Ultieme kansen voor langdurig werklozen in 'De Loods' De beleidsverklaring is er, eindelijk Kerstmis keerpunt voor vele mensen De Voorpost - 22.12.1989 - 11 Aan ongeschoolde jongeren die noch via klassieke opleidingen noch met de hulp ken. van jobklubs erin slagen opgenomen te worden in het arbeidsproces biedt "De Loods" reële kansen. De ervaring leert dat soortgelijke begeleidingen aan zowat 50% van de deelnemers de weg naar de arbeidsmarkt heeft geopend. Het gaat hier uiteraard om ongeschoolde jongeren die reeds twee jaar werkloos zjjn. Volgens een studie zijn er in de leeftijdskategorie onder de 25 jaar in de regio Aalst zo 235. Als men de leeftijd uitbreidt tot 35 komt men dadelijk aan een heel groot aantal. "De Loods" wil deze jongeren trachten te be vrijden uit de duivelskring en hen een doorbraak hel pen zoeken in de sombere toekomstperspektieven. "De Loods" richt zich naar uitkeringsgerech tigden, trekkers van het bestaansminimum of an deren die door de mazen van de diverse netten vie len. Werkattitudes (her)verwerven De Loods biedt aan haar deelnemers (mo menteel 15 en dit voor 6 maand, dus 30 op jaarba sis) die specifieke extra- ondersteuning die de nor male herscholing niet ge eft. Er moet inderdaad optimaal rekening wor den gehouden met de ei genheid, de begaafdheid en de motivering van ie der in het bijzonder. Doel is alleszins niet ge schoolde arbeidskrachten af te leveren op de ar beidsmarkt. Dat was te utopisch hoog gemikt. Wel hen te plaatsen in een leer-werk-situatie. Hen leren op tijd te komen, le ren luisteren naar raadge vingen en bevelen, een werkritme leren aanhou den en dergelijke meer. Attitudes die hen ten gunste zullen worden af genomen als ze finaal in het arbeidsproces worden ingeschakeld. Motivatie daarbij is een allernood zakelijkste must. En die motivatie is vaak erg klein. Meestal door opge lopen desillusies, door ontgoochelend lange sol- liciatieperiodes die niets opleverden of door maan denlang te hebben ge leefd met de beloften die uiteindelijk op zand stoel den. Dat kleine restje mo tivatie dat hen dan allicht toch nog overblijft moet dan ook quasi professio neel worden aangewak kerd en aangekweekt. In de projekten die De Loods hen zal voorscho telen moet dan ook het resultaat duidelijk en op zo kort mogelijke termijn voelbaar zijn. Daarom projekten die uitmonden in direkte resultaten. De Loods De loods bevindt zich aan het einde van de Stoofstraat in het gebouw van de vroegere Free Dress. Nu eigendom van Amylum aan de overkant van de Burchtstraat die de begrenzing heet te zijn van Amylums (industrië le) aktiviteiten. Het gebouw zelf is een projekt op zichzelf. Het werd en wordt nog steeds voor de erin geplande ak tiviteiten aangepast, op gekalefaterd, opgefleurd, aangepast voor ateliers maar ook met administra tieve ruimten, met een Drie projekten Momenteel werkt men aan drie projekten: twee op de thuisbasis en een aan de Ledebaan. Aan de Ledebaan geldt het een bouwprojekt. Een wasplaats in spe en een huis van HAK wordt er in minikeukentje dat zich - een aangepast ritme gere- meestal beperkt tot het noveerd waarbij elemen- bereiden van soep. taire kennis en kundig- De Loods, een neve- heid van metselen, norganisatie van HAK schrijnwerk en sanitair te (Hulp-, Advies- en Kon- pas komt. Dat gebeurt al- taktcentrum) werkt met lemaal door de Loodsers Willem Gees als projekt- zelf wat hen toelaat zich leider met zes personeels- met dat werk te vereern- leden in Gekostatuut want erkend door het Mi nisterie van Tewerkstel ling. Daarmee is men mo menteel bijna drie maan den doende. Na Nieuw jaar zijn er tien begelei ders en na Pasen (géén vijgen!) 15. Toen we een paar dag en terug een kijkje gingen nemen was men druk be zig felgekleurde zelfge maakte panelen met ver wijzing naar De Loods op te hangen. Men kan er nu nog bezwaarlijk naastkij- zelvigen. Twee étages zijn bijna totaal gerenoveerd. Die zullen dan gebruikt worden door mensen uit "Niemandsland" voor langere opvang en bege leiding. In afwachting ver toefden er reeds jongeren van verschillende landen die hier een werkkamp meemaakten. Het metaalbewerkings atelier in De Loods zelf is zowat een verlengstuk van HAK's vroeger "anders werken". Hier worden aanhangwagens en fietsen hersteld met een elemen taire opleiding van me chanica, sleutelen, lassen en enig verfwerk. En als derde projekt is er de oesterzwamkweke rij. Momenteel in voorbe reiding. Dit projekt werd gekozen omdat champig nons kweken op korte tijd resultaten sorteert. Naast het kweken zelf komt daar de handelsaktiviteit bij. Het is immers de bedoe ling dat ze zelf hun waar om zo te zeggen kommer- cialiseren. Alleszins ver pakken, aanbieden, ver kopen en daarbij een aan gepaste eenvoudige boek houding. Een handel wordt het allerminst. Wel wordt gehoopt dat de oe sterzwamkwekerij zelfbe- druipend zou kunnen werken. Vijf dagen Vier dagen van de week wordt er gewerkt. De vijf de dag is er een van alge mene vormign doch dan optimaal geïndividuali seerd. Men besteedt er aandacht aan alle vormen van solliciteren, heeft het over arbeidsreglemente- ringen, over RVA-dos- siers en over herscholing. Desgewenst worden de deelnemers begeleid bij hun kontakten met bijv. de VDAB, de Vlaamse Dienst voor Arbeidsbe middeling. Als aanmoediging krij gen de deelnemers boven op hun stempelgeld of be staansminimum nog eens 40 fr. per uur. Ook het OCMW beschikt over heel wat mogelijkheden voor hulpverlening. Via Onlangs was via "VIA" een werkkamp te gast. Een tiental jongeren uit Westeuropese landen, uit Joegoslavië en Amerika. Ze werkten er een tiental dagen mee met die van De Loods. Dat "VIA-kamp" gebeurde in samenwer king met "Jeugd voor Eu ropa" dat daartoe over een budget van 2,4 mil joen beschikt. Nadere informatie bij "De Loods", Stoofstraat 15, 9300 Aalst, tel. 053/ 21.82.64. Verleden dinsdag tijdens de gemeenteraadszitting is de beleidsverklaring er uitein- Public relations delijk gekomen. De minderheid vroeg er reeds maanden naar, want ze zegt geen voet te hebben om op te staan. Een uiteraard zeer belangrijk dokument dat we U, wegens de uitgebreidheid van de verklaring in wekelijkse afleveringen willen presenteren. Ieder beleidsman droeg inderdaad zijn beleidsinzichten voor. Burgemeester De pub,ic Maght waarschuwde tegen al te ambitieuze projekten die financieel niet haalbaar "Sf'sammèebundeld'Yn zouden zijn. Uiterst belangrykblijft uiteraard de dienstverlening aan de bevolking. enk™ artikel in func Alle kredieten voor ont haal, recepties, informa tieverstrekking naar de Deze verklaring werd voorgelezen en zal pas in een volgende zitting be- Aalst. Heel wat belangstelling voor het LSW kerstfeest (a) De laatste zondag voor Kerstmis worden heel wat kerstfeesten georgani- zeerd. Dat geldt ook voor de Liberale Sociale Wer ken van Aalst waar er een kerstfeest voor gehandi capten en minder-validen wordt gehouden. Volgens LSW ondervoorzitter Diane D'Haeseleer steunt het kerstfeest op een kristeliike boodschap van broederlijkheid en vrede. De kerstnacht biedt een enige gelegen heid aan mensen van goe de wil om zich over die boodschap te bezinnen. Dat veronderstelt dat men ook zichzelf aan een onderzoek onderwerpt en dat men op zoek gaat naar de grote kracht die in deze boodschap steekt. Mevrouw D'Haeseleer had het ook over de ge handicaptenzorg en merkte op dat de Vlaamse deelregering al heel wat heeft gedaan voor de min der-validen. De Vlaamse ministers, zo zei ze, heb ben afspraken gemaakt met de werknemersorga- nizaties om een driepun- sproken worden. We starten met de door de burgemeester beheer de departementen. Algemene Administratie De dienst Algemene Ad ministratie zal een zo effi ciënt en korrekt mogelijke behandeling van de dos siers en van de adminis tratieve stukken verzeke ren. Sommige stukken, zoals de college'agenda, worden in een nieuw kleedje gestoken. De organisatie van de dienst zelf wordt verbe terd: de dienst werd o.a. uitgebreid met een sektie Dokumentatie. De dienstverlening in de dienstcentra wordt be houden én verbeterd. Politie Het aantal administratie ve taken van de politie werd beperkt, zodat er meer tijd vrijkomt voor de eigenlijke opdrachten van de politie, zoals omschre ven in artikel 172 en 184 maatregel heeft betrek- ™n de nieuwe gemeente- king op de medisch-socia- le begeleiding. Hier speelt de thuisgezondheidszorg een voorname rol. Binnen ten programma te realize- voerd waardoor een be ren voor 1990. Daarin is perkt aantal nieuwe loka- plaats voor een verhoging Ie diensten zullen erkend van de loonvoorwaarden worden. Hierbij wordt re en de verbetering van de kening gehouden met een arbeidsvoorwaarden. En aantal nieuwe groeperin- derde punt van het pro- gen die zijn ontstaan. In gramma is een bijkomen- de verdeling van de bij- de tewerkstelling in be- komende arbeidsplaatsen - toezien op naleving van de wetten en politieveror- deringen he, bestaand budget za, een beleid worden ge- ïe bescherming van de personen en de goederen de hulpverlening aan al staande initiatieven en de uitbreiding van de op- vangkapaciteit voor vol wassen mentaal-gehandi capten. Het ligt dus in de bedoe ling om in de komende maanden een subisiere- glementering uit te wer ken voor het begeleid wo nen van mentaal- en fy sisch gehandicapten. Een laatste onderdeel van de over de bestaande instel lingen voor gehandicap ten werden alle adviezen integraal opgevolgd en zijn er bovendien voor volgend jaar extra midde len ingeschreven om de bestaande voorzieningen voor ernstig gehandicapte volwassenen uit te brei den met nieuwe initiatie ven. (da) wie in gevaar verkeert - opsporen van misda den, wanbedrijven en overtredingen. De efficiëntie van de poli tiediensten wordt verbe terd door de verdere uit bouw van het datatrans- missie-kommunikatiesys- teem (zowel op de bure len als in de patrouillewa gens). Kredieten voor vei ligheid worden voorzien. Om het vandalisme te be strijden wordt tijdens de richte Adviesraad voor Verkeer en Veiligheid. Vermits het parkeerpro bleem als de achillespees van het gemeentelijk ver keersbeleid wordt be schouwd, krijgt dit aspect eveneens een vernieuwde aanpak. Door middel van een totaal nieuw retribu tiereglement inzake par keren en door een perma nente kontrole door hulp- agenten-parkeerwachters wordt gestreefd naar een grotere rotatie van het parkeren in het stadscen trum. Ook voor het probleem van het lang parkeren zul len oplossingen worden voorgesteld, samen met een streven naar de reali satie van verkeersvrije zones na de uitwerking van de nodige parkeerin- frastructuur. Brandweer Voor de brandweer werd geopteerd zich niet te be perken tot de twee strikt wettelijke opdrachten, namelijk de brandpreven tie en de brandbestrij ding. Dit betekent dat infra- struktuur, materieel en personeel moet worden voorzien om de 21 taken te vervullen zoals die des tijds werden vastgelegd in de gemeenteraadszitting van 21 januari 1987. Voor de periode 1990- 1994 werd een vijfjaren- programma voor aankoop van (al dan niet gesubsi dieerd) materieel opge maakt, waarin wordt ge streefd om de veiligheid van de bevolking, maar ook van de brandweerlie den zelf, tijdens de uitoe fening van hun taken ma ximaal te garanderen. Vermits voorkomen beter is dan genezen, wordt de één enkel artikel in func tie van de totale relations (vroeger 2.900.000 fr. nu 2.350.000 fr.). Konkreet wordt een ont- haaldienst gepland waar de bezoekers aan het stadhuis met allerhande vragen terecht zullen kun nen en waar ze op een stijlvolle en efficiënte ma nier zullen begeleid en wegwijs gemaakt worden. Openheid van bestuur blijft een prioriteit: de in formatieverstrekking naar de bevolking is en blijft belangrijk: stadsbe- richten, persconferenties en -berichten, tweeweke lijkse informatiekrant en jaarlijkse informatiegids blijven bestaan. De public relations om vatten ook het organise ren van een aantal ont vangsten om zo, waar no dig een verantwoord, op een waardige manier be paalde aktiviteiten luister bij te zetten en om goede relaties te kreëren en te onderhouden. Organisatie en feesten Het stadsbestuur verleent ook in 1990 logistieke steun aan alle evenemen ten die onze stad een uit straling geven. De manifestaties, georga niseerd door het stadsbe stuur, zoals Karnaval, Topdag, Aalst-kermis, Jaarbeurs enz. zullen ver der worden uitgebouwd en een bijzondere promo tionele behandeling krij gen. Aktiviteiten van derden zoals o.a. de Bouwbeurs, het autosalon en sport- en muziekevenementen zul len onder auspiciën van het stadsbestuur worden geruggesteund. Meer en meer wordt ge streefd naar de natuurlij ke samenwerking tussen het openbaar bestuur en tal van organisaties en verenigingen om belang rijke evenementen te la ten doorgaan. Door de reorganisatie van de foren, frituren en de ambulante handel zal een meer-ontvangst worden geboekt. Ook zullen de eigen pro jekten zodanig worden georganiseerd dat de ont vangsten ervan aanzien lijk verhogen. De begrotingskredieten qua uitgaven liggen hier wel hoger dan vorig jaar, maar wij verwachten 6.500.000 fr. meer ont vangsten dan uitgaven, met een batig saldo als ge volg. Het projekt 'Aalst Karna val', een Europese ont moeting', een betoelaagd project door de EEG, zal samen met de toeristische dienst worden uitgewerkt voor 1991. LH Aalst. In De Werf werd de operette De Vledermuis opgevoerd (a) weekends supplementair dienst brandpreventie door hondengeleiders ge- verder uitgebouwd. Door patrouilleerd. Vanaf 1 januari 1990 wor den in net stadscentrum opnieuw dagelijks voetpa trouilles ingericht. een aanpassing van de ge meentelijke bouwveror dening zal nauwkeurig worden omschreven voor welke aangelegenheid er Aalst. Er was geen plaatsje meer vrij op het LSW kerstfeest (a) De verkeersproblematiek een advies inzake brand- wordt een steeds belang- preventie vereist is. rijker gegeven in onze sa- In het nieuwe grondregle- menleving, ook in Aalst, ment werden de noodza- Daarom vereist deze kelijke functies voorzien komplekse problematiek om deze dienst optimaal een totaal nieuwe aanpak te laten functioneren, met nieuwe ideeën en in- Bij de organisatie van de ^chten. brandweerdienst zal er Weldra zal de inventaris steeds rekening worden klaar zijn van de belang- gehouden met het ge- rijkste verkeers- en veilig- mengd karakter van dit heidsproblemen. Die in- korps: de nodige initiatie- ventaris zal als basis die- ven zullen worden geno- nen voor de ontwikkeling men voor een goede sa- r3ï *?et verkeers- en vei- menwerking tussen de ligheidsbeleid, dat - in al vrijwillige brandweerlie- z'jn fasen - zal besproken den en het beroepsper- worden m de nieuw opge- soneel.

De Voorpost | 1989 | | pagina 11