) en brengen, terwijl het koor Er wordt een gevarieerd Pol Van Den Driessche van de Vlaamse gepensio- programma geserveerd. (De Standaard) leiden, neerden en Hilde De Wit- Na de diverse historisch- waarin zij zullen trachten te (piano) het geheel n™21" geïnspireerde aktiviteiten uit te maken wat van het kaal zullen afronden. Ook als debat toneel, wande- Daensistische gedachten- wordt een korte terugblik ling en tentoonstelling goed nog terug te vinden is op het toneelstuk 'Priester wordt de blik gericht op in de sociale en politieke Daens' aangeboden, vandaag. Wat blijft er nog realiteit van 1989. Zowat Eindevaluatie aktueel van de Daensisti- alle levensbeschouwelijke Namem sUd za| burge. sche waarden? en politieke strekkingen meester A Dc Maght- Aktualiteitswaarde van z'Jn Jus vertegenwoordigd Aelbrecht het Daensjaar Daensistisch ideeëngoed ™Jt^e';a™a„'zeker 1989 afronden' tenvijl Dr In het twee uur durende garan^ staan voor een totaal-spektakel Daens. boeiend en inhoudelijk En vandaag? zullen top- hoogstaand debat, journalisten debatteren over de aktualiteitswaarde Omkadering Daens' gedachten- Dit unieke gebeuren ontvangen moeten dit ten zatie was dan ook in goe- spoedigste schriftelijk de handen en werd geor- aanvragen zodat een pro- ganizeerd door Dendria- grammatie kan worden Erembodegem ï.s.m. de opgesteld. Die delegatie Regie der Posterijen oner bevat de Prins, de Keizer, auspiciën van het Stads- leden van het college van bestuur en het Priester het feestkomitee. Daensfonds. LH Samen met deze voorver koop liep in de belfortzaal de expo 'Daens in de Ga zet' aie een breed over zicht bracht over het leven en de aktie van Daens. Deze merkwaardige ten toonstelling werd uitge werkt vanuit het Daens- Archief van de Vlaamse Sociale Strijd naar een koncept van dr. hist. Frans Jos Verdoodt ciale zegel wijdde. I I noemen wij eerst Dirk v Martens, algemeen be- schouwd als de invoerder JL HlMBB van de boekdrukkunst in de Zuidelijke Nederlan- JÉS WliM *9 llBBi den. De boekdrukkunst - OJ brengt ons langs het boek dit om bij Louis Paul Boon, 9 volbloed Aalstenaar, die «r y JtY et zijn beeltenis op een \v mW 7 postzegel eveneens werd g j vereeuwigd. Het jaar 1989 is trouwens ook het jaar van de herdenking van de- ze grote schrijver... Mag ik deze korte toepsraak af- g sluiten. Dames en heren, met een hartelijk proficiat Aalst.Na de officiële opening werd tijdens de postze- aan de voorzitter, van het gelverkoop gezellig nagekaart (a) h goed. Moderator Herman wordt stijlvol omkaderd F.-J. Verdoodt, voorzitter van het organiserend her- denkingskomitée, een eindevaluatie zal opma ken. Deze laatste zal te vens enkele belangwek kende nieuwe historische en zowel inhoudelijk als praktisch gerealizeerd door Luc Geeroms. En naar aanleiding van de voorverkoop had op vrij dag 8 december 1989 om 19.30 uur, in dezelfde zaal, plechtige vooropening plaats van een zeer aan trekkelijke filatelistische bevindingen naar voor expositie: onder het tema brengen, voortkomende 'Prominenten op postze- uit zijn studie van de Vati- gei'5 24 kaders aan beide kaanse archieven. zijden voorzien van zeer De presentatie berust bij gespecializeerde verza- Frieda Daelman en Koen melingen van geïllustreer- Liebaut, terwijl Oscar Van de postkaarten, met post- Malder het geheel regi- zegels en bijpassende do seert. kumenten en voorwer- Nadere info via 053- pen. Deze plechtigheid 11 de F Aalst. Het was drummen aan het gelegenheidspostkantoor om een Priester Daens- zegel te bemachtigen (a) Vandaag vrijdag 15 december wordt het Aalsters Ste delijk Ziekenhuis aan de Siesegemlaan plechtig ge opend. Tien jaar terug werd de eerste steen ervan gelegd. Sindsdien is heel wat gerealiseerd doch een suksessto- ry was het geruime tijd allerminst. Daarvoor moest te veel worden afgerekend met stagnerende bouw- en afwerkingsdossiers. 77.06.84 of 77.11.11 toe- werd in goede banen ge leid door dhr. Roger Van LH den Hof, bestuurslid van Dendria-Erembodegem. Gelegenheidstoespraken werden verzorgd door de Heer H. Slagmulder, voorzitter Priester Een vernieuwde aanpak deed de evolutie in een stroomversnelling belan den. De bevolking kan zich de visu van het resul taat ervan overtuigen morgen zaterdag 16 van 10 tot 12 u. en van 14 tot 16 u. en overmorgen zondag van 14 tot 16 u. Opendeur dagen. In het ASZ kan men voor alle geneeskundige disci plines terecht. Het bezit naast een uitgebreid me disch team elke appara tuur voor onderzoeken en ingrepen. Deze realisatie kost de gemeenschap an derhalf miljard. Dat ver antwoord beheren is de taak van de OCMW-raad, van het stadsbestuur, van het beheerskomitee en van de medische raad. Verhuis- Op dinsdag 19 december vanaf 9 u. begint de grote verhuizing van het oud naar het nieuw zieken huis. Met politiek rijks wacht, brandweer en OCMW werd daartoe een sluitend protokol afgeslo ten. Het parkoers met verschillende heen en te rugroute zal op ieder kruispunt bewaakt wor den en overal zal men in radiokontakt staan met een centrale dispatching. Alle patiënten zullen vol gens de regels van de kunst vervoerd worden. Met het O.L.V-Zieken- huis werd een regeling ge troffen wat betreft de dienst 100 gedurende 5 dagen vanaf 19 december. Momenteel zijn reeds heel wat patiënten van het 'Hospitaal' tijdelijk over gebracht naar de 'kliniek'. In het oud hospitaal zou alleszins één operatieta fel bruikbaar blijven voor een eventueel noodgeval. Dat het nieuw ziekenhuis nieuwe aanwervingen van personeel zou noodzaken is alleszins niet waar. De evaluatie in verband met de personeelsproblema- tiek zal later moeten ge beuren. Dat de keuken van Sint- Elisabeth zou aangepast worden voor de bereiding van warme maaltijden blijft voorlopig nog een optie. De inbreng van het leger Ibij de grote verhuizing brengt voor de stad en voor het OCMW geen en kele financiële bijdrage mede. Verleden vrijdag ontvin- fen burgemeester De 4aght, eerste schepen Hooghuys en schepen De Meerleer een exemplaar van het nieuwe gezel schapsspel voor Aalst. Initiatiefnemer Michel Roobroeck lichtte het spel nader toe. Het speel bord wordt gevormd door een plan van Aalst en is onderverdeeld in 144 vak jes. Het spel kan gespeeld worden met twee tot vier personen met behulp van dobbelstenen. Bedoeling is mits enig taktisch in zicht in de kortst mogelij ke tijd het logo van hun vijf middenstandszaken op de geste lokaties van de stad te krijgen. Voor Aalstenaars heeft het spel de supplementai re merite van herkenbaar heid van deelgemeenten en stad en van de mid denstandszaken. Initia tiefnemer Roobroeck stelt dat ook dat dit spel met dubbele attraktiviteit in geen enkel Aalsters ge zin zou mogen ontbreken. Dit spel is trouwens een onderdeel van "Future Toys"dat al eerder 45 spe len in diverse steden uit bracht. Zelfs in New- York. Twintig Aalsterse sponsors ondersteunen dit initiatief. Het spel is reeds in de ;1 verkr handel verkrijgbaar. LH Daensfonds, de Heer F. Herdewijn, Direkteur-ge- neraal bij de Regie der Posterijen en de heer Mare Galle (op tekst van de Heer M. Colla, Minis tervan Posterijen, Telefo nie en Telegrafie). Dhr. Slagmulder loofde de inzet van dhr. Luc De- laforterie en het bestuur van het Daensfonds, die het initiatief van uitgifte van de speciale Daensze- gel bewerkstelligd heb ben, en zeker ook van de bloeiende Postzegelkring Dendria - Erembodegem die de verantwoordelijk heid voor de voorverkoop te Aalst van deze postze gel op zich heeft geno men. Dhr. Herdewijn onder streepte: 'Vandaag is het bijna dag op dag 150 jaar geleden dat priester Ad olf Daens hier te Aalst werd geboren. Het Daensfonds heeft deze gelegenheid aangegrepen om deze Vlaamse Chris ten-democratische voor man passend te huldigen, en wij zijn verheugd aan deze huldiging te kunnen deelnemen... Het is alvast niet zo verwonderlijk dat

De Voorpost | 1989 | | pagina 4