Uitgerekend 200 jaar terug werden Oostenrijkers verjaagd Kuituurcentrum De Werf Aalst Dansen voor Hofstaadse lagere school Baardegems roemrijkste zoon 6 - 15.12.1989 - De Voorpost Deze week, 11 en 12 december, was het juist tweehon derd jaar geleden dat onze kontreien het Oostenrijks Bewind van keizer-koster Jozef II uit ons land ver jaagden. Morgen zaterdag 16 december krijgt het Brussels Manneke Pis dan ook het uniform aangeme ten van de Patriot. Baardegems meest roemrijke zoon, Jan-Frans Vonck, speelde daarbij een grote rol. Baardegem zelf waar hij op 29 november 1753 het levenslicht zag heeft hem steeds in ere gehouden. Aan de kerkgevel prijkt dan ook verwijzend naar zijn leven en dood in het Franse Rijsel op 1 decem ber 1792. Net vóór de fusie werd bovendien aan zijn «Laetste rustplaets» aan eveneens een buitengevel van de Sint-Margareta- kerk een plaket te zijner nagedachtenis opgehan- den door het laatste zelf standig bestuur van Baar degem. En recent prijkt in onmiddellijke omgeving ervan een standbeeld van Vonck als student. Ook in het verenigingsle ven blijft Vonck verder le ven. Er is niet alleen de Jan-Frans Vonckstraat, er zijn ook de Vonckrui- ters, de Schuttersgilde De Vonckisten en er is het alomgekend Gasthof Vonck. En wijlen Benoit De Clerck schreef een to neelstuk over de Brabant se Omwenteling dat 50 jaar terug te Baardegem werd opgevoerd en verle den jaar terug aan bod kwam. Baardegem blijft met de Brabantse Omwenteling en met Jan-Frans Vonck verenigd. Alleen zijn muts, teruggevonden in zijn graf op 11 juli 1923 ont breekt. Decennia lang werd ze bewaard in de ge meenteschool doch daar werd ze op een bepaald ogenblik onvoeldoende veilig gewaand. Feit is echter dat momen teel niet geweten is waar die ergens werd onderge bracht... Patriotten Hendrik Van der Noot, advokaat, was de leider van de Statisten. Jan Frans Vonck eveneens advokaat, was leider van de Vonckisten ofte de Pa triotten. Bij lie. hist. Jaak Ockeley van Asse - Ter- heide lezen we dat de voornaamste Vonckisten samenkwamen op 30 au gustus 1789 te Bekkerzeel in de pastorie waar kolo nel Van Der Meersch werd aangesteld tot op perbevelhebber van het opstandelingenleger. De ze woonde in Dadizele bij Menen, kwam per koets naar Oudenaarde waar griffier Jan Jozef Rae- psaet zich bij hem aan sloot en in Schorisse was dat het geval met pastoor Michael Janssens. Van Erembodegem trok ken ze naar Brabant met het geweer over de schou ders als volslagen jagers. Voorbij het dorp van Asse werd het echter opletten geblazen want in 't Ka steel in Walfergem was men de Demokraten van Vonck niet gunstig ge zind. Langs Ten Berg werd afgezakt naar Bek kerzeel. Daar werd dade lijk de rekrutering inge zet. Kort daarna moest Vonck op de vlucht slaan want verraden bij de gouver neur wiens brigades zich te O.L.V. Lombeek be vonden, waar ze o.m. de pastorie vernielden. Maar ondertussen was Vonck reeds lang in Breda. Van daaruit werd opgerukt naar Brussel waar de Oos tenrijkers reeds verjaagd waren nog voor het bevrij dingsleger er op 14 decem ber arriveerde. LH Saterdag 16 en zondag 17: Voor Taal en Vrijheid speelt 'Gaslicht' Achter de beruchte 'Vic toriaanse kuisheid', onder en naast de zwartgeklede vrouwen in verplicht kor set, tussen de neogotische en simmetrisch opge bouwde huizen vol mora liserende prenten en bombastische spiegels, woekerde puur materiële en sociale ellende en al lerlei ondergronde seksu ele uitspattingen. Auteur Patrick Hamilton moet zich verbonden ge voeld hebben met de kriti- ci van deze Victoriaanse periode (1837-1901), die de hipokrisie van deze le vensstijl aan de kaak stel den. 'Gaslicht' is echter meer dan een illustratie van deze turbulente pe riode uit de Engelse ge- scheidenis. 'Gaslicht' is de tragedie van een vrouw die psichologisch afge broken wordt. Regisseur Guido Klinck kent - naar men zegt - werkelijk zo een vrouw. Maar het is ondenkbaar dat deze een van de voor stellingen op vrijdag 15, zaterdag 16 of zondag 17 december in de Kleine Teaterzaal van De Werf zal bijwonen... De hoofdrollen in deze Victoriaanse thriller, op gevoerd door het Konink lijk Taal en Letterkundig Gezelschap'Voor Taal en vrijheid', worden ge speeld door Ann Sirou, Jean Van Houteghem en Guy Janssens, en verder zijn er nog rollen voor Marijke Loeman en Christian Bogaert. Toegangsprijs 150 BF. In fo: 053/21.36.45. Zondag 17: operette 'Die Fledermaus' van Johann Strauss Johann Strauss jr. (1825- 1899) was de oudste zoon van de beroemde walsen- koning. Na een vrij tumul- teuze muzikale jeugd trouwde hij met operette zangeres H. Treffz, die hem stimuleerde tot het schrijven van operettes. Tussen de vele die hij komponeerde zijn de twee meesterwerken 'Die Fledermaus' uit 1874 en 'Der Zigeunerbaron' uit 1885. Het libretto voor 'Die Fle dermaus' van Genée en Haffner is eigenlijk een bewerkingvan 'Le Réveil- lon' van Meilhac en Halé- vy. Strauss komponeerde de muziek in zes weken. Op 5 april 1874 vond de eerste opvoering plaats in het Theater an der Wien. Toch is 'Die Fledermaus' geen operette, maar ei genlijk een opera. De ge bruikelijke aanduiding van het werk met 'operet te' kan hoogstens als een kompliment worden ge zien. Johann Strauss heeft zijn materie aangepakt met de lichtheid die in een operette niet zou hebben misstaan. In het werk ko nen enkele ongelooflijk moeilijke rollen voor, zoals die van Rosalinde. maar ook de hele koncep- tie van een regisseur moet door zware beproevingen heen, voordat het moeilij ke werk alle zwaarte voor de toeschouwers en toe hoorders heeft verloren en de voorstelling, zoals dat heet, over de bühne 'zweeft'. Reéds in 1894 naam de Weense hofopera het werk op haar repertoire. Daarna begon de triomf tocht. Vele Duitse en ook andere teaters maakten er een vaste oudejaars avondgewoonte van het stuk op het repertoire te plaatsen, vaak ook met in gevoegde, geïmproviseer de teksten naar aanlei ding van aktuele gebeurt enissen. De opvoering van 'Die Fledermaus' op zondag 17 december is een iniaitief van C.M.B.V. Gewest Aalst. Het gezelschap De Nete uit Lier zorgt voor de opvoering die geregis seerd werd door Chris Van Woerkom. In de voornaamste rollen zijn gecast: Angèle Geerts, Jos Van Den Broeck, Mi na Caeverneels, Ravie Dennen, Chris Van Woerkom, Huguette Die- rinck en Bert Truyen. Het koor en orkest staan on der de leiding van André Walschaerts, het ballet o.l.v. Philip Vervoort. Kaarten aan 350 BF kun nen gereserveerd worden in De Werf op 16 decem ber van 10 tot 12 uur. In formatie: 053/70.40.44. Zondag 17 december: voordracht 'Gezondheid kan ook tijdens de feest dagen' In de voordrachtenreeks 'Gezondheid en natuur lijk leven', ingericht door de vzw De Groene Dag, heeft men het zondag 17 december om 10.20 uur in Vergaderzaal 1 over 'Ge zondheid kan ook tijdens de feestdagen'. Feesten moet, dat is ze ker. Ook dit aspekt van het leven draagt bij tot een goede gezondheid. Maar achter dit feesten moeten pareltjes van le venskunst zitten, anders wordt een feestperiode een ramp voor de gezond heid. Een psichologische benadering, aangevuld met een hele korf goede ideeën voor de laatste dagen van het jaar. Maandag 18: Geen 'We reld van Woorden' door het Sandberg Teater In november moest het Sandberg Teater in Turn hout de première spelen van 'Een Wereld van Woorden' van Hans Royaards. Dit ging echter niet door 'wegens een on geval van Tone Brulin', een van de hoofdvertol kers. Alle voorstellingen werden verplaatst. De voor 1 december in De Werf geprogrammeerde voorstelling werd dus noodgedwongen ver plaatst naar 18 december. Maar wij kunnen u gerust stellen: ook deze voorstel ling is afgelast: er zijn pro blemen met bepaalde ak- teurs', ambras in 't huis houden dus.... Vrijdag 22: 30ste Verkie zing van Sportlaureaat van de stad Aalst De Stedelijke Adviesraad voor de Sport en de Ste- delije Sportdienst orga niseren, voor de dertigste keer reeds, de verkiezing van de Sportlaureaat van de Stad Aalst. Op vrijdag 22 december om 20 uur in de Schouwburg. Tijdens deze sportavond worden de sportlaureaten 1989 van de stad Aalst ge huldigd. Tevens worden ook de trofeeën uitgereikt voor de beste organisatie van de Sportmaand (mei maand) en worden de meest verdienstelijke be stuursleden van sportver enigingen gehuldigd. Zoals elk jaar zullen er ook nu weer sportvedet- ten uitgenodigd worden. De toegang tot deze sportavond is gratis. Er kan wel gereserveerd wor den bij de Stedelijke Sportdienst op nr. 053/ 77.11.11 (toestel 282). Zaterdag 23: Kerstkon- cert door het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen In deze tijd dat muren ge sloopt worden, dat appa ratsjiks bij bosjes vallen en verdwijnen, dat de woor den vrijheid en demokra- tie voor velen in Europa opnieuw een echte bete kenis krijgen, in deze tijd van kerst en vrede een koncert organiseren dat muziek en dirigent uit de Oosteuropese landen voor het voetlicht brengt: het getuigt bijna van para normale gaven... of een felukkig toeval! Het erstkoncert dat door het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen op zaterdag 23 december in de Schouwburg van De Werf gegeven wordt, pro grammeert werk van de Tsjechen Janacek en Dvorak en van de Hon gaar Bartok, wordt gediri geerd door de Tsjech Petr Vronsky en krijgt de soli stische medewerking van de Russische pianist Mark Zeltser. Als je in recente perskom- mentaren leest dat het K.F.O.v.V. muziek brengt 'zoals die enkel te ver wachten is van enkele van de beste orkesten in de wereld' en dat 'zijn presta tie een ongelooflijk in druk maakte en bij de toe hoorder een gevoel van fierheid wekte', dan mag deze ambassadeur van de Vlaamse Gemeenschap gerust uitgeroepen wor den tot een van de sterren van De Werf-programma- tie van dit seizoen. Sinds de modernisering van het orkest in 1983 is het eigen lijk in 1955 geboren, or kest uitgegroeid tot een van onze beste Belgische simfonische falanksen. Sinds 1986 is de Oostenrij ker Günter Neuhold mu- ziekdirekteur en chef-di rigent. In De Werf treden ze vanavond echter aan onder de muzikale leiding van de Tsjechische diri gent Petr Vronsky. Deze is momenteel chef-diri gent van het simfonisch orkest van Brno en hij leidt regelmatig het or kest van de nationale ope ra van Praag. Ook een Oosteuropees programma. Eerst het 'In termezzo' van Léos Jana cek (1854-1928), een kom- ponist die de Boheemse folklore op originele en eigentijdse wijze heeft verwerkt. Hij was de voor naamste Tsjechische komponist van het einde van de 19de en het begin van de 20ste eeuw. Vervolgens krijgen we het 'Pianoconcerto nr. 2' van de Hongaar Bela Bartok (1881-1945) te horen, een van de sterkste persoon lijkheden uit de moderne muziek en samen met zijn vriend Kodaly, a.h.w. kon- servator van de Hongaar se volksmuziek. In het tweede pianoconcerto uit 1926 zoekt Bartok naar een evenwichtig verwer ken van zijn geweldig rit misch instinkt in de poly fone schrijfwijze. Dit tweede pianoconcerto wordt verolkt door Mark Zeltser, een wonderkind van formaat die studeerde aan het conservatorium van Moskou. Reeds zeer jong won hij de nationale pianowedstrijd van Mos kou, maar ook het grote concours Marguerite Long in Parijs en de Ita liaanse Busoni-wedstrijd. Zeltser trad o.m. op met de Berliner Philharmoni- ker. De avond wordt - profe tisch! - afgesloten met de overbekende negende simfonie, beter bekend als 'Uit de Nieuwe Wereld' van Anton Dvorak (1841- 1904), de grootste Tsjechi sche komponist na Smeta- na. Dit werk, tot voor kort steevast als de 'de' aange duid, ging op 18 december 1893 te New York in pre mière. Dvoraks voor naamste en meest gelief de simfonie ontleent haar naam aan de plaats van ontstaan, Amerika - hij Aalst. De gedenkplaat van Jan Frans Vonck aan de Baardegemse kerkgevel was te new York een tijd lang direkteur van het conservatorium. De kom ponist werd geïnspireerd door de Indiaanse melo dieën en negrospirituals maar hiij ontkende zelf uitdrukkelijk bestaande Amerikaanse volksmelo dieën gebruikt te hebben, hij komponeerde slechts in de geest van de Ameri kaanse nationale muziek. Sterker nog ademt de sim fonie de sfeer van zijn ge boorteland, ook dit werk heeft een uitgesproken Slavisch karakteren is rijk aan Boheemse motieven. De toegangsprijs voor dit koncert bedraagt 650 BF. Om 19 uur, een uur voor de aanvang van het kon cert, heeft nu al traditio neel een gemodereerde inleiding plaats i.s.m. Jeugd en Muziek Vlaan deren in de Studio. Voor reservaties: De Werf, Molenstraat 51, 9300 Aalst of telefonisch op nr. 053/76.13.11. Zaterdag kon men in Hof- stade zich opperbest uit leven tijdens het school bal voor de gemeentelijke lagere school. De ouder vereniging van de school, de direktie en de leer krachten stonden borg voor de prima organizatie en het dansorkest van Dick Berrv zorgde voor de steengoede dansmuziek. Geen wonder dat de zaal tot in het kleinste hoekje bezet was. Heel even werd de dansmuziek afgezet bij het bekendmaken van de winnaars van de prachtige prijzen -liefst 100- ver bonden aan de tombola. Maar dan werd het feest in volle hevigheid verder gezet. De opbrengst komt ten goede aan de werking van de school, (da) Aalst. In de lagere school van Hofstade werd een schoolbal georganizeerd (a) Tijdens het weekend van 16 en 17 december heeft de tweede editie plaats van de National Indoor Climbing in de Nieuw- landzaal aan de Nieuw- landstraat 28 te Brussel. De wedstrijden vangen aan om 10.00 uur. Op vrijdag 22 december wordt in de abdijkerk van Bornem een koncert ge geven door het kameror kest Chapelle de Lorraine o.l.v. Mare Verboomen. Er wordt welk gespeeld van Bach en Hdendel. Aalst. Veel volk op het bal ten voordele van de lagere school in Hostade (a)

De Voorpost | 1989 | | pagina 6