Werken Baart Kracht Sint-Gillis Dendermonde vierde 85e verjaardag met wervelende turnshow "Burger Uebermensch" in KVS Brussel Ook veiligheidsgordels achteraan in de wagen 10 - 22.12.1989 - De Voorpost Moetje nu zeggen 85 jaar oud of 85 jaar jong? We kiezen voor het laatste, want het gaat om een turnvereniging die nog steeds ophef maakt ondanks of misschien dank zij haar 85 jarig bestaan. Een verjaardag om te koppelen aan een kanjer van een feest en dat deed Werken Baart Kracht van Sint-Gillis Dendermonde dan ook in de sporthal die zaterdagavond weer nokvol was gelopen. Men koos voor het erg toepasselijke tema "Hap py Birthday" en rond dat gegeven werden alle num mertjes uitgewerkt. Acht tien in het totaal en dat betekent toch vier uur spektakel van de bovenste plank. Alle geledingen van WBK kregen de kans om zich voor te stellen aan het talrijk opgekomen publiek en voorzitter Marcel Joos, zoals steeds de vlotte presentator van de avond, maakte van de gelegenheid gebruik om de verschillende groepen ook toe te lichten. Aantal trainingsuren, mogelijk heden, nieuwigheden en ook de toekomst, het werd allemaal uit de doe ken gedaan. Als vast dekor fungeer den twee magnum cham pagneflessen waarvan de stop knallen de lucht in ging en die getekend wa ren door E. Borremans. Voorzitter Joos merkte tussen de verschillende nummertjes op dat de ver men gekozen voor een kampioenen-paars turn- pak. En nog maar pas was het publiek van de eerste emotie bekomen, of we bemerk ten tussen het defilerend jong en minder jong turn- geweld een ukkepuk op de arm van mama met een alleszeggend bord op de rug "Nog een jaartje wachten". Het publiek was meteen opgewarmd om naar het eerste num mer te gaan kijken en dat brachten de meisjes 3. Zij kozen voor "Zeg het met bloemen" en deden dat met een ritmische oefe ning boordevol tempowis selingen, gevolgd door en kele spektakulaire spron gen. De jongens namen dan over met een "party- mix", goed voor sprongen over het paard, oefenin gen aan de brug en de bok en dat door jongens van alle leeftijden. Voor de meisjes 1 was er een ver jaardagsfeest aan de gang, het feest van 85 jaar Dendermonde. 85 jaar WBK Netjes op de maat marche ren (foto Piet Hermans) rassingen die avond niet uit de lucht zouden zijn. En zijn woorden waren nog niet koud, of daar ver scheen Achiel in de zaal, stampend en duwend op de trappers van een tri- porteur die de leeftijd van, jawel 85 jaar had be reikt. Een driewieler met een volgeladen bak ge schenkjes voor het ver jaardagsfeest. Achiel haalde zo de WBK leden uit de aanpalende zaal voor de voorstelling. Voor de gelegenheid had WBK. Ook zij kozen voor een aantal sprongen en dansten zich de ziel uit hun lijf. De seniors, die in Sint-Gillis altijd veel bij val genieten, kozen nu voor "zo de ouden zon gen, zo piepen de jongen" en droegen hun act op aan Jozef Joos, Theo Ver- leyen, Jef D'Hondt, Wil liam Van Doren en Cle ment Van Stichel, jaren lang de hoekstenen van WBK. Zij, de senioren dan, hadden de medewer king van een kerstman die slechts een keer zijn muts en baard verloor. Een re- kord dus. "Let's party" zo deelden de juffers mee en met hun zessen brachten ze de onvermijdelijke lambada op de mat, waar na ze uitpakten met een waaier aan duize- brachten hun versie van een droom, waarbij een aantal clowns zorgden voor de komische noot. Ondertussen was ook ge dacht aan Theo Verleyen die zijn 85e verjaardag vierde dit jaar en nog steeds bestuurslid van WBK is en werd een van de senioren, Julien Sme- kens, in de bekers gezet voor zijn 65e veijaar- dag.Het tweede deel werd spektakulair ingezet door ook een dergelijke vloer aanschaffen, aldus de voorzitter, die zei dat het algauw om een investe ring van 100.000 fr ging. Wat het gasttrio liet zien bij wijze van demonstra tie, was inderdaad indruk wekkend. Het was dan tijd om op adem te komen met de kleuters 2 die oefe ningen op hun matjes lie ten zien. En ook hier viel het weer op met hoeveel vreugde er bij WBK ge- Dendermonde. 85 jaar WBK Voor de gelegenheid werd aangetreden in totaal nieuwe turnpakjes (foto Piet Hermans) 0f gestuntel verpakt in "Groots eindejaarsfeest om niet te missen" Dendermonde. 85 jaar WBK De groep senioren die zoals steeds heel wat sukses boekte (foto Piet Hermans) lingswekkende sprongen. Voor de afdeling artistie ke gymnastiek was het ge le vierkant waarop de grondoefeningen worden gebracht een al te grote verleiding. Ze zorgden voor een vuurwerk aan groepsoefeningen en kre gen heel wat applaus. En dan kwamen de kleuters, zoals steeds luid aange moedigd en hoe kan het ook anders, vaak gefoto grafeerd. Met hun turn- party kregen we meteen een overzicht van zowat alle mogelijke knuffeldie ren die er op de markt zijn. Het feest kon niet meer stuk toen een van de kleuters zonder meer ver klaarde dat hij "liefst van al bij WBK was". De meis jes 4 mochten het eerste deel afronden en zij een echt vuurwerk. Een lichteffekt dat hetde toe schouwers moeilijk maak te om de uitvoerders op de minitrampoline aan het werk te zien. Maar de daverende start met een crossmoto liet in elk geval het beste verhopen, ook voor het tweede deel. De dames dansten hun blijd schap om een gelukkige verjaardag uit en dan kwam de "top of the bill", het optreden van de gast- vedetten. Veronique De- try, Cindy Van Renter- ghem en Koen Van Mae- le, zeg maar de Belgische en zelfs Europese top wat de tumbling discipline be treft. Een trio dat uitslui tend op een verende vloer wil aantreden. WBK wil voor zijn tumbling ploeg die goed haar streng trekt, turnd wordt. Het Gym- cocktail dat Acrodym 1 aanbood was van de aller beste soort en de meisjes 2 lieten zien hoe een ver jaardagvolgens hem moet gevierd worden. Tenslot te gingen de dames de mat op voor hun tocht. De de mogroep en gymdance groep bracht een keurig uitgevoerd nummer.. En dan was het ogenblik aan gebroken om afscheid te nemen en dat deed WBK met af zijn leden. Wui vend naar het dankbare publiek dat zijn applaus niet spaarde en met de vaste belofte dat men ook volgend jaar weer een turnshow zal brengen om duimen en vingers van af te likken. Dat mag wel na een veijaardagsfeest. Nu bijna 350 jaar gelden kreeerde het gezelschap van Moliere zijn "Burger Edelman" ofte "Bourgeois Gen- tilhomme", een komedie-ballet met muziek van Lully. Hoewel een "autentieke opvoering" ervan wellicht nog best te pruimen valt, is het idee dit stuk te "aktualize- ren" best te verdedigen. Van dit komedie ballet een muzikale komedie maken die nauwer aansluit bij onze hedendaagse wereld, is dan ook levenswaardig. Huisdramaturg Marc Van Wesemael maakt met de ze "aanpassing" zijn de buut als auteur. Het idee is trouwens niet onaardig mijnheer Jourdain, te Pa rijs rijk geworden op de zwarte markt tijdens de Duitse bezetting, wil zich nu ook een hogere status proberen aan te meten öm een Uebermensch te worden. Hiertoe wil hij zich kuituur, stijl en stand kopen. Van Wesemael blijft dus kwa tematiek vrij dicht bij Moliere en met dit gegeven is, ook naar de musical toe, wel wat aan te vangen. De parodie op het fascisme, reeds met sukses schitterend gehan teerd door artiesten als Chaplin en Mel Brooks, blijft hier echter te veel steken in de uiter lijke anekdotiek zonder veel diepgang, zodat we een veel te lange (met wel soms grappige momen ten" inleiding kregen en, na de pauze, vooral scène tjes die mooie beelden op leverden, maar niet eent de oppervlakkigheid overstegen. Maar Marc Van Wese- maell is niet de hoofd schuldige voor wat we te zien kregen. De misluk king dient vooral op de regie van Albert-Andre Lheureux verrekend te worden. We kunnen ons moeilijk voorstellen dat het stijlloze gestuntel van dikwijls platvoerse grol len en kampvuur-num- Per 1 januari moeten in een aantal personenwagens en wagens voor dubbel gebruik ook achteraan veiligheids gordels aangebracht zijn. B(j nieuwe personenwagens die sedert 1 januari van dit jaar op de markt werden gebracht, moeten de gordels achteraan al aanwezig zijn. De draagplicht is evenwel nog niet ingevoerd. Dendermonde. 85 jaar WBK Ook de kleinsten zaten om geen handenstand verlegen (foto Piet Hermans) De installatie van veilig heidsgordels wordt ver plicht voor personenwa gens en auto's voor dub bel gebruik die in het ver keer werden gebracht sinds 1 januari 1984. Men heeft echter een tijdsche ma uitgewerkt. Wagens in het verkeer gebracht tus sen 1 juli 1985 en 31 de cember 1986 zijn verplicht per 1 januari 1990 veilig heidsgordels achteraan te hebben. Wagens in het verkeer gebracht tussen 1 januari 1984 en 30 juni 1985 krijgen die verplich ting opgelegd vanaf 1 juli 1990. Door deze maatregel zal ongeveer twee derde van het personenvoertuigen park tegen eind 1990 met veiligheidsgordels achter aan uitgerust zijn. Elke zitplaats moet uitgerust zijn met een veiligheids gordel, hetzij een drie puntsgordel, hetzij een heupgordel. Vanuit vei ligheidsstandpunt is een driepuntsgordel met au tomatisch oprolmecha- nisme aan te bevelen voor de buitenste zitplaatsen, terwijl in het midden een heupgordel wordt gemon teerd. De montage van de gordels kan uitgevoerd vele gevallen kan men dit ook zelf. De kostprijs van de gordels in de kleinhan delszaken bedraagt onge veer 2.000 fr voor een driepuntsgordel en 1.000 fr voor een heupgordel. De gordels moeten van een goedgekeurd type zijn. Dat wil zeggen dat ze het ECE-label moeten dragen (een drukletter E met een nummer in een cirkel) of het CEE- label (een gewone letter e in een vierkant). Draagplicht De draagplicht van de vei ligheidsgordels is momen teel alleen verplicht voor de bestuurder en de pas sagier vooraan van per sonenauto's en auto's voor dubbel gebruik in het ver keer gebracht na 15 juni 1968. Er is geen draagplicht voor de passagiers achter aan en de bestuurder en de passagier vooraan van lichte bestelwagens en mi nibussen. Gezien de aan wezigheid van veiligheids- fordels achteraan voor et merendeel van de personenwagens volgend jaar een feit zal zijn, is het ook logisch dat de draag plicht wordt ingevoerd. Vanaf 1 januari 1991 zul len alle inzittenden van auto's de gordel moeten dragen op de plaatsen die ermee uitgerust zijn. Dat betekent de bestuurder en de passagier vooraan van personenwagens en auto's voor dubbel ge bruik, de inzittenden van personenwagens en au to's voor dubbel gebruik, de bestuurder en passa- fier vooraan van lichte estelwagens en minibus sen in net verkeer ge bracht sinds 1 januari 1987 en de bestuurder en passagier vooraan van Kampeerwagens in het verkeer gebracht vanaf 1 januari 1991. Door het invoeren van de draagplicht van de gor dels, wordt meteen ook het aantal inzittenden in een personenwagen be perkt. Er kunnen niet meer personen plaatsne men dan dat er gordels zijn. Ook dat zal de veilig heid ten goede komen. Wie moet geen gordel dra gen? De huidige lijst van perso nen die vrijgesteld wor den om de gordel te dra gen, blijft ongewijzigd. Aangezien personen die kleiner zijn dan 1,50 me ter de gordel niet moeten dragen, worden ook kin deren van minder dan 1,50 meter vrijgesteld. Personen die de gordel niet moeten dragen zijn personen kleiner dan 1,50 meter; de bestuurders die achteruit rijden; de be stuurders van taxi's wan neer zij een klant vervoe ren; de bezorgers wan neer zij achtereenvolgens bij op korte afstand van elkaar gelegen plaatsen goederen afleveren of op halen; zwangere vrouwen wanneer zij in het bezit zijn van een doktersattest; de bestuurders en passa giers op grond van ge wichtige medische tegen- indikaties, mits zij in het bezit zijn van een speciaal attest dat hen wordt afge leverd op vorlegging van een speciaal doktersat test. Kinderen van minder dan 12 jaar moeten achteraan in een voertuig plaatsne men. Zij mogen wel voor aan plaatsnemen wan neer er achteraan geen zitplaatsen beschikbaar zijn. Dat is het geval voor de lichte bestelwagens of voor personenauto's waarin de achterzitbank werd verwijderd of in be slag genomen is door een groot voorwerp. Kinderen die groter zijn dan 1,50 meter moeten zowel vooraan als achter aan de gordel dragen. De nieuwe reglementering bepaalt echter nog twee andere gevallen waarin kinderen 'van minder dan 12 jaar vooraan mogen vervoerd worden. Dat is wanneer de zitplaatsen achteraan reeds zijn inge nomen door andere kin deren van minder dan 12 jaar. En in de tweede plaats wanneer een speci aal kinderzitje is geinstal- leerd dat goedgekeurd is om vooraan te gebruiken. Aangezien enerzijds de gordeldraagplicht achter aan wordt ingevoerd en anderzijds de kinderen van minder dan 12 jaar die kleiner zijn dan 1,50 hier van worden vrijgesteld en achteraan moeten plaats nemen, stelt zich de vraag hoe deze kinderen op een afdoende manier kunnen beveiligd worden. Het verplicht invoeren van kinderzitjes en derge lijke zou leiden tot een min of meer drastische in krimping van vervoers mogelijkheden van ver schillende kinderen, al dan niet in kombinatie met andere personen die de gordel moeten dragen, afgezien van de ekonomi- sche implikaties van het verplicht gebruik. Daarte genover staat evenwel dat de meeste ouders zich re kenschap geven van de onvoldoende bescher ming van hun kleine kin deren en zij, wat het ver voer betreft van hun kin deren van 1 tot 4 jaar, een kinderzitje gebruiken zonder dat het gebruik er van verplicht is. Het is wenselijk oudere kinde ren te beschermen door middel van heupgordels of het gebruik van een gordelkussen en een gor- del-"tafeltje" zodat de aanwezige driepuntsgor del kan gebruikt wor den. Voor de allerkleinste kinderen tot 9 maanden die doorgaans in een reis- wieg of draagbak worden vervoerd, bestaan er gor dels om de wieg of bak vast te zetten. Bovendien kan gebruik worden ge maakt van een speciaal kinderzitje dat ook voor aan mag gebruikt worden. Wordt het gebruik van kinderbeveiligingsmidde- len niet verplicht gesteld, het kinderzitje zelf wordt gereglementeerd. Vanaf 1 januari 1991 zullen trou wens alleen nog goedge keurde kinderzitjes op de markt mogen gebracht worden, vanaf 1 januari 1992 mogen alleen goed gekeurde kinderzitjes worden verkocht. De goedgekeurde zitjes kan men herkennen aan een goedkeuringslabel be staande uit de drukletter E met een cijfer in een cirkel. mertjes geinspireerd zijn door Brooks of Chaplin. Een echte kome die hoeft er niet zo uit te zien. Over de muziek van Dirk Brosse niets dan goeds. Hetzelfde kunnen we ech ter niet zeggen van het "10-tal professionele dan sers en dansressen die in staan voor de schitternde uitvoering van zwoele tango's en prachtige dan- snummlertjes". Je moet inderdaad een echte pro fessional zijn om deze danspasjes-voor-begin ners op een zo stuntelige wijze te verklungelen. Over de rest van de "figu ratie" zwijgen we liever. Sjarel Branckaerts als Jourdain overtuigt wel, evenals Gerda Marchant als mevrouw Jourdain en Sien Eggers als de huis houdster Nicole. Veel aandacht was besteed aan dekor en kostumering (Serge Guen-Antin). Lie ver een autentieke Molie re met verve geensce- neerd en gespeeld, dan dit geklungel. Toch zullen er vast wel drommen feest vierders op dit "grootse eindejaarsfeest om niet te missen" afkomen. U kan zich de visu overtui gen van ons ongelijk en onze onterechte irritatie in KVS Lakenstraat 146 te Brussel, nog tot 31 decem ber, alle dagen, behalve op maandag en dinsdag, om 20.00 uur en op zon dag om 15.00 uur (24 en 31 december om 20.00 uur). Voor reservaties kan men terecht op het nummer 02.217.69.37. Tijdens de maanden de cember en januari heeft in de Fernand Collin-zaal van de KB toren te Ant werpen een tentoonstel ling plaats over de ge schiedenis van de Ant werpse zeesluizen. De tentoonstelling is samen gesteld door het Ministe rie van Openbare Werken in samenwerking met de Technische Diensten van het Havenebdrijf. In China, zo verklaarde aartsbisschop van Kanton mgr Dominique Tang, verblijven nog steeds een tiental priesters in ge- vangenschap. Onder hen zijn drie Jezuieten. De kon. Federatie van Belgische Notarissen heeft een brochure uitge geven met als titel "Huwe- lijk-erfrecht-adoptie". Ze is gewijd aan het familiaal recht en kan schriftelijk aangevraagd worden bij dc Federatie van Belgi sche Notarissen, Berg straat 30-32 te 1000 Brus sel. Bij uw brief twee post zegels van 13 fr insluiten.

De Voorpost | 1989 | | pagina 10